Inde van militaire keuring Links houden Kitst kwam er een met een grote knuffelbeer' de kantine van Indelingsraad Roer bond heerst een overweldigende stil- Tweeëntwintig jongens in de pu- 1 hangen onderuit in het nep-leer n zwijgend in de verte. Pas wanneer Istdoende burger-ambtenaar nog- eeft benadrukt dat de lunch gratis is, e meest vermetele de aanval op een grèar geleden nog gingen in Roermond wel honderd 18-jarigen 'door de Nu is dat nog maar de helft en na 1 Noorti >aat het licht helemaal uit. Het einde choffé [jjdperk nadert. 2e t0' enk maar niet dat je dit zomaar weer lit", waarschuwt J. Reyners, hoofd ndelingsraad Roermond. „Je laat een bertise weglopen. We hebben ervoor fe keuringen in stand te houden. Dat :ig geweest voor de volksgezondheid %>u van pas kunnen komen bij de voor een beroepsleger. Maar het kos- nent heeft de doorslag gegeven." Uitstel is afstel in de kantine de vaat is opgehaald, gezelschap een voorlichtingsfilm te de keuring en wat daarop volgt, lelicht en begeleid door strakke syn- itiziek ziet een slagveld er niet eens |dt. Zelfs .de sectie militaire admini- ft op de video wel iets opwindends, ipje moet bevorderen dat zoveel jongeren zich bij de selectie-officier verklaren om te dienen. Als be iogen ze dan zelf aangeven naar welk ;toonde onderdelen hun voorkeur welk tijdstip voor de oproep het :omt. Daar zal dan 'zeer sterk reke- sistr/ut worden gehouden', verzekert de in- Vie daarentegen aangeeft niet in in e willen, loopt het risico toch opge- 'd^epe e worc^en' maar dan waar en wan- arvoof defensie het beste uitkomt. sfeerv el recruten eieren voor hun geld kie- mod( liet zo vreemd. De groep die deze partuur.1 bij de indelingsraad verschijnt, be- tgerusti T een groot deel uit 18-jarigen die rte was iloma's hebben en geen opleiding he. wast Igen. Een studie is namelijk reden maken stel, en uitstel betekent op dit mo de 2e Vi wel zeker afstel. Wie over een bewijs Op 1 januari 1997 houdt de dienstplicht op te bestaan. April volgend jaar wordt de laatste lichting van zo'n 1200 dienstplich tigen opgeroepen. Wie geen studie volgt en ook geen andere reden heeft om uitstel te vragen, wordt dit najaar gekeurd bij een van de vijf overgebleven indelingsraden. De conditie van de 'patat- generatie' blijkt niet minder, maar over discipline en incasseringsvermogen heeft de keuringsartsz'n twijfels. van inschrijving beschikt en z'n formulier op tijd terugstuurt, wordt niet eens meer opge roepen voor de keuring. De lichting die wèl verschijnt scoort dan Wel wat lager op de taaltest, maar met de motivatie van de jon gens is niets mis, verzekert Reyners. „De jon gens die we nu hier krijgen zijn zeer positief. We hadden zelf eigenlijk meer problemen verwacht." De keuringsartsen hoeven dus ook niet meer zo alert te zijn op wat de op één na oudste sport ter wereld moet zijn: het ontdui ken van de dienstplicht. Reyners neemt de ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 Onze Taal „Een tijdje terug hadden we hier iemand die de hele dag met een grote knuffelbeer liep te zeulen. Hij had wel z'n VWO afgemaakt. Die jongen is afgekeurd, maar ik was het daar niet mee eens." foto cpd marc van der kort sterke verhalen hierover met een pak zout. „Indianenverhalen", zo kwalificeert hij het merendeel van de successtory's. „Buiten heeft de één een nog grotere mond dan de ander. Maar zitten ze aan je bureau dan zijn ze zó klein. Ik denk dat nog geen procent van degenen die beweren dat ze wel even S5 (geestelijk ongeschikt voor dienst, red.) gaan voorwenden het ook werkelijk doet. Èn daar van prik je er in 99 procent van de gevallen doorheen. Ik blijf beweren dat het nauwelijks iemand lukt. En als het wel lukt, weten wij het niet." Keuringsarts Paul Kwee heeft tegenwoor dig dan ook meer te stellen met vrijwilligers voor het beroepsleger, die juist alles doen om eventuele mankementen te verbergen. „Maar het komt nog steeds voor, lieden die allerlei blessures simuleren of erger voordoen. Som mige jongens hebben op hun anamnese-for mulier zoveel kwalen aangekruist, dat we weieens zeggen: die is zeker met de ambu lance gekomen." Soms zijn er twijfelgevallen. „Daar overleg gen we dan over. Een tijdje terug hadden we hier iemand die de hele dag met een grote knuffelbeer liep te zeulen. Hij had wel z'n VWO afgemaakt. De vraag is dan of je zulk gedrag moet belonen. In dit geval is die jon gen afgekeurd, maar ik was het daar niet mee eens." Struikelblok Ook Reyners is niet geneigd tot mededogen met de laatste lichting dienstplichtigen. „Er gens was 'n begin en ergens is ook weer een eind. Je kunt wel drie maanden eerder stop pen, maar dan is er weer een andere groep de klos. Alleen in echt schrijnende gevallen be kijken we de zaak, maar in principe passen we gewoon de wet toe." Hoe Neerlands hoop ervoor staat, wordt vastgesteld aan de hand van de ABOHZIS- formule, wat staat voor Algemene indruk, Bo venste en Onderste ledematen, Horen, Zien, Intelligentie en Stabiliteit Die onderdelen worden gewaardeerd met een cijfer van 1 (goed) tot 5 (waardeloos). De veronderstelde fysieke malaise bij de huidige patatgeneratie lijkt zich in de statis tieken van Defensie te stabiliseren. Het af keuringspercentage is in ruim tien jaar tijd opgelopen van ruim 20 tot 35 procent. Een kwestie van betere meettechnieken, maar ook van een algeheel verminderde conditie. In Roermond, waar tegenwoordig ook veel jongeren uit Midden-Nederland worden ge keurd, merkt men daar niet zoveel van. „Het afkeuringspercentage is wel lager geweest, maar het loopt niet meer op", weet Reyners. „Praat je over beroeps dan wordt het een an der verhaal. Een extra centimeter vet tikt dan flinkaan." Ook Kwee, al bijna dertien jaar keurmees ter van dienstplichtigen, kan niet zeggen dat de conditie van de jongeren van nu minder is. „Wel heb ik m'n twijfels over de discipline en het incasseringsvermogen." Het grote struikelblok is tegenwoordig de gehoortest. De fluisterende arts heeft inmid dels plaatsgemaakt voor een computer, die feilloos de staat van het gehoor vastlegt. In steeds meer gevallen is het beeld niet erg hoopgevend. Frequent disco-bezoek en de walkman op tien, dat zijn de belangrijkste veroorzakers van wat in Roermond de Disco Dip wordt genoemd: het wegvallen van be paalde frequentie-gebieden, als voorteken van algehele doofheid. „Het is zelfs zo dat op maandag beduidend slechter wordt gescoord op de gehoortest dan op de andere dagen. Dan hebben ze nog tutende oren als ze hier komen", weet Reyners. Van I en S wordt standaard weinig werk meer gemaakt. De algemene intelligentietest is een jaar geleden vervangen door een taal test, vooral bedoeld om analfabetisme op te sporen. „Dat komt nog verbazend veel voor", merkt Reyners. Mochten er in het gesprek met de selectie-officier twijfels rijzen over ie mands verstandelijke vermogens, motivatie of anderzins, dan wordt de kandidaat door verwezen naar de psycholoog die zo een sta pel met specifieke tests uit de kast kan trek ken. Toekomst Na een half uurtje zitten de eerste zes jon gens alweer beneden. Wat ze daaruit moeten concluderen weten ze ook niet precies. Eén is er in elk geval door de mand gevallen bij de gehoortest. „Dat was wel even flippen. Nou ja, ook weer niet zo erg. Ik hoef toch niet in dienst, want ik zit nog twee jaar op school." Remco Gritters uit Vianen moet straks nog wel naar de selectie-officier. Die krijgt van hem niet te horen dat hij bereidwillig is. „Ik hoef er niet in. Ik heb wel betere dingen te doen." In zijn geval is de gok verantwoord, want zijn horeca-opleiding duurt nog zeker twee jaar. De ambtenaren die nu nog de vijf inde lingsraden bevolken, hebben nog geen idee wie volgend jaar het loonzakje gaat vullen. Vooruitlopend op de sluiting is het perso neelsbestand in Roermond al meer dan ge halveerd. Wie erin slaagt zelf elders emplooi te vinden, wordt van harte uitgezwaaid. De blijvers vestigen hun hoop op Defensie, dat ook voor de honderden personeelsleden van Directie Dienstplichtzaken in Kerkrade op zoek is naar werk. Met het oog op een com pensatie-order voor de Apache-helikopters die mogelijk richting Limburg komt, kunnen de .burgerambtenaren van Roermond alvast een cursus Engels volgen. foto archief Ik heb een paar boeken van Dic kens. Een ervan is 'Martin Chuzzle- wit'. Of eigenlijk voluit: 'The life and adventures of Martin Chuzzlewit'. Dickens schreef het boek in 1843, maar ik heb een reprint uit 1994. Op het omslag staat een mooi plaatje. Je ziet een drukke straat, veel men sen, veel verkeer. Op de achter grond zie je de St. Paul. Het is een ets van Louis lules Arnout, voorstel lende 'St. Paul's from Fleet Street'. Een 19de-eeuwse ets. Wat me op valt, is dat het verkeer er rechts houdt. Zoalsu weet, houdt in Engeland het ver keer links. Heel Europa houdt rechts, maar Engeland houdt links. Ik weet niet hoe dat zo gekomen is. Ik weet ook niet sinds wanneer wij rechts houden, al interesseert het me wel. Waarom zou men in Engeland gekozen hebben voor links? En reed men er vroeger misschien rechts? Zo nee, hoe komt het dan dat op die ets van Arnout uit de vo rige eeuw althans in Fleet Street rechts ge houden wordt? Raadsel. Op het moment dat wij in Nederland ie dereen een ander telefoonnummer ge ven, is er in Engeland ook iets gaande. En geland is bezig een achterstand van bijna 200 jaar in te halen. Eindelijk gaat men er toe over de geheel afwijkende maten af te schaffen, en te vervangen door kilo's, me ters en liters. Engelsen plachten namelijk tot nu toe niet te rekenen zoals wij. Men had er miles, yards, feet, inches, stones, pounds, ounces, gallons en pinten. Een inch is 2,54 centimeter, een foot is 30,48 centimeteren een Engelse mijl is 1,61 kilo meter. dat lijkt ingewikkelder dan het is. Zo lang je niet over centimeters praat, en al leen in veelvouden van 2,54 centimeter denkt, voldoen inches heel aardig. Hetzelf de geldt voor ounces (28,349 gram) en pounds (453,6 gram). Het probleem is al leen dat 10 ounces geen pound zijn. En evenzo kom je met 10. 100 of 1000 inches nooit op een mijl uit. Met andere woorden: Engeland hanteerde niet het tientallige stel sel. In de rest van Europa kom je via 100 gram op een ons, en via 10 ons op een kilo. Honderd centimeter maken een meter, en 1000 meter maken een kilometer. Dat re kent beslist makkelijker dan het Engelse systeem. Daar zijn de Engelsen nu ook achter geko men. Niet vlug, want de rest van Europa hanteert het tientallig stelsel al sedert de Franse tijd, oftewel al sedert het begin van de 19de eeuw. Alleen het Engelse geld is al een jaar of twintig geleden tientallig ge maakt. Dat tientallige stelsel hebben we nog aan Napoleon te danken. In feite wilde men toen nog verder gaan. Het was de bedoeling dat ook het jaar voortaan in 10 maanden verdeeld zou worden. Maar daar is niet van gekomen. In ieder geval stammen onze woorden meter, kilometer, liter, gram en kilogram al lemaal uit het Frans, allemaal overgenomen met de nieuwe maatverdeling. Voor die tijd bestond er in Nederland namelijk ook een oerwoud van niet-tientallige maten, zoals kop, kan, el, voet, duim, lood, pint, enz. In de landen die Napoleon in zijn macht had, werd dat allemaal van hogerhand veran derd. Maar Engeland is toen vrij gebleven. Met als gevolg dat daar de oude maten en gewichten bleven bestaan. Tot 1 oktober jongstleden dus. Er wordt uiteraard hevig tegen geprotes teerd en gemopperd. Men noemt het Brusselse bureaucratie, continentale regel- neverij, een voetval voor Europa. Onzin na tuurlijk, want niemand dwingt ze ertoe. Het zijn de Britten zelf die het doen. Naar ik aanneem uit welbegrepen eigenbelang. Een nadeel vind ik, dat de wereld er weer een stapje eenvormiger door wordt. Voor 1 oktober hoefde je slechts met de boot naar Harwich over te steken om je in de 19de eeuw te wanen. Sinds 1 oktober moet je daarvoor aanzienlijk verder reizen. Het zou me niet verbazen als de Britten nu met dubbele hardnekkigheid gaan vasthouden aan hun links rijden. Want wat anders is, heet al gauw cultuur. Nee, niet het linksrijden zelf is Britse cul tuur, maar het met redeloze koppigheid vasthouden aan een rariteit. Dat heeft wel iets met de Britse cultuur te maken. Wie me niet gelooft, moet er maar eens een Engelse schrijver op nalezen. Dickens hijvoorbeeld. Terwijl toch al in de oudheid bekend was dat links onhandig is.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 39