Wandelen op grens kalkrijk en kalkarm 1 Natuur Milieu Strenge handhaving W addenzee-regels Ziekte velt populieren Vissers sparen mossels WOENSDAG 4 OKTOBER 1995 TAG 4 C redactie bert de jong *072-196276 Zo genietje van brem en struik- heide, een paar honderd meter verder straalt de zeedistel je toe. Wie in de duinen vanuit Bergen aan Zee richting Egmond kuiert, krijgt een unieke natuurbele ving. Want daar ligt de grens die in Europa het kalkarme Wad den- van het kalkrijke Duindis trict scheidt. Brem en heide ho ren bij het kalkarme gebied. Maar planten als de zeedistel, slangenkruid en jacobskruis- kruid houden juist van een duinbodem met meer kalk. Duinzand ten noorden van Ber gen aan Zee bevat gemiddeld minder dan 0,1 procent kalk, het zuidelijker zand bevat 1 a 2 procent kalk (afkomstig van schelpen). I let gevolg: opvallen de verschillen in flora. Ook heeft het zuidelijke zand een veel ge lere tint dan het zand ten noor den van Bergen aan Zee. Het IVN (Instituut voor Natuur- en Milieu-educatie) heeft, in sa menwerking met duinbeheer der PWN (Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland), op die wonderlijke grens tussen kalkarm en kalkrijk een nieuwe natuurwandeling uitgezet, de zogeheten 'duinhagedisroute'. De wandeling is beschreven in een routeboekje. Daarin wordt niet alleen aandacht besteed aan de invloeden die de kalk- grens heeft op flora, fauna en landschap. Ook het belang van de aanwezigheid van vochtige duinvalleien, en de effecten van stuivende duinen (herstel van de natuurlijke dynamiek) passe ren in de gids de revue. De aanwezigheid van veel of weinig kalk heeft niet alleen ge volgen voor de soortensamen stelling. In kalkarme duinen is de plantengroei sowieso ijler en wordt als gevolg daarvan min der humus gevormd. Daardoor bieden de duinen ten noorden van de kalkgrens betere verstui vingskansen. En dat is weer van belang voor het reptiel waar- De overheid gaat de handha ving van wetten en regels op de Waddenzee beter aanpakken. Politie en justitie gaan nauw sa menwerken met allerlei andere organisaties in het zogeheten Wadden Handhavings Overleg (WHO). De kersverse WHO be leeft een kalme start, waarvan wets- en regelovertreders niet wakker zullen liggen: men gaat een nota schrijven over het te voeren handhavingsbeleid. Pas eind 1996 kan dan het Regio naal Coördinatiecollege Wad dengebied (RCW) het eerste in tegrale handhavingsprogramma vaststellen. Overigens is het niet zo dat er op dit moment qua rechtshand having in de Waddenzee hele maal niet wordt samengewerkt. Integendeel. Voor praktische zaken is al tien jaar het SIW (Sa menwerkende Inspecties Wad denzee) actief. Het betreft het Korps Landelijke Politiedien sten, Rijkswaterstaat, Douane, Marine, Marechaussee, Algeme- P U Z Z E L 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. open plek in een bos, strem sel; 2. deel v.d. mast, en andere; 3. stand der edelen, verlangen; 4. dichterbij; 5. gul; 6. titel, pers. vnw.; 7. telwoord; 8. rivier in Frankrijk; 9. part, gast; 10. voorzetsel, luitenant; 11. belem mering, verkeerd. Verticaal: 1langzaam, vpetpunt; 2. wiel, lofdicht, een zekere; 3. werk kracht; 4. vlek, rivier in Spanje; 5. gewicht, neon,- 6. telwoord, honger; 7. kluizenaar; 8. lid woord, sprookjesfiguur, profeet; 9. grondvlak, bontsoort. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. karavaan; 2. evolutie; 3. riet gors; 4. karakter; 5. bedehuis; 6. onooglijk; 7. ermitage; 8. kap- meeuw. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KERK BOEK en ROERDOMP. Het sleu telwoord luidt: STALHOUDER. naar de nieuwe wandelroute is vernoemd, de duinhagedis. Vroeger kwam dit beestje alge meen voor, thans is het een met uitsterven bedreigde soort. De sterke achteruitgang is odder andere veroorzaakt door het verdwijnen van open, zandige duingedeelten. Door de duinen weer te laten stuiven krijgt de duinhagedis nieuwe levenskan sen. Niet voor niets worden er in het duingebied rond Bergen aan Zee nog regelmatig duinha gedissen waargenomen. De duinhagedisroute kan op ei gen gelegenheid gelopen wor den (duur ongeveer twee uur). Elke tweede zondag van de maand kan de wandeling ge maakt worden onder begelei ding van IVN-natuurgidsen. Be gin- en eindpunt is het IVN- Parnassiagebouw, aan de Oude Bergenveg 75 in Bergen aan Zee, tel. 02208-96449). Daar zijn tevens routegidsen en duin- kaarten voor het PWN-gebied te koop. Het Parnassiagebouw is op zondagen vanaf 09.30 uur open. De eerstvolgende wande ling met IVN-gids is zondag. Een mysterieuze ziekte heeft dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen al vier- tot vijfhonderd populieren geveld. De oorzaak is niet dui delijk. De aantasting begint zo'n 4,5 tot 5 meter boven de grond, meestal aan de westkant. Daar ontstaat dan een stuk dode stam. Bij westenwind, en dat hoeft maar een zwak briesje te zijn, breekt de boom af. Bij oos tenwind, al is het windkracht tien, gebeurt er niets. De ziekte levert Staatsbosbe heer een forse schadepost op. Populieren worden 'geoogst' als ze kaprijp zijn. Het hout is on der andere geschikt om er klompen vah te maken. Met de opbrengst van populieren be kostigt Staatsbosbeheer een deel van het terreinbeheer. De mysterieuze ziekte, die al enkele jaren woedt, beperkt zich tot de Populus Robusta Zeeland. Een cultivar die elders in Nederland weinig is aangeplant. Tussen de kweekvarianten van de populier zitten meer zwakke broeders, die volgens critici 'een hoog zelfvellend gedrag' verto nen. Ze zijn geselecteerd op bij voorbeeld snelle groei en kaars rechte stam, eigenschappen waar bosbouwers zeer veel waarde aan hechten. Maar dat gaat wel vaak ten koste van an dere kwaliteiten. De stichting Bronnen waar schuwt voor het overvloedig ge bruik van dergelijke kweek-po- pulieren. Ze zijn minder be stand tegen het gure Hollandse klimaat en hebben minder weerstand tegen allerlei ziekten. ne Inspectiedienst, Staatstoe zicht op de mijnen en het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij. Het SIW heeft een vloot van ruim dertig vaartuigen operationeel. Maar de veelheid en complexi teit van de wetten en regels (on der andere de Visserijwet, de Natuurbeschermingswet, Wa terstaatswet, de gemeentelijke Waddenzeeverordeningen, de provinciale milieuverordenin gen) maakt verbetering van die samenwerking noodzakelijk. Bijvoorbeeld om de beschikbare menskracht en het varende ma terieel optimaal te benutten. Een ander argument om de sa- menwerkingstouwtjes strak aan te halen is de op handen zijnde vaststelling (eind van dit jaar) van het geheel nieuwe Beheers plan Waddenzee, dat in de plaats komt van de twaalf be heersplannen die thans van kracht zijn voor de verschillen de Waddenzee-beleidsvelden. De jaarlijkse visserij op mosselzaad in de Waddenzee is deze week begonnen. De mosselvissers maken jacht op wilde mossel tjes, die overgebracht zullen worden naar de kweekpercelen. De vissers hebben be loofd zich in te houden, ten behoeve van de vogels. Voorheen ging het in de ogen van natuurbeschermers regelmatig fout. In hun jacht op het kostbare kweekgoed vergaar den de vissers vooral van de bij eb droog vallende banken veel te veel buit. Het ge volg was dat er voor wadvogels die 's win ters van de mossels op droogvallende ban ken afhankelijk zijn, zoals kanoetstrandlo- pers, scholeksters en eidereenden, te weinig voedsel overbleef. Dat kostte vele duizen den vogels het leven. Het gevolg: de over heid sloot stukken Waddenzee voor de mosselvissers. Zoals het Balgzand, tussen Den Helder en Wiel ingen. Bovendien be loofden de vissers vrijwillig dat ze zich el ders in de Waddenzee zouden beperken, om te voorkomen dat over een paar jaar de overheid een nog veel groter deel van de Waddenzee voor de mosselzaadvisserij sluit. Een en ander is vastgelegd in het Be heersplan Kustvisserij. De vissers zullen dit jaar de jonge mosseltjes in de oostelijke Waddenzee en in een sector ten noorden van de Afsluitdijk ongemoeid gelaten. Ze denken op de plekken waar wel gevist zal worden ongeveer 150.000 ton mosselzaad te oogsten. STRIPS HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende H T W E Tom Poes hakte de laatste kalkresten van heer Bommels gestalte af. Be roofd van zijn steun zonk deze daarop met weke knieën op een rotsblok neer en slaakte een diepe zucht. „Oef', prevelde hij, ,,ik meende toch werke lijk dat dit het einde zou zijn. Alles was zo vreemd om me heen, als je be grijpt wat ik bedoel! En het lekte overal kalk, zodat ik geheel beklemd geraakte. Maar nu is dè storm weer over, merk ik." ,,Er was geen storm, heer Ollie", zei Tom Poes. ,,Dat leek maar zo omdat uw tempo veel lang zamer was dan de tijd om uheen." „Begin nu niet weer over mijn traag heid, jonge vriend", waarschuwde heer Bommel opstaande. Hij klopte enige kalkklodders van zijn bevuilde jas en hernam: „Dat is voorbij. Ik ben juist uiterst snel; dat heb ik gemerkt. Het zou me te ver voeren om je alles te vertellen, maar ik ben zó vlug, dat ik uit het verleden weer in het heden ben gekomen." „Hm", zei Tom. Heer Ollie legde een hand op zijn schouder en schuifelde zwaar leunend naar de uitgang van de grot. „Ja, ja", vervolg de hij, „stil maar. Jij bent ook vlug. Want een paar minuten nadat ik dat oude papier heb laten waaien, was je er al. Je moet het direct gevonden hebben." „Dat oude papier?" riep Tom Poes verbaasd uit. „Van de Bom- DOOR HANS VAN ES IER LA De wijnmaand oktober is een echte overgangsmaand tussE me en koude seizoen en kan daarom wellicht als de meest tieke van de drie herfstmaanden worden gezien. Soms is h6-Journaz lend buiig, nat en stormachtig; daarnaast kan het ook langweek van tig, zonnig of mistig zijn. Extremen in temperatuur zoals urie gesprt hoogseizoenen van winter en zomer komen uiteraard met n leven va kundig gezien is oktober dan ook een van de minst opvallentraal sta den van het jaar, soms een beetje saai en grijs, maar soms; Tineke send levendig. Vooral in de tweede helft van de maand tooitlock. zich op zijn mooist met prachtige kleurenvariaties. De gerriierikaans maximumtemperatuur daalt in de loop van de wijnmaand tie. Nada 11 graden. In sommige jaren geeft de zomer nog een late Irdt verrm zoals in 1921, waarbij temperaturen van 25 graden en hogijn strip dig voorkwamen met in Sittard zelfs een maximum van 30t de sena Vroeg winterweer is zeldzamer; vaak blijft het bij lichte voruding he heldere, windstille nachten. In Winterswijk werd in 1931 quw van e mum van -8.5 graden gehaald. Sneeuwval kómt wel regelr^beert M. maar blijft haast altijd beperkt tot natte klodders tijdens gevrij te pl buien. Uitzondering vormde de uitgebreide sneeuwval vanantage 1975, toen het zelfs even wit werd in een gedeelte van hetsby show afgelopen dagen voerde een zuidelijke stroming vrij warmeherikaan ge lucht uit Middellandse Zeegebied aan. Dinsdag voelde I. Wanne tot 20 graden enigszins broeierig aan. De zon liet zich slecjar schoo scheiden zien. In de avond werden de kustprovincies getrae gaat bi een paar flinke buien; plaatselijk kwam onweer voor. Vandn Cliff er we nog altijd in zeer zachte lucht. Voordat in de loop van dikindere avond een koufront passeert, kan het in het oosten en midiarge land nog ruim 20 graden worden. Morgen wordt drogere enstralia w lucht aangevoerd met opklaringen en een paar buien, voorjstraliscl kuststrook. Het kwik haalt nog maar ca. 16 graden. Op watmentair mijn wordt het opnieuw warmer. Vrijdag valt er nog een buhoes: vrf koele en onstabiele lucht, maar tijdens het weekeinde komggle. het Azorengebied een brede zuidwestelijke stroming op gaoordspel vochtige, subtropische lucht,naar West-Europa stuurt. De enk Krai tieve depressies liggen dan ten westen en noorden van onsiaso sho dat het meestentijds droog blijft. Tijdens zonnige periodermuseme kwik weer 19 a 20 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met mellegende, bedoelt u? Maar dat heeft die geschiedkundige immers gevon den! Kijk, daar loopt hij net. Hij heeft het aan u gegeven, weet u nog wel?" Heer Bommel wierp een blik op de tengere gestalte die op enige afstand voor hen uit wandelde en schudde het hoofd. „Natuurlijk weet ik dat nog wel", sprak hij verontwaardigd. „Ik ben niet suf, hoor. Dat is die doctor Guichelheil, die mij dat oude papier gegeven heeft, ja. En dat papier heb ik uit de grot laten waaien om hulp te vragen, ongeveer vijf minuten gele den." „Uw vijf minuten duurden in werkelijkheid vierhonderd jaren", zei Tom Poes. Noorwegen: Tamelijk bewolkt en perio den met regen, maar van daag in het oosten eerst nog enkele opklaringen. Morgen langs de kust in het zuidwesten veel wind. Vrij zacht met maxima van 10 tot 16 graden. Zweden: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, in het zui den mogelijk ook met on weer. Maxima uiteenlo pend van ongeveer 9 gra den in het noorden tot 18 in het zuiden. Oenemarken: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, mogelijk ook met onweer. Ook nu en dan zon. Vooral van daag vrij zadht met maxi ma rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Harde tot stormachtige wind in Ierland en Schotland. Verder wisselend bewolkt en geregeld buien. Middagtemperatuur uiteenlopend van 13 graden in Schot land tot 18 graden plaatselijk in Enge- België en Luxemburg: Vandaag wisselend bewolkt en een en kele bui. Vanaf vanavond meer bewol king ep.enige tijd regen. Morgen over dag geleidelijk opklaringen en nog een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur vandaag circa 20 graden, morgen dalend naar 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag van het westen uit bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk met on weer. Morgen van het westen uit perio den met zon en geleidelijk droog. Maxi ma vandaag van 17 graden langs de kust tot 23 in het oosten. Morgen overal dalend tot onder de 20 graden. Portugal: Vandaag wolkenvelden, maar in het bin nenland ook perioden met zon. Vooral in het noorden een enkele bui. Morgen overal droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur variërend van 20 graden in het noorden tot 25 in het zui- Madeira: Perioden met zon, maar ook stapelwol ken. Kleine kans op een bui. Middag temperatuur rond 25 graden. Spanje: Perioden met zon, maar vandaag in het noorden en midden ook enkele regen- of onweersbuien. Morgen vallen de buien vooral langs de oostelijke costa's en in de buurt van de Pyreneeën. In het wes ten geleidelijk flink wat zon. Middag temperatuur van 20 graden langs de Golf van Biskaje tot 30 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: perioden met zon, maar ook stapelwolken. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en vandaag kans op een bui. Middagtemperatuur circa 28 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vanuit het westen bewolking en geregeld buien. In het oosten schijnt eerst nog even de zon. Morgen verlaten de buien via het oosten Frankrijk. Vooral in de berggebieden ontstaan hier en daar zware buien. Ook komt er onweer voor. Middagtemperatuur vandaag uit eenlopend van 20 graden in het westen tot 25 in het oosten. Morgen alleen in de Provence nog temperaturen boven 20 graden. Mallorca en Ibiza: Zon afgewisseld met stapelwolken. Nu en dan een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Rustig nazomerweer met flinke zonnige perioden. In de Italiaanse Alpen en langs de kusten van de Ligurische Zee mogelijk een bui, verder droog. In*de nacht en ochtend in het noorden kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 20 graden in het noorden tot 28 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar ook stapelwol ken en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Malta: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 22 graden, landinwaarts ongeveer 25. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van onge veer 21 graden langs de Turkse west kust tot iets boven 25 langs de Turkse zuidkusten op Cyprus. Duitsland: Vandaag wolkenvelden en in het noor den en westen kans op een regen- of on- an der f weersbui. In het zuiden en M dan zon. Morgen van het v£nde N nemende bewolking. gVertele buiige regen, soms met olarrie G vandaag erg zacht met ma>jnde pend van 19 graden in Slee n tot 25 plaatselijk in het zj Zwitserland: Vandaag ny en dan zon enj~" plaatsen droog. Morgen I uit ,meer.:bewQlking.gevolg^ jlc/ regen, mogelijk met onwl temperatuur rond 19 grada. daag in de noordoostelijke|^X wat warmer. Oostenrijk: Vrij rustig en droog herfstvuM GP nige perioden. Morgen late Tirol meer bewolking en e& j j de kans op een bui. MiddaJuuc ongeveer 21 graden. *8£en Polen: 5 echte Zonnige perioden en droogs (op noorden en westen eerst 'worde: wolkjng en kans op een n maar wee'sbui. In de nacht en c op mist.Vrij zacht met mal^oP6 graden. Ie win. Tsjechië en Slowakije: e NPS Flinke zonnige perioden enjr weJ nacht en ochtend hier eLpn j Middagtemperatuur ongevf 1 komt Zon- en maanstanden Zon op 06.47 Zonavan Maan op 16.35 Maaniderwi Waterstand rhnnf IJmuiden Kafho01 Hoog 00.26 13.00 23» VTOej Laag 09.00* 21.00 OSerd i kir Weerrapporten 04 oktober 0'gn ^jg dat Eindhoven half be Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen regen z 5 LasPalmas licht bew. n7 Locarno Londen Luxemburg RA urnaal. muziel en. 00. 19.0 puntry 2.04 Ci 4.00 T, |uur ni 18.04 .20.0 licht bew. onbew half bew. Stockholm Warschau Wenen Buenos Aire Casablanca Johannesburg onbew Los Angeles licht bew New Orleans regen New York half bew. TalAviv onbew. Vancouver onbew. rmin| fe2 0< -f: Scholeksters zijn liefhebbers van mossels. Als de vissers te veel oogsten, lijden deze vogels 's winters honger. FOTO MARTON DE JONGE cs/TSLA& or n'A/ AZC//VT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10