Bestand in Bosnië opnieuw uitgesteld Buitenland Hoe bevalt Nederland Kampcommandant Nikolic: 'Ik ben Godde knuppel en de wet' SBS Israël draagt gebouwen in Salfit over aan PLO iQ.vy/^iWia imBMOnTVTrHl r Maximiliaan van Baden houdt grote uitverkoop Hof schiet zes gaten in verklaringen Claes WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 Vanavond om 22.40 uur de veelbekeken serie De Bevalling, direct Hart van Nederland. Maar ook vanavond de hartverwarmende speelfilm 'Stand by me', met River Phoenix en Kiefer Sutherland. En... niet te vergeten Dierenziekenhuis om 19.00 Dit en nog veel meer op... Nu bijna overal op de kabel Castro vraagt Amerikaans visum aan Washington De Cubaanse dictator Fidel Castro heeft een Ame rikaans visum aangevraagd om de feestelijkheden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Verenigde Naties bij te kun nen wonen. De aanvraag is maandag ingediend en zal waar schijnlijk gehonoreerd worden. In de geschiedenis van de VN is nog nooit iemand de toegang tot de VS geweigerd om de VN te bezoeken, zo meldde de VN. Chileens hof: 'Contreras moet cel in' Santiago Het Chileense Hooggerechtshof heeft gisteren be paald dat generaal Manuel Contreras, voormalig hoofd van de geheime politie Dina, vanaf 23 oktober zijn gevangenisstraf moet uitzitten. Tot die datum kan hij in het legerziekenhuis blij ven, waar hij herstelt van een herniaoperatie. Het hof veroor deelde de generaal tot zeven jaar cel wegens de moord op Orlan do Letelier, ambassadeur in Washington van de vermoorde pre sident Salvador Allende en zijn latere minister van buitenlandse zaken. Ciller: democratiseringsmaatregelen ankara» De Turkse premier Tansu (filler heeft gisteren het pro gramma van haar nieuwe minderheidsregering ontvouwd en aandacht gevraagd voor de democratiseringsmaatregelen die daarin zijn opgenomen. De maatregelen hebben ten dele tot doel een douane-unie tussen Turkije en de Europese Unie mo gelijk te maken, (giller maakte met name melding van de ophef fing van artikel 8, waardoor de vrijheid van meningsuiting wordt beperkt. Op grond van dit artikel worden ruim honderd schrij vers, journalisten en andere intellectuelen gevangen gehouden. Gevechten aan grens Egypte en Libië saloum Aan de grens tussen Egypte en Libië is het gisteren tot gevechten gekomen tussen uit Lihië uitgewezen Palestijnen en de Egyptische politie. In het kamp waar de Palestijnen bivakke ren brak brand uit in zeker tien tenten. Ook een Egyptische poli tieauto vatte vlam en brandde uit. Volgens Egyptische veilig heidsbronnen zijn er geen slachtoffers gevallen. De Egyptische grenspolitie gebruikte knuppels en traangas om te voorkomen dat de Palestijnen de grens overstaken. Chemische explosie in Nieuw-Zeeland wellington Een ontploffing en brand in een agro^chemische fabriek in de Nieuwzeelandse stad Auckland heeft de brandweer doen besluiten de bevolking in het gebied te evacuerer». Volgens de televisie zijn 25 mensen naar het ziekenhuis gebracht met verstikkingsverschijnselen. Een directielid van de Femz Corpo ration fabriek zei dat de brand onder controle was en dat de schade nog moet worden vastgesteld. Taliban begint aanval op Kabul Islamabad De islamitische Taliban-militie in Afghanistan is de langverwachte aanval op de hoofdstad Kabul begonnen. Een woordvoerder van de Taliban, een beweging van studenten van koranscholen, zei in de Pakistaanse stad Islamabad dat de stad van drie kanten - vanuit het westen, zuiden en zuidwesten - wordt aangevallen. Een VN-woordvoerder bevestigde dat Kabul onder vuur ligt. den haag anp ,,Ik ben God, de knuppel en de wet", kregen mos lim-gevangenen te horen van de Servische kamp commandant Dragan Nikolic bij aankomst in het kamp Susica, in Noordoost-Bosnië. Dat verklaar den Bosnische getuigen gisteren voor het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag. Vier getuigen ver telden hoe kampcommandant Nikolic hen mis handelde en deelnam aan de moord op twee ge vangenen, Durmo Handzic en Asim Zeldzic. „Het waren nachten van gruwel en angst", al dus getuige Ibro Osmanovic. 's Nachts werden gevangenen afgeranseld, vaak tot de dood er op Luchtvervuiling door staking breekt records volgde. De andere gevangenen konden dan het geschreeuw en gekreun horen. Alle vier getuigen vertelden uitvoerig hoe de medegevangenen Handzic en Zeldzic 's nachts op bevel van Nikolic zo werden afgetuigd dat ze kort daarop stierven. Nadat Zeldzic in de hangar waar de gevangenen verbleven aan zijn verwon dingen was overleden, smeekte de ook zwaar toe getakelde Handzic de kampcommandant hem dood te schieten. „Een kogel kost één D-mark. Je bent minder dan een sigarettenpeuk waard", ant woordde Nikolic en begon de 60-jarige man te treiteren. Die trachtte weg te kruipen, maar viel neer. Binnen een uur was hij dood. Osmanovic zag hoe Nikolic een bajonet in de mond van een gevangene stak en dat er bloed aan de punt zat toen hij die eruit haalde. Zelf werd hij niet geslagen, omdat een van de bewa kers hem nog kende van school. De drie andere getuigen, Redjo Cakisic, Amir Berbic en Sead Ainbeskovic. werden wel veelvul dig geslagen. Cakisic (38) zat als een gebroken man op de getuigenbank. Hij heeft nog steeds pijn aan zijn rug, nieren en in zijn kruis als gevolg van de martelingen. I lij vertelde dat zijn vader in juni 1992 ook in Susica werd opgesloten, maar dat van hem nu elk spoor ontbreekt. Nikolic bracht Cakisic, met wie hij ooit samen op school zat, op een dag naar twee bewakers. .Jongens, hier is jullie avondmaal", riep hij hen toe, waarna de twee Cakisic langdurig mishandel den r de gevange eken enkele tar het kamp e bleven tot ze op 7 juli het Rode Kruis werden Na Susic: opgesloten Batkovic gebracht, w< 1993 na bemiddeling vrijgelaten. Nikolic bevindt zie Servisch gebied. /Ms de rechters van het tribunaal zijn schuld voldoende bewezen achten, kan een internationaal arrestatiebevel tegen hem worden uitgevaardigd. enteel i correspondent De staking van miljoenen amb tenaren heeft Frankrijk gisteren in chaos gedompeld. In Parijs sloeg de luchtvervuiling alle re cords doordat honderdduizen den pendelaars per auto hun werk poogden te bereiken. Pa rijs bood tegelijkertijd op som mige plaatsen een onwerkelijk lege aanblik omdat evenzovelen niet eens probeerden de stad in te komen. Vanuit de voorsteden reed slechts één op de vier forenzen- treinen. In de stad zelf was het openbaar vervoer nog proble matischer. Negen van de vijftien metrolijnen waren helemaal ge sloten, op de overige reed slechts een kwart van de trei nen. De chaos werd nog ver groot door een grote betoging van stakers die van de Place de la Bastille naar de Place Augus- tin trokken. In vijftig andere ste den marcheerden stakers even eens door het centrum. Tegen de verwachting in werd ook het luchtverkeer ernstig ontregeld. Vijf luchthavens moesten zelfs geheel worden gesloten. Passagiers die zich over grote afstanden wilden verplaatsen, waren bijna ver oordeeld tot de auto; ook van de hoge-snelheidstreinen viel drie kwart uit. Omstreden VN-bemiddelaar Akoshi legt functie neer De wapenstilstand in Bosnië is opnieuw met 24 uur uit gesteld. Een half uur voordat het bestand vannacht zou ingaan, meldde de Bosnische regering dat nog steeds niet aan alle voorwaarden was voldaan. Weliswaar kreeg de Bosnische hoofdstad Sarajevo sinds gisteren weer gas en stroom, maar dat was 'slechts mondjesmaat', aldus een officiële verklaring. terwijl Servische bronnen zeg gen dat dat nog niet helemaal het geval is. Eerder werd gemeld dat het Kroatische troepen is gelukt de strategisch belangrijke stad Mrkonjic Grad te verove- Demonstranten in Bordeaux dragen een kartonnen premier Juppé n tijdens hun protest tegen de plannen hun salarissen te bevriezen. boedapest-den haag» Het is de tweede keer dat het bestand werd uitgesteld. Verte genwoordigers van de Verenig de Naties vermoedden dat de ware reden van het uitstel mili tair-strategisch is. Het Bosni sche regeringsleger is, gesteund door Kroatische troepen, bezig aan een offensief tegen Servi sche troepen in Noordwest- Bosnië. Doel lijkt om voor het ingaan van het bestand zo veel mogelijk terrein te veroveren om daarna aan de onderhande lingstafel sterker te staan. Volgens nog onbevestigde be richten hebben de Bosnische Serviërs enkele gevoelige klap pen gekregen. Het Bosnische regeringsleger zou de stad Sans- ki Most hebben ingenomen, Het Amerikaanse van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend dat de bespre kingen over de toekomst van Bosnië op 31 oktober in de Ver enigde Staten zullen beginnen. Die gesprekken moeten uit monden in een internationale vredesconferentie in Parijs. De Verenigde Naties maakten gisteren opnieuw melding van grootschalige etnische zuiverin gen in door Serviërs beheerste gebieden in West-Bosnië. Onge veer 3.500 moslims zouden "op bijzonder brute wijze' zijn ver dreven. Volgens de Bosnische autoriteiten hebben de Serviërs sinds augustus zeker 20.000 moslims en Kroatcn uit die re- gio verjaagd. De Japanner Yasushi Akashi, de speciale VN-gezant voor het voormalige Joegoslavië, legt zijn functie per 1 november neer. VN-secretaris-generaal Boutros Ghali liet dat gisteren weten. Akashi wordt opgevolgd door de Ghanees Kofi Annan, plaatsver vanger van Boutros Ghali en co ordinator van de VN-vredes- operaties. I let vertrek van Akas hi zal door weinigen worden betreurd. De Japanse diplo maat, die zich lang tegen NAVO-luchtaanvallen op Servi sche doelen verzette, was in ve ler ogen te verzoeningsgezind tegenover de Serviërs. Sinds de val van de moslim enclave Srebrenica in juli stond Akashi in feite al aan de kant. De Bosnische president Izetbe- govic weigerde hem nog te ont moeten. Akashi's rol werd vanaf dat moment overgenomen door de Noorse diplomaat Thorvald Stoltenberg. René Froger Friends: Marco Borsato, Ruth Jacott, The Frogettes Clouseau Van Dik Hout Laura Fygi 2 Unlimited Dejazzpolitie Gordon Sugar Lee Hooper Nits Frank Boeijen Robby Valentine Lois Lane André Rieu DE MOOISTE KADO'S EN DE GROOTSTE STERREN VIND JE IN DE PLATENZAAK Israël is gisteren begonnen met de terugtrekking van zjjn leger van de Westelijke Jordaanoever. Zonder al te veel ophef droegen de Israëliërs een bestuursge bouw over aan de Palestijnse Autoriteit, het Palestijns bestuur onder leiding van PLO-voorzit- ter Yasser Arafat. Dat gebeurde in Salfit op 50 kilometer ten noorden van Jeruzalem. Na 28 jaar van bezetting wap perde de Israëlische vlag voor het laatst in Salfit. Israëlische soldaten verwijderden materieel uit een gebouw waarin hun ba rakken en een gevangenis voor Palestijnen waren onderge bracht. Terwijl in het bestuurs gebouw handtekeningen wer den gezet, zwaaiden honderden Palestijnen buiten met hun vlag en scandeerden leuzen tegen Is raël. „In acht jaar van intifada hebben we op de dag gewacht dat we van de Israëlische solda ten af zouden zijn", aldus een dorpsbewoner die samen met de menigte feest vierde. De te rugtrekking uit Salfit is de eerste van een reeks van 450 militaire aftochten uit dorpen die in Pa lestijnse handen overgaan. Ook krijgen de Palestijnen het be stuur in handen over zes ste den, een deel van Hebron en over de vluchtelingenkampen. De Israëlische regering gaf gisteren met de vrijlating van 960 Palestijnse gevangenen ver der gehoor aan de afspraken uit het eind vorige maand gesloten autonomio^akkoord met de PLO. Veel Palestijnen weigerden overigens hun cel te verlaten uit 4 solidariteit met een aantal vrou welijke gevangenen. Een Israëlische legercom- mandant weigerde drie vrou- wen vrij te laten omdat er 'joods bloed aan hun handen kleeft' wegens hun betrokkenheid bij de dood van Israëliërs. De Israë lische president Weizmann ont hield om diezelfde reden zijn toestemming voor de vrijlating van twee Palestijr Een vrouw wacht, tever geefs, op haar zoon die gisteren niet bij de eerste groep van 300 door de Is raëliërs vrijgelaten Pales tijnen bleekte zitten. FOTO REUTER Woede in VS over TV-gesprek met O.J. Simpson correspondent De Amerikaanse omroep NBC is gisteren overspoeld met tele foontjes van Amerikanen die woedend zijn dat de TV-zender vanavond een uur lang inter view uitzendt met O.J. Simp son. Vrouwenorganisaties heb ben al een grote demonstratie tegen Simpson aangekondigd bij de TV-studio's in Holly wood, waar het gesprek plaats vindt. Zij beschouwen de ex- sportheld zo niet als een moor denaar dan toch als iemand die vrouwen mishandelt. Maar NBC is niet van plan het interview dat morgen avond in Nederland te zien is via NBC/Super Channel te laten vallen. Alle omroepen hebben de afgelopen week ge probeerd Simpson, die vorige week werd vrijgesproken van de dubbele moord op zijn ex- vrouw en haar vriend, vast te leggen voor een interview. Maar hij koos voor zijn oude baas. In een verklaring zei Simpson zo te hopen de mensen te be reiken die het niet eens zijn ■oet zijn vrijspraak. Simpson krijgt geen geld voor het inter- Reusachtige veiling van familiebezittingen moet schulden verkleinen baden-baden» vi nuijsenburg correspondent De schulden van Zijne Koninklijke Hoogheid Maximiliaan Andreas Friedrich Gustav Ernst-August Bern- hard, markgraaf van Baden, waren tot zo'n astronomische hoogte opgelopen, dat de gebruikelijke saneringsmetho den zoden aan de dijk zouden zetten. De groothertog zou volgens onbevestig de berichten voor 200 miljoen mark (225 miljoen gulden) in het rood staan. En dus besloot hij tot een stap, die waarschijnlijk als de laatste historische daad van een telg uit dit geslacht de an nalen in zal gaan. Hij verkoopt de in boedel die zijn voorvaderen in eeuwen hebben verzameld. Von Baden (62) bood zijn schatten eerst aan de regering van Baden-Württem- berg aan. Voor 80 miljoen mocht de deelstaatregering de hele handel heb ben. Von Baden verklaarde zich tevens bereid afstand te doen van het verwaar loosde voorvaderlijke Neue Schloss. Toen de regering niet toehapte, restte de groothertog weinig anders dan de particuliere verkoop van zijn meubilair, serviesgoed en kunst. De organisatie gaf hij in handen van het Londense veilinghuis Sotheby's. Twee jaar geleden regelde Sotheby's voor de gravin Von Thurn-und-Taxis al een vei ling. Die duurde negen dagen en bracht 31,4 miljoen mark op. Het heette de veiling van de eeuw te zijn. Maar de uit verkoop bij de familie Von Baden is nog wel iets anders. De orgaqistie van het spektakel nam zes maanden in beslag. En gedurende de ruim twee weken (tot en met 21 oktober) die de veiling duurt, is 230 man, inclusief een nachtploeg, actief. Het publiek kan aan de hand van de zevendelige, zes kilo zware catalogus uit 25.000 voorwerpen iets van zijn ga ding uitzoeken. De veiling is eigenlijk de vertraagde epi loog van een tijdperk dat in de loopgra ven van de Eerste Wereldoorlog zijn roemloze einde vond. Na die oorlog speelde de adel in de Europese politiek geen rol van betekenis meer. Het is in dit verband wel aardig om te weten dat de overgrootvader van de huidige vorst, ook een Max, als laatste keizerlijke kan selier in 1918 het Reich van Wilhelm II naar de ondergang mocht begeleiden. Het zal de meeste bezoekers van de vei ling waarschijnlijk weinig kunnen sche len. Ze komen in hun BMW's en Merce- dessen naar het Neue Schloss om, zoals een van hen het uitdrukt, 'toe te slaan'. -De dames, vaak te bruin, te blond en te oud voor de te korte rokken, hebben vaak te veel parfum op. De heren, die gewild of ongewild de indruk wekken dat ze de golfclubs net hebben opge borgen, zijn vaak uitgeschoten met de after shave flacon. Wat een verschil met vroeger, mijmert een verslaggever van de Siiddeutsche Zeitung. Toen kwamen helden van de geest als de schrijvers Balzac en Doste- jevski, de vioolvirtuoos Paganini en de onmetelijk rijke Rothschilds op bezoek in het destijds zeer mondaine kuuroord Baden-Baden. De te veilen voorwerpen staan uitge stald in de 105 zalen en kamers van het kasteel. De rondgang stemt tot melan cholie. Een kenner zal ongetwijfeld pronkstukken weten te vinden, maar er valt onmogelijk te ontkomen aan de toch teleurstellende constatering dat adel in elke geval qua smaak niet ver plichtte. Vooral de tweede en de zolderverdie ping roepen met de soms zwaar be schadigde kasten en dressoirs, de.ein- deloze rijen gammele stoelen met ge scheurde bekleding en vooral de depri merend lelijke schilderijen (heel vaak kopieën) herinneringen op aan de bin nenplaats van de firma Stiefbeen, een in de jaren zestig vermaarde TV-serie over de handel in lompen en oude me talen. „Al Jcreeg ik het cadeau", zegt een oudere mevrouw in Platduits tegen haar man, „dan nog zou ik niks willen hebben". In de veilingtent wordt Hoogduits, Ox- bridge-Engels, Frans, Italiaans en soms Wassenaars gesproken. Onder leiding van de veilingmeesters wordt in hoog tempo geboden. De kooplust wordt nog gestimuleerd door de 'telefoonduels', waarbij afwezige kopers in een blinde wedren de prijzen opjagen. Tot intense tevredenheid van Sotheby's, dat vast stelt dat al na twee dagen loven en bie den het streefbedrag van de hele, 15 da gen durende, veiling is gehaald: 30 mil joen mark. Een markttafereel van porcelein, waar van de waarde volgens de catalogus wordt geschat op 300.000 tot 500.000 mark brengt 1.380.000 mark op. Zo veel is nog nooit voor 18de-eeuws porcelein betaald. Een 'zeer belangrijke en unie ke' theetafel, in 1780 gemaakt voorde Zweedse koning Gustav III, geschatte waarde 200.000 a 300.000 mark, gaat weg voor 1.495.000 mark. Voor een porceleinen koffie- en thee servies, 'fraai beschilderd is met insec ten, vlinders en fruit', legt een koper 1.265.000 mark neer, terwijl het voor 80.000 tot 120.000 mark in de catalogus staat. „Een record voor Meissen-porce- lein!", juicht opperveilingmeester Si mon de Pury. Veel van de betere stukken komen in handen van musea in Baden-Württem- berg, en ook buitenlandse kopers ver trekken met een rijke buit. Zo zouden ook de Belgische en Zweedse konings huizen warme belangstelling hebben getoond voor de inboedel van de be rooide familie in Baden-Baden. Stamhouder prins Bernard (25) loopt regelmatig rond op de binnenplaats van het slot en maakt een praatje met mo gelijke kopers. De verkoop van het fa miliebezit gaat hem niet aan het hart, zegt hij. „Ik hecht niet zo aan oude din gen." brussel aly knol correspondent Willy Claes heeft op zes punten tegenstrijdige uitspraken ge daan of ronduit gelogen. Dat staat in het dossier van het Bel gische Hof van Cassatie over de Agusta-smeergeklaffaire. Giste ren lekte dat in Brussel uit in kringen rond de parlements commissie die moet beoordelen of de oud-minister van econo mische zaken en huidig NAVO- topman voor het Hof móet ver schijnen wegens corruptie en valsheid in geschrifte. Ten eerste beweerde Claes dat de vroegere functionaris van de Vlaamse Socialistische Partij Mangé nooit aan de partijtop heeft gemeld dat de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta smeergeld wilde betalen als het Belgische leger 46 Agusta-heli- kopters zou kopen. Fout, zegt het Hof. Mangé sprak daarover op 19 januari 1989 wel degelijk met de SP-kopstukken Claes, Tobback en Vandenbroucke. Ten tweede heeft Claes steeds ontkend dat hij ooit met de ver moorde Waalse socialistische leider André Cools sprak over de Agusta-aankoop. Onjuist, meent het Ilof. Dat gebeurde op 7 december 1988, een dag voordat het contract werd afge sloten. Cools meldde zich bij Claes want hij vreesde dat een compensatie-order van Agusta naar Charleroi zou gaan en niet naar Cools' kieskring Luik. Ook Claes' bewering dat hij advocaat Puelinckx een be middelaar voor het smeergeld tussen Agusta en de SP nooit heeft gekend, snijdt volgens het I lof geen hout. In 1990 werd het bureau van Puelinckx door het ministerie van Claes benaderd om in een bepaalde zaak op te treden. Ten vierde gelooft het Hof niet, dat Claes Agusta-directeur Teti nooit heeft ontmoet. Vol gens het dossier troffen zij el kaar op 8 januari 1989. Evenmin gelooft het Hof dat Claes pas kort voor de ondertekening van het contract hoorde, dat Agusta ook een compensatie-order zou gunnen aan de Limburgse ge meente Lummen. Claes, zelf Limburger, wist dat al veel eer der, aldus een van zijn vroegere ambtenaren. Ten slotte heeft het Hof twij fels aan een uitspraak van Claes' voormalige kabinetschef Delanghe, dat zijn baas destijds niet van alle details van de Agusta-affaire op de hoogte

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9