Somalië en Zaïre blijven zeer riskante landen Fransen jagen op verdachte van aanslagen Buitenland Taliban met mascotte Nep-invaliden krijgen riante baan bij de PTT im en Kim kunnen via nweg toch trouwen Staatsgreep op Comoren Conferentie levert Angola beginbedrag op Jaar na Estonia-ramp nog geen duidelijkheid voor nabestaanden DERDAG 28 SEPTEMBER 1995 euw bankbiljet in VS De Amerikaanse federale bank heeft gisteren het terp gepresenteerd voor een nieuw biljet van honderd dollar f). Daarop staat evenals op het oude biljet weer de af- iding van Benjamin Franklin, waaromheen speciale inkt- Èen zijn aangebracht, evenals watermerken en andere bijna htbare tekenen die vrijwel niet te kopiëren zijn. Het biljet volgend jaar in circulatie. Oude bankbiljetten behouden hun geldigheid. en in Zwitserland i» In Zwitserland komt al volgende week een nieuw biljet jvijftig frank in omloop. Voor het eerst staat er een portret ben vrouw op afgebeeld, de avantgarde-kunstenares Sophie [iber-Arp. Volgend jaar komt er een biljet van twintig frank, met een tussentijd van steeds een halfjaar nieuwe biljet- tan tien, tweehonderd, duizend en honderd frank in omloop Het biljet van vijfhonderd frank verdwijnt. De oude bil- !n blijven nog twintig jaar geldig. incering ruimteveer afgelast Canaveral De lancering van het Amerikaanse ruimteveer imbia vanaf Cape Canaveral is vanochtend afgelast vanwege in de waterstoftoevoer in een van de drie hoofdmotoren de space shuttle. Het lek werd ontdekt ongeveer twee uur ^t het vullen van de grote externe brandstoftank met 1,14 Den liter vloeibare waterstof en zuurstof was begonnen, mici van de NASA bogen zich over het probleem, maar kon- nog niet zeggen of het uitstel dagen of weken zou gaan du- i klagen bananenbeleid EU aan hingtonDe Verenigde Staten dienen gesteund door Gu- nala, Honduras en Mexico een klacht in bij de Wereld- delsorganisatie (WTO) tegen het bananenbeleid van de Eu- }se Unie. De VS menen dat de voorkeursbehandeling die de jeeft aan de Caribische bananenexporterende landen discri- ferend is voor de grote Amerikaanse bananenondernemin- en hun werknemers in met name Latijns-Amerika. oeder gedood voor vijftig dollar jyTH» Een dertienjarige jongen uit Forsyth in de Amerikaan- laat Georgia heeft een weddenschap met zijn vriendje ge- Dat betekent dat hij 50 dollar, zo'n tachtig gulden, |t voor het doden van zijn moeder. De dader wedde afgelo- "vrijdag dat hij zijn moeder zou doden. De jongen doodde Sslapende moeder met een schot door het hoofd en hield j daarna schuil. Een leraar wist hem te overreden zichzelf aan ^ven, de politie arresteerde de jongen gisteren. iiina levert Iran geen kerncentrales Vork China heeft de Verenigde Staten gisteren meege- |d dat besloten is geen kerncentrales aan Iran te leveren. De (ïese minister van buitenlandse zaken Qian Qichen maakte besluit bekend tijdens een onderhoud met zijn Amerikaanse jitgenoot Warren Christopher. jus vergeet de dieren niet "caanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de gewe- Franse actrice en dierenbeschermster Brigitte Bardot van idierenliefde overtuigd. Hij vergeet de dieren nooit en denkt [c aan Sint Franciscus, de beschermheilige van de dieren, zei idot. Het voormalige 'sekssymbool' had met andere voor- hters van de rechten van dieren een korte ontmoeting met de I Zuidkoreaanse uuugge- ïtshof heeft gisteren bepaald huwelijken tussen mensen achternaam wet- Izijn toegestaan, als ze el- in het buitenland het ja- d hebben gegeven. De uit- hk betekent een grote door- f» in dit land, waar slechts le tientallen achternamen tan (Kim is daar een van) en bevolking van 44 mil- A1 honderden jaren be er een wettelijk verbod op (elijken tussen mensen met Tededeling van Menken Drinks nken Drinks heeft moeten besluiten pakken tropische vruchtennectar uit markt te halen. In deze pakken kan schimmel ontstaan, waardoor de aliteit en smaak niet meer aan de'gestelde eisen voldoen. Er is geen 'aar voor de gezondheid. t betreft UITSLUITEND nectar in literpakken met de volgende kenmerken: Houdbaar tot: )er Tweedrank Tropical 28 05 96 ah Tropical Mix 28 09 96 ïaliteitsmerk Tropische Mix 28 09 96 de bovenkant van het pak staat deze uiterste houdbaarheidsdatum ver- ld naast de afsluiting. Alle pakken tropische nectar met een andere houd- irheidsdatum zijn goed. jnsumenten die pakken in huis hebben, worden verzocht de inhoud weg pooien en het uitgeknipte vakje met de houdbaarheidsdatum onder ver- pdmg van bank- en gironummer op te sturen naar Menken Drinks, antwoordnummer 70, 2240 VB Wassenaar, (zonder postzegel). 3r nadere inlichtingen kan gebruik worden gemaakt van de speciale Men- i Drinks Informatielijn 06-0550. Deze lijn is met ingang van vandaag da- ijks (behalve zondag) geopend van 09 00 tot 21.00 uur. nken Drinks biedt, mede namens haar afnemers, haar welgemeende ontschuldigingen aan voor het ontstane ongemak. Vluchtelingen lopen bij terugkeer wel degelijk nog vaak levensgevaar nairobi frans van den houdt correspondent Osman Abdi had het na ruim twee jaar wel gezien in Kenya. Hij wilde terug naar zijn land van her komst, Somalië. Verleden week hees hij zich, sa men met tientallen landgenoten, op een oude vrachtwagen die hem naar zijn geboortedorp zou terugbrengen. De euforie duurde tot slechts enke le kilometers over de grens. Daar werden de So- maliërs door een gewapende bende aangevallen en beroofd van hun persoonlijke bezittingen en het voedsel dat ze van de VN hadden gekregen. Twee vluchtelingen werden doodgeschoten, een van hen werd als vermist opgegeven. Hoe veilig is Somalië nu eigenlijk, kan je je af vragen. Temeer daar de Nederlandse regering net heeft besloten dat vluchtelingen uit onder andere Somalië en Zaïre zonder levensgevaar kunnen worden teruggestuurd. Een dergelijke veronder stelling blijkt wel erg voorbarig. Beide landen verkeren al jaren in opperste cha os. Zaïre wordt nauwelijks bestuurd, Somalië heeft helemaal geen bestuur; in Zaïre terroriseert het leger naar believen de bevolking, in Somalië zijn het vele gewapende bendes en clanmilities die de dienst uitmaken; in beide landen worden nog altijd uitermate willekeurig mensen opge pakt, vastgezet, gemarteld en vermoord. Deze landen veilig' noemen is onverantwoord. „Veiligheid is een erg relatief begrip in Somalië, waar burgers met machinegeweren rondlopen en de politie nog altijd geen vuist kan maken", meent een woordvoerster van de vluchtelingen organisatie van de VN (Unhcr). Als gevolg van die nog altijd zeer onstabiele si tuatie ziet de Unhcr zich gedwongen haar repa triëringsprogramma voortdurend bij te stellen. Na het bloedige incident van verleden week is de terugkeeroperatie vanuit Kenya voorlopig stopge zet. Hoe het met de veiligheid in bepaalde streken van Somalië gesteld is. wordt beoordeeld aan de hand van gegevens 'uit het veld' van de ontwikke lingstak van de VN (UNDP) in Somalië en berich ten die de vluchtelingen via eigen kanalen berei ken. „Uiteindelijk zijn het altijd de vluchtelingen zelf die bepalen of het voor hen veilig is om terug te gaan of niet. Dat mogen wij niet en ook regerin gen van gastlanden niet voor hen doen", bena drukt de Unhcr-medewerkster. Veel van de 2.500 Somaliërs die de afgelopen weken vrijwillig teruggingen naar hun land waren allerminst gerust op wat hen 'thuis' nog te wach ten staat. Vrees overschaduwt de vreugde. Vooral gezien het overal weer oplaaiende geweld en de daarmee gepaard gaande voedseltekorten. Hulp verleners. journalisten en critici van de clanlei ders zijn bovendien steeds vaker het slachtoffer van gijzelingen en overvallen. In Zaïre heeft de oppositie met de introductie van het meerpartijen-systeem de laatste jaren veel vrijer kunnen opereren. Burgers hebben met ongekende felheid de politieke situatie kunnen becommentariëren. Maar toch staan critici van president Mobutu en de regering van premier Kengo wa Dondo nog altijd bloot aan intimidatie en arrestatie. De dagen dat iedereen die zich een opponent toonde van de wrede dictatuur onherroepelijk werd opgepakt en opgesloten, gemarteld en zelfs geëxecuteerd zijn weliswaar voorbij, maar de on derdrukking blijft. Mensen die jaren geleden om politieke redenen gevlucht zijn en nu terugkeren, kunnen daarom nog altijd vervolgd worden. Bijkomende problemen in sommige regio's, bijvoorbeeld Kivu en Katanga, zijn de strijd tus sen stammen en de van hogerhand uitgevoerde etnische zuiveringen, die nogal wat slachtoffers hebben gevraagd en nog steeds vragen. Lid zijn van een 'verkeerde' stam kan daarom (en men senrechtenorganisaties beschikken over talloze voorbeelden) levensgevaarlijk zijn. maidan-shahr Taliban-strijders Afghaanse guerrilla's, gerecruteerd uit islamitische studenten bewonderen hun mascotte, een adelaar, die op een gecamoufleerd kanon is neergezet. De foto werd genomen aan het front bij Maidan-Shahr, zo'n 25 kilometer ten westen van de hoofdstad Kabul. De Taliban hebben al enkele malen aangekondigd de hoofdstad te zullen veroveren. foto reuter peter creste Grote zoekactie bij Lyon Honderden Franse politie-agenten zoeken sinds vanmor gen een bosrijk gebied ten westen van Lyon af naar een man die van terreuraanslagen wordt verdacht. De politie kamt met speurhonden en vanuit de lucht met helikop ters de streek uit. lamitische fundamentalisten achter de aanslagen zitten, maar tot nog toe is geen enkele door de politie geïdentificeerde verdachte aangehouden. Talrijke Fransen van Noord- afrikaanse afkomst of Noord- afrikanen zijn ondervraagd en politie en leger hebben zeker 800.000 identificatiecontroles gehouden. Kelkal is de enige bij naam genoemde verdachte. Hij kwam kort na zijn geboorte in Algerije met zijn familie naar Frankrijk en staat bekend als kruimeldief, zonder duidelijke connecties met orthodox-isla mitische kringen en/of Algerijn se oppositiegroeperingen. De verdachte is de 24-jarige Khaled Kelkal. Drie mannen die banden zouden hebben met Kelkal, werden gisteren in het gebied gearresteerd, na een schotenwisseling. Kelkal ont kwam. Twee van de aangehou denen hebben dezelfde woon plaats als Kelkal: de Lyonese voorstad Vaux-en-Velin. Sinds juli zijn bij bomaansla gen in Parijs en Lyon zeven mensen om het leven gekomen. Een niet-ontplofte bom langs de TGV-spoorlijn Lyon-Marseille droeg vingerafdrukken van Kel kal. De politie vermoedt dat is- Italiaans onderzoek onthult fraude dezelfde achternaam. Duizen den stellen wonen daarom on gehuwd samen. Omdat ze dan geen verzekeringen kunnen af sluiten en geen aanspraak kun nen maken op andere voorzie ningen voor gehuwden, is de roep om herziening van de wet steeds luider geworden» De wet was er oorspronkelijk op gericht om inteelt te voorkomen. Het hof oordeelde gisteren dat een Zuidkoreaans paar, dat in 1969 in het huwelijk trad in Japan, zich als gehuwd moet kunnen laten registreren in Zuid-Korea. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse overheid koestert de invalide mens. Een uitke ring is niet moeilijk te verkrij gen en wie nog kan werken, vindt dikwijls een plekje bin nen het ambtenarenkorps. Bij de posterijen klopt er echter iets niet: van de 100 invalide werknemers die de afgelopen dagen aan een medisch onder zoek zijn onderworpen, blijken er 96 kerngezond. Het onderzoek is begonnen na dat Alfonso Pecoraro Scanio, een parlementslid van de Groe ne Partij en de stichting Volare, opgericht door de vorig jaar overleden zanger Domenico Modugno, vraagtekens hadden gezet bij het aannamebeleid van de PTT. Men richt zich vooralsnog op het tijdvak 1990- 1992, toen niet minder dan 2.500 invaliden de posterijen zijn komen versterken. De eerste resultaten van het onderzoek zijn meer dan opval lend. De gezonde invaliden blij ken allen tussen de 30 en 35 jaar te zijn. Een van hen leed vol gens de officiële papieren aan een ernstige rugziekte, maar was in werkelijkheid fit genoeg om in de middaguren les te ge ven in body-building in twee verschillende sportcentra. Een andere bleek zijn militaire dienst gewoon vervuld te heb ben en roem te oogsten met pa rachute-springen. Het juridisch onderzoek, ge coördineerd door het openbaar ministerie van Rome, richt zich ook op de rol van Carlo Vizzini, een Siciliaanse sociaal-demo craat die in de bewuste periode minister van posterijen was. Het feit dat een groot deel van de invaliden afkomstig is van Sici lië wekt bevreemding, alsook het feit dat het aantal aannames sterk toenam in het zicht van de parlementsverkiezingen van 1992. Veel personen bleken, ge heel in contrast met wat ge woon is in bureaucratisch Italië, vrijwel direct na hun aanvraag te kunnen worden geplaatst. De magistraten zijn gestuit op een ware handel in vervalste medische verklaringen. De na men van de 'invaliden' blijken vaak overeen te komen met die van vakbondsmensen en hoge functionarissen binnen de PTT. Scanio verbaast zich niet over de eerste resultaten. Hij ver moedt dat zich onder de 200.000 PTT'ers minstens 10.000 'nep-invaliden' bevin den. Twee jaar geleden onthul de Volare dat je voor 18.000 gul den een invalide-status kon ko pen. Volgens het ministerie van de schatkist staat eenderde van alle invaliditeitspensioenen op naam van kerngezonde Italia nen. Het ministerie baseert zich op de bevindingen van de me dische inspecteurs die in de eer ste zes maanden van dit jaar 12.750 controles hebben ver richt en daarbij 4.149 personen ontmaskerden. In Italië genie ten 7 miljoen personen een in validiteitspensioen, een gemid delde van een op de acht. De staat keert aan hen jaarlijks 57 miljard gulden uit. Moroni afptussen leger en coupplegers zou een kind zijn gedood. Volgens diplomaten hebben de opstandige militairen groe pen gevangenen vrijgelaten. Daarbij zouden ook personen zijn die aan de mislukte staats greep van 1992 hadden deelge nomen. Sinds 1975 zijn er op de Comoren (450.000 inwoners) zeventien staatsgrepen geweest. De president van de eilanden groep Comoren is vanochtend door een groep opstandige mili tairen gevangen genomen. Pre sident Saïd Mohamed Djohar zit vast in het militaire kampe ment Kandani, bij de hoofdstad Moroni. Het kamp is omsingeld door regeringsgetrouwe solda ten. Bij een schotenwisseling BRUSSEL Rtr-AFP-ANP dollar steun; het land kreeg toe zeggingen tot een totaal van 1 miljard dollar, ruim anderhalf miljard gulden. Nederland zeg de bijna honderd miljoen gul den voor de komende twee jaar toe. Bij de conferentie in Brussel was ook Dos Santos' grote ri vaal, Unita-leider Savimbi, aan wezig. De Angolese president José Eduardo dos Santos kan tevre den naar huis. De in Brussel ge houden conferentie voor de we deropbouw van het door burge roorlog vrijwel geheel vernielde Afrikaanse land heeft meer op geleverd dan verwacht. Angola had gehoopt op 700 miljoen stockholm/frankfurt* karl ernst Toen op 28 september 1994 kort na 2.30 uur de eerste berichten over de ramp in de Oostzee de wereld rondgingen was alles al achter de rug. De veerboot Estonia was onderweg van Tallinn naar Stockholm voor de zuidwestkust van Fin land vol water gelopen, gekapseisd en gezon ken. Honderden mensen gingen mee de diepte in: Van de 989 passagiers en bemanningsleden overleefden er slechts 137, onder wie ook een Nederlandse vrachtwagenchauffeur; het was het ergste scheepsongeluk in de Oostzee in vredes tijd. Niemand had op dat moment nog een vermoe den welk drama zich twintig zeemijl van het Fin se eiland Ut in de stormachtige en nachtzwarte Oostzee had afgespeeld. Alles ging zo snel dat de mensen geen tijd meer hadden om zich in veilig heid te brengen, vertelde een geredde passagier enkele uren later. Velen verdronken in hun hut. De laatste uren van de Estonia zijn een jaar later nog altijd niet precies te reconstrueren. Vast staat dat bemanningsleden al voor middernacht uit het voorste deel van het schip klappen hebben horen klinken. Een matroos die wordt uitgestuurd om poolshoogte te nemen kan echter niets bijzon ders ontdekken en geeft dat door aan de brug. In tussen vaart het Finse schip met onverminderde snelheid door. Het eerste noodsignaal wordt om 1.25 uur uitgestuurd. Op dat moment is de ramp echter al in volle gang en maakt het schip 30 gra den slagzij. Tonnen water gutsen via de afgerukte boegdeur het autodek binnen en de machines zijn uitgeval len. Zes minuten later valt ook het licht uit. Door de stikdonkere gangen rennen vertwijfelde men In de Estse hoofdstad Tallinn werd gisteren een her denkingsdienst gehouden voor de slachtoffers van de Estonia. foto»ap sen. De boordluidsprekers geven geen aanwijzin gen van de bemanning meer door. het schip helt al 60 graden over. Er wordt een tweede SOS uitgestuurd. Deze wordt opgevangen door de veerboot Silja Europa, die zich opmaakt om de schipbreukelingen te hulp te snellen. Door de stroomuitval is de be manning echter niet meer in staat de positie van het zinkende schip door te geven. Korte tijd later verdwijnt de Estonia van de radarschermen. Terwijl in Estland, Finland en Zweden om de do den wordt getreurd, komen direct al speculaties op gang over de oorzaak van de ramp. Pas na da gen het tot 60 meter diepte gezonken wrak is inmiddels gelokaliseerd en gefotografeerd wordt duidelijk dat de boegklep van het schip in de storm moet zijn afgerukt en dat het schip daardoor is gezonken. De klep wordt twee kilo meter van het wrak teruggevonden, op 18 oktober naar boven gehaald en in de weken daarna nauw keurig onderzocht. Twee teams deskundigen, een uit Zweden, Fin nen en Esten samengestelde onderzoekscommis sie en een groep deskundigen van de werf Meyer in het Duitse Papenburg, waar het schip in 1979 van stapel liep, buigen zich maandenlang over de schuldvraag. Eep van de vragen is of technische mankementen dan wel menselijk falen, ofwel een combinatie van beide, tot het ongeluk hebben ge leid. Het internationale team, dat in opdracht van de Zweeds-Estse rederij en de regeringen van Fin land. Estland en Zweden handelt, richt zware be schuldigingen aan de Meyer-werf: De bouten van de boegdeur zouden niet zwaar genoeg zijn uit gevoerd om de druk van het water te kunnen weerstaan. Maar de bouwers in Papenburg zeg gen dat het ongeluk vooral te wijten is aan fouten van de bemanning. Direct na het vernemen van de geluiden in de boeg hadden volgens hen de machines zachter gezet en het schip gekeerd moeten worden. Bo vendien had men voor alle zekerheid de boeg deur handmatig moeten vergrendelen. Dat zou allemaal niet zijn gebeurd. De Meyer-deskundi- gen beweren ook dat het schip slecht was onder houden en gerepareerd. Lasnaden deugden niet, aangetaste delen waren niet vervangen. En de sensoren die bij de sluitingen van de boegdeur horen te zitten om onmiddellijk te melden wan neer deze niet behoorlijk gesloten zijn, waren op de Estonia niet meer aanwezig. Gunnar Bendreus, woordvoerder van de grootste organisatie van nabestaanden van Estonia-slacht- offers DIS, heeft weinig vertrouwen in de objecti viteit van de onderzoeken. Hij wijst erop dat in de internationale commissie de overheden van Est land en Finland vertegenwoordigd zijn. Beide zijn partij in de zaakEstland omdat het mede-eige naar is van de rederij die de Estonia exploiteerde en Finland omdat het de Estonia ondanks de on deugdelijke boegconstructie een veiligheidsfiat Heeft gegeven. Volgens Bendreus is aan de veiligheid van het veerbootverkeer in het jaar na de ramp nog niets verbeterd. Volgens hem wordt de branche gedre ven door mensen die uitsluitend geïnteresseerd zijn in geldverdienen. De enige verplichting die sindsdien internationaal is opgelegd is het bij houden van een passagierslijst. Schepen in de Oostzee moeten daar vanaf 1 november aan vol doen. Afwezigheid van zo'n lijst heeft in het geval van de Estonia geleid tot wekenlange onzeker heid over het precieze aantal slachtoffers. De nabestaanden van de Estonia-slachtoffers hebben gisteren Zweden ernstige verwijten ge maakt over het feit dat de veerboot niet mag wor den geborgen. Zweden heeft in overleg met Est land en Finland de boot tot zeegraf verklaard. De Zweedse transportminister Ines Uusmann wil be tonblokken storten op het schip om plunderingen en ongewenste bezoeken tegen te gaan. De nabe staanden willen dat er tenminste geprobeerd wordt de lichamen te bergen. In Zweden, Finland en Estland wordt vandaag één-minuut stilte in acht genomen ter nagedach tenis aan de 852 slachtoffers.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7