Leiden Steun voor parkeerplan 'De fout ligt bij de GGD-arts' Folder tegen discriminatie Restaurant zonder tabaksrook wens van meeste eters Verhuurder in spanning over betalingen Software Support DINSDAG 10 OKTOBER 1995 11 In het telefoondistrict Haarlem is gisteravond om 23.00 uur een eind gemaakt aan de scheiding tussen de sectoren Lisse en Hil- Beide sectoren zijn samengevoegd tot één sector. Deze samenvoeging heeft tot gevolg, dat enkele netnummers wijzi- ondergaan: Lisse was 02530, is nu 02521.. Sassenheim was Ö2532, is nu 02522, Noordwijkerhout was 02533, is nu 02523 en Abbenes was 02534, nu 02524. Tevens worden de viercijferige abonneenummers in de telefoonnetten Hillegom en Sassenheim vijfcijferig. Bejaarde in huis bestolen ijidenEen 86-jarige bewoner van de Lammenschansweg is gis teren bestolen door twee mannen. Het duo had bij hem aange beld en vroeg hem de weg. Terwijl één van de twee de man aan de praat hield, ging de ander vermoedelijk via de achterdeur naar binnen. Hij zag kans enkele sieraden weg te nemen. Bij een i-jarige man aan de Zoeterwoudsesingel belden gisteren ook twee mannen aan. De voordeur stond net open omdat mede werkers van 'Tafeltje Dekje' ieder moment konden komen. De mannen vroegen of ze even mochten bellen met het hoofdkan- /an deze organisatie. Eenmaal binnen werd de inboedel bekeken. Er werd echter niets weggenomen. De bewoner ter een signalement van de mannen dat blek overeen te ko men met het signalement dat de bestolen bewoner van de Lam menschansweg eerder had opgegeven. Ruit vernield leiden Een bezoeker van het opvangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg, een 18-jarige jongen uit Alk maar, heeft daar gisteravond een ruit vernield van de portierslo- Over het motief is nog niets bekend. Mishandeling in Kooipark leiden in het Kooipark heeft een 34-jarige Leidenaar die geeste lijk in de war was, gisteren een 68-jarige plaatsgenoot aangeval len. Deze liet daar zijn hond uit en werd onverhoeds geslagen en geschopt. Het slachtoffer moest met diverse kneuzingen naar het AZL worden overgebracht. De verdachte is door een passant overmeesterd en vastgehouden tot de politie hem kon overne men. De man is na onderzoek naar Endegeest overgebracht. ANNO 1895 Donderdag 10 October Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbe zoek. Gedurende deze maand kunnen er weder nieuwe Leerlin gen geplaatst worden op de Herhalingsschool van bovenge noemde Vereeniging. 't Onderwijs omvat de gewone vakken van het lager onderwijs en wordt gegeven in de school in de v.d. Werfstraat (Baaihal), des Zondagsmiddags van 12 uren tot half- Aangifte bij den Hoofdonderwijzer Van der Jagt, in ge noemd Schoolgebouw. ANNO 1970 zaterdag 10 oktober Sanering nodig van vuile grond üjndijk en Stevenshofdreef eiden herman joustra 'oordat de bouw van het ap- artementencomplex Montfort- ark op de hoek van de Ste- enshofdreef en de Rijndijk be- wordt eerst de bodem ge- aneerd in opdracht van Defen- ie. Bovendien komt er op die loogte een geluidsscherm langs ijksweg A44. Omwonenden toonden zich ?n een paar maanden geleden erug verontwaardigd toen ze een informatie-avond over bouwplan te horen kregen lat de grond in de directe om- pving van het geplande com- ilex is verontreinigd met ker- 'wee Leidse anti-racisme organisaties hebben een folder samenge teld die jongeren moet wijzen op de gevaren van discriminatie. De older draagt de naam 'So what'. Vrijdag neemt wethouder van on- lerwijs H. Koek het drukwerk in ontvangst. Het Meldpunt Discriminatie Leiden en het Anti-Racisme Infor- natiecentrum geven de folder uit. 'So what' is gemaakt voor jonge- de leeftijd van 10 tot en met 16 jaar. Acht pagina's geven de Ker informatie, tips en antwoorden op de meest gestelde vragen. )e folder wordt vrijdagochtend gepresenteerd in de aula van de lembrandt scholengemeenschap. Sabotage-acties yt De actiegroep het I 2 Earth Liberation Front heeft opnieuw acties in de Leidse regio aange kondigd. Centrum verpaupert si n Een 'beeldanalyse' I J van Oegstgeest wijst uit dat met name het centrum van het dorp ver paupert leiden herman joustra Ruim zestig procent van bezoe kers aan Leidse restaurants geeft de voorkeur aan een tafel in een rookvrije ruimte. Daar staat tegenover dat nog geen dertig procent een diner prefe reert in een rokersruimte. De rest heeft geen voorkeur. Dat is de conclusie van een enquête van de niet-rokersvereniging CAN die in augustus werd ge houden. Daarbij werd aan meer dan 800 restaurantbezoe kers in Leiden slechts één vraag gesteld: „Als u in een restau rant kunt kiezen tussen een ro kers- en een niet-rokersruimte, waar zou u dan het liefst gaan zitten om te eten?" Het onderzoek is uitgevoerd in de vorm van een mondelin ge straatenquête. Medewerkers van CAN stelden zich, met toe stemming van de restaurantei genaars, op bij de deur van een aantal eetgelegenheden in Lei den. Er is bij het onderzoek geen onderscheid gemaakt tus sen de voorkeuren van niet-ro kers en rokers afzonderlijk. „We wilden een eenvoudig, snel uit te voeren onderzoek", aldus een woordvoerder. „We wilden de mensen niet te veel lastigvallen." CAN besloot tot de enquête omdat uit diverse onderzoeken reeds is gebleken dat het groot ste deel van het horecapubliek de voorkeur geeft aan een diner zonder tabaksrook. Alleen komt het nog steeds weinig voor dat restaurant rookvrije ruimten inrichten. Volgens CAN heeft navraag geleerd dat horeca-exploitanten vaak den ken dat de meerderheid van het publiek wenst te roken. De vereniging stuurt het onder zoeksverslag aan vertegen woordigers van de landelijke en regionale politiek. „Wij zijn van mening dat in het licht van de resultaten van dit en soortgelij ke onderzoeken, de wetgeving de meerderheid van de bevol king moet vrijwaren van onge wenste rookoverlast in open baar toegankelijke recreatieve gelegenheden, ook waar de ex ploitant zelf niet zo klantvrien delijk wenst te zijn", aldus het verslag. Ingenieursbureau op de bres voor echtpaar osine. Deze is afkomstig van een niet meer gebruikte kersosi- neleiding van Defensie. Ze kre gen echter ook te horen dat De fensie reeds bezig was de ernst van de vervuiling te onderzoe ken. Inmiddels is dat onderzoek afgerond en wordt sanering noodzakelijk geacht voordat de bouw begint. Omwonenden van de Rijndijk en de Stevenshofdreef zijn niet gelukkig met de komst van het complex, dat vier verdiepingen zal tellen, omdat zij het gevoel hebben te worden 'opgesloten'. Hun bezwaren tegen het bouw plan werden echter een paar maanden geleden verworpen. Penningmeester Los van de stichting Stadsparkeerplan Leiden met de twee potten vol guldens. Hij kreeg de 5000 piek v Leidse marktkooplieden. De streefgetallen worden in de verste verte nog niet ge haald maar het bestuur van de stichting stadsparkeer plan Leiden is ervan overtuigd dat zijn initiatief, dat nu ruim een maand oud is, levensvatbaar is. Absolute voor waarde voor voortzetting van het parkeerterrein aan de Haagweg is steun van de zo'n 700 winkeliers en ongeveer 200 horeca-ondernemers van de binnenstad, stelde pen ningmeester J. Los gister- kamp (CDA/economie). Hij avond in discotheek In Ca- kocht 1700 kaarten die de me- sa dewerkers van de gemeente in hun kerstpakket krijgen. Walen- leiden wim koevoetkamp organiseerde ter plekke een raadsmeerderheid voor de ze aankoop. Afgevaardigden van de fracties van D66, WD, CDA, Groen Links en PvdA had den geen bedenktijd nodig. Marktkoopman M. Huisman kocht namens de ambulante handel 1.000 kaarten, die hij be taalde met 5.000 losse guldens. De marktkooplieden willen de ze kaarten doorgeven aan hun klanten. Maar niet alleen qua kaarten- verkoop maar ook qua promo tie werd het een geslaagde avond. Vele tientallen onderne mers zijn zich nu bewust van het belang van het werk van de stichting. „Instemmend knik- Daar hield de stichting een naar schatting door 250 belangstel lenden bezochte manifestatie, die zowel feestelijk als wervend van karakter was. De manifesta tie, die als strijdkreet 'geef uzelf een kans door ons een kans te geven' had meegekregen, werd een groot succes. Ter plekke werden vele honderden par- keerkaarten verkocht voor vijf gulden per stuk. Zo'n kaart geeft recht op een plek op het par keerterrein en op vervoer met speciale bussen naar de bin nenstad. Grootste afnemer van gister avond was wethouder J. Walen- ken als de klant over het Leidse parkeerprobleem begint te zeu ren, is er niet meer bij. U kunt de klant nu gerust zeggen dat er geen parkeerprobleem meer is", aldus Los. De boodschap was duidelijk: wordt het een fiasco, daar aan de Haagweg, dan heb ben de winkeliers dat zelf op hun geweten. Los moedigde de detaillisten aan zelf met acties te komen die de kaartverkoop ten goede ko men. Mogelijkheden zijn dat winkeliers de kaarten van hun klanten vergoeden en dat win kelpersoneel niet meer bij de winkel maar aan de Haagweg parkeert. „Dan komt er bij de winkel plek vrij waar die eigen lijk voor is bedoeld: voor de klant." De stichting heeft het terrein aan de Haagweg gehuurd van de NS en is sinds 2 september actief. Pas gisteravond was er gelegenheid om het initiatief van Los, winkelier P. Labruyère en C. Verplancke, voorzitter van de plaatselijke ambulante han del én van winkeliersvereniging SOL officieel en grootschalig aan de achterban te presente ren. Verplancke overtuigde zijn gehoor met de opzienbarende uitkomst van een enquête on der de parkeerders van het Haagwegterrein: tachtig procent van de ondervraagden was af komstig uit de regio en al jaren niet in Leidse binnenstad ge weest. Het parkeerterrein had hen weer naar de Sleutelstad gelokt. „Wij weten nu al: dit plan is een schot in de roos." Berekend is dat per week minstens 7.000 gulden, oftewel 1400 geparkeerde auto's, nodig zijn om uit de kosten te komen. Op het terrein hebben sinds het begin 3500 auto's in totaal ge staan. Doordeweeks zijn het er zo'n 50, op zaterdag en op koopavonden 100 tot 150. Een enorme uitschieter was 3 okto ber toen er 900 kaarten zijn ver kocht. Volgens de bestuurders van de stichting stadsparkeerplan Leiden behoren 2.000 kaarten per week tot de mogelijkheden. „Als alleen al het winkelperso neel op ons terrein komt staan met zijn auto, is dat getal bin nen handbereik. Tel daar de be zoeker uit de regio bij op en de winst is binnen." leiden herman joustra Met de woningen in de flat aan de Agaatlaan die worden be heerd door de Woningbouwver eniging Leiden (WBL) is in we zen niets mis. Ook niet met 183, waar meneer en De Bisschop wonen. Maar omdat meneer en me vrouw De Bisschop als gevolg van hun handicap - beiden heb ben een aandoening aan de luchtwegen - deze woning niet goed kunnen ventileren, zou hen een woning toegewezen moeten worden waar dat wel mogelijk is. Dat zegt S. Venema van het gelijknamige inge nieursbureau in Voorschoten in een reactie op de weigering van GGD-arts J. de Nooij om het echtpaar een urgentieverklaring te verstrekken. De WBL kan hierdoor de fa milie geen andere woning aan bieden op grond van een medi sche indicatie. „Ze hebben daar echt al het mogelijke gedaan zegt Venema, die op verzoek van de WBL namens het inge nieursbureau enige tijd geleden onder meer metingen in de wo ning verrichtte naar de relatieve vochtigheidsgraad en de hoe veelheid C02. „De fout ligt bij de GGD-arts. Aan de noodzaak de relatie in acht te nemen tus sen de betreffende woning en de aandoeningen van de bewo ners schenkt hij geen aan dacht." „Het ventilatiesysteem in de ze woningen is een zogeheten natuurlijk ventilatiesysteem", legt Venema uit. Dit voldoet aan de hiervoor vastgestelde nor men volgens de bouwvoor schriften. Maar waar lucht wordt afgevoerd, moet ook lucht worden toegevoerd, an ders werkt geen enkel ventila tiesysteem." En dat laatste nu is niet mo gelijk voor het echtpaar De Bis schop, aldus Venema. „Ernstig zieke mensen, en vooral men sen met longaandoeningen, kunnen niet onder alle weers omstandigheden via open ra men tochtvrij ventileren. Door de toch al verminderde weer stand van de heer en mevrouw De Bisschop zou een longont steking catastrofaal kunnen ein digen." Zoals bekend zit het echtpaar nu al bijna twee jaar in de flat aan de Agaatlaan. L. de Bis schop heeft al jarenlang lon gemfyseem en zijn vrouw H. de Bisschop is inmiddels cara-pa- tiënte geworden. Metingen van de WBL en het ingenieursbu reau Venema wezen onder meer uit dat de relatieve lucht vochtigheid in de woning veel te hoog is, hetgeen als uiterma te ongezond moet worden aan gemerkt voor het echtpaar. Naar aanleiding van hun ver zoek om een urgentieverklaring, waardoor zij op grond van me dische indicatie een andere wo ning toegewezen zouden kun nen krijgen met onder andere een tochtvrije mechanische ventilatie, stuurde de woning bouwvereniging vorige week een GGD-arts naar de De Bis- schops. De arts, J. de Nooij, conclu deerde echter dat een urgentie verklaring niet nodig was. De WBL meldde vervolgens geen mogelijkheden meer te zien het echtpaar verder te helpen, van wege de conclusie van de GGD. „Meer konden ze echt niet doen", zegt Venema nu. „Men heeft de familie zelfs zonder ur gentieverklaring een andere wo ningaangeboden." Die woning werd echter door het echtpaar geweigerd. Zonder urgentieverklaring zouden ze zelf moeten opdraaien voor de verhuis- en alle andere noodza kelijke kosten. Bovendien zou de woning te klein zijn om de noodzakelijke hulp te kunnen huisvesten. GGD-arts J. de Nooij is echter nog steeds op vakantie en daar om niet voor commentaar be reikbaar. Een onbekend gebleven man heeft gisteren bij een filiaal van een doe-het-zelf-zaak aan de Zoeterwoudseweg geprobeerd een vermoedelijk elders gestolen radiator in te leveren. Juist op het moment dat de caissière hem 600 gulden wilde overhandigen, werd de filiaalhouder gebeld door een collega in Den Haag. Daar was op dezelfde manier getracht de radiator in te leveren. Toen de klant in de gaten kreeg dat het niet goed ging, rende hij de zaak uit, radiator en geld achterlatend. NAGE RECHT Teddybeer emoet als rechter - het is op leze plaats al eens eerder ge- /an alle markten thuis ijn. Dus niet alleen met het vetboek weten omgaan, maar «kaf en toe de socioloog, psy- holoog of maatschappelijk 'erker kunnen uithangen. Dat 'leven in bepaalde situaties, at spelen van dat rollenspel, at ligt politierechter Korvinus el. leem het geval van de teddy eer, diens afgehakte kop en et pakketje waarin dat bolletje begeleidende nare tekst erd thuisbezorgd bij een ex- toefde. Dat zijn toch zeker ingen waar je haren van over- ind gaan staan, feiten die «htstreeks ontleend lijken uit e eerste de beste horrorfilm, laar toen de 30-jarige Leide- aar, verdacht van dat ogen- toijnlijk bizarre voodoo-ge- tag, trillend als een riet vroeg 'hij hier vrijuit mocht bepra- 'nwat hij wilde, verdween rompt de frons van het voor- 'an de rechter. 'Ja hoor, mag', boog hij zich vertrou- riijk naar voren. 'Vertel het zieverhaal maar'. En alleen tndat ze die in het gerechtsge- aan het Rapenburg nu eenmaal niet hebben, liet hij het na de student algemene taalwetenschappen uit te nodi gen om ontspannen op de daar toe bestemde sofa te gaan lig gen. Zo van: gooi het er maar uit, jongen. Het was, wat dat betreft inter preteerde rechter Korvinus het geval natuurlijk op zijn juiste waarde, allemaal eigenlijk een beetje zielig. Zoals hij daar stond te stotteren, leek het stu dentje nog niet in staat om een vlieg kwaad te doen, laat staan om de daad bij het woord te voegen aangaande de bedrei gingen die hij in woord en ge baar aan het adres van zijn ex- geliefde had geuit. 'U had ook wat problemen met alcohol in die tijd', bladerde officier van justitie Den Os hoofdschud dend mee in het dossier. 'Maar sinds u bij de Riagg loopt, gaat het beter, begrijp ik'. Omdat dat inderdaad zo was, viel zijn eis mild uit. Een maand voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en voortdu rend contact met de reclasse ring. De rechter/psycholoog vonniste conform. 'Hoe lang moet je nog met je studie', vroeg hij bij het afscheid. 'Nog een jaar', repliceerde de aanko mend wetenschapper, die opge lucht zijn gele jopper dicht knoopte. 'Doe je best', kreeg hij als welgemeend advies mee. Broederliefde De bode had intussen zijn han den vol om te voorkomen dat het buiten in de wachtkamer op een (hernieuwde) confrontatie zou aankomen tussen twee Al- phense broers die elkaar vorig jaar al eerder naar het leven stonden inzake een hevige fa milietwist. En die elkander, een jaar na dato, nog altijd het licht in de ogen niet gunnen, althans dat zou blijken uit de geschei den behandeling van de zaak. Inzet van de gewelddadige ru zie, waarbij vooral de ruiten van woningen en auto's het moes ten ontgelden, was het geld van de ouders. Bij ziekte en ontstentenis werd dat beheerd door de oudste, die dat evenwel ook niet meer uit handen wenste te geven, ook niet toen het weer beter ging met de ouders. Toen de jongste een advocaat in de arm nam en vervolgens beslag liet leggen op de centen, sloegen bij de ander de stoppen door. Met een ijze ren staaf ramde hij op de ramen van de ouderlijke woning in, die daar uiteraard niet tegen be stand waren. Gealarmeerd kwam vervolgens de jongste verhaal halen die op zijn beurt de voordeur intrapte van zijn bloedverwant in directe lijn. Die stond hem evenwel in de gang op te wachten met een mes en zette een klopjacht in. Een agent die te hulp schoot, werd eveneeens bedreigd. Toen na een half uur de kruitdampen waren opgetrokken, was de ma teriële schade enorm. En de fa milieband onherstelbaar be schadigd. De twee moeten niets meer van elkaar hebben. 'Ik heb sinds jaren niet meer zo'n moeilijke zaak gehad, ik sta stomverbaasd over de wijze waarop familieleden elkaar be jegenen', verzuchtte de officier. Die alle ten laste gelegde feiten bewezen achtte. Desondanks maakte hij - en rechter Korvinus nam dat ook over - een duide lijk onderscheid tussen het ge drag van de jongste (noodweer) en dat van de oudste bij wie vooral de bedreiging zwaar meetelde. Eerstgenoemde ging uiteinde lijk vrijuit, de laatste kreeg 60 uur dienstverlening van de rechter, die zich bij dit omge keerde geval van broederliefde vooral maatschappelijk werker moet hebben gevoeld. Overi gens kwam de oudste van het tweetal nog goed weg. Want de officier had voor hem een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. vervolg van voorpagina De verhuurder van het kantoor van Software Support, de Amsterdamse beheersmaatschappij Profi Nederland, die optreedt namens de Zweed se eigenaar Cinka, zegt reikhalzend uit te zien naar het aflopen van de eerste betalingstermijn op 1 november. Directeur R. Schuwer van Profi Nederland doet dat vooral omdat de naleving van het drie jaar lopende huurcontract, goed voor zes ton, in augustus via de rechter moest worden af gedwongen. Schuwer laat blijken de gang van zaken op de voet te volgen. Maar hij haast zich ook te melden dat het bedrijf nog niet in gebreke is gebleven. „We hebben een bankgarantie gekregen van 50.000 gulden. Daarvoor is de Amerikaanse direc teur, Jacoboni, speciaal naar Nederland overge komen. Hij heeft toen een aantal dagen in het Hilton gezeten. Dat soort dingen doe je toch niet als je geen serieuze plannen hebt." Schuwer laat blijken enigszins verbaasd te zijn over de handel wijze van Software Support. „Maar uiteindelijk zal Het ons natuurlijk worst zijn of ze die kanto ren leeg laten staan of niet, als ze hun verplichtin gen maar nakomen." Zo lijkt het vuurwerk rond Software Support met een sisser af te lopen. Het bedrijf heeft steeds aangegeven een groot internationaal 'call center' in Nederland te willen vestigen. Dat is een cen trum waar computergebruikers bij problemen met apparatuur of programma's telefonisch hulp kunnen zoeken. Een veelbelovende activiteit om dat verschillende grote computer- en softwarebe drijven inmiddels al samenwerkingen zijn aange gaan met call centres. Bovendien breiden call centres elders de dienstverlening ook uit tot het reserveren van reizen en hotels. Het bedrijf zou honderden hanen opleveren, maar vooralsnog zijn dat er echter slechts zeven banen gedurende twee maanden geweest. Direc teur De Jong van Content zegt zich moreel ver plicht te voelen de betrokkenen ander werk te bieden. Een echt probleem lijkt hem dat niet om dat het om veelgevraagde, gekwalificeerde men sen gaat. Sommigen zouden overwegen in te gaan op een bod van Software Support om naar Amerika te komen. De Jong vindt dat niet vreemd. Het gaat om jonge mensen, vaak met ervaring in het buitenland, die hun talen heel goed spreken. Zij weten wel wat ze doen als ze zo'n avontuur aangaan." De gemeente Leiden volgt de zaak voorlopig langs de zijlijn. C. Boendermakers van de afdeling economische zaken, nauw betrokken bij de wer ving van het bedrijf acht een definitief vertrek on waarschijnlijk. „Het kan natuurlijk altijd, maar na alle investeringen die zijn gedaan zou ik het vreemd vinden als ze nu zouden afhaken. Maar ja. er zijn natuurlijk heel veel geruchten over dat bedrijf in omloop geweest."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11