'Jong Barcelona' rukt op E P Indurains wil is wet in de wielerwereld Cambuur pakt alvast een periodetitel Sport l('n Tsjechië wint in Minss Goud voor Tsjerbo op de vloer Verliezei went voc Oranje- vrouwen MAANDAG 9 OKTOBER 1995 p chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob Cantona stelt publiek teleur manchester» Eric Cantona heeft ruim 21.000 toeschouwers op Old Trafford een flinke teleurstelling bezorgd. De 29-jarige Fransman maakte zaterdag zijn opwachting in het tweede van Manchester United. De temperamentvolle aanvaller hield het duel met Leeds na amper achttien minuten voor gezien. Met een lichte knieblessure wandelde hij van het veld. Door het vrije weekeinde in de Premier League stond het duel van het tweede team in grote belangstelling. Het was de bestbezochte wedstrijd dit weekeinde in het Engelse betaalde voetbal. Nigeriaanse club voor jaar geschorst lagos» De Nigeriaanse voetbalbond heeft de club Stationery Stores uit Lagos voor een jaar uitgesloten van alle competities. Het bondsbestuur is tot de schorsing overgegaan na een uitvoe rig onderzoek naar de gewelddadige dood van voetballer Igene- wari George. De speler van Rangers International raakte op 9 september na de gestaakte bekerwedstrijd bij Stationery Stores dodelijk gewond door een verdwaalde politiekogel. De begrafe nis van Igenewari George heeft komende zaterdag in zijn ge boortestad plaats. Het is de bedoeling dat zijn broer Finidi daar bij aanwezig is. Middlesbrough wint slag om Juninho londen De Engelse club Middlesbrough heeft de slag om de Braziliaanse middenvelder Juninho gewonnen. Na lange onder handelingen heeft het bestuur met de clubleiding van Sao Paulo een akkoord bereikt over de transfersom, die ongeveer twaalf miljoen gulden bedraagt. De 22-jarige Juninho, in eigen land on langs tot Voetballer van het Jaar gekozen, stond in de belangstel lingvan verscheidene Europese topclubs. Excelsior wil af van de woensdagavond Rotterdam Excelsior wil af van de competitieprogramma's op de woensdagavond. Bob Heerkens, commercieel manager van Excelsior, heeft alle eerste divisieclubs aangeschreven, waarin hij pleit om de wedstrijden op woensdagavond af te schaffen. „Waarom niet gewoon in het weekeinde als het Nederlands elf tal moet spelen?" vraagt hij zich af. ,,In de eerste divisie spelen geen internationals, terwijl de clubs op zaterdagavond alle aan dacht van de media kunnen krijgen. Deze maand is weer een competitieprogramma gepland voor woensdag 25 oktober, ter wijl voor het weekeinde van 11/12 november, voor de interland Nederland-Noorwegen, geen wedstrijden zijn vastgesteld. Lang haar levert Italiaan schorsing op rome» Het bestuur van de Italiaanse club Matera heeft één van zijn spelers geschorst omdat hij weigerde zijn haar te laten knip pen. De club wilde dat alle voetballers zich lieten kortwieken. Domenico Onofiro wilde zijn lange lokken behouden en werd prompt van de training verwijderd. Toen de 19-jarige speler daarop besloot toch naar de kapper te gaan en zijn ongenoegen over de maatregel uitte in de pers, werd hij geschorst. Zes treffers Graanoogst utrecht FC Utrecht heeft zaterdag een oefenwedstrijd tegen een team van oud-internationals met 9-0 gewonnen. Raymond Graanoogst was de succesvolste speler in de ploeg van trainer Simon Kistemaker. Flij scoorde zes keer. De andere treffers kwa men op naam van Smit, Van der Net en Tebbenhoff. Laatstge noemde loopt momenteel stage bij FC Utrecht. Hij stond vorig seizoen nog onder contract bij FC Den Haag. BETAALD VOETBAL BUITENLAND Met een veredeld jeugd- team heeft Barcelona flink uitgehaald bij Betis Sevilla. De gelegenheidsploeg van Johan Cruijff won met 5-1 en klom mede daardoor naar de tweede plaats, twee punten achter Atleti- co Madrid. De lijstaanvoer der versloeg Celta Vigo met 3-0. Espanyol verspeelde de tweede plaats met een doelpuntloos gelijkspel te gen Sporting Gijon. MADRID ANP/RTR Cruijff miste voor de uitwed strijd tegen Betis Sevilla bijna een half elftal. Sommige basis spelers hadden EK-verplichtin- gen (Popescu, Hagi), andere vaste jongens (Kodro, Jordi, Prosinecki) ontbraken wegens blessures. Cruijff zag het duel met de nummer vijf van de ranglijst dan ook met angst en beven tegemoet. Hij stuurde noodgedwongen een team met een gemiddelde leeftijd van am per 23 jaar het veld op, het jongste elftal van Barcelona in de laatste tien jaar. De „jonkies" lieten Cruijff niet in de steek. De 18-jarige middenvelder Roger Garcia, de maker van het doelpunt in het duel met Real Madrid vorige week (1-1), liet de openingstref fer aantekenen. De uitblinkende Portugese aanvaller Luis Figo kopte twintig minuten later raak na een z^vakke actie van doel man Pedro Jaro, vorig seizoen nog gekozen tot beste sluitpost van Spanje. Na de pauze wankelde Bar celona onder de zware druk van RBC-Cambuur 0-0. Scheidsrechter: Bui- ting. Toeschouwers: 4100. Gele kaart: Goulooze (Cambuur), Haarlem-AZ 0-1 (0-0). 80. Wijker 0-1. Scheidsrechter: Sterk Toeschouwers: 3764. Gele kaart: Naciri (Haarlem), Nor tan, Wijker (AZ). Programma, zaterdag: Cambuur-VVV, Den Bosch-FC Zwolle, Emmen-Dordrecht'90, Excelsior-MVV, TOP-Telstar, Helmond Sport-Eindhoven, Heracles-Veendam, AZ- RBC. Zondag: FC Den Haag-Haarlem. EERSTE DIVISIE EK KWALIFICATIE Groep 5: Wit-Rusland-Tsjechië 1). 25. Fridec 0-1, 84. Berger1 Scheidsrechter: Frisk (Zwe) ToeLipt -s: 20.000. ilaa lij F Noorwegen Tsjechië Nederland Luxemburg Wit-Rusl. Malta 9 6 2 1 20 9 5 3 1 8 4 2 2 14 8 3 0 5 8 2 15 8 0 2 6 2 Cambuur L. Betis-speler Alfonso in de 'sandwich' bij het Barcelona-duo Abelardo (links) en 8 6 2 0 20 13- 2 8 6 2 0 20 18- 8 8 5 3 0 18 17- 9 8 4 3 1 15 15-10 8 4 2 2 14 10- 6 8 2 5 1 11 13-11 8 3 2 3 11 8-9 8 3 2 3 11 11-13 8 2 4 2 10 12-10 8 2 4 2 10 12-12 8 3 1 4 10 8-10 8 2 3 3 9 11-12 8 3 0 5 9 14-17 8 1 4 3 7 14-15 8 1 4 3 7 7-9 8 2 1 5 7 8-19 MW 8 0 3 5 3 4-12 Helm.Sport 8 0 17 1 5-16 Cambuur periodekampioen Eredivisie, programma, zaterdag: PSV- RKC, GA Eagles-NAC, FC Gropingen-Roda JC, FC Utrecht-Fortuna A., Heerenveen- Sparta Zondag: Volendam-Graafschap, Willem ll-Feyenoord, FCTwente-Ajax, Vi- tesse-NEC. Eerstvolgende wedstrijden: 1 ï/ijHol ta-Nederland, Luxemburg-Wit-Ri Zevende speeldag: Betis-Barcelo Bilbao-Sevilla 1-1, Celta-Atl.Mad Og Deportivo-Santander 2-3, Espam 0-0, Merida-Albacete 1-1, Vallecai 's manca 1-4, R. Madrid-Composli - Oviedo-Valencia 0-1, Valladolid-S 3-0, Zaragoza-Tenerife 0-2 Stand: Ie drid 7-19, Barcelona 7-17, Espanj Compostela 7-13, Valencia 7-13, f 12, Betis 7-12, Tenerife 7-11, D 7-10, Gijon 7-10, Albacete 7-10,et i 7-10, R. Madrid 7-8, Valladolid 7 do 7-7, Sociedad 7-7, Santander villa 7-6, Salamanca 7-5, Celta 7- da 7-4, Vallecano 7-3. >eel SCHC Zevende speelronde: Aberdeen-Ra 1, Celtic-Partick 2-1, Hibern 1, Kilmarnock-Hearts 3-1, Mol Raith R. 0-2. Stand aan kop: Ra 18, Celtic 7-16, Aberdeen 7-13, 7-12, Raith R. 7-12. de thuisploeg. Met het nodige geluk en dank zij een paar curi euze reddingen van doelman Busquets bleef de voorsprong behouden. Betis kwam via een treffer van Pier nog wel terug tot 2-1, maar de dreigende gelijk maker viel niet. De arbiter Gar cia Aranda maakte zich niet po pulair bij de aanhang van de thuisploeg door twee keer een overtreding van Nadal op Alfon so in het strafschopgebied on bestraft te laten. In de laatste tien minuten liep Barcelona weg van het aandrin gende Betis. Celades, Toni (18 jaar) en De la Pena (prachtige draaibal) zorgden voor een iet wat geflatteerde zege. Onder politiebescherming moest de fel omstreden scheidsrechter het veld verlaten. Atletico Madrid boekte bij het laag geklasseerde Celta een makkelijke zege. Kiko Narvaez was de gevierde man met twee treffers. Espanyol had de remise tegen Sporting Gijon aan zich zelf te wijten. Fransisco miste een strafschop. Real Zaragoza ging op eigen veld verrassend onderuit tegen Tenerife: 0-2. Ook Deportivo La Coruna liet zich kennen. Racing Santander won met 3-2. Real Madrid her stelde zich van een zwakke reeks en won thuis met 2-1 van Compostela. Hierro en Zamora- no scoorden. Schotland Pierre van Hooijdonk was zater dag weer van waarde voor Cel tic. De voormalige spits van NAC opende in de thuiswed strijd tegen Partick de score in de 59e minuut. Collins besliste het duel kort daarna. Smith zorgde voor de eindstand van 2- 1. De achterstand van Celtic op lijstaanvoerder Glasgow Ran gers bleef twee punten. De landskampioen won de topper tegen Aberdeen met 1-0. De Australische invaller Moore kopte in de slotfase raak uit een voorzet van McCall. Voor Glas gow Rangers was het de derde competitiezege binnen acht da gen. Eerder werden Celtic en Motherwell verslagen. Aberdeen zakte door de tweede competi tienederlaag van de tweede naar de derde plaats, vijf pun ten achter de koploper. praag/den haag gpd/anp Tsjechië heeft met een 2-0 zege in en tegen Wit-Rusland een enorme stap gezet naar deelna me aan het Europees kam pioenschap. Bondscoach Uhrin zei na de wedstrijd: „Wij zijn er nog niet. Luxemburg is het eni ge' land dat ons in deze groep heeft verslagen". Bulgarije, dat zich in groep 7 al voor Engeland heeft gekwali ficeerd, deed het in Sofia tegen het zwakke Albanië rustig aan. Na de snelle treffer moesten de 35.000 toes wers lang wachten op hi gende doelpunt. Pas in di fase nam de thuisploeg nog een beetje afstand, dinov scoorde binnen eei minuten twee keer: 3-0.1 dat in groep 2 is uitgesch deed in en tegen Armei sportieve plicht. De ploe bondscoach Pol van Him< met 2-0. PSV-aanvaller maakte in de eerste helft doelpunten. an roosendaal. anp Voor veel clubs maakt de strijd om een periodetitel hun be staan in de eerste divisie zinvol. Eén goede reeks kan aan het einde van het seizoen tot een lucratief toetje leiden. Voor Cambuur is de winst van de eerste- periodetitel slechts een voorproefje. Het uiteindelijke doel ligt ver derop in het seizoen: het kam- pioenschap van de eerste divi sie. „Alle voorwaarden zijn in Leeuwarden aanwezig om de sprong naar de hoogste klasse te maken", weet trainer Han Berger. Cambuur, 0-0 tegen RBC, dankte de periodetitel aan de minimale zege (1-0) die naaste concurrent AZ boekte op Haar lem. Was de overwinning rui mer uitgevallen, dan hadden de Alkmaarders de titel behaald. Cambuur heeft na acht wed strijden twintig punten en een doelsaldo van plus elf, AZ plus tien. De Noordhollanders kwa men één treffer tekort. Tegen Haarlem kwam alleen Wijker, in de 80e minuut, tot scoren. Maar AZ zal ongetwijfeld nog een periodetitel pakken. De ploeg van Theo Vonk is, net als Cambuur, toe aan een stap ho ger. Beide clubs hebben fors ge ïnvesteerd in de spelersgroep en met Vonk en Berger staan erva ren eredivisietrainers aan het roer. Vorig jaar vielen de resul taten nog tegen, maar dit sei zoen lijkt het duo de strijd om de titel te gaan beslissen. Behal ve sportief is Cambuu ij commercieel een stapje dan AZ. De ambitie van de clun: voor Berger de belangrijk 'ee den voor het eerst in zijn n 1 voor een eerste-divisior iaai kiezen. De Utrechter krei i. van het vorige seizoen bij buur, waar hij Fritz Korba volgde. Rios wint in Kuala Lumpur KUALA LUMPUR RTR/ANP Marcelo Rios is als winnaar van het tennistoernooi van Kuala Lumpur de opvolger van Jacco Eltingh. De 19-jarige Chileen versloeg in de finale de één jaar jongere Australiër Mark Philip- poussis (7-6 6-2). De als vijfde geplaatste Chileen behaalde zijn derde toernooizege van het jaar, eerder won hij in Bologna en Amsterdam. Arnaud Boetsch had tot giste ren twee toernooizeges op zijn naam staan. Precies twee jaar na zijn laatste gewonnen finale, zegevierde hij zondag in Tou louse. De 26-jarige Parijzenaar won met 6-4 6-7 6-0 van Jim Courier. Mary Pierce had in de finale van Zürich revanche willen ne men op het verlies tegen Iva Majoli op Roland Garros. De als zevende geplaatste Majoli ver raste in de kwartfinale Jana No- votna. In de halve eindstrijd re kende de 18-jarige inwoonster van Florida af met Chanda Ru bin. Haar eerste toernooizege in vijf profjaren werd via 6-4 6-4 een feit. Barel dertiende KAILUA-KONA ANP Rob Barel is zaterdag tijdens de 17e Ironman Triathlon op Hawaii teleurstellend als der tiende geëindigd. Frank Hei doorn finishte 26 seconden later op de veertiende plek. De Amerikaan Mark Allen do mineerde de mannenwedstrijd, die hij al voor de zesde keer won. Hij evenaarde daarmee de prestatie van zijn landgenoot Dave Scott. Allen won in 8 uur, 20 minuten en 34 seconden. De Witrus Vitali Tsjerbo heeft bij de wereldkampioenschap pen turnen in Sabae (Japan) de gouden medaille op de vloer veroverd. Het zilver ging naar Li Xiaoshuang uit China. Öe bron zen plak was voor de Oekraïner Gregori Misoetin. Wereldkampioen Olano zelfs door lekke band niet te stoppen duitama fred segaar gpd-verslaggever Hoe kunnen twee mensen die geen familie van elkaar zijn zó op elkaar lijken? Het is dat Abraham Olano gistermiddag na afloop van het WK op de weg de regenboogtrui aan had, an ders had iedereen hem voor Mi guel Indurain versleten. Het zouden broers kunnen zijn. Zelfde ogen, vergelijkbare blik, net zulke wenkbrauwen en de zelfde uitstraling: geen. Abraham Olano Manzano had op de persconferentie net zo weinig te melden als Indu rain doorgaans te vertellen heeft. Terwijl er toch zoveel te zeggen was na de zinderende laatste kilometers van de weg wedstrijd in Duitama. De laatste honderden meters van de in totaal 260 kilometer moest Olano immers afleggen met een lekke achterband, waardoor de achtervolgers on der aanvoering van Mauro Gia- netti (vierde) nog akelig dichtbij kwamen. Olano moest nóg die per in zijn reserves tasten dan hij al had gedaan, maar hield op de streep 35 seconden voor sprong op zijn ploegmaat Indu rain, die zéér gelukkig was met het zilver. De Italiaan Pantani pakte, aanvankelijk zichtbaar teleurgesteld, de bronzen plak.. Als Indurain zelf wereldkam pioen had willen worden, dan was dat gelukt. Maar nu gunde hij de titel aan Abraham Olano. En dus verdedigde hij de venij nige vlucht van de kroonprins van het Spaanse cyclisme toen deze in de laatste ronde ont snapte. Indurain hulde zich zonder morren in de rol van knecht en dat moet moeilijk zijn voor een renner die zo sterk is. Maar hij deed het toch en dat tekent de verhoudingen in de Spaanse ploeg. Coach Pepe Grande maakte er in de weken voor het WK een vriendenploeg van die slechts één doel had: Spanje voor het eerst in de geschiedenis aan de wereldtitel op de weg helpen. Wie dat zou doen was niet be langrijk, èJs het maar gebeurde. Vorige week woensdag won In durain de tijdrit en werd Olano tweede. Gisteren waren de rol len omgedraaid. Slagveld Zelden is de finale van een WK spannender geweest dan giste ren op de glijbaan van Duitama. Het door de regen glad gewor den racecircuit in de Colom biaanse provincie Boyaca ver anderde in een slagveld waarop alleen de allersterksten iets te zoeken hadden. Er finishten slechts twintig van de 98 aan de start verschenen wielrenners. Onder hen vooral Spanjaarden zij lijken de nieuwe heersers in het mondiale wielrennen - onder leiding van Abraham Ola no, Miguel Indurain en José Maria Jiminez, ook al zo'n ta lent. Olano demarreerde op het juiste moment, in de laatste ronde op het vlakke stuk bij de eindstreep. Hij zag zijn vlucht gesteund worden door Grote Miguel, die wereldkampioen had kunnen worden als hij per se had gewild. Maar hij werd door de aanval van Olano in een verdedigende rol gedron gen. Wie Indurain in de finale van een WK als knecht heeft, moet wel een enorme kneus zijn wil hij geen grote daden kunnen verrichten. Of hij moet pech krijgen. Dat overkwam Olano. Hij kreeg een lekke band en begon op het laatste rechte stuk te slingeren. Onder aan voering van de Zwitser Mauro Gianetti kwamen de drie ach tervolgers dichterbij, maar de overwinning van Olano kwam niet meer in gevaar en dat von den alle toeschouwers wel zo prettig. Ze gunden de titel aan de man die nóg stiller schijnt te zijn dan Indurain. Olano is overigens een groot renner. Indurain ziet in hem zelfs zijn opvolger, ondanks het feit dat hij voor een andere ploeg rijdt (Mapei). Vorig sei- zoen deed Indurain pogingen de 25-jarige Bask los te weken, maar dat lukte niet. Olano zat toen in een dal. Hij was in de Ronde van Catalonië op het ge bruik van verboden middelen (cafeïne) betrapt. Dit jaar wilde de 'patiënt' van de in de wielerwereld beroemde dokter Ferrari revanche nemen, rrtaar bij een val in de Ronde van Catalonië brak hij zijn sleu telbeen waardoorn hij de Tour de France moest laten schieten. Zijn seizoen begon daardoor pas laat, in de Vuelta. En dat bleek de perfecte preparatie op het WK. Hij reisde onmiddellijk na de Ronde van Spanje door naar Colombia. Bijna veertien dagen acclimatisering bleek in zijn geval ruim voldoende. Neüssen De Nederlanders - zij bereidden zich lang voor in Colorado - za ten allemaal al lang en breed in hun hotel toen Olano wereld kampioen werd. En dus kan worden gesteld dat Danny Ne- lissen op dit moment de enige is op wie Oranje in de toekomst mag hopen. Met de profs was het droevig gesteld in Duitama. Na een uur zaten Patrick Eijk en Tom Cordes al onderuit ge zakt in de box van de KNWU. Zij kregen in de vierde ronde gezelschap van Frans IVJaassen, Raymond Meijs en Michael Boogerd. Maassen keek treurig voor zich uit zoals alleen hij dat kan. Het WK is zijn laatste grote wedstrijd geweest. Hij noemde zijn afscheid 'pijnlijk.' „Vreselijk ais je zó naar huis wordt gereden. Ik kwam ge woon te kort. En dan te beden ken dat ze niet eens voluit re den. Dit parcours is veel te las tig voor mij. Daar verandert een hoogtestage niks aan. Maar het is ook wel weer ergens goed voor, hoor. Nu weet ik tenmin ste zeker dat stoppen de juiste beslissing is." Erik Breukink liet zich hele maal niet meer zien in de Hol landse tent. Hij nam in de vier de ronde de kortste weg naar het hotel. Erik Dekker bleef daardoor als enige Oranje-ren ner over. Hij hield het uiteinde lijk tot halfkoers vol. Ongeveer tegelijkertid met de ontmanteling van de Neder landse ploeg werd de Belgische box ontruimd. Dat was symbo lisch voor de afgang van beide landen op het WK voor profs. Oranje beleefde een WK dat de beroepsrenners deed terugden ken aan* de mondiale titelstrijd in 1990 in Japan. Toen reed al leen Breukink (43ste) de wed strijd uit. Nu niemand. Knete- mann had er 's avonds de smoor over in, maar wilde nog geen conclusies verbinden aan het lachwekkende optreden van de Nederlanders. Alleen de besten bleven over en dat waren voornamelijk Spanjaarden. Bij elke ontsnap ping was er een renner van Pe pe Grande mee. Toen Puttini duitama gpd rok Winnen wordt een gewooi je, zoals Jeannie Longo zal 'ro in Duitama, je tiende wert ert haalt. Plichtmatig stak de caise (36) haar rechterarnfad cht toen ze als eerste isseerde, 38 seconden aar landgenote Catherim sal (tweede) en bijna twi iten voor nummer drie. ucinskaite uit Litouwen. Abraham Olano op weg naar de wereldtitel op de weg bij de profs. ging was bijvoorbeeld Escartin Maar de kwantiteit bleek weer alert eens belangijker dan de kwali- Met Olano, Jiminez, Indurain teit. Indurain was zo sterk dat en tot de laatste ronde ook nog hij na een lekke band in een Escartin waren de Spanjaarden mum van tijd terug was in de zeer goed vertegenwoordigd, groep. Olano werd in de laatste Net als de Italianen met Panta- honderden meters door diezelf- ni, Pellicioli en Lanfrianchi. de pech getroffen, maar zijn vlucht had de zegen van Grote Miguel en dus mocht hij later de regenboogtrui aantrekken. Daar kon die lekke band aan het slot niets aan veranderen. Verliezen went ook, vra maar aan de Nederlands: den van Piet Hoekstra. L he\ incasseerden ze hun nedi ede Die was zó groot dat ze zid eens voor de Olympische \uu len plaatsten. Eén va je-rijdsters had daarvoor RC eerste vijftien landen ra ton eindigen om een team vi iet naar Georgia te mogen digen. Elsbeth Vink was di aas te op de 36ste plaats. Tel winst. Het vaderlandse vrouwi iat sen is daardoor maximal twee personen vertegen digd in de Verenigde State og grid Haringa (baan) en ml eel Maria Jongeling. Dan mo em Rijswijkse wel een wild krijgen van het IOC vooi vijftiende plaats in de tijdti ielii vorige week. - Dat 'we' volgend jaar ini rika geen enkele renster individuelé wegwedstrijd: start hebben, is een lat De Nederlandse coach Hoekstra zei vooraf 'monddood' zou zijn van zijn meiden aan de 10 me sen zou voldoen. En dus hij er zaterdagmiddag ma: zwijgen toe. Longo bewandelde deizoi weg als die van de Oibe; ploeg, maar klaagde niet ademtekort, het zware cours, dikke benen of Ze kwam in de eerste rond vee val, zag haar concurrenten rijden, krabbelde op, haal ser in, kreeg er vijf mee van uiteindelijk nog één ovetjsta haar eeuwige rivale Mars de eerste aanval op de zes spe meter lange berg in El Co int kon Marsal nog terugkomt ma tweede in de laatste rondtjmc haar verzet. :hie :ii

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18