Raad zet zichzelf buitenspel Teraarse sloper tilt belasting voor ruim een ton Landartsen dupe als bouw •ond kerk wordt uitgesteld PROAV dreigt met schadeclaim Rijn Veenstreek edrijf mag gasflessen stallen oeterwoude steunt lening Willibrord van 30 miljoen Hoge Rijndijk krijgt nieuw gezicht Rechter velt oordeel over monorail Alphen Hoge Rijndijk krijgt nieuw gezicht Belasting Zoeterwoude gaat nauwelijks omhoog Winkels in Ter Aar liet open ip zondag IDAG 29 SEPTEMBER 1995 974 ZOETERWOUDE Het Provinciale Afvalverwer kingsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) heeft in een brief aan de gemeente Zoeterwou- de gedreigd met een schade claim als de vestiging van een vuiloverslag aan de Hoge Rijndijk niet doorgaat. ,,In de afgelopen maanden hebben wij ten behoeve van de realisatie van het over slagstation hoge kosten ge maakt en zijn wij grote ver plichtingen aangegaan. Wij zullen het dan ook niet ac cepteren als die vergeefs blij ken te zijn als gevolg van het eventueel herzien van stand punten uwerzijds", schrijft projectleider K. Lucas. Volgens wethouder S. Stuijt (PZ/milieu) heeft de PROAV nooit letterlijk met een schadeclaim gedreigd. ,,lk heb wel tegen de ambte naren gezegd: we moeten verdomd goed oppassen met de procedures anders kun nen we een claim verwach ten", aldus Stuijt gisteravond in de gemeenteraad. Steun voor postagentschap ZOETERWOUDE-RUNDUK Het postagentschap in de Een denkooi is een welzijnsvoorzie ning. Die conclusie trok wet houder R. Hogenelst gister avond in de gemeenteraad. De raad stelde ruim 3000 gul den beschikbaar om de tekor ten van het postagentschap te dekken. De WD protesteerde daar tegen. Burgemeester A. Houdijk zei, dat als de laatste bakker in het dorp in de proble men zou komen hij ook op steun van de gemeente kan re kenen. De VVD ging wel ak koord met de bijdrage, omdat die uit de welzijnspot komt. rouw aangereden Alleen B en WZoeterwoude beslissen over komst PROAV d ade» Een 75-jarige inwoonster van Oud Ade is gisteren op ar fiets op de Leidseweg in haar woonplaats aangereden. Een automobilist, een 52-jarige Leidenaar zag ar te laat door de laagstaande zon. De vrouw viel en liep knie- sel op. Het slachtoffer is door een arts behandeld. Jedingdiefstal bedrijven zerswoude» Inbrekers hebben vannacht toegeslagen bij een drijf aan de Rijndijk in Hazerswoude. Er werd een ruit inge- oid en vervolgens een hoeveelheid kleding weggehaald. Eer- r in de nacht werd een vergelijkbare kledingdiefstal gepleegd een bedrijf aan de Zijldijk in Leiderdorp. Daar werd een deur forceerd om binnen te komen. Onduidelijk is nog of het om inbrekers gaat. bedrijf Envico Endironment itrol aan de Zuidbuurtseweg Zoeterwoude mag wel gas bewaren in een ruimte ook andere spullen staan die uitspraak heeft de d van State het bedrijf gelijk even in het bezwaar dat EEC tegen de milieuvergunning de gemeente. handelt in instrumenten r het meten en registreren van procesgegevens, zoals gas- analysers en geluidsmeters. Daarnaast worden aan de in strumenten reparaties uitge voerd. Volgens de milieuvergunning mocht EEC geen gasflessen op slaan in een ruimte waar andere goederen staan. Volgens het be drijf is die voorwaarde echter niet uitvoerbaar, omdat de gas flessen in het ijklaboratorium moeten staan bij andere instru menten. De Raad van State geeft EEC daarin gelijk. rERWOUDE heeft zich gisteravond in de gemeenteraad garant ge- d voor een lening van 30 miljoen gulden aan de woningbouw- Willibrord. Volgens wethouder S. Stuijt (PZ/bouw- en draagt de gemeente echter nauwelijk risico om het Irag ook daadwerkelijk te moeten ophoesten. „We hebben een :1 solide woningbouwvereniging." Wanneer er echter toch pro- men zouden ontstaan, zou de waarde van de huizen die Willi- verhuurt het bedrag dekken. Wethouder R. Hogenelst noemde de garantstelling uniek. „We zijn in deze io de gemeente met de kleinste woningbouwvereniging en we nu het grootste contract." )e lening levert Willibrord een financieel voordeel op, omdat de eniging bij het waarborgfonds Woningbouw voor een garant- Hing zou moeten betalen. Die winst gaat naar een fonds sociale waarvan 'betaalbare huurwoningen' kunnen worden De gemeenteraad van Zoe terwoude heeft geen zeg genschap in de komst van de vuiloverslag die het Pro vinciale Afvalverwerking- bedrijf Zuid-Holland (PROAV) wil vestigen aan de Hoge Rijndijk. In het bestemmingsplan voor het voormalige Oosthoekter rein is vastgelegd dat alleen burgemeester en wethou ders kunnen beslissen over een vrijstelling op het be stemmingsplan. De raad kan hoogstens advies uit brengen, maar daaraan hoeven B en W zich niet te houden. ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK Het verlenen van vrijstelling op het bestemmingplan is cruciaal in de discussie over de komst van de vuiloverslag. Het bedrijf valt in de zogenoemde catego rie 4.2 en is daarmee te zwaar voor het terrein. Daar mag al leen een bedrijf komen dat maximaal de categorie 4.1 draagt. De PROAV heeft dus een vrijstelling op het bestemmings plan nodig en kan die krijgen als zeker is dat alleen overdag en op zaterdagochtend wordt gewerkt. Bovendien moet de vuiloverslag aan bepaalde milieu-normen voldoen. De gemeenteraad probeerde gisteravond de vrijstellingsbe voegdheid terug te halen, maar slaagde daar niet in. „Dat kan niet, want dan zou het hele be stemmingsplan moeten worden gewijzigd", aldus burgemeester A. Houdijk. In de praktijk bete kent dat, dat de gemeenteraads leden hoogstens op persoonlij ke titel naar de rechter kunnen stappen als ze het niet eens zijn met de beslissing van het colle ge. „Bij een vrijstelling op het Bewoners van de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk, de Rijnstraat en de Achthovenerweg in Leiderdorp woonden gisteravond massaal de gemeente raadsvergadering over de vuiloverslag van de PROAV bij. foto loek zuyderduin bestemmingsplan volgt een ge wone bezwarenprocedure. De raadsleden kunnen dan indivi dueel bezwaar indienen, net als de burgers. Maar de raad gaat er natuurlijk vanuit dat het college in overeenstemming met de ge voelens van de raad handelt", verklaart wethouder R. Hoge nelst (CDA/ruimtelijk orde ning). WD'er H. van der Kooi pro beerde gisteravond duidelijk te krijgen of het college echt wel het advies van de raad zal op volgen. „Mocht het zo zijn dat wij het advies uitbrengen dat de vuiloverslag in de categorie 4.2 valt en het college besluit er toch een 4.1-bedrijf van de ma ken, wil het CDA dan zo ver gaan om een motie van wan trouwen tegen dit college te steunen?", vroeg hij aan CDA- fractievoorzitter P. van Son. „Als het college het naar mijn smaak te bont maakt, zal ik een derge lijke motie ondersteunen", ant woordde die voorzichtig. Laatste kans De beslissing over de categorie indeling van de vuiloverslag valt als het college over de bouwver gunning praat. Dat is ook de laatste kans voor Zoeterwoude om invloed uit te oefenen op de komst van de vuiloverslag. De WD probeerde daarom met een motie gisteravond al vast te stellen dat het bedrijf in de categorie 4.2 valt, maar vond geen steun bij het CDA en Pro gressief Zoeterwoude. „Daar mee constateer ik dat het lot van de Hoge Rijndijk hiermee bezegeld is", aldus Van der Kooi. zoeterwoude De Hoge Rijndijk in Zoeterwoude begint langzaam maar zeker een nieuwe vorm aan te ne men. Automobilisten zijn inmiddels al gewend aan het vernieuwde kruispunt met de Willem van der Ma- deweg. Ook de verkeersdrempels bij het viaduct van de rijksweg 4 raken al aardig ingereden. Op de weg is aan de stippellijntjes te zien hoe de Rijndijk door de het dorp gaat slingeren. Ook de voorbereidingen voor het aanleggen van de rotonde op het kruispunt met de Oranjelaan zijn in volle gang. De reconstructie moet de Hoge Rijndijk autoluw maken en de snelheid van de auto's afremmen. De automobilisten rijden tijdens de werkzaamheden in elk geval een stuk langzamer om de waarschuwingsborden te vermijden. foto holvast/mark lamers ■r aar winkels in Ter Aar krijgen pen toestemming om op open te zijn. De ge besloot gister- vond de rustdag in ere te Jouden. Op grond van de (ieuwe Winkelsluitingswet is et mogelijk dat een ge- ïeente extra koopzondagen lestaat. Ter Aar wil hooguit lestemming geven voor ex- a openstellingen op nieuw- larsdag, tweede paasdag, emelvaartsdag, tweede inksterdag, eerste kerstdag, veede kerstdag en konin- innedag. De Kamer van oophandel is ook akkoord egaan. v&n bebouwing van het rein rond de Goede Herder- rk aan de Bateweg komt voor de tandarsten van Woubrug- slecht uit. Zij willen nu ein- ;lijk wel eens uit hun te kleine huizing in het medisch een- im naar een eigen, royale aktijkruimte. Al ruim drie jaar 'ichten ze daarop. Verlenging et nog een jaar achtte hun lordvoerder mevrouw De lus onverantwoord. •NNEMOLEN - De Stichting ienden van Vrouw Vennemo- i is 62.500 gulden rijker ge- )rden. De tweede thermome- bij de molen wijst 257.000 lden aan, dankzij een gift van )G Verzekeringen van 25 mil- en de opbrengst van het mo- ïweekend in juli: 37.500 gul- n. De molen is eigendom van Rijnlandse Molenstichting, lor restauratie is ongeveer vier n nodig. De stichting gunt :h nog een jaar de tijd om zo 'cht mogelijk bij het streefbe- ag te komen. "We gaan stieT mpjesweg met allerlei acties t die tijd door", aldus woord- - erdër Leny Koetsier. De gemeente Alphen en de te genstanders van een monorail door Kerk en Zanen staan van daag tegenover elkaar voor de rechter. De Vereniging Tegen de Monorail eist schorsing van de aan Holland Monorail bv ver leende bouwvergunning voor de cianleg van een hangbaan tussen het NS-station en Ar- cheon. Aanvankelijk was de vereni ging van plan om het advies af te wachten van de gemeentelij ke commissie voor bezwaar- en beroepschriften. Tijdens een hoorzitting vorige week voerde voorzitter P. Taal bezwaar aan tegen de hangbaan mede op grond van een rapport van on derzoeksbureau RIGO. Het on derzoeksbureau, dat het rapport opstelde in opdracht *van het ministerie van verkeer en wa terstaat, plaatst nogal kritische kanttekeningen bij het mono railproject in Alphen. Bij de gemeente was het RI- GO-rapport echter helemaal niet bekend. De commissie voor bezwaar- en beroepschriften wil Als de tandartsenpraktijk naar een rustige locatie aan de Van Woudeweg moet, zoals het col lege van B en W wil, onstaat nog een jaar extra vertraging. Daar voor moet namelijk eerst het kantoor van houtbewerkingsbe- drijf Martan verhuizen. Dat neemt wel een jaartje in beslag. Tandarts De Geus legde gis teravond bij de commissie ruimtelijke ordening uit, dat vestiging bij de kerk, waar voor heen snackbar Woody was ge vestigd, veel sneller kan worden Een 45-jarige Teraarder pro beerde de Haagse rechtbank, waar hij gisteren terechtstond voor belastingfraude, aan te to nen dat hij er door zijn ex- -vrouw was ingeluisd. Maar of ficier van justitie, mr. C. van der Voort, houdt de eigenaar van het inmiddels failliete sloopbe- drijfje zelf verantwoordelijk voor de oplichting van de belas- het rapport eerst zien voordat advies wordt uitgebracht aan burgemeester en wethouders. Ook de rechter wilde dit advies liever afwachten. Maar omdat Holland Monorail te kennen heeft gegeven op 9 oktober met de bouw te willen beginnen, is de zitting vervroegd. Fractie-voorzitter G. Harmes van de Socialistische Partij vroeg gisteren een spoedinter- pellatie aan. Harmes wilde een motie indienen om de gemeen te af te laten zien van het voe ren van verweer bij de recht bank in Den Haag tegen de be zwaren van de Vereniging Te gen de Monorail. Volgens hem nopen de tegenvallende bezoe kersaantallen van Archeon de gemeente om terug te komen op haar besluit over de aanleg van een monorail. De SP-fractie diende de motie uiteindelijk niet in, omdat de gemeente dan een forse claim aan haar broek zou kunnen krij gen. De gemeente heeft name lijk de bouwvergunning afgege ven en is verplicht zich te ven weren als daartegen bezwaar wordt gemaakt. gerealiseerd. De commissie ruimtelijke or dening floot gisteravond wet houder Kea van ruimtelijke or dening terug. Voor de leden was onduidelijk wat nu de bedoelin gen zijn. Kea wil eerst de tandartsen te hulp schieten en de rest van het terrein later invullen met de ge plande praktijkruimten voor een fysiotherapeut een dieren arts. De commissie wil echter een samenhangend plan. voor minstens 120 mille. De sloper hoorde ander halve ton boete eisen en nog eens twaalf maanden celstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. Als de sloper de boe te niet kan betalen, zou hij een jaar vervangende hechtenis moeten uitzitten. Dat de fraude gepleegd is staat vast. Door middel van val se facturen (voor aftrekposten) werd de belastingaanslag kunst matig gedrukt. De toenmalige vrouw van de verdachte, die de boekhouding bijhield, gaf toe dat zij de facturen had vervalst, maar zou dat onder dwang van hem hebben gedaan. Haar echtgenoot hing volgens haar in het cafe de 'populaire bink' uit door veel rondjes te geven, waarbij hij zichzelf niet oversloeg. „Als ik die fraude niet pleegde, zou hij mij het hele huis door hebben geslagen", verklaarde de vrouw tegen de rechercheurs. „Allemaal gelogen", zegt de man. Weliswaar had hij aan de FIOD-rechercheurs toegegeven dat het zo was gegaan als zijn vrouw had verteld, maar dat had hij gedaan om snel vrij te komen. „Anders ging mijn be drijf naar de knoppen". Zijn vrouw zou het allemaal buiten hem om op eigen houtje heb ben gedaan om het geld vervol gens onder meer aan kleding uit te geven, zo luidde gisteren zijn verklaring tegenover de recht bank. Uit jaloezie. Omdat hij er een vriendin op nahield, zou ze hem nu belasten. Officier van justitie Van der Voort, wees ech ter ook nog op de verklaring van een leverancier die zegt per soonlijk door de sloper onder druk te zijn gezet om hogere bedragen op facturen aan de sloper te zetten dart hij in wer kelijkheid van de laatste ont ving. „Hij zei me dat ik anders naar mijn centen kon fluiten", aldus de leverancier. De aankla- zoeterwoude liesbeth buitink De belastingen in Zoeterwoude stijgen volgend jaar amper. De onroerende zaakbelasting (OZB) gaat weliswaar met 7,5 procent omhoog en ook de rioolrechten stijgen, maar door een daling van de afvalstoffen blijft de lastendruk voor de Zoe- terwoudenaren in 1996 vrijwel gelijk. Bewoners van goedkope re huizen gaan volgend jaar zelfs minder gemeentelijke be lasting betalen, zo blijkt uit de begroting. De OZB gaat met 51 cent om hoog. Eigenaren betalen vol gend jaar 4,06 gulden voor elke 3000 gulden die hun huis waard is, voor gebruikers komt het OZB-tarief op 3,26 gulden. De gemeente moet de komende ja ren door een verplichting van het Rijk wel toe naar een OZB- tarief van 9,38 gulden. Zoeter woude wil het tarief daarom elk jaar met 51 cent laten stijgen. Ook de rioolrechten stijgen volgend jaar, hoewel Zoeter woude over 1994 te veel in reke ning had gebracht. Dat over schot is wel verwerkt in de tarie ven. Een huishouden betaalt volgend jaar 110 gulden riool rechten, 12 gulden meer dan nu. Van de extra inkomsten wil de gemeente het rioleringsplan betalen, zodat onder meer de riolering in de Zonnegaarde kan worden verbeterd. De afvalstoffenheffing gaat volgend jaar echter omlaag. Nu betalen eenpersoonshuishou dens nog 288 gulden en meer- persoonshuishoudens 444 gul den. Volgend jaar wordt dat voor één persoon 264 gulden en HOOGE BURCH. In de openba re bibliotheek aan de Thorbec- kestraat in Alphen zijn van 2 tot en met 22 oktober foto's te be zichtigen over het leven op de Hooge Burch, het centrum voor een verstandelijk gehandicap ten in Zwammerdam. ger noemde het verhaal van de verdachte 'kennelijk leugenach tig'. „Ik vind dat meneer niet al leen naar de gevangenis moet, maar dat hij ook financieel moet bloeden." Rancuneus Advocaat, mr. H. Brands, noem de de belastende verklaring van verdachtes ex-echtgenote 'ran cuneus' en vorderde vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 12 oktober. voor gezinnen 411 gulden. De afvalstoffenheffing kan omlaag, omdat de gemeente minder kosten hoeft te maken voor het ophalen en verwerken van het afval. Eigenaren van een huis ter waarde van 100.000 gulden gaan al met al volgend jaar 765 gulden gemeentelijke belasting betalen, vier gulden minder dan dit jaar. Voor eigenaren van een huis van 1,5 ton stijgen de las ten met 4,50 gulden naar 887 gulden en bewoners van een huis van 2 ton gaan 1009 gulden betalen, dertien gulden meer dan dit jaar. Toch hebben B en W ook be zuinigingen doorgevoerd. Op het beheer van de openbare ruimte, zoals de groenvoorzie ningen, bespaart Zoeterwoude vanaf volgend jaar 200.000 gul den. Die bezuiniging is in de eerste ronde van de zogenoem de takendiscussie voorgesteld door de politieke partijen. Wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën) is trots op de begroting. „We hebben de afge lopen jaren een behoorlijke be lastingdruk op de burgers afge wenteld. Door de bezuiniging op het beheer van de openbare ruimte hebben we dat dit keer beperkt kunnen houden. We hopen dat we de komende jaren genoeg creatieve ideeën hebben als we nog verder pas op de plaats moeten maken. De raad moet een inspanning doen om de komende jaren nog eens twee of drie ton te bezuingen", aldus Hogenelst. De gemeenteraad praat op 30 oktober en 9 november over de begroting voor 1996. t tye*toeye*t yettietett... Midden in de Wassenaarse duinen vindt u het i la carte restaurant van Hotel Duinoord. U smaakt hier het genoegen van culinair genieten. Zaken-, familiediner of receptie? Natuurlijk bent u welkom bij: DEN HAAG/TER AAR PERSBUREAU CERBERUS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17