Het einde van het Zwitserleven-gevoel 'CDA speelt spelletje met medieijnenplan' EN DAN NU HET GOEDE NIEUWS: CARINA E MET AIRCO VOOR MAAR F 990,- GULDEN EXTRA. Binnenland Drugstedenboos op Den Haag tNDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 n Nederlands Persbure. erde Pers Diensten Frans Nypels en Flip de Kam ijdbom' zo heet het nieuwste boek n Frans Nypels, hoofdredacteur van 3ze krant, en Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Het luo buigt zich over de vergrijzing en alles wat daarmee samenhangt: de OW, de aanvullende pensioenen en 5 stijgende kosten van de zorg. Wat ligt ons werkelijk boven het hoofd en /vat kunnen de werkenden van nu ben om straks toch nog een prettige ude dag te hebben? Op die vragen loeken de auteurs de antwoorden, fedacteur Sjaak Smakman schreef op isis van het boek een serie artikelen, tandaag het achtste en laatste deel. Eerdere delen verschenen op 19,20,21, 22, 23,26 en 27 september. Zuchtend kijkt de licht grijzende dertiger op van het iV-scherm. Met de Aegon-spot nog op het netvlies kijkt hij naar zijn kleu ters en vraagt zich af hoe hun studiebeurs er straks uitziet. En zijn VUT? Niks VUT, heeft hij net gelezen in Tijdbom'. De AOW dan? Nou, als dat zo doorgaat wordt het straks schraalhans keukenmeester. Zijn aanvullend pensioen ziet er mooi uit, maar blijft dat zo? Nee dus, heeft hij ook net gelezen. De Ver zekeringskamer waarschuwt in zijn jongste jaarverslag dat de indexering van de aanvul lende pensioenen, de jaarlijkse aanpassing aan de inflatie en de algemene inkomens stijging, gevaar loopt. De pensioenfondsen zelf stellen dat de premies vrijwel onbetaal baar worden wanneer de AOW blijft achter lopen. Al met al zullen weinig dertigers van nu ooit weten wat dat Zwitserlevengevoel van Kees Brusse nu precies inhield. Het is een moeilijk te verteren boodschap. Maar zelfs in het land waar sparen voor de oude dag een cultus lijkt, wacht de bejaar den van overmorgen bepaald geen finan cieel onbezorgde oude dag. De PvdA toert momenteel met een eigen AOW-brochure door het land. Zonder een keuze te maken, presenteren de sociaal-democraten daarin een aantal mogelijkheden om de AOW be- taalbaar(der) te houden: heffing van AOW- premie over het hele inkomen in plaats van alleen over de eerste schijf (de eerste 44.000 gulden belastbaar inkomen), verhoging van de pensioenleeftijd, heffing van AOW-pre- mie over de aanvullende pensioenen en de opbouw van een 'schommelfonds' door nu meer AOW te heffen dan strikt nodig is en dat geld in een fonds te stoppen waaruit la ter de baby-boomerseen deel van hun AOW krijgen. In november presenteert de PvdA de resultaten van de discussies plus de ei gen keuze. Nypels en De Kam maken hun keuzen nu al. Hun inzet is een versobering van de pen sioenen, en solidariteit van ouderen met jongeren. De ouderen van nu, stellen ze, profiteren véél meer van de verzorgings staat dan toekomstige generaties ooit zullen doen. Waarom zouden die ouderen dan nu géén bijdrage (hoeven) leveren om de gene ratie die thans hun uitkeringen opbrengt, straks van een niet al te koude kermis te la ten thuiskomen? En wat de versobering betreft: dat is nu even slikken, maar het betekent óók dat werkenden niet in slaap worden gesust en tijdig hun maatregelen kunnen nemen. Bo vendien kan zo'n versobering voorkomen dat Nederland afglijdt langs de fatale spiraal van hogere belastingen en premies, hogere looneisen, verlies van arbeidsplaatsen, ho gere belastingen en premies, enzovoort. Al leen beheersing van de loonkosten kan ont slagen voorkomen en de banen - en dus premiebetalers - scheppen die nodig zijn om de verzorgingsstaat overeind te houden. 67 jaar Wat betreft het PvdA-pakket: Nypels en De Kam zijn dus vóór AOW-heffing over aan vullend pensioen en verhoging van de pen sioenleeftijd naar 67 jaar. Een schom melfonds wijzen ze niet af, maar dan niet op de manier van de bejaardenbond ANBO. Die wil zo'n fonds geheel laten vullen door een extra premieverhoging voor de werken den. Van AOW-heffing over aanvullende pensioenen is wat de ANBO betreft geen sprake. Verwerpelijk groepsegoïsme, is het niet mis te verstane oordeel van Nypels en De Kam. Heffing van AOW over het hele inkomen tenslotte, betekent dat het tarief van 50 pro cent in de tweede schijf (van 44.000 tot 88.000 gulden belastbaar inkomen) en 60 procent in de derde schijf (alles boven die 88 mille) omhoog moet. Dat bergt het ge vaar van hogere looneisen en belasting- vlucht in zich. De PvdA wil daarom ook geen tariefsverhogingen, maar zegt vervol gens niet waar het Rijk dan de miljarden vandaan moet halen die bij zo'n 'grondslag verbreding' in de AOW-kas vloeien in plaats van in de schatkist. En dan het aanvullend pensioen. Nypels en De Kam willen in de eerste plaats een opbouw van 1,5 procent per jaar in plaats van de huidige 1,75 pro cent en het eindloonsysteem moet plaats maken voor een middelloonsysteem. Niet het eindloon is daarbij bepalend voor het pensioen, maar het gemiddelde loon over de hele loopbaan. Dat drukt de kosten en voorkomt dat iemand die in zijn laatste werkzame jaren nog een paar 'pensioenpromoties' maakt, op kosten van anderen voor een habbekrats een enorme hoeveelheid extra pensioenrechten op bouwt. Tenslotte willen Nypels en De Kam een vei ligheidsklep tussen AOW en aanvullend pensioen inbouwen. Ongeacht de werkelij ke hoogte van de AOW willen ze dat bij de berekening van het aanvullend pensioen wordt uitgegaan van een welvaartsvaste AOW. Dat voorkomt dat bij verder achter blijven van de AOW de aanvullende pen sioenen (en dus de premies) navenant stij gen. Hoe ingrijpend is dat allemaal? Nu kan ie mand nog weg op zijn 65ste met 70 procent van het laatstverdiende loon. In het toe komstbeeld van Nypels en De Kam wordt dat twee jaar later stoppen met maximaal 60 procent van het gemiddelde loon (plus een gat tussen de werkelijke AOW-uitkering en de fictieve welvaartsvaste AOW). Boven dien zal de gepensioneerde ook nog eens rond de twintig procent AOW-premie moe ten betalen over de eerste 25.000 gulden aanvullend pensioen. Rond de zestig pro cent van het laatstverdiende netto-salaris, veel méér zit er bij dat plan niet in. En over de (stijgende) kosten van de zorg, die vrij wel zeker meer dan nu aan de gebruikers zal worden toegerekend, hebben we het dan nog niet eens gehad. vast bedrag Blijven Nypels en De Kam met dit plan dicht bij het huidige systeem, hun echte voorkeur heeft een ander, in opkomst zijnd systeem. Bij dit vaste-bedragensysteem wordt de verschuldigde premie niet in per centages uitgedrukt, maar in guldens. Elk jaar kunnen werkgevers en werknemers af spreken welk bedrag in het pensioenfonds wordt gestopt. Het voordeel daarvan is dat de kosten van de oudedagsvoorziening altijd beheersbaar blijven en bijvoorbeeld kunnen 'meeade- men' met de bedrijfsresultaten. Omdat de werknemers individuele pensioenrekenin gen krijgen, is de pensioenbreuk verleden tijd. Ze nemen hun opgebouwde pensioen kapitaal gewoon mee naar een nieuwe baas én kunnen er net zoveel zelfbij storten als ze willen. Het grote nadeel is uiteraard dat het veel onzekerder is hoeveel pensioen er uiteindelijk beschikbaar is. Elf uur 's avonds. Met gefronst voorhoofd en enkele grijze haren rijker legt de dertiger 'Tijdbom' terzijde. Wat zie je er zorgelijk uit, zegt zijn vrouw. Nou, hier word je ook niet echt vrolijk van, antwoordt hij, lees het ook maar eens. Laten we er op vakantie maar eens rustig verder over praten, zegt ze als ze het een week later uit heeft. Waar zullen we dit jaar eigenlijk heen gaan, vraagt hij. De voorgenomen vliegvakantie laten ze uit eindelijk maar schieten. Kinderen vinden kamperen toch het leukste wat er is, hou den ze zichzelf voor. Bovendien - ach, laten we maar eerlijk zijn - vooral houden ze dan wat geld over voor een privé aanvullend pensioenplan. Maar het Zwitserleven-gevoel wil niet echt komen. Het Zwitserlevengevoel. Ondanks de goed gevulde pensioenkassen zullen weinig werkenden van nu het ooit kennen. archieffoto SAH in Gronings ziekenhuis u^oningen Albert Heijn opent 5 oktober een supermarkt in het ^nkelcentrum van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, je kleine winkel krijgt een speciaal assortiment afgestemd op et ziekenhuispersoneel en de patiënten. De nadruk ligt op arti- felen als kant-en-klaarmaaltijden, verse produkten, snacks en pitmanden. De nieuwe vestiging is de eerste van 's lands groot- ;e grutter in een ziekenhuis en heeft ruime openingstijden. JVaddenvereniging tegen olieboringen De Waddenvereniging heeft kritiek op zes voorgeno men olieboringen in de Noordzee en op Ameland. In de milieu- tffectrapportage (MER) van de Nederlandse Aardolie Maat- ihappij (NAM) wordt geen duidelijk beeld gegeven van de risi- p's, zei de Waddenvereniging gisteren op een hoorzitting. De ewoners van het eiland lijkerrzich niet zo'n zorgen te maken ver de proefboring, maar vrezen wel dat hun eiland zal zakken Is er daadwerkelijk gas en olie wordt gevonden. De NAM denkt at het met die bodemdaling wel mee zal vallen. Elan Eekelen naar gehandicaptenfonds En haag Oud-minister van defensie Van Eekelen, lid van de jerste Kamer, wordt voorzitter van het Nationaal Fonds Sport ehandicapten. Het fonds heeft dat gisteren laten weten. Van lekelen volgt Pieter van Vollenhoven op, die tijdelijk voorzitter Lichaam kano-drenkeling gevonden t De politie heeft gisteren het ontzielde lichaam gevon- len van een 16-jarige Almeerse scholier die vorige week dinsdag pdens een kanotocht op het Weerwater in Almere in het water prdween. Door nog onbekende oorzaak zonk zijn kano. Een Medescholier kon hem nog even bij de hand pakken maar fioest de drenkeling uiteindelijk loslaten, vermoedelijk door pa- liek. Omdat hij geen zwemvest droeg en niet kon zwemmen, aerdronk de scholier. Een zoekactie van drie dagen leverde geen ïsultaatop. Coalitie boos over procedurevoorstel den haag Staatssecretaris Erica Terpstra van sportzaken en KNVB-trainer Nol de Ruiter vallen elkaar bijkans in de armen als er op het Haagse Plein, pal voor de ingang van het kamergebouw, een doelpunt valt. Op het Plein werd het ope- ningstoernooi gehouden voor het scholierenpro ject Grenzeloos Voetbal, dat kinderen uit achter standswijken de kans moet geven om zich beter te ontwikkelen. foto anp Raymond rutting den haag gpd „Een erg onaangename verras sing", zegt D66-kamerlid Van Boxtel. „Dit is niet meer dan co- alitietje pesten", meent PvdA- kamerlid Oudkerk. WD-parle- mentariër Kamp laat weten ver baasd te zijn. Het CDA heeft met zijn handtekeningenactie tegen het medicijnenplan van het kabinet de paarse coalitie een week na de wat brave alge mene beschouwingen alsnog tot woede gebracht. Gistermiddag stelde CDA-ka- merlid De Jong voor de overhe veling van medicijnen en een aantal andere zaken uit de volksverzekering AWBZ - een operatie waarmee 7,2 miljard gulden is gemoeid - bij wet te regelen. Op het oog een on schuldig procedurevoorstel, maar PvdA, D66 en WD weten wel beter. Een wettelijke rege ling betekent immers uitstel, waarmee een belangrijk voor stel van het kabinet op losse schroeven komt te staan. De Jong en zijn fractiegenoot Lansink speelden gisteren de vermoorde onschuld. Het voor stel om medicijnen niet langer via de AWBZ te vergoeden vin den zij nog steeds 'sympathiek', alleen zou het CDA pas in een laat stadium ontdekt hebben dat deze operatie leidt tot een premieverhoging met zo'n 20 procent voor particulier verze kerden. „En dat vinden wij on- aanvaarbaar", aldus De Jong. Dertig handtekeningen (de CDA-fractie telt 34 leden) zijn voldoende om een wettelijke procedure af te dwingen. D66-kamerlid Van Boxtel steekt de handen in de lucht. „Het CDA maakt gebruik van een democratisch recht, daar willen we niets van zeggen. Maar ik vraag me af of ze ook inhoudelijke redenen hebben Van Boxtel dreigt nu de wet via een spoedprocedure alsnog op tijd door de Tweede en Eerste Kamer te loodsen. PvdA-kamer- lid Oudkerk zegt dat de gevol gen niet te overzien zijn als hel CDA zou slagen in zijn opzet. „Met belangrijke zaken als deze moet je geen spelletjes spelen. Als de operatie wordt afgebla zen, wordt hel hele koopkracht- beeld overhoop gegooid". Overigens delen WD, D66 en PvdA de bezwaren van het CDA tegen de particuliere premiestij ging. De Tweede Kamer heeft echter geen wettelijke middelen om particuliere verzekeraars tot lagere premies te dwingen. Oudkerk: „Hier klopt iets niet. Het lijkt erop dat de verzeke raars geld in hun zak houden. Daar wil ik ze nog fors op aan spreken". Volgens WD-kamer- lid Kamp zijn de gevolgen voor particulier verzekerden niet zo dramatisch omdat als gevolg van de operatie de ABWZ-pre- mie daalt. saujolais rimeur is ewoon te koop Beaujolais Primeur zal vanaf derde donderdag in oktober woon in alle supermarkten te Dp zijn. Van diverse zijden is jaar opgeroepen de traditio- le primeurcampagne achter- ge te laten, danwel de wijn te iVcotten uit protest tegen de tstreden Franse kernproeven het atol Mururoa. loewel Albert Heijn als niotste 'primeurverkoper' nog n definitieve beslissing heeft tomen, gaat woordvoerder ïller ervan uit dat de jonge inse wijn op 19 oktober ook de AH-zaken te verkrijgen is. nzelfde geluid is te horen bij Centraal Bureau Levens- ddelerfhandel (CBL). „We iden dat de consumenten zelf oeten kunnen beslissen of ze ze wijn wel of niet kopen", al- s woordvoerster Posthumus, ït CBL heeft de aangesloten len dan ook geadviseerd de aujolais Primeur wel te ver pen, maar er geen speciale omotie-campagnes voor te uden. TOYOTA De elektronische snelweg is onzin De Carina E wordt nu geleverd m airco ter waarde van zo'n 4.000,- U betaalt maar 990,-. Of u kiest i een van de overige aantrekkelijke biedingen. Uw totale voordeel kan oplopen tot zo' Natuurlijk wordt elke Canna E standaard geleverd met ontdek waarom Totaalgarantie plus 3 jaar Toyota 1 EuroCare, onze internationale hulp dienst Bel gratis 06-0369 voor meer informatie, of ga snel naar de Toyota- ve al jaren epen. Toyota. De beste auto ter wereld HEEL TOYOTA. amsterdam anp 'Heroïneverstrekking moet niet alleen in Rotterdam van weleer voorbij te gaan. Dat een andere stad de voortrekkersrol na twintig jaar overneemt vindt de wethouder niet zo erg. Het imago van drugwalhalla zit Amsterdam nogal in de weg. „Wèl erg vind ik het dat we achter het net vissen met een project dat we zo zorgvuldig hebben voorbereid." Alle kandidaten noemen één pilotproject, om het even waar dat plaatsvindt, te kleinschalig om er wetenschappelijk verantwoorde conclusies uit te kunnen trekken. Van der Giessen: „De popula tie is zo divers en de verschillen tussen rokers en spuiters zijn zo groot, dat het verantwoord is om meerdere pilots te starten." Dat vinden ook Deventer, Zutphen en Apel doorn. Volgens de beleidsmedewerkers Hendriks (Deventer), Voskamp (Zutphen) en burgemeester Ober van Apeldoorn doel de keus van de beide ministers voor heroïneverstrekking aan vijftig zwaar verloederde verslaafden meer denken aan stervensbegeleiding, dan aan resocialisatie. Vol gens Hendriks bevestigt de Drugnota meer voor oordelen dan feiten. „Bijvoorbeeld dat je met een repressieve aanpak het verslavingsprobleem be ter kunt oplossen. Dat is een doodlopende weg. Ie bereikt alleen iets als je van gebaande paden afwijkt, met bijvoorbeeld zo'n experiment." Voskamp van Zutphen vindt het eveneens een gemiste kans dat de ministers niet kiezen voor meer pilots. „Dan heb je tenminste vergelijkings materiaal." Zutphen hoopt via de enquête van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) nog enige invloed op de bewindslieden te kunnen uit oefenen. De Amsterdamse wethouder voor drugbeleid Van der Giessen en burgemeester Ober van Apel doorn vinden het absurd dat steden tegen elkaar worden uitgespeeld op het gebied van het drug beleid. De steden worden volgens hen door het Rijk in een positie gemanoeuvreerd waarin ze met elkaar strijd leveren om dat ene toegestane experiment met verstrekking van heroïne onder medisch toezicht binnen te slepen. De D66-ministers Sorgdrager en Borst kondi gen in hun Drugnota één pilotproject aan met ge controleerde verstrekking aan maximaal vijftig zwaar verslaafden. Officieel is nog steeds niet be kend wie mag experimenteren, maar het Rotter damse college verkondigde vorige week triomfan telijk dat de havenstad begin 1996 met het project start. Hoewel volgens het ministerie van volksge zondheid de beslissing nog niet is gevallen, be weert wethouder Den Oudendammer dat hij een harde toezegging binnen heeft. Amsterdam, Den Haag en de stedendriehoek Apeldoorn, Zutphen en Deventer staan op hun achterste benen. De Haagse gemeenteraadsfrac tie vraagt in een brief opheldering aan burge meester Havermans. Het lijkt wel alsof de Hof stad in de hele discussie niet meer voorkomt, schrijven de ongeruste raadsleden. •Amsterdam voelt zich dubbel gepasseerd. Eerst ontkende het ministerie hardnekkig dat Amster dam een aanvraag had ingediend. „Terwijl ik 'm zelf in Den Haag heb afgegeven", aldus een ver ontwaardigde Van der Giessen. En nu dreigt het experiment aan de neus van de voorhoedespeler

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5