EIDEN :er messen iken op in venshof 'Dit wordt de mooiste tunnel van Nederland' oners Merendonk willen via iter stookkosten aanvechten 'Onderzoek naar Spinoza's Ethica moet doorgaan' SAMARA WEL EEN SAGA, MAAR GEEN FABELljE ïieuwe argumenten jouw in Noorderpark ff Oude Vest op de schop Geen nachttreinen Leiden en Den Haag OKTOBER 1995 egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 0 Kerkverlaters /t Ex-studentenpastor I jL Dick Tieleman uit Groningen kiest tegen- woordig de kant van de kerkverlaters Criminaliteit a a De marechaussee I 1 op Schiphol werkt vanaf deze maand met een speciaal team voor de bestrijding van criminaliteit De nieuwe Samara Saga 1.5i kost slechts 20.995,-. Echt waa LADA Voor mensen /.onder bla hla t895 ntal hit »n verir merstrc iederla irin gev ook voc Maandag 7 October jital hier ter stede bestaande sigarenwinkels is we- in vermeerderd. In het daartoe niet ingerichte per- merstraat 187 is thans een depot geopend der siga- Jederland" te Kampen. De heert Mart. M. Kouw irin gevestigd en zal behalve voor goede qualiteit pok voor civiele bediening zorgen. woensdag 7 oktober is de „Eerste Leidse Rugbyclub DIOK" opgericht, tingsvergadering bijgewoond door 50 personen beelden vertoond van de finalewedstrijd van de in- itudentenkampioenschappen die 29 september j.l. d. Anders dan de naam van de nieuwe vereniging rmoeden is DIOK de tweede Rugbyvereniging in iSRG het Leids Studenten Rugby Gezelschap natieverstrekking »ente over het vraag of een thuis in Leiden :elijk is en de op- fellicht ook zon- i subsidiegelden an het slachthuis rstraat kan wor- De Vrienden van irk, de Bomen- ilijkkomitee Plan n gisteren bij de ïn de bezwaren vergunning voor en een verpleeg- jwe argumenten j bouwen in het iing van de be- gemeentelijke nep en bezwaar ;h een herhaling rroeg de voorzit- nenbond zich af lande maandag ;n al worden ge- den dat de ge meente op zijn minst toch zou moeten wachten met de werk zaamheden in het park tot de bestemmingsplanprocedure is afgerond." L. Lamers, woordvoerder na mens burgemeester en wethou ders, verklaarde dat er sinds de uitspraak van de rechter slechts een paar nieuwe feiten zijn te constateren. „Wat de rechter niet heeft meegenomen in zijn oordeel van 13 september is dat de gemeenteraad de referendu maanvraag heeft afgewezen en het bestemmingsplan heeft vastgesteld", aldus Lamers. Juist dat gegeven gebruiken de Vrienden van het Noorderpark nu voor een nieuwe gang naar de rechter. Daniël Young, woordvoerder van de Vrienden, kondigde gistermiddag aan dat zijn stichting weer een schor- singsverzoek bij de Haagse rechtbank heeft ingediend te gen kappen in het park, ditmaal op grond van de afwijzing van de referendumaanvraag. Lezingen over hoogbegaafdheid leiden/oegstceest De Zuidhollandse stich ting HINT die zich inzet voor hoogbegaafde kinde ren houdt op maandag 9 oktober en maandag 13 november lezingen over dit onderwerp in Oegst- geest. Spreker op 9 okto ber is professor dr. F. Mönks, buitengewoon hoogleraar voor de ont wikkeling en groei van het hoogbegaafde kind en pre sident van de European Council for High Ability. Mönks heeft aan de uni versiteit van Nijmegen een Centrum voor Begaafd- heidsonderzoek met bij scholingscursussen en een adviespraktijk voor ouders en* leerkrachten. Zijn le zing zal gaan over het on derkennen en begeleiden van hoogbegaafde kinde ren. Op maandag 13 novem ber houdt Rob Brunia een lezing over de problemen van onderpresteren van hoogbegaafde kinderen. Brunia is coach van de jeugdafdeling van de na tionale schaakbond en be geleidt in zijn vrije tijd hoogbegaafde kinderen. Sinds half september is hij tevens docent aan een apart schooltje voor hoog begaafde Leidse kinderen in Leiden. De beide lezingen wor den gehouden in de aula van de Christelijke Hoge school Rijn-Delfland, Ha zenboslaan 101 in Oegst- geest en beginnen om 20.00 uur. >ok ;o2- i op een koude winter' K Jfnken, maar bewoners van lopen op een koude winter, ts goedkoper dan een war- Duvv A. van de Wetering van Immissie. De flat in de eliswaar aangesloten op de g. maar kan voor het vierde ide jaar niet profiteren van rbruikstarief. De bewoners- 'eegt nu naar de rechter te idie 'oneerlijke' situatie een b e Merendonk is, dat de flat a in zijn eentje op een ver- ngesloten, terwijl de andere ■wijk dat in groepen van zes ionk verstookt daardoor te let zo begeerde lagere tarief 'eren. Hogere stookrekenin- olg. „We betalen in vergelij- flats dubbel zoveel", zegt et een koude winter wordt. Ween we dan als flat in zijn pi; om in aanmerking te ko men voor het grootverbruikstarief. Maar dat is toch een rare toestand; hoe kouder de winter, hoe goedkoper het stoken." De bewonerscommissie heeft al verschil lende keren het stookprobleem aangekaart bij de verhuurder, Woningbouwverenging Leiden (WBL). Tot nog toe zonder succes. „Onze flat behoort net zo goed als de ande re flats tot de Slaaghwijk. Daarom hebben wij ook recht op het grootverbruikstarief. Er is ons vaak genoeg gezegd dat er een oplos sing komt, maar na vier jaar wachten is het welletjes. Nu moet de rechter zich er maar over buigen", zegt Van de Wetering. Voorlichtster L. Gon^alves van de WBL erkent het probleem. „We zoeken al heel lang naar een bevredigende oplossing voor dit vervelende probleem. Wij kunnen ons goed voorstellen dat de bewoners vari de Merendonk een beetje gefrustreerd raken. Het komt erop neer dat wij willen dat de EWR (Energie- en Watervoorziening Rijn land) een boekhoudkundige truc toepast en het grootverbruikstarief standaard doorbe rekent aan de Merendonk. Maar er zit wei nig schot in het overleg met de EWR hier over." De EWR is verbaasd te horen dat er een probleem is. „Nou worden we op 18 okto ber weer uitgenodigd om de boel uit te leg gen aan de WBL en de gemeente Leiden, maar voor ons is er niets aan de hand. De Merendonk heeft inderdaad een aparte aansluiting, maar normaal gesproken neemt de flat voldoende warmte af om aan spraak te maken op de korting. Tot nog toe is er bij mijn weten altijd genoeg afgeno men. Bovendien is indertijd de afspraak ge maakt dat als het zou voorkomen dat die ondergrens niet wordt gehaald, de WBL dan bij ons kan aankloppen. Wij passen er wel een mouw aan, want het is helemaal niet de bedoeling om de Merendonk te benade len." Van der Erf begrijpt niet goed dat de WBL het balletje op het bordje van de EWR rolt. „Het is zo dat de EWR warm water levert aan de verdeelstations van de stadsverwar ming. Maar voor het voeren van het warme water vanaf de stations naar de flatwonin gen is de WBL verantwoordelijk. De WBL rekent dan ook af met de individuele huur ders, niet wij." De kous is af voor Leidse UB-bibliotliecaris leiden caroline van ovekbeeke De kous is af voor de bibliothe caris van de Leidse universi teitsbibliotheek. „De geleerden moeten het nu verder maar uitvechtenaldus P. Gerret- sen. De UB-bibliothecaris is niet op de hoogte van een per soonlijke rancune die Spinoza- deskundige dr. W. Klever van de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit zou koesteren tegen de UB. De onderzoeker zou 25 jaar geleden in Leiden hebben gesolliciteerd naar een baan van adjunct-secretaris maar zijn afgewezen. „Daar weet ik niets van en ik denk dat het uit de lucht ge grepen is. Maar Klevers venij nige reactie blijft vervelend. Ook al heeft hij de volgende dag in een telefoongesprek te gen mij gezegd dat het niet zijn bedoeling was om de UB zo negatief af te schilderen. Hij zei dat hij de Leidse UB een warm hart toedraagt." Dinsdag, tijdens de viering van Leidens ontzet, suggereer de Klever tijdens een perconfe rentie in Rotterdam dat de Leidse UB een bijzondere uit gave van Spinoza's Ethica ja renlang ongezien op de plank had laten liggen verstoffen. Klever vertelde zondag te heb ben ontdekt dat de handge schreven aantekeningen in het boek van Spinoza en tijdgeno ten kunnen zijn. Die ontdek king kan een heel nieuw licht werpen op het werk van de ze ventiende eeuwse filosoof. Kle ver verweet de UB dit niet eer der te hebben opgemerkt. Gerretsen wist van niks toen de publiciteit rond de omstre den versie van de Ethica van Spinoza dinsdag over hem los barste. „Dat was verwarrend. Ik ben onmiddellijk gaan bel len, maar kon niet iedereen bereiken vanwege 3 oktober. Maar het boek, pas in ons bezit sinds 1991, werd wel degelijk door wetenschappers onder zocht, dus die beschuldiging was onzin. Wat die persconfe rentie betreft: Klever had best een dag kunnen wachten met 'zijn nieuws: op 3 oktober wa ren wij gesloten. Als het waar is, is het een prachtige vondst en ik gun hem de eer, maar hij had ons op de hoogte kunnen stellen." Gerretsen troost zich met de vele sympathiebetuigingen die hij de afgelopen dagen kreeg. „Ik ben de afgelopen dagen meerdere malen gebeld door onderzoekers die vonden dat de Leidse UB erg negatief is af geschilderd door dr. Klever. Zij leefden met ons mee en dat deed me goed." De bibliothecaris heeft het bijzondere exemplaar van het werk van Spinoza inmiddels zelf ook in zijn handen gehad. „Onze conservator was op de hoogte van de bijzondere waarde van het boek, maar ik had het nog nooit gezien. We zijn een openbare instelling en onze bijzondere boeken zijn publiek bezit: daar moeten we tenschappers volop gebruik van maken, vind ik. Ik ga ervan uit dat het onderzoek naar het handschrift door gaat." De Oude Vest is aan de beurt voor Binnenste Beter, een ge meentelijk project waarbij alle straten, pleinen, stegen en grachten in de binnenstad wor den opgekalefaterd. Maandag 9 oktober beginnen de werk zaamheden die ongeveer veer tien weken in beslag nemen. Begonnen wordt aan de kant van de Turfmarkt. Er wordt ge werkt in de richting van de Peli kaanstraat. Over de hele lengte wordt de stoep verhoogd. Alle paaltjes verdwijnen. Bij de Lijsbethbrug wordt het wegdek versmald om de snelheid van auto's te ver minderen. Het wegdek wordt van nieu we, rode, gebakken klinkers voorzien. Verder komen er nieuwe bomen - linden - en leidse lantaarnpalen, net als op de Oude Rijn, te staan. Voor de Schouwburg zijn drie zitbanken gedacht. Nog eens twee bij de Meermanshof. Bij de Schouwburg aan het water en in de Hazewindsteeg is plaats ingeruimd voor fietshekken en rekken. In verband met werkzaamhe den aan het spoor rijden er de komende nacht en de nacht van zondag op maandag geen nachttreinen tussen Leiden en Den Haag CS en omgekeerd tussen 1.30 uur en 5.30 uur. De treinreizigers zullen met bussen worden vervoerd. Doordat treinen en bussen op elkaar zullen wachten voor een goede aansluiting, kunnen er vertragingen tot twintig mi nuten optreden op het gehele nachtnet. Dat is het traject Rotterdam-Den Haag CS- Schiphol-Amsterdam en vice versa. leiden aap rietveld vervolg van voorpagina Tunnelbouwer H. Teussing is ervan overtuigd. De verkeers- tunnel onder het Stationsplein in Leiden wordt de mooiste van Nederland. Dat is overigens voorlopig nog niet te zien. Pas aan het einde van het volgend jaar worden de wanden van de 500 meter lange buizen bete geld. Met rode, blauwe, roze, li la en grijze tegels. Teussing is, net als de andere leidinggevenden bij de tunnel bouw in Leiden, opgetogen over de kleurkeuze van de tegels. Niet alleen omdat de tunnel er mooi van wordt, maar ook om dat het de verkeersveiligheid ten goede komt. Bij de ingangen van de buizen worden de don kere blauwe en rode tegels ge bruikt om de automobilist te 'waarschuwen' dat hij onder gronds gaat. In de tunnel ko men de lichte roze, grijze en lila tegels om de bestuurders weer een idee van ruimte te geven. „Zodat ze niet bij het inrijden van de tunnel gaan afremmen." Ondanks de vijf weken bouw- staking eerder dit jaar loopt de bouw van de stationstunnel zo goed als op schema. Veel tegen vallers zijn er ook niet geweest. Ondanks waarschuwingen van wat hoofdopzichter B. Smits noemt 'straatopzichters' - vaak wat oudere mensen die de bou werij regelmatig komen bekij ken - werd er bij de ondertun neling van het Stationsplein geen bom uit de Tweede We reldoorlog gevonden. Wel moest er vervuiling worden op geruimd, en stuitten de bou wers bij het slaan van de dam- wand op de fundamenten van het in de jaren vijftig gesloopte restaurant Zomerzorg. jt nog steeds in het duister omtrent de her- i verboden vlindermessen die in de Stevens- oop zijn. Uit verschillende verklaringen, on- van verontruste ^ouders, concludeert men geval zo'n vijftien tot twintig jongeren zo'n ëzit hebben. Een aantal van die vlindermes- hartels in beslag genomen. dustradonderdag door een buurtge nootje met zo'n mes bedreigd, waarbij het mes op zijn keel is gezet. „De grote vraag is nu: waar duiken die messen nóg meer op?", zegt Blom. „Tot nu toe zijn ze alleen in de Stevens hof gesignaleerd. Het lijkt ons erg onwaarschijnlijk dat die messen, als ze op de kermis zijn gewonnen, alleen daar circule ren." jpift de politie ver mes op de 3 ok- sft gewonnen bij muntjesschui- heeft dat echter bunnen bevesti- ,opt is het in elk zegt politie- L Blom. „Alleen :malgpunt doe je zo- zegt verder dat lessen zijn, met I een centimeter ëeIW „Gevaarlijk i jongen uit de nstraat is reeds >yst( De politie hoopt de komende dagen uit contacten met onder meer de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders (BOVAK) de herkomst van de messen te achterhalen. Vlindermessen hebben een lemmet van een centimeter of acht, negen: „Gevaarlijk dus". FOTO HENK BOUWMAN Meevallers waren de 3 Okto bervieringen en de daarbij be horende afsluitingen van Sta tionsplein en Schuttersveld. Die paar dagen in het jaar kon er zonder storend verkeer worden gewerkt. „Maar voor een van die kermisbazen was het vorig jaar een enorme tegenvaller", lacht Teussing. „Die had van die glazen kasten, waarin men sen met een schuiver bakjes met 'prijzen' van een draaiende schijf kunnen kiepen. Die dagen waren wij net in die buurt dam- wanden aan het slaan. Dus de jongens die dat spel deden wachtten tot wij gingen heien en gooiden dan een gulden in dat apparaat. Dan viel niet één, maar alle bakjes eraf. Die man kwam op een gegeven moment bij ons klagen dat hij niks ver diende." De eerste tunnelbuis gaat ver moedelijk begin december open. Voor die tijd moeten alle installaties - verlichting, signa len voor de verschillende pom pen, brandmelders, koolmo- noxidemeters, ventilatie en ver keerslichten - nog worden aan gebracht en gecontroleerd, het laatste betonwerk worden ge daan en de weg worden geasfal teerd. Voordat de tunnel opengaat wordt er een open dag gehou den voor het publiek. Smits: „Zodat ze weten waar ze straks met de auto doorheen gaan, en waar ze heen moeten als ze on verhoopt in de tunnel vast zou den komen te zitten." Ondanks de vijf weken bouwstaking eerder dit jaar loopt de bouw van de stationstunnel zo goed als op schema.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11