w 8 Medicijnen mogen voortaan per post Telewerk kan mensen met handicap aan de slag helpen Binnenland tensatie er omheen ond ik wel mooi' [TL: Buit overval Duiven ,2 ms minstens 15 miljoen m PTT-omnummering al aardig ingeburgerd ER I - Personeel wil weer trots zijn op Nederlandse Spoorwegen DENSDAG 11 OKTOBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten ongeren houden huis in Zierikzee De politie heeft in Zierikzee acht jongeren van tussen jveertien en achttien jaar aangehouden op verdenking van eer dan honderd vernielingen en diefstallen. Ook worden ze irdacht van enkele gevallen van brandstichting. Het gaat in to- al om 130 zaken binnen twee maanden. P jnionis viert 25-jarig jubileum mtfrnach Kardinaal Simonis heeft zijn 25-jarig bisschopsjubi- Jjm met de overige Nederlandse bisschoppen in Echternach jvierd. In dit Luxemburgse stadje ligt Willibrord begraven, de >rste bisschop van Utrecht en aartsbisschop van de Friezen. Si- onis werd op 29 december 1970 benoemd tot bisschop van jtterdam. Sinds 1983 is hij aartsbisschop van Utrecht. Schelpdieren moeten blijven liggen nhaag De activiteiten van schelpdierenrapers worden aan inden gelegd. Met ingang van vandaag heeft minister Van irtsen (landbouw, natuurbeheer en visserij) het rapen van osselen, kokkels en oesters verboden. Het rapen voor eigen (ST insumptie, tot een maximum van tien kilo per dag, blijft toege- aan. Het verbod geldt voor alle kustwateren, met uitzondering n de Westerschelde. Daar wil het ministerie het grootschalig T pen ook verbieden. Eerst is echter nog overleg nodig met de -plgen. sjs zeven jaar voor Edese pyromaan De reeks brandstichtingen in Ede begon medio maart met het in lichterlaaie zetten van een met papier gevulde contai ner. Later, zegt de pyromaan, heeft zijn vriend hem geleerd hoe je een molotov-cocktail moet maken. Gaandeweg is het van kwaad tot erger gegaan en moesten ook bedrijfsgebouwen, caravanstallingen en opslag loodsen er aan geloven. De uit eindelijke schade bedroeg zo'n anderhalf miljoen gulden. Soms schrok hij van de gevol gen van zijn daden. Als hij zag dat de vlammen tientallen me ters de lucht in schoten, was hij maar wat blij in de verte de loei ende sirenes van de brandweer te horen. „Dan dacht ik ook aan de slachtoffers. Ik vond het zie lig voor die mensen." De rechtbank doet 24 oktober uitspraak. open vizier stond de Edese imaan gistermiddag voor rechters. De 22-jarige man, dit voorjaar in zijn woon- its een kleine dertig branden gesticht, toonde berouw ■rkende schuld. Hij hoorde ;n jaar onvoorwaardelijke ingenisstraf en terbeschik- jstelling (TBS) met dwang- ileging tegen zich eisen. Tijdens de zitting verklaarde lan opnieuw dat anderen, wie zijn oudere broer en ngt i| gezamenlijke vriend, hem irse malen hadden opge- ikt. „Maar ik ben zélf verant- Jrdelijk en had zélf moeten ^gen: Sorry jongens, dit gaat rtikelFte ver" Maar J3, sensatie iJomlieen vond ik ook wel Op een gegeven moment kieuii ik daarom uit mezelf bran- gaan stichten." ROTTERDAM ANP Telewerk biedt voornamelijk kansen aan werknemers die ge handicapt raken en een ruime werkervaring hebben. Voor mensen met een handicap in het algemeen zal telewerken (thuis werken via de computer) niet op grote schaal worden toegepast. Dat zei directeur-generaal drs. E. J. Mulock Houwer van het ministerie van sociale zaken gistermiddag namens staatsse cretaris Linschoten op het Tele werkcongres 95 van de Stichting Handicap, Telewerk en Arbeid (HTA). De vakcentrale voor Middel baar en Hoger Personeel (MHP) ziet echter wel voldoende mo gelijkheden voor gehandicapten in het algemeen. Het MHP on derzoekt hoeveel gehandicap ten via telewerken aan de slag kunnen en hoe groot de behoef te bij het bedrijfsleven en over heid is. MHP-voorzitter G. van Dalen pleit al enkele jaren voor de uit breiding van telewerken in het algemeen. „Van de 850.000 WAO'ers", aldus Van Dalen, „zijn er ongeveer 200.000 be middelbaar. Onder hen zijn tienduizenden gehandicapten die telewerk kunnen doen. Ver moedelijk zijn er de afgelopen jaren niet meer dan duizend door telewerken aan een baan gekomen." Hij sprak van een 'conservatief en terughoudend overheidsbeleid'. Voorzitter R. Schoonheim van de HTA is het daarmee eens. „De overheid toont nauwelijks de intentie om daar zelf wat aan te doen." rT Een handicap is nog geen beletsel om toch gewoon in de maatschappij te functioneren. Dat bleek gisteren v werk, het vanuit huis werken via computers en telefoonverbindingen centraal stonden in Rotterdam. •fc.J f-fcrjpÉ Wi J* ten bevestiging claim expertisebureau "40itVEN.ANP Apothekers geven jarenlange verzet op j overvallers die op 23 sep- IDuiven beroofden zouden istens vijftien miljoen aan t meegenomen hebben. Dat it in een rapport dat een ex- fisebureau voor de verzeke- >maatschappij van het be- heeft opgemaakt. Het rap- is gisteravond tijdens een mding van het nieuwe mis- dprogramma van Peter e Vries op RTL 4 getoond, het geschatte bedrag klopt, le overval in Duiven de itste uit de Nederlandse cri- tele geschiedenis, (oordvoerder R. van der len van de politie wil geen dedelingen doen over de e van het gestolen bedrag, it is meer dan vijf miljoen, ar het zou in theorie ook nog dan vijftien miljoen kun- tot de oplossing van het mis drijf. Volgens Van der Leeden zit het politie-onderzoek zeker nog niet vast. Uit het onderzoek van het ex pertisebureau blijkt dat (oud- medewerkers van Geldnet als serieuze verdachten gelden. Volgens het rapport moeten (ex-)werknemers wel hebben getipt, aangezien de overvallers de zeer uitgebreide veiligheids maatregelen rondom de Dui- vense vestiging moeiteloos kon den passeren. Bovendien na men zij alleen waardevolle geld- cassettes en zogenoemde sealpacks van banken, super markten en een grootwinkelbe drijf mee. Om die te kunnen se lecteren uit een grote stapel moesten zij bekend zijn met ge heime codes op de buitenkant van de cassettes en pakjes. DEN HAAG GPD „Het baart ons geen echte zor gen", aldus KNMP-voorman Graatsma, gisteren op een le denvergadering in Hilversum. Volgens hem moet de markt zijn werk maar doen. „De ver houding tussen prijs en kwali teit zal de doorslag geven." Als medicijnen per post wor den afgeleverd, komt de apo theker daar niet meer aan te pas. Dat scheelt ongeveer dertig procent in de kosten. En dus ook in de prijs. De Nefarma, de organisatie van de geneesmiddelenindus trie, noemt elke efficiënte en ef fectieve vorm van distributie, welkom. Bij de landelijke huis artsenvereniging LHV zal men Medicijnen zullen met ingang van komend jaar per post bij de gebruiker komen. Een vijftal zorgverzekeraars zal daar mee beginnen. De apothekersorganisatie KNMP heeft het jarenlange verzet tegen 'postorder-farmacie' opgegeven. de plannen kritisch bezien. „Wij zeggen niet 'het mag niet' maar het baart ons wel zorgen. Wij moeten goed kijken naar afleve ring, privacy en receptuur", al dus een woordvoerder. Begin 1994 kwam een ambte lijke werkgroep al met het voor stel om postorder-farmacie, tenminste als experiment, toe te laten om zo de distributiekosten van medicijnen te drukken. Door meer concurrentie zou er uiteindelijk een miljard gulden per jaar kunnen worden be spaard. De KNMG was tegen de aan bevelingen van de werkgroep. Volgens Graatsma is echter dui delijk dat het kabinet alle plan nen wil uitvoeren. „De stoom wals is onstuitbaar", zei de KN MP-voorman. De apothekers moeten daarin mee, al geloven zij dat de doelstelling, lagere medicijnkosten, niet zal worden gehaald. In 1992 kwam verzekeraar Geové als eerste met een plan voor postorder-farmacie. Verze kerden moesten recepten in sturen en kregen de middelen dan thuis. Via de KNMP werden groothandels er van weerhou den medicijnen te leveren. Le vering vanuit België liep ook vast. Latere initatieven van Care mark, Linea Pharma en de Am sterdamse apotheek De Krom men waren allemaal hetzelfde lot beschoren. Het College van beroep voor het bedrijfsleven stelde de weigerachtige groot handels vorig jaar in het gelijk. Op last van minister Wijers (economische zaken) wordt nu bekeken of er van een kartel sprake is. HILVERSUM GPD De Nederlandse telefoonge bruiker reageert goed op de ingrijpende omnummering van het telefoonnet. Dertig procent van de bellers maakte gisteren vlak voor de officiële start al gebruik van een nieuw tiencijferig nummer. Ruim twintig procent van de aan sluitingen in de grote steden heeft al langer zo'n nummer met tien getallen. Met een telefoontje naar het landelijk bewakingscen trum van PTT Telecom voor zag KPN-directeur Verwaayen in de Hilversumse PTT-toren gistermorgen om exact tien over tien zes miljoen abon nees van een nieuw tiencijfe rig telefoonnummer. Volgens hem verloopt de operatie vol gens plan en zal iedereen pas op 10 april 1996 aan het nieu we nummer gewend moeten zijn. Volgens psycholoog en ge- heugendeskundige dr. A. Postma van de universi teit van Utrecht zullen jong en oud nog maanden proble men hebben bij het onthou den van de nieuwe tiencijferi- ge telefoonnummers. Ons korte- termijngeheugen kan namelijk gemiddeld spontaan maar zeven cijfers oprispen, aldus Postma. Volgens de psycholoog heeft het 'korte' geheugen niet de capaciteit meteen de hele nieuwe reeks op te diepen. Bovendien gaat de menselijke memorie de competitie aan met het oude nummer dat er nog zit. „We kunnen dat oude telefoonum- mer moeilijk vergeten. Het kost tijd." Verder ontstaan problemen met het draaien en intoetsen van het nieuwe nummer. Het motorisch patroon van de vingers is vanuit dat korte ter mijn geheugen geneigd het gehele of een deel van het ou de nummer in te toetsen. En wie bewust probeert zich het nieuwe nummer voor de geest te halen, kan er plotse ling niet opkomen en 'vertikt' zich tijdens het bellen, meent Postma. zijn. Wij ontkennen perti- f J t dat het precies vijftien mil- is. Het is een schatting van tenstaanders", zegt hij. ij de overval is een 43-jarige devverker van het bedrijf dgeschoten. Een 33-jarige Kj! lega uit Zevenaar raakte ern- 12r. I gewond. De hoofdofficier 7 justitie in Arnhem maakte ggg teren bekend dat er een belo- g van vijftigduizend gulden titgeloofd voor degene die de iden tip kan leveren, die leidt itricia wel huldig maar ijgt geen straf rechtbank in Den Haag heeft ïren in de Olvarit-affaire het termeerse voedingsmidde- oncern Nutricia schuldig daard aan het overtreden de Warenwet. De onderne- ig heeft volgens de president de rechtbank door de affai- zo veel schade opgelopen de schuldigverklaring niet strafmaatregelen leidt. De 'ier van justitie had tegen cia 300.000 gulden boete t. rechtbank achtte 'geens- faire uit 1993 volksgezondheid in gevaar gebracht'. Wel bevatte het uktieproces bij Nutricia tes in de controle, bijvoor bij de toeleverende vlees- jven HW en SW. Bij die w~'Ternerningen werc* tossen 541yl en juli 1993 bewust in wa- opgelost ontsmettingsmid- (Halamid) aan het vlees toe- >egd om het produkt te la- voldoen aan de bacteriolo- fche normen van Nutricia. PENSIOENTIMER 95/96 Met de opbouw van je pensioen kun je niet vroeg genoeg beginnen. Als je zelf wilt uit maken wanneer je te zijner tijd wilt ophouden met werken moet je nu in actie komen. Vraag daarom de PensioenTimer aan, een boekje vol praktische informatie met een waardebon voor een gratis PensioenDiskette waarmee je je eigen pensioenbehoefte kunt uitrekenen. Stuur onderstaande coupon op of vraag het aan je verzekeringsadviseur of verzekeringsmaatschappij. Meteen doenl I1 Naam: -\ i 1 Leeftijd j m/v I I DEN HAAG RAYMOND BEAARD De trein is een feest, tenminste als we de reclame van de Ne derlandse Spoorwegen moeten geloven. Maar voor de conduc teurs, machinisten en lokettis- ten is het allang geen feest meer. De treinreizigers zijn de ellende van vertragingen, lan ge wachttijden en overvolle treinen beu en reageren dat af op het NS-personeel, met scheldpartijen, klodders spuug en zelfs rake klappen. ,,En het ergste is nog dat wij de reizi gers geen ongelijk kunnen ge ven", treurt machinist Geert Groeneveld. Het uitvoerend personeel van de NS is niet tevreden over hun werkgever. Uit een enquête van de ondernemingsraad afdeling Randstad blijkt dat 1.969 van de ondervraagde 1.972 werkne mers niet meer te spreken zijn over het produkt van de NS. Te vens vinden ze dat de werkdruk te groot is. Morgen overhandigt de ondernemingsraad Randstad de handtekeningen aan de di rectie van NS Reizigers. Machinist Groeneveld, con ducteur lansen en lokettiste Kruijswijk maken deel uit van de ondernemingsraad Rand stad. Aan de ene kant zijn ze blij met de enquête omdat nu maar eens duidelijk moet worden wat het uitvoerend personeel al maanden roept, namelijk dat de kwaliteit van de service te laag is en de werkdruk te groot. Maar aan de andere kant vin den ze het jammer dat het op deze manier moet. Ze zijn alle drie trots op hun werk en de NS. Maar de laatste tijd kleurt het schaamrood wel erg vaak hun wangen als reizigers, vrienden en familie hen wijzen op de lan ge reeks vertragingen, defecte kaartautomaten, lange wachttij den voor de loketten en over volle treinen. De drie werknemers behoren tot het uitvoerend personeel en dat is volgens hen de groep die op alles wat fout gaat, wordt aangekeken. Jansen: „De men sen zien ons; niet de directie maar wij zijn het gezicht van de NS. En dus komen de reizigers op ons af. Zo is het heel nor maal dat ik allerlei vreselijke ziekten naar mijn hoofd geslin gerd krijg. Maar zelfs het spu gen doet me niets meer. Ik veeg de klodders af en ga gewoon verder met mijn werk. Het ge beurt dagelijks." Niet alle boze reizigers laten het bij spugen en schelden. Lo kettiste Kruijswijk vertelt over een conducteur die in Rotter dam op het perron stond toen werd omgeroepen dat de trein richting Utrecht vijf minuten vertraging had. Een boze reizi- mensen die nog hun werk doen. De directie mag die mensen wel eens bedanken want het perso neel heeft het beste voor met de klanten en de NS", vindt Groe neveld. De ondernemingsraad Rand stad wil meer dan een bedankje van de directie. Jansen: „Wij weten dat het de komende jaren op diverse plaatsen één grote bouwput is aan het spoor. Dat is nodig en daar willen wij aan meehelpen door het de passa giers uit te leggen. Maar dan moeten de NS ons wel helpen met de juiste middelen." Onder die middelen verstaat het per soneel dat zij op tijd de juiste informatie krijgt, meer betrok ken wordt bij beslissingen en dat er voldoende personeel is om de mensen te helpen. Tot die tijd blijven de NS'ers geduldig doch afgestompt de passagiers uitleggen waarom de trein naar Utrecht vertraging heeft en de trein naar Almere slechts vier in plaats van tien wagons heeft. Conducteur Jan sen zucht nog eens. Vroeger vond hij de zondagen het leukst. Dan kon hij lekker dollen met gezinnetjes die op weg wa ren naar de Efteling en had hij nog tijd een praatje te maken met reizigers. „Maar de lol is er ger stapte op de conducteur af nu af', vertelt Jansen. Hij draait en gaf deze een stomp in zijn gezicht. Een gekneusde kaak was het gevolg. „Het klinkt misschien raar, maar ik heb bewondering voor nu extra diensten op zondag omdat de NS werken aan de sporen en extra personeel moe ten inzetten om alles in goede banen te leiden. I K ATI E VAN DE GEZA LEVENSVERZEKERA Melkert-banen gespaard bij extraatje onderwijs DEN HAAG GPD De Melkert-banen voor langdu rig werklozen kunnen worden gespaard bij de pogingen het basisonderwijs vanaf volgend schooljaar honderd miljoen gul den extra toe te stoppen. Het kabinet werkt aan een compro mis voor de betaling van het ex traatje, waarbij de ministeries van sociale zaken en onderwijs de rekening gezamenlijk beta len. Tot woede van de PvdA kwa men VVD en D66 vorige week met een motie om de honderd miljoen voor extra klasse-assis tenten te betalen uit hel geld dat klaarligt voor de 4U.000 Melkert-banen. De PvdA noem de het voorstel 'onfatsoenlijk en asociaal'. Ook het kabinet wijst het voorstel van D66 en WD af. Over de motie van beide partij en zou gisteren in de Kamer worden gestemd, maar dat is op verzoek van de PvdA uitgesteld. Het PvdA-voorstel om de on- derwijs-assistenten volgend jaar alvast te betalen uit het geld dat de ministeries waarschijnlijk minder uitgeven, stuitte vorige week op een veto van minister Zalm (financiën). Het kabinet bestudeert nu of er 65 miljoen gulden kan worden gehaald uil de begroting van minister Melkert (sociale zaken). Dat geld heeft Melkert over doordal hij volgend jaar door de las tenverlichting van het kabinet minder subsidie kwijt is aan banenpools, het jeugdwerkga rantieplan en sociale werkplaat sen. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) zou uit haar begro ting de resterende 35 miljoen op tafel moeten leggen. 'Voor iedereen electronisch alarmsysteem' DEN HAAG «ANP Voor het jaar 2000 moet, als de bewoners dat willen, elk huis in ons land zijn aangesloten op een electronisch beveiligings systeem. Als eersten zouden ou deren voor zo'n voorziening in aanmerking moeten komen. Dat wil het CDA-kamcrlid Ma- teman voorstellen wanneer de Tweede Kamer de begroting van het ministerie van econo mische zaken behandelt. Oorspronkelijk zou de Kamer gisteravond al aan de begro tingsbehandeling beginnen, maar het debat is voorlopig uit gesteld. Mateman wil dat tien miljoen gulden wordt uitgetrok ken zodat het bedrijfsleven on derzoek kan doen naar de mo gelijkheden van een landelijk alarmeringssysteem. Zo'n systeem moet een snelle reactie mogelijk maken op mel dingen van inbraak, diefstal of aanranding. Men zou het alarmsysteem kunnen aanslui ten op een particuliere beveili gingscentrale, maar waarschu wingssystemen zouden ook kunnen lopen via politie, buren, vrienden of een wijkcomité.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5