522 110 GOLD jormalige Rode Leger bedelt om geld en eten Rwanda zoekt wankelend naar evenwicht Buitenland ;i:/a dwarsboomt Rwanda-tribunaal 'Mister Ward krijgt nieuwe bestemming' Tegen kinderprostitutie -7 OKTOBER 1995 'Paramount Pictures. ORIGINELE SERIE MET ONDER MEER CAPTAIN KIRK EN MR. SPOCK. GINELE STAR TREK ZIE JE ALLEEN BIJ Bij jou nog niet op de kabel? Vraag erom bij je Gemeente of bel met de kabel info lijn 06-300414 (50c. p/m) ie s %en nog maar één taak: zelf fysiek overleven atmc nairobi frans van den houdt correspondent afrika Wat gebeurt er in Rwanda als straks het vliegtuig met Paul Kagame, de sterke en vice-president, wordt neergeschoten door Hutu-milities en de man overlijdt? Ligt het dan niet voor de hand dat het door Tutsi's gedomineerde Rwandees Patriottisch Front (RPF) begint met het afslachten van Hutu's? Vragen van een lezer van een Keny- aanse krant. Vragen waaruit duidelijk wordt dat de vertwijfeling over Rwanda nog altijd groot is bij de buitenwereld of beter gezegd, groter wordt, gezien recen te moordpartijen onder Hutu's in Kana- ma en Kayove door soldaten van het na tionale leger. „De situatie in het land is nog altijd erg onzeker", meent eer\ Westerse diplo maat in Kigali, de hoofdstad van het Oostafrikaanse landje. „Ik kan niet zeg gen dat de spanning door de moorden is toegenomen maar het wordt wel steeds moeilijker een koers aan te geven Rwanda zal gaan volgen. Het kan alle kanten op. Er hoeft maar dit te gebeuren en de richting kan heel snel veranderen en niet in gunstige zin". Het RPF is nu zo'n 15 maanden aan de macht in Kigali en heeft in die tijd ge poogd het desolate land weer een beetje op de rails te zetten. Natuurlijk is dat nog lang niet gelukt. De vernietiging is daar voor veel te omvangrijk en .de wonden bij Hutu's en Tutsi's zitten te diep. Pogingen tot verzoening verlopen ui terst moeizaam en stuiten al snel op haat en immens wantrouwen. Iedere moord en iedere aktie die als vergelding kan worden uitgelegd, zorgt in zo'n klimaat onmiddellijk voor een fikse terugslag. Bijvoorbeeld voor de terugkeer-pro gramma's voor de miljoenen vluchtelin gen in de buurlanden. „We hadden gehoopt dat de vrijwillige repatriëring na de aktie van Zaïre dat vluchtelingen met geweld over de grens zette, red. eindelijk eens goed van de grond zou komen", zegt de Westerse di plomaat, „maar dan krijg je ineens die moorden in Kanama en Gisenyi en zie je meteen de repercussies; de hele operatie komt in gevaar". In tegenstelling tot de Hutu-vhichte- lingen blijven de meeste buitenlandse missies in Rwanda, waaronder de Neder landse, buitengewoon veel vertrouwen houden in het huidige regime. „Maar aan dat vertrouwen zijn wel vele vraagte kens, maren en mitsen verbonden", be nadrukt een Europese afgezant. „Om er voor te zorgen dat het niet alsnog de ver keerde kant opgaat met het land is voor ons intensief toezicht en veel overleg met de regering noodzakelijk". Sinds de kabinetswisseling van augus tus en de komst van een nieuwe premier is de greep van het RPF op de regering duidelijk verstevigd, maar dit heeft vol gens waarnemers niet tot een verharding van haar politiek geleid. De leiders doen daarentegen hun best schoon schip te maken en het bewind een democratisch gezicht te geven. Wanneer het leger zich aan excessen te buiten gaat worden de schuldigen ge arresteerd en berecht. Op dit moment zitten 700 soldaten vast op verdenking van moord en ander crimineel gedrag. „Probleem is alleen dat Rwanda geen militaire rechtspraak kent en militairen niet door een civiele rechtbank kunnen worden gestraftmeldt een diplomaat. „De soldaten kunnen daarom nog niet berecht worden maar de regering doet haar uiterste best snel een oplossing voor die lacune te vinden". Ook het bloedbad in Kanama van twee weken geleden (110 doden) is volgens hem serieus onderzocht. „En de schuldi gen worden vervolgd. Onze indruk is dat dat serieus is aangepakt en dat er niet slechts sprake is van 'window-dressing in de richting van Westerse donoren". Wat betreft de berechting van de meer dan 50.000 verdachten van volkeren moord die overal in het land in overvolle gevangenissen langzaam wegkwijnen, is nog steeds geen vooruitgang geboekt Wel wordt nu iets gedaan om het huma nitaire lot van de gevangenen wat te ver lichten. De arrestaties onder Hutu's, vooral de genen die terugkeren uit vluchtelingen kampen, gaan ondertussen onvermin derd door. Volgens hulpinstanties keren iedere week gemiddeld 7.000 ontheem den terug uit landen als Tanzania, Zaïre en Burundi. Van hen worden er na on derzoek zo'n 50 vastgezet. Terwijl het aantal verdachte burgers blijft groeien, zijn de aanstichters van de volkerenmoord, de hoofdschuldigen dus, nog altijd buiten schot gebleven. De voorbereidingen van het internationale oorlogstribunaal, te houden in het Tan- zaniaanse Arusha, gaan weliswaar door maar verlopen uiterst traag. barre Russische winter. Iets meer dan de helft van al le gebouwen en inrichtingen is wintervast. Maar de soldaten en officieren die het geluk hebben een dicht dak boven hun hoofd te hebben zullen niet veel te eten hebben. Om maar te zwijgen over hun nog min der fortuinlijke collega's. Brandstof Het leger hongert nu al. Aan exercities en gevechts oefeningen denkt in de meeste garnizoenen vrijwel niemand meer. Er is geen brandstof en reserve-on derdelen voor het rijdend materieel zijn er niet. Adju dant Valentin Martinov van een tankregiment in de buurt van Moskou denkt met weemoed terug aan be tere tijden: „Toen stonden we een half uur nadat er alarm was gegeven, klaar om een afstand van hon derden kilometers te overbruggen. Vandaag de dag hebben we nog maar één taak: zelf fysiek overleven. De verwarming doet het niet, 75 procent van onze brandstof is niet klaar voor de win ter en elke dag kunnen licht en gas worden afgeslo ten omdat de rekening niet is betaald". Dat dit niet overdreven is, werd eind vorige maand duidelijk toen zelfs de stroomtoevoer naar een marinebasis met atoomonderzeeërs werd afgesloten. Een kernramp kon nog net worden voorkomen. Bevriezen Kapitein Sergej Borisov heeft niets met atoombom men te maken. Hij zit bij de infanterie. Zijn voor naamste taak is er voor te zorgen dat zijn mannen niet bevriezen. Een hele klus want de meeste gebou wen zijn rijp voor de sloop. „We bereiden daarom een tentenkamp met veldkeukens voor. Binnen ko men kleine potkacheltjes, maar we hebben zelfs moeite om aan brandhout te komen". Het grootste probleem vormt de voeding voor het leger. Diverse hoge bevoorradingsofficieren klagen in het openbaar dat hun troepen miserabel gevoed worden. „Dit jaar hebben onze soldaten en officieren geen komkommers, tomaten of appels gezien. We hadden zelfs problemen om aan aardappels te ko men. Het basisrantsoen bestaat uit pap die onze koks een beetje op smaak brengen met vet en gestoofd vlees. In plaats van brood eten we de droge kost uit onze noodrantsoenen en ook die voorraad is bijna op. Zelfs tijdens de zwaarste periode in de oorlog wa ren de reservedepots niet zo leeg", meldt een batal jonscommandant. De plaatsvervangend hoofdfoerier van de strijd krachten generaal-majoor Artjomov liet een officiële verklaring uitgaan: „De strategische noodvoorraden hebben een kritisch niveau bereikt. Dit ondermijnt de effectiviteit van de troepen. Sommige eenheden hebben grote problemen door de onregelmatige aan voer van eerste levensbehoeften, zoals vis, brood, vlees, boter en andere produkten. Slechts 25 procent van de behoeften is gedekt. Aan verse produkten is na de oogst vrijwel niets ingekocht. De rantsoenen voor bijvoorbeeld de gevechtsvliegers en voor de be manningen van onderzeeboten zijn extreem laag: er is geen enkele compensatie voor fysieke inspannin gen". Bedelen Maar dat geldt niet alleen voor deze specialisten. Een Russische journalist deed verslag van zijn ontmoe ting met een groepje jonge soldaten, dat even buiten Moskou een klusje opknapte. Een citaat uit zijn vetr haal: „Ze zagen er smerig uit. Toen een vrouw, waar schijnlijk een officiersvrouw, passeerde, vroegen ze geld, 300 roebel (ongeveer een dubbeltje-red). Aan een volgende voorbijganger vroegen ze 200 roebel en een paar sigaretten. Het zijn minimale bedragen, maar deze soldaten hebben hun eigen logica. Ze weten namelijk dat hun officieren ook al maanden geen geld hebben ontvan gen en als ze 1.000 of 5.000 roebel vragen, krijgen ze niks. Dus proberen ze met kleine beetjes genoeg bij elkaar te krijgen om iets te kunnen kopen'. Op de vraag of ze zich niet beschaamd voelen om dat ze als bedelaars moeten optreden was het ant woord 'nee'. „In het begin wel, nu zijn we eraan ge wend. We bedelen om de beurt en als de ouwe stom pen ons geld niet afpikken, kopen we een brood, een liter melk en wat sigaretten voor ons vieren". Overleven Kolonel Nikolai Nederov, van de staf van het 22ste le ger, begrijpt best dat de staat kort bij kas zit, maar dat hij niet meer weet wat hij zijn officieren moet zeggen als ze weer droge noodrantsoenen ontvangen in plaats van hun inkomen. Het 22ste leger ligt bij Ni zhni Novgorod, een rijke streek. Het zorgt zelf, net als veel andere eenheden, voor een behoorlijk deel voor verse groente en fruit. Ook houdt het 22ste er een aardige veestapel op na. Maar dat is de Russische belastingdienst niet ont gaan en dus kreeg deze strijdmacht de fiscus op be zoek. Of er maar even betaald kon worden. Per 1.000 gulden zelf geproduceerd voedsel moest 1.200 gul den belasting worden betaald. Sindsdien begrijpen ze bij het 22ste leger de wereld niet meer. De hoogste militaire aanklager, generaal Valentin Panitsjev, toont begrip voor de situatie: „Veel solda ten die eigenlijk paraat moeten zijn, zijn ondervoed. Gezinnen van kaderleden dreigen te verhongeren. Is het een wonder dat officieren en onderofficieren in strijd met de krijgstucht andere manieren zoeken om aan inkomsten te komen? Sommigen werken 's nachts als bewaker, anderen staan in kiosken. Een aantal is op het pad van de misdaad terecht geko men. Vaak stelen officieren en manschappen mate rieel om het door te verkopen". Parlement De grote vraag is nu of en hoe deze aangeslagen mili taire gigant op de ellende gaat reageren. Hoe zal bij voorbeeld het stemgedrag zijn van de strijdkrachten bij de parlementsverkiezingen in december? Hun baas, minister van defensie Pavel Gratsjov, meende het Ei van Columbus te hebben gevonden: indien de Doema, het parlement, niet naar het leger luistert, dan moet het leger in de Doema gaan zitten. En dus beloofde hij zijn steun aan 123 topofficieren, onder wie 23 generaals, die een zetel willen bemachtigen. 'Absurd en ondemocratisch', reageerde het parle ment. Volgens de liberaal Alexej Arbatov willen de Russen helmaal geen generaals in hun parlement. De uiterst populaire generaal Lebed, overigens een uitgespro ken vijand van Gratsjov, houdt er een andere opvat ting op na: „De mensen moeten niet bang zijn voor militairen die in de Doema willen. Ze moeten juist bang zijn voor diegenen die dat niet willen". Pogingen tot verzoening verlopen uiterst moeizaam touwt e deli de erfgenamen van het eens zo m he; Rode Leger de winter door? Dat jchtjdie het opperbevel van de Russi- eenrachten sinds maanden kwelt. De aal $iler de nog altijd bijna twee mil- wm(iiren is dramatisch. Hongerende nt va1 officieren die al maanden geen ersteben ontvangen. Piloten kunnen gespi omdat er geen brandstof is en dda8tscheeps oefeningen van de ^n'jachten hoeft al helemaal niet srveprden gedacht. Onze correspon- ndd Hoogendijk schildert een even jord-als treurig beeld van het Russi- n. De sral ii i hoogendijk mistF daarrvijgzame generaals en admiraals in Rus- 'P niilarm. Volgens kolonel-generaal Vasili H'chtofd van de afdeling financiën van het het jen defensie, zit 80 procent van de vlieg- |ke rcte weinig brandstof. Nieuw materiaal dkrachten wordt volgens hem niet of .«kocht. „Als het zo doorgaat zal over tien hts vijf procent van de Russische bewa- valificatie 'geavanceerd' verdienen. Van jdkrachten is dan geen sprake meer", al- r^aal. L-4\a Kolomatin schetst een droevig beeld !^jjereiding van de strijdkrachten op de Meesterspion CIA uit Genève weggehaald genève bob kroon correspondent De station chief van de CIA in Genève, de 57-jarige Terry Ward, is vorige week onver wacht door John Deutch, het nieuwe hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst, ont slagen en naar Washington te ruggeroepen. De reden hiervoor is de duistere rol die Ward heeft gespeeld bij de clandestiene operaties van de CLA in Guate mala destijds een toevluchts oord voor de door Washington gesteunde 'contra's' uit Nicara gua. In Guatemala werd in de ja ren tachtig door een zekere ko lonel Julio Alpirez een aantal 'linkse' dissidenten uit de weg geruimd, onder wie Michael Devine, een in Guatemala woonachtige Amerikaan, en een guerrilla-strijder die met een Amerikaanse juriste was ge trouwd. Kolonel Alvirez stond tot 1992 op de loonlijst van de CIA als 'speciale medewerker' voor een bedrag van 40.000 dol lar per jaar. In Guatemala en Honduras zijn politieke 'verdwijningen' schering en inslag. De Ameri kaanse weduwe van de geliqui deerde guerrillastrijder maakte echter zoveel misbaar, dat het Democratische Congreslid Ro bert Torricelli de zaak vorig jaar in de openbaarheid bracht. Pre sident Bill Clinton gaf Deutch opdracht een enquête-commis sie in te stellen, die de CIA-chef in Guatemala, Frederick Burger, en Terry Ward verantwoordelijk stelde voor de liquidaties. Ward was tot 1993 belast met alle CIA-operaties in Latijns-Ameri- ka en als zodanig verantwoor delijk voor het werk van Burger en Alvirez. Ten tijde van de Republikein se presidenten Reagan en Bush zou deze affaire zonder meer in de doofpot zijn gestopt, maar onder Bill Clinton heeft de CIA zijn vertrouwde sluier van ge heimzinnigheid ten dele moe ten inleveren. Deutch heeft de taak een eind te maken aan de oncontroleerbare praktijken van zijn geheime dienst en meer dan ooit is de CIA nu tegenover het Congres rekening en verant woording schuldig voor zijn miljardenverslindende opera ties. Terry Ward was geen der derangs 007; hij stond bij vriend en vijand te boek als een gerou tineerde meesterspion. Volgens het Franse vakblad Monde du Renseignement en Zwitserse in formanten had Ward in bijna alle internationale crisishaarden zijn sporen verdiend. Hij begon in Laos, waar hij in 1963 verant woordelijk was voor Air Ameri ca, de 'luchtvaartmaatschappij' van de CIA. Daarna werd hij achtereen volgens gestationeerd in Argen tinië, Venezuela, Peru, Bolivia, Honduras en de Dominicaanse Republiek. Tussen 1987 en 1989 was 'agent' Ward in Honduras verantwoordelijk voor de CLA- steun aan de anti-Sandinisti- sche rebellen, daarna kreeg hij het toezicht op alle CIA-opera ties in Latijns-Amerika. Vorig jaar volgde zijn over plaatsing naar Genève, een fel begeerde post voor iedere rechtgeaarde James Bond. De even neutrale als internationale Zwitserse stad staat al sinds de oorlog bekend als een super markt voor inlichtingendien sten, waar als diplomaten of VN-functionarissen vermomde spionnen naar hartelust kunnen grasduinen. Voor Libië, Irak en Iran is Ge nève nog steeds de voornaam ste 'antenne' in Europa. Maar ook de westerse landen laten zich hier niet onbetuigd, om van de voormalige Sovjetunie maar te zwijgen. De Amerikaan se VN-missie had op het ontslag van Terry Ward uiteraard geen commentaar. „Hij was inder daad aan de missie verbonden", zei woordvoerder Larry Taylor droogjes. „Mister Ward schijnt nu een nieuwe bestemming te krijgen". itrouwen en haat spelen nog steeds een belangrijke rol in Rwanda. De toekomst van het land is foto reuter corinne dufka dag van 12.00 uur 's middags tot 24.00 uur 's nachts king is een zaak voor de Veiligheidsraad, aldus de openbare aanklager. In het uiterste geval kan de Veiligheidsraad sancties afkondigen tegen VN- Iidstaten die het werk van het tribunaal belem meren. De Kenyaanse radio meldde woensdag dat Moi had gezegd dat hij medewerkers van het tribunaal zal laten arresteren bij aankomst in Kenya. Na de machtsovername vorig jaar in Rwanda hebben veel Hutu's, onder wie vermoedelijk enkele be langrijke oorlogsmisdadigers, hun toevlucht ge zocht in Kenya. Taipei Met poppen probeerde de stichting Tuin van de Hoop gisteren de aandacht te trekken in een park in de Taiwanese hoofdstad Taipei. De stichting bestrijdt de kinderprostitutie. Particuliere organisaties schatten het het aantal minderjarige prostituées in Taiwan op 80.000. foto epa taochuan yeh 'eer anklager Richard Goldstone van het aif BenDunaal heeft de Kenyaanse president aif be» Moi op de vingers getikt. Aanleiding «faking van Moi dat medewerkers chtDe,anda-Tribunaal niet welkom zijn in aif be*1 zou zelfs arrestatie boven het hoofd cht be« alfbw! waarschuwt dat Kenya het volken- Chtb€Jt als onderzoekers van het tribunaal au be»dt gewezen. Weigering tot medewer- allbe»' all bw alf oe*"

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7