'We hebben al twee winkelcentra' Bassischool Kompas: geen extra lokaal schrikt van aantal okkasten in Zoeterwoude Waterplastiek nog niet in beweging Leiden Regio directeur Claassen eg bij Thuiszorg OCCASIONPLEIN LEIDERDORP Houdt Stuntverkoop! ■QEBBEEESISH Duinrell genomineerd Lezingen over parapsychologie UAU I CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -35641,4, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 >andoeken gestolen jrdorp Twee spandoeken niet de tekst 'Wij gaan weer naar ooi' zijn onlangs gestolen in Leiderdorp. De spandoeken hin- bij de Rietschans en op de Gallaslaan. De spandoeken zijn loeld om deelnemers aan het verkeer te wijzen op het feit dat scholen weer zijn begonnen en er dus veel fietsende scholie- tijdens het spitsuur rondrijden. rooi nieuw CDA-raadslid )rschoten M. Grool is gisteravond door de gemeenteraad gelaten als nieuw raadslid voor het CDA. Grool neemt de ats in van A. Draijer die wethouder van financiën wordt. De dige wethouder van financiën, F. ten Have, besloot onlangs eind oktober een punt te zetten achter zijn wethouderschap. iol zal vanaf november zitting hebben in de Voorschotense Omwonenden vinden nieuwe markt in Leiderdorp overbodig Een grote groep omwonenden van de Laan van Ouder zorg in Leiderdorp heeft zich gekeerd tegen de komst van een markt tussen de winkelcentra Santhorst en Winkel hof. Ze vrezen overlast en parkeerproblemen. Volgens de bewoners heeft een markt op die locatie bovendien geen enkele kans van slagen. „Wat moet een markt hier? We hebben al twee winkelcentra", merkte bewoner C. Bassa gisteravond op in een zitting van de commissie beroep en bezwaarschriften. Claassen, directiesecreta- [an Thuiszorg Groot Rijn- neemt vandaag afscheid, jssen was vanaf 1980 direc- de voormalige stichting isverzorging Leiden, een van de organisaties die fuseer den tot het huidige Thuiszorg Groot Rijnland. Claassen gaat met vervroegd pensioen. In de jaren 1972 tot 1980 was Claas sen directeur van de Maat schappelijke Dienstverlening Bollenstreek in Katwijk. leiderdorp judy nihof De beslissing van de gemeente raad om twee markten in het dorp te houden heeft in Leider dorp heel wat overhoop ge haald. Volgens het besluit, een compromis van WD, D66 en BBL, moet er een markt blijven in Hoofdstraat. Deze zou 'geop timaliseerd' moeten worden, maar tegelijkertijd ingekrom pen. Daarnaast moet er een markt komen op een doorde weekse dag tussen Santhorst en Winkelhof. Direct na de raadsvergadering bleek al dat niemand daar heil in zag. Eén zitting van de com missie beroep- en bezwaar schriften, op 22 augustus, was dan ook niet voldoende om alle protesten ertegen te behande len. Om die reden werd gister avond een 'tweede ronde' ge houden. De omwonenden van de Laan van Ouderzorg vinden een markt in hun buurt volslagen overbodig, aldus bewoner Bas- sa. „De mensen gaan niet naar de markt. We wonen in een •slaapwijk. Er zijn maar enkele bewoners overdag thuis." Ook P. Rijnsburger, die een groentezaak heeft in winkelcen trum Santhorst, zit niet op de markt te wachten. „Santhorst en Winkelhof liggen al zo dicht bij elkaar. Bovendien heb je op zaterdag ook al kramen bij de Winkelhof. Dat geeft al een hoop concurrentie. Een markt erbij is nog verder in het nadeel van de kleine middenstand." De bewoners maakten zich verder vooral zorgen over de bereik baarheid van hun garages. Bas- sa zei te verwachten dat de ge meente de Laan van Ouderzorg afsluit tijdens de marktdag. „Dan moet je dus een dag van tevoren al je auto buiten de wijk zetten, wil je er de volgende dag gebruik van maken." Ambtenaar W. van Winters wijk vond de ongerustheid van de bewoners wat voorbarig. „Er staat niet in het raadsbesluit dat de markt óp de Laan van Ou derzorg wordt gehouden. Het kan ook op de hoek met de Van Diepeningenlaan. En bovendien hoeft-ie niet op de rijbaan te komen." Als dit wel gebeurt, zo verzekerde hij de bewoners, dan wordt met de garages rekening gehouden. „Dan moet er een ontsluitingsweg komen in de richting van de Vronkenlaan." Ook de werkgroep herinrich ting Hoofdstraat had een be zwaarschrift ingediend. Woord voerder Chris Bos veegde de vloer aan met het raadsbesluit, omdat het volgens hem allerlei tegenstrijdigheden bevat. „De markt in de Hoofdstraat zou ge optimaliseerd worden, maar hij wordt alleen maar kleiner. Opti malisering is volgens mij uit breiding, niet inkrimping." Zijn conclusie was dat er in Leiderdorp maar één markt moet zijn, en wel op de Hoofd straat. „Maar die markt moet wel kansen krijgen om uit te breiden. Het moet ook kunnen, want er is een wachtlijst van meer dan tachtig aanvragen, dat is mij bevestigd door twee wethouders." Wethouders laten verstek gaan leiderdorp. judy nihof Het stak voorzitter B. Olivier gisteravond zeer dat er geen Leiderdorpse wethouder was verschenen tijdens de zitting van de commissie beroep- en bezwaarschriften. Dat een ambtenaar de gemeente verte genwoordigde, was volgens Olivier tegen de afspraken. De kwestie van markt, die gisteren op de agenda stond, was vol gens hem typisch zo'n onder werp waarbij de aanwezigheid van een wethouder onont beerlijk was. „Het is een zaak die politiek gevoelig ligt. Een heet hangijzer. De kwestie van de markt houdt het dorp nu al heel lang bezig, als commissie hadden we aangegeven dat er in een dergelijk geval iemand van het college zou verschij nen. De vorige keer was er ook al geen wethouder." Ambtenaar W. van Winters wijk vond de kritiek niet te recht. omdat Olivier de datum van de zitting 'eenzijdig' zou hebben bepaald. Maar dat nam volgens Olivier niet weg. dat het college zich eerder had moeten afmelden. „Ik vind het niet netjes om dit vandaag pas te horen." Jmeenten in regio overstelpt met vergunningaanvragen fj j marieta kroft lankondiging van de politie ien Braassem dat zaken zul- qworden gecontroleerd op ispelautomaten heeft veel gemaakt bij horeca-onder- iers en automatenexploïtan- '[Diverse gemeenten werden maanden overstelpt voor vergunning ij de automaten. In Alkema- verdubbelde verleende vergunnin- 21Maar ook andere ge nten als Rijnwoude en Lei- lorp constateerden een for- ciename. o verse horeca-ondernemers beterwoude hebben inmid- al aan den lijve ondervon- jjwat het is om de politie Seling op bezoek te krijgen: Je vier instellingen die zijn bezocht, zijn in totaal vijf gok kasten in beslag genomen. Bo vendien kreeg zowel de horeca ondernemer als de exploitant van de gokkast een forse boete. De boetes die worden uitge deeld, variëren van 500 tot 10.000 gulden. De gerichte controle óp kans spelautomaten in het politiedis trict Rijn en Braassem duurt tot 1 november en begon op 1 sep tember. Cafe's, snackbars en sportkantines in Leiderdorp, Ja- cobswoude, Rijnwoude en Alke made kunnen nog onverwacht een bezoek verwachten van de politie, het Nederlands Meetin stituut en ambtenaren van de gemeente. Instellingen waarvan het ver moeden bestaat dat er een ver boden piek- of andere gok-au- tomaat zonder vergunning in Kom naar ons occasionplein, langs de snelweg A4, afslag Leiderdorp (bij het meubelplein en Mc Donald's). Tot ziens! Openingstijden: donderdag 28-9 van 14.00 tot 22.00 uur vrijdag 29-9 van 14.00 tot 22.00 uur zaterdag 30-9 van 10.00 tot 17.00 uur zondag (kijkdag) 1-10 van 10.00 tot 16.00 uur PS: financiering binnen 7 uur geregeld Kamsteeg huis staat, worden daarbij be zocht. Dus niet alle horeca-on- dernemingen. „Misschien ge beurt dat volgend jaar", zegt projectleider J. Oosterveen. „Nu halen we alleen de rotte appels eruit." Met de actie hopen de politie en gemeenten gokverslaving van jongeren tussen de 12 en 16 jaar zoveel mogelijk tegen te gaan. „Volgens de GGD bestaat er veel gokverslaving onder de jeugd. Dan gaat het over Alphen en Leiden. Wij nemen aan dat het ook geldt voor de vijf ge meentes in 'Rijn en Braassem", vertelt Oosterveen. „Gokversla ving leidt vaak tot winkeldief stallen, autokraken en wonin ginbraken." Met ingang van 1 januari aan staande, is slechts één kansspel automaat toegestaan in een 'hoogdrempelige instelling', dat wil zeggen een café of restau rant. In instellingen waar over het algemeen veel jongeren ko men, zoals een snackbar of een sportkantine (de zogenoemde laagdrempelige instellingen), mag geen enkele gokautomaat staan. Wel toegestaan is een flipperkast, een automaat die geen geld uitkeert. Piekautoma- ten: kasten die heel lang niets uitkeren en ineens hoge bedra^ gen spuwen, zijn overal verbo den. Hoewel dit beleid volgend jaar landelijk van kracht wordt, gelden de regels nu al in veel gemeenten, zoals die in het dis trict Rijn en Braassem. Oosterveen zegt geschrokken te zijn van de hoeveelheid auto maten die twee weken geleden in Zoeterwoude in beslag is ge nomen. „Ik vond het nogal wat voor zo'n dorp." Opvallend vond hij bovendien de onver schillige houding die werd inge nomen bij inbeslagnames. „We kregen reacties als: 'Waarom ben je niet eerst naar Rijnwou de of naar Jacobswoude ge gaan?'", vertelt de politiefunc tionaris. „Die dingen bezorgen de exploitant zoveel winst, dat ze een eventuele controle en in beslagname óp de koop toe ne men." Basaltblok blijft op huidige plaats Het waterplastiek van Dick Muller staat al jaren bij tuincentrum Griffioen, terwijl het eigenlijk in de wijk Noord-Hofland in Voorschoten thuishoort. foto loekzuyderduin voorschoten frank buurman Het ziet er niet naar uit dat het waterplastiek van kunstenaar Dick Muller op korte termijn zal terugkeren naar de plaats waar het thuis hoort: winkelcentrum Noord-Hofland aan de Jan Evertsenlaan in Voorschoten. Voorlopig blijft het basaltblok op zijn huidige plaats liggen, bij de ingang van tuincentrum In- tratuin Griffioen aan de Leidse- weg. Probleem Het waterplastiek moest twee en een half jaar geleden weg vanwege de verbouwing en uit breiding van het winkelcen trum. Hoewel de renovatie van het winkelcentrum alweer enige tijd geleden is voltooid is er nog geen actie ondernomen om het kunstwerk terug te plaatsen. Het probleem is dat de oor spronkelijke plek door de uit breidingvan het winkelcentrum niet meer beschikbaar is. Voor het voormalige raadslid E. Brussee, die het doen en la ten rond het kunstwerk al jaren kritisch Volgt, is dat geen argu ment. „Er is nu een milieupark je ingericht in winkelcentrum Noord-Hofland, daar zou het waterplastiek goed bijpassen. Het is immers de bedoeling dat er een waterrecyclingssysteem wordt toegepast bij het kunst werk, zodat er geen grote hoe veelheden water onnodig in de grond wegvloeien. Ik vind ver der dat het kunstwerk niet zo maar moet worden geplaatst, maar dat de omgeving ook moet worden aangekleed, met zitjes en dergelijke. Je zou er een soort ecologische hoek van kunnen maken", aldus Brussee, die de gemeenteraad binnen kort zal aanschrijven met het verzoek snel iets met het water plastiek te gaan doen. „Het kunstwerk is in de vergetelheid geraakt. Het heeft onderhand wel lang genoeg bij Griffioen ge staan." Blok Het waterplastiek is een blok basalt, dat door de kunstenaar hoekig is afgeschuurd. Door middel van een centrale pijp wordt water over het blok ge pompt, dat daardoor een don kerder kleur krijgt. Aanvankelijk stroomde dat water weg in de grond, hetgeen milieubewuste raadsleden in het geweer bracht, liet kunstwerk heeft 25.000 gulden gekost. De gemeente Voorschoten heeft het kunstwerk, haar eigen dom, niet uit het oog verloren. „De commissie cultuur zal zich er binnenkort over buigen. Het is zeker de bedoeling dat het kunstwerk wordt teruggeplaatst, maar het kan niet meer op de oorspronkelijke plaats staan. Er moet een goede plek voor wor den gezocht en dat is niet zo eenvoudig. Ik kan niet zeggen hoe lang het gaat duren, maar het plastiek zal terugkeren in Noord-Hofland, dat staat vast", zegt R. Woudsma van de ge meente Voorschoten. Het Wassenaarse attractiepark Duinrell is genomineerd voor de promotieprijs van het Ne derlands Bureau voor Toeris me. Het park strijd met het Amsterdamse Renaissanceho- tel om de prijs in de categorie 'effectiviteit'. Duinrell heeft de nominatie te danken aan de reclamecampagne 'Daar kik ker je van op'. De campagne leidde tot een sterke groei in de bezoekersaantallen. De NBT-Promotieprijs 1995 zal in het voorjaar van 1996 worden uitgereikt. voorschoten Drie lezingen over bovenna tuurlijke verschijnselen staan op de rol in de openbare biblio theek van Voorschoten. De eer ste is op zaterdag 7 oktober (14.00 uur), als biologe Yolande Schouten zal ingaan op gedach ten en beelden die op paranor male wijze kunnen ontstaan. Aan de hand van dia's zal ze ve le voorbeelden van dit ver schijnsel behandelen. Natuurkundige Paul Groe nenboom verzorgt woensdag 11 oktober om 20.00 uur een lezing over parapsychologisch onder zoek, klopgeesten, metaalbui- gen en andere verschijnselen. Vrijdag de dertiende om 20.00 uur is het de beurt aan J. Kap- !e boerderij it aan het uwkoopse ^einde. Het ld is al meer dan lehonderd jaar I. Het rust niet heipalen en zakt om langzaam zeker weg in voorschoten alice van schuppen Basisschool Het Kompas krijgt geen extra lokaal toegewezen. De Voorschotense gemeente raad stemde gisteravond in met de lokalenverdeling tussen fu- sieschool De Vink en Het Kom pas in het scholencomplex in Noord Hofland. Het lokaal dat bij de verdeling overblijft, zal aan derden worden verhuurd: Beide scholen hebben vol gens de landelijke norm recht op 12 lokalen. Aangezien de scholen nog enige groei ver wachten, heeft zowel Het Kom pas als De Vink 13 lokalen ge kregen. Het Kompas maakte echter bezwaar tegen de verde ling, omdat een deel van de au la als lokaal is meegerekend, waardoor ruimteverlies zou ontstaan. Volgens het schoolbe stuur van Het Kompas beschikt de school in de nieuwe verde ling niet over 13, maar over 12 lokalen. Het schoolbestuur overhan digde gisteravond een lijst met handtekeningen van verontrus te ouders aan het college. „Dit voorstel is in strijd met de wet, het is een schandelijke keuze", zo protesteerde het schoolbe stuur. „Het verhuurbeleid is op zich juist, maar de toepassing van het beleid berust op wille keur. De Vink krijgt 2000 vier kante meter, terwijl wij er 1500 krijgen. De gemeente beïn vloedt hiermee opzettelijk de schoolkeuze van ouders. Dit is een onjuist besluit dat politiek stinkt." Wethouder S. van de Poel re ageerde afwijzend op de aanval van het schoolbestuur. „Deze reactie gaat alle perken te bui ten. Het getuigt niet van stijl", aldus Van de Poel. „Het verwijt is zeer onterecht. Beide scholen krijgen evenveel lokalen. We kij ken daarbij niet naar de opper vlakte, maar naar het aantal be schikbare ruimtes. Bovendien is een dertiende lokaal eigenlijk nog niet nodig, het is dus een uiterst redelijk voorstel." Ook D66 wees, net als de an dere fracties, de eis van het schoolbestuur af. „De helft van de aula, die door een schuif wand is afgescheiden, is een volledig lokaal", aldus Y. Molen kamp. „Bovendien moeten we alle scholen gelijk behandelen. Als Het Kompas recht zou heb ben op het extra lokaal, dan weet ik nog wel een paar scho len die daar recht op hebben." A. Draijer (CDA) plaatste kanttekeningen bij het voorne men het extra lokaal te verhu ren. „Waarom hecht het college zo aan verhuur?", vroeg hij zich af. „Er heeft zich nog geen huurder gemeld en de kans is klein, gezien de gestelde voor waarden, dat er een huurder komt", aldus Draijer. Het CDA stemde uiteindelijk toch in met het voorstel, na de toezegging dat het lokaal, als dat noodzakelijk is, weer aan het onderwijs ter beschikking komt. pers, een van de de oudste en meest ervaren parapsychologen van Nederland. Hij zal vertellen over spoken en verschijningen. Alle lezingen worden gehouden in de studiezaal van de biblio theek, die is gevestigd aan de Wijngaardenlaan. Entreeprijzen bedragen' per lezing 2 gulden voor leden van de bibliotheek en 4 gulden voor niet-leden. VRIJE TIJD LEIDEN Windows '95. De afdeling Lei den van de Hobby Computer Club organiseert op zondag 1 oktober een bijeenkomst, die in het teken staat van het nieuwe softwarepakket 'Windows '95'. De bijeenkomst wordt gehou den in het Docos-tafeltenniscen- trum aan de Hoge Morsweg 201 en duurt van half twee tot onge veer vier uur. ALPHEN AAN DEN RUN Rommelmarkt. Maandag 2 ok tober wordt in Buurthuis Wes terhaven een rommelmarkt ge houden. Voor verkopers zijn nog tafeltjes beschikbaar (kosten f 7,50). De deuren van Westerha ven, aan de Emmalaan 45, gaan om 19.00 uur open. Contact. De aquarium- en terra riumvereniging 'De Natuur in I luis' houdt op dinsdagavond 3 oktober een contactavond. Aan vang 20.00 uur in buurtcentrum 'Elckerlyc' aan de Havixhorst 254 in Alphen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15