Bill Clinton bespreekt nu kwestie-Syrië Oppositie Israël bereidt zich voor op 'mini-Bosnië' Willy Claes: Uitbreiding NAVO is geen bedreiging voor wie dan ook Buitenland "iangkoks smeerpoetsen morden eindelijk schoon linton is bezorgd over evolgen proces-Simpson Amerikaanse soldaten voor Japanse rechtbank Tom Hanks in Showbiz 555? Kolonel Gaddafi komt Andreotti te hulp Spraakmakender dan ooit! Alleen in Weekblad Privé IJDACj 13 bhP I tMbhK 133b IcTaggart Frans Polynesië uitgezet gEETE» De Franse autoriteiten hebben gisteren bekendge- (aakt dat zij de mede-oprichter van Greenpeace, de Canadees avid McTaggart, en een andere milieu-activist, de Australiër hris Robinson, van Tahiti hebben verbannen. Het tweetal was giet het zeiljacht Vegade twaalf-mijlszone rond het atol lururoa binnengevaren dat de Fransen tot verboden gebied -(tbben verklaard in verband met de te nemen kernproeven. ionderden doden in Sierra Leone v jETQWNBij gevechten woensdag tussen guerrillastrijders en [t leger van het Westafrikaanse Sierra Leone zijn volgens rege- dgsbronnen ten minste vierhonderd rebellen omgekomen. De rijd had plaats bij Bathurst, ruim 150 kilometer ten zuidoosten in de hoofdstad Freetown. Over verliezen aan de zijde van de geringstroepen werden geen mededelingen gedaan. teun voor Mugabes homo-campagne [rare» Zimbabwaanse parlementariërs hebben zich gisteren •hter de campagne tegen homoseksualiteit van hun president (ibert Mugabe geschaard. Een parlementslid stelde voor homo- jksuelen in quarantaine te plaatsen en een ander kwam met |n plan voor anti-homo-onderwijs op scholen. IA wil af van lastige passagiers inden» British Airways wil internationaal maatregelen tegen issagiers die gewelddadig gedrag vertonen, veelal na te diep in rdt glaasje te hebben gekeken. „We willen van ze af voordat het i jn epidemie wordt", zei een woordvoerder gisteren. BA heeft Zj politie van zo'n honderd luchthavens aangeschreven met het irzoek op te treden tegen lastige passagiers. 1 j 'rachtauto enkele decimeters langer mussELDe toegestane lengte van vrachtwagens op de Europe- J Iwegen wordt vergroot van 18,35 naar 18,75 meter. Dat heb- i tn de Europese ministers van transport gisteren in Brussel be- ttten. De nieuwe internationale norm wordt in 2007 definitief kracht. De toegestane maximumbreedte gaat van 2,50 naar 55 meter. Koelwagens mogen 2,60 breed zijn. Over de maten ^or vrachtwagens is jarenlang gesteggeld. snelle Bangkokse 'taxi' voor de korte afstand. Het afgebeelde mplaar is weliswaar speelgoed, maar lijkt sprekend op een echte vtuk. FOTO HANS VAN WEEL ^|RLEM RONALD FRISART k weer een sprankje hoop Ir het door verkeersdrukte en bijbehorende luchtvervuiling ilaagde Bangkok. Voor de '-tuks, gemotoriseerde drie- ajl-taxi's die de Thaise hoofd- d overdekken als een zwerm i/ izels, is een alternatief op nst: elektrische tuk-tuks. verkeersoverlast in Bangkok Jterucht. Hele drommen S'knemers moeten tegen- prdig om vijf uur opstaan in hoop om half negen of ne- 1 uur bij hun baas te arrive- s. Daarnaast zorgt het gemo- ■seerde verkeer voor een flgzamerhand ondraaglijke _Jitvervuiling. Een flinke bij- ige daaraan leveren de tuk- is. —tien jaar geleden was het de Joeling de knetterende drie- I Iers te verbannen. Daarvan et echter nooit gekomen. Nu t de grote ommekeer echter log aanstaande. Deze week ldde het Britse persbureau iter dat de Amerikaanse idigd aan de Thaise milieu- I uister, Yingpan Manasikarn. door batterijen aangedre- trio gaat een paar maanden afdraaien. Daarna moet de iduktie van elektrische tuk- s op grotere schaal ter hand rden genomen, ïwege de walm die ze uitsto- zijn de conventionele drie- K Iers gehaat, maar tevens zijn g fantastische transportmid- plaatsnemen en zich over korte afstanden snel en niet eens zo oncomfortabel laten ver voeren. De kleine tuk-tuks kun nen zich namelijk door opstop pingen en kleine straatjes wur men waar gewone taxi's de strijd moeten staken. Daarbij komt nog dat de tuk- tuk-bestuurder, niet zelden een arme sloeber uit Noordoost- Thailand, geregeld het maxima le uit zijn karretje probeert te persen. Heeft hij het echt op zijn heupen, dan is het voor de passagiers zaak zich uit alle macht schrap te zetten. Want de driftig aan de versnel lingspook rukkende bestuurder kent in zo'n geval geen genade. Hem tot voorzichtigheid ma nen, heeft weinig zin. Zelf heb ik het enkele malen geprobeerd, om prompt de verzekering te krijgen dat het heus „no pro blem" was. Scheurend door de wirwar van straatjes tussen Suk- humvit Road en New Petchabu- ri Road werd het me ook weer eens iets te gortig. Maar dat zag ik volgens de chauffeur ver keerd. „No problem, mister", lachte hij breed terwijl hij zijn hoofd naar me omdraaide en een aanstormende auto niet zag. Met een machtige zwiep aan het stuur wist hij nog net de dans te ontspringen. Maar hele maal op mijn gemak was ik toch niet toen we plotseling niet meer op drie wielen voortraas den maar nog slechts op twee. Benieuwd of die nieuwe elektri sche tuk-tuks net zo veel paar- dekrachten kunnen ontwikke len als hun knetterende broer tjes. ANGELES AFP-Rtr Amerikaanse president Bill nton is „ongerust" over de fntuele raciale gevolgen van proces tegen de Amerikaan- ex-profvoetballer O.J. Simp- (46). Clinton zei gisteren te Den dat O.J. niet tot een mbool" uitgroeit, linton reageerde voor de J C-televisie indirect op het tpleidooi van Johnnie Co- an, de hoofdadvocaat van de 1 een dubbele moord ver- :hte O.J.. Cochran zei giste- idat zijn cliënt het slachtoffer van het racistische politie- ros van Los Angeles. De ad- pat eiste de vrijlating van de 'profvoetballer, die ervan KIRYAT ARBA-PSAGOT AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT „De slechtste overeenkomst die ooit is gesloten", zegt Zvi Katzover zonder een spoor van twijfel. Het gisteren met veel fanfare ondertekende Oslo-2 akkoord bezorgt de burgemeester van de nederzetting Kiryat Arba en de Is raëlische gemeenschap in de naburi- ge Palestijnse stad Hebron nu al nachtmerries. Woensdagavond heeft hij voor het eerst een blik mogen werpen op de kaart die aangeeft hoe de omgeving van zijn bestuursgebied er straks zal uitzien. Het was erger dan hij ver wachtte. „Iedere Arabier die daar zin in heeft kan straks vanaf zijn dak elke jood in Hebron doodschieten zonder dat het leger iets tegen de daders kan ondernemen." Maar het geweld zal zich niet beper ken tot de Westelijke Jordaanoever, voorspelt hij. „Eerst hebben Rabin en Peres de Gazastrook en Jericho opge geven. Nu is de rest aan de beurt. Dit nieuwe akkoord is niet alleen gericht tegen de nederzettingen, maar tegen heel Israël. Plaatsen als Ra'anana en Kfar Saba, in de buurt van Tel Aviv, krijgen nu ook hun deel want ze liggen vlak bij Palestijnse steden die straks onder de autonomie vallen". Protesten van kolonisten en rechtse politieke partijen hebben de onderte kening van Oslo-2 niet kunnen tegen houden. Maar dat betekent allerminst dat het verzet nu is gebroken. Wijzend in de richting van Hebron, waarvan de buitenwijken zijn vastgebouwd aan Kiryat Arba, zegt Katzover dat de kolo nistenbeweging niets zal ondernemen zolang het leger de hele stad beheerst. Dat zal nog een half jaar het geval zijn. Daarna wordt Hebron als laatste van de Palestijnse steden ontruimd. Al leen bij de joodse enclaves in het cen trum en langs twee nieuw aan te leg gen wegen naar Kiryat Arba zal een mi litaire aanwezigheid worden gehand haafd. De Palestijnse politie zal orde en rust moeten bewaren in de rest van de stad en de omliggende dorpen, maar op gehoorzaamheid van Katzover en zijn politieke geestverwanten hoeven de 'terroristen in uniform' niet te reke nen. Kolonistenleiders zijn druk bezig hun zaken te organiseren. Er zijn re- cruteringskantoren geopend waar vrij willigers uit Israël en de bezette gebie den zich kunnen aanmelden als veilig heidspersoneel, want 'als de regering niet voor bescherming zorgt zullen we het zelf moeten doen". Katzover zegt dat de vrijwilligers in Hebron in het gat zullen springen dat het leger achter laat. „Iedere militaire installatie die de soldaten opgeven zal worden bemand door vrijwilligers." In de nederzetting Psagot, ten zuid oosten van Ramallah, bevestigt Yechiel Leiter dat er vrijwilligers worden gere- cruteerd. Leiter is woordvoerder van de Yesha-raad, de kolpnistenraad van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza strook. Maar de suggestie dat er een joodse militie in de maak is, wijst hij met kracht van de hand. Het bezetten van militaire installaties komt volgens hem niet in de plannen voor. „Als het leger zich straks heeft terug getrokken uit de Palestijnse bevol kingscentra onstaat er voor ons een ge vaarlijke situatie. De nederzettingen zijn zo gelegen dat het reizen door ge bieden waar de zogenaamde Palestijn se politie het voor het zeggen heeft niet kan worden voorkomen. De vrijwilli gers zullen ervoor zorgen dat hijvoor beeld mijn vrouw veilig naar het zie kenhuis in Jeruzalem kan en dat mijn kinderen veilig naar muziekles kunnen reizen." Dat het geweld zal toenemen staat voor Leiter als een paal boven water. Hij voorspelt zelfs een 'mini-Bosnië'. De Palestijnen, zegt hij. hebhen er alle belang bij dat de zaak uit de hand loopt. Op die manier zal de regering onder druk komen om nederzettingen te ontmantelen als volgend jaar de be sprekingen over de definitieve status van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook beginnen. „Dat Rabin en Peres, ondanks hun beweringen van hel tegendeel, een Palestijnse staat na- treven staat voor mij vast. Ze hebben de PLO daarvan al lang zwanger ge maakt." De Amerikaanse president Bill Clinton zal vandaag, een dag na de ondertekening van een historisch vredesak koord tussen Israël en de PLO, de kwestie-Syrië bespre ken met de politieke leiders van Jordanië en Egypte. WASHINGTON Rtr-GPD Clinton heeft een ontmoeting met koning Hussein van Jorda nië en president Hosni Mu barak van Egypte op het pro gramma staan. Pogingen om de onderhandelingen tussen Israël en Syrië en tussen Israël en Li banon nieuw leven in te blazen staan hoog op de agenda. „Een nieuw Midden-Oosten is in de maak", zei PLO-voorzit- ter Yasser Arafat gisteren. „En dit nieuwe Midden-Oosten zal niet af zijn totdat we slagen in het spoor Syrië en het spoor Li banon." De Israëlische premier Rabin riep de leiders van Syrië en Libanon op de vredesbespre kingen te hervatten. Maar de Is raëlische ambassadeur in de VS, Itamar Rabinovitch, zei dat Sy rië een meer open, directe stijl van onderhandelen nodig heeft als het een doorbraak wil in de gesprekken. De Syrische minister van bui tenlandse zaken was gisteren in de Amerikaanse hoofdstad, maar weigerde ondanks een uitnodiging van Clinton naar het Witte Huis te komen. De Palestijnen in de Gaza strook en op de Westelijke Jor daanoever konden op de histo rische dag niet naar de rest van Israël. Israël besloot tot afgren deling van de Palestijnse gebie den nadat zijn geheime dienst (Mossad) de mogelijkheid van terroristische aanslagen meld de. In Hebron, waar het Israëli sche leger de controle over een deel van de stad behoudt, had een algemene staking plaats uit protest tegen de ondertekening. De Islamitische Jihad en Harnas hadden tot de staking, waaraan slechts gedeeltelijk gehoor werd gegeven, opgeroepen. De radi cale groeperingen van Palestij nen zijn tegen de vredesakkoor den. Hun stakingsoproep gold voor drie achtereenvolgende dagen. Ook joodse tegenstanders van het autonomie-akkoord kozen Hebron uit voor een protest. Ul tra-religieuze joden uit omlig gende nederzettingen arriveer den met bussen in Hebron. Vol gens Palestijnen vernielden zij minstens vier auto's en gooiden de ruiten van huizen in. Twaalfjarig meisje verkracht LONDEN AP Soeks opgelucht dat Humphrey terug is ties naar Humphrey, die dins dag na drie maanden vermist te zijn geweest bij de ambtswo ning van de Britse premier ge zond en even dik als altijd te rugkeerde. In de boodschap met als aan hef „Verklaring door Soeks, de Eerste Kat" zei Soeks verontrust te zijn geweest door de verdwij ning van Humphrey. Kater Humphrey is veilig terug op Downing Street 10 en Soeks, de kat van het Witte Huis, haalt opgelucht adem na maanden in spanning te hebben gezeten over het lot van zijn Britse colle ga. In een officiële verklaring via het perskantoor van het Witte Huis stuurde Soeks zijn felicita- Vanavond om 21.35 uur bij... Japanse aanklagers hebben drie Amerikaanse mariniers in staat van beschuldiging gesteld van wege de ontvoering en ver krachting van een 12-jarig meis je. Het Japanse persbureau Kyo- do en het televisiestation Fuji meldden vandaag dat hierdoor de weg vrij is gemaakt voor be rechting van de militairen door een Japanse rechtbank. De aan klacht betekent dat de Ameri kaanse militaire autoriteiten de mariniers moeten overleveren aan de Japanse politie. De Amerikanen hadden dat tot dusverre geweigerd vanwege een clausule in de bilaterale sta tus over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Japan. Daarin staat dat de VS hun ei gen militairen niet hoeven uit te leveren aan de Japanse politie, tenzij ze formeel in staat van beschuldiging zijn gesteld. Vooral op het eiland Oki nawa, waar 24.000 van de in to taal 44.000 Amerikaanse solda ten in Japan zijn gelegerd, ont stond grote woede na de ver- wordt beschuldigd in juni 1994 zijn ex-vrouw Nicole Brown (35) en haar vriend Ronald Goldman te hebben vermoord. „Ik ben bezorgd. En ik hoop dat het Amerikaanse volk hem niet het symbool laat worden van de grootste raciale kwestie in ons land", aldus Clinton in een interview met NBC. Het proces tegen O.J loopt op zijn eind. Openbaar aanklaag ster Marcia Clark zal vandaag ingaan op het betoog van Co chran, waarna de twaalf juryle den - in meerderheid zwart - zich zullen afzonderen en aan de beraadslagingen beginnen. Die kunnen enkele weken in beslag nemen. BRUSSEL ALYKNOL Willy Claes tijdens de persconfe rentie naar aanleiding van het lang verbeide rapport over de uit breiding van de NAVO: „De alli antie is en blijft een defensieve organisatie." CORRESPONDENT Bij uitbreiding van de NAVO 'zal er geen sprake zijn van winnaars of verliezers'. Landen die geen lid kunnen of willen worden, zullen niet worden 'gemarginaliseerd'. Dat geldt vooral voor Rusland. Met die woorden presenteerde secretaris-gene raal Willy Claes van de NAVO gistenniddag in Brussel het lang verbeide rapport over de uitbrei ding van het bondgenootschap. „Uitbreiding van de NAVO", aldus Claes, „is geen bedreiging voor welk land dan ook". De NAVO is op niets anders uit dan het vergroten van de veiligheid in heel Europa 'inclusief Rus land'. Het is dan ook niet voor niets, zei Claes, dat de NAVO Rusland deze week een aanbod heeft gedaan voor specifieke politieke consultaties en wederzijdse informatie over problemen. Ten op zichte van Rusland wil de NAVO 'een politiek zonder verrassingen ontwikkelen'. De Russische ambassadeur in Brussel, Vitaly Tsjoerkin, die gisteren samen met de 25 andere 'vredespartners' van de NAVO het rapport over uitbreiding van het bondgenootschap in ont vangst nam, toonde zich in een eerste reactie nogal kritisch. Volgens Tsjoerkin komt het stuk niet tegemoet aan de in de afgelopen weken door Rusland geuite zorgen over een 'Koude Vrede' in Europa, die op een dag kan uitdraaien 'op het losbarsten van het vuur van een oorlog'. Claes drukte Tsjoerkin op het hart eerst het rapport terdege te bestuderen voordat hij nieuwe uitspraken zou doen. Van de kant van de NAVO krachting van het meisje. Plaat selijke leiders en burgers eisten sluiting van de Amerikaanse ba ses. Overigens tekenden de VS en Japan woensdag een nieuw ak koord over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Ja pan. Tokyo verhoogde zijn bij drage om de Amerikaanse troe pen in lapan te houden van 4,8 miljard dollar per jaar tot 5 mil jard. Bij die gelegenheid beloof den de Amerikanen ook nieuwe maatregelen te nemen om te voorkomen dat de eigen militai ren misdaden begaan. De Amerikaanse comman dant op Okinawa heeft volgen de week woensdag uitgeroepen tot 'dag van bezinning'. De hele dag zal gesproken worden over het gedrag van de militairen en de gevoelens van de lokale bur gers ten opzichte van de solda ten. „Dit is niet zomaar iets, maar een eerlijke poging om onze aanwezigheid als verte genwoordigers van het Ameri kaanse volk in een vreemd land te bekijken", zo stelde de com mandant. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Wie je echte vienden zijn, daar kom je achter in tijden van nood. Dit gaat gaat ook op voor de Italiaanse ex-premier Giulio Andreotti, die op het moment dat hij zich moet verdedigen te gen de beschuldiging een hand langer te zijn geweest van de maffia, steun krijgt van nie mand minder dan kolonel Muammar Gaddafi. De Libische leider heeft aan geboden alle kosten van de ver dediging van Andreotti te beta len, op voorwaarde, zo laat het persburo Jana weten, dat de senator voor het leven dit aan bod accepteert. Andreotti, weer terug in Rome na de eerste zit ting van het proces in Palermo, heeft nog niet gereageerd, maar zal de geste ongetwijfeld waar deren. Hij heeft in het verleden immers talloze malen, dikwijls in hoedanigheid van minister van buitenlandse zaken, zijn Li bische vriend verdedigd. Ook in de jaren '80, toen Gaddafi voor de VS volksvijand nummer één was, hlcef An dreotti voorstander van een dia loog. Toen de Amerikanen in 1986 Tripoli bombardeerden als vergelding voor een aanslag op een discotheek in Berlijn en de Libiërs vervolgens raketten af vuurden op een Amerikaans ra darstation op het Italiaanse ei landje I^mpedusa, probeerde Andreotti het isolement van Gaddafi te doorbreken. Zelfs na de aanslag op de Jumbo van Pan Am, die Libië zware - en nog steeds van kracht zijnde - sancties opleverde, bleven de contacten tussen beiden intact. Na de val van de Berlijnse Muur en het uitbreken van de corruptieschandalen in Italië, namen de officiële contacten af. Andreotti zag echter nog gere geld kans zijn vriend op te zoe ken. De Italiaanse ex-premier heeft vrijwel nooit iemand bij voorbaat uitgesloten van zijn vriendenkring. Saddam Hus sein, Deng Xiaoping, lasser Arafat en Gaddafi konden op evenveel aandacht rekenen als Henry Kissinger, paus Johannes Paulus II of Michail Gorbatsjov. zal in ieder geval alles worden ondernomen om de relatie met Rusland te versterken. In het rapport komt alleen het vraagstuk van het 'hoe en waarom' van uitbreiding aan de orde. De beantwoording van de vraag naar het 'wie en wanneer' is van later datum. Hoe dan ook zal de NAVO 'van geval tot geval' beslissen of een land A of B tot het bondgenootschap kan worden toege laten. „Het is aan de zestien lidstaten van de NAVO om een land uit te nodigen", benadrukte Claes. Bij de uitbreiding van de NAVO zal het bondge nootschap, aldus Claes, nauwlettend de ontwik kelingen bij de uitbreiding van de Europese Unie in de gaten houden. Een parallel-lidmaatschap is niet nodig, maar een uitbreiding van de EU kan wel 'een impuls voor de NAVO betekenen'. Daarbij schuilt een aanzienlijke adder onder het gras. Claes noemde het gisteren ondenkbaar dat een EU-lidstaat op een gegeven moment wel volwaardig lid wordt van de Westeuropese defen sie-organisatie WEU, maar niet van de NAVO. Dat zou namelijk kunnen betekenen dat het bondgenootschap op een kwade dag te hulp wordt geroepen voor een niet-NAVO-, maar wel- WEU-lid. Claes sloot dat laatste ten enenmale uit. Deze situatie zal zich in eerste instantie niet zo zeer voordoen bij eventuele nieuwe leden uit Midden- en Oost-Europa, die maar al te graag bij 'alles' willen horen. Het geldt meer voor de op 1 januari dit jaar tot de EU toegetreden landen Fin land, Zweden en Oostenrijk. Claes noemde deze landen niet bij name, maar dat was des te opval lender. Palestijnse betogers op de Westelijke Jordaanoever vernielen een hek uit protest tegen de ondertekening van het Israëlisch-Palestijnse akkoord. FOTO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5