Paniek over 'explosie' van I ziektekostenverzekering is onzi 'Gouden' VN hebben weinig reden voor feestj Feiten Meningen Zingende dubbeldekkers Lomperiken ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 9KTC Hoe heb ik toch kunnen overwegen om het openbaar vervoer ontrouw te worden! Maar gelukkig is voor mij, anders dan voor Patrick Kluivert, een rijbewijs niet weg gelegd. En terecht, ik zou maar onverantwoord inhalen, door rood licht rijden, de maximumsnelheid negeren, en schouwburgdirecteuren doodrijden. Nee, heel goed dat Kluivert z'n rijbewijs heeft, en ik niet! Derhalve moet ik wel gebruik blijven maken van de trein. Nu, zo'n straf is dat helemaal niet. Als ik op een station sta te wachten, word ik altijd gezellig aange sproken door medereizigers die mij herkennen en graag over mijn boeken willen praten. Niet zelden wordt mij in kernachtige bewoordingen nog even het hele evangelie uit de doeken gedaan en wordt mij voor gehouden dat zo iemand als ik later door God met dub bele slagen geslagen zal worden. Wat ook groots is: de treinen zijn tegenwoordig vrij wel allemaal vertraagd. Daardoor heb je haast altijd een trein eerder dan de trein die je van plan was te nemen. Zo iemand als ik die altijd veel te vroeg op het station arriveert, vertrekt zelfs vaak met twee treinen eerder. Wat een tijdwinst! En dan die prachtige, nieuwe dubbeldekkers, In het begin ging ik altijd boven zitten om dat ik dat uitzicht vanuit de hoogte zo leuk vond. Maar dat heb ik snel afgeleerd omdat ik, lang 1.85, steevast tweemaal mijn kop stootte. Eerst al als ik ging zitten, en gegarandeerd ook, tot grote vreugde van mijn medereizigers, als ik bij het uit stappen opstond. Merkwaardig vond ik overigens in de eerste dubbeldekkers die langzame schuifpui, in plaats van de nor maal openklappende deuren. In de allernieuwste dubbeldekkers zitten weer normale deuren, maar deze treinen hebben iets heel eigenaardigs. Ze beginnen eerst zachtjes, maar allengs harder te neuriën als de trein vertrekt. In het begin dacht ik nog dat het opzet was, een nieuw soort spoorwegmuzak, maar toen een medereiziger tegen een conducteur er over klaagde, zei hij dat het hinderlijk was, maar dat er 'iets aan gedaan zou worden'. Iets is gedaan, de dubbel dekkers zingen zachter dan in 't begin, maar ze zingen nog steeds. Overigens moet ik zeggen dat dat onvoorspelbare ge zang, als je niet langer dan tien minuten in de trein hoeft te zitten, wel iets leuks heeft. Bovendien levert het gemakkelijk een onderwerp van gesprek. Laatst zat ik van Leiden naar Den Haag tegenover een bijzonder leuke vrouw. Ze was al grijs, maar droeg een gedurfde coupe windhoos en sierlijke houten oorbellen. Toen de treinmuzak begon, keken we elkaar glimlachend aan en was ik al snel met haar in gesprek over de opmerkelijke smalle bagagerekken en het gebrek aan beenruimte in de nieuwe dubbeldekkers. In een auto zou zoiets je nooit overkomen. Nu verstreken tien zeer aangename minuten, en kon ik niettemin - dus voor ik echt mijn hart aan haar verloor - nog tijdig uitstappen. MAARTEN 'T HART medewerker „Zoekt u iets?", roept een rollende Fran se stem vanaf de veranda van een hou ten huis. Nee, niet echt. We komen ge woon even rond banjeren, een beetje jungle opsnuiven, fotootje klikken. Het zuiden van Kameroen staat er vol mee, met regenwoud. Bovendien loopt de weg van de havenstad Douala naar de kust er dwars doorheen. Dus waarom niet even de jeep met airco gepar keerd in zo'n koddig dorpje met een open missiekerk en lemen hutjes? Wel zwaar hoor, die tropische hitte. Na de koelte van de jeep voelt het alsof je in een natte wollen deken wordt gerold. En veel beesten vliegen hier ook rond; ge mene muggetjes die aan je opgezette enkels knabbelen. Op de zompige tak ken van omgevallen bomen plakken ha gedissen en overal groeien kamerplan ten op Jurassic Park-grootte. Mooi, en zo ontzettend echt. „Kan wel zijn", moet de man op de veranda hebben gedacht. „Maar dat doen wij hier dus niet zo." Hij heet Alf- onse Bonga en hij is lekenpriester van dit dorpje vlakbij de kustplaats Kribi. De houten presbyteriaanse kerk waar wij zojuist lompweg binnen stapten, is min of meer van hem. Sterker nog, de hele gemeenschap valt zo'n beetje onderzijn verantwoordelijkheid. En als er al vrijkaartjes voor een bezoek aan zijn dorp bestaan, deelt hij ze uit. Oeps! En wij stampen hier op onze Hol landse boerenklompen zomaar rond zonder de man een blik waardig te keu ren. Beschaamd buigen we het hoofd. Onze nederige excuses worden zoals het een goed christen betaamt geaccepteerd en met een handdruk bezegeld. We kunnen het immers niet helpen. Het is in Nederland nu eenmaal niet gebruike lijk om je aan de burgemeester voor te stellen voor je 'zijn' dorp in mag. Maar we zijn leergierig en pikken dit lesje in Afrikaanse zeden en gewoonten graag even mee. En nu we hier toch zijn, heeft Bonga nog wel wat gal te spuwen over die arrogan te westerlingen die denken dat de hele wereld van hen is. Neem nou al dat hardhout dat hiervandaan komt, en de koffie, de thee en de bananen. In Ka meroen werken de arbeiders zich een slag in de rondte op de plantages. Voor een habbekrats verdwijnt het allemaal naar 'Het Westen' waar het voor goed geld wordt doorverkocht aan onderne mers. Oké, het is ook beleid van zijn ei gen regering. Maar kunnen wij daar nou niet eens wat aan doen? Nou, wij drinken hier best vaak Max Ha- velaar koffie en hardhouten kozijnen willen we allang niet meer. Onze bana nen komen uit het Caribisch gebied en thee, dat komt toch vooral uit Azië? ja sorry hoor, wij kunnen het allemaal ook niet helpen. Maar laten we u niet langer ophouden. Vriendelijk dank voor de wij ze lessen. En succes met uw parochie. DOUALA WILLEKE HEUKOOP CDA gebruikt A WBZ-operatie voor aanslag op sociaal gezicht kabinet ege -M_ en in ien j< Boze gezichten wachten de particuliere ziektekostenverzekeraars als ze tegen het einde van dit jaar de nieuwe polissen de deu^g" doen. Het is niet hun schuld, maar door een schuifoperatie in de financiering van de gezondheidszorg zullen de premies in l^nk fors hoger worden. Hoeveel precies valt op dit moment nog niet te zeggen, maar een gezin met kinderen moet niet gek opkijketij he de rekening een dikke duizend gulden hoger is, ruim twintig procent meer. Maar is dat een reden om, zoals het CDA via een pijjj dure-slimmigheidje wil bereiken, de hele zaak voorlopig maar niet door te laten gaan? ueie Voordat ze schuimbekkend hun ziektenkostenverzekeraar op bellen, kunnen de particulier verzekerden beter even hun loonstrookje van januari af wachten. En als ze goed kijken, zullen ze merken dat ze uitein delijk helemaal niet (veel) slech ter af zijn. Met name de alleen staande particulier verzekerden houden aan de schuifoperatie een aardige cent over. Met de schuifoperatie van janu ari verdwijnt het laatste 'vuiltje' van het uiterst ambitieuze, maar mislukte plan van de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid Simons om in het kabinet Lubbers-Kok een brede volksverzekering tegen ziektekosten van de grond te til len. De bewindsman wilde de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) bedoeld voor grote onverzekerbare ris- cio's als opname in een ver pleeghuis of psychiatrische in richtinggebruiken als kap stok. In de AWBZ, die groten deels naar draagkracht wordt gefinancierd, zouden geleidelijk aan steeds meer voorzieningen worden ondergebracht. Gedesillusioneerd en lamgesla gen door de massieve tegenwer king van particuliere verzeke raars, een groot deel van de me dische wereld en de nodige po litieke tegenstanders, haakte Si mons vlak voor het eind van de kabinetsperiode af. Het naar hem genoemde plan-Simons werd vervolgens door de nieu we paarse coalitie haastig van tafel geveegd. Er zat echter nog een vuiltje: Simons had in 1992 een aantal voorzieningen, waar van de medicijnen (ongeveer 5,5 miljard per jaar) de grootste was, overgeheveld naar de AWBZ. Na vier jaar gaat per 1 januari 1996 dat pakket, in totaal goed voor ruim zeven miljard gulden, weer terug naar het ziekenfonds en de particuliere ziektekosten verzekering. Daardoor kan de AWBZ-premie omlaag. Dat ge beurt per 1 januari ook. Ten eerste verdwijnt de nominale premie (het vaste bedrag van 112 gulden per jaar in 1995 voor iedere volwassen verzekerde). Daarnaast gaat de premie 1,5 procent omlaag. Een particulier verzekerde al leenverdiener betaalt daardoor volgend jaar bijna 900 gulden AWBZ-premie minder dan in 1995. Voor hemzelf en zijn part ner betaalt hij 224 gulden min der nominale premie, terwijl de procentuele verlaging van de AWBZ bij een belastbaar van 44.000 gulden (of meer) nog eens 675 gulden in het laatje brengt. Wie de moeite neemt, kan dat straks zonder al te veel problemen op zijn loonstrookje terugvinden. Dat voordeeltje van 900 gulden zal in de meeste gevallen niet helemaal opwegen tegen de duurdere ziektekos tenpolis, maar echt dramatische verschillen zal het ook niet ge ven. Een alleenstaande particulier verzekerde houdt daarentegen geld over aan de operatie. Hij houdt eveneens 675 gulden over aan de procentuele AWBZ- verlaging en voor hem vervalt eveneens de 112 gulden nomi nale premie. Bij elkaar betaalt hij dus volgend jaar bijna 800 gulden minder aan de AWBZ. Maar hij gaat veel minder extra premie betalen aan zijn verze keraar. Particuliere ziektekos tenpremies worden per persoon geheven. Waar een alleenver diener met twee kinderen in fei te vier premies betaalt, betaalt een alleenstaande maar één premie. Die premie zal met rond de 300 gulden stijgen, zo1 dat de schuifoperatie een al leenstaande netto een kleine 500 gulden per jaar oplevert. INKOMENSPLAATJE Ziekenfondsverzekerden heb ben vrijwel allemaal profijt van de operatie. Bij hen staat tegen over het wegvallen van de no minale AWBZ-premie een vrij wel even grote stijging van de nominale premie Ziekenfonds wet (al kan die per ziekenfonds iets verschillen). Maar de verla ging van de AWBZ-premie met 1,5 procent levert de meeste verzekerden méér op dan de stijging met 0,55 procent van de ziekenfondspremie. Een alleen staande minimumloner gaat er een tientje per maand op voor uit, een minimumloner met een gezin speelt vrijwel quitte. Omdat de 'winst' zit in de pro centuele premie, wordt het voordeel groter naarmate het inkomen hoger is. Een modale alleenstaande gaat er daardoor ruim 35 gulden per maand op vooruit, een modaal gezins hoofd ongeveer 25 gulden. Datziekenfondsverzekerden geld overhouden aan de schuif operatie, komt vooral omdat het kabinet 2,7 miljard gulden extra in de ziekenfondskassen heeft gestort. De ziekenfondsen hoeven daardoor van de ruim vijf miljard extra uitgaven door de overhevelingsoperatie nog niet de helft door te berekenen. Particuliere verzekeraars daar entegen moeten de twee mil jard extra uitgaven door de AWBZ-operatie wél helemaal via premiestijgingen binnenha len. Voor wie ook nog bedenkt dat de AWBZ-premie slechts met 1,5 procent daalt terwijl dat met 2,3 procent zou kunnen (wat een particulier verzekerde ongeveer 350 gulden extra AWBZ-voordeel zou opleveren), doemt het beeld op van beter betaalden die iets inleveren te gen lagerbetaalden die er ietsje op vooruit gaan. Weten ze dat bij het CDA niet? Natuurlijk wel. CDA-kamerlid De Jong zegt wel dat hij 'ge schrokken' is van die verhoging van twintig procent van particu liere polissen, maar dat getal is al een halfjaar bekend. En De Jong is echt niet zo dom dat hij de zaak niet in het juiste per spectief kan zetten. Toch wil hij de hele schuift^^ aparte wet regt pro1 se vertraging vjnaxi betekent. »n vai Dat heeft echtpartij re reden. Waniveeg klapt het met iheid het kabinet inQen ii komensplaatjO vre< jaar in elkaar. Voo se stijging van leid i: in '96 (met bijrdatai heeft het kabir rekenen en sch gewenste 'eve ,ani mensontwikkè Er hoeft maart uitstel van deA, bijvoorbeeld - huis stort in elf™ en lagere inkoi j der uit elkaar. iebei van inkomensj ook moge zijn, toch al niet ove ciale profiel 00 binet bepaald En dat komt heJgerr niet slecht uit. 't ink jeen HAARLEM. SJAAKOSen ienfo nverg Bo\ iszat i wer •l een ffn kl; Het VN-gebouw op Manhattan maakt al van verre duidelijk dat de volkerenorganisatie 50 jaar bestaat. Of dat ook reden is voor een feest, is een andere vraag. idep Heel uitbundig zullen de feestelijkheden bij de Verenigde Naties niet zijn. De organisatie viert eind deze maand haar vijftigste verjaardag, maar doet dat in een van de ernstigste crises uit haar bestaan. De malaise is het gevolg van een aantal misluk te vredesoperaties de afgelopen jaren. De be moeienissen met Somalië en Rwanda liepen uit op een debacle en met hun voorzichtige opereren in Bosnië zijn de VN geheel overvleugeld door de NAVO en haar krachtiger aanpak. Bovendien ma ken de VN een financiële crisis door die volgens Westerse diplomaten ernstiger is dan ooit. Aldus is er weinig over van de jubelstemming van direct na de Koude Oorlog. Toen deed de ge dachte opgeld dat de Verenigde Naties aan de wieg stonden van een nieuwe wereldorde, met de Veiligheidsraad als supervisor. Dat was mogelijk, zo werd gedacht, omdat van Russische obstructie niet langer sprake was. Maar al gauw bleek dat Moskou niet het obsta kel was geweest voor een goed functioneren van de Veiligheidsraad. Ook in het Westen ontbreekt de politieke wil om wereldconflicten via de VN op te lossen. Terwijl de grote mogendheden de afge lopen jaren oeverloze discussies hebben gehou den - en dat nog steeds doen - over een mogelijke uitbreiding van de Veiligheidsraad, is er een dui delijke tendens dat die raad minder belangrijk wordt. De crisis in het voormalige Joegoslavië is daar een voorbeeld van: de Veiligheidsraad heeft de militaire besluitvorming uitbesteed aan de NAVO en de lokale VN-commandanten; de Veiligheids raad komt er niet aan te pas. De Nederlandse VN-ambassadeur Biegman concludeert dat de VN niet het geschikte orgaan is om grote internationale geschillen op te lossen. Volgens hem kunnen de VN wel meer nuttig werk verrichten op milieugebied en bij het zoeken naar oplossingen voor sociale problemen en bevol kingsvraagstukken in de wereld. De Vrouwencon ferentie in Peking is daar een voorbeeld van. Gezien de crisi,ssfeer is het niet verbazingwek kend dat VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali de vredeshandhaving in Bosnië zo snel mo gelijk wil overlaten aan een multinationale vre desmacht, waarvoor de VN niet direct verant woordelijk zijn. Een belangrijke overweging voor de VN om zich uit het wespennest op de Balkan terug te trekken is ook van financiële aard. Er is steeds minder geld voor vredesoperaties doordat de grote mogendheden, de Verenigde Staten voorop, steeds minder bereid zijn mee te betalen. Het is gebruikelijk dat deelnemende landen de kosten voor dergelijke operaties voorschieten. Maar in juli heeft de VN-chef bekendgemaakt dat van terugbetaling voorlopig geen sprake kan zijn. Nederland heeft, een vordering van 29 miljoen dollar op de VN. Met een tekort van 3,7 miljard dollar heeft de fi nanciële situatie van de VN dit jaar een nieuw dieptepunt bereikt. Slechts 65 landen, waaronder Nederland, betalen hun contributie op tijd. Vijf tien wanbetalers, de armste landen in de wereld, is het stemrecht ontnomen. De grote wanbeta lers, waaronder de VS en Rusland, zorgen er steeds voor dat zij boven het minimum blijven om hun stemrecht te behouden. Volgens bereke ningen van de VN heeft Washington een schuld van 1,4 miljard dollar aan achterstallige contribu tie. De schuld van Rusland bedraagt 495 miljoen hetst dollar. De wanbetaling door de Vnjei in de Algemene Vergadering behatrix De ene na de andere bondgeifen 2 scherpe bewoordingen over het A dan drag. Sommige Amerikanen scha%etti net zoiets als op krediet jarenlange die je vervolgens weigert te bev0ile' moeten worden gewassen', zo sqjjkti mentator in The New York Times. le ho De Australische minister Garethjjauv op dat de tekorten niet groter zijfce v; ting van de brandweer en politieoore Het gaat om 'peanuts', zei de Nedj-g0i ter van buitenlandse zaken Vans zei het dichtdraaien van de geldlo%eel< ook een politieke realiteit: op de Veerd dag van de VN is er geen animolderi om de chaos in de wereld via eenfbcee rende wereldorganisatie te beheersing ïe ee NEW YORK THIEU VAESSEN _hang EN JAAP VAN WESEL uitei itrix 1 in G

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2