De Scientology Kerk en Internet Wet individuele huursubsidie Grondwatervervuiling in nieuwbouwwijk Leyhof Een Haags bitterkoekje van Oegstgeester deeg Schrijvende Lezers WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 WOE chef adriaan brandenburg. 0 Gedurende de afgelopen twee weken zijn over de beslagleg ging op de computers van de Nederlandse Internet-aanbieder XS4ALL verschillende artikelen gepubliceerd door de media en op het Internet. Deze artikelen missen vaak de essentie van de zaak. Een kleine groep Internet-ge- bruikers maakt inbreuk op de auteursrechten van de Scientology Kerk. Zij heeft het recht om een dergelijke inbreuk tegen te gaan, net zozeer als de schrijver ,of maker van een boek, lied of enig ander werk het recht heeft om inbreuk op Alleenstaanden, te wapen! Wij konden het zien aanko men. Eerst bevriezing van de AOW, de samenwonende broers en zusters 20 procent korten, en nu komt het CDA met het plan in de toekomst alleenstaanden nog slechts 50 procent van de AOW te gun nen. Dit als uitvloeisel van de zogenaamde individualisering. De alleenstaande moet tijdens zijn werkzame jaren via de toonheffing al de volle pond aan AOW-premie betalen en daarnaast via het loonstrookje pensioenpremie, mede voor de nabestaanden van anderen. Alleenstaanden ergen zich al jaren aan deze overtrokken so lidariteit met ook de partners van de welgestelden. Maar waar blijft de solidariteit met de alleenstaande? Het CDA vindt dat iedereen zich maar moet bijverzekeren op de vrije markt. Waarvan? Waar moeten mensen met een laag inkomen de premies van betalen? En de jongeren zonder werk? In hun verdwazing vergeten de dames en heren politici dat de armoe ook zal toeslaan bij de achter gebleven partner. Wie sprak er ooit van de zorgzame samen leving? Maar vergist u zich niet. Het CDA is zo onhandig om dit plan te opperen, maar alle partijen, van welke kleur dan ook, spelen met deze ge dachte. De AOW moet betaal baar blijven, niet waar? En wel ke groep moet de rekening be talen? Ja juist, de alleenstaan de. Zij zullen straks genood zaakt zijn op de vrije verzeke- ringsmarkt allereerst de hun afgenomen 20% AOW, waar voor ze via de toonheffing al dubbel en dwars premie heb ben betaald, te compenseren met een premie uit eigen zak. Daarna mogen ze bezien of ze nog aan wat extra's toekomen. Als de uitwerking van de in dividualisering halvering bete kent van de uitkering, moet ook de premie geïndividuali seerd, dus gehalveerd worden. Alleenstaanden zullen dan naar de rechter moeten stap pen om dit af te dwingen. Zij moeten echter nu al in het ge weer komen. Drs L. de Zwaan, Slichting Centrum Individu en Samenleving, Den Haag. de auteursrechten die op deze werken rusten tegen te gaan. Deze zaak gaat over niets an ders dan de op het Internet ge pleegde inbreuk op de auteurs rechten van de Scientology Kerk. De Scientology Kerk respec teert en stimuleert het recht op vrijheid van meningsuiting. De Kerk heeft zich in het verleden vele malen ingezet voor de be scherming van dit recht en an dere mensenrechten. Zij is een fervent voorstander van wetge ving die de vrijheid van het ver krijgen van informatie regelt. In de Verenigde Staten heeft de Kerk zelf meermalen een be roep gedaan op de op deze ma terie betrekking hebbende 'Freedom of Information Act'. In Europa heeft de Kerk het be lang van de totstandkoming van een adequate gegevensbescher ming bepleit. Er bevinden zich op Internet verschillende kriti sche en/of negatieve artikelen over de Scientology Kerk, maar hiertegen wordt geen actie on dernomen. Wat Fishman betreft, deze man is in Amerika door de Kerk voor de rechtbank gedaagd voor het feit dat hij de Kerk trachtte te betrekken bij fraude en ten onrechte beschuldigde van wetsovertredingen. Hiervoor kreeg hij een gevangenisstraf opgelegd. Verder loopt er op dit moment tegen hem een nieuw onderzoek voor een zaak van bedrog met betrekking tot het Ministerie van Defensie aldaar. XS4ALL is een ongelukkige pion in deze affaire. Toen de Scientology Kerk bekend werd met de auteursrechtinbreuk die door een van de gebruikers van de XS4ALL-computers werd ge pleegd, heeft zij XS4ALL ge vraagd om samen te werken om herhaling tegen te gaan. Het zou een krant of tijdschrift im mers ook nooit toegestaan wor den om door te gaan met de publikatie van teksten die onder auteursrecht vallen. Zodra de inbreukmakende stukken niet meer via de XS4ALL computers op het Internet te verkrijgen wa ren, is het beslag onmiddelijk opgeheven. Waarom zouden Internet en XS4ALL boven de wet en het dragen van verantwoordelijk heid staan? Naar de mening van de Scientology Kerk kan hier geen sprake van zijn. Julia A. Rijnvis, Scientology Kerk Amsterdam. Goudvissen zijn groepsdieren Naar aanleiding van het arti kel: 'Versier eens wat voor uw huisdier', op pagina 10 van de krant van 26 septem ber: O, wat zal die goudvis blij zijn met zijn 'schitteren de kom'! Maar hij zal onge twijfeld nóg blijer zijn met het gezelschap van een paar andere goudvissen. Goudvis sen zijn n.l. groepsdieren. Dus wég met de goudvis kom, al dan niet mooi be schilderd. Misschien iets voor Dierendag? G.A. van Gelderen-van Look- eren Campagne, Kosten voor overname bij huurwoningen Het gebied waar de nieuwbouwwijk Leyhof moet verrijzen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Sinds de allereerste berichtge ving over de grondwatervervui ling in de nog te bouwen nieuwbouwwijk 'Leyhof te Lei derdorp, volg ik dit nieuws als zowel inwoner, belastingbetaler en zeker als vriend van het milieu. Nu ik laatst de uitkomst van een vergadering uitgetypt in mijn handen kreeg in ons ge meentehuis, moet ik serieus be kennen dat de oorzaak van deze vervuiling de aandacht mag krijgen. Het aangevoerde zand voor het ophogen van 'Leyhof komt van een diepte van 30 tot 60 meter uit het IJsselmeer. De aanvoer gebeurde per schip, wat maandenlang duurde, ge zien de oppervlakte van 'Leyhof. Het schone zand werd met zéér grote kracht via een buizennet én met gebruik van spoelwater vervoerd van het schip naar het eiland aldaar. Dit spoelwater werd ook met een zéér grote kracht in de buizen gespoten, wat dus feitelijk pers water werd en reken maar dat er een enorme kracht nodig was om dit zware zand vloeibaar te maken voor verplaatsing, daar zand uit zichzelf blijft zitten waar het zit, gezien het gewicht en de samenstelling. Het pers water kwam en komt nog steeds uit De Zijl, wat een doorgaande waterweg was en nog is. De stroming van dit water loopt vanuit Voorschoten naar o.a. De Kaag. Langs De Zijl hebben in het verleden wat bedrijven gezeten en ik denk nu uit eigen onder vinding aan firma Gebr. Boot en firma Gijzenij en Zn., waar vele tientallen jaren oud ijzer werd opgeslagen en verwerkt. Gesor teerd oud ijzer werd overgela den in de schepen die het naar o.a. de Hoogovens vervoerden. Bij onderzoek in 'Leyhof werd vervuiling ontdekt in het grondwater: bestaande uit chroom, nikkel en lood. Deze zware stoffen zullen zich eerder vastzetten in zand dan in spoel en/of perswater, wat op de tos- wal langs De Zijl gebruikt en ge controleerd werd op vervuiling in een zeef of filter, wat overtol lig perswater genoemd werd. Chroom, nikkel en lood wa ren aanwezig en zijn nog steeds te vinden op de vloeren c.q. ter reinen van sloperijen, scheeps werven of grootmetaalbedrijven als de K.N.G., die heel dicht bij De Zijl hebben gezeten, en klei ne scheepsreparatiebedrijven en garages. En al die bedrijven zitten tegenwoordig nog steeds langs het water, zoals bijvoor beeld op het industrieterrein De Waard. Maar ja..., wie ben ik. Bram Hensing, Leiderdorp. INSTITUUT BURGERRAADSLIE Veel huurders gaan ertoe over om hun huurwo ning aan te pas sen aan hun smaak. Meestal gaat het om de kleur van de verf en het behang, maar soms gaan de aanpassingen veel verder. Er wordt een nieuwe keuken geïnstal leerd, de badka mer wordt voor zien van een bad, er wordt een muurtje uitgebro ken. Voor die ver bouwingen is al tijd toestemming van de verhuur der nodig. Ook als die gegeven wordt, is het goed vooraf te beden ken wat er moge lijk kan gebeuren bij het einde van de huurovereen komst. Zal de nieuwe huurder met de wijzigingen akkoord gaan? In het geval van mevrouw Van der Hoeven, die de huurwoning dolgraag wilde hebben, was dat geen enkel probleem. Zij wilde voor de verbouwingen zelfs wel betalen. Zij nam van de vorige bewoner een drie jaar geleden geïnstalleerd bad, douche en wastafel over samen met lam pen en vloerbedekking voor de prijs van 2.000,00 gulden. De woningbouwvereniging was op de hoogte van de overname doordat zij een getekende ver klaring daar achtergelaten had met de medededeling dat zij het in de staat waarin oplevering plaatsvond aanvaardde, inclu sief de badkamer. Mevrouw Van der Hoeven dacht er goed aan gedaan te hebben voor die prijs de goede ren over te nemen. Wat zij ech ter niet doorhad, was dat zij bij haar verhuizing ook een nieuwe huurder bereid moest vinden om de voorzieningen over te nemen. De woningbouwvereni ging kon haar dwingen de wo ning weer in de oorspronkelijke staat te herstellen. Omdat in dit geval de woningbouwvereni ging van mening was dat de technische staat van de verbou wingen niet meer in orde was, eiste zij van mevrouw Van der Hoeven dat zij de badkamer zou moeten slopen en weer herstellen in de oorspronkelijke staat. Toen zij naar een goedkopere woning wilde verhuizen ontving mevrouw Van der Hoeven hier voor een kostenraming van 5.000,00 gulden. Ze werd zelf in de gelegenheid gesteld het werk [reeg YJVani veer het tienvoudige was huur per maand had ze waarschuwen voor de fin gevolgen van de overnai Omdat de woningbouw niging van mevrouw V: Hoeven niet onder de was van de uitspraak rechter, bleek het niet n in overleg tot overeenstei i« te komen met de woning h; vereniging. Mevrouw V Hoeven kon de rekenii betalen en voelde er oi voor om een advocaat schakelen. Zij had twee b timmerlieden - en mt hulp zou zij de woning 1 herstellen. In overleg r woningbouwvereniging dit geval bereid bleek mi voor herstel beschikbaar len, was het mogelijk een oplossing van dit prden te komen. Kortom, als u overnai ten betaalt voor verbou^l: in een huurwoning, gaat bij u zelf goed na of he geld waard is. U wordt genaar van de verbouwd zieningen, die bij het hui en het enige wat u ermi komt is dat ze eruit worden. Het is de vraa^ die prijs waard is. Verde(n< seren wij u bij de verhuu vragen welke de financië co's die u loopt bij het van de huur, als u van ge huurder verbouwingei e neemt. Instituut Burgerraads Breestraat 92, 2311 CV" tel. 167700. maandag van 11 tot 12 donderdag van 18.30 uur. ele intoofi ii ils I itphe OF Ii u Ne one Spree ors Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten plaatsing van brieven te weigeren. Wie voor huursubsidie in aan merking komt krijgt dat voor het subsidietijdvak van één jaar. Het nieuwe tijdvak loopt van 1 juli 1995 tot en met 30 juni 1996. De huursubsidie voor de ze periode dient vóór 1995 te worden aangevraagd. De huur subsidie moet elk jaar opnieuw worden aangevraagd. In het on derstaande zal ik na enkele al gemene opmerkingen over de huursubsidie, ingaan op de kin dertoeslag in de Wet Individuele huursubsidie (Wet IHS) die de bezuinigingen op de kinderbij slag moet compenseren. 1Algemeen De individuele huursubidië- ring is een vorm van geldelijke steun op het gebied van de volkshuisvesting die tot doel heeft de woonlasten voor huur ders tot een voor hen betaal baar niveau terug te dringen. De huursubsidie wordt elk jaar aangepast in verband met de gewijzigde inkomens en huren. De Wet Individuele Huursubsi die (Wet IHS) kent een subsi dietijdvak van een jaar. Het ko mende subsidietijdvak loopt van 1 juli 1995 tot 1 juli 1996. Ruim éénderde van de huurwo ningen in Nederland wordt be woond met individuele huur subsidie. Huursubsidie wordt aangevraagd door het invullen, ondertekenen en inleveren bij de gemeente. Het indienen bij de gemeente kan al dan niet via de verhuurde gebeuren. 2. Tot wanneer kan huursubsi die worden aangevraagd? Het aanvraagformulier moet vóór 1 oktober bij de gemeente zijn ingeleverd, indien de huur vóór 1 juli 1995 is ingegaan. Als de huur na 1 juli 1995 is inge gaan moet de aanvraag zijn in gediend binnen drie maanden nadat de huur is ingegaan. 3. Wie komt voor huursubsidie in aanmerking? Of u voor huursubsidie in aanmerking komt hangt groten deels af van uw inkomen en van uw huur. Voor het bepalen van het inkomen wordt gekeken naar het 'gezinsinkomen' van 1994, tenzij het gezinsinkomen van 1995 15 procent naar boven of naar beneden afwijkt van dat van 1994. Het gezinsinkomen is zowel het inkomen van de huurder als dat van de partner en van inwonende kinderen en ouders. De huurder moet op 1 juli 1995 ten minste 18 jaar of ouder zijn, danwel getrouwd of getrouwd zijn geweest. De aan vrager, zijn partner en/of inwo nende familieleden mogen over 1994 geen vermogensbelasting verschuldigd zijn. Voor huur subsidie komt men voorts al leen in aanmerking indien men een zelfstandige woning be woont. Een zelfstandige woning is een eengezinswoning, een appartement, een flat of een an dere woonruimte met een eigen voordeur, een eigen keuken die geschikt i.c om complete maal- Leidse Rechtswinkel tijden te bereiden, een eigen toilet en een eigen wasruimte. Geen huursubsidie krijgen der halve kamerhuurders, bewoners van verzorgingshuizen en be woners van woonboten. 'Kindertoeslag" Met ingang van 1 januari 1995 zijn in de Algemene Kinderbij slagwet een aantal maatregelen getroffen die voor huishoudens met aanspraken op kinderbij slag leiden tot'een beperking van de kinderbijslag. Er is beslo ten ter compensatie van de ver laagde kinderbijslag een tege moetkoming te realiseren voor huishoudens met kindéren. De wet regelt een voorziening voor aanvragers met één of meer kinderen onder de 18 jaar. Voor huishoudens met alleen uitwo nende kinderen geldt de toeslag nadrukkelijk niet, ook al worden deze kinderen nog wel door de ouders onderhouden. De maat regel heeft zowel betrekking op de kinderen van de huurder als op die van een met de huurder duurzaam samenwonende partner. De kinderen moeten op de peildatum daadwerkelijk het hoofdverblijf hebben op het subsidie-adres. De peildatum is in principe 1 juli 1995, tenzij de huur later dan 1 juli 1995 is in gegaan. In het laatste geval is de datum waarop de huur ingaat de peildatum. Deelt de huurder zijn hoofdverblijf met één of twee kinderen die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt dan krijgt hij een tege moetkoming van 264,-. Woont hij daarentegen samen met drie of meer kinderen dan krijgt hij een toelage van 396,-. Er vindt dus een zeer beperkte differen tiatie naar aantal kinderen plaats. De leeftijd van de kinde ren wordt niet in aanmerking genomen. De effecten van de nieuwe regeling De regering gaat ervan uit dan 10 a 15 procent van de kinder- bijslaggerechtigde huishoudens in aanmerking komt voor de kindertoeslag in de Wet IHS. De kindertoeslag is onderdeel van de maatregelen in het kader van gerichte ondersteuning van fi nancieel kwetsbare groepen. Verwacht wordt dat van de doelgroep van financieel kwets baren 50 a 60 procent voor compensatie door middel van de kindertoeslag IHS in aan merking komt. Dit betekent dat van de doelgroep naar verwach ting 40 a 50 procent niet wordt bereikt. Het betreft hier finan cieel kwetsbare huishoudens van eigenaar-bewoners en huurders zonder IHS. De rege ring overweegt niet een aparte maatregel voor deze groep te maken. Bezwaren tegen de nieuwe toeslag De individuele huursubsidie is bedoeld om de woonlasten voor huurders tot een betaalbaar ni veau terug te dringen. Door een compensatie voor koopkracht verlies in de IHS in te voeren is een oneigenlik element in de IHS-regeling gebracht. Dit is niet wenselijk nu het al een erg gecompliceerde wet betreft. Bo vendien moet men zich afvra gen of de regeling wel doelma tig is nu van de doelgroep, de fi nancieel kwetsbaren, 40 a 50% buiten de regeling valt. Vervol gens is opmerkelijk dat er geen onderscheid naar aantal kinde ren wordt gemaakt, hoewel de bezuinigingen op de kinderbij slag extra voelbaar zullen zijn bij huishoudens met relatief veel kinderen. Kortom, men kan zich afvragen of de Wet IHS het geschikte middel is om het koopkrachtverlies te compense ren dat is ontstaan door bezui nigingen op de kinderbijslag. Leidse Rechtswinkel, Namens de afdeling Wonen, M.D. Splinter, Leiden. Bij de discussies over de gemeentelijke huisves ting in Oegstgeest, ging het o.m. over de vraag of het bestuurlijk wel door de beugel kon, dat het toenmalige college een rapport van Starke Diekstra aan de gemeenteraad presenteerde met als aanbevolen optie: alles in de Jel, nadat de gemeenteraad unaniem B W had 'opgedragen' een 'beslissingsrijpvoorstel' in te dienen voor de optie: Raadhuis Jel. Het rap port van SD werd begeleid door een bouwcom missie, waarin alle fractievoorzitters zaten en die werd geleid door wethouder Poelmans (D66). De huidige collegepartijen vonden dat het be stuurlijk best in orde was, omdat alle fractie voorzitters en B W het eens waren en dat het alleen maar vertragend zou werken als de bouwcommissie een nieuwe opdracht van de gemeenteraad zou vragen. Toen LO na de ver kiezingen in de raad kwam, heet zij bezwaar ge maakt tegen deze opvatting. Zelf heb ik in de O.C. de handelwijze van de traditionele partijen aan de kaak gesteld. Aan deze geschiedenis moest ik denken, toen ik in Trouwf van 28 september j.l. een artikel van de parlementsredactie aantrof over de wens van het CDA om de overheveling van verstrekkingen in/uit de ABWZ niet bij maatregel van bestuur, maar bij wet te regelen. Trouw zet als kop boven dat artikel: 'CDA vertraagt hervorming stelsel volksgezondheid'. Het CDA beroept zicht op de uitspraak uit de vorige kabinetsperiode om elke overheveling bij wet te regelen, zodat het parle ment daarover een beslissing kan nemen. Nu moet u eens lezen hoe D 66 daarop reageert. Ik citeer Trouw: 'Het D 66-kamerlid Van Boxtel re ageerde gisteren verbijsterd op het voornemen van het CDA. Hij vindt dat de Christen-Demo craten een vertragingstactiek toepassen die uit eindelijk toch tot niets leidt. De regeringspartij en zijn het immers eens over de overhevi ook als deze in de vorm van een wetsvor aan de Kamer wordt voorgelegd'. Is dit niet een treffende herhaling val Oegstgeester geschiedenis? De bestuurscul van D66 luidt: als je samen de meerdei hebt en het is tijdverlies om de democrati weg te volgen! In beide gevallen gaat het oi rechten van de minderheid. In Oegstgeest dat toen de groep van oppositionele veronti burgers. In den Haag is dan nu de oppositie tij CDA. Onder leiding van de CDA-burgemeestei alle raadsfracties destijds de D 66-wethoi gevolgd op zijn ondemocratische weg. Ooi CDA, dat nu in Den Haag een koekje van 0< geester deeg krijgt aangeboden. Het is voor en voor velen in Oegstgeest onbegrijpelijk. het CDA, na het aftreden van de LO-wetlf ders, opnieuw D 66 is gevolgd, door toe ti den tot het pimpelpaarse college. Het draagt hierdoor bij aan de polarisatie en is r mijn mening ook strategisch de weg 1 hoop dat het Haagse bitterkoekje het CD; smaken als geneeskrachtige leeftocht op de naar betere bestuurlijke processen in C geest! nl Deze bijdrage is geschreven door een ijnd Oegstgeestenaar, tevens oudlid van het die de Oegstgeester politiek nog steeds mei >jS| langstelling volgt en sympathie koestertjej een partij, die opkomt voor een democrati ma rechtsstaat. an Mr. F. b kor Ui cia!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18