Veel stokvis variaties in Portugese keuken Smaak Portugese restaurants zeldzaam in Nederland VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 M BEEK *072-196258 pi eter de lange Spanje en Portugal hebben van wege hun ligging op het Ibe risch schiereiland veel gemeen. Maar qua keukens verschillen de buurlanden duidelijk van el kaar. Van oudsher kent Portugal een eenvoudige traditionele boerenkeuken. Eenvoudig wil echter niet zeggen schraal. Want de degelijke Portugese keuken biedt heel veel smakelij ke varianten. Er zijn alleen al 200 a 300 manieren om het na tionale gerecht stokvis, meestal gezouten en gedroogde kabel jauw, te bereiden. Dank zij een kustlijn van liefst 1.200 km is er aan vis geen ge brek in Portugal. In het visland bij uitstek zegt men dat negen tig procent van het voedsel in de zuidelijke Algarve uit vis be staat. De aanvoerlijnen zijn er kort, zodat er dagelijks verse aanvoer is. De vis wordt 's nachts gevangen en al op het schip gesorteerd. Hoewel ook trailers er niet ontbreken is de Portugese visserij niet zo mas saal als bijvoorbeeld op de Noordzee. De kwaliteit van de vis in Portugal is buiten kijf. Een grote krab met zware scharen (sapateira) bijvoorbeeld komt daar vers en ongeschonden aan land. Verder wordt in eigen wa teren veel gevist op tonijn en sardines. En rond de Portugese eilandengroep de Azoren wordt potvis gevangen. Een greep uit de ontelbare stok visrecepten in Portugal: bacal- hau a Gomes de Sa (grove mo ten gebakken stokvis met olijf olie, knoflook, peterselie, lau rier, eieren en aardappelen); ba- In de Portugese keuken wordt veel met rijst gewerkt en er zijn honderden manieren om het nationale gerecht stokvis te bereiden. foto marco bakker calhau assado a Portuense (ge roosterde stokvis met uien, knoflook, olijfolie en aardappe len); bacalhau no forno a moda do Porto (in de oven klaarge maakte stokvis met olijfolie, bo ter, uien, citroen, peper met een korstje van broodkruim of pa neermeel); bacalhau a Braz (in olijfolie gebakken kabeljauw met uien, gebakken aardappe len en roerei) en bacalhau dou- rada (stokvis met ei en flinter dunne frietjes door elkaar ge mengd). Portugal, ideaal voor wijnbouw Wie Portugal zegt, denkt na tuurlijk meteen aan port. De smaakvolle drank is vernoemd naar de havenplaats Porto. Het Portugese klimaat is ideaal voor de wijnbouw. Het land heeft voldoende regen waar dat nodig is en een lange, niet al te verschroeiende zomer. Een selectie van de belangrijk ste VQPRD (Vinho de Quali- dada Producido uo Regiaö De- margrada) de tegenhanger van de Franse appellation contrólée omvat Douro (portwijnen), Mou^ao (vinho verde, letterlijk 'groene wijn'), Colares, Bairrada, Dao, Bucel- as, Moscatel de Setubal en Madeira. Voorts zijn er een twintigtal regionale limiterin gen. De belangrijkste en in Ne derland bekendste zijn Alente- jo (Reguengos, Borba), Algarve en Ribatejo. Noord-Portugal is de baker mat van de port en vinho ver- de. De druiven voor de edele port groeien in de Douro-val- lei. Port is als volgt onder te verdelen: de ruby (een goed kope, fruitige port, gebotteld na één jaar), de tawny (de po pulairste port, het resultaat van verschillende oogsten, de colheita (een produkt van één oogstjaar, lange tijd gerijpt op fust), de late bottled vintage en ten slotte de kostbare vintage, het neusje van de zalm. Vinho verde is een sprankelen de, mousserende witte of lichtrode jonge wijn van nau welijks rijpe druiven en klaar om direct gedronken te wor den. De Mateus Rosé, gebot teld in de platte, brede fles, is populair over de hele wereld. Net als de vinho verde moet deze verfrissende rosé koud geserveerd worden. De Dao-wijn is .voor Portugal wat de Rioja is voor Spanje. Een jonge Dao van vier jaar oud is robijnrood en fruitig, maar komt het beste tot zijn recht als hij wat langer rijpt. PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1vogel; 5. sierdek; 9. op de ma nier van; 10. grafvaas; 12. slot; 13. rooms-katholiek; 14. ranon kelachtige plant; 15. Japans bordspel; 17. toverheks; 19. ra zernij; 22. Griekse zuilengang, 24. litteken op de buik; 26. Itali aanse stad; 27. ik (Lat.); 28. fa milielid; 29. voorzetsel; 30. in- sekt; 31. voorzetsel; 33. een ze kere; 35. strafwerktuig; 38. orga nische verbinding; 40. anti; 42. oevergewas; 44. cultusgebruik; 45. boerenbezit; 47. persoonlijk vnw.; 49. Griekse letter; 50. soortelijk gewicht; 51. cijfer; 53. mannelijk dier; 54. scheeps touw; 55. sedert; 56. meisjes naam. Verticaal: 1in 't oog springend; 2. ieder; 3. dwarsmast; 4. plaats in Bel gië; 5. gauw-, 6. muzieknoot; 7. akelig; 8. afgodisch; 11. kleur; 16. makke brandnetel; 18. tak- tiek; 20. familielid; 21. wig; 22. vruchtennat; 23. voorzetsel; 25. gebladerte; 26. doorgang; 32. aardewerk; 34. keurig; 36. grondsoort; 37. fut; 39. muziek noot; 41. Frans voegwoord; 43. ver; 45. dichtvorm; 46. foedraal; 48. steen; 50. Japanse munt; 52. de onbekende; 54. persoon lijk vnw. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. mand; 2. kier; 3. groet; 4. kaas-, 5. baas; 6. vonk; 7. takel; 8. nier; 9. keet; 10. warm; 11. valk; 12. dons; 13. hart; 14. wak. Het citaat is van Goethe: ,,De molenaar denkt dat het graan groeit om zijn molen te doen draaien". In de Portugese keuken wordt veel met rijst (arroz) gewerkt. Speciale gerechten zijn arroz de bacalhau a moda do Porto (rijst met stokvis, tomaat, kruiden en knoflook), arroz a Valenciana (de Portugese variant van de Spaanse paella), arroz de lagos- ta (rijst met kreeft), arroz de pa- to a Portuguesa (rijst met eend, uien, worst en wortelen) en ar roz Ribatejano com cabrito (rijst met geitevlees, kip, uien, peper en boter). De maaltijden nemen in Por tugal een belangrijke plaats in. Alle Portugezen eten heel goed en uitgebreid. Hoewel het ge middelde inkomen nog laag is (het minimumloon bedraagt er 750 gulden per maand) wordt er niet op het eten bezuinigd. De Portugezen rijk of arm zijn gewend buiten de deur te eten en nemen dan dezelfde stoofpot of garnalen. Al gaat het soms op rekening, ook de minder be deelden blijven in restaurants eten. Van oudsher weet men in de Portugese keuken van 'niets' heel veel te maken. Naast een bonensalade is een bonensoep snel gefikst. Water, kruiden, ver se groenten en wat bonen en de soep is klaar. Als groente wordt bijvoorbeeld het groen van ra dijs en snijbiet gebruikt, of een heel fijn gesneden koolplantje. Vooreen Portugees horen trou wens alle groenten uitgezon derd de sla thuis in de soep. Het voorgerecht soep is ook heel populair in het voorheen straatarme Portugal. Ontdekkingsreizigers Van dieren wordt van oudsher ook alles gebruikt. Sardientjes worden compleet verorberd. Zelfs met de oren van een var ken weten de koks in het zonni ge land wel raad. En de wange tjes van zeeduivel of kabeljauw gelden er als een lekkernij. En uit de rijd van de grote ontdek kingsreizigers als Vasco da Gama stamt een uit nood gebo ren gerecht. Vanuit Porto en omgeving werden de schepen van de avonturiers destijds be voorraad met geslacht vee. Toen op zee eenmaal het vlees aan boord op was nam de scheepskok zijn toevlucht tot de ingewanden van de dieren en schotelde de bemanning tripas voor. De volkse keuken van Portugal komt pas aan de huiselijke haard tot grote bloei. Dat geldt zelfs voor de restaurantjes, waar een plaatselijke culinaire groot heid achter het vuur staat die in vele gevallen niet eens een be roepskok of kokkin is. Daar worden de traditionele kookme- thoden nog gebruikt, met de oude houtgestookte vuren en ovens. Aan de Moorse overheersers heeft de Portugese keuken het gebruik van verse en gedroogde vruchten, amandelen en vijgen, dadels, pompoenen en rozijnen en exotisch geurende kruiden als komijn, saffraan, kaneel, ko riander en kruidnagel te dan ken. De keuze in knjiden werd in latere tijden nog vergroot on der invloed van de vele ontdek kingsreizen. Want de Portuge zen zeevaarders pur sang bezaten kolonieën in alle zuide lijke werelddelen. Uit Afrika stammen de kleine rode en scherpe pepertjes; kerrie en an dere oosterse kruiden en ingre diënten uit India (Goa), China (Macao) en Indonesië (Timor); maïs, cassave, tomaat en papri ka uit Brazilië. Vooral in de Algarve blijkt de Arabische invloed in de vele zoete toetjes (doces) en het ge bruik van amandelen, vijgen en noten. De Portugezen zijn ook echte zoetekauwen, verzot op koek, cake en gebak. Eigeel, amandelen en honing zijn voor de Portugese banketbakker de belangrijkste bestanddelen. In de volkse keuken van Por tugal is geen ruimte voor dure, exquise gerechten. De hoofd stad Lissabon telt ook maar vijf toprestaurants, waarvan er vier een buitenlandse keuken voe ren. Voor een uitstekende maal tijd kan de bezoeker echter al tijd terecht in een van de talrijke restaurantjes. Bron: De zonnige keuken van Spanje en Portugal, Joost Schipper/José Orlando Paz, Uitgeverij Kosmos BV, Utrecht, ISBN 90 215 1265 3. Portugese restaurants zijn in Nederland zeldzaam. Volgens een officiële opgave van de Por tugese ambassade zijn er in ons land veertien restaurants waar men terecht kan voor de origi nele Portugese keuken. Het me rendeel van de Portugese res taurants is gevestigd in de Randstad. Rotterdam telt er vijf. Amsterdam herbergt er vier, waaronder Restaurante Saudade. Het restaurant is te vinden in een mooi stukje ge restaureerd Amsterdam, het En trepotdok. Uitbater van Saudade (een Por tugees begrip voor verlangen, nostalgie) is Joost Schipper. In de keuken zwaait Carlos Ararijo dos Santos de scepter. De 50-ja- rige Schipper geldt als een ken ner van Portugal en zijn keuken. De voormalige econoom/socio loog heeft verschillende publi- katies over dit zuidelijke deel van Europa en zijn gastvrije be- HEINZ volking op zijn naam staan. Bekende visgerechten op het menu van Saudade zijn espadarte no forno (zwaardvis uit de oven), tamboril a Alente- jana (zeeduivel met schelpdie ren), balcahau dourada ('gou den' stokvis), bife de atum (to nijnbiefstuk) en gambas ao al- hinho (gebakken gamba's met knoflook). Deze maaltijden worden geserveerd met rijst en/ofsalade. Op de kaart treft men verder de volgende vleesgerechten aan: bife de lombo a café (runderbiefstuk met koffie- roomsaus), filete de frango com marisco (maïskipfilet met schelpdieren), cabrito estufado (gestoofde geitebout) en came de porco Alentejana (gemari neerd varkensvlees/schelpdie ren). Naast de gastronomie wil Schipper ook de cultuur van Portugal graag belicht zien. Carlos Ararijo dos Santos zwaait de scepter in de keuken van Saudade. Door middel van de fado het melancholieke lied stammend uit de straten van de arme wij ken in Lissabon en bijeen komsten van Portugese kunste naars probeert de Amsterdam mer de liefde voor het Zuid- europese land over te brengen. ,,Als het alleen om de horeca te doen was, dan zou ik het run nen van Saudade niet kunnen opbrengen. Want Portugal en zijn bevolking heeft zoveel meer te bieden." De Portugese restaurants in Amsterdam zijn Restaurant Alcantara. Westerstraat 186; Restaurant Girassol. Weesperzijde 135; Restaurant Portugalia. Kerkstraat 35 en Restaurante Saudade, Entrepotdok 36. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende De maaltijd, die Joost opdiende, ver liep onder een moeilijk gesprek, waar bij Tom Poes probeerde om alles uit te leggen over professor Sickbock's klokken. Daar kwam een einde aan toen de geleerde zelf binnentrad. „Tut, tut", riep deze uit. „De proef persoon is dus onbezeerd uit het ver leden teruggekomen, zie ik. Dat wilde ik maar even weten. Ik hoop, dat u nu uw legende begrijpt, mijn waarde Bommel?" „Eh, tja, hm... dat is te zeg gen, nee", zei heer Ollie onzeker. „Er is nog één heel duister punt", merkte de heer Guichelheil op. „Waar is dat oude papier? Dat zou ik wel eens wil len weten!" „Dat heb ik gebruikt om hulp te vragen", zei heer Bommel. „Ik moest toch iets doen? En wat er op stond waren precies mijn gedachten op dat ogenblik. Ik had het zelf kun nen schrijven!" „Héél juist opge merkt", zelSickbock met een vage glimlach. ,,U hebt het natuurlijk zelf geschreven." „Nee, dat heb ik niet!" riep heer Ollie uit. „Maar ik had het toevallig in mijn zak en daarom..." Hij zweeg en er verscheen een vreemd lichtje in zijn ogen. „Maar wie heeft het dan geschreven?" zo prevelde hij. Als ik het niet zelf gedaan heb zou dus..." „Misschien is ditzelfde al een keer eerder gebeurd", zei Tom Poes peinzend. „Alleen hebt u dan de eer ste keer meer tijd gehad..." „Ei, ei, ge zijt een slim ventje", gaf de professor toe. „Dit keer is de proef mislukt. Om dat de funerius is blijven hangen had de heer Bommel geen tijd genoeg om een nieuw teken achter te laten. Wan neer de geleerde Guichelheil zijn pa pier dus terug wil hebben, zullen we de proef nog eens moeten herhalen." Heer Bommel stond op en schelde zijn bediende. „Laat professor Sick- bock even uit, Joost", sprak hij. EINDE VAN DIT VERHAAL H T W DOOR HANS VAN ES Na enkele vrij warme oktoberdagen moesten we c graden inleveren. Achter een koufront bleef de uri onstabiel van opbouw, wat tot uiting kwam in een stapelwolken en enkele korte, felle regenbuien. V U klaarde het in de heldere lucht flink op en met tet graden werd het alsnog een vriendelijke herfstdag pj] de zon zich zeker niet onbetuigd, maar in de loop wolkenvelden in het westen en noorden zichtbaarj-j wat hoge, dunne sluierbewolking; tegen de avond -p sis en raakt het betrokken. De dreigende versleep p met een vrij diepe depressie bij Ierland. Omdat diL het Europese vasteland hoog blijft, steekt er in de ge zuiden- tot zuidwestenwind op. Het lagedrukgi naar het noorden af, zodat het meest ruige herfstjs gaat. In de komende nacht en ochtend kan er wer vallen. Vervolgens vindt er in alle lagen van de atrrS' kelijke opwarming plaats. Bij de Azoren ligt de stpuj storm Noël, welke in samenwerking met het nog s's gedrukgebied boven het Europese continent een ba zeer zuidelijke gebieden gaat verzorgen. De warnfeh stantie afkomstig uit de zeegebieden ten westen kei" ge lucht dus, zodat de kans op laaghangende bev^ch nog groot is. Misschien valt daar eerst nog wat mt peratuur blijft nog bij 17 of 18 graden, maar voor i, luchtlagen warmt het spectaculair op. Op een nivl stijgt het kwik tot ruim 15 graden; voor oktober is. jCL der. Bij dergelijke bovenluchttemperaturen zou hlcjs den aan de grond gemakkelijk meer dan 30 grade^t, ge zonnestand in deze tijd van het jaar zal de opwa j grond uiteraard minder zijn, maar als het zondagiee klaart, komt het kwik dik boven 20 graden. Bij eeaai vochtige zuidwesthoek krimpt naar het zuiden, wi zon veel groter. Misschien is het zuiden en oosten wel rijp voor 25 graden, 's Nachts koelt de lucht iJF! honderd meter sterk af, terwijl het hogerop in de i blijft. Onder die omstandigheden is er een toeneri^' tendmist. 1"l msmmm E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: het zuidoosten toe zon. Verder be wolkt en van tijd tot tijd regen. Langs de kust in het zuiden en westen veel wind. Middagtemperatuur tussen 9 en 14 graden. Zweden: Vandaag naar het oosten wegtrekkende buien; voor al in het westen af en toe zon. Morgen bewolkt en van het westen uit op nieuw regen. Maxima op vandaag uiteenlopend van 10 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Mor gen net iets lagere maxi- Denemarken: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen bewolkt en van het westen uit af en toe regen. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag tamelijk bewolkt en perioden met regen en eerst veel wind. Morgen ook nu en dan zon en droger. Middag- temperatuur meest tussen 14 en 19 graden. België en Luxemburg: Rustig weer met in de nacht en ochtend kans op mist. Verder overwegend droog en flinke zonnige perioden maar morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur geleidelijk iets oplopend tot ongeveer 19 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig en overwegend droog herfstweer met in de nacht en ochtend kans op mist. Verder flinke zonnige perioden, maar langs de kust van het Kanaal nu en dan ook wolkenvelden. Stijging van tem peratuur; morgen maxima uiteenlopend van 18 graden langs de Kanaalkust tot 22 bij Annecy Portugal: Droog en vrij zonnig. In de ochtend hier en daar mist. Stijging van temperatuur; morgen maxima van ongeveer 24 graden in het noordwesten tot dicht bij 30 gra den in het oosten. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 24 graden Spanje: Flinke zonnige perioden en droog. Voor al morgen warm met op veel plaatsen maxima rond 28 graden; alleen in het noordwesten iets minder warm. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur vandaag rond 27 gra den. daarna iets hoger. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden. Landinwaarts ook wolkenvelden en mo gelijk een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 26 graden. Tunesië: Naast zon ook stapelwolken en vooral morgen kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur circa 28 gra den. Zuid-Frankrijk: In het westen flinke zonnige perioden en droog. In het oosten meer bewolking en vooral vandaag nog enkele fikse regen- of onweersbuien; met name in de Provence plaatselijk veel neerslag. Van daag maxima van 20 graden in het wes ten tot*23 langs de kust van de Middel landse Zee; morgen overal enkele gra den hoger. Mallorca en Ibiza: Veel zon maar vooral vandaag ook nog enkele stapelwolken. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden Italië: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien met in de Italiaanse Alpen plaatselijk veel neerslag. In de Po-vlakte in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het zuidoosten meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden, maar vandaag in het noor den nog iets lagere maxima. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele fikse regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Malta: Perioden met zon en een kleine kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog nazomerweer. Bo ven de Egeische Zee nu en dan wel veel wind. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 22 graden, landinwaarts ongeveer 25. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur uiteenlopend van ongeveer 20 gra den rond de Dardanellen tot 25 of meer langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Vandaag in het oosten en zuidoosten nog een enkele bui. Verder vrij rustig en droog herfstweer met flinke zonnige pe rioden maar in de nacht en ochtend wel kans op mist. Vandaag maxima tussen 16 en 20 graden; daarna geleidelijk iets warmer. Zwitserland: dse Rustig en droogres perioden maar vm. westen meer b kans op een bur 18 graden; morg11 Oostenrijk: pr Droog en rustig Jen het laagland kar ge perioden en r— Polen: Rustig en vrij zaj nacht en ochteri naast zon ook wl ne kans op eer/|[ Middagtemperal Tsjechië en Slow» -m In de nacht en" J mist. Verder af e kenvelden en m< of onweersbui, rond 23 graden. Hongarije: In de nacht en al en toe zon maai kleine kans op eiek Vrij zacht met mijn js 1 ZATERDAG 7 OKTpt» Zon- en maanstar'J11 Zon op 06.9lal Maan op 17.3gri Waterstand te IJmuiden g< Hoog 02.18» Laag 12.02 »JS Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Las Palmas Lissabon Casablanca licht be»e|j Johannesburg niet ont^ Los Angeles onbew.t New Orleans onbew. C halt be«ek( half De»ij

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10