Peperduur banenplan van Franse president gaat juist banen kosten u België heeft te weinig geld voor 'tewerkstelling' Feiten &Meningen Duitsland trekt jaarlijks miljarde uit voor meer ban Japan raakt bezorg over werklooshei Betere pensioenregelingen MAANDAG 9 OKTOBER 1995 152 Het gaat goed met de Nededandse economie. Maar de werkloosheid blijft groot, ondanks de banengroei. Het kabi net Kok heeft als motto 'Werk, werk, werk en nog eens werk' gekozen. De discussie in de politiek en bij werkgevers en werknemers gaat ook onverdroten door om werk te scheppen. Hoe zit dat in de wereld om ons heen? Kampen Japan, Duitsland, Frankrijk en België met dezelfde problemen? Een rondgang langs een paar arbeidsmarkten. En de regeringsplannen om de werkloosheid te bestrijden. Een groep economen deed in april een onderzoek naar de economische plannen van de drie voor naamste kandidaten voor het Franse president schap. Allen hadden werkloosheidsbestrijding tot prioriteit uitgeroepen, maar de voorgestelde ge neesmiddelen verschilden enorm. De socialist Jospin schreef arbeidstijdverkorting voor, de gaul list Chirac wilde een combinatie van lagere werk geverslasten en hogere lonen. Het beleid van Jacques Chirac, zo becijferden de economen van de OFCE (een soort Centraal Plan Bureau), zou veel minder banen scheppen dan dat van Edouard Balladur en Lionel Jospin. Maar het was Chirac die weken later in het presidentië le pluche neerzeeg. Vijf maanden zetelt Chirac nu in het Elysée, en zijn economisch beleid is duidelijk. Als kandidaat beloofde hij de werkloosheid drastisch te zullen verminderen en tegelijkertijd het begrotingstekort bijna te zullen halveren tot drie procent van het bruto nationaal produkt in 1997. Daarmee zou de weg open blijven naar Franse deelname aan een eenheidsmunt. Maar of hij die beide beloftes kan waarmaken, wordt zeer betwijfeld. Frankrijk heeft een werkloosheidscijfer van 11,4 procent, 4,5 procent hoger dan dat van Neder land en twee procent hoger dan dat van Duits land. Premier Alain Juppé heeft beloofd 700.000 banen te scheppen voor eind 1996. Om bedrijven ertoe te verleiden meer personeel aan te nemen, verlaagde hij de werkgeverslasten voor de laagst betaalde werknemers, terwijl die lasten zelfs ge heel vervielen indien bedrijven langdurig werklo zen in dienst namen. Het getal van 700.000 is echter minder indruk wekkend dan het lijkt. In het veel kleinere Neder land verwacht premier Kok tot 1998 450.000 ba nen te kunnen creëren. En bovendien zal het ef fect van die 700.000 banen op het werkloosheids cijfer betrekkelijk gering zijn. De komende ander halfjaar komen er ook honderdduizenden werk zoekenden bij (tot maart 1995 werden 320.000 banen geschapen, maar de werkloosheid daalde slechts met 180.000). Maar het allergrootste probleem met Chiracs ba nenplan is volgens economen de hoge prijs er van. De sociale premies waarvan werkgevers wer den ontheven, moeten nu worden opgehoest door de staat. Maar het hoofd van diezelfde staat heeft ook beloofd het begrotingstekort tot drie procent van het bruto nationaal produkt te zullen terugdringen. Een uitweg uit dit dilemma was een bezuinigings ronde geweest, maar uit vrees voor arbeidsonrust sloten Chirac en Juppé dat uit. En aldus deden zij wat al hun voorgangers hadden gedaan: ze ver hoogden in strijd met alle beloftes de belas tingen. In juli kondigde Juppé een verhoging van de BTW met twéé procent aan, en vorige week volgde nog meer slecht nieuws voor de geplaagde belastingbetaler. En met ruim 44 procent van hun bruto nationaal produkt betaalden de Fransen al meer belasting dan de inwoners van enig ander groot industrieland. Jacques Chirac maakte zich tijdens de verkie zingscampagne belachelijk met zijn voortdurend Ruim zesduizend werknemers van een vestiging van Daimler-Benz Aerospace Airbus in het Duitse Finkenwerder demonstreerden vorige maand tegen plannen om honderden banen te schrappen. FOTO REUTERS PETER MULLER Het wil in België nog niet erg vlotten met de 'tewerkstelling'. Tijdens de ver kiezingscampagnes van dit voorjaar werden van alle kanten programma's beloofd om de werkloosheid terug te dringen. Maar het ontbreekt het rooms-rode kabinet Dehaene-Il dom weg aan financiële armslag voor ambi tieuze banenplannen: België telt meer dan een half miljoen werklozen. Het werkloosheidspercen tage bedraagt over het hele land bezien zo'n dertien procent, waarbij het in Vlaanderen overigens aanzienlijk lager ligt dan in Wallonië en Brussel. De Hoge Raad voor Financiën, die in België begrotingsadviezen opstelt, sug gereerde onlangs dat dit percentage niet alleen door nieuwe banen, maar ook door het sneller schrappen van be paalde categorieën werklozen kan wor den teruggedrongen. Het Belgische stelsel is relatief gul voor 'samenwo nenden'. Daardoor worden grote aan tallen vrouwen tot de langdurig werk lozen gerekend, hoewel zij niet echt werkzoekend zijn, zo betoogde de Raad. Daarom vond ze een trucje met de statistieken heel goed verdedigbaar. Sinds enige tijd kent België ook zoge heten PWA's, Plaatselijke Werkgele genheidsagentschappen, die bemidde len bij het verschaffen van werk met behoud van uitkering. Daarbij gaat het vooral om 'klusjes' bij particulieren en in de non-profitsector, die de werkloze een klein extraatje opleveren. Een PWA-activiteit, wordt gezegd, is niet het einde, maar niets doen is erger. In tussen begint men zich af te vragen of een uitkering moet worden stopgezet, wanneer een werkloze een PWA-klus weigert. Velen vinden dat onterecht, omdat de PWA's in de praktijk nauwe lijks echte banen opleveren. Ook de resultaten van het werkgele genheidsplan, dat het kabinet Dehae- ne-I in 1993 opstelde, zijn nog niet bij ster rooskleurig. De vakbonden hebben berekend dat het niet meer dan 11.000 banen heeft opgeleverd. De minister van tewerkstelling en arbeid kwam tot 18.000 banen. Volgens de minister van begroting tenslotte zal het plan tegen het eind van 1996 in totaal 28.100 nieuwe banen hebben opgeleverd. Voor het kabinet Dehaene-II staat het 'werkgelegenheidstekort' niet op de eerste plaats, alle verkiezingsbeloftes ten spijt. Momenteel heeft het terug dringen van het begrotingstekort de hoogste prioriteit. Dat moet van vijf procent nu aan het eind van 1996 zijn gedaald tot maximaal drie procent van het bruto binnenlands produkt. Dehaene wil hoe dan ook aan dit crite rium voor de toetreding tot de Econo mische en Monetaire Unie (EMU) van de Europese Unie voldoen. In de we tenschap dat hij, ondanks een bezuini ging van tenminste vijf miljard gulden in het komende begrotingsjaar, weinig kan veranderen aan de torenhoge staatsschuld. Deze schommelt rond de 135 procent, terwijl hij volgens de EMU-criteria maar zestig procent mag bedragen. De 'gouverneur' van de Nationale Bank van België, Fons Verplaetse, is het vol mondig met Dehaene eens. Verplaetse zei één dezer dagen openlijk dat 'het verhogen van de arbeidsintensiteit' pas voorrang zal krijgen als België aan de budgettaire EMU-normen voldoet. BRUSSEL ALY KNOL herhaalde kreet: ,,De salarisstrook is niet de vij and van de werkgelegenheid. Een extra franc voor de werknemer is een extra franc voor de econo mie." Dit advies werd door ambtenaren, aan wier salarissen veertig procent van het staatsbudget opgaat, uiteraard ter harte genomen. Volgaarne wilden de ambtenaren de werkgelegenheid be vorderen door hogere salarissen te eisen. Niet alleen moet Juppé dit jaar 6,7 procent meer uitgeven aan de ambitieuze banenplannen, hij moet nu ook rekening houden met een stijging van ambtenarensalarissen met drie procent. Het gevolg van Chiracs geestrijke beleid, zo voorspel de de groep van economen in april al, is een be lastingverhoging die uiteindelijk de groei van de economie zal fnuiken en daardoor juist banen zal kosten. PARIJS CEES VAN ZWEEDEN Voor de bestrijding van de werkloosheid in Duitsland trekt de regering in Bonn jaarlijks miljarden uit. Niettemin moet ze nu al een paar jaar achtereen constateren dat de cijfers die het Instituut voor de Arbeid in Neurenberg elke maand over het land uitstort nog niets van hun deprimerende karakter hebben verloren. Ook de economische opleving, die dit jaar begon en volgend jaar een economische groei van ongeveer 2,5 procent moet op leveren, zal volgens de progno ses nauwelijks effect hebben op de harde kern van de werkloos heid. Volgens de meest recente cij fers, die van augustus, waren meer dan 3,5 miljoen mensen werkloos, dat wil zeggen 9,3 procent van de beroepsbevol- king. Flet beroerdst zijn de mensen in de voormalige DDR er aan toe: ruim een miljoen zit ten zonder baan. En hoewel de ze regio een economische groei van meer dan tien procent kent, gaat deze spectaculaire ontwik keling aan 13,9 procent van de werkwilligen voorbij. Ruim 300.000 van hen zijn inmiddels langer dan een jaar werkloos. Ook in het rijke westen blijft het tobben, aldus de gegevens van het Instituut. Ruim 2,5 miljoen mensen zijn werkloos (8,2 pro cent), van wie een derde, 850.000, langer dan een jaar. Deze situatie zou nog veel dra matischer zijn geweest, als de regering geen actief arbeids marktbeleid had gevoerd. Vorig Zli jaar is dankzij deze pn ma's voorkomen dat het oosten van het lan miljoen mensen de tri )re naar het arbeidsburea moeten maken. In hei werden via dit pakket personen geholpen. De uitgaven voor deze gramma's zijn enorm, oosten werd alleen al omgerekend een klein jard gulden, 63,5 proc collectieve uitgaven, strijding van de werkle uitgetrokken. In het wja' dit bedrag aanmerkeli ff' maar bedraagt met 25 nog altijd 27,6 procen collectieve uitgaven. De programma's varii het subsidiëren van di nen, het promoten va roepsopleidingen, via verschaffende maatre langdurig werklozen t bruggingskredieten v< sen die een eigen bed beginnen. Voor schoolverlaters 1 in Duitsland een veel leèrlingstelsel, waarbi werkt en tegelijk een krijgt. Maar hier dreig schrijnend tekort aan plaatsen, met name malige DDR. De toestand op de Du beidsmarkt ziet er vijl hereniging weinig roe uit en op een spoedig ring mag niet worden aldus de deskundiger BONN PETER VAN NUUSEI 11 ijdl Werkloosheid in Japan? Is er niet, althans nauwelijks. Maar het probleem hangt als een zwaard van Damocles boven het land. De economie stagneert al vier jaar. Het aantal werklozen stijgt: weliswaar langzaam, maar gestaag. In april bereikte het werkloos heidscijfer haar na-oorlogse re cord van 3,2 procent. Het is nog steeds een cijfer waarbij ieder Europees land zijn vingers aflikt. De Japanse over heid sloeg de schrik echter om het hart toen ze zag dat de stij gende trend vooral is toe te schrijven aan het snel stijgend aantal werkloze jongeren. En de situatie wordt op dat front voor lopig niet beter, want alle grote en middelgrote bedrijven zitten in een grote rïstraku (een verja- panisering Van het Engelse woord 'restructuring', herstruc turering). De bedrijven doen dit op aanra den en met steun van de over heid om opgewassen te zijn te gen de concurrentie van buiten landse bedrijven. 'Ristraku' be tekent in de meeste gevallen produktielijnen naai- lage-lo- nenlanden verhuizen, met als gevolg vacaturestops en tien duizenden mensen met ver vroegd pensioen in eigen land. De kranteberichten van afgelo pen week bevestigen de trend: Bij Japans zes grote staalbedrij ven zullen tot 1996 zo'n 25.000 arbeidsplaatsen verdwij nen; Toshiba heeft onlangs aange kondigd vijfduizend arbeids plaatsen te schrappen; Akai Electrics wil het met veertig procent minder werknemers doen. En er valt nog heel w; 'ristraken', zo beweei Naruse, managing dij Nikkeiren, de Japansi van Werkgeversorgau werkelijkheid is er eei loosheid die dubbel als de officiële cijfers ven. Er zitten namelij drijven nog eens zo sen die gewoon niets hebben. Werklozen o lijst van de bedrijven Het is dus aan de ove iets voor schoolverlat gestudeerden te doei moment heeft de Jap ring twee initiatieven Werkzoekenden won tact gebracht met we vooral uit het middei bedrijf. Zo had het van arbeid op 3 septe Tokyo een banenmai groot stadion georgai opkomst was overdoi 12100 werkzoekende De komende maandf op nog eens zeventig door het land dergel markten plaats hebbf Recent kwam de rege een tweede initiatiefi Komend jaar komt vi miljard yen (zo'n 8,3 gulden) beschikbaar creatieve onderneme bedrijf willen opricht banen zijn niet te ver bestaande industrieë de redenering. Ment) het ondersteunen var lent een nieuw soort 1 Sony zal opleveren. TOKYO «JUDITH STALPERS 2f Kle van is dat er nu snel en concreet iets metdjtoi len wordt gedaan en het rapport niet in de bureaula verdwijnt. Een nadeel is dat de (fiscale) pensioenprai wetenschap nauwelijks de kans is gebodeiG' het rapport te reageren. Dit wordt echter d dervangen door het feit dat een aantal vooC de deskundigen op pensioengebied, zoals raren Lutjens en Stevens, deel uitmaakte v werkgroep. Daarnaast moet een aantal ma nog worden verfijnd en omgezet in concrf ving en uitvoeringsregels. Tegen de tijd da QS J beurd is, zullen de voornaamste knelpunt! tiek op de nieuwe maatregelen bekend ziji dan rekening mee worden gehouden. BELASTING BELICHT De maand september van dit jaar kenmerkte zich door de stormachtige ontwikkelingen op pensioen- gebied. Zo kondigde minister Dijkstal (binnenlandse zaken) verleden week aan dat als het aan hem ligt ambtenaren een flexibeler (en goedkopere) pen sioenregeling krijgen. Dat is mede mogelijk omdat de fiscale regelingen omtrent pensioenen begin deze maand van de een op de andere dag zijn aangepast. Reden voor deze omslag was het eind augustus uit gekomen rapport van de werkgroep 'Fiscale behan deling pensioenen', ingesteld door staatssecretaris Vermeend (financiën). Deze werkgroep heeft 29 aan bevelingen gedaan die Vermeend zeer snel drie dagen later al per 1 september heeft laten ingaan. Door de voorstellen van de werkgroep is flexibilise ring van pensioenregelingen mogelijk, in die zin dat zowel eerdere en lagere pensioenen mogelijk zijn als latere en hogere. Nu is de pensioenleeftijd altijd tus sen de 60 en 70 jaar en kan het pensioen nooit hoger zijn dan 70 procent van het laatstgenoten loon. Door de nieuwe maatregelen is de pensioenleeftijd tussen de 55 en 70 jaar en kan het pensioen maxi maal 100 procent van het laatst genoten salaris zijn. Een deeltijdpensioen (naast het werk al een paar da gen per week met pensioen) is door de nieuwe maat regelen al mogelijk vanaf 55 jaar (was 60 jaar), en ook het zogenoemde tijdelijk overbruggingspensioen (TOP) in de jaren waarin men nog geen AOW krijgt is al mogelijk vanaf 55 jaar. Door de nieuwe maatregelen mogen pensioenuitke ringen, in tegenstelling tot nu, onder bepaalde voor waarden variëren. Ook is voortaan pensioenopbouw mogelijk over bijzondere beloningen. Zo kan men voortaan pensioen opbouwen over ploegendienst toeslagen, provisies, overwerkvergoedingen en, ein delijk, is pensioenopbouw over de 'auto van de zaak' mogelijk. Als men aan het eind van de carrière terugtreedt naar een lagere functie met een lager salaris, dan was tot nu toe pensioenopbouw slechts mogelijk over dit la gere salaris. Door de nieuwe maatregelen mag pen sioen worden opgebouwd alsof het oude salaris nog wordt ontvangen. Dat betekent bij pensionering dus een hoger pensioen. Pensioenopbouw kan voortaan ook gewoon doorgaan als men met ouderschapsver lof gaat, tijdens studieverlof, in de periodes na vrij willig ontslag en tijdens zogenaamde sabbatical Om de rechtszekerheid van de belastingbetaler te verbeteren, is de mogelijkheid geschapen om de pensioenregeling ter beoordeling aan de belastingin specteur voor te leggen en kan men (zonodig) in be roep gaan tegen diens beslissing. Het is duidelijk. Een uitgebreid pakket van maatrege len is genomen, waar de praktijk een stuk beter mee uit de voeten kan. Pensioenregelingen op maat zijn steeds beter mogelijk. Opvallend is dat Vermeend maar drie dagen nodig had om dé voorstellen van de werkgroep in daadwer kelijke maatregelen om te zetten. Een voordeel hier- s, lar

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2