Amerika is nog lang niet 'kleurenblind' Nieuwe Nabestaandenwet zet niemand in kou Showproces a la Simpson niet uniek Feiten &Meningen WOENSDAG 4 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE De Leidse strafrechtgeleerde Hans Nijboer zegt het onomwonden. „De zaak tegen O.J. Simpson was een 'showproces'. Maar der gelijke rechtszaken zijn noch typisch Ame rikaans, noch een direct gevolg van de jury rechtspraak", aldus de jurist. Sterker nog. Show-elementen zijn volgens hem ook in Nederland, waar jury-rechtspraak geen en kele traditie heeft, steeds meer te zien. Als specialist in bewijsrecht en rechtsverge lijking en voormalig onderzoeker in Califor nia, is de 44-jarige wetenschapper deskun dig op het gebied van Amerikaans straf recht. Over het gisteren in Los Angeles voorlopig afgesloten proces tegen Simpson is hij stellig. „Het ontaardde in het tot in het extreme zoeken naar de waarheid. Het openbaar ministerie presenteerde het beeld van Simpson tils geweldpleger, de verdedi ging gooide bijna alles over de boeg van de racistische vooroordelen bij de politie." Het heeft volgens Nijboer te maken met het Amerikaanse rechtsstelsel waarin de ad vocatuur en justitie als vijanden tegenover elkaar staan en voor de rechtbank een soort oorlogvoeren. Maar er is meer in het Simpson-proces dat hem niet gelukkig stemt. De overdreven sensatie waarmee de media deze zaak heb ben gepresenteerd, bewees het proces geen goede dienst. ,,In dit geval zat de pers er van het begin bovenop door rechtstreekse verslagen van de spectaculaire achtervol ging door de politie van Simpson op de au tosnelweg naar San Diego. Dat maakte de aandacht van de media zo omvangrijk, dat het rechtssysteem tot het uiterste op de proef is gesteld. In dat opzicht is het proces exceptioneel te noemen." Maar showprocessen kennen nu eenmaal dergelijke negatieve aspecten. ,,En ze ko men overal voor en hun aantal groeit. Het zijn rechtszaken die om wat voor reden dan ook de publiciteit halen. Soms gebeurt dit doelbewust door de overheid, die dan met een bepaalde zaak een voorbeeldfunctie wil stellen! Maar ook de toenemende invloed van sociologen en criminologen speelt een rol doordat zij andere dan strikt juridische benaderingen hanteren. Dat vergroot de kans op stigmatisering en bestempelt ver dachten op voorhand tot crimineel." In Nederland vallen volgens Nijboer het proces tegen Menten, de Eper incestaffaire en de beschuldiging dat Begemann-topman Joep van den Nieuwenhuyzen met voor kennis in aandelen speculeerde, in de cate gorie showprocessen. Elke zaak kende wel een kwalijk aspect. ,,In de zaak-Menten bleek dat Nederlan ders nog altijd niet weten om te gaan met hun oorlogsverleden. De rechtbank had 'Epe' moeten seponeren, omdat het open baar ministerie te weinig bewijsmateriaal had. Maar onder druk van de media is die zaak voortgezet, met desastreuze gevol gen." Bovendien constateert de strafrechtge leerde een verband tussen de IRT-affaire, waar hij als raadsheer-plaatsvervanger bij het hof in Amsterdam direct mee te maken had, en het 'proces van de eeuw' in Los An geles. „Toppolitiemensen in Nederland krij gen cursussen in de VS en horen daar dat het beter is het OM zo min mogelijk te be trekken bij hun werk. Met als gevolg dat we hier nu een parlementaire enquête heb ben." Hij constateert ook dat de steeds hogere kwaliteit van de advocatuur bijdraagt aan de kans op showprocessen. „Advocaten we ten tegenwoordig vaker dan vroeger de openbare aanklager in een moeilijk parket te brengen. Ze zoeken ook bewust de publi citeit." Daarnaast neemt volgens Nijboer het aantal deskundigen toe. In de VS werken deze mensen meestal in de private sector. Een goede patholoog-anatoom of hand- schriftdeskundige moet betaald worden. Hij werkt dan weliswaar exclusief voor de ene of de andere partij, maar is niet onpartijdig meer. In Nederland zie je dit bij voorbeeld aan het optreden van iemand als de ge dragsdeskundige professor Wagenaar. Het Simpson-proces heeft de discussie over de juryrechtspraak in de VS nieuw le ven ingeblazen. Nijboer: „Dit heilige huisje van de Amerikanen is aan het wankelen ge bracht. Hoewel over de pro's en contra's van juryrechtspraak al boekenkasten vol zijn geschreven. Rechtspsychologen heb ben grondslag van het jurystelsel weerlegd. Het is niet zo, dat we allemaal in staat zijn om te beoordelen of iemand het wel of niet heeft gedaan. We zijn behept met vooroor delen en de een is beter in staat om te den ken en waar te nemen dan de ander." DEN HAAG FRANS BOTHOF ANP :oi Na de korting op de kinderbijslag staat deze week opnieuw een grote bezuiniging op de sociale zekerheid op de agenda: de vervan ging van de Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW) door de Algemene Nabe staanden Wet (ANW). De nieuwe wet hakt er flink in: van elke gulden voor weduwen, weduwnaars en wezen gaan straks ruim twee dubbeltjes af. Maar het gesputter ten spijt, de ANW blijft dezelfde bodembe scherming bieden als zijn voorganger. De finale klap voor de AWW kwam op 9 de- cömber 1988. Toen bepaalde de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter in de sociale zekerheid, dat ook weduwnaars recht hadden op zo'n uitkering op mini mumniveau. Al was op de uitspraak inhou delijk weinig af te dingen, hij zorgde er wel voor dat de kosten van de AWW explodeer den. Jarenlang had de regeling zo tussen de 2,5 en drie miljard gulden per jaar gekost, nu schoot de regeling in twee jaar tijd naar 4,5 miljard gulden. Daarmee was duidelijk dat hij zijn langste tijd had gehad. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken was de eerste die ging morrelen. Hij stelde voor de AWW-uitkering te beperken tot we duwen en weduwnaars met kinderen tot twaalf jaar. Al ruimde hij met de komst van het kabinet-Lubbers/Kok het veld, zijn op volgster Ter Veld zette de lijn door. Onder het motto datje geen uitkeringen moet ge ven aan mensen die ze niet nodig hebben, sleepte de PvdA-staatssecretaris in 1992 een nabestaandenwet door de Kamer met als belangrijkste wijziging dat de uitkering in komensafhankelijk zou worden. Daarnaast zouden ook ongehuwd samenwonenden die wettelijk gezien geen weduwe of we duwnaar kunnen worden recht op een nabestaandenuitkering krijgen. De Tweede Kamer ging akkoord, de Eerste Kamer blokkeerde de invoering echter om dat onduidelijk bleef onder welke voor waarden samenwonenden een weduwen- of weduwnaarsuitkering zoudën kunnen krijgen. Eind 1993 besloot Ter Veld de zaak maar terug te halen naar het kabinet, waar na deze onderdeel ging uitmaken van de formatiebesprekingen waaruit het kabinet- Kok voortkwam. PvdA, WD en D66 kwamen vervolgens in augustus vorig jaar met een voorstel dat er in hakte: alleen overblijvende partners die kinderen hebben en/of de vijfig zijn gepas seerd, zouden nog recht krijgen op een ujt- kering krachtens de ANW. Bovendien zou de uitkering sterk inkomensafhankelijk worden. Bijverdiensten tot 325 gulden per maand (15 procent van het minimumloon) zouden vrij zijn, van het meerdere zou tweederde worden gekort op de uitkering. Wie 2.600 gulden of meer per maand 'bijverdiende', zou zodoende geen ANW meer krijgen. De kritiek op het plan was niet mals. Ten eerste was er de uitsluiting van de veerti gers. Het idee dat vrouwen onder de 190.000 AWW'ers zitten slechts 30.000 man nen na een groot aantal jaren thuis voor de kinderen zorgen zo weer een baan zou den kunnen vinden, vonden velen tamelijk bespottelijk. En als ze al aan de bak komen, luidde de vervolgkritiek, dan komen ze in een bijna-armoedeval terecht. Voor de meesten is immers slechts een niet al te best betaalde deeltijdbaan weggelegd. Van de eerste duizend gulden die ze daarmee verdienen, worden er vijfhonderd gekort op de uitkering. Van elke volgend gulden hou den ze zelfs maar 33 cent over. Aan die kritiek, die vooral steun vond bij D66, is het kabinet deels tegemoetgeko men. In het uiteindelijk voorstel is de grens van vijftig jaar verlaagd naar 45 jaar. Daar naast mogen ANW-ontvangers een half mi- minumloon 1.030 gulden bruto per maand bijverdienen voordat er wordt ge kort op de uitkering. Die tegemoetkomingen bieden voor veel weduwen met een deeltijdbaantje redelijk soelaas. De grote klappen zullen straks vooral vallen bij de beter gesitueerde twee verdieners. Er valt bij overlijden immers één inkomen weg, terwijl de overblijvende part ner geen of slechts een heel klein [e ANW-uitkering krijgt. Bij alle kritiek wordt wel erggema' a vergeten dat de AWW in 1959 is iifP toen er nog geen Algemene Bijstarlez€ was en toen het overlijden van dei destijds nog vanzelfsprekende kos een gezin in bittere armoede kon' len. Die tijden zijn voorbij, zo zall net benadrukken. De ANW (en evt Bijstandswet) vormt een vangnet! bittere armoede voorkomt. En wi(' zo zal het kabinet het regeerakkod len, moet zich daarvoor maar paij bijverzekeren. Daarvoor zijn tegei, mogelijkheden genoeg. En al is dfver voor de tweeverdieners, waar is bi lijk wel. i P HAARLEM SJAAK SMAKMAN Reacties van schrik en ongeloof bij de leden van de familie Goldman (met de handen voor de ogen zuster Kim, naast haar vader Fred met stiefmoeder Patti), als zij het 'niet schuldig' horen. foto ap Een zwarte president. Zou dat niet het be wijs zijn dat de gekleurde Amerikanen ein delijk geëmancipeerd zijn? Wie de raciale emoties ziet die de zaak-Simpson de laatste weken heeft opgeroepen, gaat echter al gauw aan die stelling twijfelen. Temeer als uit enquêtes blijkt dat het vooral blanke Amerikanen zijn die achter Colin Powell aanhollen. In zwarte kring wordt veel scep tischer aangekeken tegen de ex-generaal, die zo geaccepteerd is in Amerika's (blanke) hoge kringen, dat hij al een 'blanke zwarte' is genoemd. Een gevoel dat ook O.J. Simp son, de footballheld en filmster, niet onbe kend zal zijn. Powell en Simpson worden vaak aange haald als voorbeelden van waartoe zwarten in Amerika in staat zijn. Dat de barrières tussen zwart en blank niet zo groot zijn als vaak wordt gedacht. Maar als het proces te7 gen O.J. Simpson een ding heeft bewezen, dan is het dat Amerika nog een lange weg te gaan heeft voor het inderdaad zover is. On danks een Powell of een Simpson. De rechtszaak tegen O.J. heeft de bestaande barrières eerder verhoogd dan verlaagd, zo blijkt uit de reacties na het verrassende vonnis van de jury in Los Angeles. Reacties die heel sterk langs raciale scheidslijnen te meten zijn. RECHTSGELIJKHEID Overal waar groepen zwarte Amerikanen bijeen waren, ging gistermiddag een ge juich op toen het vonnis van de jury werd voorgelezen. Maar in de meeste blanke milieus overheerste verbazing en soms zelfs ergernis. Voor het proces al had 64 procent van de blanke ondervraagden in een enquê te gezegd dat O.J. schuldig was, en maar 14 procent van de zwarte Amerikanen. Na het proces was dat nauwelijks anders. Dinsdag avond zei 52 procent van de blanke onder vraagden dat er rechtsgelijkheid is in Ame rika voor zwarten en blanken. Maar slechts 19 procent van de zwarte ondervraagden had datzelfde gevoel. De vrijspraak heeft daar niets aan veran derd. Blanke Amerikanen zeiden gisteren 'dat het systeem dus werkt, ook voor zwarte Amerikanen'. Maar in zwarte - of Afrikaans- Amerikaanse, zoals zij dat zelf noemen - kring wordt minder naar de uitkomst van de zaak gekeken dan naar wat als de aanlei ding voor de vrijspraak wordt gezien: het feit dat de kroongetuige van de aanklagers, de blanke rechercheur Mark Furhman, een racistische leugenaar is gebleken. Het 'zie je wel' was, nadat Fuhrmans bedenkelijke rol onlangs bekend was geworden, dan ook niet van <fle lucht. Blanke agenten deugen niet. Zwarte Amerikanen hebben in toenemende mate het gevoel dat zij bij de justitie en po litie nergens op hoeven te rekenen. De aan vankelijke vrijspraak van vier blanke agen ten uit (alweer) Los Angeles die vier jaar ge leden de zwarte Rodney King voor de ogen van een videocamera in elkaar sloegen, was de eerste katalysator van dat gevoel. Vreugde bij de familie van O.J. in de rechtszaal. Met de witte baret, links op de foto, is moeder Eunice Simpson te zien. foto ap SCHAAMTELOOS De zaak-Simpson heeft - vooral door het schaamteloos uitspelen van de rassente genstelling door Simpsons advocaten - die ideeën alleen maar aangewakkerd, ook al is O.J. nu op vrije voeten. Jurydeskundigen zijn ervan overtuigd dat de uit negen zwar ten en drie blanken bestaande jury het be staande wantrouwen tegen de overheid hééft laten prevaleren boven de feiten, de enorme stapel indirect bewijsmateriaal. Fuhrman deugde niet, en daardoor kon het Advocaat Johnnie Cochran valt OJ. in de armen bij het vernemen van de uitspraak. bewijsmateriaal dat hij en zijn collega's van de Los Angeles Police Department tegen Simpson hadden aangebracht, ook niet deugen. Deze zaak zal het begrip tussen zwarten en blanken in Amerika niet vergroten. Maar dat is hard nodig, want de rassentegenstel lingen zijn nog steeds massaal aanwezig. Uit enquêtes blijkt dat blanke Amerikanen in groten getale vinden dat zwarten gelijke rechten hébben als zij. Op papier is dat ook zo, maar zwarte Amerikanen wijzen op de praktijk die anders is. Armoede en crimina liteit zijn onder zwarte Amerikanen naar verhouding nog altijd buitensporig. Ook blijkt dat zwarte criminelen naar verhou ding vaker tot zware straffen worden ver oordeeld voor hetzelfde misdrijf als blan ken. Zwarte Amerikanen geloven nog steeds minder kansen te hebben dan hun blanke landgenoten. Daarom hechten zij zo aan het voortbestaan van het stelsel van positie ve discriminatie. De Republikeinen willen die positieve discriminatie afschaffen en roepen dat er een 'kleurenblinde' Ameri kaanse samenleving moet komen. Maar zelfs een Colin Powell voelt daar niets voor. Flij is zelf het 'produkt' van positieve discri minatie. ZWART RACISME De samenleving is immers niet kleuren blind, maar daar hebben zwarte Amerika nen zelf ook aan bijgedragen. Zij zijn zich de laatste jaren steeds meer gaan ingraven, en hebben een houding van 'hen tegen ons' aangenomen. Sommigen, ook in zwarte kring, spreken al over 'zwart racisme'. De gangster-rap-songs, met hun felle, tegen onder meer de politie en blanken gerichte teksten, zijn uitingen van een vooral onder jongeren toenemende agressie tegen blan ken. Ook president Clinton spreekt zijn be zorgdheid uit over de groeiende animositeit tussen de rassen in Amerika. Teveel zwarte Amerikanen gebruiken racis me als een alibi voor hun eigen wangedrag. Iedereen herinnert zich nog hoe opperrech ter Clarence Thomas de zaak tegen hem wegens seksuele intimiteiten met Anita Hill afdeed als 'het lynchen van een omhoog ge klommen zwarte'. Ook de verdedigers van O.J. hebben van die stemming geprofiteerd. Het kwam advocaat Johnnie Cochran op massale afkeuring te staan, omdat hij de jury in feite opriep het bewijsmateriaal links te laten liggen en met het hart te stemmen. „Het is aan U om te zeggen: het is genoeg", hield hij de twaalf vrijdag voor. De jury moest volgens hem la ten weten dat zwart-Amerika niet langer met zich door politie en justitie laat sollen. Die boodschap is - gezien het enthousias me van gisteren bij vele 'Afrikaanse Ameri kanen' - overgekomen. Maar dat is nog geen garantie dat nu ook 'recht' is gedaan. WASHINGTON HANS DE BRUIJN Het eindigde bijna ne| op 17 juni vorig jaar bjr)_. was. Ook toen reed eer 4 auto over de wegen v^ag geles op weg naar eei% voi chique wijk Brentwoolpat I aan boord O.J. Simpsq0re o le wereld kon het toengt an gisteren, via een van 4n de helikopters zien. Gistegn vc de het even witte busj|et rel dezelfde route. Maar iien wi van een door de justitj jaagde O.J., zat er nu e, luchte Simpson in. F.n^C C een vrij man. G Amerika zindert nog uitspraak in 'het prod^.^ eeuw'. Vooral in zwar|_t in Amerika, waar het a de onschuld van Simp ei groot is geweest, werd dig gereageerd. Maar zenden extra-politiemjj ij waren opgetrommeld] niet nodig. 1 Amerika verwerkte hehvee van de jury kalm, maal/an ti bazing. Vooral over den doi waarmee de twaalf gejank maandag, na nauwelifaffer uur al, met hun oordej men: niet schuldig. God voor dit vonnis",j sons hoofdadvocaat JiJ^jf Cochran. En hij gaf ee^^ na maandagmiddag, llgl ry er plotseling uit was even aan getwijfeld tej Simspon verklaarde ding te willen, bij zijn Sydney (9) en Justin hun vader sinds juhi niet meer gezien hebl die tijd verbleven bij van hun vermoorde Tussen Simpson en di zal nu een juridische het zorgrecht over de losbarsten. Alle juristen en deski sinds maandagmidd; koffiedik gekeken hai ren het over een dingi jury heeft verklaard d< Simpson niet schuldig dat wil nog niet zeggt onschuldig is. De jury! immers slechts 'schul spreken als zij vond dl 'zonder redelijke twiji was. Die redelijke twij nog. Maar in het Arnei rechtssysteem betekej spraak. i Amerika is het er ook(f|ggg|' dat de zaak-Simpson wonnen of verloren isf bewijsmateriaal, maal rol die racisme is gaar Simpsons verdediger^ J leiding van de zwarte Cochran, hebben daai dig gebruik gemaakt. I Cochran wist bij de ju^-^ lijk zoveel twijfel te za de juistheid van het pu-AD derzoek, dat de twaalf"^ le andere bewijs - 40.(ïntai na's tekst, ruim 800 stin wijsmateriaal en getuLge] van ruim honderd me^mt onvoldoende naast zi^„sn hebben gelegd. V( Het 'Droomteam' vann sC Robert Shapiro en 'ter! Scheck heeft zijn repii- 5et wezen, en zijn geld -1 zj;n lar per dag - waargernLen hele zaak zou O.J. tus§;n acht miljoen dollar hen kost. Voor het proces t werd zijn vermogen o[ien joen geschat en daar n veel meer van over. Al|itorn dankzij een in de cel grse boek heeft O.J. zijn intn met drie miljoen kunt zjj zuiveren. I^j Maar zijn kans om gel uit deze zaak zal ongei nog komen. Hij ovem nieuw boek te schrijvr schot drie miljoen), ei terview te geven via d TV, wat nog eens twe< in het laatje moet bre hem nog een civiele z wachten staat heeft h hard nodig. De zaak-! zou de staat Californi district Los Angeles zi miljoen dollar hebbel WASHINGTON HANS DE Bfl Kritiek op opvolger AWW mist in veel gevallen grond Een radiocommentator vroeg zich gisteren in alle ernst af wat Colin Powell wel van het vonnis in de zaak-Simpson zou vin den. Powell liet niets van zich horen, maar de vraag was er niet minder relevant om. De zwarte generaal b.d., die speelt met het idee om als onafhankelijke een gooi naar het presidentschap te doen, wordt immers door velen gezien als Amerika's 'hoop in bange dagen'. Als de enige die het land uit het slop kan halen. Als enige ook, die in staat zou zijn de tegenstellin gen tussen zwart en blank te overbruggen, die in Amerika nog altijd zo prominent aanwezig zijn. 'We dannisi God v(fe dit voniiè, AAG_; joeiv eleit 'ark len B pgger

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2