Kamerleden gaan ruiken aan hamburger-economie Feiten &Meningen Vasthouden aan Groene Hart is een illusie Lijfspreuk van gouverne^i- in Mexico: 'Vermoord zfht" Overvoering markt grootste probleem in televisieland WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 152 In de jaren vijftig ging ik met mijn broers, vader en grootvader roeien in het verdronken land van de Zaanstreek. Een uitgestrekt gebied waar de grens tussen water en land uitermate diffuus was. We liepen dan ook regelmatig met ons roei bootje vast in de modder en dat gaf veel plezier. Een gebied met heel veel vogels en sterk wisse lende stemmingen en lichtvallen. Het terrein van de grote Hollandse schilders. Dat is allemaal vol tooid verleden tijd. Zaanstad is opgesloten in de vaart der volkeren en het verdronken land is op gespoten land geworden. En op dat nieuwe land zijn industrieterreinen en saaie nieuwbouwwij ken gekomen. Hier en daar een flinke flat en daar tussendoor een schier eindeloze aaneenschake ling van saaie eengezinswoningen met voor- en achtertuintjes. Niets meer ovër van het oor spronkelijke gebied dus. Dat is de vooruitgang. Nederland is in een historisch gezien be trekkelijk korte periode gegroeid van een land met zo'n vier miljoen inwoners naar een land waar er nu vijftien miljoen wonen en in de vol gende eeuw zestien miljoen. In ruim honderd jaar zijn op dit stukje grond vier keer zoveel mensen komen wonen en dat is niet niks. Vroe ger woonden die mensen ook nog dicht opeen gepakt in kleine woningen. Hele gezinnen op een twee-kamer appartement en een gezin telde toch al gauw zes kinderen. Dat gold natuurlijk niet voor de dunne bovenlaag der rijken. Die be woonde riante huizen en had weinig kinderen. Maar het merendeel van het volk bestond uit kinderrijke gezinnen en was heel klein béhuisd. Een aparte wasgelegen heid bijvoorbeeld was niet voorhanden en men sliep met dat hele gezin dikwijls in een en dezelf de ruimte. Na de oorlog kwam in deze situatie geleidelijk aan verandering. Het be gon met een iets royalere en modernere woning voor arbeidersgezinnen PIM FORTUYN en daarna kwam de zon- medewerker nige eengezinswoning in zwang. De Randstad werd belegd met aller hande tuinsteden, buitenwijken en almaar uitdij ende stadjes en dorpjes: het landschap definitief op de terugtocht. In het dorp van mijn jeugd, Driehuis, graasden de koeien nog in het centrum daarvan. Nu is in de verste verte zelfs geen onge rept weiland meer te bekennen. Dit probleem van de verstedelijking van de Randstad werd overigens al vroeg onderkend. In de loop van de jaren vijftig zagen de toenmalige stedenplanners reeds in dat een ongebreidelde groei ertoe zou leiden dat in de Randstad binnen de kortste keren geen ongerept stukje groen meer te vipden zou zijn. Dus werd besloten te plannen, in te dammen wel te verstaan. Op dat moment werd het Groene Hart uitgevonden, de ongerepte ruimte tussen de vier grote steden: Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Dat Groene Hart nu diende te worden be schermd en uitbreiding van dorpen en steden moest een halt worden toegeroepen. Opmerke lijk genoeg werden beleidsmakers en politici het daar snel over eens. De praktijk bleek echter veel weerbarstiger. Het is niet mogelijk om het leven in te dammen, dat barst gewoon uit zijn te krap pe jasje. Een groeiende en steeds welvarender bevolking heeft ruimte nodig om te leven, te wo nen en te werken. Het ruimtebeslag van wonin gen nam een grote vlucht sedert er steeds min der mensen bijeen gingen wonen in één huis en sedert de gemiddelde burger meer aan zijn be huizingkon besteden. Daarnaast vereiste de almaar toenemende be drijvigheid ook ruimte op. Dikwijls mooie loca ties om de kantoren en produktiebedrijven te vestigen. Nederland distributieland moet tenslot te ergens op slaan. Al die woningen, bedrijven en stedelijke centra moeten weer met elkaar worden verbonden door wegen en rails en ook dat eist een hoop ruimte op. Gevolg van dit alles is dat het Groene Flart langzaam maar zeker dichtslibt, doordat steden en dorpen door middel van een inventief landjepik, er elke keer weer een stukje aan weten te breien. Het rijk doet ook mee door de aanleg van snelwegen en een hoge snelheids lijn van het spoor dwars door belangrijk natuur gebied. De minister van milieu, mevrouw De Boer (PvdA) gaat nu een paar maanden op pad in het Groene Hart. Zij reist in een kleine touringcar steden en dorpen af om haar plan te bespreken om het Groene Hart, of wat daarvan nog over is, te behouden. Ze ontmoet daar burgers, bedrij ven, actiegroepen en vooral veel bestuurders en vertegenwoordigers van allerhande belangen groepen. Mevrouw De Boer heeft zich een on menselijke taak gesteld. Ze wil èn het Groene Hart behouden èn veel aan natuurbeheer doen èn niet te vergeten één miljoen woningen bou wen in dit gebied en nieuwe snelwegen aanleg gen. Dat kan dus niet. De huidige politiek kan dit wel. Zij kan tove ren. Het èn èn ligt de politiek voor in de mond bestorven, vooral als het over milieukwesties gaat. Het klinkt sympathiek, èn economische groei èn mooie natuurgebieden èn mooie huizen èn snelle wegen, maar erg realistisch is het niet. Het aardige is nu dat we het realiteitsgehalte van dit èn èn gewoon vanuit onze eigen leunstoel kunnen bekijken. De Randstad loopt vol en dat al gedurende een reeks van jaren. Het lijk me veel realistischer om dit nu maar eens te aanvaarden en er het beste van te maken. Laten we Nederland vanaf heden maar niet meer beschouwen als een land, maar als een stads staat, een grote metropool. Doen we dat, dan zien onze ruimtelijke problemen er ineens een stuk rooskleuriger uit. Dan blijken we in een stad te wonen met behoorlijk wat groen en schitte rende landschapsparken, waar het goed toeven is. Dan valt het met ruimtebeslag wel mee en blijkt een flink deel van de stedelijke bevolking zich een landelijke woning of een woning met een tuin te kunnen permitteren. Veel leuker om er zo tegen aan te kijken en wellicht ook een goede manier om ons land in het buitenland te verkopen. De stadsstaat Neder land! Dat neemt niet weg dat ik met enige warm te terugdenk aan hoe mooi en intiem het is ge weest. Flet beleid van minister De Boer is mij sympathiek, maar heeft te veel weg van een ge vecht tegen hetgeen onvermijdelijk is. Politiek Den Haag op zoek naar Amerikaanse toestanden De komende twee weken reizen ze door de Verenigde Staten. Zeven kamerleden, op zoek naar de absolute onderkant van de arbeidsmarkt, schaarse sociale voorzieningen en de ingenieur die noodgedwongen 's avonds bijklust als taxichauffeur. Ter lering voor hoe het verder moet in Ne derland. Waarom verwachten we zoveel heil van een land met zoveel problemen? Het Amerikaanse schrikbeeld: het grote verschil tussen rijk en arm. „Het is de schuld van de vakbe weging", moppen D66-kamer- lid Bert Bakker. „En van de vak bondsvleugel binnen de PvdA. Zodra je voorstelt één regeltje af te schaffen, slaan zij je om de oren met 'Amerikaanse toestan den'. Mythevorming is het, om elkaar de loopgraven in te ja gen." Aangesprokene Ruud Vreeman Tweede-Kamerlid voor de PvdA en voordien jarenlang FNV-bestuurder glimlacht. „We zullen zien wie zich schul dig maakt aan mythe-vorming. Na de reis maken we de balans op. Ik heb het vermoeden dat we niet zoVeel kunnen leren van de VS." Gezamenlijk trekken ze door de VS met Jeltje van Nieuwenho- ven (PvdA), Gerrit Terpstra en Gerrit de Jong, beiden CDA), de WD'er Henk van Hoof en Paul Rosenmöller (Groen Links). Middels een overvol program ma in New York, Washington DC en Baltimore wordt hen een blik gegund op de Amerikaanse arbeidsmarkt, het stelsel van so ciale zekerheid en de liefdadig heid van de kerken. Een ont dekkingsreis naar de grenzen van het sociaal toelaatbare in het land van de onbegrensde mogelijkheden. Het was WD-leider Bolkestein die indirect de aanzet gaf tot het bezoek. Een jaar geleden bij het aantreden van het nieuwe kabi net waarschuwde de liberaal voor het ontstaan van een on derklasse in Nederland. „Om Amerikaanse toestanden te voorkomen, moeten wij wat meer Amerikaanse dynamiek in onze samenleving brengen", luidde zijn oplossing. 'Links' reageerde als door een wesp gestoken. Of de Ameri kaanse getto's niet de keerzijde van die onvolprezen dynamiek waren, vroeg Groen Links-voor man Rosenmöller. SP-leider Marijnissen hield Bolkestein voor dat 'Amerikaanse dyna miek zonder Amerikaanse toe standen net zo onmogelijk is als willen zwemmen zonder nat te worden'. Bakker verbaast zich over zo veel vooringenomenheid. Zelfs de meest rechtgeaarde WD'er, zo weet de Democraat, wil niets weten van de import van de problemen aan de overzijde. Van Hoof knikt instemmend. De enorme armoede en crimi naliteit in de Amerikaanse grote steden, de verkommering van ouderen en alleenstaande moe ders, de grote aantallen daklo zen, alle Nederlandse politici huiveren ervan. Bakker: „Maar vervolgens gebruikt een deel van de PvdA dit schrikbeeld om iedere poging tot iets meer marktwerking in Nederland, iets ruimere winkeltijden, verdacht te maken." Mensen, markten en onderne mingen in de VS passen zich sneller aan als de omstandighe den daarom vragen, dan in Ne derland het geval is. Een Ameri kaanse ondernemer die zijn kans ruikt, aarzelt niet nieuw personeel te werven. Werklo zen, ook ouderen, profiteren daarvan. Maar met dezelfde snelheid waarmee het perso neel binnenkomt, vliegt het er weer uit als de economische groei stagneert en de vraag daalt. Terpstra spreekt bewonderend over de 'pioniersgeest' van de Amerikaanse ondernemer. In Nederland wordt deze vrije-jon- gensmentaliteit verstikt door een fijnmazig net van arbeids tijden-, arbeidsomstandighe den- en ontslagregels, nog eens aangevuld door wettelijk ver plichte CAO-afspraken. „Nederland heeft de afgelopen tien jaar op het gebied van de werkgelegenheid net zo goed gepresteerd als de VS. Mèt een wettelijk minimumloon, mèt re gels voor arbeidstijden en mèt een fatsoenlijke ontslagbescher ming", aldus Vreeman. Maar de sociaal-democraat is daarom niet minder geïnteresseerd in de Amerikaanse arbeidsmarkt. „In de VS krijg je makkelijk ont slag, maar vind je ook snel werk. Dat is een groot verschil met Nederland. Hoe kunnen wij de onderkant van de arbeidsmarkt loswoelen, daar wil ik in de VS naar kijken." Maar dan wel met een scherp oog voor de sociale gevolgen van zo'n telkens opnieuw om geploegde banenmarkt. „De kans op werk is groter, maar wat voor werk. De VS kent een hamburger-economie, met veel goedkope, slechtbetaalde ba nen. Gevolg is dat de ingenieur 's avonds noodgedwongen bijk lust als taxichauffeur." FOTO GPD FRITZ HOFFMANN Rosenmöller heeft het over een 'draaideur-economie'. „Snel aan het werk, snel zonder werk. Maar de kwaliteit van de banen is laag. Net als de beloning. In Amerika heb je niet alleen de jobless poor' maar ook de wor king poor'." Spreekt de Amerikaanse ar beidsmarkt bij de kamerleden tot de verbeelding, dat geldt niet voor het sociale stelsel. „Op dat punt zijn wij superieur aan de VS", stelt Vreeman onom wonden vast. En geen der ka merleden wil aan die positie tomen. De verschillen tussen Nederland en Amerika zijn groot, en dat moet vooral zo blijven. De zeven Haagse politici zijn dan ook bereid de Amerikanen een lesje sociale zekerheid te le ren. Ze zullen hun gastheren wijzen op de waarde van het overlegstelsel dat Nederland kent. Het omzichtig zoeken naar consensus tussen kabinet, werkgevers en werknemers, staat in schril contrast met het Amerikaanse systeem waar naakte belangenbehartiging de boVentoon voert. De Neder landse delegatie is hierin haar eigen reclamezuil: met hun ver leden torsen Vreeman (FNV), Terpstra (CNV), Van Hoof (MHP), Rosenmöller (FNV), Bakker en De Jong (beiden SER) ruim zestig jaar overlegervaring den haag marc peeperkorn TOM JANSSEN ~!eja Het aantal politieke aanslagen in Mexico neemt met de dag toe. Alleen al in de provincie Guerrero werden sinds het aan treden van de nieuwe president Ernesto Zedillo 72 indianen- en boerenleiders vermoord, alle maal leden van de oppositie partij PRD. Partijleider Car denas sprak onlangs over het 'meest bloedige jaar in de ge schiedenis van de Partij van de Democratische Revolu tie' Moorden, verdwijningen en fol teringen zijn in Mexico aan de orde van de dag. Na de ont manteling van het Colombiaan se Cali-kartel hebben Mexi caanse drugsyndicaten de teu gels overgenomen terwijl de In stitutionele Revolutionaire Par tij (PRI), sinds 1929 aan het be wind, langzaam haar greep op het politieke leven verliest. In deze instabiele situatie is het vooral de PRI die grijpt naar het wapen van de onderdrukking. In de vroege morgen van 18 juni stapten twintig leden van de boerenbeweging OCSS Guerre ro in een rode vrachtwagen die hen naar de stad Atoyar de Al varez zou brengen. Daar wilden zij opheldering vragen over hun verdwenen kameraad Gilberto Romero Vasquez. Enkele uren later stuitte de wa gen op een wegblokkade van de judiciales, een speciaal en ge vreesd politiekorps. De boeren werden hardhandig de vracht wagen uitgeduwd en moesten op de grond gaan liggen. Het volgende moment begonnen de judiciales in het wilde weg te schieten. Drie boeren overleef den de slachtpartij. De golf van aanslagen en moorden in de deelstaat Guerrero is er sinds dien alleen maar erger op ge worden. Het gezaghebbende dagblad La Jornada publiceerde vorige week een artikel waarin de moorden chronologisch ston den gedocumenteerd. Boven dien bevestigden de PRD en het bestuur van het Vijfhonderdja rig Indiaans Verzet in Guerrero daarin dat de moordenaars PRI- leden zijn die worden bewa pend door de lokale autoritei ten. Dat betekent dat het onderzoek naar bijvoorbeeld de moordpar tij op de boeren op alle fronten wordt gefrustreerd. Vorige week legde de openbaar aanklager Angel Garcia Domingüez zijn taak neer. Hij kreeg een 'interessantere' positie aange boden. Met als gevolg dat het onderzoek weer van voren af aan moet beginnen. Secretaris Lopez y Rivas van de mensenrechtencommissie CNDH kan zich nauwelijks be heersen: „Gouverneur Rubén fedisc Figueroa is de absolute hoi rcele schuldige. Iedereen die hei hade niet zint, laat hij afmaken, ;mai moord ze', is zijn lijfspreuk bedreigt journalisten of ko ze om, manipuleert alle lijl schouwingen, geeft valseb jhaa zen af. Door de medeplich is-ge heid van de regering wordi|edei zaak verdoezeld". ussel Straffeloosheid is de gangb t nu norm in Mexico. Dat steldi >ldt nesty International al in h: 1991 verschenen rapport': feloos martelen'. Door dec hullingen daarin en onder vloed van de toenemende nationale druk besloot dei 1994 afgetreden president los Salinas de Gortari tot di richting van de Nationale J missie voor de Mensenrecl (CNDH). De macht van de CNDH re echter niet zo ver. Gebleke dat de aanbevelingen die d commissie geregeld doetd de overheid veelal voor kei geving worden aaiïgenomc uw Van de arrestaties waarop I wez CNDH aandringt, wordt m W) schien eenderde schoorvoi and uitgevoerd. Moorden op joen. nalisten en politici blijveni ook meestal onopgelost. De ambtstermijn van Salin die op beschuldiging van\ beleid naar de VS vluchtte behoort tot een van de me gewelddadige in de Mexic; geschiedenis. Dat heeft all ,^'j maken met het verkiezing av ns) 1988 toen de PRI zo laag sc jge, de dat zij alle zeilen moest zetten om aan de macht te lcj De uitslag van de presiden kiezingen werd bijvoorbee pas acht dagen na het sluit van de stembussen bekent maakt. Officiële uitleg van PRI: de computer van de k or commissie zou het hebbei1 ra geven. Vervolgens bleek dil,z.ic Unas met een wel heel vert kleine marge van 0,7 procc absolute meerderheid had ot 1 haald. Dit ten koste van wi de volksmond altijd nog dc te winnaar is: Cuauhtémoi denas. Kortom, de 'verkiezingsara bracht de heersende partijl aan het wankelen dat de 't and' koste wat kost moest den uitgeschakeld, met als langrijkste doelwit de oppj. partij PRD. Een parlement': van die partij stelde destiji zwartboek samen waarin 1 politieke moorden beschri tussen 1989 en 1993. Men hopen dat de huidige presi, Zedillo dit record niet bree! elf.' Roe an Igoi oe In Medialand wordt men lang zamerhand zenuwachtig. Het gevecht om de uitzendrechten van het nationale voetbal is achter de schermen al begon nen, maar kan elk moment ook voor de schemien, in het zicht van camera's, fotografen en de schrijvende pers losbarsten. Een landelijk ochtendblad nam vori ge week al een voorproefje door één van de opties als de nieuwe waarheid te brengen. Gelukkig voor beide groepen (de ene groep wil de primeur en de an dere wil de rechten) bleek het verhaal niet te kloppen; het werd althans door alle betrok kenen ontkend. Maar stel dat die ene optie wel waarheid wordt: RTL5, de zén der die op last van de Europese Commissie door de Holland Media Groep moet worden ver kocht wegens te grote mediam- achtconcentratie, wordt ge kocht door KPN. KPN, tevens sponsor van de KNVB, maakt in samenwerking met Endemol van die zender een nationale sportzender door van de KNVB te eisen de uitzendrechten aan RTL5 af te staan. In dat geval voldoet HMG aan de voorwaar den van de Europese Commis sie en wordt de publieke om roep, die nu nog alle uitzend rechten bezit, de grote verliezer. Toen de Europese Commissie bekendmaakte dat de HMG- groep een zender van de hand moest doen, was het 't 'publieke Hilversum' dat er alles aan deed om dit ook daadwerkelijk te la ten geschieden. Politici werden ingeschakeld en het nieuws werd er voor aangepast. De pu- blieken moeten hebben gedacht dat de verkoop van RTL5 een concurrent minder zou beteke nen. Een verkeerde en naïeve inschatting. HMG-directeur Huib Boermans liet een paar weken geleden op het Nationale Omroep Congres in Bussum al weten dat het effect van de ver koop van RTL5 voor de publieke omroep veel groter kan zijn dan voor RTL4 en Veronica. Boer mans: „Wordt het een par zich met name gaat richte het grootste nog overblijv deel van de kijkers, de spo dan vrees ik dat de effecte de publieke omroep veel delijker zijn dan voor RTL Veronica die relatief weini sport in hun programmap ketten hebben". Als RTL5 de nationale spoi der wordt dan is het niet denkbaar dat het marktaai Vein de drie publieke nette onder de 25 procent zakt veertig procent). Voor de liefhebber zal dat worst zijl» hij maar van zijn geliefde! 11 kan genieten. Maar ook dl komt in gevaar. Als RTL5 le dag niets anders uitzeni sport dan zal nog meer da het geval is, worden geklai over overvoering van de ra Een derde betrokken groe[ - adverteerders, ziet dat mei ogen aan. Al maanden klit wanhoop door in de discu die de media-inkopers voe in hun vakblad Adformatii Hadden zij eerst te maken irritatie bij de kijker door overvloed aan reclameboo schappen, nu is het proble bij gekomen dat de specifi J doelgroep voor een produl nauwelijks meer is te vindr Hadden ze voorheen nog kerheid dat A-kijkers (hoojL geleide kijkers met een dik portemonnee) rond Nova' ren te vinden (en je daar d cognac en dure autospotje kon), door de komst van di twee nieuwe zenders is die kerheid weg. Zet deze ontwikkeling zich dan worden de gedrukte n j, de lachende derde. Advert ders die een specifieke doe groep willen bereiken, zuil Sever een gratis blad voor doelgroep op de markt bre 'Q dan gokken Qp het Rad vai t( tuin dat adverteren op TV menteel is. hilversum fred van garder?s

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2