Goed drinkwater vergt steeds meer werk GEMAKKELIJK-GELD-BON UW LENING WORDT BIJ ONS DISCREET EN GEMAKKELIJK GEREGELD! Binnenland ilNSDAG 10 OKTOBER 1995 DEN HAAG THEO HAERKENS unnen plui maan- De rivieren worden schoner, maar het grondwater ver vuilt doordat mest, bestrijdingsmiddelen en industrieel afval doorsijpelen in de ondergrondse waterlagen. De waterleidingbedrijven investeren meer in de zuivering. Vanwege de verdroging mag er bovendien minder water de bodem worden onttrokken en zijn de bedrijven aangewezen op de rivieren, wat opnieuw extra investe ringen vergt. is en 'geen bedreiging vormt voor de volksgezondheid'. Da gelijks worden duizenden mon sters getest en dat maakt water tot het meest gecontroleerde le vensmiddel. Leidingwater 1,2 miljard kubieke meter per jaar wordt voor tweederde uit de bodem gehaald en voor eenderde uit de rivieren. Grondwater is voor de waterleveranciers veruit het aantrekkelijkst omdat het scho ner is dan rivierwater en minder bewerking nodig heeft. Het is langzaam in de grond gezakt en daardoor op een natuurlijke manier gezuiverd. Het langduri ge verblijf ondergronds neutra liseert schadelijke stoffen en breekt ze af. Ziekteverwekkers als bacteriën en virussen wor den in die zuurstofarme omge ving gedood. Aquariumliefheb bers weten dat en laten hun bak altijd een paar dagen staan met alleen planten erin, want anders sterven de vissen door gebrek aan zuurstof. De laatste jaren sijpelen res tanten van meststoffen en be strijdingsmiddelen uit de land bouw, en organische vuildeel- tjes en zware metalen uit de in dustrie door naar de onder- Amerikaanse toeristen durven ons land nauwelijks hun tan den te poetsen met kraanwater, omdat het niet naar chloor smaakt. Ze beseffen niet dat het Nederlandse leidingwater al de cennia behoort tot het beste in de wereld. Drs. J. Volz, directiesecretaris in Waterwinningbedrijf Bra bantse Biesbosch lacht vrolijk, •rbeidzjan of Jakarta drink ik ook geen leidingwater als het niet flink naar chloor smaakt." Een flinke chloorwalm :andeert op veel plaatsen in wereld dat de consument rijn gezondheid niet in de waagschaal stelt. iiiioa[ In Nederland wordt met het niljoet °°g °P diezelfde gezondheid juist zo min mogelijk chloor ge bruikt. De toevoeging ooit nodig om cholera en tyfus tegen gaan blijkt zelf niet zo ge zond, al zijn de risico's nogal raag. Drinkwater in Nederland ivordt scherp gecontroleerd op de aanwezigheid van maar liefst zeventig stoffen. De producen- ;n zijn er trots op en laten niet a te vertellen dat de eisen voor ïineraalwater, dat bij de super markt in de schappen ligt, veel minder streng zijn. „Wie denkt 50^ u dat dit gezonder is, heeft het grondig mis." Wie het niet ver- fcjtrouwt en thuis zelf nog eens filteren, is helemaal ver- llkeerd bezig.Als er bacteriën in is het middel zelfs erger dan de kwaal", aldus Volz. 1 Het RIVM bevestigt dat het li Nederlandse drinkwater tot het beste in de wereld behoort. Het jü onderzoeksinstituut maakt ie- 30 der jaar rapport op en consta teerde afgelopen jaar dat de re- worden nageleefd, dat kwaliteit 'goed' en 'constant' Schematische voorstelling van de zuivering van grondwater tot drinkwater. dat diep uit de grond werd ge haald." Na deze ontdekking in 1985, mocht het spul niet meer worden gebruikt, maar het ge- grondse lagen. Water dat daar volg is wel dat het betrokken duizenden jaren opgesla gen is geweest, wordt daardoor bedreigd. „Onze bronnen staan tot 2070 nodig blijft, onder druk'stelt woordvoerder Hen tweede probleem G. Vinke van de Vereniging mogen geen nieuwe putten meer slaan en moeten meer ri vierwater innemen dan ze nu doen. Vooral voor de waterleiding- aterleidingbedrijf extra moet bedrijven is dat bezwaarlijk. Ri- De prognose is dat dit r de waterleidingbedrijven is de v Exploitanten van Waterleiding- droging van de bodem, die veel bedrijven in Nederland (Vewin). schade doet aan de natuur. Zo'n Als voorbeeld noemt hij de 600.000 hectare natuurgebied is post aanwezigheid van«dichloorpro paan, een stof die in het verle den werd gebruikt om aardap pelmoeheid te bestrijden. „De fabrikant garandeerde dat het een meter onder de grond al af gebroken zou zijn. Dat bleek niet het geval. Het werd in Drente aangetroffen in water daardoor aangetast. De heid wil de schade herstellen en heeft zich ten doel gesteld het areaal aan verdroogde grond met een kwart te verminderen uitgaand vanaf de situatie in 1985. Dit heeft grote gevolgen voor de landbouw, de industrie en de waterleidingbedrijven. Zij vierwater bevat meer kwalijke stoffen en moet veel intensiever worden gezuiverd om er goed drinkwater van te maken. De waterbedrijven zitten niet te wachten op een extra kosten- nieuwe leidingen, uiveringsinstallaties. pomp- en Hoewel we twee warme droge zomers achter de rug hebben, is totale verdroging van Neder land ondenkbaar. „Jaarlijks voe ren de rivieren tachtig miljard kubieke meter water aan. Nog ders eens ruim dertig miljard kuub. den plenst in de vorm )GELt bos, heide en asfalt, tweederde daarvan verdampt", rekent Vin ke voor. „De waterleidingbedrij ven hebben een aandeel van niet meer dan tien tot vijftien procent in de verdroging van de bodem. We gebruiken met el kaar niet meer dan anderhalf procent voor de bereiding van drinkwater." Het Vewin steunt het streven om de verdroging een halt toe te roepen, maar meent dat de overheid te star kiest voor één oplossing. „Je moet een man met laarzen aan het veld in sturen om ter plekke te kijken waar verdroging door wordt veroorzaakt." Hij doelt op pol- andere landbouwgebie- __ar de waterstand kunst regen op matig laag wordt gehouden, zo dat de boer vroeg ift het voor jaar met zijn zware machines het land op kan. „Tien centime ter water meer in de sloot kan een natuurgebied redden zon der dat dit zo bezwaarlijk is voor de boer." Hier en daar een slootje dem- vel water op te pompen, maar op twee plaatsen aan de voet ervan, kun je voorkomen dat de top van de heuvel en de hellin gen verdrogen. Je hoeft zelfs niet minder water te winnen." De waterleidingbedrijven zijn beducht voor de extra zuivering die nodig is als ze overstappen op rivierwater en vragen zich af 'wat het trillen van de venen ons waard is?' Grondwater zit de grond, is zuiver en vrij bacteriën, waardoor je het al bijna zo kunt drinken, aldus Y. Bos, woordvoerster van Wa termaatschappij Zuid-Holland Oost in Gouda. Dit bedrijf ziet als een van de weinige zijn af zetmarkt nog jaarlijks groeien. In dit deel van de Randstad stijgt het aantal nieuwkomers nog steeds en stijgt de omzet zo'n 140 liter per persoon per dag navenant. Bos prijst de kwaliteit: „Ons water is fris en vers en er is geen conserveringsmiddel aan toege voegd zoals bij water in de fles. ILLUSTRATIE GPD ter gehaald. „Ze hebben daar een hele hoop geld voor moeten betalen." De bereiding van drinkwater uit grondwater is in wezen vrij eenvoudig. Het water wordt op gepompt, afhankelijk van de diepte waarop het wordt ge wonnen, door een zandfilter ge leid en zo nodig door een kool- filter gevoerd. Daarna wordt het opgeslagen in de reinwaterkel- der, een basin ter grootte van een zwembad. Voordat het klaar is voor distributie wordt het onthard en blootgesteld aan ultra-violette straling of ozon om achtergebleven kooldeeltjes op te lossen. Het ontharden van water is prettig voor de consument om dat huishoudelijke apparatuur minder slijt door kalkaanslag. De fijne gaatjes in de douche kop raken niet verstopt en er komt niet zo'n grauw velletje op de thee. „We ontharden niet om de consument een lol te doen. Het gaat erom dat zacht water minder gemakkelijk lood en ko- binnenstroomt en eindigt bij de pomp die het water een half fabrikaat naar de waterlei dingbedrijven stuwt. Gemiddeld duurt het vijf maanden voor een watermole cuul het hele traject heeft afge legd, aldus directiesecretaris J.Volz. Het reinigingsproces voltrekt zich in volstrekte rust. In het eerste bekken, een voor malige polder met een opper vlakte van 320 hectare, bezinkt het slib en andere zwevende deeltjes uit het rivierwater. Te gelijkertijd begint daar al de biologische afbraak van allerlei vuil. Dat is een natuurlijk proces waar zelfs veel chemische stof fen niet tegen bestand zijn. Sommige vallen vanzelf uiteen door de langdurige inwerking van het het water, vluchtige stoffen verdampen en andere worden onder invloed van hel zonlicht afgebroken. „Je hoeft er bijna niets aan te doen", aldus Volz. Dat betekent niet dat het pro ces niet zorgvuldig wordt bege leid. Zo wordt de kwaliteit van het Maaswater streng in de ga ten gehouden. Als de rivier bijvoorbeeld door een ongeluk is vervuild, gaat de klep dicht, maar dat gebeurt ook als het waterniveau 's winters sterk stijgt. „Bij wassend water komt er veel slib mee, dat het water troebel maakt." Maar daarna komt er een enorme hoeveel heid water die het vuil zeer sterk verdunt. „Beter kunnen we niet krijgen." In de zomer staat de rivier het laagst en dan is de kwaliteit een stuk minder. Als echter bepaal de grenzen worden overschre den, wordt geen water meer in gelaten en wacht het bedrijf be tere tijden af. Deze zomer was dat niet aan de orde, het rivier water voldeed aan de norm en de klep ging niet één keer dicht. Dat is wel eens anders geweest. In 1993 kon het bedrijf negen weken lang geen water inne men omdat de rivier was ver vuild met het landbouwgif diur- on. „Toen waren we door twee derde van onze voorraad heen." Het Brabantse bedrijf levert zijn water aan een groot deel van de Randstad en een deel van Zeeland. De waterleiding bedrijven daar maken er echt drinkwater van. Dat neemt niet weg dat de directiesecretaris overtuigd is van de kwaliteit van het eigen produkt. „Het is 80 tot 99,5 procent beter dan het wa ter uit de rivier. Ik zou het zo drinken. Ons water voldoet aan alle normen, behalve dat er nog Voor meubels, woningverbetering, auto, caravan of boot tot 200.000,-. Desgewenst bij u thuisbezorgd. Meestal kwijtschelding bij overlijden. Andere looptijden en tussenliggende bedragen mogelijk. Rente fiscaal aftrekbaar.* Gevolmachtigd intermediair. Toetsing en registratie bij BKR in Tiel. Geopend maandag t/m vrijdag van 08.30 - 21.00 uur, zaterdags van 09.00 - 16.00 uur. Deze tariefvoorbeelden zijn individueel maatwerk: het kan zijn dat u hiervoor niet in aanmerking komt. Informeer dus naar üw.mogelijkheden. Het is vertrouwd geld lenen via een NVF-lid. NIEUW: DE SPAAR-KREDIETLENINGü Krediet 20.000,- 32.500,- 42.500,- 55.000,- nte 0,785% pei Lasten per maand 157,- p.m. 255,13 p.m. 333,63 p.m. 431,75 p.m. Krediet 62.500,- 75.000,- 85.000,- 90.000,- p jaarbasis 9,8%. Theoretische looptijd 15 jaar. U betaalt alleen ri Lasten per maand 490,63 p.m. 588,75 p.m. 667,25 p.m. 706,50 p.m. net een spaarpolis. V, DOORLOPENDE KREDIETEN MET EEN AFLOSSING VANAF 1% Te betalen per maand Effectieve rente op jaarbasis Rente per maand 0,785% Theoretische looptijd 5.000.- 25.000.- 40.000,- PERSOONLIJKE LENINGEN VOOR WONINGVERBETERING/BOOT/CARAVAN Te betalen per maand n. max. Effectieve rente op jaarbasis 180 mnd 180 mnd. 180 mnd. 136,- 129,- 233.- 571,- TWEEDE HYPOTHEKEN (Ongeacht de verkoopwaarde!) Bedrag Min. effectieve rente in handen op jaarbasis 15.000,- 9,8% 25.000,- 9,8% 40.000,- 9.8% 60.000,- 9,8% 120 mnd terug te bet. 193.- 322,- 515.- 773,- 180 mnd terug te bet. 155,- 259.- 415,- 623,- 240 mnd terug te bet. 139,- 231,- 370," 556," IK WIL HET VOLGENDE BEDRAG LENEN: 3.000,- 12.000,- 24.000,- 30.000,- 3/80.000,- een ander bedrag, nl. te* wil ik p.m. terugbetalen i tom:heer/mevr, J Idres: JCtWoonPlaats: «.nr.: Ijeb datum: I kroep:- 5 3 Gehuwd Ongehuwd tetto inkomen aanvrager: p.m. letto inkomen partner: p.m. toe bon invullen, uitknippen en opsturen in een gesloten envelop zonder postzegel 'iar Frisia, Antwoordnummer 2510,1620 XG Wognum. U ontvangt dan gratis sn vrijblijvende een offerte. MHO De Biesbosch, niet alleen plaats van schilderachtige plekji pen en de schade van de boer vergoeden is volgens Vinke veel goedkoper dan de waterbedrij ven te dwingen over te stappen van grondwater naar oppervlak tewater. Als voorbeeld noemt hij het omschakelen van een enkel pompstation in Brabant, wat 170 miljoen gulden kostte. Die hele operatie leverde niet meer op dan een kleine drie hectare aan blauwgrasland, wat door de aanwezigheid van zeg ge en orchideeën een grote na tuurwaarde heeft. Vinke ont kent dat niet, maar sneert 'dat dit zo toch wel een duur tuintje is geworden'. „Het verplaatsen van een bron of het opsplitsen ervan kan al genoeg zijn. Water heeft een functie in de natuur, maar wordt niet opgebruikt", illu streert de Vewin-woordvoerder terwijl hij een heuveltje schetst met parallel aan de contouren de stand van het grondwater. „Door niet midden op de heu- Bewaren kan niet en het mag dan ook niet te lang duren voor het bij de consument is." De waterleidingbedrijven maken zich daar de laatste tijd wel zor gen over. Als het water onder weg te lang in de leidingen zit, kunnen zich micro-organismen ontwikkelen, waardoor de kwa liteit terugloopt. Het Goudse bedrijf pompt op dertien plaatsen water op uit ondergrondse meren. „Op een diepte van 70 tot 120 meter is er weinig invloed van buitenaf, dat is veilig", aldus Bos. Ze verwijst naar de radioactieve neerslag die neerdwarrelde in Europa na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. Helemaal onaan tastbaar zijn de reserves echter niet, getuige de aanwezigheid van bentazon in het water, een gevolg van lozingen door het chemieconcern Basf in de ze ventig en tachtig. Met kostbare koolfilters worden de laatste sporen van deze stof uit het wa- ook van waterwinning. per oplost." Dat is allerminst een luxe-maatregel want bij één op de zes huizen in ons land wordt het water door een loden pijp aangevoerd, al is het de be doeling die zo snel mogelijk te vervangen. Teveel lood schaadt de gezondheid, en vooral zuige lingen zijn daar gevoelig voor. „Maar als je de kraan even laat doorlopen is er geen pro- Rivierwater ondergaat een vergelijkbare behandeling. Maar heeft dan al een veel langere voorbehandeling achter de rug. Het Waterwinningbedrijf Bra bantse Biesbosch dat één op de acht huishoudens van water voorziet beschikt daarvoor over drie reusachtige spaarbek kens met een gezamenlijke in houd van 85 miljoen kubieke meter water. De bekkens vor men één gigantische keten, die begint bij het inlaatpunl, waar per seconde zeven tot acht ku bieke meter water uit de Maas CPD CEES ZORN bacteriën inzitten en bestrij dingsmiddelen, maar die filte ren de waterleidingbedrijven er- De bekkens liggen midden in het Nationaal Park de Bies bosch en worden goed be schermd. Er zijn geen activitei ten toegestaan, wie met een bootje wil toeren of wil henge len kan elders terecht. Zwem men is met hel oog op bacterië- le besmetting helemaal uit den boze. Toch vormen de bekkens een bron van leven. Duizenden watervogels scharrelen hier hun kostje op en andere komen hierheen om te rusten. Enthou siast praat Volz over de grote aantallen smienten, kuif- en wilde eenden die hier zomer en winter zijn te vinden. Aalschol vers en futen azen op de vis in de bekkens en kolganzen en krakeenden komen er voor de rust. „We hebben hier wel eens 584 krakeenden geteld, dat is tien procent van de totale po pulatie in Nederland."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7