HDEN r Winkeluitstallingen terug ise universiteit moet de markt op enaar eist inzage taxatierapport imentaal pand Herengracht 'Het is gewoon een wonder dat jullie nog in leven zijn OBER 1995 15 IOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Politiebureau yy q Politieke partijen in I -/ Rijnwoude zijn te gen een 'halvering' van het plaatselijke politiebu- vlindermessen in omloop l hebben hebben op de 3-oktoberkermis verbo- en gewonnen. Een 12-jarige jongen uit de Kok t is gisteren door een buurtgenootje met zo'n at er verboden messen in omloop zijn, kwam w(p de dag al aan het licht, toen een surveilleren- ,l}el fyvijkronde in de Stevenshof een 12-jarige jongen ngsf^zo'n mes. De jongen vertelde het mes op de Oni1 gewonnen. Momenteel komen meer meldin- onlr>. binnen van ouders die ontdekken dat hun kin- 'Irmes in het bezit hebben. De politie onderzoekt 'er*4t contact op met de Organisatie van Kermisex- ?vak usbeq dige automobilist wee iJr£rige automobilist uit Leiden is gisteren door de iden in verband met mishandeling en vernie- Tl hebben moeten remmen op de Plesmanlaan, met|Weggebaiiker, een 64-jarige man uit Haarlem, jein ging rijden. Na wat seinen en toeteren esca- )e Leidenaar stapte uit zijn auto en wist de te- het gezicht te stompen. Vervolgens sloeg it van de Haarlemmer kapot. Met bebloede slotte door de politie afgevoerd. UI ,RS ^gerand )ELÖ trig meisje uit Zoetermeer heeft gisteren alsnog Van aanranding in de nacht van 2 op 3 oktober, iden haar in de Korevaarstraat plotseling heb- zouden hebben geprobeerd haar spijkerbroek pekken. Door een van de jongens een stomp in ven, kon zij zich losrukken. De jongens namen Wel hadden ze haar 35 gulden afhandig ge- je aangeefster waren veel mensen in de buurt tel hebben gezien, maar niet hebben ingegre- Maandag 7 October fyfa'an de a.s. kermis zullen op Woensdag 9 Octo- Vjï «wielerwedstrijden worden gehouden. Het pro- uit 2 nummers, t.w.: Ie. Wegwedstrijd over 25 ivan den „A.N.W.B.", voorzien van rijbewijs, om l en bronzen medailles; 2e. Ringstekerij op wie- Ipremiën. dinsdag 6 oktober Jchool Voorhout wacht op meisjes. „Het belang- Ide drempelvrees overwinnen, die er bij meisjes en er maar een paar te komen; de rest volgt dan 1 zegt broeder Angelus, directeur van de KTS in It jaar opnieuw gaat proberen vrouwelijke leer- Jcen. Vorig jaar waren er wel toezeggingen maar ian kwam, voelden de meisjes toch meer voor opleiding. Toch biedt de school ook voor meis- iheden. Broeder Angelus wijst vooral op de op- sumptieve sector: banketbakker, kok of kelner. r Stichting Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden vreest 'domino-effect' Terug van weggeweest, de winkeluitstallingen in de binnenstad. Niet in net zulke grote aantallen als vóór de grote schoonmaak actie in april. Maar dat kan nog komen, vreest B. Dek kers, consulent bij de stich ting Overleg Gehandicap tenbeleid Leiden. Zeker als de gemeente haar eigen beleid verzuimt te handha ven, meent hij, treedt het 'domino-effect' op: goed willende winkeliers die col lega's ongestraft de regels zien overtreden, zetten de boel ook weer buiten. LEIDEN WIM KOEVOET Afgelopen voorjaar zag het er nog veelbelovend uit voor ge handicapten. Wethouder J. Walenkamp (CDA) voerde met grote voortvarendheid in enkele weken de motie van PvdA'er E. van der Veen zo radicaal uit dat in PvdA-gelederen nieuwe twij fel rees: overdrijft de wethouder niet een beetje? Slalommen In de Haarlemmerstraat was een zee van ruimte ontstaan die niet alleen gehandicapten maar ook andere bezoekers van de binnenstad vrije doorgang ople verde. Slalommen hoefde niet meer. Winkeluitstallingen, voor zover ze er nog waren, staken hooguit 60 centimeter uit de ge vel. Voor bloemen- en groen- tenzaken is vanwege anciënni teit een uitzondering gemaakt. Op stoepen van minder dan drie meter mag niets staan. Volgens mevrouw L. Veld kamp, die namens de stichting zich bezighoudt met de toegan kelijkheid van de Leidse bin nenstad, zijn de obstakels hoog- In april besloot de gemeente de uitstallingen van de straat te halen, maar inmiddels zijn ze weer volop terug. uit twee maanden weggeweest. Veldkamp beschouwt de 60 centimeter-norm overigens als 'een knieval' en pleit ervoor al les weg te halen. „Maar goed, met compromissen valt te le ven, mits er een consequent be leid wordt gevoerd. Dat er bij de gemeente dan te weinig mens kracht voorhanden is om dat akkoord te handhaven, maakt me boos. Maar opgeven doen we niet. De afgelopen periode heb ik ervaren dat er openingen zijn. Het klikt met de wethouder en de ambtenaren met wie we hierover overleggen. Ik hield er ook van tevoren al rekening mee dat er obstakels zouden te rugkeren. Ik heb niet te vroeg gejuicht." C. Verplancke, voorzitter van de winkeliersvereniging SOL, voelt zich niet verantwoordelijk voor de terugkeer van de obsta kels, ook al staat zijn handteke ning onder het convenant over winkeluitstallingen. „Op het ty pe winkelier dat om 18.00 uur de deur sluit, 'dag Leiden' zegt pizen kocht vier jaar gele- (gebouwendienst het mo- Herengracht 24 voor ia de koop bleek er echfer ■gebouw te mankeren. De er water, de dakgoot lekte, Tos en de schoorsteen was |e gebreken kostte 50.000 verwijt de Rijksgebou- ftij de verkoop niet op de 1 hebben van de slechte Xtstand van het pand. Een %iis te reparen haalde niets tbouwendienst was even- oet taxatierapport van het ïn te tonen. In de rapport staat, niets over de bouwkundige gebreken, schreef het ministerie van financiën, dat over de Rijksgebouwen gaat, aan Eikhuizen. Inzage Eikhuizen heeft echter weinig vertrouwen in deze mededeling en eiste gisteren in een beroepszaak voor de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State inzage in het taxatierapport. „De Rijksgebouwen dienst heeft mij meegedeeld dat de goot in orde was", zei Eikhuizen tegen staatsraad mr. R.J. Hoekstra. „Dat was onjuiste infor matie. De Rijksgebouwendienst had als ver koper van het pand mij.op de hoogte moe ten stellen van de bouwkundige gebreken." Door inzage in het taxatierapport hoopt Eikhuizen er achter te komen of de Rijksge bouwendienst op de hoogte was van de ge breken. Vooralsnog gaat hij ervan uit dat de overheid niet bewust te kwader trouw maar wel sullig en een beetje vals te werk gegaan is. „De overheid moet zorgvuldig handelen en is gebonden aan de beginselen van be hoorlijk bestuur", zei Eikhuizen. „Daarom moet de overheid door inzage in het rap port duidelijkheid verschaffen waarom zij heeft gehandeld zoals zij heeft gedaan." Het ministerie van financien zegt het rap port niet te willen verstrekken omdat dan de relatie met de taxateur verstoord kan ra ken. Openbaarmaking zou tot het beeld kunnen leiden dat de taxateur een fout ge maakt heeft. Bovendien zou de staat in de onderhandelingen over de verkoop van panden geschaad worden als de adviezen in de openbaarheid komen. De afdeling bestuursrechtspraak laat over enige weken weten of Eikhuizen een exem plaar van het taxatierapport krijgt. Snuffelmarkt in Groenoordhallen In de Groenoordhallen in Leiden zal op zaterdag 7 en zondag 8 oktober de halfjaar lijkse Snuffelmarkt worden gehouden. De markt is ge opend op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Entree is 5 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen van 6 tot 12 jaar en 65+ met pas. en zich totaal niet betrokken voelt bij de stad, heeft de SOL geen vat. Ga zelf maar kijken, ondernemers die de stoep ge woon weer volplempen zijn niet bij ons aangesloten. Het is de gemeente die nu aan zet is maar die beroept zich op een tekort aan mensen." Volgens Verplancke dreigen de goeden nu onder de kwaden te gaan lijden. In december wordt het uitstallingenbeleid geëvalueerd. „Als de slotsom is dat het niet werkt, zou de roep FOTO HIELCO KUIPERS om een totaalverbod wel eens luider kunnen gaan klinken." Mevrouw S. Lem, bestuurlijk medewerker van wethouder Walenkamp, zegt dat deze de terugkeer van verboden uitstal lingen 'ook al heeft geconsta teerd'. „Binnenkort volgt actie. Er gaan ambtenaren de straat op. Blijven de winkeliers weige ren dan worden de spullen in beslag genomen. Als een winke liers ze terug wil, moet hij min stens de kosten van opslag ver goeden." Haaglanden /"v Den Haag en vijf- 2 V tien omliggende ge meenten zijn akoord met stadsprovincie Haag landen. 'Endegeest niet geheel loslaten' LEIDEN WIM KOEVOET Ook in het verzelfstandigde psy chiatrische ziekenhuis Ende geest moet de gemeente Leiden een vinger in de pap blijven houden. Dat meent de fractie voorzitter van GroenLinks, Rianne Peeters. Ook de fracties van WD en Leiden Weer Gezellig/De Groe nen pleitten gisteravond in de raadscommissie onderwijs, zorg en emancipatie voor behoud van 'bestuurlijke betrokkenheid' van de gemeente. Zij gingen echter niet zo ver als Peeters die heel concreet zetels voor Leidse raadsleden eiste in het nieuw te vormen bestuur van Endegeest. Alle fracties stemmen in met de verzelfstandiging van het zie kenhuis. Eigenlijk staat het oficieel nog altijd gemeentelijke ziekenhuis al grotendeels op eigen benen. De enige concrete band met de gemeente is dat de bestuurs commissie, die als een soort van raad van toezicht functioneert, voor een belangrijk deel uit raadsleden bestaat. De gemeente wil na bijna een eeuw van Endegeest af omdat ze het niet meer als een taak be schouwt om een ziekenhuis te besturen. Peeters van Groen Links wil echter dat de gemeente leiden zich blijft bemoeien met 'men sen die buiten de boot vallen'. Ze wees erop dat de behoefte aan opvang van daklozen, een gemeentelijke aangelegenheid, aan de Nieuwe Rijn veel groter is dan aanvankelijk was ge dacht. Veel daklozen blijken ex- Endegeest-patiënten. Endegeest-directeur J. Kleijne erkende dat het beleid van psy chiatrische ziekenhuizen in het algemeen erop is gericht lang durige verblijven te voorkomen Wethouder H. Koek (PvdA) vroeg om bedenktijd. Er is nog tijd. Voorlopig is alleen een in tentieverklaring aan de orde. Uiterlijk in 1998 moeten defini tieve besluiten over verzelfstan diging en bestuursvorm zijn ge vallen. Ingenieursbureau schrikt van luchtvochtigheid in huis ziek echtpaar INBRAAK - Uit een cafetaria aan het Vijf Meiplein is afgelo pen nacht omstreeks half drie 300 gulden weggenomen. Om binnen te komen werd de ruit van de voordeur ingegooid. ftOVERBEEKE IGINA deze zogehe- >om', het con- de Leidse ongeveer 20 tale begroting: i gulden. De p komen van an onderwijs, idt, hoogleraar lën in Leiden, iteit straks 50 arkt verdienen Dnde instelling de financiële """'dat nu in de >upo lr' ls van oordeel lchtadministratie- nvoldoende is e eisen die be ien stelt. Veel ui de periferie in de universi- lijkheid achter >ok bij nadere leider", aldus iel verandering de werkgroep, f de jaarreke- iger te maken, /an investerin- "ngen duidelijk rekening moet len gecontro- nanfhankelijke uit, zo beveelt n. Het vermo gensbeheer moet professioneler en de derde geldstroom-activi teiten moeten worden onderge bracht in een aparte holding met zelfstandige bv's. Collegelid J. Waldus is het niet met alle aanbevelingen eens. „We hebben een eigen ac countant en die controleert on ze jaarrekening afdoende. Bo vendien vond de Raad van Toe zicht het een helder stuk.Wat ons vermogensbeheer betreft: het geld is nu veilig onderge bracht bij Nederlandse banken. Je moet oppassen met het ne men van grote risico's, vind ik. De suggestie van de holding met bv's vind ik wel prima: dat is een goede bedrijfsmatige aanpak die ze bij de universiteit van Groningen ook hebben doorgevoerd. In die holding kun je financiële deskundigen zet ten." „We willen dan ook de huidi ge afdrachtregeling veranderen: medewerkers moeten nu een deel van contract-inkomsten af staan omdat de universiteit centraal kosten maakt, en dat werkt demotiverend. We moe ten toe naar een situatie waarbij faculteiten en vakgroepen zélf verantwoordelijk zijn voor hun bedrijfsvoering: personele en huisvestingslasten en wachtgel den, en die kosten zelfstandig doorberekenen aan bedrijven en instellingen." De werkgroep Halberstadt vindt ook dat de universiteit de J. Waldus: Geld is veilig ondergebracht. octrooien en patenten beter moet regelen, zodat ze de in komsten op uitvindingen niet misloopt. Waldus: „We hebben een commissie aan het werk ge zet." Volgens de werkgroep is de Ook heeft Halberstadt kritiek op het ad hoc-beleid van de uni versiteit om haar kosten te be heersen, zoals de huidige vaca turestop. „Er zijn geen echte keuzes ge maakt, er is vooral sprake ge weest van verdelende (onrecht vaardigheid. Er wordt onvol- FOTO LOEK ZUYDERDUIN doende op resultaten ge stuurd." Medewerkers moeten zich bewust worden van de daadwerkelijke kosten van hun werk en moeten worden gesti muleerd om hun produkten aan de man te brengen, zo stelt de werkgroep. LEIDEN HERMAN JOUSTRA L. de Bisschop is 63 jaar oud en is ongeneeslijk ziek. Hij heeft longemfyseem. Zijn vrouw H. de Bisschop is 55 jaar en sinds een paar jaar carapatiënte. Sinds ze hun intrek namen aan de Agaatlaan 183 in Leiden om precies te zijn. Via de Woning bouwvereniging Leiden (WBL) betrokken ze deze woning, die echter na verloop van tijd veel te vochtig bleek te zijn en dus uiterst ongezond voor mensen die een aandoening hebben aan de luchtwegen. Het echtpaar heeft daarom al geruime tijd geprobeerd een ur gentieverklaring van de WBL los te krijgen, oftewel op medische indicatie een andere woning toegewezen te krijgen. Hun hoop is echter eind vorige week de bodem ingeslagen, toen GGD-arts J. de Nooij voor de WBL constateerde dat een ur gentieverklaring niet nodig is. Een uitspraak die volgens de De Bisschops is gedaan zonder diepgaand onderzoek. Het sein voor het echtpaar om een boze brief aan burgemeester en wet houders van Leiden te sturen. Hieronder het relaas van H. de Bisschop. „We woonden eerst in Sint Nicolaasga in Friesland. Mijn man heeft al een tijd longemfy seem. Ongeneeslijk, maar er viel nog mee te leven. Tot er in de buurt van ons huis daar een manege kwam en er mais werd verbouwd. Door het stof werd mijn man benauwder. De long arts zei toen: je zou moeten proberen een woning in de buurt van de zee te krijgen. Daar zit veel meer zuurstof in de lucht. We kwamen wel eens over de vloer in Leiden bij een broer van me. En elke keer als we daar waren zei mijn man: ik heb meer lucht. Om een lang verhaal kon te maken: we stuurden een brief naar woon ruimteverdeling in Leiden, met de medische gegevens daarbij gevoegd. Binnen drie weken hadden we tot onze verbazing een huis." „Een verwaarloosde woning, maar man mjjn kon tenminste weer gelijkvloers naar het toilet. En al is het een flat, er zitten WBL: 'We kunnen niets meer doen De WBL laat in een reactie bij monde van woordvoerster L. Gon- galves weten dat zij verder niets meer zal ondernemen voor het echtpaar De Bisschop. „De woningbouwvereniging heeft op het technische en sociale vlak al meer gedaan dan eigenlijk kon. Maar nu is er met de uitspraak van de GGD geen enkele proce durele grond meer op grond waarvan wij nog iets kunnen doen. En de uitspraak zelf is een zaak tussen de arts en het echtpaar." Volgens S. Venema van het gelijknamige ingenieursbureau is de situatie nijpend. „Ik ben geen arts, maar voor mij is heel dui delijk dat er iets moet gebeuren. Ik heb dat ook in mijn advies aan de WBL kenbaar gemaakt: geef ze een woning die past bij hun medische staat. Als die mensen geen urgentieverklaring krijgen, krijgt niemand die." GGD-arts J. de Nooij is wegens vakantie niet voor commen taar bereikbaar. twee liften in. Hij kan namelijk nog geen vijftig meter achterel kaar lopen. Maar de problemen begonnen na een maand of twee. Ik begon ook ziek te wor den, terwijl ik daarvoor bijna nooit wat had gemankeerd. Ik kreeg ook last van de luchtwe gen. Onze huisarts wist er geen raad mee. Ik bleef maar ziek. Ik kreeg het benauwd, moest hoesten, slijm opgeven. Nu nog. Al anderhalfjaar." „Met mijn man ging het ook slechter. In de slaapkamer was het het ergste. Maar ook als we in de woonkamer sliepen, was het niet veel beter. We wilden dus een urgentieverklaring. Maar de woningbouwvereni- ging geloofde eerst niet dat het zo erg was in de woning. Uitein delijk is er deze zomer toch ie mand langs gekomen voor een klimaatonderzoek. „Wat bleek? De relatieve luchtvochtigheid schommelde tussen de 85 en 100 procent. Omdat ze zelf niet alle benodig de apparatuur hadden, hebben ze ingenieursbureau Venema in Voorschoten ingeschakeld voor wat uitgebreider onderzoek. De resultaten waren hetzelfde. Het is een wonder dat jullie nog le ven, zei Venema." „Vorige week vrijdag werden we ineens gebeld door de WBL. Er zou een arts worden langs gestuurd van de GGD, dokter De Nooij. Dat vonden we prima. In verband met de urgentiever klaring, nietwaar. We legden de onderzoeksrapporten van de WBL en Venema klaar en allerlei medische attesten. Hij heeft er maar even in gekeken en was zo weer weg. Ia, we moesten nog ergens tekenen. Dat hij toe stemming van ons had onze ge gevens bij onze huisarts op te vragen. De volgende dag al kre gen we een brief van de WBL. Ons werd een woning aangebo den. Maar er stond ook in dat er volgens de GGD-arts geen me dische indicatie was voor ver huizing. De gemeente zou ons dus geen urgentieverklaring ver schaffen. Dat betekent onder andere dat we alle verhuiskos ten zelf zouden moeten beta len." „Bovendien willen we die wo ning niet. Hij is te klein. We zouden een extra logeerkamer tje willen waar de eventuele hulp kan blijven slapen. Want ik kan mijn man nu ook niet meer verzorgen omdat ik ziek ben. Wat ook erg is, dat dokter De Nooij geen rapport heeft opge steld. Dat hebben we nodig om in beroep te gaan tegen de be slissing. En zijn beslissing is lichtvaardig genomen. Hij heeft de papieren nauwelijks bekeken en heeft ook onze huisarts nooit gesproken. We wensen dus nie tigverklaring van de afwijzing. We hebben nu een brief aan de gemeente gestuurd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15