ejaagd door de Olympische Spelen niuimmmMW Extra 7 OKTOBER 1995 reen maand en dan begint Imerikaanse |e eeuwviering moderne y ^he Spelen. De b egen zweten i - zoals altijd ympische stad de klok op. r het komt nl wel goed', ha heeft de Istraks meer te i dan alleen ^ir sport. •ever Karei \isen op kkingsreis. Atlanta maakt zich op voor twee miljoen bezoekers Het Olympisch dorp van Atlanta in aanbouw. De accommodatie ligt pal naast het Olympisch zwembad. ispUp" ;els zijn heilig in Amerika. Vijf- inderd dollar boete als je een ;aret opsteekt waar dat niet igentig dollar voor een werkvi- niet wist dat die aangevraagd rorden. Gepast geld graag en ten. 'Anders keert u maar terug jan komt'. De regels worden liet voor niets gemaakt, h de zoveelste bevestiging geen izing meer. Slechts een zucht 2ls toegeslagen vermoeidheid SITlbg. We rijden in de huurauto rd, een gehucht in de staat Ge- wartier ten zuiden van Atlanta juli tot 4 augustus volgend jaar ^:he Spelen worden gehouden. >p duur 's middags, 35 graden, - ^oncord is verlaten. De lokale oekt binnen verkoeling bij de II rq(ensen ziKen op dat moment al leen in de wolkenkrabbers van .vonds zullen ze pas terugkeren, Jilte van Concord je bijna bui- rjemoet. n dorp waar je een politiewagen 1 kunt verwachten voor de snel- >le. Regels zijn nu eenmaal re- domd, mijn mede-passagiers 'poken te zien', 'Niet gaan over- - en ik zijn nog niet uitgelachen seren we 'm. Diep verscholen in truikgewas. Pas zichtbaar als je ent. Grote ster op het portier, st: 'Marshall Concord County', gen onze ogen naar de snel- Het zal toch niet waar zijn... 2 zwaailichten blijven uit. De snelheid bedraagt 35 mijl per len er 22. Het gebeurde automa- 2r erbij na te denken. Je leert het je er een paar dagen bent. In het Amerika, waar regels regels zijn 1 verder discussieert over de zin arvan. r museum u eenmaal veel mensen in the :es", zegt K.C. Bassham een later. „Dus moet je wel regels i die allemaal in de pas te laten ïrijn er aan gewend. En jullie zul- yian wennen, als je hier wat lan- (aak je niet druk, zeggen wij hier Sn. Er is nog zoveel moois om eten." Ze lacht een gulle lach. outhern' hartelijkheid. K.C. uk op de mensen die haar be- -oncord. Niet in de laatste plaats gestudeerde verschijning in het Hf Ihaar majestueuze landhuis, zo 1 lijkt het, uit de Amerikaanse inigibg. Dat doet ze steevast gekleed linneglanzende jurk, borsten vooruit 'how are you today' die zuidelij- delijk klinkt. 'Welcome Inn Scar- teps'. Welkom, wil ze zeggen, in IÏK Een ode aan de film 'Ge- de wind', de met Oscars bejubel- opgenomen in 1939 maar HHassham nog zo actueel-als de e Spelen van volgend jaar. vas het een jeugddroom. Om 3t ppdhuis in het zuiden te kopen en touwen tot een museum van the Wind'. Hoofdrolspeler Clark in!ter Vivian Leigh als middelpunt Hara en de uit Atlanta afkomstige het boek, Margaret Mitchell ts op haar zijn geweest als ze het renl£ec*en °P8e'everde resultaat met hadden kunnen aanschouwen, (dir.l staat een huis dat de film elke 220houdt. Je kunt er zelfs blijven 71-3ar dat is voor de echte die-hards, iding volstaat deze dag. En een ./telijke lunch, die de nuchtere er wat zwaar op de maag valt. te-vlees met een diepe zuidelijke twijfel. Vooraf kun je een kijkje nemen in het CNN-museum, waar nogal pronkend uit de doeken wordt gedaan hoe de man nen van Ted Turner aan al het nieuws ko men. In de vele vitrines hangen de attribu ten waarmee dat bij tijd en wijle is gebeurd. Zoals het jack van verslaggever Peter Arnett, waarin 100.000 dollar was weggewerkt zo dat hij zijn werk in Irak naar behoren kon uitvoeren. Na afloop kun je - uiteraard - een replica daarvan kopen. In de CNN-souve nir-winkel... Koffiemokken met CNN-logo, overhemden, jassen, babykleding, het ligt er allemaal. En het wordt verkocht, dat ook. Maar goed, waar je ook komt in Atlanta, wat je ook bezoekt, 'De Winkel' is een vast in grediënt. Zelfs het museum van de in Atlan ta geboren en getogen Martin Luther King jr. heeft er een. Weer de koffiemokken, fo to's en buttons van de in 1968 doodgescho ten voorvechter van gelijke rechten voor zwart en blank. Zoals je na afloop van het bezoek aan het Coca-Cola-museum kunt toeslaan. En na een kijkje genomen te heb ben in het verleden van ex-president Jimmy Carter weer die mogelijkheid bestaat. In zijn souvenir-shop kost een verkiezingsbut ton van Carter en Mondale drie dollar. Maar wat te denken van een golfbal met Carters naam erop. Of een horloge. En een sleutelhanger. Of... Verschil Ach, wat kan er momenteel eigenlijk niet in Atlanta? Weinig. Een paar jaar geleden krabden toeristen zich nog af en toe ver twijfeld achter de oren wat en waar ze moesten gaan bekijken; met de Olympische Spelen is het allemaal aan het veranderen. Heren der verrijzen wolkenkrabbers, uit- gaanswijken en winkelcentra, alsof het niets kost. Een echt centrum ontbeert de stad nog - voorlopig wordt de immens lange hoofdstraat Peachtrec Street als zodanig be schouwd - maar ook daar bestaan plannen voor. Bedenken, financieren en bouwen, daar draait het allemaal om. Jammer ge noeg wordt het verschil tussen rijk en arm daarmee ook alleen maar groter. Je hoeft er maar een paar honderd meter voor ver keerd te rijden en de sloppenwijken komen als na het wakker schieten uit een mooie droom dreigend op je af. Pure verpaupering en criminaliteit. Hoe schril is de tegenstel ling met de wijken van de 'upper-ten' waar dit soort narigheid buiten de deur worden gehouden door massale veiligheidsmaatre- gelen. De naar verwachting drieduizend Neder landse supporters en sponsors die Arke en KLM volgend jaar naar Atlanta transporte ren zullen er geen last van hebben. Zij wor den of net buiten de stad neergepoot, of in het Terrace Garden Inn I lotel in de yup pen-agglomeratie Buckhead. Een aaneen schakelingvan exclusieve winkelcentra, res taurants, bars en sjieke hotels die door ei gen personeel worden beveiligd. Het Terra ce Garden Inn is volgend jaar voor een groot deel afgehuurd door NOC*NSF, dat daar zijn relaties en sponsors zal huisves ten. Bovendien dient het hotel tijdens de Spelen als locatie voor het inmiddels tradi tionele 'Holland House'. Iedere Nederlander is - op vertoon van het paspoort - hier straks welkom. Gratis toe gang tot de haf waar - zo is de opzet - de va derlandse sporters hun gezicht na afloop van de wedstrijden laten zien. Om hel Hol landse feest nog meer cachet te geven zal in het zwembad een oer-Nederlandse dijk worden aangelegd. Aan de rand van het blauwe water verrijst een heuse windmolen. En Heineken voorziet de bezoekers van een vaderlands drankje terwijl ze naar de over gevlogen stembanden van René Froger en Gordon luisteren. 1 let enige dat hier lijkt te gaan ontbreken, is de souvenir-winkel. Maar: wie weet... Het graf van de in Atlanta geboren en getogen Martin Luther King jr. saus', had K.C. gezegd. In het vliegtuig terug naar huis wordt de maaltijd nog opgeboerd. K.C. zou er weer om lachen, als ze het wist. Zoals ze tijdens de tour ook veelvuldig lacht, wanneer de door haar losgepeuterde complimenten daadwerkelijk volgen. Alia, het gebeurt schoorvoetend, we begrijpen de commotie niet zo, maar dat deert haar niet. Waardering wil K.C. voor al haar werk. Voor alle kamers die zijn ingericht zoals ze er in de film uitzagen, met die van schoonheid Scarlett O'Hara als stralend middelpunt. Vi trines vol met boeken over de film, aankon digingen, posters, ook in het Nederlands. „Ik verwacht hier volgend jaar veel Europe anen", straalt de vrouw des huizes toch nog enige affectie uit voor de Olympische Spe len. Verder verwacht ze er weinig van. „De stad zal een hel worden voor iedereen die er iets van mee wil maken. Verstopte wegen, verscherpte veiligheidsmaatregelen, een en al stress. En wij, hier in Concord? Wij zullen het via de TV volgen. Ons verbazen over de massa-hysterie. Lekker, in onze eigen om geving, in de rust die wel typerend is voor het zuiden. De Spelen? Dat is alleen maar business, het gevecht om de dollars en prestige. Yes, surrie." Twijfel Ze zal wel gelijk hebben, K.C. Het mega- evenement ruJct elke vier jaar steeds meer geld uit de buidels. Maar brengt aan de an dere kant ook stapels peseta's, roebels en dollars binnen. Atlanta vormt daarop dus geen uitzondering. Twee komma zoveel miljard wordt er geïnvesteerd. Niemand weet het eigenlijk meer precies, omdat de allesverlossende persconferentie over de fi nanciën steeds maar wordt uitgesteld door het organisatiecomité ACOG, het Atlanta Committee for the Olympic Games. De 2,7 miljoen inwoners van de stad zal het verder een worst wezen, als zij er zelf maar geen dubbeltje in hoeven te investeren. Dat is ze beloofd, toen Atlanta zich kandidaat stelde. Het is ze bevestigd toen Juan Antonio Sa maranch, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité de wens honoreerde. En, regels zijn nu eenmaal regels. Hetzelfde geldt voor afspraken. Dat geld zal dus wel binnenkomen via de bezoekers, zeker wanneer die voor een plaats bij de openingsceremonie al 2300 gulden moeten neertellen. Nee, rondtou- rend- en wandelend door de opmerkelijk groene stad bekruipt je andersoortige twij fel: zullen de nieuwe voorzieningen hier al lemaal op tijd gereed zijn? Akkoord, het is een vraag die elke olympische stad in de aanloop naar de openingsceremonie tot vervelens toe krijgt gesteld - en tot nu toe steeds bevestigend beantwoord op de dag zelf -maar toch: de arbeiders in Atlanta zweten behoorlijk. Afgezien van bestaande bastions als de Dome - overdekt en met een capaciteit van 80.000 toeschouwers! - en de basketbalhal rijden verder in de stad de vrachtwagens met zand en specie nog af en aan. Van het wielerstadion in Stone Moun tain Park, het nieuwe Olympisch Stadion en het hockeystadion, waar al wel tweehon derd paarse kuipzitjes zijn vastgeboord, zijn vooralsnog alleen de contouren nog zicht baar. En over ruim negen maanden is het al zover... Er is bij de werkzaamheden een dode geval len: bij de bouw van het Olympisch Sta dion. Boze tongen beweren dat daarmee bewezen is dat de organisatie in paniek ver keert. De werkdruk zou zijn opgevoerd, de arbeiders onder hoge spanning gezet. Met dodelijk gevolg dus... „Niet gaan twijfelen", boort Herman Von- hof de ontluikende twijfels direct de kop in. „Dat doen de Amerikanen ook niet. Wat je nu allemaal hoort zijn indianenverhalen." Ook hij zal wel weer gelijk hebben... Vonhof moet inmiddels eveneens van de hoed en de rand weten. Hij is niet voor niets aange wezen als de olympisch attaché van NOC *NSF; woont en werkt al vijftien jaar in At lanta. Vonhof was de stuwende kracht ach ter hotel Grand Cypress in Florida (achttien verdiepingen hoog, 750 kamers, inmiddels verkocht voor 300 miljoen dollar) en gaat binnenkort ook wat golfbanen aanleggen, waarvan een zelfs ontworpen door de be faamde Jack Nicklaus. Daar zal-ie toch ook niet aan beginnen als de Amerikaanse ar beider het werk niet aankan. Of het geld ontbreekt. „Neem nou van mij maar aan", zegt de oor spronkelijk uit Enschede afkomstige onder nemer, „dat Atlanta het gaat redden. Er zijn problemen ja, dat hoor je mij niet ontken nen. Maar ACOG is inventief genoeg daar voor oplossingen te bedenken. Ze zijn nu druk bezig in het hart van de stad het zoge heten Centennial Park aan te leggen, waar tijdens de Spelen elke avond wordt feestge vierd. Mensen kunnen voor 35 dollar een K.C. Bassham, museumvrouwe van 'Inn Scarlett's Footsteps'. steen met hun naam erin gegraveerd ko pen, die zal worden opgenomen in de bouw van het Amfi-theater dat daar wordt neer gezet. Die actie loopt als een trein. En zo bedenken ze elke dag weer iets nieuws. Het zal allemaal wel loslopen. De toeristen die hier volgend jaar bij de Spelen zijn, zullen een prachtige tijd beleven." Attracties Of dat nou in een stadion is of daarbuiten. Want, eerlijk is eerlijk, Atlanta heeft de twee miljoen bezoekers die verwacht worden, meer te bieden dan alleen de olympische strijd om seconden, meters en punten. At lanta is en blijft op de eerste plaats de stad die zich binnen afzienbare tijd omhoog heeft gewerkt tot alom gerespecteerd za kencentrum. Je kunt het zo gek niet noe men, of er zit wel een (hoofd)vestiging van een multinational. Met als blikvangers ui teraard de centrale kantoren van Coca-Co la, Delta Airlines, CNN, AT&T en Bell Tele phone, Lockheed en IBM, om er maar een paar te noemen. Het grappige is dat al deze bedrijven wel een of andere tour door hun burelen in de aanbieding hebben. Ook weer zoiets typisch Amerikaans. Feit: de belang stelling is overweldigend. Dus melden ook wij ons in down-town At lanta voor de 'Studio Tour' van CNN, het grootste nieuwsstation ter wereld, vieren twintig uur per dag paraat. Het kost je ze ven dollar om binnen te komen. Daarvoor krijg je de doorsnee-rondleiding langs de nieuws-redacties van CNN, Headline News en CNN International dat wij in Europa ontvangen. Voor bijna 25 dollar ontstaat ex tra bewegingsvrijheid en mag je in de per- soneelskantine zelfs hopen op een ontmoe ting met Bobby Batista. Wij kiezen voor de laatste aanbieding. Nee, Bobby Batista niet gezien. Maar wel de krappe ruimtes waarin gewerkt moet wor den en heel even het zeer dwangmatige CNN-systeem ervaren. Verdwenen is alle romantiek wanneer blijkt dat de bureaure dacteur verplicht is drie verhalen in het uur af te scheiden, gereed voor uitzending. 'Wie dat niet haalt, kan het moeilijk krijgen', zegt de immer 'ssst, stil' fluisterende gids. Mis schien is dat wel de verklaring waarom we geen glimlach konden ontdekken tijdens de tour. Grappig is wel te zien dat er daadwer kelijk geen enkele afscheiding is tussen de zogeheten 'anchorman- of vrouw' die het nieuws live voor de camera's voorleest en de redactieruimte achter hen. 'Een wonder tje van de techniek', heet het wegfilteren van overbodig geluid. CNN maakt deel uit van de Amerikaanse te levisie-show. Daarover bestaat geen enkele

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27