I Nissan Almera afgestemd op Europese klant Weg en wiel S Alfa Romeo 145 nu ook als klavertje vier TO RIALTO Steeds meer interesse voor ligfiets isman TOBER 1995 REDACTIE PETER IODEWIJKS kopers betalen alles in een Volvo-perso- n hun perio- 'egenbelasting, afbetaling) in iet één bedrag jt B. Huesmann zekeringen, na Sing dat zijn ntensiever sa- en met Volvo Volvo Financiering is een joint venture van Volvo Ne derland en OHRA. Kopers van deze Zweeds/Nederlandse auto kunnen voor de aan schaf een lening afsluiten bij Volvo Financiering. Met de nieuwe manier van betalen hoopt het autoconcern haar klanten tegemoet te treden. Wanneer de nieuwe alles-in- een-betaling van start gaat, is nog niet bekend. ■eversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071-417.493 Door een bestaand model te vervangen door twee nieuwe modellen, probeert de Fiat Groep vooral ook rijders van an dere merken aan te trekken. Zo wordt de Fiat Tipo nu voortge zet in de Fiats Bravo en Brava en werd eerder al de Alfa Ro meo 33 opgevolgd door de Alfa's 145 en 146. Deze strategie lijkt succes te hebben, want van laatstge noemde modellen verkoopt Alfa ongeveer twee keer zoveel als men van de 33 deed. Van de 145-kopers is veertig procent uit een 33 of andere Alfa overge stapt, de rest reed eerst een au to van een ander merk. Bij de 'echte 33-opvolger' 146 komt iets meer dan de helft van de kopers uit een Alfa, de rest van andere merken. Voor Alfa Romeo zijn de 145 en de 146 buitengewoon belangrij ke auto's. Ze zullen getweeën ongeveer de helft van Alfa's om zet gaan uitmaken. De Italiaan se fabrikant denkt dit jaar in Eu ropa 45.000 exemplaren van de 145 en 65.000 van de 146 aan de man te brengen. De Nederland se importeur verwacht van bei de modellen tezamen 6.000 exemplaren te verkopen. Ook van de nieuwste 145-versie, die dezer dagen werd geïntro duceerd, verwacht Alfa veel. Voorin deze 145 Quadrifoglio (klavertje vier) ligt de 150 pk sterke 2.0 liter Twin Spark mo tor welke eerder debuteerde in de 155 en GTV/Spider. En die staat garant voor uiterst sportieve prestaties: een sprint van nul naar honderd in 8,4 se conden en een topsnelheid van 210 km/uur. Daarbij vertoont de Quadrifoglio een zeer soepel rijgedrag dat begeleid wordt door een sportief motorgebrom. De standaarduitrusting van het klavertje vier is omvangrijk. Naast ABS en stuurbekrachti ging heeft de sportieve 145 ook onder meer automatische gor- delaanspanners, een airbag, centrale deurvergrendeling, elektrisch bedienbare ramen voor, hoofdsteunen achterin, elektrisch verstelbare koplam pen en buitenspiegels (ver warmd), in hoogte verstelbaar stuurwiel en bestuurdersstoel en de Alfa Code elektronische startblokkering. Verder is de Quadrifoglio voorzien van spe ciale wielen, zijskirts, een roest vrij stalen eindstuk van het uit laatsysteem, in carrosseriekleur gespoten spiegels en deurgre pen. En natuurlijk is het klaver bladlogootje enkele malen op het koetswerk aangebracht. De voorlopig sportiefste 145 wordt begin november lever baar en gaat 46 mille kosten. Fransen krijgen weer schrootpremie PARUS DPA/AFP Frankrijk heeft de 'schrootpre mie' weer ingevoerd. Om de verkoop van nieuwe perso nenwagens te stimuleren, krijgt degene die bij aankoop van een nieuwe auto een wa gen van minstens acht jaar oud inlevert, een premie van 5.000 tot 7.000 frank 1.630 tot 2.280). De regeling is 1 oktober inge gaan en loopt een jaar. Een soortgelijke regeling liep 30 juni af. Direct daarna zakte de autoverkoop in Frankrijk sterk in. Dat was voor de Fran se autofabrikanten aanleiding de overheid te verzoeken de premie weer in te stellen. Minister van industrie Galland verwacht dat er door de maat regelen 350.000 auto's extra zullen worden verkocht. Het kost de overheid ongeveer 2 miljard frank (630 miljoen gul den). Dat bedrag is ruim ge dekt door de verhoging per 1 oktober van de BTW en ande re belastingen. verkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, loor ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen nummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. ESCh- Leiden - Bodegraven (N 11) |EWEa/d ^'Jn en Bodegraven, avond en nacht. rntwerp Amsterdam - Haarlem (A 5) i Zakéve'd en Rottepolderplein. MiheiAmsterdam richting Den Haag (A 4) WelzijC" Ooit heette Nissan's populairste gezinsauto Cherry en was er naast dit 3-deurs model een iets grotere 4-deurs Sunny. Totdat men bij een opwaardering besloot de auto in alle versies Sunny te noemen. Nu moet ook die naam wijken en wordt het Almera. AMSTERDAM GPD .22 vaVennep en Leiderdorp, avond en nacht, iel dat Apeldoorn richting Hengelo (A 1) chtin^n Bathmen, overdag. ?h knooppunt Azelo, overdag. n aan- Eindhoven richting Maastricht (A 2) >rschrfacht en St. Joost, overdag, en, dit- Nissan wilde zijn gezinswagen een dynamischer karakter ge ven en een nieuwe naam bena drukt dat. De Almera is speciaal bedoeld voor Europa, zoals haast de hele (in Japan ontwor pen) auto voor de Europese klant werd aangepast. De Japanse versie blijft als voor heen Nissan Pulsar/Sunny he ten, maar die ziet er anders uit. Alleen in Europa verschijnt een 5-deurs uitvoering, speciaal voor ons zou ook de 1.4 liter motor ontwikkeld zijn, al is het slechts een verbeterde versie van de 1.4 liter uit de voorgan ger Sunny. Maar het is duidelijk dat Nissan's Europese ontwik kelingscentrum in Brussel veel ruimte kreeg om op basis van het Japanse model een afwij kende versie voor Europa te maken. De aanzienlijk gegroeide maten van de auto ondersteunen het idee van een naamswijziging. Met een decimeter langere wiel basis en anderhalve decimeter toegenomen lengte, maar ook door de langgerekte vorm lijkt de Almera een klasse groter dan zijn voorganger. Binnenin blijkt daar weinig optisch bedrog bij te zijn. Er is aanzienlijke zit ruimte voor en achter beschik baar, plus een verdienstelijk vo lume aan bagageruimte. Wat het uiterlijk betreft is de Al mera niet een heel spannende auto geworden en lijkt het een beetje een kleine Primera. Het interieur vertoont ook geen po ging tot vernieuwend ontwerp. Als in de meeste Japanse pro- dukten straalt de architectuur slechts doelmatigheid uit, een opvrolijkend kleur- ofvormac- cent in het dashboard kon er niet af. Maar goed, Japanse au to's verkopen vooral op hun goede praktische eigenschap pen, en daar is bij de Almera niets mis mee. Nissan wil echter meer, het wil zich van Japanse soortgenoten onderscheiden. Daartoe wees men bij de internationale pre sentatie in Amsterdam op de speciale achteras, eerder geïn troduceerd voor het topmodel Maxima. Die zorgt voor een bij zonder probleemloos en volg zaam stuurgedrag, mooi pas- foto nissan send bij de gewenste rijdyna- miek. Evenzeer sluit dat aan bij de wakkere prestaties van de 1.4 en 1.6 liter benzinemotoren, die daarbij nog heel beschaafd blij ven in hun geluidsproduktie. De Nederlandse importeur voegde er zijn eigen idee aan toe. Evenals de Primera krijgt de Almera standaard airconditio ning, die zcwel het comfort als de rijveiligheid dient, betoogde importdirekteur Peter Bracke. Want een chauffeur die in een prettig klimaat werkt let veel be ter op en maakt minder rijfou- ten, daarop valt niets af te din gen. Net als bij de Primera moet het goedkoopste model (3- deurs LX) het evenwel zonder stellen, als enige moet hij tevens stuurbekrachtigingontberen. Dat verklaart de 1.700 gulden prijsverschil met een GX. de simpelste uitvoering bij het 3- en 5-deurs model. F.en LX heeft wel een airbag in het stuur, dief- stalwerende startblokkering en zelfs elektrisch bediende bui tenspiegels. De opzet van het gamma is bij de Almera ook anders dan bij zijn voorganger. Daar nam het 5-deurs model een exclusieve positie in, met navenant forse prijs, als een soort combi-cou pé. Bij de Almera houdt men het op de gebruikelijke verhou dingen, de 5-deurs versie is niet heel veel duurder dan een 3- deurs. Dat het verschil toch 1.400 gulden bedraagt komt doordat centrale deurvergren deling standaard is op elke 5- en 4-deurs Almera. De 4 -deurs se dan komt iets later beschikbaar dan de 3/5-deurs modellen, vol gend jaar voegt men aan het gamma nog een 3-deurs 2.0 liter GTi-variant toe. De keus gaat verder tussen de genoemde 1.4 en 1.6 benzine motoren of de bekende 2.0 liter diesel, en een gegroeide reeks uitrustingsniveaus. Naast gra daties inTuxe (LX, GX, SLX) kent de Almera ook op sportiviteit gerichte varianten (S, SR). Door de aangepaste opzet van het gamma is het lastig de prijsstel ling rechtstreeks te vergelijken met die van de Sunny. Ten opzichte van de Sunny-se- rie is de basisprijs van de Alme ra 1.900 gulden gestegen en be draagt nu 28.995 voor de Al mera LX. De duurste uitvoerin gen blijven ruim onder de 40.000 gulden, met het oog op de uitrusting helemaal niet zo duur. Voeg daarbij de forse bin nenruimte en een prima rijge drag, dan heeft Nissan blijkbaar zoveel kosten kunnen besparen dat de hoge koers van de Japan se munt meer dan gecompen seerd is. Echt mooi wordt de Al mera er niet van, maar hij her stelt een oude Japanse waarde: het is een heleboel auto voor dat geld. Den Oever - Joure (A 7) FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Allernaar - Amstelveen (A 9) veen en Badhoevedorp, avond en nacht. Tweehonderd klassieke auto's onder de hamer Utrecht - Arnhem (A 12) 1 4, avond en nacht, acht Ir Utrecht richting Den Haag (A 12) ale Z 39.00 r0-33 ONDEIISCHEJDLN IV s' Abswoude B.V. :t n; Offemweg 2. 2201 AP Noordwijk (Z.H.), 01719-19246 tweewieler bv ei Gazelle Batavus Union ndaal 76 Leiden Tel: 13 15 15 Het wereldre cord staat op 77,1 km/u. Heel wat meer dan de toptijd die de Zwitser Rominger op een gewo ne racefiets behaalde: 55,3 km/u. Een wereld record dat alle voorpagi na's haalde terwijl de onovertroffen 77,1 km/u nergens werd vermeld. Dat werd immers be haald op een ligfiets. De ligfiets is als vervoermiddel voor fietsfreaks aan het uit groeien tot een rage. Naar schatting verplaatsen zich in middels dagelijks vijf tot tien duizend ligfietsers door het ver keer en elk jaar komen daar zo'n duizend bij. ,,De belang stelling neemt duidelijk toe", zegt Frank ter Braak van de Ne derlandse Vereniging voor Hu- man Powered Vehicles, de be langenvereniging van ligfietsers. De NVHPV heeft zo'n 1.500 le den. Allemaal fietsfanaten. Zelf is Ter Braak verbonden aan 'De Liggende Hollander', een Eind- hovens bedrijf dat ligfietsen ver huurt en verkoopt. De branche in Nederland bestaat uit zo'n dertig ondernemingen, eigenlijk veel te veel. Ze zijn er in alle gradaties. Van eenlingen die een fiets bouwen en verkopen Berijders van ligfietsen zijn meestal fietsfanaten. foto deliccende Hollander tot complete ondernemingen als Flevobike in Dronten. Flevobike is de grootste ligfiet sen-bouwer. Per jaar verkoopt de onderneming zo'n 600 stuks. Vijfjaar geleden begonnen als eenmanszaakje, nu werken er negen man. Van de verkoop gaat 20 procent naar het buiten land. Volgens Flevobike is er een breed publiek, dat bestaat uit mensen die dp ligfiets zien als een vorm van alternatief ver voer, fietsers die gewoon harder willen, of lieden die willen op vallen en herkend willen wor den. Het bouwen van ligfietsen is ar beidsintensief handwerk. Daar door zijn de prijzen van 2.300 tot 4.800 hoog. Ter Braak: „Het zijn redelijk ambachtelijke produkten. Er zitten enorm veel uren in de ontwikkeling en het uitproberen. Ondanks de prijs zijn er echt geen dik belegde boterhammen in deze sector te verdienen". Op de vraag waarom iemand dan toch een ligfiets zou moe ten kopen somt Ter Braak de voordelen op. „Vanwege de snelheid en het comfort. Op een gewone fiets hebben veel men sen zadelpijn, pijn aan rug of nek, tintelingen in de handen en armen. Bij de ligfiets is dat niet zo. Je ligt heel ontspannen terwijl alleen je benen het werk doen. De krachtoverbrenging is veel beter". Ligfietsers vangen bovendien minder wind. Hun oppervlak is maar de helft van een gewone, rechtopzittende fietser. Bij gelijk vermogen kunnen daarom ho gere snelheden worden ge haald. (GPD). Volgende week de nadelen van de ligfiets. De Afrikaanse re publiek Zimbabwe was tot 1980 een Britse kolonie on der de naam Rho- desië. Op straat is dat verleden nog steeds aanwezig, want er rijden heel wat Britse auto's rond, waarvan de meeste inmiddels aardig op leeftijd zijn. Zoals deze Wolseley 6/110, een luxe personen auto met een 6-ci- linder motor, her kenbaar aan het verlichte embleem op de radiateur. De Wolseley werd ge bouwd onder de vlag van de British Motor Corporation (BMC) en verschilde slechts op detailpunten van de Austin A110 Westminster en de VandenPlas 3-litre Mk2. Ook de Morris Oxford, Riley 4/72 en Austin A60 Cambridge waren familie, maar hadden een 4-cilinder motor. Tussen 1961 en 1968 zijn er van deze Wolseley 6/110 ruim 24.000 exem plaren van de band gerold. foto henk ceist Wie overweegt een klassieke au to aan te schaffen, moet zeker even gaan kijken op een van de veilingen die binnenkort wor den gehouden. Komende maandag, 9 oktober, brengt veilingmeester Jan-Pieter Glerum ruim 70 klassiekers on der de hamer in Autotron Ros malen. Een van de pronkstuk ken is de verlengde Mercedes van zangeres Dolly Parton, die haar bijna acht ton heeft gekost en slechts 1.500 kilometer op de teller heeft. De kijkdagen zijn zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur en maandag van 10 tot 19 uur, waarna de veiling be gint. Voor meer informatie: 073 - 5219050. Op 30 oktober wordt in de Ex- pohal te Hilversum de 13de Ne derlandse Aytoveiling van Vei- linghuys De Castanghe gehou den. Daar komen rond 130 klas siekers onder de hamer van vei lingmeester Louis Fris. De klas siekers kunnen bekeken worden op zaterdag 28 oktober van 10 tot 20 uur, zondag 29 oktober van 10 tot 18 uur en op maan dag 30 oktober van 10 tot 17 uur. De veiling begint die dag om 20 uur. Voor meer informa tie: 0573 -251895. BLIK IN HET VERLEDEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9