Leidsch Dagblad Crimineel komt simpel aan paspoort 'Ik kan slechts toekijken hoe de patiënten sterven verdosis morfine afgedaan als natuurlijke dood Prins Clausplein deels afgesloten Software Support gaat 'even' terug naar VS Ernstige ongeregeldheden in hoofdstad Oost-Timor GOED NIEUWS Automobilist rijdt peuter dood X (OENSDAG 11 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Leiden Cultuur en Kunst Sport Veerpontje tussen M studenten samenleving Muideren Campert nemen afscheid van het theater Regenwater verrast bondscoach Guus Hiddink tidse huisarts beschuldigd van valsheid in geschrifte AMPONSf Een/den haag/zoetermeer [nica wesseling dosis morfine die elke vier uur Jrdt verdubbeld. Verpleegkundigen die fcrtdurend vragen of deze medicatie jpehandeling wel normaal en accepta- jfis. De Haagse rechter L. Verheij kon leren nauwelijks zijn verbijstering [hullen. Hoe kan het dat een 63-jarige etermeerder in juni 1993 in zieken- js 't Langeland in zijn woonplaats met im het leven werd gebracht, dit [euthanasie werd afgedaan en vervol- s op de overlijdensakte 'natuurlijke als doodsoorzaak werd opgege ven? Gistermorgen stonden twee neuro logen en een Leidse huisarts (destijds in opleiding in het ziekenhuis en inmiddels afgestudeerd en in Hilversum werk zaam) terecht voor dit geheimzinnige sterfgeval. Tegen de eerst verantwoorde lijke neuroloog, een 35-jarige Hagenaar, eiste officier van justitie Schelfhout we gens medeplichtigheid aan moord zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf en 10.000 gulden geldboete. Tegen zijn 37-jarige collega-neuroloog werd een boete van 4.000 gulden geëist. De 36-jarige Leidse werd niet medeplichtig heid ten laste gelegd, maar wel valsheid in geschrifte. De officier van justitie eiste hiervoor 1.000 gulden boete. De patiënt die uiteindelijk door een overdosis morfine aan zijn eind kwam, werd begin juni na een ernstig hersenin farct in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand verslechterde snel en de familie verklaarde dat vader altijd te kennen had gegeven nooit als kasplantje door het le ven te willen gaan. Op grond daarvan besloot de behandelend neuroloog, een 35-jarige Hagenaar, de sondevoeding van de man te stoppen en de morfine- dosis in ras tempo op te voeren. Een schriftelijke euthanasie-verklaring ontbrak. Het gewraakte besluit viel op vrijdagmiddag en aan het eind van de middag verliet de neuroloog het zieken huis om vervolgens een lang weekeinde onbereikbaar te zijn. Daarmee zadelde hij volgens rechter Verheij de huisarts in opleiding, de dienstdoende neuroloog en de verplegers met het karwei op. Nie mand wist waarom de doses morfine zo snel omhoog moesten, maar noch de huisarts, noch de dienstdoend neuro loog, zette daar vraagtekens bij. Pagina Leiden: 'Er had bij u e moeten gaan branden'. lampje Curasao neemt maatregelen tegen fraude De Antilliaanse autoriteiten zullen ervoor zorgen dat ambtenaren voortaan de regels naleven zodat criminelen op Curagao niet zomaar aan een geldig Nederlands pa- poort met een valse identiteit kunnen komen. Dat heeft gevolmachtigd minister De Hazet van de Antillen van morgen gezegd. Staatssecretaris Kohnstamm (binnen landse zaken) eiste gisteravond direct maatregelen van de Antilliaanse autoriteiten. Claudianus De begerige is altijd arm. den haag gpp Aanleiding voor de zoveelste ophef over het Nederlandse paspoort is een uitzending van RTL 4, waarin misdaadverslag gever Peter R. de Vries gister avond liet zien hoe kinderlijk eenvoudig een crimineel zich op Curasao een nieuwe identi teit kan verschaffen. De Vries demonstreerde hoe je overzee niet meer dan honderd gulden een origineel Neder lands paspoort met eigen foto, maar op andermans naam kunt kopen. Na een tip van een informant reisde De Vries naar het eiland en vertelde daar dat hij zijn pas poort kwijt was. Vervolgens gaf hij de naam van zijn Utrechtse paspoort. De gemeente Utrecht faxte de foto en gegevens van de cameraman naar Curasao, maar door de slechte kwaliteit van de fax viel het de autoritei ten niet op dat de pasfoto niet van De Vries was. Evenmin werd opgemerkt dat de mis daadverslaggever zeventien centimeter langer is dan in zijn nieuwe paspoort werd vermeld en dat de handtekening niet klopte. De Vries herhaalde de truc door zijn informant, een bekende Antilliaanse drugdea ler, een nieuw paspoort aan te laten vragen. Dat lukte zonder veel problemen. In de uitzen ding sprak De Vries over ten minste zestig gevallen van frau de met officiële Nederlandse paspoorten. CDA en WD eisen nog deze week in een spoeddebat ophel dering van de staatssecretaris. CDA-kamerlid Verhagen: „Het bevoegd gezag op het eiland heeft zelfs een officieel paspoort verstrekt aan een Antilliaan, die nota bene een pasfoto van een blanke had ingeleverd. Het is waanzinnig", aldus het verbijs terde kamerlid. Om te voorkomen dat hij door Justitie zal worden ver volgd, wil De Vries de valse pas poorten bij een notaris laten de poneren. De Vries erkende een strafbaar feit te hebben ge pleegd, maar louter om een misstand aan de kaak te stellen. 11719° 10719° I°719° 10% 10% 20% 40% 30% 60% itgebreid weeroverzicht op pagina 10 Binnenland3,5 Buitenland 9 Cultuur .19 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Natuur en Milieu10 Randstad16 Regio13.14.15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport20,21 Strips Uitgaan .12 Vandaag kortingsbon voor een optreden van de popu lairste Engelse reggae band Misty in Roots in Leids Vrije tijdscentrum. VOETBAL OP TV 19.30-22.00 uur, Ned. 2, Studio Sport: EK Kwalificatievoetbal Malta-Nederland. leiden «sjoerd de jong Het verkeer in de regio Den Haag moet komend weekeinde rekening houden met forse ver tragingen als gevolg van werk zaamheden bij het Prins Claus plein. Vanaf vrijdagavond wor den twee fly-overs afgesloten voor het verkeer. Verkeer vanuit Utrecht en Den Haag dat rich ting Rotterdam wil rijden, kan geen gebruik maken van de af slagen bij het Prins Clausplein, maar moet omrijden. De werkzaamheden beginnen vrijdagavond om acht uur en duren tot maandagochtend zes Verkeer uit de richting Utrecht zal eerder moeten af slaan richting Rotterdam, terwijl automobilisten uit Den Haag wordt geadviseerd de Utrechtse baan te mijden en een route door de stad te kiezen, om ter hoogte van Rijswijk de grote weg te nemen. Het verkeer uit de richting Amsterdam/Leiden wordt niet omgeleid, maar moet wel rekening houden met files opdeA12 (Utrecht-Den Haag). 2 najaarskoUektie van Proveste Mannenmode zit boordevol inspiratie. Hoogste tijd voor iets nieuws? Kijk bij Proveste. r de Boer (VROM) is gis ten teruggekomen op haar Ipraken over de TGV en het )ene Hart. De minister ver- naandag tijdens een rkbezoek aan het Groene rt dat de hogesnelheidslijn igs bestaande snelwegen >et worden aangelegd. Deze jeheten Bos-variant wijkt af i de voorkeur van het kabinet koos voor een spoorlijn Hazerswoude en Hoog- een gisteren uitgegeven klaring van het ministerie Ijkt dat de minister nogal prbarig is geweest met haar [spraken. In de verklaring it dat er momenteel drie va- jnten worden onderzocht: het dwars door het Groene een hogesnelheidslijn igs bestaand spoor en de Bos- ïriant. De minister had chts de aandacht willen vesti- i op deze laatste mogelijk- id, zo luidt de officiële lezing, n een definitieve keuze zou :n sprake zijn. iet is overigens niet de eerste ?r dat De Boer uitspraken et over de TGV die vooruitlo- i op het definitieve besluit pas komend voorjaar wordt fromen. Enkele maanden ge len nog verklaarde De Boer i de TGV ondergronds door ft Groene Hart moet gaan rij- Overigens heeft de door de Inister genoemde Bos-variant ur de Leidse regio grote ge- fgen. Met name bij het knel- t Leiderdorp moeten er de |dige woningen wijken voor nieuwe spoorlijn. Honger en ziekten eisen zware tol in Irak leiden rudolf kleun Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-5121075 gijzelde agenten vrijgelaten na dat het Indonesische leger een aantal Oosttimorezen op vrije voeten had gesteld. Waarom die vast zaten, is onduidelijk. De rellen braken uit nadat gisteren bij gevechten tussen bendes twee mannen waren ge dood. Sommige bendes zouden de Indonesische bezetting van de voormalige Portugese kolo nie steunen, anderen keren zich daartegen. Burgers durven hun huizen niet te verlaten. „Dili zit stamp vol troepen. Maar ze doen niets", aldus een plaatselijke journalist. In de Oosttimorese hoofdstad Dili zijn ernstige ongeregeldhe den uitgebroken. Jongeren trok ken vanochtend brandschat tend door de straten, nadat ze vannacht drie politiemannen enige tijd hadden gegijzeld. Politiecommandant Sugianto zei dat zes jongeren zijn opge pakt. Twaalf mensen, onder wie twee agenten, raakten ernstig gewond. Volgens de eerste be richten zijn de rellen het gevolg van een krachtmeting tussen jeugdbendes. Volgens Sugianto zijn de ge- Penningmeester doet greep in kas noordwijkpaul de vliegerduizenden guldens toe. Nog niet duidelijk is om hoeveel geld het precies gaat. De verduiste ring kwam aan het licht tijdens een kascontrole. De vereniging deed daarna aangifte bij de po litie. De penningmeester, die nog vast zit, heeft inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afge- bagdad maurice wilbrink Asgrauw en roerloos ligt het kind op een lakentje. Buiten be wustzijn, de ogen half gesloten. Vorige week werd de acht maanden oude Mohammed Hamid Muhsin binnengebracht in het Saddam Hussein-zieken- huis in Bagdad. De behande lend arts constateerde onder voeding en hersenvliesontste king maar kan niets doen. „Ik heb niets meer om de baby te redden, ik ben bang dat hij dood gaat." De dokter heeft het er moei lijk mee. „Ik weet wat patiënten mankeren. Maar ik kan slechts toekijken hoe ze lijden." Ook zelf verloor hij onlangs een jong kind. Zijn mond trilt als hij er over praat. Vijf jaar embargo en de wei gering van Iraks president Sad dam Hussein om medicijnen en voedsel te importeren onder de voorwaarden van de Verenigde Naties eisen een zware tol. Vol gens het Wereld Voedsel Pro gramma is ruim de helft van de twintig miljoen Irakezen onder voed. Vier miljoen mensen, on der wie een miljoen kinderen, zijn in acuut gevaar. De medisch directeur van het Saddam Hussein-ziekenhuis, Nazar Al-Anbaki, ziet patiënten uit alle bevolkingslagen binnen komen. „Ook de middenklasse is in grote problemen- geraakt. Het zijn niet meer alleen de ar men die het slachtoffer zijn. Na vijf jaar embargo is de situatie in alle ziekenhuizen zonder meer dramatisch Het Saddam Hussein-hospi- taal gold altijd als een van de modernste in Irak, maar zelfs eenvoudige behandelingen zijn er nu niet meer mogelijk. Te vroeg geboren baby's liggen dood te gaan; omdat maar twintig van de zestig couveuses werken. Hulp van buitenlandse organisaties dekt slechts vijf procent van de behoefte. Het zou snel beter gaan als Irak resolutie 986 van de Veilig heidsraad zou gebruiken. Daar in staat dat Irak olie mag verko pen om met de opbrengst voed sel en medicijnen te importe ren. Maar het regime weigert dit. Gezondheidsminister Omed Midhat Mubarak zei gisteren nog dat Irak anders de zeggen schap kwijt raakt over de aan schaf en distributie van hulp goederen. De VN willen er echter zeker van zijn dat geïmporteerde goe deren ten goede komen aan alle bevolkingsgroepen. Anders zou het terreurregime in Bagdad wel eens hulp kunnen onthouden aan de shi'iten in'het zuiden en de Koerden in het noorden, die in 1991 in opstand kwamen. De Iraakse president laat de ellepde in zijn land nu breed uitmeten zo'n 600 buiten landse verslaggevers mogen het land even binnen om de VN te dwingen tot opheffing van het embargo. Maar tegenstan ders zeggen dat Saddam ophef fing van de VN-boycot vooral zal aangrijpen om zijn regime weer op krachten te brengen. En daarvan wordt het Iraakse volk zeker niet beter. Software Support Europe trekt zich 'tijdelijk' terug uit Leiden. Het Europese call-centre wordt ondergebracht bij het moeder bedrijf in Florida. Dat zegt het bedrijf in een gisteren uitgege ven verklaring. Software Sup port reageert daarmee op de berichten dat het bedrijf (over de vestiging ervan hebben de gemeenten Leiden en Den Haag een ware veldslag geleverd) een lege huls zou zijn. Software Support zou in Lei den een call centre opzetten, een centrum voor telefonische dienstverlening aan vooral computergebruikers. Nog geen maand na de start is er in de le ge kantoren aan de Leidse Ples- manlaan weinig activiteit te be speuren. Software Support beklaagt zich over de bejegening door de Nederlandse pers, die volgens het bedrijf 'grenst aan smaad'. Algemeen directeur J. Jacoboni moppert daarnaast over het za ken doen in Nederland. „Software Support wordt be handeld als een klein startend bedrijfje en moet voortdurend bankgaranties overleggen. Dat is voor een bedrijf van onze om vang in de Verenigde Staten geen probleem. Het is een kwestie van tijd voor het in Ne derland ook zover is. Dan zullen we onze vestiging in Leiden gaan bemannen." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dat is goed nieuws. Dus n proefabonnement. I Naam:. Nr. bank/giro: I Handtekening:. Een 32-jarige penningmeester van een Noordwijkse muziek vereniging is gisteren aange houden op verdenking van ver duistering van geld uit de club kas. De afgelopen twee jaar eigen de de Noordwijker zich enkele wassenaar alice v Een meisje van anderhalf jaar oud is gistermiddag om het le ven gekomen na een aanrijding met een bestelauto. Het onge luk gebeurde op het woonerf van de Van Wijnbergenlaan in Wassenaar. Een 39-jarige Was senaarder had zijn bestelauto in de straat geparkeerd om een pakket af te leveren. Toen hij weer instapte en wegreed, hoor de hij een kind gillen. Vermoe delijk speelde het meisje vlak voor de auto en heeft de chauf feur het kind over het hoofd ge zien. De moeder van het meisje haalde het kind onder de auto vandaan. Het meisje is overge bracht naar het Westeinde zie kenhuis, waar ze later op de middag overleed aan haar ver wondingen. i in een envelop, zonder postzegel OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1