Nieuw mestbeleid kost 1700 boeren hun baan T ra Binnenland ra !VE LEOLUX-PRIJS BIJ VAN TIL PvdA: gift van fiscus voor niet-verdienende partner van tiM.iWYMHi Zestig jaar blindengeleidehond prachtige koningin in rood, wit en blauw Spionagedienst IDB nog steeds actief Haarlem-dag bij enquêtecommissie 5KTOBER1995 egen alcoholcontrole op werk vakcentrales FNV, CNV, MHP en AVC zijn mor- itinematige controles op alcohol en drugs op het jven de vakcentrales in een open brief aan de r Arbeids- en Bedrijfsgeneeskunde (NVAB). De bedrijfsartsen voelt wel voor steekproefgewijze /erknemers in zogenoemde risicofrmcties. Bij de en in Nederland bestaat geen behoefte aan derge- indien zijn de proeven volgens de bonden in ;ondwet. voor Surinaamse militairen ien jaar na dato krijgen dertig Surinaamse mili- )82 tijdens de decembermoorden onder de wape- een uitkering van de Nederlandse staat. In in- Jden kan de uitkering oplopen tot ruim anderhalve jaten krijgen zo genoegdoening voor het inkom- keizij hebben geleden toen Nederland hun soldij nrvulde nadat Bouterse de oppositie bloedig had Militairen die de regeling willen gebruiken, moe- uele aanvraag indienen. ,huifwil lagere maximumsnelheid regt provinciebestuur van Noord-Brabant zal het rijk ;ing vtnaximumsnelheid op de Brabantse snelwegen ;n van 120 naar 100 kilometer per uur. Op de WD echtpartijen dat het belang van een beter milieu Waniveegt om gas terug te nemen. De verlaging van de met faeid is een van de maatregelen die Gedeputeerde et in Hen in een provinciaal beleidsplan voor een beter laatje) vreest dat de Brabantse snelwegen nog meer Vooral het bedrijfsleven is daar niet bij gebaat. vanjeid is het volgens de WD niet echt nodig om te bijidat autosnelwegen niet de onveiligste wegen zijn. weWnse beurs zelf naar de beurs e Amsterdamse effectenbeurs wordt medio vol- aamloze vennootschap. Mogelijk, als het rende- 1 ,e Ok is ,,en de beurs een zelfstandige plaats ver- ".5 vennootschap na vijf jaar naar de beurs. Ook de tn eiTgj, ^et vorjg jaar nQg |jet afweten, wordt op- orriigd tot de NV toe te treden. Bestuurslid J.H. Pon- aar' iebeurs zei zich te willen inzetten voor aanslui- ïensr ei >00 banen weg bij ABP nt helgemeen Burgerlijk Pensioenfonds ABP is voortij- uit. 't inkrimpen. Drie jaar geleden kondigde de toen- een afslanking van circa 900 man aan. Inmiddels weg en is de inkrimping stopgezet. Het amb- lenfonds heeft het op het ogenblik zo druk dat er Dvergewerkt. Er zijn zelfs weer 200 tijdelijke krach- Bovendien zijn nu 16 oud-ABP'ers die met iszaten, door het pensioenfonds opgeroepen om i werken. Het ABP verandert per 1 januari van een 1 een commerciële onderneming en moet alle zei- klantgerichte pensioenen te kunnen bieden. Model Parma is een typisch Leolux- ontwerp: tijdloos, luchtig, met massief beuken romp, nosag vering en afritsbare kussenhoezen. Tijdelijk bij Van Til voor een exclusieve prijs! Uitvoering in wollen 'Clermont': NU 2495.- NU 2895.- ANP Algemeen Nederlands Persbure Nederlands' grootste designcentrum (12000 rrr) is een ware Leolux-expert. Bij Van Til treft y- u niet alleen alle modellen, maar ook diverse speciale aanbiedingen! Boze veehouders voeren actie in Den Haag den haag gpd De strengere mestnormen gaan tot de komende eeuw wisseling 1.700 arbeidsplaatsen in de agrarische sector kosten. Ook zullen boeren rekening moeten houden met een verdere achteruitgang van hun inkomen. Minister president Kok sprak in dit verband van „een pijnlijk maar noodzakelijk offer van de sector voor een beter milieu". mestnota als het maximaal haalbare compromis. Volgens De Boer wordt het probleem met de mestoverschotten hele maal opgelost in 2010. Ook Van Aartsen meent dat hij het beleid goed kan verdedigen naar de boeren. ,,De landbouw zal de komende jaren op het scherpst van de snede moeten boeren, maar ik ben er van overtuigd dat het kan." De normen voor de hoeveel heid mest die op het land mag worden uitgereden worden de komende jaren geleidelijk aan- Het kabinet presenteerde giste ren de mestplannen voor de ko mende vijftien jaar. Daaruit bleek dat de overheid 17 mil joen kilo fosfaat uit de markt neemt door het opkopen van mestquota. Daarnaast trekt het kabinet geld uit om de overblij vende bedrijven te versterken. In totaal is hiermee een bedrag van 475 miljoen gulden ge moeid. Zowel Van Aartsen (landbouw) als minister De Boer (milieu) verdedigden de gescherpt. Uiteindelijk zal in 2010 nog maar 20 kilogram meer fosfaat op een hectare mogen worden uitgereden dan het gewas kan opnemen. Om dat te kunnen berekenen moe ten de boeren verplicht een mi- neralenboekhouding bijhou den. Bovendien worden de vee houders verplicht een milieu vriendelijke stal, een zogenaam de groen label-stal, te bouwen. Het banenverlies komt tot het jaar 2000 in de rundveehouderij op 1000 en in de varkenshoude rij op 700 uit. Het kabinet ver wacht dat vooral de jonge boe ren gedwongen worden hun be drijf op te geven. Door de vermindering van het aantal boeren zullen er ook banen verdwijnen in de agrari sche industrie. Voor de overblijvende bedrij ven hangt er een fors prijskaart je aan het mestbeleid. Verwacht wordt dat melkveehouders ge middeld 1000 gulden extra kwijt zijn. Varkenshouders moeten op een inkomensdaling van 7000 gulden rekenen. Die inko mensdaling wordt veroorzaakt door de heffing die de boeren op hun mestoverschot moeten betalen. In totaal zal die heffing volgens Van Aartsen zo'n 64 miljoen gulden opbrengen. Het nieuwe mestbeleid heeft de afgelopen weken al tot grote beroering onder de boeren ge leid. Gistermiddeag demon streerden nog zo'n 200 boeren in de Haagse binnenstad. Van Aartsen en De Boer toonden be grip voor de reacties. Zij vinden dat hun voorgangers te weinig hebben gedaan om het mest probleem op te lossen. den haag anp De PvdA-fractie vindt dat partners zonder een eigen inkomen recht moeten krijgen op een gift van de fiscus. Dat systeem zou in de plaafs moeten komen van de huidige voetoverheveling: dat is de mogelijkheid voor kostwinners om de belastingvrije voet van hun niet-verdienende partner over te nemen. PvdA, D66 en WD willen af van deze voetoverheveling, omdat die een 'premie op thuiszitten' betekent. Voor vrouwen is het on aantrekkelijk een klein baantje te accepteren omdat hun man dan zijn belastingvoordeel kwijtraakt. De belastingvrije voet bedraagt voor iedereen 6.000 gulden, zodat mensen met een niet-werkende partner een belastingaf trek hebben van 12.000 gulden. Het belastingstelsel zit zo in el kaar dat het voordeel groeit naarmate iemand meer verdient. De WD heeft een initiatief-wetsvoorstel ingediend om de voetoverheveling af te schaffen. Aan dat voorstel kleven echter tal van technische bezwaren. De kans dat het plan de eindstreep niet zal halen wordt ook in WD-kring steeds groter geacht. De PvdA-kamerleden Van Zijl en Vliegenthart willen daarom met de WD praten over de mogelijkheid de voetoverheveling om te zetten in een negatieve inkomstenbelasting. Partners die niets verdienen en dus ook geen belasting betalen zouden dan recht krijgen op een gift van de fiscus van enkele duizenden guldens. Volgens de PvdA'ers zou het moeten gaan om een voor iedereen gelijk bedrag. De operatie zou een besparing van enkele miljarden per jaar opleveren. Dat geld zou kunnen wor den teruggesluisd naar de belastingbetalers, maar ook kunnen worden gebruikt om werkgelegenheid te scheppen in bijvoor beeld de kinderopvang. Van Zijl en Vliegenthart kiezen nadruk kelijk voor die laatste mogelijkheid. Kabinet tegen Melkertbanen basisonderwijs den haag gpd De Tweede Kamer moet maar met nieuwe voorstellen komen voor de manier waarop de ge wenste versterking van het ba sisonderwijs moet worden be taald. Het plan van WD en D66 om voor dit doel 2500 gesubsi dieerde banen voor langdurig werklozen (Melkertbanen) te schrappen is 'niet wenselijk'. Dat zei premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Hoewel zowel het kabinet als alle fracties in de Tweede Ka mer overtuigd zijn van de nood zaak extra geld naar het basis onderwijs te sluizen, kost het de grootste moeite de benodigde 100 miljoen op tafel te krijgen. PvdA-kamerlid Van der Ploeg noemde het WD/D66-voorstel vorige week 'asociaal'. In de mi nisterraad kon gisteren echter geen alternatief worden gevon den. Voordat de Tweede Kamer dinsdag over de motie stemt, zal achter de schermen inten sief overleg op gang komen op zoek naar een andere financie ringswijze van de 'impuls' voor het basisonderwijs. PvdA-ka merlid Van der Ploeg liet desge vraagd weten al een aantal plannen ontwikkeld te hebben. Ook D66-kamerlid Ybema is be reid over alternatieven na te denken. Kok zei dat het kabinet even eens een duit in het zakje zal doen. Zo zouden de extra leer krachten in 1996 uit eenmalige meevallers betaald kunnen wor den, op voorwaarde dat voor 1997 en 1998 een blijvende op lossing wordt gevonden. Minis ter Zalm (financiën) keerde zich vorige week nog tegen zo'n aan pak. EXCLUSIEF KLASSIEK K. Gouda De Belangenvereniging van Geleidehond Gebruikers (BGG) vierde gisteren het zestig jarig jubileum van het fenomeen 'blindengeleidehond'. Honderd leden van de vereniging maak ten met hun hond een tocht door het centrum van Gouda. Toch was het voor de BGG niet louter een feestdag. De vereniging vreest dat de opleiding van de toekomstige geleidehonden on dermaats zal zijn. Sinds de breuk tussen het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF) en zijn instructeurs vorig jaar, ziet woordvoerder Van Doorn van de BGG donkere wolken zich boven de toekomst van zijn leden samenpakken. Sinds die strubbelingen is er grote vertra ging in het opleiden van honden. Iemand die een geleidehond wil, moet volgens de BGG gemid deld anderhalf jaar wachten. Bo vendien krijgen de instructeurs tegenwoordig een opleiding van nog maar drie maanden. Vol gens Van Doorn heeft een goede instructeur zeker drie jaar nodig om alle nodige kennis op te doen. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Grolsch mag bodemprijs pils handhaven almelo-enschede gpd Grolsch mag de bodemprijs waarvoor pijpjes in de winkels worden verkocht handhaven. Zolang de discount-winkelketen Nettorama weigert het bier voor die bodemprijs te verkopen, hoeft Grolsch geen kratten met pijpjes meer aan dit bedrijf te leveren. Dat heeft de rechtbank in Almelo gisteren bepaald in een kort geding dat Nettorama tegen Grolsch had aangespan nen. Nettorama, dat alle eisen zag afgewezen, moet de kosten van het geding betalen. Directeur thuisverbruik van Grolsch J. van den Hoven ver wacht dat Nettorama de leve ringsvoorwaarden van Grolsch en de bodemprijs van 19,22 gul den per krat zal respecteren. „Vervolgens zullen wij de leve ranties hervatten", zei hij giste ren. Als Grolsch de bodemprijs had moeten loslaten, zou de schade voor de brouwer 'aan zienlijk' zijn geweest. Bij een la gere prijs bestaat de kans dat supermarkten het bier uit de schappen halen. Dat zou grote gevolgen hebben voor de afzet van Grolsch, dat de helft van de omzet in Nederland uit het thuisverbruik haalt. Rechtbankpresident mr. Dre- wes benadrukte gisteren dat Nettorama en Grolsch al jaren geleden overeen zijn gekomen dat er een bodemprijs wordt ge hanteerd. Nettorama heeft zich daar ook in feite altijd aan ge houden. Er is volgens de rechter sprake van een verticale prijs binding. En dat is voor bier niet ongeoorloofd. De minister van economische zaken heeft al wel aangekondigd die wet te willen wijzigen. Maar het gaat de rech ter te ver om daar nu al op vooruit te lopen. denberg maakt nieuw staatsieportret E NEEFJES lame blik kijkt Six opzij. Haar uit- [rood-wit-blauwe e van een echte Ifdruk geeft een v weer die zich [raagt of het alle- }at haar wordt tsieportret van gemaakt door a Rodenberg end in vergelij- tde portretten <es Marte Röling. 4-^82 en in 1990 I prukken van jkt die weliswaar Mi, maar een saai hetsen van de ko- ■J® Vnieuwe kunst- behatrjxveei ïevendi- lgerten. Ze ziet er nu iet h dan op de reeds :hartretten. 'an&ilderde de vlag er b^oile' overheen, sclijkt alsof de ko- u's- Ie hoed, een witte retMauwe japon zjllze van de natio- litieoor een koninklijk ^e"rg orgineel, geeft zelf toe. „Als de ikrfyeek in mijn ate- Je veerd, had ik een imolderij gemaakt, 'en fixeerd op haar leerddng en kom je ïe een vlag voor hangen." uiteraard uitge- itrix een week lang in Gouda zou bi- np De 'echte vorstin' van Carla Rodenberg. vakkeren. Samen met drie an dere kunstenaars mocht Roden berg de koningin tweeënhalf uur op paleis Huis ten Bosch observeren. „Het was een ramp" vertelt de kunstenares openhartig. „Normaal gespro ken praat ik eindeloos met mijn model, maar dat was nu nauwe lijks mogelijk. Soms werden er wel grapjes gemaakt, maar het contact was niet intiem, de rela tie bleef erg statisch." Thuis draaide Rodenberg ein deloos videobanden met beel den van Hare Majesteit af en FOTO ANP zette haar indrukken in diverse versies op papier. „Ik heb haar wel tien keer verkleed", zucht de kunstenares. Maar in man telpak bleef Beatrix voor haar te veel een stijve koningin en ver dween de mens achter de Ma jesteit. „Uiteindelijk heb ik voor de vlag gekozen en het portret is op deze manier wel speelser ge worden. Nu heb ik haar ten minste niet met zo'n tuttig hoedje afgebeeld. Na een jaar zwoegen leverde de kunstenares haar werk in en kreeg ze van de koningin het of ficiële antwoord: 'Deze is ak koord'. Indirect vernam ze uit hofkringen het sympatiekere oordeel dat Beatrix haar nieuwe officiële portret, dat in menig gemeentehuis zal komen te hangen, „daadwerkelijk heel mooi vond". Inmiddels is Ro- denbergs werk in een oplage van tweehonderd exemplaren gezeefdrukt. Ook drie andere kunstenaars hebben een staatsieportret van Beatrix gemaakt. Het gaat hier om een olieverfschilderij op karton van Annelies Hoek, een suikerets van Frank Leenhouts en een gemengde techniek van Marike Bok. Deze afbeeldingen zijn echter weinig vernieuwend. De sfeer is stijf en kil en ze lijken daardoor veel op de oude por tretten van Marte Röling. Deze kunstwerken worden overigens wel als officiële staatsieportret ten beschouwd. Ze zijn echter nog niet leverbaar. De Rijks voorlichtingsdienst wacht op het oordeel van het publiek. Bij een minimum-inschrijving van elk dertig exemplaren worden ze alsnog afgedrukt. Tot en met 22 oktober kunnen belangstel lenden de portretten bewonde ren in het Panorama Mesdag in Den Haag. HILVERSUM» ANP De vorig jaar door premier Lubbers opgeheven Inlichtingen Dienst Buitenland (IDB) is niet volle dig ontbonden. Toenmalig hoofd mr. K. Meulmeester spioneert nog steeds met twaalf medewerkers in Latijns-Amerika en het Midden-Oosten. Dit hebben anonieme, voorma lige IDB-agenten gisteren gezegd in het VPRO-ra- dioprogramma Argus. Lubbers ontbond de IDB op 1 januari 1994, na dat twee afdelingshoofden interne problemen in de openbaarheid hadden gebracht. Het ging om de manier waarop spionnenchef Meulmeester met zijn mensen omging. De twee werden bijna voor straf overgeplaats naar Baghdad en Teheran. Net voordat zij een proces voor de ambtenaren rechter hierover dreigden te winnen, hief Lubbers de IDB op. Een deel van de buitenland-spionnen zou wor den overgeplaatst naar de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD), de Militaire. Inlichtingen Dienst (MID) en naar een geheime afdeling van het ministerie van justitie. De rest zou elders bij de rijksoverheid worden ondergebracht. Dit laatste is nooit gelukt, zo schreef premier Kok vo rige maand in de toelichting op zijn begroting voor 1996. De IDB ressorteerde onder het minis terie van algemene zaken. In de zomer werd bekend dat de archieven van de IDB ruim voor de opheffing van de dienst al waren vernietigd. Lubbers had dat ontkend, maar Kok gaf wel opening van zaken. In het VPRO-pro- gramma werd gesteld dat Meulmeester in 1992 op eigen initiatief de geheime stukken heeft laten verdwijnen. Dat was in strijd met de wet, zo er kende Kok enkele maanden geleden. DEN HAAG» JAN KUYS De parlementaire enquêtecommissie opsporings methoden vervolgt haar openbare verhoren maandag 9 oktober met een verdere speurtocht naar de Delta-affaire. Het Delta-onderzoek is het grote project, waarop later het IRT Noord-Hollan d/Utrecht is gesneuveld. Tijdens het Delta-onder zoek lieten politie en justitie partijen drugs vrij op de markt komen. De commissie-Van Traa ontvangt maandag de Amsterdamse officier van justitie F. Teeven, voor heen teamleider van de douanerecherche van de FIOD. Daarna melden zich drie Haarlemmers voor de commissie: K. I^angendoen, destijds chef van de Criminele Inlichtingendienst (CIO) Ken- nemerland; J. van Vondel, voormalig medewerker van diezelfde CID en officier van justitie J. Snij ders van het. huidige kernteam Randstad Holland en Midden. Inmiddels heeft A. Docters van Leeuwen, het hoofd van het college van procureurs-generaal, in een brief aan het dagblad De Telegraaf en de Ne derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) her haald wat de Haarlemse getuigen Dros en Gonza les hebben gezegd over het optreden van sommi ge journalisten, die zich bezig houden met mis- daadverslaggeving. Docters van [.eeuwen bena drukt dat de uitlatingen van de Haarlemse poli tieman en officier van justitie betrekking hebben op de ethische kant van de journalistiek. Hij wil met de NVJ een discussie aangaan over dit onder werp. VERDIÉN GELD!! ig showmodelion c. heo Stet akticprij7( >ermarkt togen NL >uw model 1996 m.a&vens%01PO H eerti ugowaard W 0/2 5718088 Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3