Politici tegen 'halvering' politiebureau 'Kwekers duiken te weinig in de boeken' Aï ZATERDAG 7 en ZONDAG 8 OKTOBER GROENOORDHALLEN LEIDEN Rijn Veenstreek Sjonge kaas van Hartveld iwetering krijgt iwe Paardebrug Sloop van oude MAVO begonnen Ruim 33 mille voor speelterreinen Alkemade Vernieuwen riool jaagt Zoeterwoude op kosten Rhynenburch- of Posthoornviaduct? de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland OKTOBER 1995 ^apparatuur gestolen en automobilist rijdt in sloot t Uiteen woning aan de Zonnedauw in Oude We- i I teravond tussen half acht en kwart over negen ge- l^Matuur gestolen. Om binnen te komen, werd de achter- ^^ebroken. Een 35-jarige inwoner van Zoetermeer is gisteren to in het water langs de Ommedijkseweg in Zoeter- •den. De man reed in de richting van zijn woonplaats 1 de weg raakte en in de sloot terecht kwam. De man •p in het glaasje te hebben gekeken. Hij raakte niet negl ij een j Vero liel Peter Hartveld uit n al jaft deze week voor bijv achtereenvolgende Lp prijs voor de jon- ay, Ste wacht gesleept bij ie Chj kaaskeuring in Ter aal baalde 94 punten. Bij spoias werd de Alphe- ard nieerste met 95 pun- il werden 33 kazen Tweede en derde bij de jonge kazen werden respectievelijk J. Kool uit Alphen met 93 punten en H. van Óss uit Leimuiden, G. Liebeton uit Noorden en F. van Diemen uit Noorden, allen met 92 punten. Tweede bij de oude kazen werden M. Kroes uit Woubrugge, H. en P. Hartveld uit Ter Aar en M. en C. van Ga len uit Alphen met ieder 94 punten. G. Liebeton uit Noor den werd derde met 93 punten. j in Rijpwetering hd jaar vernieuwd, p'n76millé, komen rekening van de Ikemade. Tenzij de (chauffeur die een I forse schade aan veroorzaakte, nog sen dpoord. Die kans is ïdse lroot. „Ik heb er een •kvarjn", zegt directeur e °P verken, A. Peters, allemaal veel te H sche'«'aanrijding kan de de Rijpweteringse leug en de tuinders hnjk en de rest van am zijn bang dat steid moeten ruimen en moerasgebie- ïs de dorpsraad- in Stompwijk sprak de voorzit - plaatselijke afde- niseel Westelijke Land- Wi||buw Organisatie n bezorgdheid uit irlopige structuur- ;n rapport dat de themPeeft laten opma- de voorlopige ur-opihets van Leids- ufziek 's gemaakt grote^eau RBOI en om zoek naar de toe- N de glastuinbouw ,nt|]d{ijk van het Land- ngecnomisch Instituut zie stukken hebben gegeven tot een ''•Hit, meldde WLTO- p.H. van der Loos. ;s hadden dan ook encicen van de plan- \en moeten wor- :rs zijn bang dat jn moeten plaats- ir de natuur. In de )etsie wordt bijvoor gegeven dat het unPwcomplex in de mïrpolder bij vreejplaatsmaken voor Recreatie. De glas- ^•15feou er op langere tel &weinig toekomst- 16jden hebben. kassfet onderzoek vpn t LeiflS'tiever is over de redlmogelijkheden npwijkse glastuin- ree(de tuinders onge- toekomst. Ze ze straks in hun knot. Ook tuinders BBied tussen Leids- ■™"en Voorschoten ingvoor. D vindt ook dat de iskleurig is als het ontwikkelen van rwaiteiten. Agrariërs rondvel kunnen verko- h meer op recrea- p richten. „Daar a v niet te optimis- 3 30kz'jn- U weet dat Blijkheden slechts tel fnkeling zijn weg- bla<Oktober liggen de oor* inzage en kan re- 0) Inmentaar leveren scheepvaartverkeer. De ge meente Alkemade en de politie zijn al een jaar op zoek naar de brokkenmaker. Zelfs in België en Frankrijk werd gepoogd de man te vinden, in de hoop dat de schade op hem zou kunnen worden verhaald. Volgens Peters is het vernieu wen van de brug niet direct het gevolg van de schade. „Het was toch al de bedoeling om de brug te vernieuwen. De aanrij ding heeft alleen een extra duw tje gegeven." De commissies praten vol gende week over het beschik baar stellen het geld. HAZERSWOUDE-RUNDUK RUUD SEP Na jarenlange leegstand is de landelijke katholieke bouwcor poratie voor bejaarden (LKBB) deze week begonnen met de sloop van de oude MAVO in Hazerswoude-Rijndijk. Op de plaats van het oude schoolge bouw komt een vijf verdiepin gen tellend complex met 35 be jaardenwoningen. Tegelijkertijd worden aan de Jacob Revius- straat vijf bungalows gebouwd met achtertuinen aan de Da Costasingel. De bouwer hoopt rond 1 december met de daad werkelijke bouw te kunnen be ginnen. Projectleider C. Steevens van de LKBB verwacht nog ruim twee weken nodig te hebben voordat het voormalige school gebouw met de grond is gelijk gemaakt. „Nee, er zit bijna niks bruikbaars meer in. Alles gaat naar de schroothoop. Dat duurt allemaal heel lang, omdat je al het afval gescheiden moet aan leveren", aldus Steevens. De LKBB verwacht veel be langstelling voor de bejaarden woningen en voor de villa's. Steevens: „Voor de villa's heb ben nog helemaal niet geadver teerd. En toch zijn er al mensen die bij ons gemeld hebben inte resse te hebben. Voor de appar tementen hebben we een hele lijst van belangstellenden." De Naast professionele slopers, is ook de plaatselijke schooljeugd begonnen met de sloop van de oude MAVO in Hazerswoude-Rijndijk. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS huurappartementen moeten tussen de 750 en 1250 gulden per maand opbrengen. In eerste instantie was het de bedoeling van de gemeente Rijnwoude om het bouwproject aan de Hazerswoudse woning bouwvereniging Volksbelang te gunnen. De woningbouwvere niging was echter niet in staat om de vraagprijs van 1,8 mil joen te betalen zonder op on aanvaardbaar hoge huren uit te komen. De LKBB kon dat wel, onder andere doordat deze bouwer voor haar appartemen ten hogere huren vraagt. Toen het uiterste bod van Volskbe- lang nog ruim een half miljoen onder de vraagprijs bleef, was de keuze voor de gemeente snel gemaakt. De bouw van de villa's en het appartementencomplex zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De projectleider ver wacht de woningen eind 1996 te kunnen opleveren. Gemeente Alkemade trekt 33 mille uit voor de aanleg of uitbreiding van speelterreinen. Zo luidt een voorstel van B en W aan de raad. Nieuwe speelterreinen worden aange legd aan de Voorweg in Nieuwe Wetering en aan de Tjalk in Oude Wetering. Het aan tal speeltoestellen wordt uitgebreid bij de speeltuintjes aan de Pioenhof, Chrysanten singel, het Leeuwerikhof en de Nieuwstraat in Roelofarendsveen. Bij Jeugdvereniging Ranonkel in Oude Wetering wordt een bas- ketbalpaal geplaatst. De gemeente is afge gaan op verzoeken uit de bevolking. Commotie Voordat de gemeente met de werkzaamhe den begint, wordt overlegd met de omwo nenden. „We willen een tweede Praam-af- Tuinbouwvoorman Frans Hoogen>orst bezorgd TER AAR MARIETA KROFT Werkweken van kwekers hou den niet op bij 40 uur. Ze ma ken lange dagen op het bedrijf om een boterham op de plank te krijgen. Frans Hoogervorst (51), voorzitter van de sectie glastuinbouw van LTO-Neder- land (Federatie van Land- en Tuinbouworganisaties) en van de Nederlandse Tuinbouw Stu diegroepen (NTS), roept ze ech ter op om ook tijd te besteden aan cursussen en mee te doen aan tuinbouwstudiegroepen. „Kwekers worden meer en meer managers die moeten weten hoe ze zo efficiënt mogelijk met bedrijfskosten kunnen om springen om de concurrentie slag aan te kunnen." Hoogervorst is bezorgd: „In vergelijking met andere delen van het land, maken de tuinders in de Veenstreek hiervoor nog te weinig tijd vrij." Hij baseert zijn bezorgdheid op het feit dat in deze regio veel minder stu diegroepen zijn van kwekers met dezelfde teelt. Door regel matig bij elkaar te komen, kun nen kwekers ervaringen en ken nis uitwisselen. De Teraarder hoopt dat kwe kers gaan inzien dat studie no dig is, te meer omdat voor de glastuinbouw in het gebied tus sen Roelofarendsveen, Ter Aar en Nieuwkoop een goede toe komst is weggelegd. „In verge lijking met andere delen van Nederland zijn hier veel bedrij ven met wisselteelt, waardoor je niet afhankelijk bent van één produkt", legt hij uit. Uit recen te cijfers van het ministerie van landbouw en visserij blijkt dat het percentage uitvallers in de regio Aalsmeer en de Veen streek landelijk gezien laag is. Floogervorst, die directeur is van de Teraarse potplantenkwe kerij Albatros en ook nog een kwekerij heeft in De Meern, maakt zelf ook lange werkwe ken. Maar dat komt door zijn vele en hoge bestuursfuncties in het tuinbouwbedrijfsleven. En kele weken geleden is hij be noemd tot voorzitter van de sectie glastuinbouw van de LTO. Dat het kwekersvak steeds complexer wordt, komt vooral I' J /ryF~ 1 Ibft -frz. Glastuinbouwvoorman Frans Hoogervorst: „Door kwekers meer vrijheid te geven, kunnen milieu-investeringen een normaal onderdeel worden van de bedrijfsvoering." door de milieuwetgeving. Be drijven gaan er op dit moment al onderdoor, zo blijkt uit een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut. Hooger vorst schat dat als er niets ge beurt, zo'n 15 tot 20 procent van de kwekerijen in de Veen streek zal verdwijnen. De tuinbouworganisaties LTO en WLTO laten het er niet bij zitten. Volgens voorzitter Hoog ervorst kan het de kweker veel makkelijker worden gemaakt, als hij meer vrijheid krijgt om zélf te bepalen wanneer hij wel ke milieumaatregel neemt. „Milieu-investeringen hoeven dan geen last te zijn, maar wor den een doodnormaal onder deel van de bedrijfsvoering. Zo winnen we er allemaal mee. Nu moet een kweker bijvoorbeeld kosten maken voor een water dichte bak onder de bestrijding- middelenopslag. Stel dat die bak in een oude, gammele schuur staat die over twee jaar toch wordt vervangen, dan is het goedkoper om die bak over twee jaar aan te schaffen, tege lijkertijd met de nieuwbouw van de schuur", legt hij uit. Ook zijn er volgens Hooger vorst regels die niet of nauwe lijks bijdragen aan een beter milieu. Hij doelt bijvoorbeeld op het verplicht opvangen van regenwater gedurende de eerste twee minuten van een bui. „Re genwater dat van de kassen af komt, zou verontreinigd zijn. Ik vraag me af waarom dat wel voor kwekerijen geldt en niet voor openbare gebouwen." Hij noemt nog een ander voorbeeld dat hem ergert: „Voor woningen in kassenge- bieden die binnen tien meter van elkaar staan, moet een milieuvergunning worden aan gevraagd. Het kost de bewoners allebei 3000 gulden. Dat is geld- klopperij. Een grotere quatsch is er niet. Laat beide mensen een verklaring van geen bezwaar te kenen. Dan ben je ook juridisch FOTO MARK LAMERS/HOLVAST ingedekt." Op verzoek van de WLTO en LTO wordt momenteel binnen het zogenoemde GLAMI-over- leg (waarin ministeries, water schappen, gemeenten en pro vincies zitting hebben) de hele milieutaakstelling onder de loep genomen. Hoogervorst zit zelf ook in dit overleg en is positief. „De ministeries schrikken nu zelf van de slechte regelgeving." Hoogervorst heeft goede hoop dat de wetgeving eind 1996 wordt aangepast. Het aantal uit vallers in de Veenstreek blijft in dat geval 'ver beneden de tien procent', daarvan is Frans Hoogervorst overtuigd. CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 'Post Rijnwoude hele dag open Zou de politie van het district Rijn en Braassem alsjeblieft willen zoeken naar een manier om het laatst overgeble ven politiebureau in Rijnwoude hele dagen open te hou den en dan maar een andere oplossing verzinnen voor het personeelstekort van het korps? Dat verzoek deed gis teren de commissie algemene zaken gisteravond aan het adres van burgemeester M. Boelen. HAZERSWOUDE-RUNDUK RUUD SEP In het beleidsplan van de politie wordt ervan uitgegaan dat per 1 januari volgend jaar de politie bureaus in Hazerswoude-Rijn dijk, Roelofarendsveen en Zoe- terwoude de helft van hun uren inleveren. Hazerswoude-Rijn dijk zou op die manier alleen nog zes dagen per week van ne gen tot één open zijn. De bezui niging is nodig om met het te ruglopende personeelsbestand alle andere politietaken te blij ven uitvoeren. De politie kiest voor beper king van de openingstijden van de kleine bureaus omdat er da gelijks maar een beperkt aantal bezoekers langskomt. Boelen schatte het aantal bezoekers dat dagelijks aan de balie in Hazers woude-Rijndijk komt op een stuk of tien, het aantal mensen dat telefonisch contact op neemt op een stuk of twintig. De beperking van de open stelling komt in Rijnwoude hard aan omdat er in de gemeente de afgelopen jaren al drie politie bureaus zijn gesloten. Daarom zouden de politici graag zien dat de politie naar alternatieven op zoek gaat. M. van Leeuwen (SGP/RPF) suggereerde de poli tieman op het bureau te ver vangen door een goedkopere medewerker die alleen de be zoekers te woord staat en de te lefoon opneemt. H. Démoed opperde de mogelijkheid dan maar wat minder tijd te beste den aan het controlen op milieuwetgeving. Boelen be loofde de opmerkingen mee te nemen naar het districtscollege. Dat gezelschap, waarin onder anderen de burgemeesters van de gemeenten in het politiedis trict zitting hebben, spreekt vandaag over het beleidsplan. faire voorkomen", legt hoofd welzijn F. Lempers uit. Vorig jaar ontstond veel com motie bij de bewoners van de Praam omdat' de gemeente op verzoek van een andere bewoner twee speelheuvels weghaalde. De gemeente verkeerde toen in de veronder stelling dat de bewoner die klaagde over de speelheuvels, namens de hele buurt sprak. De commissie welzijn praat maandagavond over de speelterreinen. ZOETERWOUDE AAP RIETVELD Vijf miljoen gulden heeft Zoe terwoude nodig om de riolering in het dorp weer op orde te brengen. Dat is gebleken uit een' onderzoek van adviesbureau Oranjewoude. Het doorbereke nen van die kosten aan de be volking zou een verdrievoudi ging van de rioolrechten en een verhoging van de onroerend- zaakbelasting (OZB) betekenen. Wethouder J. Stuijt (Progressief Zoeterwoude) wil daar voorals nog niet aan. „Wij zijn bezig de milieunormen zo hoog op te schroeven dat het onbetaalbaar wordt", zei hij. Volgens nieuwe milieuwetge ving moet elke gemeente een rioleringsplan maken. Uit het onderzoek dat daarvoor in Zoe terwoude is gedaan, blijkt dat de riolering in Zuidbuurt en Zonnegaarde zakt en dat er te veel vervuiling in het grondwa ter komt. Bovendien telt Zoeter woude nog 49 panden, waarvan 33 aan de Geerweg en de Gel- derswoudseweg, die nog niet op het riool zijn aangesloten. Om die problemen allemaal op te lossen, zou Zoeterwoude vijf miljoen gulden moeten investe ren. De raadsleden in de commis sie Grondgebied waren gister avond zichtbaar ongelukkig met die cijfers. „Wat moeten we daarmee", vroegen ze de wet houder. „Er kennis van nemen en je zorgen maken", zei Stuijt droogjes. Dat aan de verzakking van het riool in de Zonnegaarde en de Zuidbuurt iets gedaan moet worden, erkende Stuijt. Maar op andere punten, zei de wethouder, moet Zoeterwoude pas op de plaats maken. „Ik ver tik het om de gemeente failliet te laten gaan om het laatste vuiltje uit het riool te halen. En wij zijn niet van plan om 25.000 per aansluiting op de Geerweg en de Gelderswoudseweg te in vesteren." De wethouder be loofde dat 'de materie' over een paar maanden opnieuw in de commissie wordt behandeld. HAZERSWOUDE-RUNDUK. RUUD SEP Wordt het het Rhynenburch- viaduct of wordt het het Post hoornviaduct? De automobi listen die nog net voor het eind van de eeuw op rijksweg 11 bij Hazerswoude onder de Gemeneweg doorgaan, zal het waarschijnlijk een zorg zijn. Als er maar geen Files staan. Maar de weg ligt er nog niet, en dus is er nog tijd om over de naam van het viaduct te twisten. Wordt het een wel erg voorspelbare, maar daarmee ook zeer herkenbare naam, of wordt het viaduct een ode aan pleisterplaats waar koetsiers en schippers zich gedurende meer dan drie eeuwen konden laven, in een tijd dat de alco holcontrole nog moest worden uitgevonden? Het was de WD'er F. Ketel die gisteren in de commissie algemene zaken geheel onver wachts de discussie over de naamgeving van het viaduct openbrak. Burgemeester en wethouders hadden in eerste instantie gekozen voor 'Rhy- nenburchviaduct', in navol ging van de woonwijk, molen, boerderij, laan en winkeliers vereniging in Hazerswoude- Rijndijk. Geen al te originele keuze, constateerde de histo- rich onderlegde WD'er. Nee, dan 'Posthoornvia duct', overigens net als de concurerende naam aange dragen door dorpshistoricus Cees Kroon. In Hazerswoude- Rijndijk is nog niets vernoemd naar uitspanning De Post hoorn die van 1640 tot laat in de jaren zestig van deze eeuw op de splitsing van de Geme neweg en de Rijndijk heeft ge staan. Volgens Ketel was het viaduct het aangewezen object om te vernoemen naar deze voorloper van het truckersca fé. De andere leden van de commissie waren snel over tuigd door het enthousiaste verhaal van de liberaal. Alleen burgemeester M. Boelen had nog enige bedenkingen. B en W hadden juist voor de saaie maar daardoor vreselijk her kenbare naam gekozen op verzoek van Rijkswaterstaat, dat om voordehand liggende redenen een groot voorstander is van herkenbaarheid. „Maar we zullen er nog eens naar kij ken". besloot de burgemeester de discussie. Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19