Mode voor dikke vrouwen niks om je voor te schamen Mode Nieuw parfum van Lalique heet Nilang MAANDAG 9 OKTOBER 1995 14 MA/ Tien jaar Mateloos is synoniem aan een decennium mode voor dikke vrouwen. Kleding voor stevige tantes die wars zijn van louter recht en wijd. Dat gilt om een fuif, vonden Betty van Wes- sel en Wilma Kwast. Én dus vierden de onderneemsters on langs het tweede lustrum van Mateloos hun grote-maten- winkel aan de Amsterdamse Bil- derdijkstraat 62 met een da verend jubileumfeest in theater de Rode Hoed in Amsterdam. Met champagne, met optredens van twee uit de kluiten gewas sen dames: Sugar Lee Hooper en Dub'l Lushus. En met een grote modeshow voor en door dikke vrouwen. Een jurk, model bungalowtent. Daar moeten zware vrouwen het vaak mee doen in de con fectie. De laatste jaren voert een aantal grootwinkelbedrijven wel een bescheiden collectie in maat 44 en (veel) groter. Maar het assortiment is meestal niet alleen tamelijk klein van om vang, ook de modellen getuigen doorgaans van weinig durf. Kle dingontwerpen met een fors ac cent op veilig en dus verhullend en niet erg expressief. Mode voor vrouwen met een maatje meer, heet het eufemistisch. Want dik zijn is kennelijk nog steeds iets waar je je voor moet schamen. Wie de schaamte voorbij is en zoekt naar eigen tijdse speelse modellen, is aan gewezen op een beperkt aantal speciaalzaken. Een van die speciaalzaken is Mateloos, gerund door Betty van Wessel en Wilma Kwast. Het duo noemt man en paard. Niks maatje meer. Hun mode is voor dikke vrouwen en voor niemand anders. Kwast en Van Wessel ontwerpen en produce ren zelf en zij vullen hun collec tie aan met modellen van onder meer La Grande Voyou, Exelle en Dinky D-line. Zuurstok Sugar Lee Hooper die haar dik zijn zonder enige gêne culti veert en tot haar handelsmerk maakt opende het zeer druk bezochte feest in de Rode Hoed. Voor het ego van vele dikke vrouwen was het optreden van deze kale diva een regelrechte oppepper. Gehuld, verpakt eer der, in een uitbundige creatie van meerdere tinten paarse en roze tule denderde zij als een enorme zuurstok over het podi um. Naast vermakelijk ook ont roerend om haar interpretatie van 'Mien met de banjo' te ho ren, te ondergaan. 'Ik ben een stuk ongerept natuur' en zo is hetr r net. Onderverdeeld in acht rubrie ken waaronder Jassen, Zilver, Casual en Feest brachten veer tien mannequins met dezelf de lichaamsomvang als de be oogde koopsters een mooi overzicht van de Mateloos-mo de op de catwalk. In een een voudige choreografie (Maik de Boer) en ondersteund door goed gekozen muziekfragmen ten (Stan Rijven) passeerde in vlot tempo veel fraais de en thousiast reagerende bezoek sters, van wie er velen overdui delijk de winkel ooit bezochten. Wat Mateloos liet zien was beurtelings speels en stijlvol, perfect uitgevoerd, prettig draagbaar en zonder meer pas send in het huidige modebeeld. Het etiket behoudend kon ner gens opgeplakt worden, net zo min als het stickertje extrava gant. Een tikje frivool was het wel hier en daar. Zoals de com binatie van een helder gele bodywarmer, een zwarte trui en een kort rokje in een geel-zwar- te ruit. In de eigen Mateloos collectie speelde de bodywar mer een hoofdrol. Een oranje exemplaar op een losjes zitten de grijze pullover en broek le verde een spannende combina tie om in te wonen op. Ronduit fantastisch waren de geshowde jurken, die werden gekenmerkt door een uitzonderlijk fraaie be lijning en een eigenzinnig, maar bovenal schitterde materiaal keuze. Soepelvallende stoffen, waaronder dunne inktzwarte, bordeauxrode en diepblauwe velours, effen stoffen in spre kende, warme kleuren of met prachtige dessins. Miss Mateloos Van de verkiezing van 'de best geklede vrouw van het feest' was wel wat meer te maken ge weest. Acht vrouwen werden door gastvrouw Inge Tutuhatu- wena op de bühne uitgenodigd. Daar stonden ze heel even te kijk om een prijsje in ontvangst te nemen als onder meer Miss Sporty en Miss Extravanganca. De verklaring waarom juist dit octet op het podium stond was uiterst summier. Een loopje over de catwalk zat er niet in. Barbara Snel werd Miss Mate loos, want, zo zei Tutuhatu- wena: „Jong, vlot en een tikkel tje gewaagd." Voor je goed en wel kon zien wat Barbara droeg, was ze van het plankier verdwe- De Amerikaanse zangeres Dub'l Lushus viel met haar machtige lijf niet te missen. Met vier 'lek kere meiden' helemaal in het zwart, korte strakke rok, bustier en ragdunne kousen in de backing group ging de ras-en tertainster op de zinnenprikke lende toer. Haar heuplange A- lijn blouse, met een enorme batterij goudkleurige kettingen als kolossale epauletten op de schouders, stond tot net onder haar push-up bh open. Heupen, billen, borsten, alles bewoog in een flitsend ritme. Helaas werd de muzikale kracht van haar blues-funk act om zeep gehol pen door een pover functione rende geluidsinstallatie. Wat overbleef was een wervelende ode aan het fors geschapen lijf van 'all the big girls'. Of de toe schouwsters het maar even in hun oren wilden knopen. Dik en erotiek bijten elkaar niet. In tegendeel. Ruimte voor de dandy bij Hij Leven is keuzes-maken. Mode uitdrukkingsvorm van 'levendig heid' bij uitstek omdat het van ie dereen is is dat eveneens. De toon wordt gezet in de modecollec ties, waarvoor ook keuzes zijn ge maakt. HIJ Mannenmode kiest na jaar 1995 voor helderheid en een voud, maar verliest succesvolle thema's van de afgelopen seizoe nen niet uit het oog. Invloeden vanuit de damesmode krijgen meer greep op de herenkle ding. Stoffen worden zachter, lij nen vloeiender. Veel kledingstuk ken worden aangesloten bodyfit gedragen. De dandy krijgt meer ruimte en op stoffengebied doet de glans zijn intrede: satijn, metallic en glansnylon voor wie de trendy wegen in wil slaan. Net als bij de dames zijn er voor de heren korte harige truitjes die met navel bloot of over hemden gedragen worden. Hemden draagt men dit najaar weer in de broek en de kraag gaat over de revers van het colbert. Als er tenminste geen das gedragen wordt, want die is terug van wegge weest. Wie progressief is kiest een das, die uit de jaren vijftig en zestig lijkt te komen. Grunge is bij Hij Mannenmode verdwenen. Kos tuums, colberts en pantalons zijn er in een formele en een informele lijn. Bij de informele lijn zijn het jonge 5-knoops business kostuum, het double breasted kraagloze kos tuum en het hooggesloten double breasted kostuum met opgesneden revers nieuw. Het maopak krijgt er een variant bij: met een blinde slui ting. Formele colberts zijn 2- en 3- knoops single breasted en voorna melijk in ruitdessin. Jong en pro gressiefis het verlengde dandy- look-colbert met five-pocket pan talon. Blue Ridge, de denimcollectie, wordt uitgebreid met een aantal rtieuwe kwaliteiten en modellen, waaronder een spijkerbroek met bretelknonen. Corduroy wordt een van de belangrijkste kwaliteiten het komende seizoen. Dit geldt zowel voor de broeken als de shirts. Sweatshirts en truien laten een ver nieuwing zien in zowel de model len als in de materialen. De truien zijn te kort of te lang in mohair, angora of chenille. Om het gilet kan geen man meer heen, te dragen onder een jasje of colbert of over een hemd. HIJ brengt series modellen van brushed twill, gewassen canvas en wol, leren gilets en formele model len. Nilang, zowel de geur als de flacon is van Lalique. Lalique heeft een nieuw parfum: Ni- lang. Na het succes van het eerste par fum van het beroemde kristalhuis in '92 hoopt president-directeur Marie-Clau- de Lalique met deze tweede geur de er kenning te krijgen dat Lalique ook een parfumeur is. Nilang is een geur met een duidelijke identiteit: fris, licht en zinnelijk. De frisse bloemige geur is sensueel door de toevoeging van vanille en hout. De kristallen flacon heeft de vorm van een lotusbloem. Marie-Claude is de derde generatie aan het hoofd van het Franse kristalhuis dat vooral bekend is om de prestigieuze fla cons voor toonaangevende parfum- merken. Haar grootvader René Lalique ontwierp in 1905 de eerste commercië le parfumfles voor Francois Coty. Daar na volgden er opdrachten van D'Orsay, Houbigant, Roger et Gallet en Worth. Deze opdrachten hadden verstrekken de gevolgen voor de wereld van het parfum, want parfum werd niet langer los verkocht maar in fraaie flacons ge stopt. Tot op de dag van vandaag laten be roemde parfummerken hun flacons vervaardigen door Lalique. Glaskunste naar René Lalique werd na zijn overlij den in '45 opgevolgd door zijn zoon Mare. Deze moderniseerde de in de T weede Wereldoorlog verwoeste fa briek en introduceerde nieuwe technie ken. Marc was overigens ook een be genadigd ontwerper. De parfumflacon met de gracieuze duiven van Nina Ric- ci's 'L'Air du Temps' is van zijn hand: Thans is Marcs dochter Marie-Claude de 'directeur artistique' van Lalique. Ook haar talent resulteerde in vele nieuwe ontwerpen in kristal. Ze voelde zich evenwel ook aangetrokken tot par fum. Een eigen geur leek haar een logi sche voortzetting van het ontwerpen van flacons. En zo werd in '92 het bloemrijke parfum Lalique 'geboren'. Deze eerste stap van het kristalhuis in de wereld van parfum heeft nu dus met Nilang een vervolg gekregen. Nilang is het eerste parfum uit een nieuwe geur- groep die aqua-oriëntaals wordt ge noemd. De geur is gemaakt door mees ter parfumeur Gerard Anthony van het Firmenich Huis. De flacon symboliseert de lotusbloem die gaat geuren als de dop van de fles gaat. De kleur van de dop varieert met de inhoud en concen tratie van Nilang. Lindegroen en tur koois voor de eau de toilette, okergeel voor de eau de parfum en transparant voor de parfum. De prijzen liggen tus sen 88 en 850. Alleen de parfum zit in een kristallen flacon. P U Z z E L N T N E G N 1 s S O L p O E N W S A R K s 1 R K O R P A N E L E Z z U P O E K L R R E T T E L R B 1 R D A K D E N 1 E R B Z E G D B K R B N E 1 Z E w N R R R N E L N O S L T O O 1 A A R E O R M P E R O N N A A E K K B O z P W z 1 E N L P R K N N s K E 1 Z K N E O E E K E E N C u G E 1 Z L V N D E D D O Q A O W Z D H R R 1 U A R P L Z s u N A P N A T Z N O S P IJ p A S G D L U D E G O O R p Z L A A K 1 ,T R E V w P Balpen Blokken Brein Geduld Inzending Keuze Krant Kriskras Letter Moeite Nadenken Slagzin Oplossingen Sponsor Opzoeken Spreekwoord Paardesprong Verkeerd Plezier Vertikaal Prijswinnaar Woordenboek Puzzelaar Zetwerk Puzzelen Zien Quiz Zandloper Rebus OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn teiezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar benden nog een woord. CRYPTOGRAM klimop b—b—e-o—e obers-b-r n-d-spits serie-e-e yplan ravage o-ei banaal &-E-N V-E-g-AN-P- g. £-N AS-A-M-E-E /«/-/r A -L-E£ T-E-EE - F. O.O-/V-/V- C./H-M-E-&-S \S-A-AJ A/-£-£>-£- g. L -A-A/- O ALLE T-E-L -E-F- O-O.N-N-V-MM-E-Fi-S, P-A-T VV./.L ?-£■<£-&-£l/V, &-£.M-A-l-\/-E P./.E V-A-N A-M-S.T.£-g-P-A-g\, g- o. T- T-E.g.p. A-M P-ifW g.A-AS A-E/«-£-fi>-£ l/.Ai £-Z-£- VEE-N, */-/-£-&&■£■ N. TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen De markies liet zijn lorgnon zakken en trok een wenkbrauw op. ,,Par exemple!" sprak hij. ,,U wilt dus deze eh... groeiseltjes naar de tentoonstel ling sturen, 'amice?" U hebt moed, dat moet ijc zeggen." ,,Dit zijn geen groeiseltjes", zei heer Bommel met ingehouden drift. ,,Dit zijn de mooiste eh... wat zijn het, Joost?" „Chrysantemums, met.uw welne men", zie de bediende op de achter grond. ,,U hoort het", herham heer Ollie. ,,De mooiste eh... die u ooit gezien hebt." Nu stiet de edelman een kort lachje uit en trok een foto uit een binnenzak. ,,Mag ik u dan een opna me tonen van mijn inzending op het vorige Florafestival?", vroeg hij. Heer Bommel wierp een blik op het plaat je. „HrmpfT, mompelde hij verble kend. ,,Dat zijn eh...hm... nu ja, ze staan in een lelijke pot, hoor!" ,,De pot is niet mooi", gaf de ander toe. ,,Maar de eerste prijs die ik kreeg was voor de bloemen en niet voor het vaatwerk. Trouwens, dit jaar is mijn inzending nog verbeterd. Ik kom nu uit met een veredelde vari ant in oud-roze. U moet toch eens komen kijken, werkelijk. En als u wilt zal ik u een paar wenken geven voor de verzorging van uw perkjes. Rustig volhouden maar, dan komt u er wel." Na deze woorden keerde de markies zich om en liep met afgemeten tred de weg op, heer Ollie verbijsterd ach terlatend. ,,Heb je die foto gezien, Joost?" vroeg hij, nadat hij een paar keren diep adem had gehaald. ,,Heb je die misselijke struik bekeken?" ,,Ik ben zo vrij geweest een blik over uw schouder te werpen", gaf de knecht toe. „Naast zo'n inzending hebben wij geen schijn van kans. Het is heel betreurenswaardig." H W R 5'; 15.5' "116.3! DOOR HANS VAN ES Terwijl de natuur zich zichtbaar opmaakt voor de naderende winter breidde een tong van warme lucht zich tijdens het voorbije weekeir, over grote delen van Europa uit. Op de weerkaarten ontplooide zich een ijzersterk hogedrukgebied boven het continent. In zo'n 'anticy, cloon' daalt de lucht langzaam en warmt daarbij steeds verder op, Vanaf de bodem tot zo'n 10 kilometer hoogte steeg het kwik tot ve boven het langjarig gemiddelde. Zaterdag was er nog weinig te merken van de ophanden zijnde nazi mer. In een brede overgangszone met relatief koele lucht overheen bewolking en verspreid over het land viel nog 1 a 2 millimeter rege Hoewel de lucht al subtropische kwaliteiten had, bleef het kwik bij gebrek aan zon nog hangen bij 17 a 19 graden. Zondag gingen dan eindelijk alle remmen los. De kern van het wariy 21 hogedrukgebied lag voor ons op de meest gunstige positie - boven Duitsland - zodat zuidelijke winden met drogere lucht de bewolkinj 17 5- geheel deed verdwijnen. Op enige hoogte was al zeer warme lucht toegestroomd en voorde zon was het nog maar een peuleschilletje de onderste paar honderd meter op te warmen. Dat' resulteerde 11 temperaturen, die sinds het einde van de hoogzomer - medio augo tus - niet meer werden bereikt. De maxima varieerden van 22 tot 2 graden. Dit thermische hoogstandje wordt vandaag nog eens dunn- tjes overgedaan. De zuidenwind voert nog altijd droge Middellands Zeelucht aan, waarin de zon onbelemmerd zijn gang kan gaan. Deze hele week blijven hogedrukgebieden weerbepalend. De zuide jg 21 wind neemt vanaf morgen verder in kracht af, waarbij het in de lan heldere nachten sterker kan afkoelen. In deze tijd van het jaar bet« kent dat grote kans op mist, die op sommige plaatsen ook overdag nog een tijdje kan blijven hangen. Op andere plaatsen heeft de zor wat minder moeite om die vochtige, koude laag aan de grond op te lossen. Er van uitgaande dat de zon nog krachtig genoeg zal zijn or de ochtendmist te verdrijven mag op aanhoudend zacht tot nazomi|g_2! weer worden gerekend met temperaturen tussen 17 en 22 graden Oceaandepressies volgen een noordelijke route langs IJsland en Noord-Scandmavië. Soms dringt een zwak front door tot het Noord zeegebied, maar door de aanhoudende heerschappij van hogedruk boven het vasteland, zal daarvan nauwelijks iets te merken zijn. Ci neerslagkansen blijven deze hele week dus erg klein. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Meest bewolkt en perio- langs de westkust. In het zuidoosten vandaag ook nu en dan zon en droger. Vooral vandaag zacht met maxima tussen 10 en 16 graden; in het zuidelijke binnenland zelfs oplopend tot 20 graden. Zweden: In het zuiden zonnige pe rioden en bijna overal droog. Naar het noorden toe meer bewolking en af en toe regen. Zacht met vandaag maxima van on geveer 10 graden in het noorden tot rond 22 in het Denemarken: Eerst flinke zonnige perio den en droog. Morgen la- vandaag, zonnige perioden en droog. Morgen, later op de dag, in Ierland veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden maar vandaag ,in oost-Schotland en Engeland nog maxi ma tussen 20 en 24 graden. België en Luxemburg: zonnig en met in het binnenland w Middagtemperatuur op vandaag van 20 graden aan de kust tot 24 graden in de Ardennen; morgen net iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig en droog herfstweer met in de nacht en ochtend kans op mist. Verder flinke zonnige perioden, maar in Bretagne èn Normandië ook enkele wol kenvelden. Vandaag maxima van'20 gra den of meer; in het oosten zelfs 25 of meer. Morgen net iets minder warm. Perioden met zon maar van tijd tot tijd ook wolkenvelden en in het noordwesten mogelijk wat lichte regen. Vandaag maxima van 21 graden in het noordwes ten tot? 27 graden in het binnenland; morgen overal rond 26 graden. Madeira: Wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Maar aan de ooste lijke en zuidelijke 'costa's een kleine kans op 'een regen- of onweersbui. Langs de Golf van Biskaje ook wolken velden en mogelijk wat regen. Op de meeste plaatsen vrij warm met maxima rond 26 graden, in Andalusië zelfs bo ven 30. Alleen in het uiterste noordwes ten aanmerkelijk minder warm met on geveer 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 28 gra- Marokko: .Westkust: flinke'zonnige perioden. In het noordelijke binnenland ook wolken velden en mogelijk een bui. Middagtem peratuur aan zee ongeveer 28 graden. Naast zón ook stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur circa 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog maar in het uiterste plaatselijk mist. Zo mers .warm met maxima uiteenlopend van 25 graden bij Limoges tot 28 gra den in de Provence en Languedoc. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Flinke zonnige perioden maar in het zui den ook stapelwolken en mogelijk een regen- of onweersbui. In de Po-vlakte in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het noorden vrij zacht met maxima rond 25 graden; elders maxima uiteenlopend van 21 graden langs.de Adriatische Kust tot 26 plaatselijk op Sicilië. grote kans op mist. Op vandaag n van 22 graden in het noorden tol het zuiden en midden; morgen c plaatsen net iets lager. Zwitserland: Rustig en droog weer met'flinke u perioden. In de dalen in de nac ochtend ook kans op mist of \33gh gende bewolking. Maxima onge«a Oostenrijk: Droog en rustig herfstweer rr het laagland kans op mist. Verder zon en maxima van ongeveer 23 gra veel zon en droog maar vandaag if zuiden en oosten ook nog enkele! kenvelden. Middagtemperatuur if tussen 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: ook nog wolkenvej 1 ochtend hier e Slowakije eei In de nacht mist. Vrij warm met maxima 1 Hongarije: Vandaag naast zon nog enkele velden; morgen vrij zonnig, overal droog en in de nacht plaatselijk mist. k gevëer 24 graden. DINSDAG 10 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.56 Zón onder Maan op 18.47 MaanonderO icqi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.19 16.38 03.52» Laag 12.16 00.00 11.57» op Dublin Frankfurt 21 U Ikh 19 II JtZ{ 20 11: O.Q, een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Malta: Perioden met zon en kans op een on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: stapelwolken. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden, maar vandaag op de noordelijke stranden, bij een stevige wind uit zee, enkele graden lager. Turkije en Cyprus: kele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 19 graden Dardanellen tot 25 of meer langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Vrij rustig en droog herfstweer met flink wat zon, maar in de nacht en ochtend 26 15 !n* 30 13 3-0 23 1' urk 26 1-' ihe 21 151!eu 27 "s* >5

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14