Nederland moet meer doen voor behoud bos :aan Luis spookt nog door het hoofd van familie Martens Binnenland gring kaart Franse Jproeven opnieuw aan Een komen en gaan van sporttassen Johan FrisoKoningschap voor ons allemaal ballast 'Gezin is jaren in een hoekje gedrukt' 'Stille stroom vreters' kosten gezin veel geld Fataal moment in de Bijlmer SBS) Verzekeraars proberen toch WAO binnen te halen OKTOBER 1995 ^Pj vijf jaar cel voor vrouwenhandel rechtbank in Groningen heeft gisteren twee en 38 jaar oud) uit deze stad wegens vrouwenhan- ^B?cld tot gevangenisstraffen van vijf en vier jaar. De de vrouwen, onder wie twee meisjes van 14 jaar, ^^Plaesje uit het voormalige Joegoslavië en Oekraïne ^^^and en dwongen hen in de prostitutie te werken. De ^^Biesten hun verdiensten, zo'n duizend gulden per ^Bverdachten afstaan. Naast hun celstraf moeten de ^Bn winst uit hun criminele activiteiten, ongeveer en per man, aan de Staat betalen. Als ze dat niet ze tachtig dagen extra zitten. ^Jraf voor ontucht met kinderen echtbank in Breda heeft gisteren een 61-jarige man is veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en zes Dorwaardelijke gevangenisstraf wegens ontucht met In. De man stond in de buurt bekend als kinderlok- zich acht maanden lang aan misbruik schuldig ge- ilachtoffers waren een 6-jarig jongetje en twee meis- d 12 jaar, van wie de oudste zwakbegaafd is. De man üben geprobeerd met andere kinderen ontucht te i weg van eiland Tiengemeten De zeven boerengezinnen die wonen op het eiland ;n in het Haringvliet vertrekken binnen afzienbare éf van het eiland. Dat zijn zij met verzekeringsmaat- ilEV, eigenaar van het grootste deel van Tiengeme- hgekomen. Voor het vertrek, vanwege de toekomstige ig van Tiengemeten als natuurgebied, hebben de f vrijwillig verplaatsingsplan opgesteld, waarin de tn voor verhuizing zijn opgenomen. AMEV moet nu Ir vervangende bedrijfsruimte voor de boeren die al ng op het eiland de kost verdienen. stelen 250 ton bieten het Zeeuws-Vlaamse IJzendijke is gisteren een berg suikerbieten ontvreemd. Het is een merkwaardige ;ezien van de tijd die nodig is voor het laden, zijn naar even vrachtwagens nodig om de partij te vervoeren. H9frgen langs de openbare weg te wachten op transport |pM|riek. De hele hoeveelheid is door onbekenden opge- ^^Mjevoerd. De eigenaar, een landbouwer uit Oostburg, voor enkele tienduizenden guldens gedu- nhei c derzoek DSM-ramp heropenen' 'OTgbestaanden van enkele slachtoffers van de ramp bij is. Been op 7 november 1975 eisen heropening van het j j. n,naar de oorzaak van de ramp. Bij een explosie van laker vielen toen veertien doden. Een dochter van een ten,3SM-werknemer zei gisteren dat ze een notitie van (jfhad gevonden waaruit blijkt dat hij DSM al in 1974 tOgelijk ongeluk had gewaarschuwd. Het opstarten ^DOjaicraker NAK 2 zou risico's met zich meebrengen. De- itallatïe is in 1975 ontploft. Volgens de vrouw heeft larschuwing van haar vader in de wind geslagen. zich niet geroepen de zaak te heropenen. Wereld Natuurfonds luidt noodklok voor Europese bossen Het gaat niet goed met de bossen in West-Europa. Ne derland scoort met zijn bosbeleid nog het beste van in totaal dertien landen, maar ook hier is er geen reden tot juichen. Er is in Nederland weliswaar een aanzet tot een goed bosbeleid, maar dat wordt nog te weinig vertaald in maatregelen. De nadruk moet meer komen te liggen op behoud en uitbreiding van natuurlijk bos. zeist» anpgebrek aan informatie over Dat blijkt uit het rapport Euro pees Bosbeleid, dat gisteren door het Wereld Natuur Fonds (WNF) is uitgebracht. Volgens het stuk is er in West-Europa nauwelijks sprake van be schermde natuurlijke bossen, ontbreken plannen voor bosbe scherming en is er een totaal kwaliteit en omvang van tuurlijke bossen. Volgens directeur Woldhek van het WNF ,,is het echt vijf voor twaalf voor de natuurlijke bossen in Europa, voor bossen met een gevarieerde flora en fauna waar de mens zo min mogelijk ingrijpt." In Europa is nog maar één procent ongerept bos over. Nederland en Zweden komen er in de rapportage nog het beste af, maar zeker niet goed. Spanje scoort het slechtst. Nederland is een van de weini ge landen waar ook daadwerke lijk beleid is geformuleerd. De overheid wil het bosareaal met 75.000 hectare uitbreiden, maar het is volgens het WNF nog de vraag, hoeveel hiervan beschik baar is voor natuurlijk bos. Vol gens Woldhek zijn de kroondo meinen, onderdeel van de Hoge Veluwe, een goed voorbeeld van duurzaam bosbeheer. ,,Zo zou den wij het graag zien op veel meer plaatsen in en buiten Ne derland." Weliswaar zijn volgens het rapport in Nederland de meeste bossen beschermd, maar het grootste deel daarvan wordt nog steeds gebruikt voor houtpro- duktie. Daar komt bij, dat niet alle soorten bos vertegenwoor digd zijn in de volledig be schermde gebieden. Naar schatting een derde van het Nederlandse bos droogt uit. Hierbij speelt het droger maken van landbouwgronden een rol. Voorts is 66 procent van de bos sen vrij toegankelijk voor het publiek en zeven procent be perkt toegankelijk. Het doel is, dat in het jaar 2000 in tachtig procent van de bossen het pu bliek vrij kan rondwandelen. I 'fan Mierlo 26 oktober naar Parijs JJphet spoeddebat had aange vraagd, betitelde Van Mierlo als m ndse regering zal op een 'stoffige diplomaat' die na opnieuw de Franse elke Franse kernproef volstaat 1 in de Stille Zuidzee met het sturen van een kopietje 2 stellen bij het be- van dezelfde protestbrief naar i ;mier Kok en minis- Parijs. De SP eiste zonder suc- do van buitenlandse ces van Van Mierlo dat de Ne- ag brengen aan Pa- derlandse ambassadeur in de Den Haag denkt er Franse hoofdstad wordt terug- :n zijn ambassadeur gehaald, hoofdstad terug te Van Mierlo voelt daar niets voor. ,,Als ik ook maar het flauwste vermoeden had dat het iets zou uithalen, zou ik het doen", zei de minister tijdens het hoog oplopende debat. Te gelijkertijd vindt Van Mierlo het zetten van zo'n zware diploma tieke stap 'niet passend', omdat de Frans-Nederlandse betrek kingen niet alleen worden be paald door de kernproeven. Groningen Sinds gistermiddag is het een komen en gaan van mensen met sporttassen in zeventien politiebureaus in Groningen en wijde omgeving. Tegen de 4.000 (oud- )medewerkers van het energiebedrijf Edon moeten aan de politie de sporttas laten zien die in 1994 in hun kerstpakket zat en nooit elders te koop is geweest. De politie hoopt zo uiteindelijk de moordenaar te vinden van een 24-jarige prostituée, wier ledematen in een Edon-sporttas werden gevonden. Om klokslag twee uur stonden gisteren de eersten voor het politiebureau in Haren. De eerste uren lieten vooral veel gepensioneerde medewerkers hun tas zien, na vijf uur ook veel huidige werknemers. Gisteren meldde zich ook een aantal mensen zonder tas. die mensen een plausibele verklaring heb ben, doen we verder niets. Sommige verha len trekken we echter na", aldus politie woordvoerder Boomsma. Om doorgeven te voorkomen, krijgt elke tas een onzichtbaar merkteken. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD fo zei dit gisteren tij-^ Irde spoeddebat dat* Jnt de afgelopen we- "75wijd aan de Franse De minister jrje oppositie te horen 1 te weinig inspant adVle te maken aan de ortperimenten van Pa- gara Üistische Partij, die ROTTERDAM GPD Prins Johan Friso (27) houdt er altijd rekening mee dat hij in de toekomst onverwacht staats hoofd moet worden. ,,Ik hoop dat het niet zover komt. Het hangt ook niet als een schaduw boven mijn leven. Kijk, voor ie dereen in mijn familie is het een soort ballast. Het heeft voor- en nadelen. Ik kan ook de positieve kanten ervan inzien", aldus Fri so in het blad Quod Novum van de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Als alles normaal ver loopt, volgt te zijner tijd zijn oudste broer Willem-Alexander z'n moeder op. Mocht echter in deze procedure iets misgaan, dan is Friso als tweede zoon de eerste reserve. De prins prijst zich gelukkig dat in de afgelopen jaren de meeste aandacht uitging naar zijn oudere broer. ,,Ik heb geluk gehad", zegt hij. „Misschien komt het omdat ik een gewoon studentenleven heb geleid. Heel onregelmatig, en dat is voor fo- j willem meyboom llnderen hadden nog speel- leren. Anderen hadden niets sr hen is het verwerken nog it." Jan en Marianne Martens 11 jaar) stonden gisteren op 1 gepakt en gezakt klaar om jbeide dochters als eerste van ig marechaussee-gezinnen ig te gaan naar Sint Maarten, re families zijn nog in Neder- meesten omdat de orkaan [precies een maand geleden van huis en haard beroofde, pk dat alles weer terug zal ko- ve de weg van het vliegveld rijden", vertelt Marianne, ia de storm zijn we halsover- fokken en toen zag ik op' weg R/wliegtuig voor het eerst welke r»eui's had achtergelaten. Beel- geknakte en ontbladerde bo- le gestorte huizen, de schepen door elkaar in de lagune weer terug. En de gelui- iut<»f je met je oor tegen de rails >ag; de trein overheen raast. Ik /enjwaasd. De eerste tweeëneen- ep^ek heb ik er niet van kunnen indftog lang niet alles hebben we zonder emoties kan ik er r-! denken. Het meeste moet gebeuren." twintig gezinnen hebben er een dak boven het hoofd. De ;oeken naar een ander onder- jimdat hun huis of onherstel- Bzwaar beschadigd is en de TO en kinderen blijven daarom Marianne: „Wij ïluk gehad." Jan: „We heb- [goed voorbereid." De mare- assisteren sinds ruim vijf Jnbolitie in het zwaar getroffen ■"^paradijs, toen vooral de klei- aliteit de zorgeloze vakantie- ïteveel last ging bezorgen. Ze De familie Martens op Schiphol. blijven zeker tot midden '97 en moge lijk langer. Tijdens de orkaan hebben de Mar tens bijna negentien uur lang in de zwaar gebarricadeerde keuken van hun woning aan zee doorgebracht. Amerikaanse buren die al snel het dak van hun huis kwijt waren, konden ook bij de Martens schuilen. Opperwacht meester Jan had een dag vóór de or kaan het huis zwaar gebarricadeerd met zandzakken en extra bekisting. Hij had sleuven in de muren aange bracht zodat eventueel binnenko mend zeewater ook weer weg kon. In de keuken lagen matrassen, nood rantsoenen en flessen water. Toen Luis voorbij was, bleek de enige scha de aan hun huis een gat in het dak. Een deel van de veranda van de buren had er een gat ingeslagen. Vijfjarige Marcha is sindsdien 'al leen een beetje dwars', vertelt Marian ne. Maar de zevenjarige Monique heeft alles veel bewuster meegemaakt. „De eerste anderhalve week had ze FOTO ANP RUUD HOFF nergens last van. Daarna is ze steeds bang en moet ze veel huilen. Ik heb dat ook van vrouwen van collega's ge hoord. En die waren ook nog eens al les kwijt. Ze stonden op Schiphol te bibberen, want het enige dat ze had den waren de kleren die ze aan had den." Voor Jan en zijn collega's was het vertrek van de vrouwen en kinderen een pak van het hart. „Toen ze een maal in het vliegtuig zaten, konden we weer aan de gang. Onderdak maken voor de daklozen, veel samengewerkt met de Rijnmondse brandweerlieden, foto's en films gemaakt van plunde raars. Om ze te pakken hadden we te weinig mensen, dat doen we later wel. Dan merk je ook dat zo'n orkaan een beerput opentrekt. Het wordt nog moeilijk, want de tolerantie van de be woners is niet groot meer. Er is geen werk meer, er is nog te weinig opge ruimd, ze vinden dat er veel militairen zijn, de wegen zijn vol, de rijen wach tenden voor een loket te lang. Alles wat al jaren fout is geweest, komt nu dubbel en dwars terug." Over de opvang door de mare chaussee-leiding zijn beiden zeer te spreken. Marianne: „Bij aankomst op Schiphol konden we meteen door naar de marechaussee-vestiging in Badhoevedorp. Daar stond de familie, konden we allerlei hulp krijgen, bij voorbeeld belangrijke papieren die mensen kwijt waren zijn weer op orde gebracht. Ieder gezin kreeg kleedgeld voor de eerste aanschaf, we konden een week bijkomen in een vakantie bungalow." Op Sint Maarten ver scheen binnen een week de hoogste marechausseechef om persoonlijk duidelijkheid te verschaffen over hoe het nu verder moet. Tien echtgenoten zijn inmiddels voor een week bij hun gezin in Neder land om even bij te praten, vandaag komen de andere tien. De familie Martens is dan weer op Sint Maarten. Het dak van het huis is inmiddels pro visorisch gedicht, de kraan geeft weer water, Jan heeft een generator aange schaft om de koelkast te laten draaien en verlichting te hebben, de telefoon werkt weer en maandag gaan Moni que en Marcha gewoon weer naar school. Marianne: „Daarwonen ween daar zijn onze vrienden en buren. Die leer je goed kennen in zulke omstan digheden." ANP Algemeen Nederlands Persbure WAGENlKlGEN GPD Socioloog wil ministerie gezinszaken taak voor een ministerie van ge zinszaken. Het nieuwe ministerie mag zich wat de wetenschapper be treft bijvoorbeeld buigen over zaken als schoolbelasting, be lastingaftrek voor kinderopvang en het verruimen van de win kelopeningstijden. Zaken die over het algemeen diep ingrij pen in het gezinsleven. „Het ministerie zou bijvoor beeld ook eens kunnen naden ken of het wenselijk is om scheiden minder makkelijk te maken. In Nederland zijn er 25.000 echtscheidingen per jaar. Dat heeft enorme gevolgen voor kinderen", zegt de socioloog. Hij is er voorstander van ele menten in te bouwen waardoor het proces wordt vertraagd. „Nu stap je naar de huisarts, die stuurt je door naar de Riagg waar te snel wordt toegewerkt naar een breuk. De overheid zou kunnen bevorderen dat mensen eerst nog eens goed' over hun beslissing nadenken voordat ze naar een jurist stap pen. Dat voorkomt misschien een heleboel onnodige proble men." Het CDA-plan om een minister voor gezinszaken aan te stellen, krijgt steun uit wetenschappelij ke hoek. De Wageningse gezins socioloog De Hoog pleit voor een modern ministerie voor ge- zins- en samenlevingszaken. Een gezinsbeleid is volgens hem noodzakelijk 'om de kwaliteit van het bestaan in postmodern Nederland te kunnen blijven handhaven'. De Hoog deed zijn uitspraak vanmiddag tijdens een voor dracht ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum aan de uni versiteit van Wageningen. Vol gens de socioloog is het gezin de afgelopen decennia stelsel matig in een hoekje gedrukt, zo wel door de politici in Den Haag als door de burgerij. Gevolg is dat amper inkomenspolitiek voor gezinnen wordt gevoerd, zorgverlof niet bestaal en kin deropvang onvoldoende is. Be leidsmaatregelen die in Den Haag worden genomen, worden niet getoest op de gevolgen voor huishoudens. Daarin ligt vol gens De Hoog een specifieke Kruimeldief en video: 200 gulden per jaar amsterdam anp De permanent opladende krui meldief, de videorecorder in wachtstand en de klokradio of het klokje op het fornuis: het modale huishouden haalt steeds meer 'stille stroomvre- ters' in huis. Gezamenlijk dra gen zij voor 30 tot 40 procent bij aan de maandelijkse elektrici teitsrekening. Dat komt neer op een gemiddelde van zo'n twee honderd gulden per jaar. Een deel van het stille verbruik is echter onvermijdelijk. Uit een recent Deens onder zoek blijkt dat traditionele ver bruikers als verlichting en wit goed (wasmachine, koelkast) zorgen voor 56 procent van het elektriciteitsverbruik. De instal- latie-apparatuur, zoals de pomp voor de centrale verwarming en elektrische boiler, beslaat 17 procent van de stroomrekening'. tografen die je ergens willen op wachten niet aantrekkelijk." Friso studeerde zowel in Delft als in Rotterdam. Hij is nu ir. (in lucht- en ruimtevaarttechnolo gie) en drs. (economie). Vorige week studeerde hij af in Rotter dam. Vanavond om 22.1 5 uur, direct na 'Showbiz'. En kijk ook naar de spetterende speelfilm 'The Big Picture' met Jennifer Jason Leigh om 19.55 upr bij.. Nü bijna overal op de kabel HIHBIU'IM den haag anp Het Verbond van Verzekeraars heeft gisteren een nieuwe po ging gedaan om een een deel van de verzekeringen tegen ar beidsongeschiktheid naar zich toe te trekken. Ze presenteerden in rapportvorm de al eerder ge dane suggestie om slechts de verzekering van de eerste vier jaar van ziekte en arbeidsonge schiktheid volledig te privatise ren, Voor de periode daarna kunnen werkgevers bovenop een collectief gefinancierde ba sisuitkering (vergelijkbaar met de huidige AAW) een aanvullen de particuliere verzekering af sluiten. De regering wil de huidige WAO en AAW per 1 januari 1997 samenvoegen en werkgevers de premie laten betalen. Bedrijven kunnen dan kiezen of ze bij de bedrijfsvereniging willen blijven of het risico particulier willen verzekeren, het zogeheten op ting out. Omdat bedrijfsverenigingen en verzekeraars volgens een an der dekkingssysteem werken, is Politie maakt einde aan gijzeling Duitse en Nederlandse politie mensen hebben gisteren samen een eind gemaakt aan een over val op een grenswisselkantoor in Beek (bij Nijmegen), waarbij een man in gijzeling werd ge houden. De overvallers, twee Nijmegenaren van 36 en 39 jaar, zijn aangehouden. De overvallers wachtten de medewerker om half negen op. Zij bedreigden hem met een vuurwapen en dwongen hem het kantoor binnen te gaan om Bruingoed als televisie en ste reotoren en kleine huishoudelij ke apparatuur (krultang, scheer- j apparaat en broodrooster) be- 1 slaan de resterende 27 procent.; De stille stroomverbruikers be- j horen echter niet alleen tot deze categorie. Nieuwe stroombe- j sparende lampen staan soms |jj ook in een wachtstand. En de [j acties om de CV-pomp tijdig uil ij te zetten zijn verstomd sinds de introductie van de pompscha- kelaar. Toch verbruikt ook deze stilletjes stroom. In totaal is zo'n 30 tot 40 pro- jij cent van het gemiddelde jaar- ij lijkse verbruik van 3132 kilo- j wattuur per gezin afkomstig van 1 apparatuur die niet continu wordt gebruikt. Bij een gemid- delde kilowattuurprijs van 21 jj cent komt dat neer op zeker 200 I gulden per jaar. Het tijdig uit- F zetten van apparatuur kan dus j. kleine besparingen opleveren. 'Alleen eerste jaren privatiseren' een particuliere verzekering de eerste tien tot twaalf jaar duur der. Daarna is de 'particuliere premie' lager. In het systeem dat de verzekeraars voorstellen is dat omslagpunt al veel eerder bereikt, in 2002. In het plan moeten werkge vers evenals in het kabinets voorstel in het eerste (ziekte- )jaar ten minste 70 procent van het loon doorbetalen. Daarna volgen in de ogen van de verze keraar drie jaren van volledig private verzekering van het ar beidsongeschiktheidrisico. Flet verbond wil de bedrijfsvereni gingen in deze periode dus bui len sluiten. Vanaf het vierde jaar stellen de verzekeringsmaat schappijen een gemengde uit kering voor arbeidsongeschik ten voor: een publieke basis voorziening (zoals nu de AAW) met een aanvulling uit private bron. Bij de hoogte van de uit keringen en de polisvoorwaar den gaat het verbond uit van de huidige wet. De aanvulling zal daardoor in de meeste gevallen uiterst minimaal zijn. de kluis te openen. De inmid dels gealarmeerde Nederlandse politie richtte wegblokkades op rondom het wisselkantoor en kreeg daarbij hulp van Duitse agenten. Na korte tijd kwam de mede werker van het wisselkantoor naar buiten met de mededeling dat de overvallers zich wilden overgeven. De politie liet hen jj naar buiten komen en hield hen L aan. Daarbij is niet geschoten m volgens een woordvoerster. De medewerker heeft geen verwon dingen opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5