/EIDEN Winkeliers tegen verhuizen markt /5,- Tuinstad/Staalwijk heeft 120 bomen op verlanglijst Parkeerautomaat wordt brandkast Never change a winning team' Bouw tent gaat door DAG 29 SEPTEMBER 1995 n egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 an eist geld voor 3 oktober n De sociale dienst aan de Langebrug zag gisteren de ist van een 32-jarige cliënt met angst en beven tegemoet. De i had gebeld met de mededeling dat hij 'de zaak wel eens kwam verbouwen'. Aanleiding was de weigering van de ist om hem een extra uitbetaling te doen zodat hij in staat zijn 3 október te vieren. Bij zijn aankomst aan de Langebrug de man direct ingerekend door de politie. Zij confronteer- hem met nog openstaande boetes voor een bedrag van 630 en. Later is de man door derden, die het geld voor de open- nde boetes naar het bureau brachten, 'vrijgekocht'. andweer druk met kleine brandjes n» De brandweer kwam er gisteravond vlak voor twaalf uur wee keer toe aan te pas om kleine brandjes te blussen. Bij woning aan de De Rieustraat ontstond vuur in twee vuilcon- ers. Aan de Sitterlaan brandde een afdak van een woning. De idweer vermoedt in beide gevallen brandstichting. |nke buit bij inbraak Inbrekers vertrokken in de nacht van woensdag op don- lag met een flinke buit uit een bedrijfspand aan de Hallen- De dieven forceerden een deur en namen 1200 gulden uit [kassalade mee. Op de bovenverdieping van het bedrijf werd kluis opengebroken. Daarin vonden de inbrekers ongeveer 10 gulden. Uit een shoarmazaak aan de Nieuwe Rijn is dui- gulden gestolen. De eigenaar deed gisteren aangifte. De gebruikten een valse sleutel. 1NO 1895 Maandag 30 September is de Inrichting voor fabrieksmeisjes gelukt een kookschool fijgen. Een oude schuur, die eenmaal dienst heeft gedaan als ensslagerij, is omgetooverd in een ruime, luchtige keuken, r iederen avond van halfacht tot halftien wordt les gegeven een twaalftal fabrieksmeisjes. Voor meisjes, die totdat zij wen op de fabriek zijn, beteekent het bijwonen van dezen us: orde, zindelijkheid, zuinigheid en overleg. De meisjes n dertig verschillende middagmalen klaarmaken, berekend het gemiddelde arbeidersbudget. JNO 1970 dinsdag 29 september bewoners van panden aan de Voorhoutse Rijnsburgerweg en over enkele weken ook op aardgas kunnen overschakelen, dit deel van Voorhout zo spoedig op het aardgasnet wordt gesloten komt door de aanwezigheid van enkele bloemisten, hun kassen met aardgas gaan verwarmen. Automobilist heeft vier banen nodig Een 26-jarige agent van het korps Haaglanden heeft gister avond op de A4 een 24-jarige Leidenaar klem gereden, die zo dronken was dat hij op weg van Schiphol naar Leiden over meer dan de volle breedte van de vierbaansweg heen en weer slingerde. De Haagse politie man, die geen dienst had, bleef een tijd lang achter de dronken man rijden omdat hij zichzelf en zijn gezin niet door inhalen in gevaar wilde brengen. Op Leids grondgebied, waar de weg de helft smaller is, durfde hij de inhaalmanoeuvre wel aan. Hij dirigeerde de Leidenaar naar de vluchtstrook en alarmeerde via een praatpaal de politie. leiden Café De Grote Beer kan verder met de bouw van de feesttent. Het kort geding dat het wijkcomité Vreewijk had aangespannen tegen de gemeente Leiden over de tent bij het café aan de Rembrandt- straat gaat niet door. Het ge ding, dat vanmiddag zou die nen, is ingetrokken na overleg met Ruud Kenter van De Grote Beer. Het wijkcomité keerde zich tegen de feesttent die vanaf morgen bij het café staat en waar de komende dagen aller lei activiteiten zijn in het kader van Leidens ontzet. Wijkbewo ners vreesden vier nachten la waai. Volgens een woordvoerster van de gemeente is nu afge sproken dat omwonenden di rect contact kunnen opnemen met Kenter als er sprake is van geluidoverlast. Er was al met de gemeente afgesproken dat het geluidsniveau zou dalen naarmate het later werd. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Veertig winkeliers van de Nieuwe Rijn en omgeving ke ren zich tegen de verplaatsing van de kramen op de woensdagmarkt naar de aan de overkant gelegen Aal- en Botermarkt. Dat heeft gisteravond in de raadscommissie economie J. Bentveld van de gelijknamige meubelzaal verklaard. Daarmee is de onenigheid over de nieuwe in deling van de Leidse markt weer compleet. derhalf jaar over terrassen tus sen de kramen. De marktkoop lieden willen daar niets van we ten maar de gemeente houdt vast aan de plannen. Een compromis is bereikt voor de markt op woensdag. De Nieuwe Rijn wordt dan kraam- vrij en het domein van horeca ondernemers en de antiek- en leiden wim koevoet De oversteek van de ambulante handel was namelijk zo'n beetje het enige punt waarover markt kooplieden en de gemeente Lei den het onlangs eens zijn ge worden. De ambulante handel en de gemeente bakkeleien nu al an- curiosamarkt. Maar de oplos sing voor de woensdag is in de ogen van de winkeliers van de Nieuwe Rijn een regelrechte ramp. Zij vrezen dat met slechts terrassen („Waar geen hond zit met slecht weer") voor de win keldeur, de omzet zal kelderen. „Wij willen niet het slachtoffer worden van de twist tussen ho reca en ambulante handel", al dus Bentveld. Op zaterdag, als er twee keer zoveel kooplieden zijn, heeft de ambulante handel de Nieuwe Rijn wél nodig en zal ze vijf ter rassen met een totaallengte van 25 meter tussen de kramen moeten dulden. Deze en andere maatregelen maken een verhui zing naar onder meer de Aal markt van zo'n 60 kooplieden noodzakelijk. De ambulante handel en de winkeliers zijn daar mordicus tegen. C. Verplancke komt door de standpunten van de winkeliers over de woensdagmarkt in een lastig parket. Hij is de aanvoer der van de kooplieden op de Leidse markten en verantwoor delijk voor het plan van de 'woensdagoversteek'. Verplanc ke is echter ook voorzitter van de winkeliersvereniging SOL, die wordt geacht de belangen van de middenstanders van de Nieuwe Rijn te behartigen. Wethouder Laurier ingenomen met plannen wijkcomité leiden. aad rietveld FOTO GERRIT RUSSCHEN Naam: Christiaan van der Nat. Geboorteplaats: Leiden. Leeftijd: 33. Beroep/functie: directeur kunstvuurwerkfabriek „Het is alweer de tiende keer dat ons bedrijf het vuurwerk verzorgt tijdens de 3-oktoberfeesten. Dat is voor ons toch wel iets om bij stil te staan. Zeker omdat ik mij nog steeds Leidenaar voel, al woon ik nu in Steen- wijk. We zijn hier eigen- lijk bij toeval terechtge- komen. Mijn vader is als kleine jongen begonnen bij de vuurwerkfabriek van Kat in Leiden. Hij is daar uiteindelijk bedrijfsleider geworden. Maar mijn va der was toch een echte vuurwerkmaker. Hij en ik zijn toen, twaalf jaar gele den, voor ons zelf begon- Het aftellen is begonnen Nog even en het is 3 oktober. nen. Van hem had ik de Dan barst het feest der liefde voor het vuurwerk natuurlijk meegekregen. „We woonden toen in de Oosterstraat. Maar daar kon je natuurlijk geen vuurwerk opslaan. Dus huurde ik een bunker van de Domeinen in Hoek van Holland. Het liep al snel lekker, het bedrijfje begon te groeien. We hebben ge probeerd een stuk grond in Leiden te kopen voor een fabriek waar we ons vuur werk wilden fabriceren maar dat is niet gelukt. Ook voor veel andere ge meenten was dat een pro bleem: het verstrekken van vergunnin gen voor de fabricage. Maar in Steen - wijk niet. We zijn nu nog cle enige fa briek in Nederland die zelf vuurwerk maakt. Ook al importeren we tegen woordig al wel veel. Vaak is dat ge woon goedkoper. „Ons bedrijf verzorgt vuurwerk door het hele land. Van Terneuzen tot Gro ningen, zeg maat. Van trouwerijen tot grote volksfeesten. We leveren niet al leen het vuurwerk voor de feesten, we herman joustra feesten in Leiden los. Kermis, optocht, taptoe, dansen, drinken, feesten. Een beetje carnaval eigenlijk. Veel Leidenaars sparen het hele jaar door om vooral toch niets van alle festiviteiten en activiteiten te hoeven missen. In deze rubriek laten we mensen aan het woord die op de een of andere manier te maken hebben, of hebben gehad, met de festiviteiten in de stad. bouwen ook alle stellages op en zorgen voor het af steken. Voor ons is 3 okto ber zo'n beetje de afslui ting van het seizoen. Dat begint zo op 30 april en loopt de hele zomer door. Tot oktober. Dan zijn de meeste feesten wel weer ach ter de rug. „Het vuurwerk met Oud en Nieuw is klein vuurwerk. Dat leveren wij niet. Alleen groot, pro fessioneel vuurwerk. Zeg maar het vuurwerk dat je als particulier niet in je be zit mag hebben. En wat ook echt iets voorstelt: be weegbare nummers zoals een molen met draaiende wieken bijvoorbeeld. Of een stukje van een schilde rij van Rembrandt. Dat hebben tijdens de Laken- feesten nog verzorgd. Wij zijn trouwens toch erg ac tief in Leiden. „Ook dit jaar wordt het weer heel spectaculair in het Ankerpark. Groter nog dan vorig jaar. Het luchtv- uurwerk is wat massaler. En de fonteinen langs het water zijn nog wat speel ser. Met wat meer draai ende elementen. Met de opbouw daarvan zijn we toch wel de hele dag bezig. Dat heeft één nadeel: ik maak zo verder niets van de 3-okto- berfeesten mee. Vroeger deed ik het he le programma. Taptoe, kermis en op tocht. Dat kan niet meer. Nou ja, een stukje zou nog wel kunnen. Maar om de dag van tevoren nou van Steenwijk naar Leiden te rijden. Dat doe je ook niet zo gauw. Ik heb dus al tien jaar geen 3 oktober meer gevierd. Maar het vuurwerk vergoedt dat helemaal. De Leidse Tuinstad/Staalwijk krijgt er nog dit jaar dertig bo men bij en het plantsoentje aan de Lindestraat wordt opge knapt. Dat zei wethouder Laurier (GroenLinks/wijkbe- heer) nadat leden van het wijk comité hem gistermiddag het rapport Bomen voor Tuinstad/Staalwijk hadden aan geboden. Vooral in de Staalwijk is het volgens het comité treurig ge steld met de groenvoorziening. In de Magdalena- Moonstraat bijvoorbeeld is bijna geen boom meer te bekennen. Het comité heeft wandelingen door de wijk gemaakt en genoteerd waar zij nieuwe bomen geplant willen zien. Dat resulteerde in een ver langlijstje voor 120 bomen. „Volgens ons", zei woordvoer der N. Jasperse, „past dat pre cies in het beleid van de ge meente, die immers zegt: bur gers, doe wat voor je wijk. Laurier was ingenomen met het initiatief van het wijkcomité. „Dat sluit heel goed aan bij de gedachten die wij hebben over Boddaertcentrum blijft verhuizen leiden arjan van puk Het Boddaertcentrum blijft na de verhuizing uit het Terwee- park op een 'schopstoel' zitten. In de voormalige crèche van de universiteit aan de Klooster poort, waar wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs en zorg) gis termiddag het nieuwe onderko men opende, kan het Boddaert centrum niet langer dan drie jaar blijven. Het oude pand moest plaats maken voor de nieuwbouw van het station. In het nieuwe on derkomen aan de Kloosterpoort is plaats voor zo'n twintig kin deren in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. „Vergeleken met het pand aan het Terweepark is dit een eldorado", zei medewerk ster Alinka Horst. Wethouder Koek onthulde bij de opening een klimrek, een ca deau van de stichting Kinder hulp. Een Boddaertcentrum is een opvangtehuis voor kinderen die te kampen hebben met gezins problemen. Na schooltijd kun nen ze terecht in het centrum, waar ze spelletjes doen en de maaltijd gebruiken. Daarna gaan ze weer naar huis. wijkbeheer en het maken van wijkbeheerplannen. Daar zal dit rapport zeker een rol bij spe len." Het verlanglijstje van Tuin stad/Staalwijk bleek bovendien wonderwel overeen te komen met wat de gemeente toch al van plan was. „Wij hadden al gekeken naar mogelijkheden om bomen te planten. Dat zul len er dit najaar onmiddellijk dertig zijn, nog afgezien van het groenplannetje dat wij hebben ontwikkeld voor de Leuven- straat." Dat het comité pleitte voor een facelift van het ietwat ver wilderde plantsoentje aan de Lindestraat kwam Laurier ook niet slecht uit. „Voor dat plant soen hebben wij, samen met de woningbouwvereniging en de sector milieu en beheer, net een opknapplan gemaakt', reageer de de wethouder.' Het groen wordt onderhanden genomen, het hekwerk wordt vernieuwd en de fontein, die herinnert aan het 40-jarig bestaan van wo ningbouwvereniging Ons Doel, wordt in zijn oude luister her steld. „Die is hopelijk dit voor- Bezoek de 3 oktober feesten! Bewaakt parkeren aan de rand van de festiviteiten, voor maar per dag, inclusief de avond, (gratis vervoer naar de markt en kermis) Haagweg parkeren/hartje Leiden uitstappen „Toch knellen de petten niet", meent hij. „De winkeliers nemen mij niet kwalijk dat ik pleit voor een kraamvrije Nieu we Rijn op woensdag. Eigenlijk hebben die terrassen niets met dat plan te maken. De Nieuwe Rijn is niet geliefd bij de kooplui vanwege de wind. Op woensdag kunnen we de Nieuwe Rijn mij den, op zaterdag niet." Hoe het nu verder gaat met de herindeling van de markt is onduidelijk. Alle partijen in de ze kwestie - de gemeenteraad, de ambulante handel, de win keliers, omwonenden en de ho reca - houden voet bij stuk en wethouder J. Walenkamp (CDA) is niet van plan veel geld te ste ken in juridische procedures. Walenkamp weigert voorts zich te laten vastpinnen op ter mijnen waarbinnen de markt nieuwe stijl kan gaan draaien. Toch willen alle fracties, ook die van het CDA, weten wanneer de plannen worden uitgevoerd. Maar meer dan 'We houden vast aan onze uitgangspunten', kregen ze niet los van de wet houder. „Uitgangspunten krijgen ons niet weg", reageerde Verplanc ke op de gang. „Hoogstens de M.E. jaar weer spuitende", aldus Laurier.' Zorgen maakt de wethouder zich, zo vertrouwde hij de dele gatie uit Tuinstad/Staalwijk toe, over de oudere populieren in de stad. „Ook die in uw wijk. De populier op de hoek van de Stadhouderslaan en de Leuven straat bijvoorbeeld, is niet te handhaven. Hetzelfde geldt voor de populier op de hoek van de Stadhouderslaan en de Drie Oktoberstraat. Een popu lier is een verraderlijke boom. Hij ziet er nog goed uit - en bam!-daarligt-ie." Vorig jaar nog velde een na jaarsstorm één van de giganti sche populieren op de Konin- ginnelaan. „Die viel gelukkig in de richting van de midden berm", zei Laurier. „Maar er kunnen ongelukken mee ge beuren." Tenminste twee van de reuzen op de Koninginne- laan moeten nog gekapt wor den, liet de wethouder weten. Jasperse toonde daar begrip voor. Want ook het wijkcomité voelt er niets voor bomen die op instorten staan te handha ven. leiden wim koevoet Een kleine 100.000 gulden trekt de gemeente Leiden uit om 90 parkeerautomaten elec- tronisch te beveiligen. In de raadscommissie economie, fi nanciën en grondzaken is gis teravond zonder beraadslagin gen ingestemd met het voor stel. De maatregel is preventief bedoeld. Volgens R. van der Mark, hoofd van de technische dienst bij de dienst parkeerbe heer, komen er uit de grote steden steeds meer berichten over buitenlandse bendes die zeer professioneel te werk gaan en grote sommen geld uit parkeerautomaten stelen. „Leiden is gewaarschuwd." Van der Mark wil niet zeg gen hoe veel geld er gemid deld in een automaat zit maar hij garandeert dat de investe ring van bijna een ton in be veiliging zeer de moeite waard is. Ook weet hij zeker dat het systeem waarmee de Leidse apparatuur wordt uitgerust ondoordringbaar is. Een andere methode om dieven voor te zijn, is het veel vuldig legen van de automa ten. Dat is echter zeer arbeids intensief en gaat bovendien gepaard met grote risico's. „In feite praat je dan over geld transporten. Die moeten zo onvoorspelbaar mogelijk zijn", meent hij. Van der Mark voorspelt dat over niet al te lange tijd via de computer is te zien 'dat er wordt gerommeld aan de au tomaten'. Parkeercontroleurs wijzen fusie af leiden wim koevoet Blauw van de uniformen zag het gisteravond in de vergader zaal van de raadscommissie economie, financiën en grond zaken. De dienst parkeerbeheer was door enkele tientallen me dewerkers vertegenwoordigd. De onrust is groot onder het personeel van de dienst nu bur gemeester en wethouders aan sturen op een fusie per 1 januari 1996 met de dienst milieu en beheer. De parkeercontroleurs vrezen dat deze fusie ten koste gaat van hun veiligheid. Wet houder J. Walenkamp (CDA) noch andere leden van de raadscommissie slaagden erin de medewerkers gerust te stel len. De dienst parkeerbeheer, nu nog een zelfstandige eenheid, werkt nauw samen met de poli tie. De controleurs communice ren via het radionet van de poli tie, die in noodgevallen binnen enkele minuten assistentie komt verlenen. De dienst par keerbeheer is zeer gehecht aan deze samenwerking. Ook willen de parkeercontro leurs hun uniform niet kwijt. Nog in bespreking is om ze te bewapenen met een gummistok en handboeien. Volgens Walenkamp tast de fusie op geen enkele wijze de veiligheid van de parkeercon troleurs aan. Zou dat toch het geval zijn, dan gaat de fusie niet door. Volgens de wethouder ei sen de medewerkers garanties die ze al hebben. Maar de parkeercontroleurs willen helemaal niet fuseren en vinden dat ze te weinig waarde ring krijgen. Dat bleek uit het massale applaus dat SP'er C. Vergeer kreeg voor zijn bijdrage aan de discussie. Vergeer maak te net als A. Geertsema (WD) een voorbehoud bij het fusie- voorstel. Vergeer vroeg zich hardop af wat er toch mis is met de dienst parkeerbeheer in haar huidige vorm. Niets, meent hij - en daarover is iedereen het eens. „Het probleem is dat de reini- gingspolitie (een onderdeel van de dienst milieu en beheer, red.) te klein van omvang is. Dan moet de wethouder dat probleem aanpakken en niet gaan schuiven met prima func tionerende onderdelen en die ook nog eens met ektra taken belasten." Het hoofd van parkeerbeheer, J. Gelderman, die in de toekom stige constellatie de directeur van de dienst milieu en beheer, P. Peters, boven zich moet dul den, zit op dezelfde golflengte. 'Never change a winning team', is zijn motto. Ook hij blijft moeite houden met de fusie zo lang niet zwart op wit staat dat de samenwerking met de politie intact blijft. Dat zo'n contract in de maak is, vindt de dienst on voldoende. Eerst regelen, dan fuseren, is het uitgangspunt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13