Natuurmonumenten tegen bouw huizen in IJmeer Natuur Milieu Ambtenaren blijken vieze 'vetkleppen' Kleurscheiding glasbak boven 50 procent Grote vuurvlinder terug in de Wieden WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 wc REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Kuifeenden op-het Umeer. Deze waterplas is heel belangrijk voor grote groepen rustende en fouragerende watervogels. foto martijn de jonce De vereniging Natuurmonu menten heeft bezwaar aangete kend tegen de voorgenomen bouw van 18.000 huizen in het IJmeer. Natuurmonumenten stelt dat de waterplas van le vensbelang is voor rustende en fouragerende watervogels. Daarnaast is het IJmeer een be langrijke schakel tussen het Naardermeer en het Wormer en Jisperveld, twee terreinen van Natuurmonumenten die veel zeldzame planten en die ren herbergen. Flora en fauna moeten kunnen migreren. Het IJmeer vormt daarbij de verbin dingsroute tussen Waterland en het Vechtplassengebied. Het IJmeer is door het rijk aan gewezen als kerngebied in de zogeheten Ecologische hoofd structuur, en als zodanig opge nomen in het Natuurbeleids plan en Structuurschema Groe ne ruimte. De provincie Noord- Holland en de gemeente Am sterdam negeren die status. Ze willen minstens 18.000 huizen in het IJmeer bouwen. De wo ningen zijn hard nodig voor Amsterdamse woningzoeken den. Volgens de provincie en de gemeente zijn alternatieve bouwlocaties, zoals bouwen in Waterland, uit oogpunt van schade aan natuur en land schap nog veel beroerder. Delen van het IJmeer zullen niet gedempt worden. Bovendien zijn ze bereid de natuur die door bouwplannen verloren gaat elders te compenseren. Een soort pleister op de wonde. Natuurmonumenten laat zich daar niet door lijmen. „Want een verbindingsschakel als het IJmeer is domweg niet te com penseren." Het IJmeer iS inter nationaal van belang voor wa tervogels als de kuif- en topper eend en brilduiker. Aan de boorden van het IJmeer ligt ook een natuurreservaat in de pol der IJdoom. Er huist sinds enke le jaren een grote kolonie vis- diefjes, die uit hun eerdere leef gebied was verdreven door we genbouw. Door het IJmeer goeddeels te bebouwen verlie zen de visdiefjes hun fourageer- mogelijkheden. Andere vogel soorten die het IJmeer zeer zul len missen als voedselbron of rustplaats zijn de aalscholver en de smient. Bebouwing van het IJmeer treft ten slotte de kleine en zeldzame populaties ring slangen en Noordse woelmui- zen, die leven in de natte zones langs de waterplas. De inwoners van Nijmegen stonden onlangs paf. Daar werd de stadsreiniging on genadig aan de schandpaal genageld. AI bijna vijftien jaar loost de dienst grote hoeveel heden vetafval, afkomstig van horeca, grootkeukens en sla gerijen, onbehandeld op het riool. Een milieuteam van de politie heeft dat ontdekt. I let gemeentebestuur van Nijmegen heeft besmuikt op de affaire gereageerd en be terschap beloofd. Volgens de vroede vaderen is er bij de reinigingsdienst sprake van een 'verkeerde bedrijfscul tuur'. Het is ook van de gekke: de burgers oproepen en sti muleren milieubewust te handelen, en er als lokale overheid zelf een potje van maken. Er loopt trouwens nog een tweede milieu-onderzoek te gen de Nijmeegse reinigings dienst, dat betrekking heeft op vermeende malversaties bij de afgifte van zogeheten schone grondverklaringen (nodig om te kunnen bou wen) en het transport van vervuilde grond. Het open baar ministerie overweegt strafrechtelijk optreden. De illegale lozing van het vet is wel steeds door werkne mers gemeld aan hun superi euren, aldus het politie-on- derzoek. Maar hun bazen vonden het geen probleem. Vetldedders in het riool? Dat moest kunnen. Het spul breekt langs biologische weg vanzelf af. Toch? Zo simpel ligt het natuurlijk niet. Vetlo- zingen zijn verboden. Zuive ringsschappen maken enor me kosten om dergelijke ver vuilingen, leidend tot dichtge slibde riolen, ongedaan te maken. Komt het vet in het opper vlaktewater terecht, dan kan het eveneens grote schade veroorzaken. Op de Noord zee, waar schepen hun tanks spoelen waarin vetachtige stoffen hebben gezeten, ster ven elke winter nog grote aantallen vogels die in de vet te zooi terecht komen. Hun verenpak verkleeft en verliest de waterwerende functie. In het kader van de beloofde be terschap zijn tegen een aantal ambtenaren inmiddels maat regelen getroffen. Het vetafval wordt sinds kort afgevoerd naar een gespecialiseerd ver werkingsbedrijf. Zeeuwse poppels kunnen niet tegen rekken Sneller dan gedacht is ontdekt waarom dit jaar al honderden Zeeuwse populieren bij het minste of geringste briesje uit het westen zijn omgeknakt. Niet een mysterieuze boomziekte is de oorzaak, maar een 'erfelijk heidsfoutje'. De cultivar (gekweekte variant) die in Zeeland op grote schaal is aangeplant langs wegen en dij ken, ontwikkelt bij het rekken en strekken gevaarlijke breuk vlakken. Dat blijkt uit onder zoek van de stichting Bos en Hout. Vooral tijdens harde zuidoosten wind in de zomerperiode bui gen de bomen sterk met de windrichting mee. Dan rekken de vezels van de stam bij het ombuigen aan de ene kant uit, terwijl ze aan de andere kant krachtig worden samengeperst. Normaal moet een boom daar tegen kunnen, maar bij sommi ge gekweekte populierenrassen ontwikkelen zich door die rek en strekoefeningen dus breuk vlakken. Eens temeer een pleidooi voor de aanplant van boomrassen die bewezen hebben dat ze van een beetje wind niet omvallen, ook al leveren ze wellicht wat minder snel hout op, of groeien de stammen wat minder mooi recht. Over het algemeen gaat het niet goed met de Ne derlandse dagvlinders. Nog onlangs werd een lange lijst van bedreigde en verdwenen soorten gepresenteerd. Toch is het in de natuur niet al leen kommer en kwel. Zo fladderde afgelopen maanden in natuurge bied de Wieden (Noordwest-Overijssel) opeens de grote vuurvlinder weer rond. De Vereniging Natuurmonumenten, die de Wieden -een waar devol laagveen-moeras- beheert, noemt de vrij massale terugkeer van de grote vuurvlinder 'een spectaculaireontwikkeling'. Volgens Natuurmonumenten is de terugkeer van de grote vuurvlinder vooral te danken aan de warme, droge zomers van 1994 en dit jaar. Daar naast speelt vlindervriendelijk beheer een belang rijke rol. Door het aangepaste beheer is de grote vuurvlinder niet de enige zeldzarpe vlinder die een positieve ontwikkeling te zien geeft in de Wiedem Ook de zilveren maan is in de waterrijke Kop van Overijssel weer ruim vertegenwoordigd, evenals de grote weerschijnvlinder, koningin- nepage en kleine ijsvogelvlinder. Stuk voor stuk prachtige dagvlindersoorten, die helaas angstig hoog op de rode vlinderlijst staan. Uit de ervarin gen in de Wieden blijkt dat rekening houden met vlinders in het beheer van natuurterreinen, par ken, openbaar groen, tuinen, enzovoorts zeer ef fectief kan zijn. Vooral als het weer ook nog een handje meehelpt. HEINZ De glasbak is een succesnummer, ruim 78% van het eenmalige glas wordt erin gekieperd, foto joop boek Meer dan de helft van het inge zamelde glas (51,2 procent) wordt nu via de glasbak op kleur gescheiden. Daarmee kan al het in Nederland in omloop zijnde eenmalige glas op een rendabele manier tot nieuwe potten en flessen worden ver werkt, zo blijkt uit cijfers van de Branchevereniging Glas over de eerste helft van 1995. Volgens een woordvoerster van de Stichting Promotie Glasbak is de grens van 50 procent een halfjaar eerder doorbroken dan volgens afspraken tussen de overheid en de glasindustrie de bedoeling was. Innjiddels wordt ruim 78 procent van het een malige glas via de glasbak gere tourneerd. Het streven is een percentage van 80 aan het eind van dit jaar. De splitsing van bont glas (alle kleuren door elkaar) in afzon derlijke kleuren is vooral van belang voor producenten van wit glas. Van ongesorteerde scherven kan zowel bruin als groen glas worden gemaakt. Voor wit glas (melkflessen, groentepotjes) zijn per se witte scherven nodig. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gezond, deel van de romp: 2. voorzetsel, muzieknoot; 3. eike- schiller, zuiver; 4. vol been; 5. vaartuig; 6. voorvoegsel, titel; 7. vleesgerecht; 8. oliehoudend ge was; 9. ritueel gebruik, betaal middel; 10. United Nations, en omstreken; 11sporeplantje, ge vangenis. Verticaal: 1. rijwiel, Romeins marktplein; 2. deel v.e. fuik, prul, dochter van Cadmus; 3. schrijnwerker; 4. deel v.e. trap. pachtbewijs; 5. niet parkeren, spil; 6. voederbak, overlevering; 7. zelfzucht; 8. Zwitsers kanton, vreemde munt, pausennaam; 9. Spaans rijpaard, bijbelse plaats. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kippevel; 2. eerdaags; 3. meerkoet; 4. pomerans; 5. huis baas; 6. aterling; 7. aardworm; 8. nietsnut. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KEMP HAAN en PREMIERE. Het sleu telwoord luidt; SPRINGBALK. p-a-t /.s <s-/z-a-p-p-/-g, o-m- ■z.-£ a/-a-m-£-as f-n-d-a g-e-n a-l.l-£-b,£_/ o-p (s-s. TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen m Het mannetje Kwetal huisde ergens onder de grond van het Donkere Bo men Bos. Daar had hij een werk plaatsje ingericht waar hij allerhande vreemde zaken vervaardigde en waar hij zich onledig hield met het bestu deren van de natuijr. Heer Ollie had hem wel eens ontmoet, vandaar dat de schrik snel zakte. „Zo", zei hij zuchtend, ,,u vindt dit dus mooie wa- ranten?" „Héél mooi", bevestigde het ventje. „Vooral het sprietsel is machtig en ik heb nog nooit zo'n prettige knerf gezien. Zó bol, hè?" „Ja, ja", prevelde heer Ollie. „Dat dacht ik vanmorgen ook. Niet van die sprietsels, bedoel ik, daar heb ik nog niet zo over nagedacht, maar wel dat ze mooi waren. Daar win ik wel een prijsje mee op de tentoonstel- Jing, dacht ik. Dat was vóórdat ik de foto van de markies zag." „De mar kies?" vroeg Kwetal. „Is dat een geur- gewas?" „De markies", hernam heer Bommel, terwijl hij op de tenen ging staan en de hand hoog boven het hoofd hief, „de markies heeft bloe men, die zó hoog zijn! Zó hoog! En zó breed zijn de bloemen van de mar kies!" Bij de laatste woorden had hij de armen uitgebreid en in deze hou ding bleef hij een ogenblik bekom merd staan. „Zó groot?" vroeg zijn bezoeker onthutst. „En is dat mooi?" Heer Ollie liet de armen zakken. Hij ging op het muurtje zitten en begon zijn pijp te stoppen. „Ja", zei hij kort. „O", zei Kwetal. „Neem me niet kwa lijk. Ik heb maar een klein denkraam en ik vat niet direct alles. Zo zoek ik bijvoorbeeld al een hele tijd naar een tandig amarilwieltje, dat zó op een pirsteen bevestigd is, dat er een vonk uitkomt wanneer men dat wieltje ronddraait..." „Ik begrijp niet wat u bedoelt", mompelde heer Bommel. Hij nam zijn aansteker en stak zijn pijp aan... H T W R DOOR HANS VAN ES De opwarming van het Nederlandse klimaat blijft actueel. Het jaar 1995 zal evenals de voorafgaande zeven jaren warmer uitvallen dan het klimatologische gemiddelde van 1960 tot 1990. Na ruim negen maanden is het jaar 1995 al ruim 1.6 graden te warm. Als deze tren tot eind december doorzet, zal dit jaar zich voegen bij de allerwarmsi jaren van deze eeuw. De positieve temperatuurafwijkingvan deze oktobermaand bedraagt tot dusverre 2.7 graden en de wijnmaand zal dus ongetwijfeld een bi drage leveren aan de uiteindelijke warmtesom van dit jaar. Toch was oktober in de afgelopen jaren een vreemde eend in de bijt. Geen en kele andere maand van het jaar presteerde het, maar oktober bleef vier jaren op rij aan de koude kant. In 1992, 1993 en 1994 was de herfstmaand zelfs flink te koud met negatieve afwijkingen van resp 2.5, 1.5 en 1.1 graden. Oktober 1995 gaat echter voort op de ingeslagen weg met voortdu rend bovennormale temperaturen. Minstens tot begin volgende week zal het zachte, soms warme weer aanhouden dankzij de aanwezighei een hogedrukgebied boven het vasteland van Europa. Dankzij de hardnekkigeheid van dit weersysteem heeft zich de laaste dagen eer opvallend 'warmte-eiland' gevormd boven noordelijke streken. Niet alleen bij ons, maar zelfs tot in Zweden, waar eind september nog matige vorst voorkwam, waren middagtemperaturen van 22 tot 25 graden geen uitzondering. Op een hoogte van vijf kilometer wer den temperaturen gemeten van -10 graden; hoger dan op het zelfde niveau boven de Sahara. De atmosfeer compenseert het warme en zonnige weer in het noorden met relatief lage temperaturen in subtro pische streken. Een koude bel in de bovenlucht bracht bovendien flink wat onweersbuien in streken als de Spaanse oostkust, Tunesië en Malta. In West-Europa blijft de hogedruk echter heersen en de regenkansen zijn de komende vijf dagen vrijwel nihil. Gistermiddag trok een u droogd koufrontje over de westelijke kustsrtook. Het enige wat er van te merken viel, was een invallende zwakke wind van zee en enkele ho ge wolkensluiers. De rest van deze week zal er wel een strijd ontbran den tussen de zon en de mist, die 's nachts wordt gevormd. Blijft de mist overdag wat langer hangen, dan wordt het frisser dan de afgelo pen dagen. Bij een vroegtijdig doorbreken van de zon mag op aanhoudend nazo- merse temperaturen worden gerekend met maxima van 20 graden ol hoger. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Zeer wisselvallig met be wolking en regen, in de bergen met name morgen sneeuw. Verder van tijd tot tijd een stormachtige wind. Maxima van 4 gra den in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Vandaag in het zuiden pe rioden met zon, naar het noorden toe meer bewol king en later op de dag re gen. Morgen overal be wolkt en af en toe regen. Vooral in het midden en zuiden een harde westen wind. Maxima rond 13 graden,mo»gen in het noorden dalend naar 6 Denemarken: Flinke perioden met zon. -yj- zonm Morgen mogelijk in het noorden wat lichte regen. Middagtem- peratuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en west-Schotland veel be wolking en regenachtig. Elders meer zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden; maar in het noordwest- Schotland rond 14 en in de omgeving van Londen rond 21 graden. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist, die hier en daar hardnekkig kan zijn. Later op de dag geregeld zon. Droog. Middagtemperatuur van 18 gra den vlak aan zee tot iets boven de 20 meer landinwaarts. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig herfstweer met in de nacht en ochtend een grote kans op mist. Later op de dag vrij zonnig. Droog. Middag temperatuur rond 22 graden, maar bij hardnekkige mist beduidend lager. Portugal: Perioden met zon, maar eerst ook nog enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur van 24 tot 27 graden. Madeira: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen meer bewolking en later op de dag van het westen uit regen. Middag temperatuur omstreeks 23 graden. Spanje: Zonnige perioden en droog maar aan de oostelijke en zuidelijke costa's een klei ne kans op een regen- of onweersbui. Geleidelijk iets minder warm. Op mor gen maxima meest rond 24 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar ook flinke perioden met zon. Met name vandaag een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur circa 27 graden Marokko: Westkust: stapelwolken afgewisseld met zon. Vandaag enkele regen- of onweers buien. Morgen vooral in het zuiden min der buien. Maxima van 24 in het noor den tot 27 plaatselijk in het zuiden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur circa 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Hier en daar ook mist of laaghangende bewolking. Vrijwel overal droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden, aan de voet van de Pyreneeën plaatselijk hogere maxima. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en met name morgen een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, Italië: Flink wat zon, maar rn de ochtend vooral in het noorden ook mist. In het zuiden kans op een enkele (onweers)bui. Mid dagtemperatuur rond 24 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden, maar ook sta pelwolken. Vandaag op Sardinië een en kele bui, morgen ook op Corsica. Mid dagtemperatuur omstreeks 25 graden. Malta: Perioden met zon en op beide dagen en kele regen- en onweersbuien. Tempera tuur in de middag ongeveer 25 graden Griekenland en Kreta: Veel zon, in het binnenland misschien een regen- of onweersbui. Op de Egeïsche Zee af en toe meer wind. Mid dagtemperatuur rond 25 graden, maar op de eilanden in de Egeïsche Zee enke le graden lager Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het noordwesten van Turkije ook enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 22 graden langs de Turkse westkust tot 27 op Cyprus. Duitsland: Overwegend zonnig, maar in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Maxima uiteenlopend van 19 graoen in het noor den tot 24 in Beieren. In hardnekkige mistgebieden blijft de temperatuur bij 14 graden steken. Zwitserland: Rustig en droog weer met veel zon. Op de Zwitserse Hoogvlakte en ook n re dalen soms mist of laaghangende b- wolkmg die moeilijk oplost. Maxima or, geveer 22 graden, bij langdurige mist la Oostenrijk: In het laagland en in de dalen mistcr laaghangende bewolking. Later op df dag vrijwel overal zonnig. Temperatuir 's middags ongeveer 23 graden. Flinke zonnige perioden en droog ochtend hier en daar mist. Middagten tüiy peratuur tussen 22 en 26 graden In h; noorden morgen enkele wolkenveldt D en iets lagere temperatuur. Tsjechië en Slowakije: Overwegend zonnig en drooj tend op enkele plaatsen mist. Middag temperatuur circa 23 graden. Hongarije: Vrij zonnig weer met in de nacht en oct tend plaatselijk mist. Middagtempeii tuur tussen 22 en 26 graden. DONDERDAG 12 OKTOBER 1905 Zon- en maanstanden Zon op 06.59 Zon onder 17 5 Maan op 19.58 Maan onder 10 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.35 17.48 05.08 17, Laag 01.35 13.55 01.16 13. Weerrapporten 11 oktober 07 u Amsterdam mist Rotterdam Maastricht Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half bew. halfbew. half bew. licht bew 2 mistbanken v New York sch dut

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10