Bakker Openhartige bloemen lachen je toe Tuinieren Kamerplanten ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 TUINBLADEN Onze Eigen Tuin (Mien Ruis cs), heeft in het herfstnummer een beschouwing opgenomen van Carl Koch over de tuin van de toekomst. Potten, tegels, houtwerk en andere trendy tuinrekwisieten zijn volgens hem van voorbijgaande aard. De tuin van straks zal weer vol planten en bloemen staan. De planten zullen het ook beter doen, omdat de bodem op de juiste wijze schimmelig is ge maakt. De kennis en invloed van de juiste grondsamenstel- ling zal zijn effect op de kwali teit van de eigen flora niet mis sen. Door het aanbrengen van geënte aarde zal zelfs de kweek van eigen oogstbare paddestoe len mogelijk worden. Een bloembollenkweekster uit de kuststreek vertelt over 'de herenakkoorden' waardoor de 3300 bollenboeren zich beter houden aan de milieuafspra ken, en steeds minder de gif spuit hanteren. Ook een artikel over de Bijlmer als eldorado voor de tuiniers. ,,(...)Niet het Las Vegas van het socialisme, maar het Puongyang van het anarchisme". Grasduinen bezoekt de kasteel tuinen in Arcen, waar tientallen rozen, modeltuinen, vijvers, een bamboebos, een 'canyon' en de Graduine-tuin te zien zijn. Vooral veel aandacht voor de rozentuinen. Nergens is nog iets van de ravage te zien die de overstromingen hebben aange richt, stelt verslaggever Nico Vermeulen vast. Het natuur cultuur-tijdschrift heeft een ei gen 'van Kaap tot Kaap-tuin' op Arcen, met kuipplanten vanuit verre oorden bij elkaar gezet. Meer aandacht is er voor de vrije natuur met drie 'eindeloze' najaarwandelingen in de Belgi sche Leie, het Drentse bagger- veen en het Zuidhollandse Goe- Recidence van september/oktober heeft een verhaal over het nieuwe optrek je dat architect Jan de Bouvrie zich hoog op een heuvel bij Saint Tropez heeft aangeschaft. Ook uit Frankrijk een reportage uit het ongerepte Yvelines, waar Marie-Luceen Peter Townsend, met behulp van een serre, hun tuin op een bijzondere wijze bij het interieur hebben betrokken. Puur en ongerept zijn de kwali ficaties voor de tuin van me vrouw De Visser-Schröder in Bilthoven. Dertig jaar geleden legde ze de basis voor deze -7C GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM heemtuin, die als vanzelf over gaat in de vrije natuur. De men senhand is meer herkenbaar aanwezig in de tuinen die schuil gaan achter bekende Amster damse grachtenpanden, die wij als voorbijganger alleen van aangezicht kennen. Vaak diepe weelderige tuinen. Met prachti ge oude bomen en sierlijke ont werpen. Recidence heeft een boottocht georganiseerd, die de lezers naar de achtertuinen bin nen de grachtengordel voert. De excursie wordt waardig afgeslo ten met een afternoon tea in het Amstelhotel. Apart uitje voor verloren zondagmiddag. Kost wel f 125 per persoon. Bloemen Planten heeft Rob Verlinden (bekend van tv) als nieuwe medewerker in huis ge haald. Hij zal elke maand bij een bekende en bij een onbe kende tuinliefhebber op bezoek gaan. Verlinden is vooral op zoek naar de emotioenel band die mensen met hun eigen stukje natuur hebben. In het oktobernummer bezoekt hij de tuin van zijn collega-presenta tor klusjesman Nico Zwinkels. Verder in B&P een serre en veranda-special, een inventari satie van vogels-aantrekkende hagen, tips voor balkonplanten, hoe zelf beschermde planten te kweken en een overzicht van de werkzaamheden die in oktober in de tuin moeten worden ver richt. Plant van de maand is de tongvaren: die 's winters groen blijft en zelfs in de donkerste hoeken van de tuin wil groeien. Harteloos is een negatief be grip, openhartig positief. Dit als het gaat over mensen. Maar hoe zit dat met bloe men? Vinden we dan harte loos minder aardig dan open hartig? De antwoorden op de ze vraag zullen verschillen. Er zijn veel mensen die dol zijn op harteloze bloemen. Ande ren hebben een voorkeur voor openhartig en tot die anderen reken ik mezelf. De natuur kent nauwelijks harteloze bloemen, al zijn er wel een paar op te noemen zoals bij voorbeeld de paardebloem. Maar doorgaans zijn bloemen in hun oorspronkelijke staat openhartig. Dat wil zeggen dat hun meeldraden niet door manupilatie vervangen zijn door bloembladen. Ofwel dat hun piepkleine buisbloempjes gewijzigd zijn in lintbloemen zoals dat bij 'dubbele' compo sieten gebeurt. Een voorbeeld van een uiterst harteloze, desondanks gero mantiseerde en veelbezongen bloem is de roos. Voor velen het summum van bloemen- schoonheid. Maar in mijn ogen is het simpele bloempje van het hondsroosje of de eglantier veel mooier. Deze soorten kunnen zich ook nog door zaad vermenigvuldigen, terwijl de zogenaamd veredel de rozen uitsluitend door mid del van stek of ent voort blij ven leven. Ze hebben immers nauwelijks nog meeldraden. Kort gezegd: ik ben dol op openhartige bloemen die je als het ware toelachen. Een van de liefste bloemen in dit soort zijn de cosmeas, mijn zomerse lievelingen. Cosmea hoort bij de zomer en kan, wat mij be treft, niet vroeg genoeg in bloei staan. Daarom zaai ik deze bloem tegenwoordig vaak in de late herfst, in okto ber. In het voorjaar beschik ik dan over kleine, stevige an af geharde kiemplanten, want ik zaai buiten. Hoe het af zal lopen met mijn herfstzaai als we een een pe riode van min twintig krijgen weet ik niet, maar dan heb ik nog zaad achtergehouden voor voorjaarszaai. Overigens heeft ervaring ge leerd dat ook de eenjarige rid derspoor (Consolida) de Alys- sum procumbens, de gouds bloem en ook de wemesia het goed doen bij herfstzaai. Zoek een plaatsje dat redelijk beschut is, graaf een kistje in of zaai in de volle grond op normale wijze, in normale diepte. Druk zachtjes aan en zorg er vooral voor dat de zaaiplaats goed gemarkeerd is. Anders wordt ons kostbare zaaigoed bij een grote beurt gewoon weggewoeld. Zelf leg ik altijd een glazen plaat op vier stenen op de zaaiplaats. Dan zijn de jonge planten toch iets beschermd. Omdat het maar een klein plaatsje is hebben ze voldoende vocht uit de omgeving. Als de plantjes in het voorjaar hanteerbaar zijn, worden ze eenmaal verspeend voor ze naar hun uiteindelijke plek gaan, vaak een plaatsje waar eerst bollen hebben gestaan. Voordeel van al dat geploeter: twee tot drie weken eerder bloei. Vraag en antwoord Door onvoorzien omstandig heden is het schrijven van H. de Boer uit IJmuiden on beantwoord gebleven. Maar dat halen we nu in, al hebben de traag groeiende fuchsias nu zeker genoten van de warme zomer. Inmiddels kondigt de winter zich alweer aan en fuchsias houden niet van Ne derlandse winters. We moeten ze dus tijdig binnen halen. Daarna voor de helft insnoei- en en op een koele, maar vooral vorstvrije plaats laten overwinteren. Hoewel daglicht niet bitter noodzakelijk is voor de planten in ruste, is het wel meegenomen. Maar iets wa ter, om de drie weken bijvoor beeld, kan niet gemist worden. De wortels mogen niet geheel en al uitdrogen. In de loop van de winter zullen de planten het laatste restje blad zeker verliezen. Dat is niet erg want in het voorjaar worden ze nog iets meer ingesnoeid, boven dien krijgen ze nieuwe, goede potgrond en daarna vooral veel warmte en vocht. Zelf be gin ik half februari al met het 'wakker maken' van mijn overwinteraars. Die luxe kan ik me permitteren omdat ik over een serre beschik. Maar een lichtgestookte kamer doet het ook goed. En nu het grootste probleem bij overwinteren: een aantal soorten komt heel slecht de winter door. Alleen de soorten met een rood rokje, buis in vaktaal, doen het jaar op jaar goed. Maar dit soort wordt in Ierland zelfs als haag aangeplant. Zijn er onder de lezers die enige ervaring heb ben met de kleur van het rokje en de al dan niet winterhard heid tijdens verblijf in een vorstvrije ruimte? Dan hoor ik dat graag. Nog een verlaat antwoord en nu op de vraag van Josephine E. Neervoort uit Oegstgeest. Haar asparagus bleek zomaar ineens meterslange slierten te maken. Ik vermoed dat het over de Asparagus sprengen gaat, de fraaie lichtgroene hangplant. De slierten zijn ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN niets anders dan lange takken in spe en getuigen van veel le venslust. Zuinig zijn dus op die slierten en daarbij beden ken dat de asparagus een nau we bloedverwant is van onze lekkere asperges. Daarvan eten we ook de spruiten, zij het dat die aanmerkelijk dik ker zijn dan de aankomende takken van de asparagus. K. Suijk-Hartgens uit Heemstede meldt vol trots dat de passiebloem dit jaar vruch ten draagt. De vraag nu luidt of deze eetbaar zijn. Wel wis en waarachtig al zijn ze niet zo lekker als de zuurzoete vruch ten van de Passieflora edulis die speciaal voor de vruchten wordt gekweekt. Onze passie bloemen heten in het Latijn Passiflora caerulea, hebben geen donkere, maar gelig groene vruchten en houden net als de eetbare soort van veel warmte. Die is er van de zomer volop geweest, dus zijn er in menige tuin vruchten ontstaan. De tweede vraag van mevrouw Suijk luidt: wanneer moeten de vruchten geplukt worden. Hiervoor geldt het aloude recept: als ze makkelijk los laten. De natuur heeft een truukje bedacht. Die vormt een flinterdun kurklaagje tus sen vrucht en plant als de vrucht rijp is en dus af mag vallen. Maar zodra er vorst dreigt, zou ik ook alle onrijpe vruchten plukken en in een niet te warme kamer na laten rijpen. Succes met de oogst. 's-Gravendamseweg 49A Voorhout Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting Een kamer is natuurlijk pas echt sfeervol met planten, en of die kamer nu groot of klein is. Bakker heeft kamerplanten die altijd mooi passen. U kijkt uw ogen uit, want de prijzen zijn opvallend klein gehouden. Haarlem: Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg, Telefoon 023-243238 Hillegom: Beeklaan 18, Telefoon 02520-78311 PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Promoveer met deze plant! (6); 7. Gerechtsdienaars (5); 8. Hij veroorzaakt veel verkeer in de voorhoede (5); 9. Door een biljar ter geproduceerd op het scherm (5); 10. Ontwerp van niveau (4); 11Aan de mast een onduidelij ke puinhoop (6); 12. Zo plat is een betoverde vis (6). Verticaal: 2. Men stille de dorst bij de ri vier! (5); 3. Hiermee komt een auto in beweging (6); 4. Door middel van geld drukken (6); 5. Ook een man met invloed kan 'm krijgen! (4); 6. Wat ondernemin gen doen (8); 10. Dit niveau hoort bij een boog (4); 11Die jongen eet vis (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL HEINZ f&TS//K&EN Wg£& TERU&, MAN/ NEB EEN ZEE - /RE/S (SEMAAMT EN Tasv HEB K QCH/RBREU/C (5EIEPEN EH TOEN EEN /N OF EEN osvBEWOOM£> EHANP AAAÉSESFGEEP HEEFT EÉN TWEE &£RPM£M N££FT BOOT VUUR HEEFT &EMAAHT ACASOSTCE ED EMMER. A MET ZEEMEERMIN HEEFTEE- TRPUWP MEE AUSOS- TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Het achterste gedeelte van heer Bommels tuin grenst aan het Donke re Bomen Bos. De grond is op die plek erg vruchtbaar en het licht is er gedempt, zodat het een goede plek is om er bloemen te kweken. Op een mooie dag in het najaar be woog heer Oliie zich dan ook glimla chend door de perken om het gewas te keuren. „Niet slecht, Joost", sprak hij. „Dit jaar zullen we zeker een prijs winnen op het Rommeldamse Flora festival, denk je niet?" „Zonder twijfel, heer Olivier", gaf de bediende toe. „Vooral het bed chry- santemums mag er zijn, met uw wel nemen. Fraai van kleur, vol van vorm en rank op de stengel, als ik me zo mag uitdrukken." „Dat zou ik ook menen", zei heer Bommel. Zijn glimlach verdiepte zich toen hij zich over een bijzonder grote bloem boog om de geur op te snuiven. „Men ruikt de herfst", pre velde hij. „Kruidig, met een zweem pje van zoet er in en prikkelend in de neus. De markies maakt dit jaar geen enkele kans, wat ik je zeg. Nog een dagje fijntjes bemesten en dan..." Op dat moment klonk er een kuchje en toen ze zich omdraaiden zagen ze de markies van Cantecler de Barne- veldt achter zich staan. „Zo vroeg reeds in de weer, amice?" vroeg de edelman deelnemend. „Ach ja, het valt niet mee om het onkruid uit de bloemkoolbedden te houden. Het boerenbedrijf is zwaar. „Bl-bloemkoolbedden?" stamelde heer Ollie, rood aanlopend. „Dit zijn m-mijn prijsbloemen!" Nu hief de markies zijn lorgnon omhoog om be ter te kunnen kijken. „Parbleu!" sprak hij. „Nu u het zegt. Waaratje! Het zijn astertjes!" W Pa"\ H E T DOOR HANS VAN ES Echt warme nazomerdagen hebben we in de achte ken met mogen beleven; slechts op een enkele sera^j schreed het kwik de grens van 20 graden. De atmo een 'depressieve' stemming, waarbij talrijke laged' konden uitleven boven onze omgeving. Hogedrukgebieden moesten in de wachtkamer; pa"! berdagen toonden de weerkaarten stijgende luchtt ropese continent, al was dat niet voldoende om re^ den op afstand te houden. Maar wat september nit ber te gaan waarmaken. De komende dagen bouwt en omvangrijk hogedrukgebied op, dat in grote delj even de zomer in herinnering brengt. R Vrijdag kregen we al een aardig voorproefje van he' men gaat. Met een zuidenwind werd zachte lucht edit liet zich uitbundig zien en het kwik liep op tot eenfac loop van de dag werd de invloed van een frontaal sfler dat via de Britse Eilanden naderbij kwam. De wind:re| de hemel vertoonde steeds meer sluierbewolking. Voordat het nazomertje losbarst, krijgt het front va1 0 gang tot ons land. Het neerslaggebied is echter stebei derhevig. Het blijft waarschijnlijk bij wat licht gespi o gende wolkendek begint in de loop van de middag^] Tegelijkertijd komt de aanvoer van subtropische lu het wat zwoel aanvoelt. Het kwik blijft nog net ondr Zondag heeft het continentale hoog zich verder vePtd druk stijgt tot boven 1030 hectopascal. De wind di H naar zuid en voert warme lucht aan, die via Noord-, aj< sche Schiereiland en Frankrijk komt aanzetten. De zodat de zon volop de ruimte krijgt. Vrijwel overal ii kwik tot 21 a 24 graden. LÜ9! Na het optrekken van de plaatselijke ochtendmist11 opnieuw zo'n mooie oktoberdag. In de dagen daarryijg: drukcentra bepalend voor ons weer. De kans op miiiari ochtend neemt wel flink toe. Overdag is er wellichtofd Niettemin blijft het erg zacht voor de tijd van het jan d sies en hun regenfronten nemen een noordelijke rcte 1 een paar dagen droog blijft. dkr. 5?koc wits R O RJÜ Jdkr u KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Met name in het zuiden in de loop van zondag ook wat zon. Aan de kust m het zuiden en westen veel wind. Middag- temperatuur tussen 9 en 14 graden, zondag in de omgeving van Oslo circa 18 graden- Zweden: Bewolkt en vooral in het westen regen. Zondag in het zuiden ook wat zon. Maxima van circa 8 in het noorden tot plaatselijk 20 op zondag in het zuiden. Denemarken: Bewolkt en van het westen uit af en toe regen. Zon dag af en toe zon en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden, zondag enkele graden ho- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd re gen en eerst veel wind. Zondag in het zuidoosten perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 14 in het noordwesten tot 22 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Zaterdag enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zondag eerst plaatselijk mist. Geleidelijk perioden met zon. Middagtemperatuur van 19 graden aan de kust., tot 23 graden op zondag in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig en overwegend droog herfstweer met in de nacht en ochtend kans op mist. Verder flinke zonnige perioden, maar zaterdag langs de kust van het Ka naal nu en dan ook wolkenvelden. Tem peratuur uiteenlopend van 18 graden langs de Kanaalkust tot 24 in het oos ten. Portugal: Droog en vrij zonnig. Stijging van tempe ratuur-, zaterdag maxima van ongeveer 24 graden in het noordwesten tot dicht bij 30 graden in het oosten. Madeira: Perioden met zon en en vooral zondag mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden. Aan de ooste lijke en zuidelijke costa's kleine kans op een bui, mogelijk met onweer. Warm met op veel plaatsen maxima rond 28 graden, in Andalusië plaatselijk boven 30. In Galicië rond 22 graden. Canarische Eilanden; Flinke zonnige peuoden en droog. Mid dagtemperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden. Landinwaarts ook wolkenvelden en mo gelijk een bui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden, naar het zui den toe iets warmer. Tunesië: Naast zon ook stapelwolken en kans op een fikse regen- of onweersbui. Middag temperatuur circa 27 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk kans op mist. Erg zacht; maxima uiteenlopend van 24 graden aan de Middellandse Zee tot 28 graden op zondag plaatselijk in het binnenland. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon en kans op een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Flinke perioden met zon en kans op een enkele regen- of onweersbui. In Po-vlak te in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur rond 25 gra- Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse regen- en onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. Malta: Perioden met zon en een kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Zondag van het westen uit kans op een bui. Boven de Egeïsche Zee nu en dan wel veel wind. Middagtempe ratuur vlak aan zee rond 21 graden, landinwaarts ongeveer 25, zondag iets lager. Turkije en Cyprus: Veel zon, later in het noorden wolkenvel den en vrijwel overal droog.Middagtem- peratuur uiteenlopend van ongeveer 20 graden rond de Dardanellen tot 25 of meer langs de Turkse zuidkust en op Cy prus. Duitsland: Vrij rustig en overwegend droog herfstweer met flinke zonnige perioden maar in de nacht en ochtend wel kans op mist. Maxima van 16 graden in het noorden tot 25 graden op zondag plaats in het binnenland. Zwitserland: Rustig en droog weer met flinke zonnige perioden. In de dalen in de nacht en ochtend ook kans op mist of laaghan gende bewolking. Maxima rond 23 gra den. ZONDAG 8OKTOBfl Zon- en maanstaif Zon op Maan op 17.5f| Waterstand IJmuiden Hoog 02.58* Laag 12.56 MAANDAG 9 OKTOH Zon- en maanstam Zon op 06.5» Maan op 18.11 Waterstand IJmuiden Hoog 03.39 3, Laag 11.30*2 Weerrapporten 06P-Rtf Mi.» ank| Amsterdam hall benDUni De Bilt hall be» Mo: Deelen licht beij^, fitSJndi ETS™ licht bedt al half bec'dt g half be* half be* half be* Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Oslo Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg licht be Los Angeles half be Ne* Orleans onheil New York lel Aviv licht be onbew. I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6