toeslag overwerk Ambtenaar houdt Rijksambtenaren kunnen hand op de knip houden Binnenland Wijnimporteurs twijfelen over inkoop Beaujolais EJjDA en GPV voor wettelijk i^astleggen Nederlandse taal Sint Maarten weer terug i^eer controle op autogordel Agressief verkeersgedrag tekent verloedering Koningin op bezoek IENSDAG 4 OKTOBER 1995 [eisje gedood op spoorwegovergang ruiden Een 9-jarig meisje uit Arnemuiden is gistermiddag haar woonplaats om het leven gekomen toen zij op een be- akte spoorwegovergang werd geschept door een trein. Vol- is de politie is het meisje langs de gesloten bomen van de ïrgang gereden. Op dat moment naderde de trein uit Goes, meisje was op slag dood. apiergroothandel Breda in de as pA» Een grote uitslaande brand heeft gisternacht het kantoor 1 een papiergroothandel in Breda-noord in de as gelegd. Ook gen enkele tonnen oud papier verloren. Later ging op hetzelf- terrein een voorraad van vijftig pallets met open-haardhout /lammem op. De brand werd ontdekt door een voorbijgan- i De politie van Breda hield in de buurt van het terrein enkele jn later een 21-jarige Bredanaar aan. De man ontkende echter e betrokkenheid bij de branden. [ilieubeweging wil Urenco sluiten [haag De milieubeweging streeft naar sluiting van Urenco in nelo. Advocaat mr. A. van den Biesen, optredend voor diverse lieugroepen, maakte dat gisteren in Den Haag duidelijk te- jover de Raad van State. Via vernietiging van de uitbreidings- jgunning voor de uraniumverrijking van Urenco, hoopt de Üeubeweging uiteindelijk sluiting af te dwingen. Het bedrijf in nelo zorgt voor de opwerking van natuurlijk uranium, zodat geschikt is voor gebruik in vooral buitenlandse kern- ïtrales. Nederland heeft slechts twee kerncentrales en die in op termijn dicht. De tienduizenden ambtenaren die op de Haagse ministeries werken, kun nen met grote kortingen artikelen kopen. Overnachtingen in hotels zijn ook voor een lager tarief mogelijk. De kortingen, die oplopen tot tientallen procenten, worden geregeld door de personeelsverenigingen op de minis teries. Er zijn in bepaalde gevallen ook aparte stichtingen voor opge richt. De betrokken ondernemingen melden zichzelf bij de departementen met hun aanbiedingen of worden ac tief benaderd. ,,Ik heb geen enkele behoefte hier na der met u op in te gaan." De vertegen woordiger van OVBZ, de ontspan ningsvereniging Binnenlandse Zaken, reageert als door een wesp gestoken. Vragen over de 'Kortingslijst septem ber 1995' worden duidelijk niet op prijs gesteld. Voor een buitenstaander ziet de lijst er uit als een reclamefolder van de beste soort. 'Op vertoon van uw OVBZ- ledenpas krijgt u korting bij de volgen de bedrijven' luidt de smaakmakende kop. Er volgt een lijst van zestien on dernemingen, en niet de minsten. De Bijenkorf, Free Record Shop, Siebel ju welier en Gall en Gall. Maar ook res taurants, een hardloop-speciaalzaak, een firma in audio en video, een wo ninginrichter, een fitnessclub, een groothandel in woningtextiel en een kapper. De kortingen variëren van vijf tot dertig procent. Wat de relatie tussen al deze zaken en de ambtenaar is, blijft volstrekt in het duister. ,,Het is in het belang van onze ledenreageert de OVBZ-repre- sentant snibbig. ..Alle personeelsvere nigingen doen het." Einde discussie, want op verdere \Tagen wordt geen prijs gesteld. Ook bij andere departementen is men al lerminst scheutig met inlichtingen over dit soort praktijken. Vast staat wel dat er op bepaalde ministeries aparte stichtingen voor het 'kortingen-circuit' bestaan. Het betreft daarbij niet alleen aanko pen in winkels maar ook verzekerin gen en overnachtingen in hotels. Zo biedt het Scandic Crown hotel (vier sterren) in Antwerpen Haagse ambte naren een overnachting voor 45 gul den inclusief ontbijt en gebruik van zwembad en/of sauna. Regels zijn er eigenlijk niet. Elk de partement doet zelf maar wat, waarbij soms even bij het collega-ministerie wordt geïnformeerd wat er mogelijk is. Er wordt wel gewerkt aan een overkoe pelende organisatie van personeelsver enigingen bij overheidsdiensten die het geheel moet coördineren. Een da tabank moet inzicht geven in de mo gelijke kortingen. Van de andere kant moet de koepel een vuist kunnen ma ken naar ondernemingen om nog meer voordeeltjes te kunnen binnen slepen. Toestemming van hogerhand is for meel niet nodig, omdat de ambtena ren niet verplicht zijn van de kortingen gebruik te maken. Adverteren mag niet, maar binnen de ministeries wor den de 'aanbiedingen' toch in ruime mate verspreid. De bedrijven die aan de opzetjes meewerken hebben daarvoor een aan tal redenen. Goodwill kweken, zo laat De Bijenkorf weten. Omzet halen, meent een ander. Een klantenkring opbouwen is het excuus van de derde. Eén onderneming is zo eerlijk toe te geven dat de kortingen in strijd zijn met het bedrijfsbeleid. Alhoewel fili aalhouders enige vrijheid hebben, mag dit toch echt niet. es jaar cel en TBS voor moord i bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 29- ige man uit Eindhoven veroordeeld tot zes jaar gevangenis je en TBS met dwangverpleging. Het hof achtte bewezen dat man in januari vorig jaar zijn 21-jarige ex-vriendin heeft ge- rgd. Tegen de man was zeven jaar en TBS geëist. Bij de recht- ik bekende de veroordeelde de wurging, maar later voor het ftrok hij die verklaring in. Na de moord begroef hij het lijk in jachtgebied op de Oirschotse heide, waar het na drie weken zijn aanwijzing werd gevonden. AD Eindhoven test XTC-pillen pHOVENEindhovense gebruikers van XTC-pillen kunnen die ddelen vanaf volgende maand laten testen bij het Consulta- bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in die plaats. Ze moeten arvoor vijf gulden per pil betalen. Het is voor het eerst dat een D in Nederland structureel een dergelijke mogelijkheid biedt. It CAD test de tabletten onder meer op zuiverheid, sterkte en intuele extra risico's voor de gezondheid. ■^»1AAG ANP Dverheid moet het gebruik de Nederlandse taal bevor- in. Die stelling moet volgens vallenede Kamerfracties van CDA 'ermeSPV worden opgenomen in Srondwet. Het moet artikel ie pnjaworden, tussen een artikel tedragf culturele ontplooiing en bepaling over de zorg van 125 regering voor het onderwijs. .025 irmee zou de overheid de 25 telijke plicht krijgen het ge- 75 k van het Nederlands te sti- .025 eren. De Tweede-Kamerle- 35 Koekkoek (CDA) en Van 285 delkoop (GPV) dienden Q35 bver gisteren een initiatief 035 (voorstel in. éigens Koekkoek en Van 100 delkoop komt de Neder- 100 (se taal door de internatio- 250 gering steeds meer onder druk te staan. Ook de uitbrei ding van de Europese Unie zou een rol spelen. Zo constateren de kamerleden dat het Neder lands bij het Europese merken bureau niét meer als officiële werktaal geldt. Door veranke ring in de Grondwet willen Koekkoek en Van Middelkoop tevens de kwaliteit van het Ne derlands bevorderen. Op dat terrein is overigens ook de Ne derlandse Taalunie werkzaam. Het Nederlands is momenteel niet in de Grondwet vastgelegd als officiële voertaal. Wel werd onlangs als hoofdregel bepaald dat Nederland de taal is in het verkeer tussen bestuursorganen en burgers. In een toelichting schrijven de kamerleden dat het niet de bedoeling is de positie van minderheidstalen te ver zwakken. Haast ongemerkt hebben de gemeente-ambtenaren eind vorige week een uiterst fraai CAO-akkoord binnenge sleept. Ze krijgen een 36-urige werkweek, de (riante) toe slagen voor onregelmatige werktijden blijven vrijwel on verkort gehandhaafd èn het salaris wordt zowel dit als volgend jaar met 1,25 procent verhoogd. Keerzijde van de medaille is dat de nieuwe gemeente-CAO maar in zeer beperkte mate een ruimere openstelling van het stadhuis of gemeentehuis mogelijk maakt. In vrijwel alle sectoren rukt de flexibilisering op en wordt het mes gezet in toeslagen voor overwerk en werken op onaan gename uren, zoals in het week einde. Maar de gemeente-amb tenaren zijn de dans groten deels ontsprongen. Alleen amb tenaren die hooguit één keer per week één, twee of drie uur overwerken krijgen daarvoor geen extra loon. Dat betekent dat de gemeentehuizen hun deuren hooguit op koopavond of op zaterdag twee uur extra open kunnen gooien zonder ex tra kosten. Ook nu zijn sommi ge gemeentehuizen al één avond in de week geopend, maar dat kost de werkgever ex tra geld voor overwerk. „Er zullen zich beslist geen revolutionaire wijzigingen in de openstelling voordoen", zegt AbvaKabo-bestuurder G. van Huygevoort dan ook. Ook de onderhandelaar H. Scherf van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verwacht dat de meeste van de ruim zeshon derd gemeenten zich met een extra openstelling van twee uur op koopavond tevreden zullen stellen. Wat betreft de flexibilisering zijn de gemeente-ambtenaren eveneens tamelijk goed af. In ruil voor de arbeidstijdverkor ting van 38 naar 36 uur kan de lengte van de werkweek vari eren. In slappe tijden kan de werkweek minimaal 32 uur du ren, in drukke tijden maximaal 42 uur. In veel CAO's leveren werknemers hun loonsverho ging in om de arbeidstijdverkor ting te financieren. Want als je twee uur korter gaat werken voor hetzelfde loon gaat je uur loon in feite met 2,5 procent omhoog. Daarom krijgen de werknemers van de Bijenkorf en de HEMA bijvoorbeeld geen loonsverhoging. Zij kregen vorig jaar een 36-urige werkweek. Bij de banken staat het personeel zelfs vier jaar op de nullijn in ruil voor de kortere werkweek. De gemeente-ambtenaren daarentegen krijgen dit èn vol gend jaar 1,25 procent erbij plus een structurele eindejaarsuitke ring van 0,3 procent. Bovendien gaat het maximum salaris in al le loongroepen met ten minste een half procent omhoog. Het zijn geen duizelingwekkende loonsverhogingen, maar toch een knap resultaat als je be denkt dat het rijk fors heeft ge kort op het Gemeentefonds waaruit de ambtenaren worden betaald. En afgemeten naar het oorspronkelijke loonbod van de werkgevers is de uitkomst van twee maal 1,25 procent een re gelrechte overwinning. De CAO voor rijksambtenaren steekt daarbij met een loons verhoging van 0,75 procent dit en 0,75 procent volgend jaar maar magertjes af. Daarnaast wordt wel het mes gezet in de onregelmatigheidstoeslagen voor rijksambtenaren. Maar grotere verschillen tussen de verschillende groepen ambte naren (rijk, defensie, gemeen ten, onderwijs, politie, provin cies, rechterlijke macht en wa terschappen) zijn een onvermij delijk gevolg nu er voor elke groep ambtenaren apart over de CAO wordt onderhandeld. Naslaan van wetboeken nu per computer Alle vierduizend Nederlandse wetten en Koninklijke Beslui ten zijn sinds deze week ge makkelijk per computer op te zoeken, althans voor de medewerkers van de Rijks overheid. Staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) en Tweede Kamer voorzitter Deetman namen afgelopen maandag de Alge mene Databank Wet- en Re gelgeving (ADW) namens de Staat in ontvangst. De Wolters Kluwer Combi natie heeft het systeem op ei gen kosten en risico ontwor pen, in nauwe samenwerking met de ministeries van bin nenlandse zaken en justitie en de Tweede Kamer. De Tweede Kamer werkt er al mee, ministeries en andere instellingen van het Rijk zul len volgen. Verder komt ADW beschikbaar voor ge meenten, provincies, be drijfsleven, accountancy, no tariaat en advocatuur. Volgens Kohnstamm is dat nog niet genoeg. Hij droomt van een systeem waarin ook de gebruiker tegen geringe kosten vanuit zijn of haar leunstoel in het wetboek kan neuzen. „Een ieder wordt immers ook geacht de wet te kennen." Kohnstamm denkt aan een soort basisprogram ma. Wil de huiselijke speur neus meer, dan ligt daar een wereld open voor commer ciële uitgevers. De wetten en besluiten van de ADW zijn aangevuld met zaken als wetshistorie en wij zigingen. De ADW is zeer ge bruiksvriendelijk. Zo kan er worden gezocht via woorden, artikelnummers, afkortingen, wetsnamen, Kamerstuknum mers en zelfs data van inwer kingtreding. Het grote voor deel is dat de computer zelf verbanden tussen verschil lende wetten aangeeft. CAO laat beperkte verruiming openingstijden raadhuis toe enige tijd geen reclame meer voor Franse wijnen. Ook de Be aujolais Primeur, waarover al tijd veel ophef werd gemaakt, moet het nu stellen zonder re clame. „We leggen de primeur wel in de schappen. De consu ment is oud en wijs genoeg zelf een keuze te maken", meent een woordvoerder. Actievoerders van de Socialis tische Partij hebben de laatste weken bij tientallen supermark ten het publiek opgeroepen de primeur te negeren. Volgens een zegsman van de SP hebben inmiddels 40.000 mensen een kaartje ingevuld waarmee ze de directeur van hun favoriete win kel verzoeken geen Beaujolais in te kopen. 260 <aag anp .060 politie moet strenger con- eren op het dragen van au- irdels. Dat stelde minister ltsma (verkeer en water- it) gisteren voor in de ede Kamer. De politie ft vorige week ai aangekon- I de controles te gaan in- liveren. Jorritsma signa- de een forse stijging van n aantal verkeersdoden in de •te helft van dit jaar ten op- te van dezelfde periode vo- nnaar- In de eerste zes maan- J.UUi van J995 kwamen 681 1.08isen om in het verkeer, te gen 649 in de eerste helft van 1994. Vooral de toename van het aantal doden onder passagiers in personenauto's is opvallend groot, aldus Jorritsma, name lijk 103 tegen 81, dat i$ een toename van 27 procent. Als een maatregel om de verkeers veiligheid te vergroten opper de Jorritsma daarom meer controle op het gebruik van autogordels. Uit steekproeven van de politie bleek eerder al dat bij veel automobilisten in het dragen van gordels de klad is gekomen, vooral binnen de bebouwde kom. eilig Verkeer Nederland pleit voor meer en betere voorlichting pistolen in de auto. Messen die worden ^Brokken na een geschil over voorrang op Tfqvveg. Ruzies die gepaard gaan met het ^■Ippen van deuken in eikaars wagen. Er geen politierechterzitting meer voor zonder een geval van agressie achter tstuur." Woordvoerder B. Woudenberg li Veilig Verkeer Nederland (WN) somt v t sombere rijtje op. „In die lijn is zo'n r'tietpartij als zich het afgelopen weekein- in Beverwijk voordeed symptomatisch or onze huidige samenleving." {elopen zondag: in de verkeersdrukte ld de Beverwijkse Bazaar krijgen inzit- lden van twee personenauto's ruzie na- t een van de auto's vanuit een parkeer- lats wilde invoegen in een file. Een van heethoofden trekt een pistool en schiet. Ïfïl tre^ een 26")arige man uil Am- ^rdam. Deze overlijdt later in het zieken- *der dit jaar: Feyenoord-voorzitter Van n Herik stopt voor een verkeerslicht bij jjtunnel in Amsterdam. Achter hem it een Edammer die even tevoren tever- efs heeft geprobeerd Van den Herik te Sseren. Zodra de auto van de clubvoor- ler voor het verkeerslicht stilstaat, komt Edammer op de wagen af. Van den 'rik draait zijn raampje open en krijgt o vuistslag in het gezicht. Jelopen zaterdag: een 37-jarige Amster dammer rijdt 160 km per uur op de rijks weg A20 bij Rotterdam. Ter plekke mag maar 100 worden gereden. Schouderopha lend neemt de man de bekeuring in ont vangst. Hij zou, zo verklaart hij, daarna toch weer 160 kilometer per uur gaan rij den 'omdat iedereen dat doet'. De politie waarschuwt hem dat zijn auto dan in be slag wordt genomen, maar dat maakt wei nig indruk. De verkeerspolitie volgt hem enige tijd. Als de teller 170 kilometer per uur aanwijst, houden agenten hem op nieuw aan. De man is zijn auto kwijt. „Je kunt het gerust de verloedering van de samenleving noemen", zegt G. Hageman van de politie Noord-Holland-Noord. „De burger ziet geweld in toenemende mate als oplossing voor een probleem. En niet al leen in het verkeer. Wij krijgen steeds va ker te maken met vreselijk opgefokte men sen. Het is bij ons een grote bron van zorg." Niet alleen de politie is er ongerust over. Onderzoek door het verkeerskundig studiecentrum van de Rijksuniversiteit Groningen geeft aan dat gebruikers van autosnelwegen zich mateloos ergeren aan agressief, asociaal en gejaagd rijgedrag van collega-chauffeurs. Vooral rechts inhalen, zigzaggen in files en voordringen op de vluchtstrook leiden tot irritaties. „Als de politie niet strenger optreedt, bestaat de kans dat weggebruikers het recht in eigen hand nemen", is de conclusie van het in augustus gepubliceerde onderzoek. Waar komt die agressie vandaan? De Leid- se criminoloog A. Hauber deed onderzoek naar verkeersgedrag. Met een ploeg mede werkers observeerde hij het gedrag van bij na duizend automobilisten bij zebrapa den. Via het kenteken spoorden de weten schappers met behulp van de politie een groep betrokken chauffeurs op om ze een vraaggesprek af te nemen. Deze bestuur ders hadden zich agressief gedragen door bij de zebra niet te stoppen voor een voet ganger. boos te gebaren, te roepen of te toeteren. Van de ondervraagden gaf 47,4 procent toe 'wel eens agressief te reageren in het verkeer. Files en fouten van mede weggebruikers noemden ze als belangrijk ste oorzaken. Een kwart van de onder vraagden gaf toe in de auto spanningen in hun relatie af te reageren. De helft van dat aantal bekende de gewoonte om als daar de kans toe was uit te stappen om mede-weggebruikers uit te schelden of klappen te geven. „Het verkeer is een afspiegeling van de maatschappij", meent zegsman Wouden berg van WN. „In die zin is een toename van agressie op de weg te verklarpn." De remedie? „Sleutelen aan de mens", vindt hij. „Met onderwijs en voorlichting bij voorbeeld." WN vindt onder meer dat het verkeersonderwijs niet beperkt moet blij ven tot de basisschool, maar dat daaraan ook op de middelbare scholen aandacht moet worden besteed. Amersfoort Geflankeerd door twee stadswachten, wandelde koningin Beatrix gisteren door de binnenstad van Amersfoort. Ze bracht een streekbezoek aan Eemland en bezocht onder meer het bureau van de Amers- foortse stadswachten. foto anp ruud hoff utrecht Sint Maarten waakt weer over de Domstad. De beschermheer van Utrecht is terug op de plaats waar hij al sinds 1910 thuishoort: op de piek van de Domtoren, honderd en twaalf meter bo ven zijn aardse zondaars. In februari van dit jaar werd de beroemde windvaan door een helikopter van zijn vertrouwde plek gehaald. Storm en wind hadden het draaimechanisme ontwricht. De afgelo pen maanden is hard gewerkt om het euvel te ver helpen. Niet alleen de vaan, maar ook de top van de uit 1382 daterende Domtoren zijn grondig gerestau reerd. De steigers stonden er nog, zodat het terug plaatsen met minder spektakel gepaard ging dan het weghalen. Medewerkers van de dienst stadsbeheer klommen gistermorgen naar boven, en wikkelden de windvaan een afbeelding van Sint Maarten te paard die zijn jas schenkt aan een bedelaar uit de dekens. De dienst stadsbeheer vertrouwt erop dat de beschermheilige voorlopig weer tegen een stormpje bestand is. De opknapbeurt, inclusief een goudbad, kostte alles bij elkaar 75.000 gulden. foto anp raymond rutting De Nederlandse wijnimporteurs weten zich geen raad met de Beaujolais Primeur. De komen de weken moeten zij deze wijn in Frankrijk bestellen maar mo menteel is het nog onduidelijk in hoeverre de Nederlander meedoet aan de boycot ervan wegens de Franse kernproeven in de Stille Zuidzee. De wijn handel gaat ervan uit dat dit jaar in ieder geval minder wordt verkocht dan de 22 miljoen liter die de consument vorig jaar nuttigde. Albert Heijn, de grootste wijn verkoper van Nederland, heeft al laten weten de mening van de consument zeer serieus te nemen. Het concern maakt al

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5