Akkoord bereikt over Oost-Slavonië Buitenland Blair belooft Britten 'vernieuwing1 Coup herdacht Coupleider woedend over Franse inval ictrme op Franse filmbeelden dood KelkalMaak 'm af Meester koorddanser in kruitvat XII hield encycliek tegen Boycot van verkiezingen in Ivoorkust Mururoa zit vol barsten erling een wekker van school pon-tyne» Omdat een groot aantal leerlingen vna elf relmaat te laat op school komt, heeft het hoofd van in Newcastle (Noordoost-Engeland) gisteren 230 n de kinderen uitgedeeld. „Wij hopen dat dit cadeau •n leert hoe belangrijk op tijd zijn is en dat ze voort- tijd wakker worden zonder op hun ouders te reke- |j als nadere toelichting. en mogen niet naar top Etna ezoekers doen er goed aan weg te blijven van de top l, de hoogste actieve vulkaan van Europa in het oos- Jië. Zij krijgen deze raad van de lokale autoriteiten, den op rook en kleine lavastromen uit de krater, wordt afgeraden naar de top te gaan", aldus de plaat- riteiten. •aak Murtaza Bhutto in speciale rechtbank heeft Murtaza Bhutto, broer hier van Pakistan, vrijgesproken van betrokkenheid ;d op de politicus Chaudry Zahoor Elahi. Elahi werd r geleden vanuit een hinderlaag vermoord. Murtaza '|n in het buitenland en maakte deel uit van een be- bppositie voerde tegen het militaire bewind van ge- De rechtbank oordeelde dat er onvoldoende bewij- >r de betrokkenheid van de broer van premier Bena- bij de moord. >eace geeft foute voorlichting e Britse reclamecodecommissie heeft een bewering =u-organisatie Greenpeace, dat in zee gestort che- kleinere mannelijke geslachtsorganen veroorzaakt, ^)emd. Greenpeace heeft gezegd dat het zich zal hou- ■uitspraak van de commissie. De organisatie bedien- ■et meer van de kranteadvertentie met de gewraakte jée snijdt wanbetaler penis af >oze prostituée heeft een klant een stuk van zijn heden omdat hij niet wilde betalen voor haar dien- jde politie. De vrouw ging er na haar daad maandag- idoor. De politie had haar gisteren nog niet opge- |zo min als het afgesneden lichaamsdeel. pnocit in sociale zekerheid b Belgische regering wil komend jaar snoeien in de Jrheid en de belastingen verhogen om zo het begro- Iterug te dringen. Vermindering van dat tekort tot 3 p het bruto binnenlands produkt is een harde voor- r toetreding tot de Europese Monetaire Unie. De n moeten zo'n 120 miljard frank, een dikke zes mil- I, opleveren. De regering wil met name het mes zet- fktekosten en werkloosheidsuitkeringen. ch cadeau voor baby Arafat Zahwa, het twee maanden oude dochtertje van PLO- :r Arafat, heeft een cadeautje gekregen van de vrouw ilische premier Yitzhak Rabin. Lea Rabin schonk de ca een zilveren duif om boven de wieg te hangen, eind altijd in vrede zal wiegen", aldus de premiers- geëist tegen Franse ex-minister et corruptieproces tegen de Franse oud-minister van »non heeft het openbaar ministerie gisteren 'vier tot ingenisstraf geëist alsmede een boete van 170.000 46-jarige Carignon moet volgens de aanklager tevens kiesrecht voor vijfjaar verliezen en mag vijf jaar jare functie bekleden. De voormalige bewindsman beschuldigd steekpenningen ter hoogte van 7,5 mil- te hebben aangenomen in ruil voor een contract )rivatiseerde waterleidingbedrijf Lyonnaise des Eaux. Kroatië krijgt gebied op termijn terug BRIGHTON Rtr-DPA-AFP Kroatië en Serviërs hebben gisteren een uit elf punten bestaand principe-akkoord getekend dat de basis moet vormen van een regeling voor de Kroatische regio Oost- Slavonië, die sinds 1991 door de Serviërs wordt bezet. Dit hebben de Verenigde Naties in Genève gisteren bekend gemaakt. zagreb-sarajevo-genèveStoltenberg noemde het ak- AFP-Rtr-DPA koord 'een belangrijke eerste stap voor de oplossing van de kwestie Oost-Slavonië'. De Kroatische president Tudjman had na de inname van de Kraji- na-regio in augustus herhaalde lijk gezegd dat voor eind no vember ook Oost-Slavonië zou worden bevrijd, zonodig met geweld voor het geval een vreedzame regeling niet moge lijk zou zijn. Zo'n aanval zou een reactie zou kunnen uitlok ken van het aangrenzende Ser- Volgens het akkoord moet een door de VN aangewezen 'tijdelijke autoriteit' in een over gangsperiode toezien op demi litarisering en de veilige terug keer van vluchtelingen uit het gebied, zo staat in het docu ment. Het staat nog niet vast hoe lang de overgangsperiode zal zijn, mogelijk wel vijf jaar. Oost-Slavonië zou dan weer on der Kroatisch bewind moeten komen. VN-bemiddelaar Thorvald Het akkoord werd bereikt in Erdut in Kroatië tijdens overleg tussen de Kroatische regering en de leiders van de Kroatische Serviërs uit Oost-Slavonië. De overeenkomst staat in schril contrast met de zware be schietingen die Bosnische rege ringstroepen gisteren vanuit Sa rajevo uitvoerden op de Bosnisch-Servische stellingen rond de stad. De Verenigde Na ties toonden zich verbolgen over de actie en zullen protest aantekenen bij de Bosnische re gering. Amnesty International is van daag over de hele wereld een actie begonnen om het lot van duizenden verdwenen mensen in het voormalige Joegoslavië op te helderen. Sinds in 1991 de burgeroorlog in voormalig Joe goslavië begon, zijn naar schat ting 20.000 mensen verdwenen. Tony Blair heeft zijn Labour- partij gisteren opgeroepen tot een morele kruistocht om de macht te veroveren en een ver nieuwing van de Britse samen leving door te voeren. De op positieleider beloofde een technologische en sociale transformatie van de maat schappij, waarmee het land zal zijn opgewassen tegen de uit dagingen van de 21ste eeuw. In een geestdriftige toespraak voor het Labour-congres in de Zuidengelse badplaats Brighton beloofde Blair een 'jong land' te scheppen zonder klassentegen stellingen en ongelijkheid, kwa len die volgens hem Groot-Brit- tannië generaties lang hebben geplaagd. ,,Een jong land, uitge rust voor de toekomst met een rechtvaardige maatschapij en een nieuwe politiek en een dui delijke visie op zijn rol in de we reld", aldus de I.abour-leider. In een zeer persoonlijke rede verlegde de 42-jarige Blair de nadruk van de interne partijher vormingen in het afgelopen jaar, die uitmondden in een New Labour, naar het beleid dat een toekomstige Labour-rege- 1*1 JA Tony Blair tijdens zijn toespraak. ring zou voeren. De oppositie leider verraste zijn aanhang met de belofte dat elke school, elk ziekenhuis en elke bibliotheek een aansluiting zal krijgen op de 'informatie superhighway'. ,,De combinatie van technologie en kennis zal ons leven verande ren. De wapenwedloop kan voorbij zijn. De wedloop om kennis is begonnen." De oppositie-leider wierf openlijk naar de gunst van de Conservatieve kiezers. Hij noemde zichzelf een patriot omdat alleen Labour de sociale rechtvaardigheid kan herstellen en een partij van alle mensen is. foto max nash Daarom is niet alleen een even wichtig economisch beleid no dig, maar ook een door de jeugd gesteunde „morele vernieu wing". Alleen door de jeugd werkloosheid en armoede te be strijden zijn nieuwe maatschap pelijke krachten los te maken, zei hij. Onder Labour zal Groot-Brit- tannië in Europa een leidende rol spelen, beloofde Blair. „Europa is voor ons van groot nationaal belang. In Europa ter zijde staan zou niet alleen ver raad aan Europa, maar verraad aan Groot-Brittannië beteke nen." moskou Een handjevol mensen heeft gisteren in Moskou de mislukte coup van 1993 tegen de regering Jeltsin herdacht. Nabestaanden en vrien den van de slachtoffers hielden bij het televisiestation Ostankino een korte demonstratie. Het TV-station was destijds bezet door aanhangers van parlementsvoorzitter Chasboelatov, die er met geweld uit werden verwijderd. Daarbij vielen doden. foto epa sergei chirikov MORONI-PARUS AFP-DPA-Rtr VERVOLG VOORPAGINA Coupleider kapitein Combo Ayouba reageerde woedend op de Franse inval. In een verkla ring van de zogenoemde Mili taire Overgangscomité werd ge sproken van het 'immorele ge drag van een koloniale macht'. Combo zei zijn belofte om de macht over te dragen aan bur gers al was nagekomen. Hij riep Parijs op zijn militaire actie te staken. De Franse regering is echter van mening dat Combo slechts als boegbeeld fungeert - voor Denard, de echte sterke man achter de machtsgreep. Huurlingenleider Denard zei dat de gevangen zittende presi dent Said Djohar zich in goede gezondheid bevindt. Hij weiger de hem over te dragen aan de Franse troepenmacht, maar riep op tot onderhandelingen. Parijs bracht direct na de putsch zijn in de regio gestatio neerde troepen in staat van pa raatheid en dirigeerde schepen naar de eilanden. Het Franse ministerie van defensie beriep zich daarbij op een verdrag voor militaire bijstand uit het jaar 1978. PORTRET: KIRO GLIGOROV lieten van de ver- orist Khaled Kelkal, jijdag in een voor- n, heeft in Frankrijk [geroepen waarom tnd gevangen kon ^kal, die volgens de I Criteiten betrokken ?(/e;ecente serie bom- i Parijs en Lyon, is loeien bloede neer- Jat valt althans op |t filmbeelden van ïstation M6. Het ek is een deel van onthouden, maar 3 journalisten heb- idige opnamen in- jen zien. van M6 heeft leel van de schiet partij tussen Kelkal en acht ge ndarmes gefilmd. Op de wel uit gezonden beelden valt te zien hoe de 'terrorist' wordt gedood. De film begint als Kelkal al ge wond op de grond ligt. Duidelijk zichtbaar is dat hij zijn arm op richt, het pistool in de hand. Een der gendarmes roept 'Kijk Uit!', en vuurt. Daarop valt de arm omlaag. Een andere gend arme loopt op Kelkal af, schopt diens pistool uit de hand, en roept ,,OK, het is goed". Khaled Kelkal is dood. De camera liep echter al kort voordat Kelkal zijn arm opricht te. Terwijl Kelkal gewond op de grond licht, schreeuwt een ge ndarme: „Finis-le!, finis-le! Maak 'm af!). Een kogel treft Kelkal, die pas daarna zijn arm opricht om terug te schieten. Dat stelt de vraag of de gendar mes, die Kelkal in totaal elf keer troffen, wel uit noodweer heb ben gehandeld, zoals ze tot nu toe hebben gezegd. Het had in Frankrijk van meel af aan al enige bevreemding ge wekt dat acht gewapende gend armes niet in staat waren on een enkele, zij het eveneens ge wapende verdachte te arreste ren. Zelfs als blijkt dat de gend armes de verdachte nodeloos hebben doodgeschoten, komen zij evenwel niet in de proble men. De gebruikelijke regel dat de politie alleen het vuur mag openen uit zelfverdediging, en zelfs dan niet op het hoofd mag mikken, geldt niet voor gendar mes. Gendarmes, die tot het le ger behoren, mogen al schieten als een verdachte weigert een bevel te gehoorzamen. oordeling nazi-Duitsland rdef» ad t8: 14' heeft het antisemitisme van nazi- :herp willen veroordelen. De rooms- ider had hiertoe een encycliek ge- umani Generis Unitas (de eenheid selijke soort), die echter na zijn plot lijden in 1939 in de archieven van is verdwenen. Zijn opvolger Pius is bekritiseerd wegens zijn zwijgen mvervolging tijdens de Tweede We- iesloot de encyclièk niet uit te bren- n de Belgische historici Georges t Bernard Suchecky in een boek over encycliek, die jarenlang onopge- archieven van het Vaticaan heeft ge- iteurs, respectievelijk een benedictij- en een joodse hoogleraar, vonden alatenschap van de opsteller van de lerikaan John LaFarge. Hun boek, De icycliek van Pius XI, verschijnt mor- incycliek is het christendom onver- :t racisme, inclusief antisemitisme. :e schrijven veroordeelt de rassen- de joden in Duitsland en Italië. :re kant bevat de tekst ook voorbeel- raditionele rooms-katholieke afkeer van het jodendom. De National Catholic Repor ter publiceerde in 1970 al delen van de encycliek maar niet het gedeelte over de joden. Passelecq en Suchecky hebben verklaard dat ze voor de publicatie van hun boek sterke druk van het Va ticaan en de machtige jezuïetenorde hebben moeten weerstaan. Volgens pater Robert Graham, een van de be langrijkste rooms-katholieke deskundigen op het gebied van de Tweede Wereldoorlog, heeft paus Pius XII delen van de tekst van zijn voor ganger gebruikt voor zijn encycliek Summi Pon- tificatus, die in oktober 1939 verscheen. „Pius XII nam verschillende dingen uit het ont werp over, waaronder bijvoorbeeld de eenheid van het menselijke ras, maar hij maakte geen melding van de joden of het antisemitisme", al dus Graham. „De paus moest een beslissing ne men over de oorlog. Zijn argument was dat hij niet wist wat de gevolgen zouden zijn als hij zich tegen de verschrikkingen zou uitspreken. Er za ten 2.000 priesters in Dachau en hij heeft daar nooit een woord over gezegd." Pius XI had in de jaren voor zijn dood al opzien gebaard met veroordelingen van het nazisme en het fascistische bewind van de Italiaanse dicta tor Mussolini. In 1938 verklaarde hij dat antise mitisme 'ontoelaatbaar' was en voegde daar aan toe: „In de geest zijn wij allen semieten." Aan het begin van het conflict dat Joegoslavië uiteen heeft ge reten, stond Macedonië er slecht voor: het is één van de armste voormalige republieken en de bevolking bestaat uit ver schillende etnische groepen. Bovendien is het omringd door landen die historische aanspra ken maken op zijn grondgebied. Toch is één man erin geslaagd dit kruitvat niet te doen ontplof fen: Kiro Gligorov. Als een meester van de evenwichtspoli- tiek heeft hij bereikt dat Mace donië de enige van de voormali ge Joegoslavische republieken is die niet bij de oorlog op de Bal kan betrokken raakte. Gligorov, die dinsdag op 78-jari- ge leeftijd ernstig gewond raak te bij een aanslag in Skopje, was vier jaar geleden een van de ar chitecten van de onafhankelijk heid van Macedonië. Sindsdien bleef hij een bemiddelende en matigende rol spelen. „Vanaf het eerste begin hebben wij ingezien dat Macedonië al leen onafhankelijk kan zijn bin nen de bestaande grenzen. We hebben duidelijk gemaakt dat wij geen aanspaak maken op anderen gebieden en ons niet wensen te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van onze buren. Dit is de enige voormalige Joegoslavische re publiek waar de nationalistische passies niet zijn ontvlamd en het nationalisme geen boven toon voert", zei Gligorov vorig jaar. Hij werd op 3 mei 1917 geboren in Stip, in het oosten van Mace donië. Hij studeerde rechten in Belgrado, waarna hij zich aan sloot bij het verzet tegen de Duitse bezetter. Na de Tweede Wereldoorlog werkte Gligorov bij de Nationale Bank in Belgra do. Hij bekleedde vervolgens de post van minister van financiën (1962-'67) alvorens voorzitter van het federale parlement te worden. Van 1974 tot 1978 was hij lid van het Presidentschap van de Joegoslavische Staat, een college dat president Tito in het leven had geroepen om zijn op volging voor te bereiden. Een verdere politieke carrière zat er evenwel niet in. Zijn po- De ravage in het centrum van Skopje na de aanslag op president Gligorov. gingen de economie in Joego slavië om te vormen tot een meer marktgerichte economie stonden dat in de weg. In de ja ren '60 was hij voorzitter van een economische hervormings- comm'issie, die echter na drie jaar een vroege dood stierf om dat Tito vreesde dat die het na tionalisme zou aanwakkeren en zou leiden tot het einde van het communistische machtsmono polie. Aan het einde van de jaren '80 riep de toenmalige Joegoslavi sche leider Ante Markovic hem naar Belgrado om alsnog veran dering te brengen in het econo mische beleid. Deze pogingen faalden opnieuw, met name door toedoen van de machtige Servische en Kroatische leiders Milosevic en Tudjman. Tijdens de crisis die uitmondde in de uiteenspatting van Joego slavië keerde Gligorov terug naar Macedonië. Daar koos het parlement hem op 27 januari 1991 tot president. In het voof- jaar van .1992 kreeg hij het ge daan dat de eenheden van het voormalige Joegoslavische le ger, die in Macedonië waren ge stationeerd, zonder bloedver gieten het gebied verlieten. Hij spande zich altijd in een be leid van evenwicht te voeren ten aanzien van zijn buren: Griekenland, Bulgarije, Albanië en Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). Elke andere poli tiek in dit land van twee miljoen inwoners, waarde minderhe den (Albanezen, Turken en Ser viërs) eenderde van de bevol king uitmaken, zou een bron van conflicten opleveren, zei hij. In 1993 liet hij als voorzorgs maatregel duizend blauwhel men van de Verenigde Naties langs de grenzen met Klein-Joe goslavië en Albanië stationeren. Ondanks zijn inspanningen heeft Macedonië geen bondge noten onder zijn buurlanden gevonden. Bulgarije erkende de onafhankelijkheid, maar natio nalisten zien de Macedoniërs als afstammelingen van het Bul gaarse volk. Belgrado zou lon- foto ap» geda nenkovic ken naar het noorden van Ma cedonië, waar een Servische minderheid leeft. Van hun kant eisen de nationalistische Alba nezen het westelijk gedeelte van Macedonië. Griekenland, dat erkenning door de Europese Unie tegenhoudt, eist dat Ma cedonië zijn naam verandert. Athene vreest dat Skopje anders aanspraak kan maken op Grieks-Macedonië. Gligorov, die in oktober vorig jaar tijdens de eerste vrije presi dentsverkiezingen werd herko zen, heeft nooit van naamsver andering willen weten. Wel leid de zijn voorzichtige politiek tot een akkoord met de Grieken vo rige maand, waarbij Macedonië zijn vlag zou veranderen in ruil voor opheffing van de economi sche boycot die de Grieken an derhalfjaar geleden tegen het kleine buurstaatje afkondigden. den haag helen gorter De vroegere koloniale macht Frankrijk heeft de staatsgreep veroordeeld en de economische hulp bevroren. Franse militai ren verdreven ook al aan het eind van de jaren tachtig in een vergelijkbare interventie de Franse huurlingenleider Denard van de archipel. De huurling was tot 1989 de ongekroonde koning van de Comoren. Ook deze keer heeft Frankrijk de „uitschakeling van de groep huurlingen" tot het nadrukkelij ke doel van zijn militaire opera tie verklaard. In de Franse pers wordt onder tussen de vraag gesteld hoe de door Denard geleide huurlingen voor tweederde deel Marok kanen er in zijn geslaagd on gemerkt op de Comoren te ko men. De Franse inlichtingen dienst zou de voorbereidingen opgemerkt moeten hebben. Le Monde stelt dat Denard en zijn mannen alleen met stilzwijgen de instemming van Parijs op de Comoren hebben kunnen ko men. Parijs zou belang hebben gehad bij het vertrek van Djo har. ABIDJAN Rtf-AFP De oppositiepartijen in Ivoor kust die samen in het Republi keinse Front zitten, zullen de presidentsverkiezingen op 22 oktober boycotten. Dat deelden vertegenwoordigers van het Front mee na een ontmoeting met president Konan Bédlé. De ze had geweigerd de nieuwe kieswet te wijzigen. Het Front wil doorgaan met protestdemonstraties, ondanks het verbod daarop dat Bédié heeft afgekondigd voor een drie maanden durende periode. In dat tijdsbestek zijn er drie ver kiezingen. Het ondergronds kernproefge bied bij het atol Mururoa in de Stille Oceaan zit vol barsten. Door die barsten zou volgens sommige deskundigen op ter mijn radioactiviteit kunnen ont snappen. De Franse krant Le Monde meldt dit vandaag op basis van een legerkaart. De kaart dateert volgens Le Monde van 1980. Frankrijk heeft nadien nog ongeveer 100 ondergrondse kernproeven ge houden bij het koraaleiland. De tekening toont verscheidene barsten van enkele kilometers lengte, sommige 8.500 meter diep en 3,5 meter breed. Er was geen informatie binnen welke periode de barsten waren ont staan. Experts van de Franse natio nale Atoomenergiecommissie en het Directoraat voor Nucle aire Experimentele Centra zei den dat er geen reden was om te twijfelen aan de stabiliteit van het atol. Een wetenschap pelijke commissie van de Eu ropese Unie die eind vorige maand de veiligheid van het proefgebied mocht controleren heeft echter geklaagd dal /ij geen volledige toegang heeft ge kregen tot het atol en slechts een deel van de informatie waar zij om had gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7