'Groene Hart-show' moet mago minister opkrikken HET GEHELE OEUVRE. Ballon vlucht rond de wereld Hagenaar stiefkind van de Randstad 0 Rijnland Mobiel wil forens verleiden tot carpooling stoiftenbeeh ujuoncentrum Randstad Parkeerautomaten ïog op zomertijd °°f 7 Q Oceanium in Blijdorp IIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 N BRANDENBURG. 071-356484. PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071-356481 Wee maanden praten over toekomst hart van Holland HAAG JAN KUYS it fanfaregeschal begint milieuminister De Boer op 9 tober haar campagne om alsnog het stempeltje 'ge- ardeerd hoedster van ons milieu' te krijgen. Die dag gint in Alphen aan den Rijn de grootse 'Groene Hart- ovv' van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij - Ordening en Milieu (VROM). Twee maanden lang mo- i liefhebbers van groen en rust zich onderdompelen in ttige illusies van hoe mooi het leven ooit kan zijn. heids Lijn door het Groene Hart betekenden evenzoveel directe aantastingen van het milieu. Het kabinet gaf in deze gevallen de voorkeur aan de ontwikke ling van de economie boven de bescherming van het milieu. Mevrouw De Boer bleef aange schoten achter. Toen al moet het idee hebben geleefd om de discussie over de toekomst van het Groene Hart aan te grijpen als een uitsteken de gelegenheid voor een come back. De bewindsvrouwe werd daarbij geholpen door vooraan staande planners van de ruimte, GS REDACTEUR Boer heeft het Groene Hart thema genomen om haar leukte milieu-imago weer beetje op te vijzelen. Sinds tr aantreden heeft de PvdA- uvve, die de naam heeft een er dan bekwaam bestuurster hjn, op milieugebied enkele len op een verschrikkelijke ze het onderspit gedolven, aanleg van de A73 in Lim- rg, de uitbreidingsplannen Schiphol en de voorlopige :ékeuze voor een Hoge Snel- die in een nabij verschiet het Groene Hart zagen als een fan- tastisch stadspark voor de Randstad. Immers, het gebeurt allemaal in de Randstad, daar komen mensen uit heel Europa naar toe. Daar willen ze wonen en recreëren. Daar ligt het werk en het geld. 'Nee,' zei de minis ter, 'ik kies voor een duurzame, groene inrichting van het ge bied.' Aldus kan zij later altijd zeggen een heuse milieu-minis ter te zijn geweest. Over de wijze, waarop het Groene Hart groen kan blijven, gaat de komende tijd de grote VROM-show. Vanaf 9 oktober praten gemeente-, provincie- en rijksmedewerkers twee we ken lang over het 'ontspannen' hart (natuur en recreatie), het 'agrarisch' hart (natuur en land bouw) en het 'sportieve' hart (recreatie en landbouw). Daar na mogen belangenorganisaties drie weken lang discussiëren over het welzijn van vlinders, koeien en joggers. De deskundi gen komen uiteraard ook nog aan het woord en op 9 decem ber volgt een grootse afsluiting van het Groene Hart-spektakel. Duidelijk is dat VROM niets aan het toeval overlaat. De echt 'pijnlijke' onderwerpen in de Groene Hart-discussie komen op z'n best slechts zijdelings aan de orde. Over noodzakelijke woningbouw, de mogelijkheden vor bedrijvigheid en goede, snelle transportverbindingen zal het niet indringend gaan. De regie van VROM laat dat niet toe. De minister wil een heuse milieu-minister zijn en praten over blijvend groen. Andere be langen, de belangen van inwo ners van het Groene Hart, wo ningzoekenden, forensen en anderen, blijven nog even on besproken. Dat soort belangen kan de mooie droom van een groen Hollands Hart alleen maar verstoren. )TTERDAM GPD et Parkeerbedrijf Rotterdam BR) heeft de afgelopen week ïizenden guldens schade op- ilopen omdat niet alle par ierautomaten op wintertijd jn overgeschakeld. Het par- lerbedrijf zal de schade ver- ilen op de leverancier van de jparatuur, het bedrijf TMS in aarlem. TMS heeft opdracht ikregen om de automaten zo iel mogelijk alsnog op win- rtijd te zetten. PBR-directeur ing. G. chopman weet niet hoeveel an de 250 automaten nog op bmertijd staan. Maandag lerd al geconstateerd dat een eel van de automaten als ge volg van een software-defect niet op wintertijd is overge schakeld. Schopman: „We hebben TMS toen ingelicht. Ik ging ervan uit dat het daarmee in orde was." Parkeren bij een automaat die op zomertijd staat kan een flink voordeeltje opleveren. Het uurtarief in de 'A-gebie den' bedraagt vier gulden. Ie mand die om twee uur een kwartje in de automaat gooit, kan voor dat geld tot even na drieën blijven staan. Dat levert dus epn besparing van vier gulden op. Schopman laat uit rekenen hoeveel schade het PBR nu precies heeft opgelo pen. DEN HAAG «ANP De Hagenaars komen er bekaai der bij hun gemeente af dan de inwoners van de andere drie grote steden. Het Haagse ge meentebestuur besteedt uit de algemene middelen nog maar 2232 gulden per inwoner per jaar. Dat is 115 gulden minder dan wat Amsterdam, Rotterdam en Utrecht gemiddeld per inwo ner uitgeven. En dat bedrag gold al als krap. „Inmiddels is Den Haag feite lijk bnder dat minimum te rechtgekomen", gaf een woord voerder toe. Maar de financiële toestand van de gemeente is dan ook onverkort treurig. Net als vorig jaar kampt de stad met een tekort van ruim 180 miljoen gulden. Opnieuw moet de Arti kel 12-status worden aange vraagd. Dat blijkt uit de begro ting voor 1996, die vrijdag wordt gepresenteerd. Den Haag heeft eigenlijk 210 miljoen gulden tekort, maar gaat zelf 30 miljoen gulden be zuinigen op gemeentelijke sub sidies (zeven miljoen), arbeids voorwaarden gemeentelijk per soneel (tien miljoen) en beëin diging van gemeentelijke taken (dertien miljoen). Toch is men in de armlastige Hofstad niet geheel ten einde raad. „Waar de eigen mogelijk heden van de gemeente zijn uit geput, weet het college zich ge steund door het rijk, particulier initiatief en private beleggers. Zo belopen de investeringen in het nieuwe centrum bijna drie miljard gulden." Stoutenbeek Wooncentrum vormt sinds jaar en dag het toonbeeld van een fascine rende woonwereld van chique klassiek tot gewaagd design. De gehele wereldtop is aan wezig. De Leolux kollektie staat de gehele maand oktober bij Stoutenbeek in het middelpunt van de belangstelling. ndag loktober zijn wij geopend in Beverwijk. De Ultieme Kollektie van Leolux: 'Als 't minder met de auto kan, doe het dan' is de slogan die weggebruikers moet bewegen de auto eens te laten staan. foto loekzuyderduin LEIDEN RUDOLF KLEUN Het autoverkeer verminderen door forensen te verleiden tot carpooling, het gebruik van de fiets of het openbaar vervoer. Dat is de doelstelling van de stichting Rijnland Mobiel die gisteren in Leiden officieel van start is gegaan. Gedeputeerde T. Jansen van verkeer en vervoer onthulde daartoe het logo van de stichting. Rijnland Mobiel is een initia tief van de gemeenten Leiden, Alphen en Katwijk en de Kamer van Koophandel Rijnland. Sub sidies van Verkeer en Water staat en de provincie zorgen voor een financiële basis. Het werkgebied stemt overeen met dat van de Kamer van Koop handel. De stichting gaat bedrij ven actief benaderen om ze te wijzen op de alternatieve ver voersmogelijkheden. Inmiddels lopen er al projecten op de be drijfsterreinen Grote- en Barre Polder in Zoeterwoude, 't Heen in Katwijk en Rijnhaven en Mo lenwetering in Alphen. Hoofdingenieur-directeur L. Bouter van het ministerie van verkeer en waterstaat gaf giste ren al aan dat als het aan de mi nister ligt binnen enkele jaren vijftig procent van de bedrijven een vervoersplan voor het per soneel ontwikkelt. Bouter liet bovendien blijken dat Verkeer en Waterstaat, ondanks het mislukken van de carpoolstrook bij Amsterdam, ook nog steeds op het standpunt staat dat au to's met meer inzittenden recht hebben op voorrang bij het ge bruik van de weg. Voorstellen voor nieuwe carpoolstroken en voorrangsregelingen liggen dan ook in het verschiet. De doelstellingen van Rijn land Mobiel zijn overigens min der hard dan die van het minis terie. „Vervoersmanagement is alleen mogelijk op basis van vrijwilligheid. Als een bedrijf er geen zin in heeft, zullen wij niet aandringen, dat werkt ook niet", zegt beleidsmedewerkster M. Tajthy van de stichting. Rijnland Mobiel heeft behalve de individuele benadering van bedrijven ook plannen voor 'Round table'-conferenties waar verschillende bedrijven en in stellingen tegelijk kunnen aan schuiven. De eerste conferentie wordt waarschijnlijk in decem ber gehouden en is vooral voor bedrijven bedoeld. Voor medi sche en aanverwante instellin gen, waarvan er nogal wat zijn in de Leidse regio, komt een aparte bijeenkomst. ROTTERDAM ANP Diergaarde Blijdorp in Rot terdam krijgt vrijwel zeker een groot oceanium in de openlucht. De gemeente is bereid de acht hectare grond ten westen van de dierentuin te verkopen en bouwrijp te maken. De financiering van het 65 miljoen gulden kos tende park is voor Blijdorp geen probleem. De diergaar de zal het geld bijeen krijgen via fondsen en bankleningen die worden terugbetaald via de te verwachten extra in komsten van bezoekers. De nieuwe attractie, die over drie jaar klaar moet zijn, zal de grootste in haar soort binnen Europa worden en de meest realistische benade ring geven van het dierenle ven in en aan zee. Het ocea nium is geen verzameling aquaria maar meer een zee park in de openlucht. Het publiek loopt over stranden, scharrelt tussen de rotsen en komt langs kenmerkende zeegebieden als de Evergla des, tropische riffen en een woenstijn die aan een oce aan grenst. „De bezoeker maakt als het ware deel uit van de zeeën en kustgebie den", zegt projectleider G. Visser. Nog indrukwekkender is de bonte verzameling veelal bedreigde zeedieren die Blijdorp in het oceanium wil onderbrengen. Er komt een aquarium van veertig bij der tig meter en zes meter diep met hamerhaaien, zaagvis- sen en tijgerzandhaaien. Ver der wil de diergaarde in een ander aquarium complete scholen haring, schol en sprot laten rondzwemmen. Hiervoor is de hulp ingeroe pen van Franse en Ameri kaanse specialisten. Nog een publiekstrekker vormen de Antarctische pinguïns die in de winter buiten verblijven en in de zomer in afgesloten ruimten rondlopen met tot 7 graden celcius gekoelde lucht. Blijdorp benadrukt dat het geen pretpark zal worden. „Het natuurbehoud staat voorop", zegt projectleider G. Visser. „Het gaat om dier soorten en hun leefomgeving die ernstig worden bedreigd. De meeste vissen zullen het oceanium binnenkomen als jong, gekweekt dier." De publiekstrekker is on derdeel van de nieuwe aan pak van de hele diergaarde die vanaf 1990 steeds meer in continenten wordt inge deeld. Zo is al een compleet Azië-deel ingericht. Het oce anium wordt ook gezien als een apart 'continent'. In de toekomst volgen nog een Afrika-deel en afdelingen met uitsluitend diersoorten uit Noord- en Zuid-Amerika en Europa. Een aanpak die succes heeft, gezien de stij gende bezoekersaantaalen. Blijdorp trok vorig jaar 1,1 miljoen mensen. Daarmee staat de Rotterdamse dieren tuin op de vierde plaats van alle Nederlandse attractie parken, nog royaal voor de Amsterdamse dierentuin Ar- tis. Als het oceanium klaar is zal het bezoekersaantal stij gen tot 1,3 miljoen mensen per jaar, zo hebben marke tingdeskundigen volgens Blijdorp berekend. Unicef-Flyer vertrekt vanuit Nijmegen voor 'unieke recordpoging Beverwijk: Meubelboulevard Tel.: (02510) 29033 Leiderdorp: Meubelplein Tel.: (071) 899323 Het enige wooncentrum dat Airmiles verstrekt. SCHIPHOL «GPD Na vijf jaar van intensieve voor bereiding onderneemt helikop terpiloot Henk Brink binnenkort samen met collega-vliegers Wil lem Hageman en Wout Bakker een unieke recordpoging. Het trio probeert dan met hun 'Uni cef-Flyer' vanuit Nijmegen de eerste non-stop ballonvlucht rond de aarde te maken. Als het de bemanning van de ballon lukt, betekent dat een record in de luchtvaartgeschiedenis. Vanuit Nijmegen voert de vlucht over 93 landen, in zes tot twaalf dagen rond de wereld. De ballon moet uiteindelijk er gens landen tussen Noorwegen en Noord-Afrika - in ieder geval ten oosten van Nijmegen - wil de recordpoging zijn geslaagd. Initiatiefnemer Brink maakte al eerder een memorabele bal lonvlucht. Samen met zijn echt genote Evelien en vriend Wil lem Hageman (die nu ook deel uit maakt van de bemanning) vloog hij met een ballon non stop van Canada over de Atlan tische Oceaan naar Nederland. De nieuwe uitdaging begon als een grapje. Vier jaar na de transatlantische vlucht, in no vember 1990, belde Willem Ha geman naar Brink en grapte: „Zeg Henk, wordt het niet weer eens tijd voor een reisje?" Hij kon toen niet vermoeden dat dat reisje de grootste en meest spectaculaire ballonvlucht uit de geschiedenis zou worden. Grootste ballon De vlucht wordt uitgevoerd met een enorme ballon van 70 me ter hoog en een inhoud van 20 miljoen liter. Daarmee is de bal lon van de Unicef-Flyer de grootste in zijn soort. De gigan tische luchtzak is gevuld met een mengsel van hete lucht en helium. Onder de ballon hangt de capsule voor de bemanning: een 8.000 kilo wegende alumi nium cilinder van waaruit de ballon wordt bestuurd. Aan boord van de capsule is de mo dernste navigatie- en commu- nicatie-apparatuur aanwezig. Via satellietverbindingen staat de bemanning voortdurend in contact met de vluchtleiding. Ook is er een camera aan boord die permanent live-beelden vanuit de capsule doorzendt naar het NOB in Hilversum. Op deze manier kunnen kijkers over de hele wereld de vlucht rechtstreeks vanuit de cockpit volgen. De vlucht van de Unicef-Flyer begint vanuit het Goffert-park in Nijmegen. Wanneer het KN MI aangeeft dat de weersom standigheden in orde zijn, wordt de ballon opgelaten. Hij stijgt daarna naar een hoogte van zo'n tien kilometer. Over Duitsland en Italië drijft het luchtschip dan naar Turkije. Als alles volgens plan verloopt, wordt de ballon van daaruit meegenomen in- een sterke straalstroom, die hem met een snelheid van tussen de 300 en 400 kilometer per uur rond de aarde 'blaast'. Unicef Verwonderd vroeg onlangs een verslaggever van CNN aan Henk Brink: „Waarom sponsort een organisatie als Unicef deze re cordpoging?". Waarop Brink moest uitleggen dat het omge keerde juist het geval is. Niet Unicef sponsort de ballon vlucht, maar het vliegersteam sponsort het logo op de ballon als een eerbetoon aan het kin derfonds van de Verenigde Na ties. Maar liefst anderhalf mil joen gulden had de Amerikaan se bierproducent Budweiser er voor over gehad om zijn logo op de 4.400 vierkante meter grote ballon terug te zien, maar Brink ging niet op het aanbod van 'Bud' in. Na enkele bezoeken aan oorlogsgebieden in Afrika, trok Brink zich het lot van de kansarme kinderen zo aan, dat hij zeer resoluut was in zijn be slissing: de ruimte op de ballon was voorbehouden aan het logo van Unicef. Doop Speciaal voor de unieke record poging wilde de Rijksluchtvaart dienst dan ook voor één keer af wijken van de geijkte PM-naam- geving voor vliegtuigen. Morgen doopt kroonprins Willem Alexander de ballon daarom 'PH-UNICEF'. De non-stop vlucht rond de wereld is geen jongensdroom van Brink. Ook is hij niet uit op roem. De vlucht wordt zomaar gemaakt, zonder een bijzondere reden. Op de vraag naar het waarom van de vlucht ant woordde Brink dan ook cryp tisch met een citaat van expedi tieleider Sir Edmund Hillary, die als eerste de Mount Everest be klom: „Waarom ik 's werelds hoogste berg wil beklimmen? Omdat die berg daar ligt!"

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19