ziet nieuwe groeimiddel Rover 400 als Weg en wiel Auto uit '93 blijkt al in '88 gebouwd De 3-liter auto komt rond het jaar 2000 Maak Huisman metamorfose Lancia Y Geslaagde het de dief lastig AUTO HOME Thomas Autobedrijf B.V. AUTO BOOT B.V. 4)1720- 3.28.48 De ambitieuze plannen van de Amerikaan Preston Tucker ondervonden in het midden van de jaren veertig veel tegenstand van de gevestigde namen in autostad Detroit. De voormalig politieagent, coureur en uitvinder wilde een qua techniek en vorm revolutionaire auto op de markt zetten, die de Amerikaanse autoindustrie op zijn kop zou zetten. Het plan leek te hoog gegrepen, maar toch slaagde Tucker erin zijn droom op wielen, de wonderschone Tucker Torpedo, in 1948 te presenteren. Daarna liep het alsnog fout, Tucker kwam niet verder dan 48 gebouwde Torpedo's en in 1951 was het hele avontuur definitief afgelopen. De overgebleven Torpedo's worden tegenwoordig gekoesterd als uiterst waardevolle kunstvoorwerpen. Eerder dit jaar werd een Tucker Torpedo (foto) tentoongesteld in het Museum of Fine Arts te Montreal. FOTO» REUTER IJ DAG 29 SEPTEMBER 1995 Prijsverlagingen Skoda en Subaru k kan niemand ontgaan zijn Ier hard gevochten wordt om |o's te verkopen, aangezien totale automarkt maar niet mhartig wil groeien. Een fd gevecht betekent lage prij- I. Na Ford. dat kort geleden één prijs voor drie verschil- le auto's kwam, brengen nu Subaru en Skoda goed ïws. Skoda hanteert al kleine jzen, maar bij de nieuwe Fe- kon er blijkbaar nog iets af. Rijklaar (inclusief alle afleve- ringskosten) is de prijs van de goedkoopste versie met 392 verlaagd, bij de pas toegevoegde Felicia stationwagon gaat er 642 af. Subaru haalt duizend gulden van de prijs voor zijn goedkoop ste Impreza-versies, met 1.6 li ter motor. Daarmee staat de voordeligste versie nu voor net geen dertigduizend gulden op de prijslijst. ford lanceert foefje tegen radiodieven [d heeft een autoradio laten [wikkelen die alleen in auto's ji dat merk past en zodanig is ;etuigd dat autodieven er ts aan hebben. De autofabri- ït beweert daarmee een ef- tieve anti-diefstalbeveiliging tebben. De nieuwe radio's i groter dan gebruikelijk, uit- tust met een afneembaar pa- pltje dat in een jaszak past, pen in gebruik te stellen via een code en een knippertekstje meldt dat alleen de eigenaar er gebruik van kan maken. Bepaal de uitvoeringen tonen ook nog het kentekennummer. Volgens Ford is dat voldoende om die ven te ontmoedigen en kans loos te maken. Deze maand worden Scorpio en Escort met de nieuwe audiosystemen uit gerust, in november ook de Fie- ieuwe editie Michelin 'zakspanningstabel' ider de eigenaardige naam Jcspanningstabel' heeft ban- nproducent Michelin een luwe editie uitgebracht van [jaarlijkse informatieboekje Pr bandenmontage en -span- ig. In de geactualiseerde ver sie staan de gegevens voor ruim 500 types van 35 automerken. Het (gratis) boekje kan worden aangevraagd bij Michelin, afd. Publiciteit, postbus 256,5150 AG Drunen. Drie weken eerder dan de bedoeling was heeft Rover zijn nieuwe 400-serie op de Nederlandse markt gebracht, al thans de eerste versie daarvan: de 5-deurs 416 Si. Met smart is het wachten nu op de uitbreiding van het 400- gamma, begin volgend jaar. Dan komt een 420 Dl diesel, komend voorjaar gevolgd door een 4-deurs sedan 420 in benzine- en dieselversie. Bij de eerste presentatie in En geland maakte de nieuwe 400 veel indruk met zijn uiterst ver fijnde weggedrag. Zowel veer- comfort als wegligging bleken op de bochtige Britse binnen wegen van zeer hoog niveau, de nieuwe door Rover ontworpen 1.6 liter motor bood daarbij pit tige prestaties. Op de wat rui mere wegen van Nederland, waar vlotter doorgereden kan worden, viel meer op dat de krachtbron zich net wat te veel laat horen. De behoorlijk luxueus uitgedos te 416 Si zal uiteindelijk het ba sismodel in de reeks zijn. Met een prijs van 37.990 lijkt Rover dan nogal hoog in te zetten, daar de 416 Si op het oog in for maat lijkt thuis te horen bij de compacte gezinsauto's van het slag Opel Astra/VW Golf. Hij is echter groter, met zijn wielbasis en lengte zit de 400 net onder de Mondeo/Vectra-achtigen en sluit eigenlijk perfect aan op de grotere Rover 600-serie. Met in gedachten het feit dat in dat hogere segment veel zakelij ke rijders zitten, denkt Rover Nederland voor de 400 veel be langstelling te krijgen vanuit de lease-markt, net als bij de 600. De importeur verwacht ambi tieus volgend jaar van de ge completeerde 400-serie rond de 3.000 auto's te kunnen afzetten, waarmee het marktaandeel aar dig zou worden vergroot. Overi gens lijkt het waarschijnlijk dat de wat langere 4-deurs sedan de mooiste en populairste versie wordt. Het Britse karakter moet ook bij de Rover 400 voorop staan, van daar dat in Nederland niet de (goedkopere) versies met 1.4 of 1.6 liter I londa-motor aangebo den worden. Natuurlijk prijkt binnenin de auto houtversie- ring. naast veloursbekleding met typerend Brits patroon. Maar ook in ander opzicht is de 416 Si luxueus, met standaard elektrisch bediende ramen en spiegels, centrale vergrendeling, airbag in het stuur, anti-diefstal startblokkering en meer. Voor de prijs van een grote mid denklasser krijgt men met de Rover 400 een weliswaar iets minder ruime auto, die daaren tegen is voorzien van een uit zonderlijk mooie basisuitrus ting. En natuurlijk een echte Rover-stijl, die gezien het suc ces van de Rover 600 veel aan trekkingskracht heeft. Onjuiste informatie leidt tot rechtszaak HAARLEM ARTHUR MAANDAG Wie een gebruikte auto koopt, kan voor het bepalen van de ouderdom niet zonder meer af gaan op de datum op deel 1 van het kentekenbewijs. Dat bleek onlangs tijdens een kort geding over een auto die jaren ouder bleek dan op het kentekenbe wijs stond. De Haarlemse waar nemend rechtbankpresident mr. J.J. Matthijsse beval vorige week een plaatselijk autobedrijf de wagen terug te nemen en de koopprijs aan de ontevreden klant te retourneren. De zaak speelde rond een auto van het merk Jeep. Een inwoon ster van Aerdenhout kocht deze wagen op 1 februari van dit jaar bij een Haarlems garagebedrijf. In de koopovereenkomst werd als bouwjaar '1993' vermeld, terwijl tevens werd gerept over 'huidige originele kilometer stand: 39.960'. Vervolgens ontstonden allerlei problemen met de wagen, waaronder ook brand in het motorcompartiment. Uiteinde lijk bleek uit onderzoek van de importeur, Chrysler Import, dat de wagen niet uit 1993 dateer de, maar uit 1988. Opk bleek er iets mis met de opgegeven kilo meterstand: die was in novem ber 1994 nog 60.000. De Jeep was via zogeheten pa rallelimport in Nederland inge voerd en op 19 november 1992 voor het eerst bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer ter keuring aangeboden. Overigens werd het exacte bouwjaar van de au to achterhaald aan de hand van het chassisnummer. Tijdens het kort geding voerde het garagebedrijf nog aan dat de auto in 1992 in nieuwe en on bereden staat was ingevoerd, maar dat verhaal wilde er bij de rechter niet in. Mr. Matthijsse wil nog wel aannemen dat er enige tijd zit tussen fabricage en verkoop, maar een periode van vier jaar lijkt hem niet aanne melijk. Ook vanwege de onjuiste opga ve van de kilometers vindt de rechter dat de autokoopster vol doende reden had de koopover eenkomst te ontbinden. Ze krijgt dan ook haar geld terug. Suzuki Alto voordeligste Uit een onderzoek van de Consumentenbond komt de Suzuki Alto naar voren als de goedkoopste auto in het da gelijks gebruik. Ruim hon derd populaire autotypen werden vergeleken wat be treft brandstofgebruik, on derhoud, reparatie, afschrij ving, rente, verzekering en belasting. De autokosten werden berekend na vijfjaar rijden en 80.000 kilometer op de teller. De Suzuki Alto GA kost per maand 517 gulden. Ook goedkoop zijn de Nissan Mi- cra 1.2 (631 gulden), de Su zuki Swift 1.0 (636 gulden) en de Peugeot 205 950 XE (637 gulden). In de groep kleine middenklassers is de Volks wagen Golf 1.3 CL het meest voordelig met 804 gulden. Bij de grotere middenklassers staat de Citroën BX 1.4 met 861 gulden op de eerste plaats. Qua brandstofver bruik komt de Peugeot 205 1.8 diesel het best naar vo ren. In de toptien van goed koop brandstofverbruik staan liefst negen diesels. Al leen de Subaru Vivio wist zich als benzine-auto op de zesde plaats te nestelen. fietsstrook redactie: Theo van der Kaalj buk in het verleden Er is in Duitsland onder de au tofabrikanten een soort presti- geslag gaande om als eerste een zogenoemde 3-liter auto uit te brengen. Dit is een auto die genoegen neemt met ge middeld drie liter brandstof per honderd kilometer (één op 33 dus) en daardoor minder uit laatgassen produceert. Het staat vrijwel vast dat dit alleen met een dieselmotor bereikt kan worden. De autoproducenten zeggen alleen met een dergelijke milieuvriendelijkere auto op de markt te kunnen komen, als zij bij de ontwikkeling ervan niet langer door de overheid wor den gehinderd. Daarom heb ben beide partijen kort geleden een akkoord gesloten. Onder de toezegging van de autopro ducenten dat zij in eigen land zullen blijven produceren, heeft de overheid beloofd de autoindustrie geen extra lasten op te leggen en haar niet verder aan tal van strenge regels te zullen binden. De 3-liter auto moet rond het jaar 2000 op de markt komen. Volkswagen gaat uit van een ongeveer 3,5 meter lange auto met voldoende ruimte voor vier personen, voorzien van een kofferruimte, met een rij- klaargewicht van minder dan 700 kilogram. Hiertoe zal op grote schaal gebruikt gemaakt worden van nieuwe, lichte grondstoffen. De motor moet een direct inge spoten diesel worden want die lijkt op dit moment als enige in staat een verbruik van 1:33 te realiseren. VW werkt aan diese linjectie met hoge druk, wat een 10 tot 15 procent lager ver bruik kan opleveren. Er wordt gesproken over 2000 bar in- spuitdruk, nog beduidend ho ger dan Mercedes onlangs noemde bij een totaal nieuwe dieselmotor voor zijn in 1997 te presenteren kleine A-model. Ook wordt er overigens ge werkt aan directe injectie bij benzinemotoren (in de cilin der, in plaats van in de inlaat). Verder zal VW de motoren meer afstemmen op grote trek kracht dan op hoog vermogen, waardoor ze gemiddeld zuini ger kunnen lopen. In de prak tijk gebruikt de klant niet het vermogen, maar de maximale trekkracht van zijn motor, zegt VW. Daarom komen er mul- tikleps motoren met veel trek kracht. Men verwijst naar con cerndochter Audi, wiens nieu we A4 1.8 vijf kleppen per cilin der heeft. Zoiets gaat VW blijk baar overnemen. Een traploze automatische ver snellingsbak kan de verbruiks- waarden verder verbeteren. Ook zullen een gunstige lucht- weerstand van de auto en het met 20 procent terugbrengen van de rolweerstand van de banden meespelen. Dergelijke maatregelen ten gunste van het milieu gaan echter niet ten koste van het rijcomfort, aldus VW. Op de autoshow van Frankfurt liet een andere Duitse produ cent, Opel, aan de hand van twee studies zien hoe dicht men al bij de nagestreefde '3-li- ter auto' is. Daar stond een Eco 3, een Corsa met veel kunststof Het stadsautootje Opel MAXX is nu nog experimenteel. foto opel delen en een 1.7 liter turbodie selmotor met vier kleppen per cilinder en directe dieselinspui ting. Met deze motor haalt de Eco 3 volgens de producent een verbruik van gemiddeld 3,4 liter per 100 kilometer en zelfs 2,61/100 km bij een snelheid van 90 km/uur. Veder toonde Opel nogmaals de stadsauto studie MAXX, nu inclusief een bijpassende, zuinige 1.0 liter 3- cilinder benzinemotor. De 650 kilo wegende MAXX verbruikt daarmee bij een constante snelheid van 90 km/uur slechts 3,9 liter benzine op iedere 100 kilometer. tweewieler bv Gazelle Batavus Union Levendaal 76 Leiden Tel: 131515 Maak het de fiet sendief zo lastig mogelijk, zo pro pageert de stichting ART, een samenwerkingsverband van ANWB, RAI en verzekeraars. In een kleine, gratis verkrijgbare brochure wordt uiteengezet hoe het stelen van een fiets is te voorkomen. De fietser krijgt het advies om alleen fietssloten te gebruiken met ART-keurmerk. De stich ting laat sloten testen bij het onafhankelijke keuringsinsti tuut TNO. Inmiddels zijn er in Nederland 50 goedgekeurde sloten op de markt. Als basis voorziening is een ringslot uit stekend, omdat in de praktijk blijkt dat fietsendieven grote moeite hebben om dit open te krijgen. Om te voorkomen dat de dief de fiets mee naar huis neemt en daar aan het ringslot gaat prutsen, is een extra beu gel- of kettingslot nodig om de fiets aan paal, hek of brugleu- AMSTERDAM Volgend jaar komt de 'luxe Fiat- dochter' Lancia met een opvol ger voor de Y10 op de markt. De kleinste Lancia is compleet ver anderd en heet voortaan alleen nog maar Y (van Ypsilon). Als basis diende de Fiat Punto, waardoor de nieuwe Y ten op zichte van zijn voorganger 30 centimeter langer is geworden (nu 3,72 meter) en 18 cm breder (nu 1,69 meter). De Lancia-mini zal derhalve flink meer binnen ruimte bieden. Hij wordt geleverd in drie uit rustingsniveaus en er is keus uit twee benzinemotoren. Naast de beproefde 1.2 liter FIRE-motor met zijn 60 paardekrachten komt er ook een gloednieuwe 1.4 liter motor. Die ademt door drie kleppen per cilinder en le vert 80 pk. In de nieuwe Fiats Brava en Bravo, die dezer dagen op de markt komen, toont deze 1.4 motor zich een zeer prettige, soepele krachtbron die zeker ook in de Ypsilon goed tot zijn recht zal komen. Naast de twee motoren is er keus uit drie verschillende transmissies: een handgescha- kelde 5- of 6-versnellingsbak en een elektronisch geregelde con tinu variabele transmissie (CVT), de traploze automaat van Van Doorne. De Fiat-groep maakt er tegen woordig een gewoonte van om met originele, aantrekkelijk au to's op de markt te komen en ook de nieuwe Ypsilon is daar weer een voorbeeld van. De ontwerpers hebben er echt iets moois van gemaakt met veel aandacht voor design en mate riaalkeuze. Een zeer opvallend detail is het dashboard, waar het Lancia Style Center heeft gekozen voor een centrale plaatsing van de meters, in het midden dus, recht boven de middenconsole. Hoewel de Nederlandse specifi caties nog niet exact bekend zijn, meldt de fabrikant dat de nieuwe kleine Lancia een rijke uitrusting meekrijgt en de nodi ge veiligheidsvoorzieningen als een airbag, gordelaanspanners en een veiligheidsstuurkolom. Goedgekeurde sloten zijn herken baar aan dit ART-keurmerk. ning te verankeren. De brochure 'Fietsendiefstal? Dat pikken we niet langer' ligt klaar bij 3.000 fietsvakhandela- ren in het land. Petfles De fietsersbond ENFB verkoopt nuttige accessoires die niet overal in fietsenwinkels te koop zijn. Zo is er een petfleshouder die de plaats kan innemen van een normale bidonhouder aan de framebuis. In plaats van de gebruikelijke halve liter in de bidon kan de fietser met deze houder anderhalve liter drank meetorsen. De hoogte is verstel baar, waardoor alle soorten fles sen van een tot anderhalve liter passen. Prijs 17,50, leden 13,50. Wie het land heeft aan agressie ve honden onderweg kan de aanschaf van een honden ver schrikker, een 'dazer', overwe gen. Deze produceert een voor mensen onhoorbare hoge piep toon, die echter voor honden dermate onaangenaam is dat ze met de staart tussen de poten afdruipen. Met succes beproefd op hofhonden in diverse lan den. De praktijk wijst overigens uit dat er ook onder honden doofheid voorkomt. De dazer werkt op batterijen. Prijs'/ 75, leden 65. Bestellen via tel. 03480 - 23119. Weversbaan 12, 2352 BZ Leiden Tel. 01720-41689 Wegwerkzaamheden ^erzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, jjjnengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen 2! ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Haarlem (A 5) ?|ssen Geuzenveld en Rottepolderplein. Leiden - Bodegraven (Nil) Éssen Alphen a/d Rijn en Bodegraven, avond en nacht. Alkmaar - Amstelveen (A 9) 'issen Amstelveen en Badhoevedorp, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) $ssen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Amsterdam - Amersfoort (A 1) issen Baam en Hoevelaken, overdag. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Issen Nieuw Vennep en Leiderdorp, avond en nacht. - Pr. Hendrikstr. 99 - Alphen a/d Rijn St. Jacobsgracht 10-18 Leiden 071-121560 nabij Doezastraat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9