Radicale GIA claimt reeks aanslagen GOED KOOP Buitenland jfde man' nen MI5 rieden Paus rondt reis naar VS af Deserteur verbijstert Conservatieven Palestijnse gevangenen blijven in cel 'Claes moet wegof is België een apeland?' Castro ontvangt Amerikaanse zakenlieden Koffie en sex in Op de Wallen SBS =f DAG 9 OKTOBER 1995 urling Denard vast in La Santé De Franse huurling Bob Denard is zaterdag gevangen g de gevangenis La Santé in Parijs. Hij gaf zich afgelopen ;rdag over aan de Franse troepen die een einde hadden g aan de door Denard geleide machtsgreep op de Como- er Japanse sekteleider opgepakt Opnieuw is een belangrijke leider van de Japanse sekte ihinri Kyo in handen van de politie gevallen. Masahiro To- <e, die wordt verdacht van een poging van moord op de irneur van Tokyo, gaf zich gisteren over aan de politie. De gwaarvan hij wordt verdacht, werd gepleegd in mei, en en nadat sekteleider Shoko Asahara was gearresteerd. itieman doodt toeristen in Tanger Twee Britse toeristen zijn in Tanger om het leven geko- oen een doorgedraaide Marokkaanse politieagent het vuur le op de bezoekers van een hotelbar. Twee andere Britse ten raakten zwaar gewond. Volgens een ooggetuige was de in woede ontstoken toen hij zijn vrouw in compromitte- c| toestand aantrof met een ander. Nadat de man zijn echt- ehad vermoord, trok hij naar hotel Tarik waar hij de klan- ider vuur nam. optfc reemrechtse jeugd vreest straf niet iad n Jonge rechtsextremistische geweldsplegers in Duits- i'orden noch door gevangenistraf, noch door geldboetes af- iden van het plegen van misdaden. Dat blijkt uit een nog tenbaar gemaakte studie van het ministerie van justitie, zo iet weekblad Der Spiegel zaterdag in een voorpublikatie d gemaakt. je Moskou inzake olieleidingen Een consortium dat olievelden in de Kaspische Zee zal :ploiteren, heeft besloten de eerste olievondsten via Rus- niet door Turkije te exporteren. Dat hebben oliemana- diplomaten zaterdag gezegd. Het besluit is een overwin- or Moskou, dat hard heeft gelobbyed om zeggenschap te len over de oliewinning in de voormalige Sovjetrepublie- ;t grootste deel van de eerste olieproduktie, zo n 80.000 per dag, zal worden uitgevoerd via de Russiche Zwarte- Novorossiisk. De leiding daarheen loopt ook door enië. sin ontslaat procureur-generaal !U* De Russische president Jeltsin heeft gisteren procu- eneraal Aleksej Iljoesjenko ontslagen, die al geruime tijd onder kritiek stond. Iljoesjenko zal voorlopig worden olgd door zijn plaatsvervanger, Oleg Gaidanov. Jeltsin be de Iljoesjenko in december 1993. Het parlement weigerde tot twee keer toe de benoeming te bekrachtigen, omdat enko incompetent zou zijn. Ook werd hij in de pers be- van corruptie. kse troepen opnieuw in Irak hkir» Turkse troepen zijn opnieuw doorgedrongen in Irak tijdens een klopjacht op Koerdische verzetsstrijders, jn er heengegaan en hebben hen getroffen", aldus Unal gouverneur van de tien provincies in het zuidoosten van waar de noodtoestand van kracht is. Een onbekend aan- kse soldaten zou drie tot vier kilometer in Irak zijn bin- drongen. Irak protesteerde gisteren tegen de grensover- ing waarmee de Turken vrijdag zouden zijn begonnen. •eluk in Algerije eist 50 levens Zeker 50 mensen zijn gisteren omgekomen toen in het van Algerije een vrachtwagen waarop zij meereden in rier stortte. Radio Algiers meldde dat het voertuig van een e regen spekglad geworden weg was afgegleden en in het terecht kwam. Andere berichtten spreken van het instor- een brug, eveneens als gevolg van hevige regenval. leve uifpui lirncross, de vermeende nan' van de groep Brit- jarenlang inlichtingen Sovjetunie doorgaf, is overleden. Dit heeft de iegraph gemeld. De vier spionnen die zich had- testeld binnen de Britse 115 waren Harold 'Kim' Guy Burgess, Donald ien Anthony Blunt, cross leefde, na zijn te- uit vrijwillige balling- n Frankrijk een half jaar ondergedoken in het van Engeland. Hij over- zijn slaap. Volgens zijn Allason, zijn 'smans es inmiddels klaar. Het Ci u in maart worden uit- t, maar komt nu mdge- erop de markt, cross heeft steeds ont- thij de 'vijfde man' was. hij toe de Sovjetunie in- ?n te hebben verstrekt. SMARIUS BESCHUIT Aanbieding geldig van ma 9t/mwo 11 oktober 1995 A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS 872e Staatsloterij, oktober 1995 (tra Trekking Staatsloterij jiken ledinfi- fielen <onhe kapel rootje en ■es Trekking 7 oktober in Madrid. De Europese hoofdprijs van 2,5 miljoen ECU is gevallen op lotnummer 90931, in SERIE 5, in SPANJE. De gewonnen prijzen in de Staatsloterij van oktober kunnen vanaf dinsdag 10 oktober worden geïnd. jjtev Zetfouten voorbehouden NjjM: Vorige week is de Staatsloterij Jackpot van 5 miljoen y; gulden netto gevallen. En iemand in Nederland mag zich - nu multi-miljonair noemen. Lijkt het u ook wel wat, om toe te treden tot de club van multi-miljonairs? haal dan snel latslot met Jackpot want er zit al weer ruim 2 miljoen gulden in de 't. en hij loopt alweer snel op. 2.30 Br kans, meergeld, in de Staatsloterij.-^ Groep wil terreur in Frankrijk voortzetten De Algerijnse Groupement Islamique Armé (GIA) heeft de verantwoordelijkheid opgeëst voor de bloedige bom aanslagen die Parijs in juli troffen. Hoewel de terreur groep al langer van de bomaanslagen werd verdacht, had ze die nimmer opgeëist. De verklaring van de GIA maakt een einde aan iedere speculatie over de daders van de aanslagen. PARIJS »CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT In haar verklaring zegt de GLA de „heilige oorlog in het hart van Frankrijk" te zullen voort zetten. Die oorlog, aldus de GIA, is een „eerbetoon aan God". De aanslagen die Parijs in juli troffen, kostten zeven mensen het leven. Intrigerend was ech ter, dat niemand de verant woordelijkheid voor aanslagen opeiste of eisen stelde aan de Franse regering. Sommige des kundigen meenden dat de GIA er niet achter kon zitten, omdat deze groep in het verleden altijd had gezegd welke aanslagen zij had gepleegd. De verklaring van de GIA, die zaterdag opdook bij een pers bureau in de Egyptische hoofd stad Cairo, wordt als authentiek beschouwd. De verklaring, die was getekend op 23 september, gewaagde ook van een brief die eerder was gezonden aan presi dent Chirac. In die brief werd Chirac gevraagd zich tot de is lam te bekeren. Een woordvoer der van het presidentiële Ely- sée-paleis bevestigde dat de president inderdaad zo'n schrij ven heeft ontvangen. De GIA is een afsplitsing van het FIS, de Algerijnse oppositiepartij die in 1992 op weg was naar een ver kiezingszege maar vervolgens door de militaire autoriteiten il legaal werd verklaard. In Alge rije voert de islamitische GIA een genadeloze oorlog tegen het niet op godsdienst geba seerde regime van president Zéroual. Frankrijk zegt neutraal te zijn in het Algerijnse conflict, maar de komende ontmoeting van Chirac en Zéroual zal door de GLA worden uitgelegd als een steunbetuiging aan het Algerijn se bewind. Die ontmoeting vindt op 22 oktober plaats in New York. In de nacht van zaterdag op zondag werd een kleine aanslag gepleegd op een spoorlijn bij Marly-le-Roy, ten westen van Parijs. De uiterst primitieve bom bestond uit een brand- blusapparaat gevuld met poe der. Er waren geen slachtoffers en alleen een elektriciteitspaal liep schade op. Volgens de poli tie zou deze aanslag niet met de GIA-campagne te maken heb ben. Baltimore Voordat paus Johannes Paulus II gisteren voor de vierde en laatste keer een mis in de VS opdroeg, kreeg hij van twee kinderen bloemen. Als teken van dank drukte hij hen te gen zich aan. Tijdens de laatste mis gedurende zijn bezoek aan de VS riep de paus de gelovi gen op trouw te blijven aan hun idealen van democratie en vrijheid en zich voor solidariteit, gerechtigheid en vrede in te zetten. Zaterdag riep de kerkvorst tijdens een mis in Central Park in New York de Ameri kanen op zich in te zet ten voor de armen, de hongerigen, de daklo zen en degenen die aan AIDS lijden. „De soms buitensporige rijkdom van Amerika verbergt veel lijden en armoe de", zo zei hij. Op nieuw veroordeelde de den mensen uitten za- ke geboortenbeperking roomse leider abortus, terdag hun ongenoegen en anticonceptie, euthanasie en porno- over het standpunt van foto epa michel grafie. Enkele honder- de katholieke kerk inza- gangne LONDEN. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Verbijstering en woede golfden in het weekein de door de Conservatieve gelederen als gevolg van de desertie van Lagerhuislid Alan Howarth. Hij is overgelopen naar Labour. De voormalige staatssecretaris van onderwijs zegt dat de 'arro gantie van de macht' en 'unfaire sociale politiek' van de Tories de oorzaak waren van zijn unieke stap in de Britse parlementaire geschiedenis. Howarth de Coward (lafaard), riepen de Con servatieven in het kiesdistrict van de overloper, Stratford on Avon. Premier Major reageerde giste ren na een kort gesprek met Howarth wat gema tigder. Het gebeurde is 'spijtig', aldus de Conser vatieve regeringsleider, maar nu moet de partij zich verder wijden aan de hoofdopgave: het ver slaan van Labour in verkiezingen. Dit toch al problematische streven wordt be hoorlijk bemoeilijkt door de desertie van How arth. Morgen begint in Blackpool het partijcon gres van de Conservatieven en Major kan onder linge verdeeldheid missen als kiespijn. Howarth, vader van een gehandicapte zoon, heeft er bo vendien geen misverstand over laten bestaan dat de harde Tory-politiek ten opzichte van de soci aal zwakkeren hem tot zijn overstap heeft ge bracht. Een tweede politieke ramp is, dat Howarth niet van plan is zijn Lagerhuis-zetel op te geven. Ma jor beschikt nu nog over een krappe meerderheid van vijf parlementszetels. De kans dat zijn kabi net de rit uitzit tot zomer 1997 is minimaal. Vorige week droeg Labour op zijn congres zelf verzekerd uit dat het de vernieuwde partij is die het Verenigd Koninkrijk naar de volgende eeuw zal leiden. Di Pietro was ooit aanhanger van Berlusconi De voormalige Italiaanse onder zoeksrechter Antonio Di Pietro heeft aanvankelijk Silvio Berlus coni gesteund, maar het gedrag van de mediamagnaat en oud- premier heeft hem van gedach ten doen veranderen. In een in gezonden brief in de krant hl Repubblica laat Di Pietro, om wiens steun zowel rechts als links heeft geworven, voor het eerst iets los over zijn partijpoli ticke voorkeur. Di Pietro is een held in Italië wegens zijn betrokkenheid bij de operatie Schone Handen te gen de corruptie in politiek en bedrijfsleven. 1 lij nam vorig jaar december plotseling ontslag omdat hij zich door Berlusconi en diens aanhangers tegenge werkt voelde. In zijn brief reageert hij op beschuldigingen van Berlusconi tegen de onderzoeksrechters die enkele dagen geleden de rechter in Milaan hebben voor gesteld Berlusconi een proces aan te doen. Als hoofd van de onderneming Fininvest zou Berlusconi hebben meegewerkt aan het betalen van steekpen ningen aan belastingambtena ren. De oud-premier meent dat de onderzoeksrechters een 'sta linistische' campagne tegen hem voeren. „Aan de laatste aanvallen van Berlusconi op de rechterlijke macht mag niet stilzwijgend voorbij worden gegaan", schrijft Di Pietro. „Het kost me werke lijk veel moeite me hierover uit te spreken, maar ik kan er niet langer over zwijgen." Volgens Di Pietro weet Berlusconi hoe verwant hij zich voelt met de stemmers op Berlusconi's partij Forza Italia. Slechts één jonge vrouw accepteert vrijlating TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Had ze geweten dat ze als enige zou worden vrijgelaten, dan was ze liever in haar cel gebleven. Maar de 18-jarige Bashir Abu- Laban uit Oost-Jeruzalem zat in de Neveh Tirstsah-vrouwenge- vangenis apart van haar Pales tijnse lotgenoten. Daarom wist ze niet dat de anderen hadden besloten geen gebruik te maken van het Israëlische aanbod, vastgelegd in het onlangs gete kende Oslo-2-akkoord, alle Pa lestijnse vrouwelijke gevange nen vrij te laten. 'Alle' betekent namelijk in de Israëlische uitleg dat vier van de 27 vrouwelijke gedetineerden in de cel zpuden blijven. 'Eén voor allen, en allen voor één,' was daarop het de vies van de Palestijnse vrouwen. Bij haar terugkeer in Oost-Je ruzalem zei Bashir gisteren dat ze geen spijt heeft van de daad waarvoor ze tot zeven jaar cel straf was veroordeeld: een mis lukte poging een Israëlische sol daat met een mes te steken. Maar ze zou het niet nog een keer doen. Als voorwaarde voor haar vrijlating heeft ze een ver klaring moeten tekenen, waarin ze belooft af te zien van geweld. Zo'n verklaring moeten trou wens alle Palestijnse gevange nen onderschrijven die in het kader van de amnestieregeling worden vrijgelaten. De vier vrouwen die gisteren niet in aanmerking kwamen voor vrijlating zijn (medeschul dig bevonden aan moord op Is raëli's. President Weizman heeft al weken geleden laten weten dat hij geen vrijlatingsorders wil tekenen voor gevangenen 'met bloed aan hun -handen', onge acht de inhoud van het akkoord met de PLO. Hij heeft alleen zeggenschap als het gaat om Palestijnen die zijn veroordeeld door normale Israëlische recht banken, dat wil zeggen een klei ne minderheid. De meeste gevangenen heb ben hun straf echter te danken aan een van de militaire recht banken in de bezette gebieden. In hun geval bepaalt de militai re districtscommandant of ze in aanmerking komen voor vrijla ting. Wat de vrouwen betreft, heeft deze in twee gevallen een negatief besluit genomen. BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT De secretaris-generaal van de NAVO, de Willy Claes, is for meel nog steeds onschuldig in de Belgische smeergeldaffaires, maar de Belgische pers vindt dat hij behoort op te stappen. Het socialistische dagblad De Morgen was in het weekeinde het felst in zijn oordeel: „In een normale politieke cultuur zou de positie van Claes onhoud baar moeten zijn", schreef de krant. „Maar ja, heeft België nog een normale politieke cultuur? Of zal voor de zoveelste keer be wezen worden dat dit een ape land is, waar een politicus nooit zijn verantwoordelijkheid moet nemen?" De Belgische politieke partij en onthielden zich de afgelopen dagen angstvallig van commen taar op de benarde positie waarin Claes zich bevindt sinds vrijdag bekend werd dat het Belgische Hof van Cassatie hem en oud-minister van defensie Guy Coëme in staat van be schuldiging wil stellen wegens 'corruptie en valsheid in ge schrifte' in de smeergeldaffaires. De Belgische pers kende echter minder scrupules. 'Willy Claes opnieuw in nau we schoentjes', schreef De Fi nancieel-Economische Tijd. 'Claes meer dan ooit in het nauw', vond Het Nieuwsblad. 'Claes verder opgejaagd door loodzware verdenkingen', aldus de Gazet van Antwerpen. 'De bel luidt voor Claes', oordeelde het Franstalige dagblad LeSoir. Claes zelf betoogde vrijdag avond dat hij onschuldig is. Hij deed dat in het Amerikaanse Williamsburg, waar de bijeen komst van de NAVO-ministers van defensie volledig werd over schaduwd door het rumoer rond Claes. „Mijn naam is Claes. Ik weet van niks", schreef De Morgen cynisch. Om eraan toe te voe gen: „De vraag is niet of Willy Claes zich aan iets schuldig heeft gemaakt. De vraag is zelfs niet of Claes persoonlijk ook maar één frank beter is gewor den aan deze affaire. De enige vraag die rijst, is of Claes poli tiek verantwoordelijk was voor een legeraankoop, waarhij smeergeld werd betaald. Het antwoord daarop is een ondub belzinnig ja." Claes was tijdens het sluiten van het contract voor de aan koop van de Italiaanse Agusta- helikopters voor het Belgische leger en de aanschaf van Das sauli-apparatuur voor de Belgi sche F-16's minister van econo mische zaken. In die functie was hij verantwoordelijk voor de aan die verkopen verbonden economische compensaties voor het Belgische bedrijfsleven. Vast staat dat de Vlaamse Socia listische Partij van Claes en de Waalse Parti Socialiste van Coë me geld van Agusta en Dassault ontvingen. Het Palestijnse bestuur van Arafat vindt de Israëlische schending van het nog zo jonge akkoord onaanvaardbaar. Maar het verhinderde niet dat een bijeenkomst van Arafat met de Israëlische minister van buiten landse zaken, Peres, zaterdag avond in een goede sfeer ver liep. Het ziet er nu naar uit dat het Israëlische leger zich al eind de cember zal hebben teruggetrok ken uit zes Palestijnse steden op de Westelijke Jordaanoever, zo dat de bevolking van Bethlehem de eerste Kerstmis onder Pales tijns bestuur tegemoet kan zien. De terugtrekking uit het fel om streden Hebron wordt pas vol gend jaar april verwacht, omdat daar eerst omleidingswegen ten behoeve van de Israëlische ko lonisten moeten worden aange legd. Ruim voor die tijd, op 20 januari, worden Palestijnse ver kiezingen verwacht. Israël loopt nu overigens het risico dat later deze week de bij na 1.100 Palestijnse mannen die in de eerste fase uit de gevange nis zullen worden ontslagen, het voorbeeld van de vrouwen volgen door te blijven zitten. Dat zou een pijnlijke situatie opleveren, ook al roept minister van politie Shachal opgewekt dat niemand zal worden ge dwongen zijn cel te verlaten. Hij gaf gisteren voor de radio toe dat het akkoord onmiddellijke vrijlating belooft aan alle Pales tijnse vrouwelijke gevangenen. „Maar voor zover ik weet heeft minister Peres meer dan eens aan voorzitter Arafat en de le den van de Palestijnse onder handelingsdelegaties verteld dat alles volgens de wettelijke voor schriften moet verlopen. De toestemming van de president is dus noodzakelijk". Shachal maakt zich geen zor gen over een eventuele protest actie van de mannelijke gevan genen. „Het is bij eerdere gele genheden wel gebeurd dat be paalde Hamas-gevangenen de anti-geweldverklaring niet wil den tekenen. Dat betekende ge woon dat ze in de gevangenis bleven. De vrijlating is een voor recht, geen verplichting." Harley-Davidson: 'Geluid van motor is ons handelsmerk' MILWAUKEE Rtr De Amerikaanse fa brikant Harley-Da vidson heeft de au toriteiten in de VS verzocht het geluid dat zijn motorfiet sen maken te regi streren als handels merk. Woordvoer der Ken Schmidt heeft laten weten dat de concurrentie het specifieke ge luid van de moto ren poogt te imite ren, wat ten koste gaat van de waarde van de Barley's. Harley's beschik ken over een motor met twee cilinders in V-vorm met slechts één uithol ling in de krukas. „We hebben de motoren zo ge maakt sinds 1906", aldus Schmidt. Het gaat niet om het geluid dat uit de uitlaat komt. Dat kun je verande ren". De klank van de motor is een van de twee redenen waar om iemand een Harley koopt. De tweede is het uiter lijk van de motor fiets, zo zei Schmidt. Het deponeren van een geluid als handelsmerk is niet nieuw in de VS. Het TV-station NBC heeft de drie tonen die zijn naam moe ten voorstellen la ten inschrijven als handelsmerk. En de MGM-filmstu- dio's hebben het gedaan met het ge brul van de leeuw dat aan al hun films voorafgaat. HAVANA AFP-Rtr De Cubaanse leider Fidel Castro heeft za terdag een Amerikaanse delegatie van vijftig zakenlieden, academici en vertegenwoordi gers van sociale en onderwijsinstellingen ontvangen op het Paleis van de Revolutie in Havana. Het „korte particuliere informatieve be zoek" is een initiatief van de Amerikaanse uitgeversgigant Time Inc. De ontmoeting met Castro duurde vier uur. De Amerikanen kregen de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de situatie in het land. Het bezoek viel op een moment dat president Clinton verzachting van de Amerikaanse culturele boycot tegen Cuba heeft aangekondigd. Deze beperkingen troffen met name bezoeken van academici. Castro zou overigens slechts enkele woor den hebben gewijd aan het nieuwe Ameri kaanse beleid. „Wat we nodig hebben zijn produkten, niet ideeën. Ideeën hebben we genoeg", zei hij volgens een van de delega tieleden. Daarbij zinspeelde de Cubaanse leider op de mogelijkheid ook de economi sche boycot van de Amerikanen tegen zijn land te versoepelen of zelfs geheel op te heffen. Na de ontmoeting zeiden enkele Ameri kanen ervan overtuigd te zijn dat de ophef fing van het economisch, financieel en han delsembargo, dat sinds 1962 tegen Havana van kracht is, een noodzaak is. „Dit embar go kent geen enkele logica", aldus een van de Amerikanen. Vanavond om 22.30 uur, direct na 'Het Hart van Nederland' Ook vanavond de bloedstollende thriller 'Hidden Fears' met Jean Bodon en Meg Foster. En als toetje een erotisch half uurtje om 23.00 uur bij... Nu bijna overal op de kabel De 18-jarige Bashir Abu-Laban (in het wit) wordt na haar vrijlating verwelkomd door een familielid. Als Bashir had geweten dat de andere gevangen Palestijnse vrouwen hun vrijlating weigeren, was ze ook liever in de cel gebleven. foto epa daoud mizrahi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5