Optimisme over groei banen luchtvaart i 'Infiltranten van politie verdienden 40 miljoen' 'Verhuizing autobedrij tast Groene Hart aan' De Boer zoekt steun voor snelweg-tracé flitstrein Randstad Overleg onderwijs- CAO vandaag hervat Opnieuw zes jaar geëist vo« ontucht en poging tot moor WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 )ENS[ - CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -5356484. PLV -CHEF DICK V 'Fokker heeft alleen een geldprobleem Zeefdrukljan Beatrix Law vliegen we KLM, Schiphol en zelfs Fokker stelden gisteren bij de opening van het Nederlands Luchtvaart College vele nieuwe banen in het vooruitzicht. Het optimisme over de toekomst van de nieuwe MBO-school is groot. Alleen di recteur C. Brouwer zette wat vraagtekens. „Ik kan stu denten niet garanderen dat ze straks een baan krijgen." De luchtvaart groeit dankzij toerisme en luchtvracht. De ge plande uitbreiding van Schiphol is daarop gebaseerd. Maar de luchtvaart is erg conjunctuur gevoelig, waarschuwt Brouwer. „Het is nauwelijks te voorzien wat er gaat gebeuren. Je hebt het gezien met de Golfoorlog. Het kon niet op in de luchtvaart en opeens zakte het helemaal in. We krabbelen nu pas weer een beetje op." Hoe gevoelig de luchtvaart en aanverwante industrie is voor schommelingen in de economie ondervindt Fokker. Bestuurslid J. Kroon kon daar gisteren niet omheen. Maar Fokker ziet de toekomst nog altijd hoopvol in, aldus Kroon. „We hebben alleen een Financieel probleem. Maar wij hebben nog steeds een goed marktaandeel." Om nu te overleven heeft Fokker 2,3 miljard gulden no dig, waarvan de Nederlandse staat ongeveer eenderde deel zou moeten betalen en Dasa de rest. Intussen werkt Fokker al weer aan nieuwe plannen, zoals het FA-X-project voor de bouw van een nieuwe 120-zitter en het geschikt maken van het de fensietoestel F60 Utility voor ci viel gebruik voor de prijs van een F50. Kroon schat dat Fokker na de huidige sanering zo'n 5.500 tot 7.000 werknemers overhoudt, ongeveer de helft van vijf jaar geleden. Voor afgestudeerden van het NLC liggen hooguit een paar banen per jaar in het ver schiet. „Maar we blijven produ ceren. Bovendien vliegen er zo'n 1.100 Fokker-vliegtuigen over de hele wereld. Daar moe ten we altijd vragen over kun nen beantwoorden en repara ties kunnen verrichten." HAARLEM ONNO HAVERMANS Vol enthousiasme stonden de ooms en tantes gisteren rond de wieg van het NLC. Ook direc teur Brouwer ziet de toekomst rooskleurig in, anders was hij nooit in dit avontuur gestapt. „Het gaat goed in de wereld, de bedrijvigheid groeit, er komen meer banen op Schiphol, dus de kansen voor de leerlingen nemen toe. Het is een uidaging voor de school zich waar te ma ken." Het NLC bundelt vier MBO- opleidingen: vliegtuigbouw, vliegtuigonderhoud, luchtvaart- dienstverlening (stewardessen) en logistiek. Die vier stromin gen, samen goed voor 1.500 leerlingen, sturen jaarlijks enke le honderden afgestudeerden richting arbeidsmarkt. Momenteel is iedereen het er over eens dat die banen er straks inderdaad zullen zijn. Mr. J Ringeling, hoofd personeelsza ken van Amsterdam Airport Schiphol, sprak gisteren op het symposium bij de opening van het NLC over 22.000 nieuwe ba nen op Schiphol en 30.000 bij bedrijven rond de luchthaven. „In grofweg twintig jaar komt dat neer op duizend tot 1.500 nieuwe functies per jaar." Overigens wees Ringeling op het grote aantal personeelsle den met een lagere opleiding. Onder de noemer 'Schiphol als springplank naar een vaste baan' helpt de luchthaven veel laaggeschoolden aan werk. Rin geling riep andere bedrijven op dat voorbeeld te volgen en pleitte voor een grote rol in (bij- jscholing voor het NLC. Brou wer beaamde die suggestie vol ledig. „Wij focussen op MBO, maar er is veel meer te doen." indinj Het nieuwe officiële van koningin Beatr Jod< zeefdruk in rood-witj van de Goudse kun» Carla Rodenberg, blijngist< gewild. Dinsdagochteljuliai ren er al 160 van de 2f drukken verkocht, vet bedrijven en particuliel opdrachtgevei Rijksvoorlichtingsdieni heeft de laatste vijftig!" plaren nu uitsluiten stemd voor overhedl ambassades. Er komtr zeker geen herdruk, men de exclusiviteit v portret wil waarborgen1 Het portret is nogj met 22 oktober in hetp rama Mesdag in Den Ij zien. Daar hangen q drie andere door de 'officieel' uitverkoren'! tretten van Beatrix: eal kerets van Frank Leert een als zeefdruk te j olieverf op karton vanj lies Hoek en een techniek van Marike B Van het door Ai Hoek gemaakte portr inmiddels ook 200 eximt ren verkrijgbaar. De Leenhouts is slechts 1 keer te koop: een su ken etet 3M kan niet vaker mee. Bi ke Bok wacht men no a„ 2 op de belangstelling er jj Bromfiets; onder tri -JZoet De officiële opening van het Nederlands Luchvaart College in Hoofddorp wordt verricht door prins Willem-Alexander. ZOETERMEER ANP Een 17-jarige inwoner \£ppr termeer is gisteren ntjng bromfiets onder de trejjStm termeer-Den Haag tereaeen men en op slag gedood, f bee de politie van Zoetermjbev de jongen een met kniplje ten bewaakte spoor\\|se r, gang over toen de trein |Ln de. t,n e DEN HAAG ANP Onderwijsbonden en werkge vers hervatten vanavond, woensdag 11 oktober, het over leg over een nieuwe CAO voor de 50.000 werknemers in het beroepsonderwijs en de volwas seneducatie. Intussen gaat de estafettestaking in deze onder wijssector, die maandag begon, gewoon verder. Docenten van scholen in Hoogeveen, Hengelo, Enschede, Santpoort, Sittard en Rotterdam gaven vanochtend gehoor aan de oproep Van de gezamenlijke onderwijsbonden om het werk neer te leggen. De werkgevers lieten vorige week weten, nadat er voor het eerst sinds maanden weer overleg was geweest met de vakbonden, de kans reëel te achten dat het tot een oplossing komt. Ze zeiden belangrijke conces sies te hebben gedaan, onder andere met betrekking tot handhaving van de huidige va kantieregeling. HAARLEM ARTHUR MAANDAG Onder regie van de politie Kennemerland heeft een handvol criminele infiltranten zeker 40 mil joen gulden verdiend met drtighandel. De wer kelijke bedragen zouden nog hoger kunnen uit vallen. Dit meldt het Algemeen Dagblad van daag op basis van stukken die zich bij de rijksre cherche zouden bevinden. Bij de parlementaire enquêtecommissie sprak de Haarlemse officier van justitie mr. J. Snijders deze week nog over een bedrag van acht mil joen gulden. Uit het rijksrecherche-onderzoek zou nu blijken dat de infiltranten zich onaan tastbaar waanden. Ze waren zo zeker van hun zaak dat ze geldstromen voor een deel via 'gewone' bankrekeningen lieten lopen. intussen zeggen twee voormalige ambtenaren dat de douane veel meer containers met drugs ongestoord het land heeft binnen laten komen dan de 65 die de officieren van justitie Teeven en Valente tot nu toe hebben kunnen traceren. Al vanaf begin jaren tachtig is het in de havens heel gebruikelijk dat de douane bij sommige containers bewust 'de andere kant' op kijkt. Milieugroepen eisen verbod bestrijdingsmiddel f Gr orr ROTTERDAM ANP Drie milieugroepen eisen een onmiddellijke stopzetting van het gebruik van chloorpyrifos, een bestrijdingsmiddel voor aardappelen, kool en bollen. Hiertoe hebben zij een verzoek voor een voorlopige voorziening ingediend bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De Zuidhollandse Milieufederatie, de stich ting Reinwater en de stichting Natuur enl hebben eerder het ministerie van lancf natuurbeheer en visserij gevraagd om ee bod op het bestrijdingsmiddel. Het min® e heeft na een halfjaar nog niet gereageerd. hteli Het bestrijdingsmiddel is volgens de nfene groeperingen uiterst giftig voor het waterente omgeving van de gewassen. ALKEMADE MARIETA KROFT LEIDEN KOOS VAN WEES/GPD In het tv-programma Buitenhof vertelde minister De Boer (VROM) afgelopen zondagmid dag problemen te hebben met een hogesnelheidslijn door het Groene Hart. „Ik ben daar niet gelukkig mee", zei ze. En ze ver telde over een variant waarbij de snelheidslijn (HSL) wordt ge bundeld met bestaande infra structuur. Een dag later, na afloop van een gedragen uitgesproken ge loofsbelijdenis voor behoud van het Groene Hart, wilde de mi nister wel vertellen waar ze nou precies op doelde. „We hebben een voorkeur voor de Bos-vari- ant." Juist. De Bos-variant. De Bos-variant? W. Bos, de naamgever van het plan, bedacht een snelheidslijn die zich vanuit Rotterdam oos telijk van de Al3 beweegt, bij Delft-Noord over de rijksweg heengaat, iets westelijk van het Prins Clausplein doorloopt en die ter hoogte van Lëidschen- dam weer de oostkant van de snelweg A4 kiest. Daarna sluit hij weer min of meer aan op an dere tracés. En Bos heeft, voor wie het wil, ook nog een variant uitgedacht die ten oosten van het Prins Clausplein loopt. Het voordeel van de tracés van Bos boven eerder door Ver keer en Waterstaat bedachte va rianten was dat zij niet dwars door de nieuwe woonwijken Ypenburg en Leidsenyeen den deren, in de oksels van het Prins Clausplein. En, misschien nog wel belangrijker, het leek ook een aardig alternatief voor dat vermaledijde tracé dwars door het Groene Hart, de voorkeur van het kabinet. Mede op ad vies van de commissie die de milieugevolgen van de HSL toetst, werd daarom besloten Bos' plan aan een serieus on derzoek te onderwerpen. Net Raadsleden van de gemeente Alkemade zijn niet enthousiast over het plan van J. Straathof om zijn autogaragebedrijf met showroom naar de Ripse- laan in Nieuwe Wetering te verplaatsen. PvdA'er W. Groen en Groenlinkser F. Koek vinden dat een dergelijk bedrijf in het open weidegebied te veel het Groene Hart aantast. Zij willen daarom niet meewerken aan de bestemmingsplanwijziging, zo bleek gisteravond tijdens de commissie ruim telijke ordening. C. Uit den Boogaard (WD) maakte zich vooral zorgen om Straathof zelf. „Weet hij wel ve sico's die aan die locatie zijn verbonden? oog op een mogelijke komst van de HSI verbreding van de A4 lijkt mij een garag op die plek verschrikkelijk oneconomist commissieleden vonden de Lasso-Zuid toekomstige bedrijventerrein Veendervi geschiktere plek. Volgens wethouder W. Nugteren is die nu nog aan de Populierenstraat, in 1 trum van Roelofarendsveen is gevestigd, 1 degelijk bewust van de risico's. „Hij is niel alternatieven." DEN HAAG/OUDE WETERING» Het tracé van de n e flitstrein blijft ook de komende maanden de gemoederen bezighouden. als het plan van de TU-Delft om de flitstrein over bestaand spoor te laten rijden. Dat onderzoek loopt nog, maar inmiddels worden de sympathiebetuigingen voor het plan-Bos luider. Ook binnen het ministerie van VROM, waar wordt gewezen op de gevolgen voor de geloofwaardigheid van minister De Boer als de HSL wèl door het Groene Hart gaat. Kan een minister, die gemeenten voorhoudt zuinig te zijn op het Groene Hart, tegelijkertijd in stemmen met een spoorlijn die het volledig doorklieft? De Boer zelf zou haar voor keur voor Bos' plan vermoede lijk van de daken willen schreeuwen, maar hield het maandag bij een uitlating in de marge van de discussie over de toekomst van het Groene Hart. Een beetje langs haar neus weg betuigde ze haar steun aan de HSL-variant van Bos. De HSL ligt politiek gevoelig en een te vroege stellingname van de minister kan haar op de iets langere duur grote politieke schade berokkenen. Want wat als het kabinet toch niet kiest voor bundeling van de lijn met de snelweg? Dat zou, opnieuw, een grote nederlaag voor de milieuminister betekenen. Van daar dat haar woordvoerders de verwachtingen onmiddellijk be gonnen te temperen. Het plan is nog in onderzoek en de mi nister heeft nog geen definitieve voorkeur, zo luidde hun stan daardreactie, alhoewel de woor den van De Boer niet mis te ver staan waren. Een kind begrijpt dat De Boer niet zonder reden, eerst in Bui tenhof en later tegepover deze krant, het voor velen totaal on bekende plan-Bos te berde bracht. Alleen ingewijden ken den het, en dan nog vaak niet onder de naam van de beden ker. Blijkbaar wil de minister het ook buiten een selecte kring bekendmaken, om er op die manier steun voor te verwerven. Tot nu toe ging de discussie al leen maar over een HSL over bestaand spoor en door het Groene Hart. Sinds gisteren staat de Bos-variant prominent op de kaart. Eerder koos het kabinet al voor een bundeling van het zui delijk gedeelte van de HSL (Rot terdam-Belgische grens) met de bestaande snel- en spoorwegen. Ook voor het noordelijk deel lijkt dat logischer. Dat de minis ter zo voorzichtig moet opere ren om die variant in beeld te brengen, zegt echter ook iets over haar zwakke onderhande lingspositie in heKkabinet. PAUL DE VLIEGER Tegen een 37-jarige inwoner van Lisse die in april van dit jaar in Oude Wetering geprobeerd zou hebben zijn 25-jarige nichtje te vermoorden, is andermaal zes jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist. In juli diende ook al een rechts zaak tegen de Lissenaar en was de eis gelijklui dend. Omdat de rechtbank er toen niet uitkwam, werd een tweede zitting uitgeschreven waarin ge tuigen werden gehoord. Die zaak diende gisteren. Een van de getuigen die gisteren voor de recht bank verscheen, was het betreffende nichtje zelf. Snikkend vertelde zij dat haar oom vroeger vaak op maandagavond, als haar moeder naar d'r ge bruikelijke kaartavondje was, haar thuis bezocht om aan de tafel een gezelschapspelletje te doen. Zonder dat een ook aanwezig broertje dat in de gaten had, betaste de oom onder tafel zijn toen ongeveer 13 jaar oude nichtje. „Van lieverlee ging dat verder en op een gege ven moment heeft hij mij ontmaagd", aldus de inmiddels 25-jarige vrouw. Op de vraag van de rechter of de vrouw was verkracht of dat ze uit vrije wil met haar oom naar bed was gegaan, moest de Oudeweteringse het antwoord schuldig blijven. „Maar ik weet nog wel dat het heel erg zeer deed na afloop." Over alles wat zich tussen haar en haar twaalf jaar oudere oom had afgespeeld, had de vrouw overigens lang gezwegen. Totdat in april van dit jaar de man haar zou hebben geprobeerde te wurgen. „Dat was voor mij de druppel", vertelde de vrouw. De verklaringen over wat er in april in Oude Wetering gebeurde, lopen uiteen. Tijdens de rechtszaak van afgelopen juli verklaarde de ver de dachte dat er een ruzie was ontstaan en hand op de mond van het nichtje had wil P 0 gen om haar het schreeuwen te beletti *or nichtje daarentegen zei dat oom haar naai had gelokt en had geprobeerd haar te }ten met een touw. Toen dat niet lukte, probei yer haar te laten stikken door haar een kussei jise' gezicht te duwen. De buren die op de he lnb' kwamen, maakten een einde aan de worsti Behalve van ontucht met zijn nichtje ui1 Wetering en poging tot moord, wordt d< naar ook verdacht van het plegen van s,r 11 handelingen met een ander nichtje. De m "d. kent dit - volgens hem wordt er door de een complot tegen hem gesmeed - maar tuige die gisteren voor de rechtbank vei legde een voor de Lissenaar wel zeer belt b verklaring af. Deze man, een voormalig ch J van het bedrijf van de Lissenaar, vertelde ooit, in 1987, zijn baas met het jonge mei betrapt toen hij onverwacht de zolder van drijf was opgelopen. De advocaat van de Lissenaar, die zes 'een gigantische en buitensporige eis' n( bepleitte vrijspraak. Enerzijds omdat de feiten waren verjaard, anderzijds omdat schuldigingen volgens hem niet overtuigc wezen waren. De raadsman wees daarbij genstrijdigheden en onregelmatigheden verklaringen van de nicht uit Oude Weterii De ex-chauffeur trok volgens de advoca; barige conclusies in plaats van dat hij *v iets op de zolder had gezien. Bovendien de advocaat aan dat de chauffeur ooit ops voet was ontslagen en de man daarom n met het afleggen van zo'n belastende vet zijn gram probeerde te halen. De rechtbank doet op 24 oktober uitsprai

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16