Leidsch Dagblad Minister: TGV langs snelwegen 'Infiltranten verdienden miljoenen' Bosnië stelt nieuwe voorwaarde aan bestand Fel begeerd Software Support is lege huls i Alberto Tomba raast van skibaan in Spaarnwoude Ruiten Troef dicht Het extraatje van Jan, Jans en de kinderen. GOED NIEUWS DINSDAG 10 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 i Binnenland Personeel NS ontevreden over ~i eigen produkt p Buitenland Moskou in de ban van Nederlandse mode Cultuur en Kunst Sport Mauritshuis zet verzamelaar in het zonnetje Arthur Numan en het gevoel van de linksback noord wijk* Bakken aan het strand gens sommige strandtenthouders w i oktober. Talloze zonaanbidders lieten zich deze kans niet ontgaan, zoals deze man hier in Noordwijk. Vol- is het de afgelopen dagen zelfs drukker dan in augustus, toen veel mensen de hitte een beetje zat waren. foto dick hogewoning Tracé is duurder, maar ook iets sneller HET WOORD IS AAN John Ruskin Aan alle grote fouten ligt zelfgenoegzaamheid ten grondslag. Minister De Boer (VROM) vindt dat de hogesnelheidslijn tussen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam vlak langs de bestaande snelwegen tussen deze steden moet wor den aangelegd. De minister bevestigde dit gisteren na af loop van een werkbezoek aan het Groene Hart. leiden *gpd Tot nu toe loopt het officiële voorkeurstracé van het kabinet door het Groene Hart bij Ha- zerswoude en Hoogmade en dwars door Rijpwetering. Het is de bedoeling dat komend voor jaar de definitieve beslissing over het tracé wordt genomen. De voorkeur van minister De Boer geldt de zogenoemde 'Bos-variant', vernoemd naar de Zoetermeerse ingenieur C. Bos. Bos gaat uit van een HSL-tracé dat strak wordt gebundeld met de snelweg A4/A13. Dat tracé is duurder dan een 'kale' lijn door het Groene Hart, maar volgens deskundigen ook enkele minu ten sneller. Bos kwam met zijn plan tijdens de uitgebreide in spraakprocedure die het minis terie van verkeer en waterstaat over de hogesnelheidslijn heeft gehouden. Op dit moment wordt door VROM en Verkeer en Waterstaat onderzoek ge daan naar de kosten van dit plan. De voorkeur van minister De Boer voor dit plan is opmerke lijk. Tot nu toe hield zij vast aan het officiële voorkeurstracé van het kabinet. Die houding kwam haar op steeds meer kritiek te staan, omdat ze zich ook op werpt als beschermvrouw van het Groene Hart. Begin dit jaar stelde ze daarom voor de TGV door tunnels door het Groene Hart te laten rijden. Het plan van Bos, lid van D66, werd eerder omarmd door de provinciale staten-fractie van Zuid-Holland van die partij, maar kreeg verder te weinig steun. De provincie wil het liefst dat de lijn over bestaand spoor gaat, en geeft als dat niet kan de voorkeur aan het Groene Hart- tracé. De mogelijkheid om de HSL over bestaand spoor te la ten rijden, zou steeds meer bui ten beeld raken. Met name in Delft en Leiden zou dit tot enor me overlast en problemen lei den. Overigens heeft het kabinet zich voor het gedeelte ten zui den van Rotterdam al eerder uitgesproken voor bundeling met de bestaande snelweg. Of het kabinet kan instemmen met de voorkeur van minister De Boer wordt eind dit jaar bekend. Pagina 15: Alle partijen zetten hakken in de grond. VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's Sport Strips Mf( lei den rudolf K int Het heeft er veel van weg dat Leiden en Den Haag elkaar om een lege huls in de haren zijn gevlogen. Die lege huls is het Amerikaanse computerbedrijf Software Support. Het bedrijf dat Den Haag (vanwege de werkgelegenheid) geprobeerd heeft met een half miljoen gul den uit Leiden weg te kopen. De rechter moest er uiteindelijk aan te pas komen om het in Leiden te houden. Nu mag Den, drijf de banden Haag blij zijn dat het haar geld op zak heeft gehouden. Nog geen maand na de officiële start zijn de eerste zeven medewer kers alweer ontslagen. De duizend vierkante meter kantoor aan de Leidse Plesman- laan (in het voormalige Aram- co-gebouw) bieden tot nu toe alleen onderdak aan verwelken de bossen bloemen. Souvenirs van de feestelijke welkomstbor rel die de gemeente Leiden de nieuwkomer nog maar ander halve week geleden aanbood. Alleen directeur Peter Craine heeft een ingericht kantoortje. Craine weigert voorlopig ie der commentaar. Er wordt ge werkt aan een verklaring, zegt hij. Daar komt een advocaat aan te pas en dat kost tijd. Een Nederlands sprekende mede werker verzekert niettemin dat het bedrijf zeker niet van plan is om weer uit Nederland te ver trekken, maar dat is (zo bena drukt hij) geen officiële reactie. Een zakenrelatie van Software Support weet desondanks te vertellen dat hij van de directie heeft gehoord dat het bedrijf voorlopig alle activiteit in Ne derland opschort, om in Ameri ka personeel te trainen en aan 'produktontwikkeling' te doen. Later zou het dan alsnog naar Nederland komen. Maar voorlopig heeft het er vooral veel van weg dat het be- met de lage lan den doorknipt. Vorige week stapte Peter Craine naar de uit- zendgroep Content om het con tract voor de werving van perso neel op te zeggen. Directeur C. de Jong van Content Consul tants: „Dat is een unieke gang van zaken. Ik heb het tenminste nooit eerder meegemaakt/Maar formeel kan het. De mensen worden binnen de wettelijke proeftennijn ontslagen. Softwa re Support moet ons nog wel ongeveer 25.000 gulden betalen aan loonkosten en advertenties. Het hele project, we zouden 25 mensen werven, was goed voor twee ton omzet. Die missen we, maar dat is ondernemersrisico. Wel zijn we zeer benieuwd of Software Support aan zijn ver plichtingen zal voldoen." In één nacht vijftig abri's vernield Tussen Bennebroek en Be verwijk zijn vannacht vijftig bushokjes vernield. De dader is vanuit Bennebroek noord waarts getrokken op een rou te die via Heemstede en Haarlem tot in Beverwijk liep. De politie van Haarlem heeft vanmorgen een onder zoek ingesteld, maar kon nog niet veel zeggen. Wel is vol gens de politie duidelijk dat de bushokjes zijn beschoten met een klein kaliber vuur wapen. De politie tast nog volledig in het duister over de dader en de precieze toe dracht van de vernielingen. Officier van justitie uit bij enquêtecommissie zware kritiek op Haarlemse politie Kortingsbon voor theatrale chansonavond van unieke Duitse diva Georgette Dee ir Leidse Schouwburg. den haag gpd-/I De Haarlemse politie is gisteren zwaar onder vuur komen liggen tijdens de verhoren van de par lementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden. Een infil trant van de Haarlemse Crimi nele Inlichtingendienst (CID) blijkt acht miljoen gulden te hebben verdiend aan drughan del. Volgens de Haarlemse offi cier van justitie mr. J. Snijders was de man zo hoog in de ben de opgeklommen dat gebruik van zijn informatie bijna onher roepelijk tot zijn ontmaskering zou leiden. De infiltrant was actief ten behoeve van het later opgehe ven Interregionaal Recherche team Noord-Holland/Utrecht (IRT). Het IRT probeerde met name de top van zware mis daadbendes op te rollen door daarin te infiltreren. Officier Snijders trad in november vorig jaar in Haarlem aan. Hij 'neigt' tot de conclusie dat de CID in Haarlem geen controle had over de criminele infiltrant, maar dat de infiltrant juist de CID succes vol misbruikte. Snijders acht het zeer waar schijnlijk dat de misdaad een dubbelspel heeft gespeeld en mensen bewust informant heeft laten worden. Daardoor kregen criminele organisaties vat op de politie en konden zij de regie overnemen. Dat er partijen drugs mee verloren gingen, is meegenomen in de kosten-ba- ten-analyse van de misdaadon dernemers. Volgens Snijders is deze constructie in twee geval len vast komen te staan. Eerder op de dag kwam de Amsterdamse officier van justi tie mr. F. Teeven al tot dezelfde conclusie. „De criminelen sponnen er garen bij. In ieder geval een deel van de drugs kwam door, daarvan waren ze zeker." Teeven betwijfelde zelfs of alle medewerkers van de CID-Kennemerland integer zijn geweest. De Amsterdamse offi cier sluit ook niet uit dat politie mensen geld hebben verdiend aan de opsporingsmethode waarbij softdrugs op de markt zijn doorgelaten. Volgens de Haarlemse officier Snijders waren met name de toenmalige chef van de Haar- lemse CID, K. Langendoen, en zijn medewerker J. van Vondel 'naïef en onprofessioneel' door te ver met de infiltrant in zee te gaan. „Aan de informant is een soort carte blanche gegeven", aldus Snijders. Hij vond tevens dat de Haarlemse CID, gezien de zwaarte van het IRT-onder- zoek, veel te weinig op papier vastlegde. Langendoen en Van Vondel zeiden de commissie gisteren dat zij zich niet bezighielden met de vraag hoeveel hun infor mant aan de handel verdiende. Zij spraken hun werkwijze glo baal door met verantwoordelij ke officieren van justitie en de IRT-leiding. Pagina 3: Langendoen: 'Ik offer op als ik antwoord'. CAFE JAZZMATAZZ Live Act vanavond Ton Beek donderdag BRAZILIAN NIGHT Lange Scheistraat 5b 2312 CR Leiden Tel. 071-5145925 kareljansen Pagina Leiden: Verhuurder in spanning over betalingen Soft ware Support Ontslag voor 36 medewerkers roelofarendsveen De Veense conservenfabriek Ruiten Troef gaat in het voor jaar van 1996 dicht. Voor de 36 medewerkers die hier gisteren van op de hoogte zijn gesteld, is collectief ontslag aangevraagd. Met de vakbonden wordt mo menteel overlegd over een soci aal plan. De fabriek, die al enige jaren verlies lijdt, kan niet meer op te gen de concurrentie in Neder land en andere Westeuropese landen. Over de hoogte van de verliezen wil het bedrijf geen mededelingen doen. Overigens betreft het geen faillissement. Het veertig jaar oude Ruiten Troef is producent van voorna melijk groentenconserven in glas. De belangrijkste afzet markten zijn Nederland en Duitsland. Tot volgend jaar voorjaar loopt de produktie door in Roelofarendsveen. Daarna wordt een deel onder gebracht bij andere producen ten. Het bedrijf is al eerder in ern stige problemen geraakt. In ior Ruiten Troef uitstel van betaling aangevraagd. Een X groep financiers heeft daarop de onderneming overgenomen en de activiteit voortgezet. In *1988 is ook Cebeco-Handels- raad financieel gaan deelne men. In 1990 is het bedrijf volle dig overgenomen. Sinds de overname is een reeks van in grijpende maatregelen geno men om de situatie te verbete ren.-Door de aanhoudende pro blemen in de conservenbranche hadden de maatregelen niet het beoogde effect. Bewonderende blikken voor een oogstrelende techniek. Ski-fe nomeen Alberto Tomba bracht gisteren een bliksembezoek aan Nederland en liet zoals gebrui kelijk een overweldigende in druk achter. Nog nooit was 'La Bomba' deze kant opgekomen. Nee, hij wist weinig van dit landje en kende geen Neder landse skiërs, dus daar had hij ook geen tips voor. 'Praten' deed hij later wel, op de kunstskibaan van Spaarnwou de. De borstels bevielen de Itali aan goed. Tomba zette (uiter aard) de snelste tijd neer op de slalom, waarna de leden van het Holland Ski Team vervolgens vergeefse pogingen waagden onder zijn 16.95 seconden te duiken. Alleen Paul Boog kwam enigszins in de buurt (17.67). En terwijl iedereen op het terras en in de VIP-tent van Spaarnwou de stond te wachten op het koud buffet zat de Italiaan al weer in de Rolls Royce. Op weg naar Schiphol. Want het vlieg tuig naar Milaan wacht op nie mand. Zelfs niet op 'La Bomba'. Bedenk een tekst bij een ge tekende strip en win een originele tekening van Jan Kruis, de maker van "Jan, Jans en de kinderen". Doet u mee dan gaat u in elk geval met... een leuke attentie- naar huis. De wedstrijd- (strip)kaart krijgt u, bij onze afdeling "fijne vleeswaren, Yorkham, r\ qq vers van 't mes". 100 gram®®®® 339^.0" Deze week alleen bij Albert Heijn. 0(1 Alberto Tomba bracht gisteren een bliksembezoek aan Nederland, foto united photos de boer ron pichel Ja, dat is goed nieuws. Dus PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. nir»~u-] i proefabonnement. tunis-moskou-sarajevo De Bosnische premier Silajdzic wil het bestand in Bosnië vannacht om twaalf uur laten ingaan, maar alleen op voor waarde dat de Bosnische Serviërs een controlepost bij Sarajevo ontruimen. Dat zei Silajdzic in Tunis, waar hij be sprekingen voert met de Tunesische re gering. De partijen komen vanavond bij een in de Bosnische hoofdstad om over een nieuwe ingangsdatum van de wa penstilstand te praten. Volgens Silajdzic is de levering van gas en elektriciteit niet langer de belangrijk ste voorwaarde voor het bestand. „Het belangrijkste is die ene controlepost. Elektriciteit is deels in Sarajevo gearri veerd en het gas zal spoedig aanko men." Het vorige week overeengekomen bestand voor Bosnië had de afgelopen nacht moeten ingaan, maar werd uitge steld omdat aan de voorwaarde van her vatting van gas en electriciteit voor Sara jevo niet op tijd was voldaan. Het Russi sche staatsgasbedrijf Gazprom hervatte de gasleveranties aan Bosnië afgelopen nacht. Vanmorgen kreeg Sarajevo voor het eerst in maanden elektriciteit, af komstig uit hef oosten en zuiden van Bosnië. Twee NAVO-toestellen namen gister middag in het noordoosten van Bosnië een commandocentrum van de Bosni sche Serviërs onder vuur, na nieuwe Bosnisch-Servische artilleriebeschietin gen van de omgeving van Tuzla. Daarbij kwam een Noorse blauwhelm om het le- VN-woordvoerders maakten gisteren melding van een nieuwe golf etnische zuiveringen in het noorden van Bosnië. Servische troepen zouden de afgelopen dagen ongeveer 3.500 moslims uit dat gebied 'op.bijzonder brute wijze' heb ben verdreven. Nr. bank/f I Handlekei OF BEL 071-5 12 80 30 712141 maandag t/

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1