'Kinderen dupe van afsluiting' zetten hakken in de grond Alle partijen 'Voor mij is ieder paard gelijk' Loods achter woning leidt niet tot schadevergoeding Rijn Veenstreek |CHTERGROND Loetheveld krijgt nog geen onderkomen voor jongeren ,DI PINSDAG 10 OKTOBER 1995 uldigi ALKEMADE «GERARD' -jfewicy De 'Groene Hart-discussiekan beginnen De burgemeester die betoogt dat er toch ook in de kleine dor pen in het Groene Hart ge bouwd moet kunnen worden, de boer die stelt dat er zo veel mogelijk agrarische bedrijven behouden moeten blijven, en de meneer van de Kamer van Koophandel die er nog eens op hamert dat er wel voldoende bedrijventereinen moeten ko men in het groene gebied tus sen de grote steden. Alle bekende standpunten in de discussie rond het Groene Hart waren gisteren weer verte genwoordigd tijdens de officiële start van de 'Groene Hart-ge- sprekken' in het hoofdgebouw van Archeon in Alphen aan den Rijn. Minister De Boer van VROM gaf daar met de opening van een tentoonstelling over het Groene Hart het startschot voor twee maanden van discussie bijeenkomsten. Tot een discussie kwam het in ieder geval gisteren nog niet. In tegendeel. Alle partijen zetten nog eens hun hakken in de grond om te voorkomen dat zij in de onvermijdelijke touwtrek wedstrijd als eerste onderuit gaan. De Boer vond het geen probleem. „Ik heb vandaag zeer geïnteresseerd geluisterd. Ieder een heeft natuurlijk zijn eigen invalshoek. Maar het gaat er om dat we met elkaar in gesprek blijven", aldus de minister. De Groene Hart-discussie, begin dit jaar al door De Boer aangekondigd, is een poging de tegenstrijdige belangen in het open middengebied van de Randstad met elkaar te verzoe nen. Om daarbij niet steeds te vervallen in een herhaling van zetten, heeft het ministerie drie mogelijke 'ontwikkelings rich tingen' uitgewerkt. In die scena rio's worden steeds in ieder ge val een paar partijen te vriend gehouden. In de visie van het ministerie kan er in het Groene Hart plaats zijn voor landbouw, natuur en recreatie. Ondernemers die pleiten voor meer bedrijvigheid en gemeentebestuurders die aandringen op meer woningen lijken dus al bij voorbaat kans loos. Alleen voor bouwen bin nen de bestaande bebouwings contouren lijkt zij de gemeen ten de vrije hand te willen ge- Minister De Boer (midden) en de Al- phense burge meester Paats be kijken in het hoofdgebouw van Archeon de ten toonstelling over het Groene Hart. FOTO LOEK ZUYDER- DUIN In de drie scenario's van VROM zijn steeds twee functies van het Groene Hart met elkaar verzoend. Zo zijn daar het agra rische hart, waarin (ecologi sche) landbouw en natuur hand in hand gaan, het ontspannen hart, dat plaats biedt voor na tuur en (rustige) recreatie, en tenslotte het sportieve hart met sportieve vormen van recreatie in een agrarische omgeving. In mooie kleurenfolders worden de verschillende opties nader toegelicht. Ben citaat: 'Dit zou kunnen: anno 2035 in de Rand stad een gebied met wilde na tuurlandschappen, een ruig Groen Hart. Daar valt de span ning van je af, daar ga je op avontuur. Daar krijgen natuur en recreatie de kans zich te ont wikkelen.' Kleinkinderen Wat meteen opvalt, is dat de plannenmakers hun verleidelij ke visioenen veertig jaar in de toekomst projecteren. Dat heeft niet alleen te maken met facto ren als de groeisnelheid van een inlandse eik. Met de resultaten van de Groene Hart-discussie kan pas na het jaar 2015 volop worden gewerkt. Tot 2005 ligt het ruimtelijke beleid van de overheid eenvoudigweg vast, terwijl ook het beleid voor de periode van 2005 tot 2015 al min of meer in de steigers staat. Door het grote tijdsverloop zit ten de verschillende belangen behartigers er straks niet voor zichzelf, maar voor hun kinde ren en kleinkinderen. Minister De Boer gaat de ko mende tijd met haar discussie op toemee door het Groene Hart. Op 30 en 31 oktober houdt de stoet voor twee dagen stil in Alphen. ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De bewoners van Westeinde 36 in Roelofarendsvecn krijgen geen schadevergoeding omdat er een vijf tot zeven meter hoge loods op de Lasso-Zuid achter hun woning is gekomen. B en W van Alkemade stellen de raad voor om dit advies van de scha- debeoordelingscommissie over te nemen. De bewoners menen dat hun uitzicht er fors op achteruit is gegaan. De groenstrook achter hun woning is, sinds de bouw van de loods, een illegale route geworden om de bushalte aan de Alkemadelaan te bereiken. Ook hun 'tuin wordt hiervoor gebruikt. Veel hinder hebben ze bovendien van brommers en motoren die vooral 's avonds bver het terrein scheuren. La waai ondervinden ze ook als ge volg van weerkaatsing van ver keersgeluiden vanaf het West einde tegen de loods. De commissie die het verzoek om schadevergoeding heeft be studeerd, stelt dat toen de wo ning in 1979 werd gebouwd, het al toegestaan was om achter de woning zeven meter hoge kas sen te bouwen. Dat mocht toen zelfs nog pal achter de woning. Nu het kassengebied een be drijventerrein is geworden, zijn de bebouwingsvoorwaarden voor de bewoners er eigenlijk alleen maar gunstiger op ge worden. Twaalf meter van de woning mag niet worden ge bouwd. Bovendien moet er, in plaats van 20 meter een afstand van 27,5 meter worden aange houden om een zeven meter hoog pand neer te zetten. Om de herrie van brommers en motoren tegen te gaan, advi- leg tc gaan met de beheerder van het terrein. Geluidweer kaatsing en verlies van het uit zicht zou er ook zijn geweest als er was gebouwd volgens het ou de bestemmingsplan. De com missie adviseert de bewoners bovendien om een hek bij hun tuin neer te zetten, waardoor de tuin niet meer als sluiproute kan worden gebruikt. De commissie ruimtelijke orde ning praat vanavond over de toekenning van planschadever goeding. Raadslid beticht provincie van asociaal beleid „Het golvende beleid van de provincie Zuid-Hol land ruikt naar een asociaal beleid." In deze be woordingen uitte het raadslid A. van Velzen (WD) gisteravond in de commissie welzijn zijn ongenoegen over de voortgang in de nieuwbouw van verzorgingscentrum Huize Jacobus. Het be staande tehuis is hard aan vervanging toe. Met die voortgang wil het niet zo erg lukken, vond Van Velzen. De onderhandelingen tussen de par tijen over de nieuwbouw verlopen trager dan hij Alkemade wil. Van Velzen somde de oorzaken op: 'Oeverloze discussies en betweterij.' En dat zou allemaal de schuld zijn van met name de provin cie en de zorgverzekeraar. De ontboezeming van de WD'er kwam hem op een vermaning van fractiegenoot, wethouder L. Beelen te staan. Beelen wenste de kwetsbare verstandhouding met de provincie niet nog meer verstoord zien. 1 I door: Liesbeth Buitink Zoeterwoude vecht in achterhoede De Leidse regio discussieert al jaren over de vraag welke loca tie aangéwezen moet worden om de woningzoekenden te huisvesten. Het vliegveld Val kenburg was altijd favoriet, maar het ministerie van defen sie voelt er niets voor om dat terrein op te geven. Dus moet er worden gezocht naar alternatie ven. De Grote Polder tussen Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk is de enige polder die daarvoor echt in aanmerking komt. Er is voldoende ruimte om aan de meest dringende woningbe hoefte te voldoen. Bebouwing maakt wel een inbreuk op het Groene Hart, maar er moest een keuze worden gemaakt uit ver schillende kwaden. Ook de provincie is inmiddels die mening toegedaan. Kort na de eeuwwisseling moeten vol gens Gedeputeerde Staten in elk geval meer dan vijfduizend wo ningen in de Grote Polder wor den gebouwd. Daarmee is dan nog niet eens voldaan aan de volledige woningbehoefte. Om alle woningzoekenden te huis vesten, zouden tot het jaar 2005 11.500 huizen moeten worden gebouwd. Zoeterwoude gaat intussen deze week een 'maatschappelij ke discussie' met de inwoners aan, waarbij het lijkt alsof alle optiesriog open liggen. De bur gers kunnen zich uitspreken voor een Zoeterwoude zoals het nu is, de zogenoemde nul-optie. Een beetje woningbouw voor de De gemeente Zoeterwoude legt haar inwoners vanavond en morgenavond de keuze voor: moet Zoeterwoude groen blijven, alleen bouwen voor de eigen inwoners of de Grote Polder opofferen voor woningzoekenden uit de Leidse regio? Met de discussieavonden lijkt het alsof de inwoners nog invloed hebben op de toekomst van hun dorp. Het lijkt een achterhoedegevecht. Hogere overheden en de buurgemeenten hebben al een begerig oog op de polder laten vallen. liet is één van de weinige plekken waar nog huizen kunnen verrijzen. Alleen de vragen 'hoe' en 'door wie' er moet worden gebouwd, lijken nog aan de orde. eigen woningzoekenden be hoort volgens de gemeente eveneens nog tot de mogelijk heden. Optie drie is de optie van de Leidse regio en de pro vincie: bebouwing van de Grote Polder. De gemeente meldt in de uit nodiging wel dat met de eérste twee opties Zoeterwoude het ri sico blijft lopen dat de Grote Polder alsnog wordt bebouwd. Dat gevaar is echter veel groter dan uit de kleine letterjes in de uitnodiging valt op te maken. De Grote Polder is nu weliswaar alleen nog een zogeheten zoeklocatie, maar kan over eni ge jaren als bouwlokatie in een provinciaal streekplan prijken. Zoeterwoude moet dan zelf de bestemmingsplannen voor het gebied veranderen. Als de ge meente dat weigert, kan de pro vincie een aanwijzingsprocedu re beginnen en zelf de bestem mingsplannen veranderen. Dat is in Zuid-Holland voor een gro te bouwlocatie nog nooit ge beurd. De provincie heeft echter nog andere mogelijkheden om een gemeente op de knieën te dwin gen. Het gevecht van de ge meente Oegstgecst voor het be houd van de Broek- en Si- montjespolder ligt nog vers in het geheugen. Oegstgecst ver zette zich jarenlang tegen de bebouwing van de polder. Uit eindelijk eiste Leiden de Broek en Simontjespolder op als Lëids grondgebied om er zelf te kun nen bouwen. De provincie steunde die actie, waarna de ge meente Oegstgeest eieren voor haar geld koos en besloot tot bebouwing. Dat is het voorland voor Zoe terwoude wanneer de inwoners pertinent willen vasthouden aan een groene gemeente. Ver wacht wordt dat de Zoeterwou- denaren vanavond in het 3M- restaurant en morgen in het Muziekcentrum massaal zullen pleiten voor minimale bebou wing en behoud van het dorpse karakter Maar dat pleidooi zal waarschijnlijk alleen indruk ma ken op de Zoeterwoudenaren zelf en niet op de provincie. :ht Ve |j ■Hollaf ïgonn actie nciale wordt i ?contr< riinsl an de edele viervoeters van de Koninklijke Stallen tot Je paarden van de bereden politie in Rotterdam. Die- enarts G. Meursing behandelt in zijn dierenkliniek in lazerswoude-Dorp het neusje van de zalm. Maar voor leursing, van oorsprong een nuchtere Drent, is een r paard niet anders dan een goedkoper dier. „le id die twee tot drie ton voor een paard kan neertel- hoeft niet gekker van zijn paard te zijn dan een touwtje dat slechts 3.500 gulden voor haar dier kon ..Beide paarden hebben als ze ziek zijn dezelfde zorg 'dig. Voor mensen die al hun spaarcentjes opzij heb- 'n gezet om dat ene paard te kunnen kopen, is hun ier misschien wel meer waard dan voor een stalhou- vele dure paarden." In de kliniek kom je dan wkzowel wedstrijdpaarden als 'huis-, tuin- en keuken- "aarden'tegen. De paarden van de Koninklijke Stallen heeft de die enarts, die ook een praktijk in Rotterdam heeft, overi- al vijftien jaar onder zijn hoede. Hij keurt nieuwe ankopen en neemt zieke dieren in behandeling. Meur- 'ng doet er nuchter over. „Ja, hoe gaat dat. Je doet zo het één en ander met paarden en je bouwt langzamer hand een naam op. En zo komt men dan uiteindelijk bij jou terecht." De kliniek in Hazerswoude-Dorp draait nu bijna een jaar. Meursing werkt er met twee collega-dierenartsen en een hele stoet aan personeelsleden. Zelfs een hoef smid is in dienst. De dierenarts kocht de kliniek vooral om meer mogelijkheden te hebben voor de behande ling van paarden. Zijn kliniek in Rotterdam is vooral ge richt op kJeine huisdieren. „In eerste instantie deden we in Rotterdam de paar den erbij, maar zieke paarden konden moeilijk door de deur. Dus kochten we een aanhanger en namen we fo- to-apparatuur mee. Toen de aanhanger te klein werd kocht ik een ander rontgenapparaat en een grotere aanhanger. Helaas was de apparatuur zo gevoelig dat ze de rit vaak niet overleefde en de reparatiekosten de pan uitrezen. In 1980 huurde ik een schuur in Pijnac- ker. Maar toen de eigenaar de ruimte in 1990 verkocht, moest ik een andere oplossing zoeken." Meursing had geluk. Hij kon een stal in Hazerswou de-Dorp overnemen van een klant, die de ruimte ge bruikte voor het fokken en afrijden van paarden en het stallen van oude auto's. Het gebouw is het afgelopen jaar behoorlijk verbouwd. Beneden is nu een ruimte van 200 vierkante meter beschikbaar voor de huisdie renpraktijk. Honden, katten en andere huisdieren kun nen terecht in aparte onderzoeks- en behandelkamers. Er is een operatiekamer en er zijn speciale gekoelde ruimtes voor het bewaren en vervaardigen van medicij- Voor de behandeling van paarden biedt de kliniek zo mogelijk nog ruimere mogelijkheden. Het gebouw be schikt over 31 boxen en een binnenbak. In een met lood beklede kamer kunnen foto's worden gemaakt en er zijn onderzoeks- en behandelruimten. De kliniek be schikt ook over een laboratorium en een dekstation. En dit is nog maar het begin, maakt Meursing duide lijk. In de toekomst wil de kliniek ook specialistische operaties bij kleine huisdieren kunnen uitvoeren. Daar naast komt in één van de ruimten beneden een opera tiekamer voor paarden. Een deel van de ruimte is klaar, maar de dierenarts wacht met smart op een enorme operatietafel. Tenslotte wil de arts een groteloods neer zetten waar stro, hooi en machines overdekt kunnen worden opgeslagen. Hoe lang het gaat.duren voordat zijn toekomstwensen uitkomen, durft Meursing niet te voorspellen. „Dat is ook afhankelijk van mijn financiële mogelijkheden." Bromfietser gewond alphen Een 17-jarige bromfietser uit Alphen is gisteren gewond geraakt na een botsing met een auto op de Lijsterlaan. De aan rijding ontstond omdat een 56-jarige Alphenaar die met zijn au to over de Roerdompstraat reed geen voorrang verleende aan de bromfietser. Drughandelaar aangehouden alphen De politie heeft op gisteren een 32-jarige Alphenaar aangehouden voor het verhandelen van verdovende middelen in zijn zaak aan de Castellumstraat. Er werd een grote hoeveel heid softdrugs in beslag genomen. ZOETERWOUDE-DORP LIESBETH BUITINK De jongeren die het Zoeterwoudse Loetheveld gebruiken als hangplek, moeten het voorlopig nog zonder onderkomen stellen. De commissie welzijn besloot gisteravond wel geld beschik baar te stellen voor verlichting. Een betonnen onderkomen om te schuilen voor de regen, stuit echter op teveel weerstand van de omwonen den. In overleg met de jongeren en de omwonen den heeft de gemeente een aantal voorwaarden opgesteld om het Loetheveld als hangplek te mogen gebruiken. De jongeren mogen tot half twaalf 's avonds op het veld zijn, hun radio's niet te hard zetten, niet met fietsen of brom mers over het veld rijden en geen vuurtjes sto ken. De gemeente zal de begroeiing achter het verharde deel van het veld doortrekken om het uitzicht van de buurt te verbeteren, de afvalbak ken regelmatig legen en een pad naar de Dr. Kortmannstraat maken. De gemeente heeft wel een aantal betonnen platen liggen waarvan een schuilhok zou kun nen worden gemaakt. De vraag blijft echter of dat onderkomen op het Loetheveld komt. De jongeren willen liever een hokje achter het sport- en recreatiecentrum de Klaverhal, maar daarvoor voelt het Klaverhal-bestuur niets. De gemeente overlegt ook met jongerenvereniging Utopia over opvang in Cascade. 'Levensgevaarlijke' situaties in Stompwijk :n )ierenarts G. Meursing uit Hazerswoude-Dorp behandelt 'edele' en 'onedele' dieren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN mder .ing' 1 i m d de ridso\ Op de Dr. van Noortstraat en de Stompwijkseweg ont- nd v staan levensgevaarlijke situaties als de Markseweg tijdens de ochtend- en avondspits wordt afgesloten. Het sluip- verkeer vanuit Zoetermeer neemt toe en vooral fietsende Stompwijkse schoolkinderen worden hiervan de dupe. rjjE jTOMPWUK DORITH LIGTVOET Vlet dergelijke argumenten pro beerden Stompwijkers hun ge meentebestuur er gisteravond te overtuigen dat afsluiting slechte maatregel is. udwe £)e Stompwijkers legden sa men met vele andere bezwaar- iC makers uit Zoetermeer, Leids- "S :hendam en Wilsveen hun pro- r- f testen op tafel bij de leden van nderije commissie beroep- en be- waarschriften. Stompwijker J. tregman vond dat het gemeen- tebestuur zijn huiswerk niet '"goed heeft gemaakt. „Je moet jeen maatregelen nemen voor- lat je de effecten kent. Nu al terk je binnen tien minuten dat de verkeersdrukte op de itompwijkseweg toeneemt als files op de rijksweg ontstaan. Mensen kennen de sluipwegen. Afsluiting van de Markseweg zal de verkeersdrukte in Stompwijk Jlgvergroten." Een garagehouder vreest dat fihy inkomsten zal mislopen an JjW\de afsluiting van de weg. •he di }®woners van Zoetermeer "en dat ze straks veel te ind Poete" omrijden. En de meente Zoetermeer beschuldig de Leidschendam ervan on zorgvuldig te hebben gehandeld bij het nemen van deze maatre gel. „Op andere wegen zoals de A12 zullen straks grote verkeers problemen ontstaan", vreesde een woordvoerder. R. Batenburg de Jong meldde namens Leidschendam dat de gemeente de maatregel neemt op verzoek van bewoners van Wilsveen. Andere maatregelen zoals snelheidsbeperkingen, verkeerssluisjes en fietssugges- tiestroken werken onvoldoende. Hij pareerde alle bezwaren. Hij vond dat de gemeente voldoen de overleg heeft gevoerd met Zoetermeer. Dafautomobilisten straks moeien omrijden, noem de hij ook geen groot probleem. De gemeente gelooft namelijk niet dat ze massaal voor de Stompwijkse sluiproute zullen kiezen. Eerder zullen ze uitwij ken naar de A12. Toch zal de gemeente het verkeersaanbod in Sjompwijk nauwlettend in de gaten hou den. „Als blijkt dat het te druk wordt nemen we passende maatregelen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15