Vocht in huis goed te bestrijden Consument Italiaans design tussen vloer en plafond Paraplustoel Praktische ladenkast DINSDAG 10 OKTOBER 1995 redactie saskia stoelinga 023-150265 henk van curp In veel woningen doen zich vochtproble- men voor. Die zijn, afgezien van bouwfou- ten, afgesloten ventilatieroosters en ver keerd (aangebracht) isolatiemateriaal, vrij wel altijd te wijten aan klimaat, grondwa terstand en bouwaard en een daarop niet afgestemd verwarmings- en ventilatiepa- troon. Doelbewust en consequent ventileren en stoken is meestal voldoende om vochtpro- blemen te voorkomen en bestaande proble men te elimineren. Voor het kunstmatig re aliseren en handhaven van de juiste lucht- vochtigheidsgraad bestaan speciale appara ten en sinds kort is er ook een milieuvrien delijk middel op de markt voor het restau reren en permanent vochtdicht maken van aangetaste oppervlakken. In een gezin van vier personen wordt dage lijks al gauw 10 liter (een volle emmer) of meer waterdamp geproduceerd. Die vocht- produktie wordt veroorzaakt door ademen en transpireren (1,4 liter p.p.), koken (waterdamp en open vuur) per keer 2 liter, baden en douchen 1.5 liter, afwas 1 liter, was en was drogen (per week 12 liter), vloer dweilen 1,5 liter, ramen zemen 1,5 liter, planten en (open) aquaria 0,5-2,5 liter. Wanneer al dat vocht niet weg kan, ont staan er problemen. Voor een 'droog' huis is snel afvoeren van waterdamp en het voorkomen van een overbodige produktie essentieel. Voor slaap- en woonkamers is, naast 10 minuten luchten per dag: raam of deur wijd open, een beperkte, maar constante ventilatie vol doende. Behalve met luchten, is een snelle vochtafvoer te realiseren door tijdens èn enige tijd na een aanzienlijke vochtproduk- tie (koken, douchen) te zorgen voor een op timale (kunstmatige) ventilatie. Het open zetten van een raam of bovenlicht en het inschakelen van afzuigkap of-installatie is vrijwel altijd toereikend. Blijven keuken- en badkamerdeuren gesloten dan komt er bo vendien geen vocht in andere vertrekken. Onnodige vochtproduktie is onder meer te voorkomen door de deksel op de pan te houden tijdens het koken, na het douchen wanden en vloer droog te trekken met een ramenwisser en wasgoed langdurig te cen trifugeren en het te laten drogen in de bui tenlucht of de droogtrommel. Ook stookgedrag draagt bij aan een goede vochthuishouding. Warme lucht kan name lijk meer vocht bevatten dan koude. Als de kamertemperatuur overdag veel hoger is dan 's nachts, zal de waterdamp condense ren tegen 'koude' vlakken als muren en ra men. Daarom is het verstandig ook 's nachts de thermostaat niet lager te zetten dan 15 graden Celsius. Wanneer aan stook- en ventilatiegewoon- ten niets mankeert en de woning (plaatse lijk) toch vochtig blijft kan iedereen, alvo rens een (dure) vakman in te schakelen, zelf een beperkte 'bouwkundige' inspectie uit voeren. Inspecteer altijd eerst de ventilatie openingen en roosters in buitenmuren en kruipruimte en ga na of die ruimte overal droog is. Open of schoonmaken van slordig afgewerkte of verstopte roosters kan al een aanzienlijke verbetering betekenen en in een natte of vochtige kruipruimte kan even tueel (drijvend) een waterdichte folie wor den aangebracht. Voor vochtproblemen op 'kleine' schaal (maximaal 15 m3) en aanrecht- en kelder- kastniveau, kan een (navulbare) 'Vochtvre- ter' uitkomst bieden. Dat hulpmiddel bevat een reservoir met vochtabsorberende kris tallen. Eenmaal met vocht verzadigd lossen die op in het aangetrokken water waarna water en oplossing in de eronder liggende bak druppelen. Wanneer in een of meer vertrekken een ge lijkmatiger vochtigheidsgraad gewenst is, of een bepaalde ruimte 'vochtvrij' gehouden moet worden (kelder, caravan) kan de spe ciaal voor particuliere woningen ontwikkel de Clima Comfort uitkomst bieden. Na aan sluiten op het lichtnet en het instellen van de gewenste luchtvochtigheid wordt het te veel aan vocht (maximaal 3-6 liter per dag) aan de lucht onttrokken. Het water wordt opgevangen in een reservoir (7 liter) of via een slang naar een permanente afvoer ge leid. De door een inlaatfilter gezuiverde en vervolgens ontvochtigde en tevens ver warmde lucht wordt door een ventilator te ruggeblazen in het vertrek. Het apparaat is geruisarm, makkelijk te bedienen en voor zien van een optisch alarm dat waarschuwt bij een volle wateropvangbak. Door de ge ringe afmetingen (30x30x48cm) van het 16kg wegende, op zwenkwieltjes gemon teerde en van een handvat voorziene appa raat is het makkelijk te (ver) plaatsen en te installeren. Ontsierende, beschimmelde vochtplekken zijn te camoufleren en definitief tegen vocht en schimmel te isoleren met het sinds kort op de Nederlandse markt gebrachte 'Perma White'. Deze milieuvriendelijke verf op waterbasis vormt, in twee lagen opge bracht, een keiharde schimmelbestendige laag. Aangebracht volgens de voorschriften van de fabrikant geeft deze daarop een ga rantie van 5 jaar. De verf is alleen verkrijg baar in wit, mat of zijdeglans, maar met een 'toner' op waterbasis eenvoudig op kleur te brengen. De stellingkast als luchtige afscheiding. THEA WAMEIINK Een stoeltje van Zerodesigno, naar een idee van de Italiaanse designer Gaetano Pesce, kan voor meerdere doeleinden wor den gebruikt. Het kan worden ingeklapt en is dan als een gesloten paraplu of wandel stok te hanteren. Net als bij een automatische paraplu kan het stoeltje door een druk op de knop tot zitstand worden uitgevouwen. Het systeem werkt met een gasveer, maar is ook ver krijgbaar met handmatige bediening. Het frame is van geëxtrudeerd en geano- diseerd aluminium: de zitting van een combinatie van met glasvezel versterkt po- lypropyleen en nylon. Zittingen handgreep zijn in diverse kleuren leverbaar: rood, groen, geel, donkerblauw en zwart. Inge klapt kan het tegen de wand worden opge hangen of gewoon in een hoekje worden weggezet. Handige stoeltjes om mee te ne men achter in de auto. Of als men een eve nement bezoekt waar staan het parool is. Aan dit design-grapje hangt uiteraard wel een prijskaartje. Met gasveerbediening komt deze paraplustoel op 500 gulden. De Meubelbeurs in Utrecht toonde dit keer een opmerkelij ke expositie van -vooral Itali aans- design. Een aantal agen ten van buitenlandse meubelen in de hogere prijsklasse heeft zich verenigd in Interieur Inter land en trok met een gezamen lijke stand veel aandacht. Op vallend was bijvoorbeeld het Italiaanse stellingensysteem Abracadabra. Het is geschikt voor plaatsing op de vloer met een bovenbevestiging tegen de wand of kan klemvast tussen vloer en plafond worden ge monteerd. Het systeem bestaat uit ijle stalen kolommen met een alu minium of matzwarte coating. Bij de leggers is keuze uit drie materialen: glas, geanodiseerd aluminium en transparant of matzwart gelakt MDF, alle in verschillende diepten en leng ten. Opgetrokken als schei dingswand biedt Abracadabra een licht en luchtig geheel - mits men de stellage uiteraard niet van top tot teen met boe ken volstouwt. De hoogte van het geheel kan variëren van 200 tot 350 cm. Bij plaatsing tegen de wand kan de hoogte uiteenlopen van bijna een meter tot ruim 3,25 m. De ze stellingen zijn zowel geschikt voor het wooninterieur als voor toepassing in kantoor en stu deerkamer. Er zijn ook (diepe) laden, waarin desgewenst hang mappen kunnen worden onder gebracht. De paraplustoel kan ingeklapt tegen de muur worden opgehangen. E L 10 4 2 2 9 3 8 8 6 1 3 10 2 3 8 5 1 4 1 7 8 8 1 8 3 9 4 5 6 8 8 3 3 5 4 1 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord? Horizontaal: 1. vel als v.e. kip; 2. binnenkort; 3. vogel; 4. biljartkeudopje; 5. verhuurder v.e. huis; 6. snood aard: 7. pier; 8. flierefluiter. WOORDZOEKER Overgebleven woord: WOORDENSCHAT STRIPS HEINZ TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Toen de avond viel zat heer Ollie in diep gepeins tussen zijn bloemen. Uit het bos achter hem stegen kruidi ge herfstgeuren op en de wind ritsel de er tussen de bladeren. Maar daar had hij geen aandacht voor. Uit zijn ooghoeken Staarde hij naar de chry santen waar hij die morgen nog zo trots op was geweest en van tijd tot tijd zuchtte hij diep. „Daarvoor heb ik dus gesloofd en ge sjouwd", zo prevelde hij. „Daarvoor heb ik bewaterd en gesproeid. Geen zorg is mij te veel geweest: met mijn eigen handen heb ik mest opge bracht en turf aangekruid. Ik heb ge snoeid en gewied en uitgeplant. En wat is er van terechtgekomen?" Naast het bed kraakte een takje en eer. paar bloemen begonnen heen en weer te wiegen alsof iemand ze be woog. Maar heer Bommel hoorde of zag het niet. „Die opgeblazen mar kies heeft het natuurlijk weer beter gedaan", hernam hij. „Die krijgt na tuurlijk weer een prijs voor zijn mis selijke struiken en ik blijf hier zitten met deze mislukkingen. Want wat zijn het anders?" „Het zijn héél mooie waranten", mompelde iemand bewonderend. „Onzin", zei heer Ollie. „Het is zo goed als onkruid. Trouwens, het zijn geen waranten, het zijn..." Toen schrok hij hevig en keerde zich met een ruk om. „Wie p-praat d-daar?" stamelde hij. „Is d-daar iemand?" Boven de bloemen keken een paar oude oogjes hem vriendelijk aan en nu maakte een nietig grijsaardje zich los uit het gewas. „Ik ben het", sprak het. „Kwetal, u weet wel. Ik woon in het bos hier achter. En ik heb al een paar keer gedacht: wat een mooie waranten staan daar. Maar als u zegt dat het onkruid is, zal dat wel zo zijn. Uw denkraam is veel groter dan het mijne." H T W i.51 6.00 r .29 DOOR HANS VAN ES De contouren van Europa werden gistermiddag haarscherp in beel gebracht door de weersatelliet Meteosat vanaf een hoogte van 36.000 kilometer. Een enorm gebied was vrijwel wolkenloos; van Midden-Zweden tot Gibraltar en van de westpunt van Bretagne tot diep in Oost-Europa baadde het continent in de zon. Het zwaartei van een krachtig hogedrukgebied bleef honkvast boven Centraal- ropa liggen, waarbij in veel landen nog zomerse temperaturen voo kwamen. Het warmst werd het in Zuid-Frankrijk en Spanje met maxima van >.07 tot 30 graden. Ook in Nederland werd nog een zomerse dag uitge deeld. In de westelijke kuststreek reikte het kwik tot 23 graden, op enkele Limburgse stations werd 25 a 26 graden gehaald. Daari is de absolute maximumtemperatuur in deze maand al een stuk h uitgevallen dan in september, toen het kwik nergens hoger uitkwa L3! dan 23 graden. Toch komen zomers warme dagen wel vaker voor in oktober. Grote warmbloedige hogedrukgebieden hebben juist in deze tijd van he jaar het Europese vasteland als voorkeurspositie. De daarmee san ,21 hangende zuidenwinden boven de westrand van Europa zorgen nt dikwijls voor een schitterende toegift van de zomer. Op dergelijke .56 gen is het in de ochtenduren nog fris met mistbanken, maar de zo in de eerste helft van oktober nog sterk genoeg om deze op te ruin waarna het kwik pijlsnel omhoog schiet. De zwoele lucht en strakblauwe hemel in combinatie met de herfi tinten van de bomen geven dagen als deze een karakteristieke, sc derachtige sfeer. Naarmate de maand vordert wordt eenmaal gevi de mist hardnekkiger en lost overdag soms maar moeizaam op. Ti ,21 dens een vergelijkbare nazomerperiode in oktober 1978 zorgde v zon van de 11de tot en met de 13de voor temperaturen van 20 tc graden, maar een dag later bleef de stralingsmist de hele dag har en kelderde het kwik met meer dan tien graden. Voor zulk een abi einde van het warme weer hoeft nu niet worden gevreesd, al zulle maxima als die van de afgelopen dagen niet meer worden bereikt, Een zwak front voor onze kust levert vandaag in de kustprovincies kele wolkenvelden op; landinwaarts wordt de 20 graden nog over schreden. Het storinkje lost snel op door de werking van een meu hogeddrukcel, die van het Engelse Kanaal naar de Noordzee koer Die ontwikkeling zorgt de komende dagen voor aanhoudend stabi zeer zacht weer met redelijk wat zon, weinig wind; een enkel wolk veldje en mistkansen in de nachten ochtend. De maxima liggent 21 sen 17 tot 22 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Meest bewolkt en perio den met regen, vooral langs de westkust. In het zuidoosten wat zon en dro ger. Maxima rond 12 gra den, in de omgeving van Oslo enkele graden hoger. Zweden: In het zuiden zonnige pe rioden en bijna overal droog. Naar het noorden toe meer bewolking en af en toe regen. Middagtem- peratuür flink dalend, in het noorden ongeveer 9 in het zuiden ongeveer 17 graden. Denemarken: Perioden met zon. Morgen meer bewolking en af en toe regen. Middagtempe- ratuur dalend naar 16 gra den op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en west-Schotland veel be wolking, grote kans op regen en tamelijk winderig. In Wales en vooral in Engeland veel rustiger weer met naast zon ook hardrtel&ige fAist. Middagtemperatuur van 14 graden in het noordwesten tot rond 18 in Engeland en oost-Schot land; rond Londen kan het 20 graden worden. Bij mist lagere maxima. België en Luxemburg: Vandaag enige tijd wolkenvelden. Verder geregeld zon. ook kans op hardnekkige mist. Middagtemperatuur van 18 gra den vlak aan zee tot iets boven de 20 meer landinwaarts. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast zon ook enkele wolkenvelden en toenemende kans op mist. Droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden, maar langs het Kanaal en bij hardnekkige mist beduidènd lager. Portugal: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Droog. Middagtempera- tuu r van 24 tot 27 graden. Madeira: Wolkenvelden en vooral vandaag kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 22 graden. Spanje: Vandaag in het noordwesten wolkenvel den en mogelijk wat regen. Verder vrij zonnig en droog-, aan de oostelijke en zuidelijke costa's heel misschien een re gen- of onweersbui. Op de meeste plaat sen vrij .warrri met maxima rond 26 gra den, in Andalusië zelfs boven 30. In het uiterste noordwesten aanmerkelijk min der warm met ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 26 gra- Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden, soms ook wolkenvelden en morgen kans op een lokale bui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 28 graden. Tunesië: Naast zon ook stapelwolken en met na me vandaag kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur cir ca 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon Hier en daar ook mist. Droog. Middagtemperatuur rond 26 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Italië: Vrij zonnig, in het zuiden ook enkele sta pelwolken en mogelijk een regen- of on weersbui. In de Po-vlakte kans op hard nekkige mist. Middagtemperatuur op veel plaatsen 24 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, op Sardinië misschien ook enkele stapelwolken en een onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Malta: Flinke perioden met zon, ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, morgen misschien een regen- of onweersbui. Op de Egeïsche Zee vrij winderig. Middagtemperatuur rond 24 graden, maar langs de noordkust van Kreta en op de eilanden in de Egeïsche Zee enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig Droog Middagtemperatuur uiteenlopend van 19 graden Dardanel- len tot 25 of meer langs de Turkse zuid kust en op Cyprus. Duitsland: Rustig herfstweer met naast zon vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden en een kleine kans op wat motregen. Plaatselijk hardnekkige mist. Middag temperatuur van 19 graden langs de Duitse bocht tot rond 22 in midden- en zuid-Duitsland; bij hardnekkipg mist la gere maxima. Zwitserland: Rustig en droog weer met veel zon. In de dalen in de nacht en ochtend ooi 7 op hardnekkmge mist of op laagha jje de bewolking. Maxima ongeveer 2 den, bij langdurige mist lager Oostenrijk: Droog en rustig herfstweer met voc het laagland kans op mist. Verde zon en maxima van ongeveer 23 gi Polen: Rustig herfstweer met in de nat ochtend kans op mist. Verder v in het noorden soms ook wolken en morgen mogelijk wat motregei ONE dagtemperatuur rond 24 graden gen in het noorden enkele graden fl f Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig en droog. In de nachts gelijk tot ver in de ochtend plaa mist. Maxima rond 24 graden, Hongarije: Rustig en vrij zonnig weer mi nacht en ochtend plaatselijk mis! f| dagtemperatuur tussen de 22 1 graden. rlar cd edia WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 l\VE Zon- en maanstanden Zon op 06.57 Zon onder Maan op 19.20 Maan once- re j Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.56 17.15 04.29 Laag 00.44 12.54 00.25 itior gvi Weerrapporten 10 oktober 07 uur: Amsterd^jn mist De Bilt mist Deelen mist Eelde mist Eindhoven mist Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht1 Aberdeen Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid grondmist onbew, half bew. onbew half bew licht bew r mistbanken z I »eld Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Toronto licht bew. onbew. uws. 1111T Een bergmeubel moet vooral praktisch zijn. Dat is de ladenkast van de Italiaanse fabrikant Riva op de eerste plaats. Verder ken merkt hij zich door goed vakmanschap en mooi materiaal: mas sief Amerikaans kerse hout, afgewerkt met een natuurlijke meu- belwas. Elke lade heeft een vernikkelde kope ren greep die het ge heel iets van een kan toormeubel geeft. De ontwerpen van Riva zijn veelal geïnspireerd op de Amerikaanse shakermodellen. Ze stralen soberheid uit en een tijdloze dege lijkheid, die wars is van modieuze invloeden. foto cpd MS-/-A/-Z, V- A-A/-0-A-A-& /-S Z-O-V-E-G£>-E &.A.& Y-A ./V A/-E-T //- /-E- C/-W-E /■AC A/-E-E M-/J-// OM-A A-L &E3-E-L-C>! PA-T W-A-S 05/700-7/69/ M-A-A-fii /-S A/C/ OS7O-67169I 5-N N-U G-A /-/< M-U-N N-E-E-F P-2-O-B-E-R'E-N, P-A-T W-A-S 0S780-2Ö68! MA-A-R /S

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8