Gevechten laaien op SONJA VARA ismOwsT Eensgezind Labour sluit congres in jubelstemming af Buitenland üVc W Fred en Rosemary West waren perfect koppel r Juppé en kinderen flats van gemeente Bomaanslag markeert Kelkals begrafenis Opperbevelhebber Russen Tsjetsjenië zwaar gewond Israël houdt vier vrouwen langer vast OKTOBER 1995 e ex-minister gearresteerd ormalige Italiaanse minister van begroting Paolo rlj+no is gisteren in Napels gearresteerd op verden- ptie, afpersingen machtsmisbruik. Dat hebben iplie meegedeeld. Pomicino (56) is gearresteerd in ?en onderzoek naar het betalen van steekpennin- em^ Napels tussen 1989 en 1992. Hij zou zo'n vier ton ■art^iomen van een ondernemer in ruil voor een over- iee/'* 'or rs maken straten schoon toriteiten in de Zuidchinese stad Guiyang hebben iarn;n bedacht om de straten schoon te houden. Ieder- ;t openbaar spuugt of afval op straat gooit, moet uur lang straten schoonmaken, terwijl hij een geel toudt en een knalgeel jack draagt. ,,Dit straft de al dienen ter opvoeding van de andere mensen", urgemeester van de stad, Jiang Juezhong. •erder Japanse sekte opgepakt ^Siordvoerder van de Japanse sekte Aum Shinrikyo, is in de afgelopen nacht gearresteerd op verden- i. eigetped. Hij zou in 1992 hebben gelogen tijdens een !aandere se^te ^'c een voormalig lid op illegale wijze een 3 ^andig zou hebben gemaakt. Sinds de gifgasaan- io van Tokyo, in maart van dit jaar, trad Joyu op der van de sekte. loor overstromingen IRE/(tromingen zijn verantwoordelijk voor eenderde vondse die rampen aan de economie toebrengen. De n in het algemeen slecht verzekerd. Dat heeft de ^^i Elo, directeur van het VN-Decennium ter voor- ^wituurrampen, gisteren gezegd. ellen in Mozambique fle honderden mensen hebben gisteren in de Mo- ioofdstad Maputo geprotesteerd tegen de prijstij- •nsmiddelen. De betogers bekogelden auto's met tarricades op en roofden marktkramen leeg. De n de lucht om hen te verspreiden. Niemand raak- Blndreotti blijft in Palermo maffia-proces tegen de Italiaanse ex-premier An- de Siciliaanse hoofdstad Palermo. De president ink, Francesca Ingargiola, heeft gisteren het ver- msfrdediging afgewezen om de zaak over te dragen al tribunaal voor ministers en ex-ministers in Ro- 1 ok lier Juppé heeft /kcondigd dat hij p n vertrekken uit ll«endom zijn van (rijs. Op die ma- Jen eind te ma- stijgingen van U in de tijd dat Vaams?eester van Pa an grifanse justitie is ei ^rechtelijk voor- 176612nnpn i7689ir Uleen -n zlJn verhuisd ichtig tomende weken Jtevende doen om een a224ohÏBen dle mi! iptn zei Juppe 'zender France- D In Parijs startte "vooronderzoek, aderen huurden hij Ioco-burge- Parijs en toe- Ie verdeling van Waafl!fiats ^ie ejgen- °r- e*meente waren, Kru/s,)ncjer jg markt- Van jlerzoekt de pro- Neerili toewijzing van ter va maanden gele- .n Juppé, wiens lel voor negatie- Franse kranten D'zich in een ha- fl;. De premier, Zaterdagavond 21.10 uur Nederland 3 Tijd voor een goed gesprek Uitgesproken Openbare aanklager in Britse 'proces van de eeuw': WINCHESTER CPD Rosemary was de perfecte metgezel voor seriemoordenaar Fred West. Beiden wa ren geobsedeerd door dezelfde, vernede rende seksuele spelletjes met jonge vrou wen. Hun slachtoffers werden tijdens hun laatste dagen op aarde behandeld als ob jecten en daarna vermoord. De sterke band tussen Fred en Rosemary bestond erin dat ze alles van elkaar wisten en sa men twintig jaar lang de buitenwereld te slim af waren. Fred zou die jonge vrouwen nooit heb ben kunnen verkrachten en vermoorden zonder de hulp van zijn vrouw. Daarom draagt Rosemary de volle verantwoorde lijkheid voor de tien moorden. Fred, die zich op nieuwjaarsdag ophing in zijn cel, kan niet meer worden veroordeeld Met de 'openingsspeech' van openbare aanklager Brian Leveson kwam gisteren het Britse 'proces van de eeuw' eindelijk op dreef. Voor het eerst na hun beëdiging mochten de acht mannen en vier vrouwen van de jury opnieuw plaatsnemen op hun bank in de rechtszaal. Helemaal achter aan, net onder de publieke tribune en met zicht op de ruggen van alle advocaten, zat een zoals altijd onbewogen Rosemary. Minder onbewogen was de jury. Niet lang nadat de openbare aanklager zijn blauwe ringmap met gruwelijke foto's had getoond, kïegen sommigen het moeilijk. ,,Wat de politiemensen in het 'griezelhuis' in Gloucester vonden, is te verschrikkelijk om in woorden te vatten", had Leveson hen voorgehouden. ..Alle slachtoffers waren naakt, met me ters tape rond hun mond en zonder enig respect gedumpt in een gat van nog geen meter breed. Om hun lichamen daarin te krijgen, werden ze eerst in stukken gesne den. Van bijna alle skeletten die werden opgegraven, ontbraken beenderen van de handen en voeten." De openbare aanklager gaf de jury een chronologisch overzicht van de tien moor den waarvan Rosemary West wordt be schuldigd. Over het feit dat niet alle slachtoffers in huis werden begraven, maar ook in de tuin, zei Leveson: ,,Toen hun kelder vol was, zullen de Wests heb ben gedacht: genoeg is genoeg." Aan vooravond van bestand in Bosnië [8 ftp de Parijse beurs, als de franc naar de laagste notering en is gezakt. foto epa wiens populariteit in de opinie peilingen aanzienlijk is gedaald, hangt niet alleen een vervolging wegens ambtsmisbruik boven het hoofd. Zijn kantoor moest na de bekendmaking van het vooronderzoek voor de derde maal in zes weken officieel ont kennen dat hij aftreedt. Maar de koers van de franc zakte en ook de beurs tendeerde naar bene-' den. De premier zei gisteren dat hij het vooronderzoek ,,met geen vinger" zal tegenwerken. „Laat de wettelijke procedures hun loop hebben, zo simpel is het", zei hij. De vroegere minister van bui tenlandse zaken, die als fervent ondersteuner van zijn partij vriend Chirac na diens verkie zing tot president als premier werd aangewezen, zit ook in het nauw omdat hij niet veel tijd heeft. Van hem wordt verwacht dat hij spoedig resultaten van zijn beleid kan aantonen. Bovendien was de boodschap in de begroting voor 1996 geen pretje voor de Fransen. De BTW gaat omhoog tot 20,6 procent, de benzineprijs stijgt en hogere prijzen van tabak en verlaging van de alcohol-promillagegrens zijn in het vooruitzicht gesteld. Voor 10 oktober hebben diverse vakbonden en partijen al een al gemene staking aangekondigd. Aan de vooravond van de komende wapenstilstand in Bosnië zijn de gevechten gisteren weer opgelaaid. Volgens waarnemers zijn alle partijen bezig op de valreep zoveel mogelijk ge bied te veroveren, voordat het bestand dinsdag van kracht wordt. Op die ma nier willen de partijen hun uitgangspositie voor toe komstige vredesbesprekin gen verbeteren. WASHINGTON-SARAJEVO Rtr-DPA-AFP Volgens de Verenigde Naties wordt vooral in het noorden en het westen van Bosnië hevig ge vochten. Uit de omgeving van Bosanska Krupa en Ötoka wor den zware gevechten gemeld. De VN melden dat in de afge lopen dagen tussen de vierhon derd en zeshonderd Kroatische militairen de grens met Bosnië zijn overgestoken en oprukken naar Bihac, een moslim-enclave in het noordwesten van Bosnië- Herzegowina. Eerder was spra ke van een troepenmacht van enkele duizenden Kroaten, maar dit bericht is ingetrokken. Ondanks felle gevechten in de noordoostelijke bergketen Ozren lijkt geen van de partijen daar successen te boeken. In te genstelling tot eerdere berich ten van het Bosnisch-Servische persbureau Srna lijkt de stad KJ- juc, in het noordwesten van Bosnië, niet in handen van Bosnische Serviërs te zijn geval len. De VN spraken de berich ten van Sma gisteren tegen. De Amerikaanse onderhande laar Richard Holbrooke waar schuwde dat een staakt-het-vu- ren in Bosnië nog niet betekent dat de vrede dichtbij Is. Op een persconferentie in Rome herin nerde hij eraan dat in Vietnam vijf jaar nodig was om een duurzame vrede te bereiken. Het bestand, dat donderdag door de Amerikaanse president Clinton bekend werd gemaakt, gaat op 10 oktober in, mits de gas- en stroomvoorziening in Sarajevo is hersteld. Technici zijn inmiddels begonnen met de herstelwerkzaamheden. De besprekingen over een vredesakkoord voor Bosnië tus sen de leiders van Bosnië, Kroa tië en Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro), zullen eind ok tober ergens in de VS beginnen. Eerder werd 25 oktober als da tum genoemd, maar óp verzoek van de Kroatische president Franjo Tudjman wordt het en kele dagen later. Een Bosnisch-Servische soldaat, gewond tijdens de gevechten in de buurt van Kljuc, wacht op zijn knieën op medische hulp. In Washington herhaalde pre- een dergelijke regeling succes- sident Clinton zijn voornemen vol begeleiden, en „de VS moe- 25.000 Amerikaanse manschap- ten als leider van de NAVO hun pen naar Bosnië te sturen om deel doen", aldus Clinton, die een eventuele vredesregeling te zei goede hoop te hebben dat steunen. Alleen de NAVO kan hij het Congres van de nood- PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Frankrijk werd er gisteren met een nieuwe bomaanslag aan herinnerd dat met de dood van Khaled Kelkal het terrorisme niet is gestorven. Bij de bom aanslag in Parijs raakten acht mensen licht gewond. De aanslag, die plaatsvond plaats op de dag van Kelkals be grafenis, werd naar alle waar schijnlijkheid gepleegd door medestanders van de vorige week vrijdag gedode verdachte. De bom ontplofte tegenover een metrostation dat dezelfde naam droeg als het dorpje waar Kelkal werd doodgeschoten door de gendarmerie: Maison Blanche. Jacques Toubon, minister van justitie, bevestigde onmiddellijk na de explosie dat het om een aanslag ging. Hij zei: „Het neu traliseren van Kelkals groep be tekent niet dat er geen anderen zijn die aanslagen kunnen ple gen". Evens als bij voorgaande aan slagen bestond de bom uit een camping-gasflesje dat was ge- De Russische generaal Romanov op archieffoto. foto epa MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het breekbare vredesoverleg in de opstandige Russische deelre publiek Tsjetsjenië heeft giste ren een daverende dreun gekre gen. Vermoedelijk Tsjetsjeense extremisten pleegden in de hoofdstad Grozny een aanslag op het leven van de Russische opperbevelhebber en plaatsver vangend minister van binnen landse zaken, generaal Anatoli Romanov. Een speciaal uit Moskou overgevlogen team medische specialisten vecht sinds gister avond voor het leven van de 47- jarige generaal. Er is een her senoperatie uitgevoerd. Ge vreesd wordt dat de strijd in Tsjetsjenië nu opnieuw in alle' hevigheid zal oplaaien. Het was de tweede aanslag binnen korte tijd op een Russi sche topfunctionaris. Eerder ontsnapte de persoonlijke ge zant van president Boris Jeltsin, Lobov, aan de dood doordat een tijdbom te laat afging. Gistermiddag ontploften twee op afstand bediende zware bommen precies op het mo ment waarop Romanov met zijn escorte een viaduct in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny passeerde. De jeep van de gene raal werd totaal vernield, zijn adjudant en zijn chauffeur wa ren op slag dood en Romanov werd met zeer ernstige hoofdwonden naar een zieken huis in de buurt gevlogen. De woordvoerder van presi dent Jeltsin verklaarde dat Mos kou ondanks deze 'terroristi sche daad' zijn politiek om tot een akkoord te komen met de opstandige Tsjetsjenen niet zal opgeven. Maar de Russische plaatsvervangend minister-pre sident Oleg Soskovets zei tegen over het persbureau Itar-Tass dat de oorlog blijkbaar gewoon doorgaat. De aanslag kwam op een mo ment waarop de al weken stagnerende onderhandelingen over vrede in Tsjetsjenië einde lijk weer op gang schenen te ko men. De vroegere Russische parlementsvoorzitter Chasboe- latov, een Tsjetsjeen, trad met toestemming van het Kremlin op als bemiddelaar en ook het brede overleg dat Moskou zo graag wil, begon enige vorm aan te nemen. In strijd met akkoord met PLO JERUZALEM •AFP-Rtr-GPD foto reuter ranko cukovic zaak hiervan kan overtuigen. Het door Republikeinen gedo mineerde Congres heeft beden kingen geuit over het sturen van troepen. vuld met explosieven. De fles was in een vuilnisbak gestopt op de Place d'Italie in het 13de arrondissement, pal tegenover het station. Twee voorbijgangers liepen lichte brandwonden op, zes an deren schade aan het trommel vlies. Twee auto's werden licht beschadigd. Israël heeft gisteren in strijd met het akkoord met de PLO beslo ten vier vrouwelijke Palestijnse gevangenen niet vrij te laten. De vier maken deel uit van een groep van 1.100 a 1.200 Palestij- nen in Israëlische gevangenis sen die in de komende dagen zouden vrijkomen. De kwestie komt vandaag ter sprake tijdens een bijeenkomst van de Israëlische minister Pe res en PLO-voorzitter Arafat in Gaza. Dan komen ook de tech nische details van de Israëlische troepenterugtrekkingen aan de orde, waarmee in de komende weken een begin wordt ge maakt. In het akkoord was bepaald dat 'alle vrouwelijke gevange nen' zouden worden vrijgelaten, evenals 2.000 anderen. In totaal houdt Israël bijna 6.000 Palestij - nen vast. De Israëlische president Ezer Weizman liet echter weten dat hij zou weigeren de gratieverle ning van twee vrouwelijke ge vangenen te ondertekenen die in Oost-Jeruzalem vastzitten wegens medeplichtigheid aan moord op joden. Een Israëlisch ministerieel comité onder lei ding van premier Rabin, dat de vrijlatingen regelt, bepaalde en kele uren later dat het dit stand punt zou overnemen en geen gevangenen zal loslaten die ver oordeeld zijn wegens moord pp Israëli's. Om die reden werd be sloten de vrijlating tegen te houden van nog eens twee an dere vrouwen die op de Weste lijke Jordaanoever vastzitten. De commissie bepaalde verder dat 23 van de in totaal 28 vrouwelij ke gevangenen zondag vrijko men en dat de vrijlating van 1.100 a 1.200 mannen dinsdag zal volgen. De PLO protesteerde scherp tegen de inbreuk op de afspra ken, die onderdeel uitmaken van het gisteren door de Knes set goedgekeurde akkoord over de uitbreiding van de Palestijn se autonomie. Onze correspondent in Israël, Ad Bloemendaal, meldt dat Is raël vijf Hamasleden toestem ming heeft gegeven te vertrek ken naar Sudan. Volgens Rabin houdt dat verband met pogin gen van de PLO overeenstem ming te bereiken met de I lamas om terreuracties te voorkomen vanuit gebieden die onder het Palestijnse bestuur vallen. Maar hij voegde eraan toe dat het vijf tal geen Israëlische boodschap aan Sudan bij zich heeft. De Hamas leden reizen naar Sudan via Jordanië, waar ze Ha- mas-leiders het concept van een overeenkomst met de PLO willen voorleggen. Daarin staat naar verluidt dat de Harnas het Palestijnse bestuur zal gehoor zamen en geen pogingen meer zal doen het te ondermijnen. BRIGHTON Rtr-DPA-AFP Eensgezind heeft de Britse Labour-par- tij gisteren haar jaarlijkse congres afge sloten, vol vertrouwen dat zij op weg is naar de regeermacht na zestien jaar oppositie. Minder dan twee jaar voor de parle mentsverkiezingen in het voorjaar van 1997 behaalde Labour-leider Tony Blair een historische triomf in de Zui dengelse badplaats Brighton. Blair, die de partij in korte tijd van zijn socialisti sche verleden ontdeed en een pragma tische koers insloeg, versterkte zijn po sitie en wist kritiek van de socialisti sche oude garde af te slaan. Voor het eerst stemde het congres niet één keer tegen de wil van de par tijleiding in. Alle linkse stokpaardjes konden terug naar de stal: van het na tionale minimumloon tot de eenzijdige afschaffing van de kernwapens, van het ongedaan maken van de privatisering van de nutsbedrijven tot bezuinigingen op defensie. Doel van deze ongekende eensge zindheid: met een gematigd beleid, voorzien van een randje solidariteit en een scheut technologische vernieu wing, de kiezers uit de middenklasse die na zestien jaar genoeg hebben van de conservatieve regering aan zich te binden. Vandaar ook plechtige belof ten van Blair en de schaduwminister Fi nanciën Gordon Brown dat er geen uit- gavenexplosie onder Labour zal zijn, waardoor de belastingen zouden moe ten worden verhoogd, en de bestrijding van de inflatie ook van Labour de hoogste prioriteit krijgt. Dit mede om het draagvlak van ondernemers en het bedrijfsleven te versterken. De afspraak die Blair met British Te lecom heeft gemaakt dat alle scholen en bibliotheken in het land gratis op de elektronische snelweg worden aange sloten, werd van talloze kanten bewon derd als blijk van creatief en daad krachtig handelen. Aan het slot van het congres riep Blairs plaatsvervanger John Prescott de afgevaardigden op de strijd aan te bin den en waarschuwde voor zelfvoldaan heid. Labour staat 20 tot 30 procent voor in de opiniepeilingen op de Con servatieven, maar het gaat erom die voorsprong te in een verkiezingsover winning om te zetten. Maar ook mensen buiten de partij en de Britse pers waren het erover eens dat het Blair is gelukt met zijn overtui gingskracht Labour een nieuw voorko men te geven. De partijleider wil La bour noch links noch in het midden zien. Voor hem is het belangrijker met een beeld van eensgezindheid en disci pline zijn visie op maatschappelijke so lidariteit en het opheffen van de klas sentegenstellingen te verwezenlijken. Daarover schreef de links-liberale krant Guardian„Deze week heeft Groot-Brittannië de eerste socialist voortgebracht, die voor de hele natie spreekt." „Dit was het succesvolste \a- bour-congres in de geschiedenis van de partij", meende de conservatieve Times. En zelfs een vooraanstaande Conservatief gaf toe dat Blair een win naar lijkt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5