'Geen theatrale effecten' Remake 'Evita' mist een ziel Boekenbeurs Frankfurt in teken prijsbinding Imperium speelt De Getatoeëerde Roos Cultuur&Kunst Björk doet op podium stap terug Expositie Da Vinei in Kunsthal I/VOENSDAG 11 OKTOBER 1995 Telij, mei] mee.__ 'gte it pre it gts Piano-masterclass Jenny Zacharieva katwuk. De Hongaarse pianiste Jenny Zacharieva geeft 11 no vember een masterclass in de Katwijkse Soefi-tempel. De hoofd docente aan het conservatorium in Sofia zal les geven aan ge vorderde amateurs. Ze komt naar Nederland voor een reeks Eu ropese concerten. Deelnemers aan de masterclass krijgen de ge legenheid om hun 's middags ingestudeerde stuk 's avonds tij dens een concert van Zacharieva ten gehore te brengen. De masterclass wordt georganiseerd door K&O Katwijk, in samen werking met de Katwijkse muziekschool. Voor nadere informa tie: 071-4071707 (na 19.30 uur). 'Antonia' ingezonden voor Oscars utrecht Een commissie van tien vertegenwoordigers uit het filmvak heeft de film Antonia van Marleen Gorris uitgekozen om begin volgend jaar namens Nederland mee te doen aan de Os car-verkiezing. Aan deze voordracht heeft de commissie tevens een advies toegevoegd aan het adres van de minister van OCW in wordt voorgesteld een aanzienlijk hoger bedrag voor promotie beschikbaar te stellen dan tot nu toe gebruikelijk is ge weest. Mulder en Campert nemen afscheid van het theater MUSICAL RECENSIE MARTIN HERMENS i' Muziek. Andrew Lloyd Webber :en Tim Rice. Vertaling: Seth Gaaike- ïn Koen van Dijk Hoofdrollen Pia ves en Bill van Dijk. Regie. Ken Urms- Muzikale leiding: Harry van Hoof fin m e moet een vreselijke bitch ge- gbou reest zijn. Een kreng V rouw die keihard reeg wat ze wilde: macht. Toch ïoet Eva Peron, vrouw moormalige Argentijnse dictator nstei tan Peron, een flinke portie ning harisma bezeten hebben. Vifant hoe krijg je anders lin ele natie aan je voeten, ook al oo ers je die tot de laatste druppel it? In 1987 bracht het Koninklijk ie allet van Vlaanderen 'Evita' al ing k ens in een Nederlandstalige ie op de planken. Joop van Ende doet dat nu over, met i< at verschil dat de 'Evita' die isteravond in het Bredase the- Chassé in première ging regelrechte kopie is van de roadway-produktie. Voor de ntoofdrollen werden Pia Douwes bouiils Evita) en Bill van Dijk (als gaal )he Guevara) aangetrokken, f he Op zich is er niets mis met de dt lauwtlruk die Harold Prince uwq oot 'Evita' maakte. Prince wam destijds le&ondsten zoals bijvoorbeeld de toelendans van de Argentijnse eneraals. Die scène is simpel, erdeoraar perfect. Dat geldt ook rhuu e scène met de maitresse tncië eron, die door de zojuist verde Evita de deur wordt ge rezen. Eenvoud blijkt ook hier ingei e sterkste momenten op eren. rads Nadeel van dit Amerikaanse CV oncept zijn de kitscherige de- pree ors en belichting. Ze lelijke verpalddng 'erhaal dat, op sobere wijze eld, een veel grotere indruk achterlaten. Ondanks de grote kwaliteiten in de rolbezetting mist de voor stelling een ziel. Pia Douwes zet Evita neer als een bitch van de bovenste plank, die geen kans onopgemerkt laat om een stapje hoger op te komen. 'Ik wil ze ontroeren, geen oog meer droog' zingt ze in de tweede helft. Uit het tegenspel van 'het volk' blijkt er inderdaad ontroe ring te zijn. Niet duidelijk wordt waar die vandaan komt, want Douwes houdt het bij een kille, berekende tante. Dat maakt van de balkon-scène, met de hit 'Don't cry for me, Argentina', een merkwaardig moment. Het volk juicht haar toe, al heeft het publiek nog steeds niet van Evi- ta's charmes kunnen proeven. Met als gevolg dat het hele ver haal in deze vorm wat ongeloof waardig overkomt. Bill van Dijk slaagt er beter in om zijn rol een volledig karakter mee te geven. Hij zet een uiter mate cynische Che Guevara neer, die de onmisbare schakel vormt tussen alle scènes. Van Dijk fungeert zo als het geweten van Evita, een geweten waar ze zelf blijkbaar niet over beschikt. De confrontatie tussen Che en Evita (een verzinsel van Tim Ri ce; in werkelijkheid hebben ze elkaar nooit ontmoet) beleeft een schitterend hoogtepunt in de 'Wals voor Eva en Che'. Gemengde gevoelens dus bij deze 'Evita'. Het verhaal had mijns inziens overtuigender en met minder bombastische ver pakkingen verteld kunnen wor den. Deze produktie haalt dan ook niet het niveau van de Ne derlandstalige 'Evita' uit 1987. De* soberheid en tegelijkertijd i die daarin zaten, ga- reëler beeld van het le- i de legende Eva Peron. Nog één keer gaan oud-voetballer Jan Mulder en schrij ver Remco Campert dit najaar op toernee langs de Ne derlandse theaters en dan houdt het literaire theaterduo na vijf jaar op te bestaan. Het initiatief om te stoppen komt van Remco Campert, vertelt Jan Mulder. „Na vijf jaar wil hij gewoon wel weer eens wat anders. Theater slokt veel tijd. Remco wil, denk ik, liever mooie gedichten maken in de herfst." eveen. Juist dat samen reizen maakt de tournees aantrekke lijk. De vriendschap die er al was, is er door verdiept. „Ik kan goed met Remco opschieten. We hebben nooit verschil van mening over belangrijke zaken. Ja, onderweg misschien. Over Joegoslavië, moeten we ons er wel of niet mee bemoeien. Nee, nooit over de keus voor een be paalde tekst in het programma, (lachend) dat is inderdaad be langrijker. Waarom we het doen is niet goed uit te leggen. Alleen al het aankomen bij zo'n thea ter, die nerveuze sfeer voor een voorstelling. Het is toch een vorm van ijdelheid. Remco heeft dat ook: publiek zoeken. Als voetballer speelde ik ook lie ver voor 100.000 man dan voor 'De Tekenlerares' heet het pro gramma dat ze op 13 oktober ook in de Leidse Schouwburg brengen. Een literaire show zonder theatrale effecten. „Daar moet je voor oppassen", zegt Jan Mulder. „Voor je het weet sta je cabaretteksten uit te spre ken. Onze kracht ligt in proza dat niet speciaal voor het thea ter is geschreven." In de vijf jaar dat Campert en Mulder op het toneel staan hebben ze een heel eigen stijl ontwikkeld. Het enige 'theatrale effect' bestaat uit de titel en het fraaie decor. Dit keer een strandtafereel met een Zep pelin en de surfende tekenlera res. De beide hoofdpersonen beperken zich tot het voordra gen uit eigen werk, afgewisseld door monologen, waarbij ze overigens nauwelijks een vin In een eerder programma liet Jan Mulder niet voor niets blij ken jaloers te zijn op de soepele podiumbuigingen van Youp van 't Hek. Zijn Winschoter afkomst speelt hem daarvoor te veel par ten. Maar die jaloezie, echt of gespeeld, is allang een gepas seerd station. Mulder en Cam pert weten maar al te goed dat hun kracht ligt in anti-theater, droge humor van twee stijve he ren die er toch in slagen een he le zaal in hun ban te krijgen. Over de inhoud van het nieu we programma merkt Jan Mul der op dat het duidelijk een af- scheidstournee wordt. „Maar wel leuk, tongue in cheek. Een vrolijk programma van hig hlights, greatest hits. Nieuw zal zijn dat ik ga zingen. Ik ga Rem co toezingen, 'And now, the end Jan Mulder en Remco Cam pert begonnen hun theater loopbaan vijf jaar geleden op uitnodiging van Jules Deelder, bij wie zij een gastoptreden ver zorgden. Jan Mulder had daar aanvankelijk bedenkingen bij. ,,'De mensen zitten daar niet op te wachten', zei ik toen. Maar het had succes en we dachten dat kunnen we zelf ook wel. We vonden onszelf in elk geval veel leuker dan Deelder." Sindsdien reizen Jan Mulder en Remco Campert drie maan den per jaar het land door. Per auto, van Heerlen tot Hoog- Voetbal blijft een rode draad in alles wat Jan Mulder doet, al sloot hij zijn carrière als prof voetballer inmiddels een kwart eeuw geleden af, noodgedwon gen na een meniscusblessure. „Ik vind het zelf ook niet erg dat het gesprek er steeds weer op terugkomt. Hooguit vind ik soms vervelend dat ik er zo graag over praat. Het is nostal gie, alsof ik in het verleden leef, maar ja denk ik dan, dat is toch ook leuk." Trots Hij steekt ook niet onder stoe len of banken dat hij trots is op zijn zoon Youri die furore maakt in de Bundesliga bij Schalke '04 en in het Nederlands elftal. „Natuurlijk ben ik trots, maar dat is ook liefde voor mijn zoon, voor dat jongetje. Ik heb er ook bewondering voor, maar eerlijk gezegd begrijp ik er niets van. Ik heb nooit gezien dat het er bij hem inzat en ik weet toch echt wel wat van voetbal, dacht ik zo. Hij is een ster in de Bundesliga. Om dat te bereiken heb je veel innerlijke kracht nodig. Het is ookwat." Een paar jaar nadat Jan Mul der gestopt was met voetballen begon hij met schrijven. Eerst voor het weekblad De Tijd, te genwoordig schrijft hij sportco- lumns voor onder meer De Volkskrant. Voordat hij daar voor werd gevraagd had hij nooit bedacht dat hij zoiets wil de doen. Journalist heeft hij ook nooit willen worden. „O, nee, ik ben absoluut geen journalist. Jan Mulder: „Nieuw zal zijn dat ik Het leek ze bij De Tijd wel aar dig als ik naar Ajax ging om daar een stukje over te schrij ven. Dat vond ik toen zo leuk dat ik de week daarop weer ben gegaan en weer een stukje heb gemaakt. De reactie van Nico Scheepmaker was overigens heel ontroerend. Hij schreef dat Nederland een voetballer kwijt was, maar een journalist rijker. Sindsdien ben ik door blijven gaan." De ambitie om na al die jaren van columns iets groters, bij voorbeeld een roman, te schrij ven heeft Jan Mulder niet. „Zo'n boek, 400 pagina's, dat is toch iets wat je vasthoudt. Dan zou ik op zijn. En er wordt dan toch meer van je verwacht. Al die schrijvers die stapels boeken op hun naam hebben. Maar het zit niet in me, ik lijd er ook niet on der. Losse stukjes, dat ligt me. Dat kan ik, weet ik nu." 'De Tekenlerares' Met Jan Mul der en Remco Campert is vrij dag 13 oktober te zien in de Leidse Schouwburg/ Björk heeft alles mee gehad. De IJslandse zangeres diende zich twee jaar geleden, pre cies op het juiste moment, aan als hèt grote talent dat net weer even anders was dan anderen en werd tijdens die eerste jubelhausse ook al meteen tot grensverleggende mega-ster gebombardeerd. Met 'Post', de opvolger van haar doorbraakalbum 'De- bul', bewees de voormalige frontvrouw van The Sugarcu- bes eerder dit jaar als platen- artieste die geweldige status verhoging redelijk goed te hebben verwerkt. Als 'avond vullende' showvrouw daar entegen is het intussen 29-ja- rige Viking-meisje nog niet zover, moest een nagenoeg uitverkocht Ahoy' gister avond constateren. Wie haar eerder al 'live' onderging op Pinkpop '94 of haar stekkerloos bij MTV aan het werk hoorde, kwam in het broeierige sportpaleis al gauw bedrogen uit. In plaats van te steunen op een flink orkest van vlees en bloed leunde Björk op slechts vier begeleiders plus een heleboel ingeblikte brokken muziek. Indien de onderlinge wissel werking optimaal was ge weest, zou die gemakzucht nog te verteren zijn geweest. Het samengaan met haar begeleiding was op z'n best bij de soli op accordeon (van Coba) en - zowaar - clave- cimbel (van Guy Sigsworth), maar stokte nogal eens wan neer de 'automatische piloot' de koers bepaalde. Met als gevolg dat Björk af en toe corrigerend moest optreden en dat deed ze niet altijd even subtiel. Ofwel: dat over werk was een extra aanslag op de sfeer die door de zwak ke instrumentale onderbouw toch al niet zo magisch was als gehoopt. Vastbesloten om er - in een tijdsbestek van tachtig minuten - een onvergetelijk avondje van te maken, leek Björk ook niet echt, ondanks al haar soms indrukwekken- de stemacrobatiek. Geen en kele opmerking richting pu bliek getuigde van de origi naliteit en lef waarom ze in middels al wereldberoemd is. Het meest verrassend was misschien nog wel haar o zo 'vrouwelijke' roze jurk met glitters. 'Prachtig broerig drama vol melancholie FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ERNA STRAATSMA Oorspronkelijk is het geschre ven voor twintig personages, maar regisseusse Katja Hiemin- ga maakte er een toneelstuk voor zeven personen van. De Getatoeëerde Roos, van Ten nessee Williams, gaat vrijdag in première bij de Leidse theater groep Imperium. Hieminga: „Een prachtig, broeierig drama vol melancholie." Een romantische geschiede nis van de schrijver, die bekend is van toneelstukken (en ver filmingen) als 'A streetcar na med desire' (in Nederland ver taald als 'Tramlijn Begeerte') en 'Cat on a hot tin roof. De Getatoeëerde Roos is het dramatische verhaal van een vrouw die na de dood van haar 'innig geliefde echtgènoot' haar leven aan stukken ziet vallen. Ze dompelt zichzelf langdurig on der in de rouw, maar komt weer tot leven als vrachtwagenchauffeur 'een jongen met de kop jonge clown en het lichaam van haar overleden man'. Hieminga zag het stuk in een Amerikaanse filmversie, spe lend in de jaren '50. „Een heel mooi verhaal en het leuke er aan is dat het bijna nooit als to neelstuk wordt gespeeld. Niet geheel toevallig is het merendeel van de rollen wegge legd voor vrouwen. In de vorige produktie van Imperium, 'Get to', zaten veel grote mannenrol len en dus was het nu de beurt aan de vrouwen. Hieminga: „Ik heb begrepen dat de mannen ook een beetje op adem moes ten komen vanwege die vorige, grote produktie." Hieminga, die samen met Rob Vriens ook werkt met een eigen theater groep (stichting Hesp), was daardoor wel beperkt in haar keuze. „Er zijn nou eenmaal niet zoveel leuke stukken met veel vrouwenrollen De eerste keuze die Hieminga maakte, viel uiteindelijk af. „Ik stelde voor om Rijdans te gaan doen, van Schnitzler, maar dat sprak de groep niet zo aan. Uit eindelijk heb ik in een week tijd dit stuk gekozen. Bij deze keuze was ik zo zeker van mijn zaak, dat ik 't ze bij wijze van spreken door de strot heb geduwd. Waarbij natuurlijk ook een rol speelde dat we toen ook snel een keuze moesten maken." Het gebrek aan tijd speelde ook in ander opzicht een rol bij de definitieve keuze. „Ik heb ook een Griekse tragedie en een stuk van Hugo Claus uitgezocht, maar ik voelde zelf dat De geta- toeerde Roos het meest haalba re was. Dit stuk van Williams was het meest concreet. Bij zo iets als een Griekse tragedie moet je er nog zelf een concep tuele laag onderleggen en dat kost meer tijd." Niettemin moest er toch nog het een en ander gedaan wor den om de teksten geschikt te maken voor zeven, in plaats van de oorspronkelijke twintig per sonages. „Ik heb sommige rol len geschrapt, andere samenge voegd. En er zijn twee actrices die drie rollen spelen." Hieminga's 'puzzeltje' viel tij dens de repetities van afgelopen zondag voor het eerst in elkaar. „Tot voor kort waren het nog al lemaal losse scènetjes. We heb ben ook nog tijdens de repeti ties in de tekst lopen schrappen, wat niet was voorgekomen als we eerder een keuze hadden ge maakt. Elke theatergroep heeft natuurlijk ook zijn eigen codes en als je daar als vreemde regis seur tussenkomt kost dat ook tijd voor je elkaar verstaat. Maar afgelopen zondag, tijdens de eerste 'doorloop' van de hele voorstelling viel het puzzeltje voor het eerst in elkaar. Ik denk dat het een mooie voorstelling gaat worden." De getatoëeerde Roos gaat vrijdag 13 oktober in première (20.30 uur) in het eigen theater van Imperium, aan de Oude Vest 33a in Leiden. Voorts zijn er voorstellingen op 14, 19, 20, 21, 26, 27 en 28 oktober. Re- tel. 071-5141141. (RANKFURT DPA/AFP n het teken van een onzekere toekomst, en i ndien in een verenigd Europa de vast- et jestelde boekenprijs zou vervallen, is meI (isteren in Frankfurt de 47e Buchmesse' ert )egonnen. Op de grootste literatuur- rqDfiiarkt ter wereld staan dit jaar vertegen- •oordigers van 9000 uitgevers uit 97 anden. Er worden 93.000 nieuwe boe- P- h ten gepresenteerd. Oostenrijk krijgt spe- Lel Bale aandacht tijdens de beurs. Bij de opening maakte hard Kurtze van de Duitse vereniging voor de boekhandel duidelijk dat zijn achterban zich krachtig blijft inzetten vóór de prijsafspraken in West-Europa. De boekhandel in Duitsland en andere Westeuropese landen heeft kritiek op Groot-Brittannië. Dit land heeft de verti cale prijsbinding voor boeken onlangs afgeschaft. Dat zal volgens de critici lei den tot een aanzienlijke verschraling van het aanbod. In de huidige situatie wordt de winst op goed lopende boeken ge bruikt om uitgaven met veel lagere opla gen, zoals poëzie, toch op de markt te kunnen brengen. In de nu in Groot-Brittannië ontstane situatie gaat de prijs van bestsellers en van boeken van bekende auteurs soms met 20 procent omlaag. Sommige su permarkten zijn bereid boeken praktisch zonder winst te verkopen om maar klan ten binnen te krijgen. De Europese boekhandel waarschuwt dat een groot aantal kleine boekwinkels in hun be staan wordt bedreigd en dat uitgevers het aanbod zullen beperken. Kurtze verdedigde opnieuw de toe kenning van de Vredesprijs van de Duit se boekhandel aan de omstreden islam- wetenschapper Annemarie Schimmel. Zij heeft kritiek uitgeoefend op 'De Dui velsverzen' van Salman Rushdie. Het re gime in Iran veroordeelde de auteur we gens dit boek ter dood. De voorzitter roemde Schimmels bij drage aan de vrede door haar werk, maar erkende dat de felle, heftige dis cussies rond de toekenning van de prijs de vereniging heeft getroffen. De Rotterdamse Kunsthal wijdt haar grote wintertentoonstel ling aan Leonardo da Vinei, de kunstenaar, uitvinder en we tenschapper die van 1452-1519 in Italië leefde. Met 230 voor werpen is het een van de uitge breidste overzichten die ooit aan Leonardo zijn gewijd, al dus de Kunsthal. Nederland is het derde land waar de internationale ten toonstelling te zien is. In Zwe den trok zij ruim 400.000 en in Duitsland tot nu toe meer dan 200.000 bezoekers. De exposi tie duurt van 26 november tot en met 17 maart. Voor bijna al het werk van de 'homo universalis' geldt dat ze niet meer mogen worden ver voerd. Sommige schilderijen zoals Leonardo's beroemde Mona Lisa uit het Parijse Lou vre, zijn in kopieën van tijdge noten aanwezig. Voorts zijn er schetsen en tekeningen te zien in facsimile en enkele werken van de meester zelf. Spectacu lair noemt de Kunsthal een twintigtal modellen die nauw keurig zijn gemaakt op basis van tekeningen van Leonardo. De bruikleengevers zijn uni versiteitsbibliotheken en kunstinstellingen uit heel de wereld. Voor de Kunsthal is Leonar do da Vinei de duurste ten toonstelling uit haar bestaan. De toegangsprijzen worden voor de expositie daarom ver hoogd van 10 tot 12,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19