IPORT Scylla en Bakker slaan straks keihard terug Voor Taeke Taekema is Leiden al bijna te klein Waarnemer aal 16 OKTOBER 1995 De UEFA-waarnemer lijdt een benijdens waardig bestaan. Je komt in streken die bij gewone stervelingen nog niet in de atlas staan vermeld. Het ontbreekt de waarnemer daarbij aan niets. De UEFA-waarnemer hoeft maar met de vingers te knippen en er gebeurt precies wat de UEFA-waarnemer wil. A sight seeing, sir? A present for your sweet lady, sir? How are the children, sir? A massage, sir? Do you prefer blonde, sir? Offcour- se, sir! Everything possible, sir! Have a nice stay, sir! Al met al lang niet gek. Hier staat tegenover dat de UEFA-waarnemer een zware verantwoordelijkheid draagt. Hij is de oren en de ogen van de Europese voetbalbond. Wanneer een onverlaat in een stadion een gillende keukenmeid afsteekt, dan wijdt de UEFA-waarnemer hier onverbiddellijkzijn gehele rapport aan. Ook al was de gast vrijheid nog zo weldadig, zijn geweten staat niet anders toe. Blonde girls, very nice, yes, but firework forbidden! Ja, een UEFA-waarnemer is ie mand. Wie het in onze maat schappij tot het UEFA-waarne merschap heeft gebracht, die heeft het goed voor elkaar. Ik voorspel dat de status van UEFA-waarnemer nog eens een nu niet voor mogelijk gehouden aan waanzin grenzende popula riteit bereiken zal. (Grootvader - zelf een gepensioneerd brand weerman of piloot - tegen klein zoon, ter gelegenheid van diens achtste verjaardag: 'Weet je al wat je later worden wil?'Ant woord kleinzoon: 'UEFA-waar nemer, natuurlijk.') De UEFA -waarnemer bij de wedstrijd Ferencvdros-Ajax was Wilhelm Hennes. Uit Duitsland. Ik heb niets tegen mensen uit Duitsland. Nooit gehad ook. Je hebt goede Duitsers en slechte Duitsers, zoals met wel meer volkeren aan de hand is. IVat is het verschil tussen een mof en een Duitser?', schijn ik ais kind nochtans eens bij mijn moeder te hebben geïnformeerd. Mijn moeder zal waarschijnlijk, verlegen met de situatie, even om zich heen hebben gekeken, zag er niet meteen van elke soort één wandelen en nodigde mij toen, naar ik aanneem, uit om in het park de eendjes te gaan voederen. Maar donderdag, voor de camera voor RTL4, kreeg ik toch na al die jaren het ant woord. Van Wilhelm Hennes. Eindelijk zag en hoorde ik een mof. Herr Hennes zelf 'Was het echt zo erg?', is mij de afgelopen dagen door die en ge ne gevraagd. Ja, het was echt zo erg. Erger nog. 'Wij hoorden er in de huiskamer anders niet veel van. Jij had het er al drie, vier keer over gehad, toen hadden wij het nog niet één keer gehoord. Wij hebben de te levisie er nog speciaal harder voorgezet, maar alles wat wij hoorden was een monotoon ge zoem. Houd er nou maar over op, dachten wij nog, toen je er weer over begon. Ik becommentarieerde Ferenc vdros-Ajax voor televisie. Het is moeilijk uit te leggen, maar neemt u van mij aan dat veel van het stadiongeluid (netals aan de huisjcamer) door het ge bruik van de koptelefoon aan een commentator voorbij gaat. Eerst dacht ik daarom nog, hoor ik het wel goed? Ja, ik meende zeker te weten dat ik het goed hoorde. Ik overwoog het te mel den, maar stelde dat moment nog even uit. Ik wilde er eerst absoluut, vergissing uitgesloten, honderd procent zeker van zijn, alvorens de kijkers er op te wij zen. Ja, het was echt zo erg. Alle spelers van Ajax zijn 90 minuten lang uitgefloten, met dien ver stande dat er bij balbezit van Bogarde, Davids, Finidi, Kanu, Kluivert of Reiziger door hel snerpende gefluit heen, eerst uit honderden kelen en later uit duizenden, onheilspellende aap geluiden weerklonken. Ook be diende de aanhang van Ferenc- vdros zich, door de Hongaarse regie zorgvuldig buiten beeld ge houden, langdurig en massaal van een curieuze éénarmige va riant op de wave... Herr Hennes heeft niets gehoord en niets gezien. Herr Hennes liegt. Hauptsturmführer Hennes be doelt waarschijnlijk dat hij niets bemerkt Doarc litrusj IP me 'eizej >skor)e tafeltennisclub Scylla bezat ooit een irstaphitterend topsport-tuintje. Er groeide en )39 Sloeide veel moois. Talenten kwamen tot b^Tplle wasdom en bezorgden de Leidse 2 mijub landstitels bij mannen en vrouwen en Bel Jok nog eens Europa Cup-avonturen. jcylla, dat betekende iets in Leiden en ook ^Bederland. Daar aan de bouwvallige, ^^oormalige broodfabriek aan de Catarijne- sf-jtraat gebeurden prachtige dingen. )GR(' Maar aan alle mooie dingen komt een ~>ind. In het topsport-tuintje groeit en er,st loeit niets meer. Erger, de boel is volledig f Lllmgeschoffeld, dat terwijl Scylla drie jaar -"sleden een nieuwe accommodatie betrok p ji Leiden Zuid West. Afgelopen weekeinde 0yai am het bestuur de historische beslissing gr gm het eerste mannenteam terug te trek ken /jen uit de competitie. 51 Topsportminnend Nederland raakte -jaarvan niet in een stress, want Scylla ac- lws,%erde met het eerste mannenteam in de r recluet tot de verbeelding sprekende derde ftisctlvisie. Ter vergelijking: vroeger kwam de 35r^se met twee teams 'n sta 3ö°gste divisie. Lf er> Of te wel: hoe ver kan een club zakken, iliteleei ver, in het geval van Scylla. De club voorzitters aan de lopende band, jarenlang met de gemeente Leiden nieuwe accommodatie en vergat het van jeugd, was het parade- kracht van Scylla. Toen de eindelijk de overstap maakte de Brahmslaan, bestond het eerste uit 'buitenlanders' als Hooman, De en De Boer. De jeugdafdeling lag op N A|jn 8at en toen het geld om de 'buitenland al Clrrs' te betalen op was, had Scylla niets inad|eer- ),erl^uurprijs u "Ie club was ten einde raad. De huurprijs ukt ian de nieuwe accommodatie slokte zo- Dorat alle contributie op en geld om een n. 3lfainer te betalen was er niet. Scylla ver- 79,- keerde in wanhopige toestand en dacht illodjelfs aan opheffen. In die periode klopte c 10iet bestuur aan bij Gerard Bakker met de vp'Pfraag of hij de trainingen voor drie maan- °PJen kon overnemen. Bakker zit er nu al- j\/r1 jaar. „Ze hebben me er in ge- yi Aiisd", zegt hij met veel gevoel voor cynis- Wie denkt dat Scylla na de gebeurtenis sen in shocktoestand verkeert, komt be drogen uit. Het lijkt wel of er van de club een last is afgevallen. Bakker: „Dit slecht voor het imago? Hoeveel geld levert mij imago op? Schei toch uit. We hebben dit allemaal zien aankomen en het is het ge volg van het wanbeleid van jaren geleden. We hebben geen goede spelers en de spe lers die we hebben willen niet. En ik kan ze nog begrijpen ook. Wie heeft er zin om op zaterdag de hele dag met tafeltennis bezig te zijn? Die jongens zijn jong en wil len uit op zaterdagavond. Ik kan ze geen touw om de nek binden." Ivanhoe Vroeger was alles anders, „je had eerst he lemaal geen tv en toen dat ding kwam, al leen Ivanhoe. Ik was hartstikke blij als ik de hele dag kon tafeltennissen, maar ik begrijp heel goed dat de tijd is veranderd. Alles is veranderd, behalve de tafeltennis- competitie in Nederland. Als je landelijk speelt dan moet je naar elke uithoek van het land. Dat moet en kan veel regionaler. Iedereen hoor je erover, maar de bond doet niets. Maar ja, de bond, je kunt een manke nu eenmaal niet leren lopen, he'." Hoe dan ook, de bond is niet de hoofd schuldige van de teloorgang van Scylla. Bakker: „Er zijn hier onverkwikkelijke za ken gepasseerd. Ik heb geen zin om daar over uit te weiden. Zaak is dat we verder moeten. Omkijken heeft geen zin, de toe komst is het enige dat telt." Bakker gelooft heilig in de club, waar voor hij ooit zelf actief was. „Dat wat er nu is gebeurd, is alleen maar goed. Dat klinkt gek, maar je kunt beter van niets iets ma ken, dan andersom. Wat Scylla nodig heeft is een sterke vent aan het roer. Ik noem een Kees Klerks of een Hein Chrispijn, gasten die hier hebben gespeeld. Gelou terde mensen uit de zakenwereld, die de club kunnen verkopen. Cees Lut, de huidi ge voorzitter, verzet bergen werk en doet alles wat in zijn vermogen ligt, maar hij staat nu ook met de rug tegen de muur." Niet verslagen Scylla mag dan nu zijn uitgeteld, verslagen is de club allerminst. In de speelzaal aan worn jbui IARDI! Vlidwj 152921 ITIE 21/lj 1)1201 'sgr 31 tie: -dgs? -ek 21 nete 99! 7-1 2l va (24 J ixuei y bij r/75 ig 2/1 te pla )BAS pm, inde' ndere URSi et R. lunda! Hockeyer van 15 in de basis bij LOHC Gerard Bakker instrueert zijn talenten, die S de Brahmslaan werkt Bakker met de talen ten van morgen. De club bezit tien jeugd- teams en voor tafeltennisbegrippen is dat veel. En als we de kenner mogen geloven, ziet de toekomst er weer zonnig uit. De ogen van Bakker flonkeren als hij spreekt over de jeugd. Hij heeft er weer eentje on der zijn hoede. Zijn naam is Bader El Fat- mi en hij speelt al in het Nederlands team. Bakker: „Het opleiden van talenten is het moeilijkste. Het is gemakkelijk om een team te kopen. Neem FVT, dat wordt straks kampioen van Nederland. Knap hoor, met drie gekochte spelers. Volgend seizoen spelen ze weer ergens anders en moet FVT zich terugtrekken uit de compe titie. Daar heb je toch niks aan. Dit soort dingen gebeurt regelmatig in de Neder landse competitie." Bakker is gepokt en gemazeld is de Ne derlandse pingpongwereld, hij leverde ooit een Europees kampioene (Vriese- koop) af, maar van het opleiden van een 13-jarig talent als El Fatmi (een Neder landse Marokkaan) raakt Bakker nog steeds in vervoering. „Iedereen, een Paul ylla in de toekomst op het hoogste plan moeten Haldan, een Danny Heister, een Trinko Keen, wijzen allemaal naar hem en zeg gen: dat is 'm. Mooi toch." Dat vergoedt de moeite en inzet, want voor zijn inspan ningen bij Scylla krijgt hij niets. Simpel weg omdat de schatkist van de penning meester leeg is. Meningsverschil El Fatmi is ook inzet van een meningsver schil met de bond (het talentje is tot erger nis van Bakker verplicht bondstrainingen te volgen) en dat heeft de Leidenaar aan het denken gezet. Hij wil geen aanvarin gen en verhitte discussies meer zoals vroe ger, maar soms is het temperament niet te stuiten. Bakker heeft nog steeds het gevoel dat hij wordt tegengewerkt binnen de NTTB. „Er lopen bondstrainers die twee handdoeken nodig hebben om zich af te drogen. En die mensen moeten mijn ta lent leren tafeltennissen. Maar laat ik op houden, ik zit me weer druk te maken. Ik kan dit eigenlijk tegenover mijn vrouw niet meer maken. Ik moet ermee stop pen." Maar dat kan hij weer niet over zijn erugbrengen. Rechts Bader El Fatmi. FOTO HIELCO KUIPERS hart verkrijgen, want hij weet dat de boel dan in elkaar stort. Hij hoopt dan ook dat zijn levenswerk binnen afeienbare tijd wordt overgeno men door Peter Paul de Vrind en zoon Ge rard Bakker, in de volksmond Pietje ge noemd. Beiden zijn oud-Scyllanen en spe len momenteel competitie in Duitsland. Rond In zijn achterhoofd heeft Gerard Bakker zijn plannen allang rond. De Vrind en Bakker komen straks terug om hun glans rijke loopbaan af te bouwen. Nu is de tijd nog niet rijp. Over een, twee jaar moet Scylla zijn zaakjes financieel op orde heb ben, want het mag niet zo zijn dat de door Bakker opgeleide talenten 'door een of an dere Piet Sloun uit Limburg' worden weg gekaapt. „Als El Fatmi of een ander talent in de eredivisie kan spelen, dan komt Scyl la met een fantastisch team. Dan begin nen we in de tweede divisie en zijn we een jaar later kampioen van Nederland. Kun nen we met flink veel zout strooien." Hij geldt als een van de grootste hockeyta- lenten van Nederland. Zijn debuut in het eerste van LOHC kwam vlak na zijn vijf tiende verjaardag en nu, een half seizoen later, is hij vaste kracht én strafcornerspe cialist van de Oegstgeestse overgangsklas sen Taeke Taekema, zijn naam is bijna net zo opvallend als zijn jonge daden. Een Friese alliteratie voor wie Leiden als hoc- keystad binnen afzienbare tijd te klein zal zijn. De nieuwe Floris-Jan Bovelander? „Nee", roept Taekema resoluut: „Die slaat strafcomers op kracht. Taco van den Ho- nert, dat is mijn man. Die maakt een mooie sleeppush, op techniek. Dat doe ik ook, heb ik zelf van hem geleerd. Het is april 1995. Het Nederlands b-ju- niorenteam staat in de finale van het EK in en tegen gastland Spanje. De Oranje be loftes komen met 2-1 achter en aanvoer der Taekema krijgt zonder dat er een bal in de buurt is een stick van een tegenstan der in het gezicht. De sportieve wraak van de gedrongen Oegstgeestenaar is zoet. Vrijwel eigenhandig zorgt hij voor de on dergang van de Spaanse tieners. Met vier treffers buigt hij de achterstand om in de uiteindelijke 5-2 winst. Van zulke presta ties worden in Friesland toneelstukken ge maakt. Bondscoach Roelant Oltmans woont op een steenworp afstand van Taekema en kent zijn plaatsgenoot. „Hoewel ik net als Taeke uit Oegstgeest kom, zie ik hem niet zo vaak spelen. Wel wordt hij door ande ren van de bond in de gaten gehouden. De berichten over hem zijn goed en de enkele keer dat ik hem aan het werk zie, consta teer ik inderdaad dat hij goed kan hoc keyen. Toch moet je voorzichtig zijn met jonge spelers. Eerst maar eens afwachten of zij zich blijven ontwikkelen als er ande re interesses, zoals studie en vriendinne tjes, bijkomen. Al vermoed ik dat Taeke karakter genoeg heeft om in elk geval niet naast zijn schoenen te gaan lopen." Handicap 16 Taeke Taekema is niet alleen een zeer ge talenteerde hockeyer. Hij is lid van de Noordwijkse Golfclub en zijn zogeheten handicap is een zeer veelbelovende '16'. Ook als voetballer was hij een jochie met toekomst. Nog voordat hij de officiële be- ginleeftijd van zes jaar had bereikt, speel de hij al bij ASC in de 'effies' en ook daar viel hij op. Voormalig profvoetballer Boudewijn de Taeke Taekema wil niet met Floris-Jan Bovelander worden vergeleken. „Taco van den Honert, dat is mijn man." Geer was toen (jeugd)trainer bij de 'good- old' en hij kan Taekema bijna tien jaar la ter nog uittekenen. „Taeke woonde op de hoek naast het terrein en was ook dag-in- dag-uit op het veld te vinden. Twee turven hoog, maar toch had hij al van die ge spierde voetbalpootjes waardoor hij een goede en vooral harde trap kon geven. En hij pikte, in tegenstelling tot veel leeftijds genoten, direct op wat je hem probeerde bij te brengen. In zijn team zaten nog een paar talentjes en ik vind het nog steeds doodzonde dat Taeke en ook die anderen zijn gaan hockeyen. Daar had echt wat in gezeten." Otto Bik, in die tijd jeugdvoorzitter van ASC, beaamt de woorden van De Geer. „Een kleine Neeskens. Geen verfijnde techniek maar een werker die over het he le veld uitzwierf en voor de duvel niet bang was. Als zijn team met bijvoorbeeld 7-0 won, zaten er altijd wel drie of vier goals van hem bij en toen hij een jaar of zeven was deed hij een keer bij de C-tjes mee (13-jarigen, red.) waar hij moeiteloos meehuppelde. Een echt sportventje. Het verbaast me dus niets dat hij in het hockey zo hoog komt." Op zijn achtste verruilde hij ASC voor LOHC. Een overstap die elk jaar door een handjevol achtjarigen wordt gemaakt, tot verdriet van voetbalclub. „Ik vond dat toen ook héél jammer", beaamt Taekema. „Maar met voetbal was ik toch niet veel verder gekomen. Ik had altijd last van mijn aanhechtingen bij m'n knie. Die wor den met hockey aanmerkelijk minder be last." Net als bij het voetbal, bleek ook bij het hockeyen al snel dat hij de sport behoor lijk 'onder de knie' kreeg, inmiddels is Taekema twee keer twee turven hoog, maar nog steeds doet hij niets liever dan elke dag sporten. Dat jeugdig fanatisme, FOTO HIELCO KUIPERS gevoed door het plezier dat hij aan hoc keyen beleeft, heeft ook een schaduwzijde: het gevaar voor overbelasting. Zo moet hij momenteel geregeld de fysiotherapeut be zoeken omdat hij het in zijn rug heeft. Het resultaat van een heel seizoen vrijwel on afgebroken en bijna dagelijks hockeyen. Stages op Papendal, wedstrijden met het districtsteam, met. het Nederlands jeugd- elftal en met zijn eigen BI waarmee hij de nationale titel behaalde. Het 'nietige' LO HC versloeg alle hoofdklasseclubs bij de jeugd. Hockey neemt in het gezin Taekema een voorname plaats in en het ontbreekt er nog maar aan dat in het familiewapen twee gekruiste sticks voorkomen. Taeke's twee jaar oudere broer en zijn een jaar ou dere zus spelen ook in de hoofdmacht van LOHC en hun moeder is eveneens bij de club betrokken. Wie het rooster van Taeke in ogenschouw neemt, zou bijna vergeten dat hij nog gewoon leerplichtig is. Als het onderwerp school aan de orde komt, kijkt hij ietwat beschaamd naar de grond om in elk geval oogcontact met zijn moeder te vermijden. „Het ging inderdaad vorig jaar niet zo goed. Ik ben wel overgegaan, naar 4 VWO, maar het is natuurlijk wel de be doeling dat ik die opleiding afmaak. Daar- ha wil ik wel wat in de sport blijven doen, maar ik weet nog niet wat. Gymleraar lijkt me dus niks." Taekema moet het door zijn rugblessure nu even wat rustiger aandoen. Tenminste, hij traint een keer per week, speelt een keer en verder treedt hij nog op als oefen- meester van een jeugdteam: de D3. „Ja, door al dat trainen, heb ik wel veel ge leerd. Maar van mijn techniek moet ik het niet hebben. Dat telkens heen en weer ha len van je stick om die bal, ik vraag me af of dat wel zo effectief is. Ik hou meer van een mooie lichaamsschijnbeweging a la Van den Honert." Na het afgelopen succesjaar waarin hij ook een paar keer inviel bij 'heren 1' van LOHC en driemaal doeltrof, is hij nu defi nitief opgenomen in de selectie van die club. Hij sloeg zogezegd drie jaar over. „Fysiek had ik daar in het begin wel moei te mee. Maar op de trainingen gaat het er hard genoeg aan toe om er bij de wedstrij den aan gewend te zijn. Problemen heb ben ze met mijn leeftijd niet gehad. Ja, ik word wel eens 'kleintje' genoemd maar dat is niet meer dan een grapje." „Dat hij met zijn 15 jaar al in het eerste seniorenteam van Leiden speelt, vind ik een goede zaak", aldus Oltmans. „Hij kan in de overgangsklasse veel leren voordat hij over een paar jaar de stap naar een hoofdklasser kan zetten. In sociaal opzicht is het goed dat hij in het nationaal jeugd team met leeftijdgenoten samenspeelt. Dat is heel wat anders dan in zo'n senio renteam met kerels van een jaar of 23." Enthousiast Een eventueel vertrek bij LOHC speelt echter voorlopig nog niet voor Taekema. „Pas als ik van school af ben, kijk ik even tueel uit naar een andere club, want LO HC in de hoofdldasse, dat zie ik nog niet zo snel gebeuren en ik wil uiteraard het hoogste bereiken." En hoewel Taekema hockey speelt als een volwassene, k^n hij over bepaalde zaken nog kinderlijk en thousiast doen. Gevraagd naar de club die zijn voorkeur geniet als hij LOHC ont groeid is, antwoordt hij: „Amsterdam, want daar speelt Van den Honert."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21