Loeren naar de overkant R fandelen langs de 'Zelfkant' Toerisme ITERDAG 7 OKTOBER 1995 iVAN DEN DOBBELSTEEN sschien dat 'Zelfkant', een gedicht van Simon Vest- de organisatie het idee heeft verschaft. 'Ik houd Ineest van de halfland'lijkheid:/Van vage weidewin- jidie met lijnen/Vol waschgoed spelen; van fabrieks- [einen/Waar tusschen arm'lijk gras de lorrie rijdt...' ndelen langs de stadsrand; op ontdekkingsreis dicht huis. „ishet motto van de Voetpadendagen, die op 15 ok- ier worden gehouden. De eerste vonden vorig jaar in Noord-Holland en het succes was meteen zo otdat er nu ook trajecten in Utrecht en Zuid-Hol- d zijn uitgezet. Over de bedoelingen van het evene nt, doet de organisatie (een samenwerkingsverband de Stichting Lange Afstands Wandelpaden, het NI- jen de Nemo, de vereniging van vrije wandelaars) geheimzinnig: de deelnemers dienen (voordat het licht te laat is) op de hoogte te worden gebracht van verrassingen op onder meer cultureel/historisch, '1 en landschappelijk gebied, die in groene nten rondom de stad 'gelukkig' nog altijd te vinden werden in de 3 provincies 55 wandelingen (in gte variërend van 5 tot 20 kilometer) uitgezet. Er kan rden deelgenomen aan rondwandelingen (start- en REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I SBERICHTEN Treinretour naar Londen goedkoper De prijs van een retourtje met de Eurostar van Amster dam naar Londen via de Kanaaltunnel is eind septem ber fors lager geworden: van 260 naar 200 gulden. Voor waarde is wel dat er minimaal twee weken voor de reis- datum wordt geboekt en dat de passagier minstens drie dagen in Groot-Brittannië verblijft. Het duurste tarief (eerste klasse retour met direct vertrek) daalde even eens: van 680 naar 620 gulden. 'IJICII' 111,1111 it ere: .ede Fraude te kijk Belastingfraude is bepaald geen nieuw fe nomeen. Al in de middeleeuwen trachtten sluwe lieden de accijnzen en tolwetten te ontduiken. De overheid reageerde fel: op sommige vormen van fraude stond gese ling, brandmerking en verbanning. Hoe de fraude en fraudebestrijding zich sindsdien ontwikkelden wordt uit de doeken gedaan op de tentoonstelling 'Door de mazen van het net, en verder...', die tot en met 11 fe bruari is te zien in het Belastingmuseum aan de Parklaan 14-16 in Rotterdam. De ex positie toont aan de hand van objecten, fo to's, schilderijen en prenten tal van voor beelden van frauduleuze zaken die aan het licht kwamen, zoals illegale stokerijen, kop pelbazen en smokkel van beschermde uit heemse diersoorten. Info over openingstijden en dergelijke: 010 - 43 65 62 9. Bungie Boarding Weer wat nieuws. In het Oostenrijkse Pertisau kan de komende winter worden deelgenomen aan 'bungie boarding'. Zoals de naam al ongeveer zegt is deze nieu we sport een combinatie van snowboarden en bungie- jumpen. Snowboarders krijgen een elastieken koord om het middel gebonden en moeten vervolgens zoveel mogelijk vaart proberen te maken. Wie het verst komt, wint. Info: Tourismusverband Pertisau, 00.43.52 43 52 60. IJsland verbiedt enkele landkaarten Het IJslandse Bureau voor Toe risme heeft een waarschuwing doen uitgaan naar toeristen die gebruik maken van landkaarten die zijn gemaakt door onder meer Cartographia, Ravenstein, Euro-Map, Terrac en RV Reizen en Verkeer. De kaarten blijken te zijn gekopieerd van een uit Hongarije afkomstig 'moeder exemplaar' dat was gebaseerd op reeds lang achterhaalde ge gevens. Ze zijn daardoor ge vaarlijk voor toeristen die op ei gen houtje IJsland verkennen. Bovendien is de verkoop van de kaarten in strijd met het IJs landse auteursrecht en heeft de politie het recht ze in beslag te nemen. Dubbel Haags 'Dubbel Haags voor enkel geld'. Onder die noemer heeft de VW van Den Haag ook deze winter een aantal drie-daagse arrange menten samengesteld waarbij slechts voor één overnachting hoeft te worden betaald, de tweede is gratis. De aanbiedin gen gelden tot 1 april 1996 en er kan onder meer worden geko zen voor een bezoek aan de musical 'The Phantom of the Opera' en de tentoonstelling van Vermeer in het Mauritshuis. Info: Stichting Promotie Den Haag, 070 - 35 00 50 0. Tentoonstelling van kookboeken In het culinair museum Mariënhof aan de Kleine Haag te Amersfoort wordt tot en met 12 november een tentoonstelling van kookboeken uit de afgelo pen twee eeuwen gehou den. Veel aandacht wordt besteed aan de buitenland se keuken en nieuwe tech nieken. Info: Culinair Museum, 033 - 46 31 02 5. Een eeuw Sinterklaas In het Museum van de Twintigste Eeuw aan de Bierkade 4 in Hoorn begint 20 oktober een door het Sint Nicolaas Genootschap samengestel de expositie onder de titel 'Een Eeuw Goedheiligman'. Allerlei as pecten komen aan bod, zoals de ontwikkeling die Zwarte Piet heeft doorgemaakt (van boeman naar kindervriend), het vroeger zo be faamde 'Stoeltje zetten' en de ver anderende geschenken. De tentoon stelling duurt tot 10 december en is met uitzondering van maandag elke dag geopend van 10 tot 17 uur. Overspel? 'Overspel?' Dat is de titel van een tentoonstelling die tot en met 14 januari wordt gehouden in het Nederlands Textielmuse um in de Goirkestraat 96 in Til burg. De expositie geeft de rela tie weer tussen kunst en vorm geving en toont voorbeelden van 'vreemd gaande' kunste naars die niet alleen dachten aan de 'verbeelding van een idee', maar ook aan de functio naliteit en soms zelfs aan de commercialisering van hun werkstukken. Iets wat hen vaak niet in dank werd afgenomen. Info: Textielmuseum, 013 - 54 22 24 1. eindpunt zijn hetzelfde) en lijn wandelingen (begin- en eindpunt bij een halteplaats van het openbaar vervoer). De meeste kunnen op eigen gelegenheid worden afge legd aan de hand van routebeschrijvingen, maar er zijn tevens excursies en begeleide wandeltochten. Route kaartjes kosten een rijksdaalder en liggen klaar bij het startpunt, waarvan het adres is vermeld in de Voetpa- denkrant, die bij onder meer de VW- en ANWB-kanto- ren kunnen worden afgehaald. Het is ook mogelijk de krant aan te vragen bij de Nemo, Westerpark 2,1013 RR Amsterdam, telefoon 020 - 6817013. Voorbeelden van stadsrandwandelingen zijn die bij Alkmaar (van Alkmaar naar Egmond Binnen via onder meer een uniek jaagpad langs de Egmonder Binnen vaart), bij Hoom (van Hoorn naar Oostwoud, via onder meer het Zuiderzeepad), bij Haarlem (van de Heksloot- polder naar Spaamwoude langs onder meer het fort Spaamdam dat deze dag speciaal is opengesteld), bij Amsterdam (van het Westerpark naar Ruigoord, alwaar het kerkje zal zijn opengesteld), Woerden (van de Woerdense Verlaat naar Woerden over een nog nauwe lijks ontdekt voetpad), Leiden (van Leiden via de War- mondse landgoederen naar Rijpwetering) en Den Haag (een tocht over de zogenaamde Landscheiding tussen Zoetermeer en Wassenaar). INFO LES DEUXALPES Afstand Amsterdam-Les Deux Alpes: 1.120 kilometer. Met de auto via Luxemburg. Dijon. Lyon, Grenoble en stuwdam Chambon. Dichtstbijzijnde spoorwegstation: Grenoble. Vandaar met VFD-bus naar Les Deux Alpes. Dichtstbijzijnde vliegveld: Lyon, vandaar met de bus (Cars Grély) naar Grenoble en vandaar met de VFD naar Les Deux Alpes. Hoogte: 1.300-3.568 meter. Aantal bedden: 30.000. Liftinstallaties: 30 sleepliften, 24 stoeltjesliften, 6 gondelbanen, 1 kabelbaan en 1 metro. Wachttijden: Gering, behalve bij het dalstation van de Jandri Expres waar de wachttijden wel eens kunnen oplopen tot 1 uur. Totaal aantal kilometers aan afdalingen: 200. Ligging van de skipistes: Voornamelijk oosf- en west-hellingen. Moeilijkheidsgraad: Overwegend middelzwaar en simpel. Alleen vlak boven het dorp een aantal moeilijke (zwarte) afdalingen. Kinderopvang: Ja. kindercrèche vanaf 4 jaar. Langlaufmogelijkheden: 20 kilometer (2 Loipen). Verdere sportieve ontspanning: Open zwembad, wandelen (onder meeropsneeuwschoenen), ijsbaan. Prijspeil: Zesdaagse skipas: 785 francs (kinderen en 60+ 590 fran cs). Zes dagen les (3 uur per dag): 675 francs (kinderen en 60+ 495 francs). Kopje koffie: 8 francs. Avondvertier: Zeer uitgebreid. 4 disco's, 1 bioscoop, 9 pianobars. 2 bowlings en ettelijke cafés. Taal: Frans. Bijzonderheden: De gratis skibus rijdt van 07.00 tot 23.00 uur. IJs- grot op 3.425 meter. Een keer per maand wordt vanaf 3.200 meter hoogte een afdaling gemaakt bij volle maan. Beneden Les Deux Al pes (10 minuten met de gondelbaan) ligt het dorp Venose, een toe ristisch plaatsje vol speciale winkeltjes en restaurants. Acht keer per jaar (op donderdagen) vindt een klank- en lichtspel plaats met de ge schiedenis van de wintersport als thema. Info: Office du Tourisme, 38860 Les Deux Alpes, telefoon (vanuit Nederland) 00.33.76.79.22.00 of het Maison de la France, Prin sengracht 670, 1017 KX Amsterdam, telefoon 020 - 62 03 14 1. In het dorp Alpe d'Huez zelf hoeft door de wintersporters nauwelijks te worden gelopen. Karakteristieke gondeltjes verzorgen het vervoer. foto's rob van den dobbelsteen Les Deux Alpes en Alpe d'Huez werken aan een nieuw imago ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Ze zullen het nooit toegeven. Maar die van Les Deux Alpes kijken nog al tijd met enige jaloezie naar de over kant. Alsof boven Alpe d'Huez - aan de andere zijde van het dal - het zon netje eeuwig schijnt: de echte en die van de publiciteit. Gilles Vanheule van het Office de Tourisme: „Okay, zij hebben de aankomst van de Ronde van Frankrijk. Maar dat heeft toch niets met skiën te maken?" Nee. En toch trekt Alpe d'Huez meer wintersporters dan Les Deux Alpes. De macht van de publiciteit ongetwij feld. Want wat heeft die ene Alp wel, wat de ander niet heeft? Een vergelij king is snel gemaakt. Binnen een week zelfs. Drie dagen hier en drie dagen daar. De autorit tussen beide skidorpjes duurt hoogstens anderhalf uur. En is - bij mooi weer - van een zeldzame schoonheid. Eerste indruk: Alpe d'Huez is er voor the old and the beautiful. Les Deux Al pes voor the young and the beautiful. Een impressie die nog eens wordt ver sterkt door de aanblik van beide dor pen. In Alpe d'Huez straalt de voorna me luxe je reeds van verre tegemoet; Les DeiLx Alpes is niet meer dan een lange rechte weg met links en rechts hotels, appartementengebouwen, winkels, benzinestations en tingeltan gels. Amerika in de Franse Alpen, zo ongeveer. Listig Een dag later staat dat oordeel nog steeds recht overeind, maar is er een aantal niet onbelangrijke nuances aan toegevoegd. Want inderdaad: wat heeft les Deux. Alpes niet, wat de over buur wel heeft? Weinig, zolang het over skiën gaat. Tussen 1300 en 3600 meter kan de gast beschikken over ruim 75 perfect ontsloten pistes, die een gezamenlijke lengte hebben van 200 kilometer. Een probleempje: de enige afdalingen die de beginner vrees zouden kunnen inboezemen, liggen op de terugweg, vlak boven het dorp. Slechts de Chemin des De moiselles omzeilt op die laatste hel ling listig alle voetangels en klemmen, waardoor het er om 4.00 uur 's mid dags danig druk kan zijn. Nog geen eens zo heel erg lang gele den aangelegd dat 'jongejuffrouwen- pad'. Les Deux Alpes namelijk, wenst zich (loerend naar Alpe d'Huez) een nieuw imago; wil het niet alleen de jeugd, maar iedereen naar de zin ma ken: ouderen, experts, beginners en - vooral niet te vergeten - wandelaars. Die zullen het in besneeuwd Frankrijk bijna nergens beter treffen. Beneden - tien minuten met de gondelbaan - lokt het poppedijnerige herdersdorpje Venose met z'n heuv'lende Anton Pieck-straatjes; boven op de gletsjer - aan het einde van de ondergrondse die 'Döme Expres' is geheten - wenkt de IJsgrot met z'n interieur van (lijkt het wel) gesponnen suiker; in het dorp zelf trekt op acht donderdag avonden per winter een-spectaculair klank- en lichtspel drommen toe schouwers. Slcy Memory heet dit eve nement en het behandelt de geschie denis van de wintersport. Naast stuntskiërs draven er zelfs paarden in op. Dus niet alleen maar sporen trekken in de sneeuw, tot je tong op je schoe nen hangt, daar in Les Deux Alpes. Hoewel... Wie daar trek in heeft, kan zijn gang gaan. Moeilijk zijn de afda lingen bijna nergens, mooi zijn ze des temeer. Le Signal, de noordhelling bij Lac Noir (met z'n praktisch altijd rulle sneeuw), de Tête de la Toura en de pas geopende Gourses... de een is nog aantrekkelijker dan de ander en lek ker lang zijn ze in de meeste gevallen ook. De langste Maar aan dat soort hebben ze in Alpe "d'Huez evenmin gebrek. Top of the bill: de op het puntje van de 3330 me ter Pic Blanc beginnende Sarenne, de langste zwarte piste van Europa. De afdaling heeft een lengte van bijna 20 kilometer en is veel minder lastig dan de opgewonden annonces doen ver moeden. In het begin (bij het tunnel tje) vertoont-ie inderdaad wat genie- pigheidjes, maar verderop verandert de piste al snel in een (zoals iemand dat noemde) 'poepie' waarop je tot in het oneindige kunt blijven zwieren en zwaaien. Helaas is de Sarenne zo stormgevoelig is, dat hij nogal eens wordt afgesloten. Geen nood evenwel: Alpe d'Huez heeft gelukkig nog een paar afdalin gen in de aanbieding. Een stuk of 130 om precies te zijn. De richting waarin de wind waait bepaalt in veel gevallen de aantrekkelijkheid. De ene keer zijn de pistes die zich vanaf de Döme des Petites Rousses richting Vaujany slin geren het attractiefst, een andere keer die bij de Souveraine-lift (bediend door een hufter die in Amerika al na twee seconden dienstverband zijn ontslag had gekregen); een derde maal bij de Plat de Marmottes. Onder dat laatste station, halverwege de TOlympique (die als 'blauw' staat aangegeven, maar 'rood' is), ligt zeer aanvallig en verscholen achter een paar bergen sneeuw La Cabane du Poutat. Van de aldaar uitgeserveerde wentelteefjes aux trois fromages en de worstjes murtfon aux grains krijgt een mens nooit genoeg, van de zelfge- stookte genepi of-ie wil of niet, wel. Het doorzichtig gele vocht kent een alcoholpercentage van 45 procent en dringt zich meteen na de eerste slok via de neus alweer naar buiten. Voor zichtig nippen wordt aanbevolen. Zoals dat trouwens hoort in een tot nu toe redelijk bedaagd dorp als Alpe d'Huez. Maar die bedaagdheid begint haarscheurtjes te vertonen. De sfeer moet 'jonger' worden waarschijnlijk. In de splinternieuwe, 20-persoons gondels tettert niet zelden oorverdo vende house uit de blikken luidspre kertjes en in de Zóne Protégée, stormt de ene na de andere Fransman per snowboard roekeloos door angstig wijkende beginnersklasjes, zonder dat iemand er wat van zegt. Het is duide lijk: net als Les Deux Alpes loert ook Alpe d'Huez naar de overkant. Wer kend aan een nieuw imago ongetwij- feld INFO ALPE D'HUEZ Afstand Amsterdam-Alpe d'Huez: 1.100 kilometer. Met de auto via Luxemburg, Dijon, Lyon, Grenoble en Bourg d'Oissans. Dichtstbij zijnde spoorwegstation: Grenoble. Vandaar met de VFD-bus naar Alpe d'Huez. Dichtstbijzijnde luchthaven: Lyon. Vandaar met de bus (Cars Grély) naar Grenoble en vervolgens per VFD-bus naar Al pe d'Huez. Hoogte: 1120-3.330 meter. Aantrd bedden: 32.000 Liftinstallaties: 6 kabelbanen, 14 gondelbanen. 33 stoeltjesliften en 18 sleepliften. Wachttijden: Nauwelijks. Totaal kilometers aan afdalingen: 220. Ligging van de skipistes: Voornamelijk naar het zuiden. Moeilijkheidsgraad: Overwegend middelzwaar en simpel. Kinderopvang: Ja. Langlaufmogelijkheden:45 kilometer (niet aaneengesloten). Verdere sportieve ontspanning: Usbaan, binnen- en buitenzwem bad (beide gratis voor skipashouders), rodelen, golfclinics. Prijspeil: Zesdaagse skipas: 945 francs. Kinderen van 13 tot 18 jaar 842 en kinderen van 5 tot 13 jaar 746 francs. Kinderen onder de 5 en senioren boven de 70 skiën gratis. Ski-les (6 hele dagen, inclusief liftabonnement): 1.785 francs. Kinderen van 13 tot 18 jaar 1695 en kinderen van 5 tot 13 jaar: 1.355 francs. Biertje: 20 francs. Avondvertier. Zeer uitgebreid. Drie disco's en enorm veel bars. Taal: Frans. Bijzonderheden: Het dorp heeft een niveauverschil van 150 meter. Gondels verzorgen het vervoer. De skibus (navette) is gratis voor skipashouders. In Bourg d'Oissans (op 13 kilometer) is een winter camping. Info: Office du Tourisme, 38750 Alpe d'Huez, telefoon (vanuit Ne derland) 00.33.76.80.35.41 of Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, telefoon 020 - 62 03 14 1. Les Deux Alpes: een lange rechte weg met tingeltangels. Amerika in de Franse Alpen zo ongeveer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25