Leiden •loedbanken nog niet veilig genoeg Mobiel urinoir blijkt toch geen blijvertje KaP bonlen Noorderpark begonnen 'Er had bij u een lampje moeten gaan branden' SB Dief pint met gestolen pasje Kluis gestolen uit kantoor Herfst in de Leidse Hout Kordate snackbareigenaar slaat overvaller zaak uit Nieuwe Leidse vereniging voor Bechterew-patiënten WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 13 De kans dat een patiënt een HIV- of een andere besmet ting oploopt door donorbloed bestaat nog steeds. Maar door de voortschrijdende onderzoekstechnieken en ver beterde apparatuur wordt die kans steeds kleiner. „Niets is honderd procent veilig, ook bloed niet. Maar Bloed banken doen er alles aan om die veiligheid te vergroten. Nieuwe technieken dienen zich in hoog tempo aan", al dus R. Zeeman, directeur beheer van de Rode Kruis Bloedbank Leidsenhage, de gefuseerde bloedbanken van Leiden en Den Haag. leiden Caroline van overbeeke een incubatietijd hebben - de tijd tussen besmetting en open baring van de ziekte - van zo'n zes weken. Dat betekent dat wij het bloed bij afname als goed kunnen beoordelen terwijl het wellicht toch ziektekiemen of virussen bevat. De kans daarop is heel klein, maar bestaat wel. Statistisch gezien kunnen zo'n twee mensen per jaar via do norbloed met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken, worden besmet." De huidige strenge veilig heidsvoorschriften zijn volgens Zeeman geen garantie voor vei lige bloedprodukten. „Medewerkers kunnen door alle regels en vastgelegde procedu res minder gemotiveerd raken, wat tot slordigheid en fouten kan leiden." Zeeman verdedigt vanmiddag I zijn proefschrift over het veilig- I heidsbeleid van bloedbanken I aan de Leidse Rijksuniversiteit. 1 Hij onderzócht de werkwijze bij een grote bloedbank in de Randstad en stelde vast dat vei- jheidsvoorschriften streng zijn en de betrokkenheid van perso- I neel groot is. Maar bloedbanken i moeten volgens hem die kwali- I teit nauwgezet bewaken en tij- I dig verbeteringen doorvoeren. I „Bij de bloedbank wordt hard I gewerkt en de zelfdiscipline van I medewerkers is groot bij het I uitvoeren van de vele regels en procedures. Maar een probleem is dat donorbloed slechts vijf weken houdbaar is en bloeddo noren bij een eventuele infectie Medewerker sociale dienst bedreigd leiden Een 46-jarige Leidenaar heeft gistermiddag een mede werkervan de sociale dienst aan de Langebrug bedreigd. De man vond dat hij aan het lijntje werd gehouden en hij'werd nij dig op een medewerker die daar een opmerking over maakte. Hij achtervolgde de medewerker en uitte bedreigingen. Mede werkers van de dienst hielden de man tegen en droegen hem aan de politie. ANNO 1895 Vrijdag 11 October Gistermorgen is de wed. R., wonende aan den Hoogen Rijn dijk, nabij Kippenbrug, nabij de grensscheiding van Zoeterwou- de en Hazerswoude, op haar bed dood gevonden in een toe stand, welke hier moeilijk te vermelden is. Naar men verneemt, bemoeit de justitie er zich mede. Gevraagd: een flinke dienstbode voor den dag. Loon 2.- per week en den kost. Brieven Bureau van dit Blad No. 6917. ANNO 1970 maandag 12 oktober De Engelendaal in Leiderdorp is thans gereed. Het is een prachtige verkeersweg geworden met vier rijbanen, die aansluit op de omleidingsweg in Leiden, de Willem de Zwijgerlaan. In het midden is een brede groenstrook, die nog beplant moet wor den. Zaterdag was het feest bij Oranje Groen, dat deze maand zijn 25-jarig bestaan herdenkt: de eerste steen werd gelegd voor het eigen home. Dat gebeurde door twee ereleden, de heren Gulde- mond en Holswilder, als blijk van waardering voor het vele werk dat zij in het verleden (en nu nog) voor de vereniging hebben „De mens is feilbaar, daarom wordt steeds meer werk geauto matiseerd en gemechaniseerd bij de bloedbanken. Veel han delingen worden bovendien door meerdere mensen gecon troleerd. Maar het werk wordt er niet altijd leuker door. Sinds 1993 werken Bloedbanken met nauwkeurig vastgelegde voor schriften, standaarden en pro tocollen volgens de richtlijnen van de Good Manufacturing Practices. Door al die admini stratieve rompslomp kan het werk bureaucratisch en saai worden. Bovendien is de orga nisatie op die manier weinig flexibel bij veranderingen en verbeteringen." Bloedbanken moeten wel dege lijk rekening houden met veran deringen, zo stelt Zeeman. „On der meer als gevolg van de een wording van Europa die con currentie, samenbundeling en centralisatie tot gevolg heeft. Maar er komen ook nieuwe technieken om ziektekiemen tijdig op te sporen en bloedpro dukten nog veiliger te maken. Dat vergt inzet en bereidheid bij medewerkers zich daaraan aan te passen." Uit een woning aan de Roemer Visscherstraat zijn afgelopen nacht een bedrag van tweehon derd gulden, een rijbewijs en een pinpas weggenomen. De inbreker vond ook de pinpas en haalde daarmee dezelfde nacht 1500 gulden uit een geldauto maat bij een bank in Leiden. Vermoedelijk is de dader via in- sluipingbinnengekomen. Een kluisje met formulieren en computer-software is gister nacht gestolen uit een kantoor aan de Lammenschansweg in Leiden. De inbrekers zijn er ver moedelijk in geslaagd een slot van een van de deuren te ope- leiden Een heerlijk zonnetje e de zon fraaie foto's op. Een snackbareigenaar aan de Leidse Korevaarstraat heeft gister avond met een aantal ferme klappen een overvaller van zich afge slagen. De man had de eigenaar, die op dat moment alleen in zijn zaak was, bedreigd met een kapmes. De overvaller schrok van het kordate optreden van de eigenaar en ging er vandoor samen met een andere man. Mogelijk heeft die man nog geprobeerd om de kassa mee te nemen, want deze werd later óp een andere plaats dan normaal in de zaak aangetroffen. Er was echter niets weggeno men. De politie heeft nog geprobeerd de daders te achterhalen, maai dat lukte niet. Vat van vrachtwagen gevallen leiden van een vrachtwagen gevallen. De teer, die gewoonlijk wordt gebruikt bij de aanleg van we gen, bleek zeer hardnekkig te verwijderen. Wethouder gaat naar Marokko leiden Een vat met een teerachtige substantie is gistermiddag op de Tuinbank in de Merenwijk Wethouder H. de Goede (wel zijn), raadslid M. Hogervorst (Groen Links), een aantal poli tiemensen en hulpverleners vertrekken op 23 oktober voor een studiereis naar Marokko. De reis is een initiatief van Ag- adir, het interventieproject voor Marokkaanse jongeren met po litie- en justitiecontacten. Gesproken wordt met plaat selijke bestuurders en mensen die daar werkzaam zijn in het onderwijs. Ook wordt gepro beerd een uitwisseling op gang te brengen. Hoofddoel van de reis is dat men zich een beeld kan vormen van de andere cul tuur in de werkelijkheid van het dagelijkse leven. RAD VAN AVONTUUR Als minister De Boer van VROM op stap gaat, liggen de aan vullende en corrigerende persberichten op haar ministerie reeds klaar om verstuurd te worden. Want ze slaat de plank nogal eens mis. Ze is eigenlijk meer een soort tombola. De milieu-minister is twee maanden op stap. Ze is op tour nee in het Groene Hart om met allerlei organisaties te pra ten over de toekomst van dat gebied. Op de eerste dag van haar reis ging het al mis. Een blik voorlichters en dure, per soonlijke topadviseurs konden niet verhoeden dat de be windsvrouwe in de fout ging. En niet over het minste onder werp. Ze wil nu ineens dat het spoorwegtracé van de TGV langs rijksweg A4 (Zoeterwoude, Leiderdorp. Hoogmade, Rijpwe- tering) wordt aangelegd (de zogenaamde Bos-variant). Dat staat haaks op de voorkeur van het (vorige) kabinet dat een nieuwe treinverbinding dwars door het Groene Hart wil, ten oosten van Zoetermeer via Rijnwoude en Jacobswoude. Na haar uitspraak meldden haar voorlichters in allerijl dat geen besluit is gevallen over de spoorlijn en dat nog steeds drie varianten in onderzoek zijn. Naast de twee genoemde is er ook nog de optie om de snelle trein over en 'naast' be staand spoor van Rotterdam naar Schiphol te laten rijden. Het is erg dom van de minister om ruim tevoren een zekere claim op een van de drie opties te leggen zolang het onder zoek niet is afgerond. Daarmee brengt mevrouw De Boer bovendien te vroeg en onnodig een discussie op gang die velen in het Groene Hart tot diep in hun ziel raakt. De mogelijke aanleg van het tracé door het Groene Hart heeft duizenden al een kater bezorgd: mensen die hun huis kwijtraken, boeren die hun bedrijf en landerijen door mid den zien gekliefd, milieuvrienden die de aantasting van de groene long niet kunnen begrijpen. De uitspraak van de minister leidt tot een voorlopig onte rechte hoera-stemming in bijvoorbeeld Hazerswoude. Het zorgt voor slapeloze nachten voor honderden mensen die pal aan de A4 wonen. Ik denk daarbij met name aan Leiderdorp. De minister is een lawaaipa- pegaai aan een front waar het gelukkig even rustig was. Zij maakt van politiek een rad van avontuur. Iedere draai een andere hoofdprijs. Helaas zonder gelukkige prijswinnaars. leiden informatie- en therapie-avon den: patiënten kunnen doelge richte oefeningen doen om ver stijving van de wervelkolom te gen te gaan. Daarbij zijn spe ciaal opgeleide fysiotherapeu ten aanwezig. Alle activiteiten worden ge houden in het Diaconessenhuis. Secretaris van de vereniging is Sandra Cabresin, tel. 071 - 5 89 76 73. De oprichtingsvergade ring begint vanavond om 20.15 De Leidse Bechterew-vereni- ging voor patiënten die kampen met deze aandoening van de wervelkolom, wordt vanavond, woensdag 11 oktober, opgericht in het Leidse Diaconessenhuis. De nieuwe vereniging ge naamd 'Bever' wil zich inzetten voor de belangen en het welzijn van Bechterew-patiënten in Lef- den, buurgemeenten en de Bol lenstreek. Daartoe houdt Bever leiden. nine is verleend. ..Van de ho- bank. We honen daar aan leiden binnen hahdbereik! Ineens stond daar vlak voor de 3-oktoberfeesten een cabine op de Hooigracht, met daarin een paar toiletten, op het hoekje van de Hooglandsche Kerk- Een leuke geste voor de klanten van café De Bonte Koe om zoiets te huren van verhuur bedrijf Groenendijk uit Ridder kerk, denk je dan. Het is tijdens de feesten toch al flink dringen geblazen in de steeg, laat staan dat het makkelijk is om in de kroeg zelf naar het toilet te aan. Alleen, wordt het nu niet eens een keer tijd om dat ding weg te laten halen? De cabine 'staat er nota bene nu nog, half op het fietspad en half op een paar parkeervakken! „Nou", zegt uit bater F. Bik van De Bonte Koe. ..Ik heb dat ding niet gehuurd. Volgens mij doet de gemeente Maar Groenendijk zelf moet die cabine natuurlijk op halen. Ik heb dat bedrijf ook ge beld: of ze misschien een cabi ne kwijt waren. Dat waren ze niet, zeiden ze." „Nee, we zijn inderdaad geen cabine kwijt", zegt een woord voerster van afdeling verhuur van Groenendijk. „En we heb ben geen cabine staan op de Hooigracht." J. Wouters, voor lichter van de gemeente, zegt na enige intern speurwerk op de verschillende afdelingen ook van niets te weten. „Misschien dat je het bij de afdeling waren markten eens kunt proberen." ..Ik kan dat niet zo snel uit zoeken, want ik zit hier in m'n centje met zes telefoons om me heen", zegt een woordvoerder daar. „Men moet hier weliswaar vergunning aanvragen, maar als die cabine op een paar Parkeervakken staat, moet men De gemeente is gisteren begon nen met het kappen van bomen in het Noorderpark. De Stich ting Vrienden van het Noorder park, die het liefst ziet dat het park blijft zoals het is, had an ders dan maandag geen actie voerders opgetrommeld om te gen de werkzaamheden te pro testeren. „Het is ondoenlijk om elke dag het park in te trekken", zegt woordvoerder D. Young. Volgens de Vrienden zouden er meer bomen sneuvelen dan de 34 waarvoor een kapvergun- ning is verleend. „Van de bo men hebben er 34 een juridi sche status. Maar ook andere boompjes en struiken verdwij nen. Het ziet eruit als een grote klus. Ik denk dat de gemeente er in ieder geval een week mee bezig zal zijn", zegt Young. De Vrienden van het Noor derpark zijn niet van plan om alsnog in het park zelf op de barricaden te klimmen. „We hopen via een kort geding de werkzaamheden stop te kunnen zetten", aldus Young. „Maar we weten nog steeds niet wanneer die zaak dient voor de récht- bank. We hopen daar eind van de middag duidelijk heid over te krijgen." De gemeenten wil na de kap- werkzaamheden begin novem ber vier platanen verplaatsen. In december volgt dan mogelijk nog het verplanten van vier ei ken. Volgens de gemeente is met een uitspraak van de Haag se rechtbank in een eerder door de Vrienden aangespannen kort geding, halverwege september, het licht op groen gezet voor het omzagen van de bomen en de bouw van een aantal zorgwo- ningen. Rechter berispt Leidse huisarts den haag monia wesseling De mobiele toiletten aan de Hooigracht zijn vandaag verhuisd. ontheffing aanvragen bij de dienst parkeerbeheer. De hele aanvraag behandelen wij dan in samenspraak met die dienst." .„Zoiets moet hier inderdaad worden aangevraagd", zegt juri disch stafmedewerkster G. Wee land van de dienst parkeerbe heer. „Maar ik zie hier niets op mijn computer. Het komt ook wel eens voor dat ze die dingen gewoon maar ergens neerzetten zonder ontheffing aan te vra gen. Nu blijkbaar ook. Wij heb ben in elk geval geen ontheffing verleend, en er is niets betaald." Dan toch Groenendijk nog maar even gebeld. „We zijn er achter", roept L. van der Linden van de afdeling verhuur. „Die cabine is gehuurd door de dienst milieu en beheer van de gemeente Leiden. Voor een of ander evenement. Het is onze fout dat-ie nog niet is opge haald. We hebben intern ver zuimd een ophaalopdrachtje te versturen. Dat had 5 oktober al gemoeten. We halen hem nu woensdag op (vandaag, red.)." Zozo, de dienst milieu en be heer! Hoe zit dat? „Ik wist hele maal niet dat onze dienst die cabine heeft gehuurd", zegt voorlichter F. Delemarre. „Ze vertellen mij natuurlijk ook niet FOTO HENK BOUWMAN alles. Maar ik kan hel mij wel voorstellen. Het is in die steeg natuurlijk dringen om bij het toilet in het café te komen." „Maar dat neemt niet weg dat er niet voor is betaald", reageert Weeland van de dienst parkeer beheer. „Het is hier geen vest zak-broekzak bij de gemeente! Dat gaan we eens even uitzoe ken." Voorwaar een opzienba rend urninoir! De Leidse huisarts had die dag dienst gedaan op de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde en moest voor haar opleiding nacht- en avonddienst draaien voor het hele ziekenhuis. De neuroloog had verdubbeling van de morfinedosis voorge schreven, maar de opeenvolgende avond- en nachthoofden plaatsten hier grote vraagtekens bij. Ze gingen met die vragen naar de dienstdoen de (huis)arts, maar deze wimpelde ze naar haar eigen zeggen af. „Ik dacht: daarvoor moeten ze niet bij mij, maar bij de dienstdoende neuroloog zijn." Tegen de ochtend stierf de man en de huisarts werd erbij geroepen om te schouwen. De Leidse was niet zeker van haar zaak en belde met de dienstdoende neuroloog met de vraag of er nu wel of niet 'natuurlijke dood' kon worden inge vuld. Deze neuroloog verklaarde gisteren dat hij toen niet wist dat de morfinedosis zó hoog was, en liet daarom destijds de Leidse huisarts een na tuurlijke dood verklaren. De behandelend neuro loog had zijn collega nooit expliciet gemeld dat hij de morfinedosis had verhoogd met het doel euthanasie te plegen. Rechter Verhey en officier van justitie Schelf hout verweten gisteren vooral de 35-jarige Haag se neuroloog onjuist handelen. Hij had de Zoeter- meerder dood laten gaan zonder dat deze hierom had gevraagd. „En patiënten die volledig hulpe loos in een ziekenhuis liggen, moeten er van op aan kunnen dal de artsen niet zo maar een spuit je geven als de familie verklaart dat de patiënt dit wel zou willen", hield Schelfhout de rechtbank gisteren voor. Hoewel de Leidse huisarts in opleiding naar de idee van Verheij ernstig tekort geschoten is - „er had bij u een lampje moeten gaan branden toen allerlei zeer ervaren hoofdzusters vragen stelden" - wordt haar niet poging tot moord of medeplich tigheid daaraan ten laste gelegd. Uiteindelijk was de behandelend neuroloog verantwoordelijk. Wèl vindt officier van justitie valsheid in geschrifte be- De rechtbank doet op 24 oktober uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13