Carnavaleske zonnigheid in herfstig Leiden nde stunts -ENSDAG 4 OKTOBER 1995 Getallen getoond, was het motto van de optocht. Bij het cijfer negen stond het nieuwe leven centraal: ooievaars met baby's en barende vrouwen. foto hielco kuipers ridders trokken gisteren Garenmarkt vele duizen- Het ridder- dit jaar voor het eerst de drie oktober-festivi- was direct ook een van hoogtepunten. Veel hadden moei- een goed plekje te vinden overvolle tribunes. Boven en balancerend probeerden zij imp op te vangen van de itingen van de vier rid- die streden om de hand Anna van Beieren, j er hard aan toe. Na aantal proeven van- be- flmheid braken de ridders Jlansen op elkaar. De zwarte Pr, de slechterik van het ge zelschap, kon met zijn lage stre ken het publiek niet bekoren. Nadat hij een paar strijdheren op venijnige wijze, in het stof had laten happen, wist uitein delijk de witte ridder hem naar verwachting te verslaan. Het ge zelschap bleek goed voor schit terende stunts. Zo renden de paarden in de finale door het vuur en vielen de ridders zelf zo nu en dan op adembenemende wijze van hun rossen. Het riddertoernooi was de fi nale van een paardendag op de Garenmarkt, die speciaal voor het evenement was volgestort met zand. Eerder op de dag wa ren er een paardenkeuring, een show met tuigpaarden, een pre sentatie van de jeugdleden van manege Liethorp en een specta culaire demonstratie van een Horse Ball Team. Bert en Ernie, de sterren uit Sesamstraat, waren dit jaar de toppers bij de kinderballonnen. foto hielco kuipers Ruim 30.000 haringen en meer dan 4000 broden werden gistermorgen in alle vroegte uitgedeeld aan Leide naars die zich een paar weken geleden hadden ingeschreven voor deze gratis traktatie. Veel Leidenaars gin gen direct door naar de visboeren die de haringen gratis schoonmaakten. foto hielco kuipers Ze vielen opvallend uit de toon bij alle roffelende marsmuziek die eraan vooraf was gegaan, maar wa ren wel het beloofde swingende sluitstuk van de gro te optocht. Drum- en steelbands en schaars geklede danseressen zorgden gisteren voor Braziliaans carna valeske zonnigheid in herfstig Leiden. En zo kreeg de 3-October Vereeniging een jaar na dato toch nog z'n vrouwelijk vertoon, waar dat in 1994 schuil ging on der de toen bijzonder noodzakelijk regenkleding. Er viel wel meer uit de toon in de optocht, die on der het motto Getallen Getoond weer met horten en stoten door de stad ging en herhaaldelijk uiteen gere ten werd door voorbijstuivende ambulances met gil lende sirenes. De kinderen die in boercnkieltjes 'Twee emmertje water halen' zongen, liepen niet op klompen maar op Nikes. De tweelingen die op tan dems voorbij kwamen waren overduidelijk allemaal niet van dezelfde leeftijd. Achter het bord met num mer 6 (vanwege 6 december, de verjaardag van de Goedheiligman) droeg een schimmel een wel erg vroege Sinterklaas door de straten, het jeugdige pu bliek in verwarring achterlatend. Maar voor kinderen was er wel meer verwarrend. „Kijk pap, die burge meester is vier", riep een meisje bij het zien van een bestuurder van de 3 October-Vereeniging met zijn hoge hoed en op zijn jacquet een rozetje met het cij fer 4. Achter bord nummer 10 torste een fraai verklede Mozes twee stenen tafels waarop de tien geboden in een soort Grieks schrift waren verbeeld. En bij de jonge meisjes die zich in een T-shirt hadden gehesen met het opschrift 'Geeft één broek voor twee billen' riep een lolligerd langs de kant: „Die meissies heb ben helemaal geen billen. Wat een meligheid zeg! Die lui hebben natuurlijk flink wat Corenwijn ge dronken voor ze dit bedachten." De optocht stond ook, zoals te doen gebruikelijk, herhaaldelijk stil; op het Levendaal al meteen nadat de koets met burgemeester Goekoop en 3-October- voorzitter Van Sterkenburg waren gepasseerd. „Val len de gaten d'r nu al in", riep het publiek. En de stoet stond bij tijd en wijle zo lang stil, dat de trom melaars van Con Fuoco hun instrumenten maar op het asfalt zetten en erbij gingen zitten. En vanwege de opstoppingen her en der moest het publiek op de Witte Singel en de Zoeterwoudsesingel eindeloos wachten voordat ook bij hen de getallen voorbij kwa men. Maar, eerlijk is eerlijk, er zaten weer prachtige vondsten in de optocht. De prachtig geschminckte blinden uit het land waar eenoog koning is, de besn orde koks die zich temidden van een grote rijdende tafel vol kippebouten over het parcours bewogen en de wagen met de twee heksen en het bord '06' ach terop, die maar èèn regeltje tekst onafgebroken her haalden: „Hallo, seks met de heks." Groot feest voor de kinderen werd het, toen de confetti spuitende brandweerauto langs kwam. Met handenvol raapten ze het op van de straat om het weer in hun eigen haar en dat van anderen te gooien. En zo herkende je de rest van de dag iedereen die bij de optocht was geweest aan de witte papiertjes in haar en op kleren. En ten slotte was daar, na meer dan anderhalf uur, het Braziliaanse carnaval. Swingende danseressen met blote buiken en niet meer dan een touwtje tus sen de billen. „Volgend jaar gaan we naar Rio", zei een toeschouwer verlekkerd. Rianne Peters, die vorig jaar met andere vrouwelijke raadsleden bezwaar maakte tegen het seksistische thema van de optocht had en'an genoten. „Dat vond ik nou prachtig." Aan het eind van de optocht kwam de tropische verrassing. Mu ziek en dans uit de Caraïben en Brazilië. foto hielco kuipers de hoogtepunten van de festiviteiten: het ridderspel op de Ga- De witte ridder won het toernooi en daarmee de hand van de Het traditionele begin van het feest op 3 oktober: de reveille om zeven uur op het Stadhuisplein. Met burge meester Goekoop. foro hielco kuipers traattheater op de Breestraat. Inmiddels een vast onderdeel van de feesten, dat altijd veel publiek trekt. foto hielco kuipers pizzakoerier en de shoarmabezorger kent Leiden na 3 oktober een nieuw fenomeen: de mobiele bier vat op je rug, een pijp met plastic glazen aan de zijkant, een slangetje ter hoogte van de gulp en het overal worden geschonken. De mobiele biertappers van café Beavers liepen af en aan om de dorstige het publiek tijdens de optocht in de Breestraat te smeren. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13