Zestig jaar dienstbaarheid in de lucht 192 ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 ï::r:^§m - |k TOMATO JUICE. 1 0.25 COFFEE 0.25 TEA 0.25 MEAT BROTH 0.25 ORANGE LEMONADE 0.30 LEMON SQUASH 0.30 SODA 0.25 BOLS' V.O. GENEVA. 0.25 WHISKY SODA 0.75 COGNAC 0.60 VERMOUTH 0.50 BISCUITS 0.30 SANDWICHES 0.15 NO TIPS PLE A S E foto spaarnestad fotoarchief EHBO aan boord. Een opname uit de beginjaren '50. Voor hemelbestormers, luchtfietsers en meer van dergelijke zweverige types geen plaats bij het korps Cabinepersoneel van de KLM. Wel in aanmerking komen jongens van stavast en meisjes die aan boord onder alle denkbare omstandigheden met beide benen op de grond blijven staan. Zo was het zestig jaar geleden en zo is het nu nog. Op 1 augustus 1935 werd voor het eerst koffie 'op hoog niveau'geschonken. Daar wordt deze maand bij de luchtvaartmaatschappij op gedronken. Een KLM-stewardess in 1939. Een prijslijst van de KLM uit de voor-oorlogse jaren. foto pr kim 'Keep smiling', maar dat valt niet altijd mee Zr^ een sneller middel van vervoer dan een vliegtuig, maar inter continentale vluchten veroorde- jassagiers wel tot een lange zit. Afstom- zermoeiend tegelijk. En als dan het glaasje sap niet snel genoeg naar de til doorkomen, bundelen de opgekropte nisjes over nauwelijks noemenswaardi- einigheden zich met gemak tot een ver- ;end oordeel over de service. Zelfs over taaiste toonbeeld van dienstbaarheid zich dan met gemak een voetveeg halen. \tserveerstersheten stewardessen dan op- oneerbiedig. En stewards kelners die tamelijk uit de hoogte, in de hoogte inmiddels 66-jarige Alkmaarder Peter netz heeft lang genoeg gevlogenvan tot 1987 - om een dergelijk tafereel aan herkennen. En ook het geweeklaag arrogant cabinepersoneel komt de voor de VOC (Vereniging van Oud Cabi- srsoneel) bekend voor. Als gewezen pur- denkt hij overigens te weten dat de nde visitekaartjes' van de KLM minder geneigd zijn de neus voor zelfs de lastig- lant op te halen dan menigeen veronder lat onderweg over en weer irritaties kun- heeft mijns inziens ook alles te het gegeven dat vliegen niet fortabel is. Weinig van de reclame wordt gemaakt. Wat maaltijden betreft biedt nackbar op de hoek een grotere keuze- clijkheid. Omdat het bedrijf zo veel mo- igeld wil verdienen, wordt elke vierkante benut. De mens is langer gewor- de beenruimte gelijk gebleven. Is het gek - na een lange vlucht gebroken bent?" KA iar er is meer. Luister maar naar stewar- Ifl Marjolein, die inmiddels ruim drie jaar Af Ar™31"'1^ heeft. Gedurende dat nog he idijk kortstondige dienstverband heeft tpassagier veeleisender, verwender zien den. 'Keep smiling' is het beroepsdevies, valt het zwaar de mond niet in 'grimlach' te plooien. ommigen denken alles te kunnen ma- Zoals die ene vent, die me met z'n be gaat i mesïe achterna zat. Blijf er ook maar eens jk bij als een Amerikaan op rij 2 steen en Dtheek 0mdat er op rij 80 wordt gerookt, joudei "aar overspannen snateren: 'lam allergie noke, I am allergie to smoke'. En lui die ipen met hun vingers of tikken op je bips, zoiets." kent inmiddels haar pappenheimers, de diamantair die ze geregeld tegen- en per vlucht probeert aan te pappen de stewardess naar zijn keuze. „Op een stond ik gebukt over m'n kar, ik voelde hand die aan me zat. 'Weet je', g hij. 'wat KLM betekent? Kleine Lieve en had ik het even niet meer. jalleyeven gaan afreageren." omens kan wat meemaken, zo hoog bo de wolken. Maar denk niet dat Marjolein maar een moment spijt heeft van haar het blauwe uniform aan te trekken, onwezenlijke is door haar beroep van- prekend geworden. Ze volgt, om maar ie noemen, een cursus parasailing in Rio toeiro. Als thuis haar voorraadje Piccolo- op is, gaat ze even shoppen in New York iet aan te vullen. „Je doet ook een onge- 'jke mensenkennis op. Nooit weg, ook later. Ik blijf dit werk namelijk niet tot Pensioen doen." rente S EU gebeurd! Tijdens een vlucht boven de ütische Oceaan. Een flink uit de kluiten ^sen stewardess loopt met haar hele del door het gangpad. Een 'de leukste 5 type observeert haar van top tot teen. !n'ggepeins legt meneer op geheel eigen zijn getuigenis van tact af door op te Viering van het 15-jarig bestaan van de KLM-stewardessengroep. merken: „Gut, ik wist niet dat ze bij de KLM tegenwoordig ook boerinnen aannemen." „Sinds we ook vee vervoeren wel", gaf de stewardess, die zich voelde aangesproken, lik op stuk. In een balorige bui mag het vrouwelijk cabi nepersoneel zich, uiteraard buiten hooraf- stand van de passagiers, graag stewardellen noemen. Of stewardozen. Die meisjes van te genwoordig, toch! Laag bij de gronds, hoor. Hadden in 1935 de eerste KLM -dames niet in hun hoofd gehaald. Het kwartet pioniers was van inkeurige komaf, geschoold op de even fatsoenlijke HBS, als het ware tot volle was dom gekomen Joop ter Heul-meisjes. Ze gingen 1 juli 1935 op cursus. Een gevoel van vrijheid, blijheid voelden de vier over zich komen. Maar helaas sloeg het noodlot toe tijdens de proefvlucht van aankomend stewardess Ans Hermanides. De DC2, veron gelukte op 20 juli in de buurt van het Zwitser se San Bernardino. Voorwaar een tragische De drie overgebleven vrouwelijke cursisten werden op proef in dienst genomen.-Ze kre gen op 1 augustus hun officiële luchtdoop, een mand vol sandwiches en pepermuntjes met zich mee zeulend. Voor het zetten van koffie en thee behielpen ze zich met water in thermosflessen. Hoogstpersoonlijk besloot KLM-oprichter Albert Plesman de toen heersende misver standen rond het beroep van stewardess uit de wereld te schrijven. „Zij moeten zich in foto spaarnestad fotoarchief talen kunnen uitdrukken, ge makkelijk van de eene in de andere kunnen overgaan, terwijl zij het eene oogenblik met een jongedame moeten spreken en vervol gens een heer op leeftijd het reizen per vlieg tuig zoo aangenaam mogelijk moeten ma ken. De nu 91-jarige Piet de Wilde, verreweg het oudste lid van de VOC en tijdens zijn werkza- Oud-purser Peter Steinmetz: „Vliegen is niet comfortabel. Weinig van de reclame wordt waargemaakt." foto hans van weel me leven van 1937 tot 1956 purser bij de KLM, stelde meer eisen aan de dames. „Ik heb wel eens tegen Plesman gezegd: 'Stop met die stewardessen-opleiding. Geef mij maar de meiden van cafetaria Heck, die we ten wat het is om mayonaise te maken'." Maar Plesman was een man van standpun ten, waar hij sporadisch vanaf viel te bren gen. De romantiek en het avontuurlijke is wat De Wilde betreft van het vak af. Zoals hij het uitdrukt, was in zijn tijd vliegen nog vliegen. Nog kent hij het aanvangssalaris vap 125 gul den per maand („Maar door de fooien kwam ik best aan m'n trekken") uit het hoofd; op z'n vijftigste moest hij volgens de toen gel dende KLM-regels met functioneel leeftijds ontslag. Hoe ouder de verhalen, hoe mooier. Jetlag? Piet de Wilde liep er dwars doorheen. Hij moest wel. Want kwam bij Plesman niet aan met de mededeling moe te zijn. Dan was daar het gat van de deur! En zo was het ook heel gewoon dat het soms kwalijk riekte aan boord. Vooral als De Wilde dienst had op de Connie, die anders dan de Douglas met een gedeeltelijk functionerende luchtververser („Om brandstof uit te sparenwas uitgerust. Na thuiskomst kon De Wilde's echtgenote precies ruiken met welke kist hij had gevlo gen. Was het de Connie, dan moest hij van zijn vrouw eerst een tijdje 'uitluchten' op bal kon. „Ging je naar Indië, dan was je meer dan een bediende. Je had twee overnachtingen, in Baghdad en Bashra. In het hotel moest je als purser voor een zo schappelijk mogelijke prijs de maaltijden regelen, die de volgende dag aan boord uitgeserveerd dienden te wor den. Ik was destijds kok, beheerder van alle denkbare valuta en niet te vergeten vraag baak. Dat is er nu allemaal niet meer bij. Te genwoordig zitten de mensen in een lucht- bus, die van A naar B gaat. Met aan boord meer stewardessen dan ik destijds aan passa giers had." Een understatement, eigenlijk. Kreeg in 1935 een drietal jongeren een vaste aanstel ling bij de KLM als Cabin Attendant, het korps Cabinepersoneel bestaat thans uit rond 6000 mensen. Afkomstig uit 71 verschillende landen. Waar is de tijd gebleven dat enige, speciaal voor de route naar Tokyo geworven Japanse meisjes opzien baarden door op het toilet hun kimono aan te trekken? Was in 1953, toen iedereen iedereen nog kende. „Vergeleken met vroeger is het vak onper soonlijker geworden", weet Peter Steinmetz. „Nu wisselt het cabinepersoneel per vlucht van samenstelling." Geregeld hoort Peter Steinmetz de huidige lichting verzuchten dat het beroep zo ver moeiend is. Hadden ze zijn tijd mee moeten maken! Een paar dagen bakken in de tropi sche zon aan het zwembad met een Pina Co- lada in de hand? Morgen brengen! „Om te beginnen was het heel normaal dat tussen 1945 en 1960 per jaar 1000 1100 vlieguren werden gemaakt. Vrijwel alle men sen in die tijd haalden binnen 10 jaar de 10.000 uren-penning. Nu komen ze aan hooguit 500 a 600 vlieguren. Ik zeg niet dat het cabinepersoneel van nu het makkelijk heeft. Ik weet ook wel dat de passagiers al maar verwender worden. Maar Amsterdan New York gaat nu rechtstreeks. In het verl den maakte je na twee uur een tussenlanding op Prestwick, vervolgens was het 8 uur vlie gen naar Gander op New Foundland en dar nog eens 5 uur naar New York. En dan moesi het daar niet potdicht zitten, anders kon je uitwijken naar Boston. Doodmoe viel je da uiteindelijk op je hotelbed." Achteraf zegt Steinmetz jaren een leuk e tegelijk a-sociaal beroep te hebben uitgeoc fend. De lusten overtroffen naar zijn gevoi de lasten. „Het schema liet nauwelijks ee sociaal leven toe. Niet eerder dan op vrijdag hoorde je je indeling voor de maandag. En die kon in het weekend nog wijzigen. Pas i de jaren zestig is er een werk en-rust regeling gekomen. Daarvoor was the sky the limit." Als lid van tal van OR-commissies maakte Steinmetz van nabij de dikwijls pittige gc- dachtenwisselingen mee over de wankele po sitie van stewardessen bij de KLM. I'ot 1970 betekende huwelijk het onherroepelijke ein de van een meisjesdroom. „Stewardessen werden tot 1976 op een vijfjaren-contract ge zet, omdat de maatschappij graag frisse smoeltjes in het toestel zag. Ie reinste discri net al kan ik zeggen dat de bond en goede heeft weten te keren." Waar gebeurd! Onderweg van Jakarta naar Amsterdam. Een Indische dame had uren voor zich uit zitten staren tot ze haar vinger tje opstak. Of de stewardess haar kon vertel len waar ze haar behoefte kon doen. De da me zat luttele meters verwijderd van de deur, waarachter tijdens de vlucht opmerkelijk veel medepassagiers verdwenen en na verloop van tijd ook weer achter vandaan kwan Wist zij veel, had nooit eerder gevlogen. Op- aanwijzing van de stewardess nam ze alsnog plaats in het kleinste kamertje van het vlieg tuig. Tijdens de tussenlanding in Wenen con stateerden de schoonmakers tot hun ontzet ting dat de Indische dame haar 'fooi' op de bril had gedeponeerd. Weners kunnen nogal langdradig van stof zijn, maar nu werd het zangerig uitgesproken „Scheisse" g woord te veel gezegd. De glamour viel even van het beroep, de ke ren dat Peter Steinmetz met een klerenhan ger de WC moest ontstoppen. „Ik heb alles meegemaakt. Lallende dronkelappen in de kist. Maar ook mensen die getroffen werden door een hartaanval. Passagiers die onden overleden. En ja, dan moest je handelen. Ze ker als het toestel vol was. Deken erover. We hebben wel eens een dode in de pantry moe ten leggen, omdat-ie nergens anders gebot gen kon worden. Het klinkt cru, maar je stap te gewoon over het stoffelijke overschot heen. Want de passagiers moesten wel koffie en- thee hebben." Vroeger en nu serveert het cabinepersoneel 'koffie op hoog niveau', meent Steinmetz. „Waarbij ik me afvraag of die service volge houden moet worden op vluchten die nog geen uur duren. Los daarvan is er meer dat het hapje, het drankje en het uitdelen vat kranten. Cabinepersoneel moet ook kunnen handelen in geval van een emergency. Van daar dat iedereen jaarlijks een veiligheidstest ondergaat, ledereen heeft ook EHBO. Je moet aan boord kunnen onderhandelen, flexibel zijn. Noem het een spel van de glimlach. Vei gelijk het met de toneelspeler die voor d( 300ste keer z'n tekst opzegt om applaus u halen. Willen stewards en stewardessen ook Want er is niets mooier dan dat de passagio het toestel met een knikje van dankbaarheid: verlaat."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33