s?tv10 gold Bonden houden vast aan gunstig vroeg pensioen TV 10 GOLD Binnenland reer boeren arresteerd Binnenschippers boos over vrije prijzen voor vervoer ins van Mierlo heeft nu ienden van Snelle Reactie A ïMÈJu cr*r-ovf-mTf rsr' v 'i :fi i V Nieuwe steen voor slachtoffers Vught in de maak Nachtvluchten noodzakelijk voor toekomst van vliegveld Beek Handschrift verdachten voortaan geanalyseerd NOS: in september '96 uur regionale TV IDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 Nederlands Persbure elie Kroes versus Rotterdams Dagblad iERDAMOud-minister van Verkeer en Waterstaat drs. N- bes spant een kort geding aan tegen het Rotterdams Dag- H. Ze eist verontschuldiging, rectificatie en een 'symbolische' pdevergoeding van 10.000 gulden van de krant. Kroes meent feen politieke prent van tekenaar T. Gootjes suggereert dat zij (afvalverwerkingsbedrijfTank Cleaning Rotterdam in haar irmalige hoedanigheid van minister een voorkeursbehande- I heeft gegeven om er persoonlijk financieel voordeel uit te |n. De tekening verscheen naar aanleiding van de rechtszaak pn de leiding van TCR. De hoofdredactie van de krant vindt Kroes de tekening onjuist interpreteert. Boven: de gewraakte ping, afgelopen zaterdag in het Rotterdams Dagblad. roonprins wordt Zwanenbroeder ;bosch Prins Willem Alexander wordt op 25 oktober in Den jch geïnstalleerd als Zwanenbroeder van de Illustere Lieve luwe Broederschap. Het Zwanenbroederschap is een erelid- atschap. Ook koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana, lis Bemhard en prinses Irene zijn Zwanenbroeder. De Broe- pchap organiseert onder meer bezinningsdiensten, oecume- the diensten en lezingen. etaalunie biedt ARBO-dienst aan jterpamDe Metaalunie gaat een verzekeringsservice en een feO-dienst aanbieden. De organisatie voor 8500 werkgevers in midden- en kleinbedrijf in de metaal heeft met de inkoopor- lisatie Verum een joint venture opgericht, Mevas, voor verze- ingen in het kader van de Ziektewet. Tevens worden binnen- t contracten met enkele arbodiensten afgesloten. rtiedreiging in noordelijk busvervoer PEL» Er dreigen nieuwe acties in het noordelijk streekvervoer, et vormt de loongarantie die de Vervoersbond FNV eist voor jverknemers die na de fusie tussen de openbaar-vervoerbe- jven DVM/NWH en FRAM een lager gewaardeerde baan jeten accepteren. Stakingen worden niet uitgesloten, zo bleek pns een vergadering van de leden van de bond in Appelscha, te week komen ook de leden van de Vervoersbond-CNV bij lozen die seizoensarbeid len verricht komen niet in tierking voor één van de DO Melkert-banen in het be kleven. Van hen wordt ge- dat zij minimaal een jaar loos zijn voor ze in een elijke gesubsidieerde baan de slag kunnen. Bij de 10 Melkert-banen in de col- fcve sector wordt deze voor- |de niet zo strikt gehan- plkert-banen zijn bedoeld langdurig werklozen aan de (te helpen. Er zijn twee rege- fn: één in de collectieve sec- york hans de bruijn ister Van Mierlo (buiten en voor voorstel tot de op ing van een permanente Hvredesmacht die bij crises kan worden ingezet. Maar al, zo bleek deze week in York, nog veel tijd over- gaan voor het zover is dat [*VN-Veiligheidsraad op af- L kan beschikken over een ler gereedstaandse 'brand- eenheid'. In Nederland is el dee zeer omstreden, ol echts 9 van de 185 VN-le- hebben beloofd om het van een permamente VN- ie iaag-assen anp 'Op 61ste stoppen met 75 procent van laatste loon den haag anp Ambtenaren moeten op hun 61ste met een pensioen van 75 procent van hun laatstverdiende loon kunnen blijven stoppen met werken. Deze twee 'polisvoorwaarden' van de huidige VUT-regeling voor overheidsdienaren zijn voor de centrales van overheidspersoneel het vertrekpunt bij de ombouw van VUT tot een flexibel pensioen. Minis ter Dijkstal van binnenlandse zaken zet de 'scharnierleef- tijd' in een flexibele pensioenregeling op 62 en de uitke ring op 70 procent. den haag anp Dijkstal en de bonden beginnen over een paar weken met de be sprekingen over zo'n flexibel pensioen. Dijkstal wil af van de VUT omdat hij anderhalf mil jard moet bezuinigen op de ar beidsvoorwaarden voor ambte naren en omdat de VUT finan cieel uit de hand loopt. Nu be draagt de premie ongeveer 4,5 procent, maar hij dreigt op te lopen naar 7,5 procent. Er is ge zien de gunstige voorwaarden bijna niemand die er géén ge bruik gemaakt. Dat kost het rijk veel geld, omdat het rijk als werkgever tweederde van de VUT-premies betaald. Bij een eerste gesprek over Dijkstals plannen liet voorzitter Vrins van de FNV-ambtenaren gisteren weten dat de minister een taai gevecht wacht. „Wij zullen elke indruk vermijden dat wij de VUT-aanspraken die met pijn en moeite zijn be haald, zullen verslechteren." De sterke twijfels van de bon den mondden gisteren uit in elf vragen over de financiële gevol gen, de verdeling van de op brengst van de operatie, de pre mieverdeling, de overgangsre geling en over mogelijke varian ten op Dijkstals plan. Dijkstal zal die vragen de komende da gen beantwoorden, maar top ambtenaar Annink wond er geen doekjes omheen wat de uitkomst van de plannen zijn. „Een jaar eerder met een hoger pensioen stoppen, heeft een ho ge rekening." In Dijkstals voorstel bedraagt het pensioen op 62-jarige leef tijd bij veertig jaar opbouw 70 procent van het laatst verdiende loon. Het wordt echter mogelijk om al met 55 te stoppen tegen een dan uiteraard lager pen sioen. Tegelijkertijd worden ambtenaren geprikkeld om tot hun 65ste door te werken. Niet alleen bouwen ze dan drie jaar langer pensioen op en komen ze (alsnog) uit op 75 procent van hun laatstverdiende loon, ze krijgen op hun 65ste verjaar dag ook nog eens een premie van rond de 14.000 gulden. Geen vertrouwen in toerbeurt-systeem gië en Frankrijk, kan zij dat voorleggen aan een onafhanke lijke commissie. Volgens Ger Veuger van de Toerbeurt is het einde van het geregelde Noord-Zuidvervoer een feit. „Wat heeft de Toer beurt nog voor zin als de vracht voor tweederde naar de vrije markt gaat? We hebben twee jaar geleden niet voor niets, ac tie gevoerd om lading tegen vaste tarieven op de beurs, te houden. Ik vind het ook erg dat de Kamer ons in de steek heeft gelaten. We hadden de fracties nog zo gewezen op het gevaar van de wet." Ongeveer tweehonderd schippers woonden gisteren het debat bij. Tijdens het debat wa ren alle schippersbeurzen voor het vervoer naar België en Frankrijk (Toerbeurt Noord- Zuid) dicht. De sluiting was af gesproken tijdens een schippersvergadering afgelopen zaterdag in Rotterdam. Het ging om de beurzen in Rotterdam, Amsterdam, Terneuzen, Henge lo, Delfzijl en Maasbracht. De binnenschippers van de Ver eniging Toerbeurt Noord-Zuid hebben geen vertrouwen meer in de tijdelijke wettelijke rege ling voor het vervoer naar België en Frankrijk. Een kamermeer derheid is gisteren met het wetsvoorstel akkoord gegaan. De schippers vrezen dat het is gebeurd met de vaste vrachtta rieven die nu nog op de beurs gelden. In de tijdelijke regeling staat weliswaar dat verladers tot ui terlijk 2000 jaarlijks 6 miljoen ton op de beurs moeten aanbie den, maar voor 4 miljoen ton is de markt 'vogelvrij' verklaard, aldus de schippers. In het wets voorstel staat namelijk dat voor 4 miljoen ton op de Noord- Zuidvaart geen vaste tarieven meer gelden. Verladers en be vrachters moeten straks met schippers vrachtprijzen over eenkomen. Als de Rijksverkeers inspectie denkt dat het mis gaat met de verhouding kost- en marktprijs voor vracht naar Bel- izoensarbeider krijgt geen elkert-baan in bedrijfsleven tor en één in het bedrijfsleven. In de collectieve sector gaat het om functies in het openbaar toezicht, het milieubeheer of de zorgsector. Zij worden voor de helft gefinancierd met uitke- ringsgeld en voor de rest door het Rijk. De Melkert-banen in het be drijfsleven zijn vooral bedoeld voor het midden- en kleinbe drijf. Werkgevers die een lang durig werkloze in dienst nemen ontvangen een subsidie die be taald wordt uit besparingen op uitkeringsgeld. Het gaat om een experiment van voorlopig twee eenheid te 'verkopen'. De mi nisters van buitenlandse zaken van Nederland, Canada, Dene marken, Nicaragua, Senegal, Ja maica, Australië, Nieuw-Zee- land en Oekraïne richtten giste ren de 'Vrienden van de Snelle Reactie' op. Met de snel-inzetbare VN- macht moet de Veiligheidsraad de tijd overbruggen die nu vaak verloren gaan tussen het uitbre ken van een crisis en het besluit om een grotere VN-vredes- macht te sturen. Zo'n perma nente eenheid ter grootte van een brigade (3.500 man) zou het uit de hand lopen van een con flict kunnen voorkomen. Minister Van Mierlo werd vo rig jaar door de Tweede Kamer scherp bekritiseerd toen hij op eigen houtje het plan voor een permanente, snel-inzetbare VN - eenheid lanceerde. Ook de meeste grote landen, waaronder de leden van de VN-Veiligheids- raad, voelen er weinig of niets voor. «"ZZkig- s - vught» Een steenhouwer van het natuursteenbedrijf Van Nunen in Vught beitelt voort. Hij maakt een nieuwe gedenksteen voor het oorlogsmonument voor de 317 gefusilleerde gevan genen uit het voormalig concentratiekamp Vught. Het monument werd eerder dit jaar met teer besmeurd. foto anp marc bolsius Duizenden banen extra in 2015 den haag gpd heerleb gpd Nachtvluchten zijn noodzake lijk voor Maastricht-Aachen Air- port om in de toekomst het hoofd boven water te houden. Dat is de belangrijkste conclusie van de Universiteit van Amster dam in een rapport over de toe komstperspectieven voor Beek. Zonder nachtvluchten is de luchthaven 'naar alle waar schijnlijkheid niet rendabel'. Op verzoek van de Tweede Kamer, bij de aanwijzing voor een nieuwe oost-westbaan, heeft de Rijksluchtvaardienst een onderzoek laten uitvoeren naar de exploitatieperspectie ven van de luchthaven met en zonder nachtvluchten. Uit het gisteren uitgelekte rapport blijkt dat de luchthaven pas ver na het jaar 2000 uit de rode cijfers raakt. Zonder nacht vluchten lukt het alleen onder een extreem gunstige economi sche ontwikkeling pas in het jaar 2013 voor het eerst een be scheiden winst te boeken. Met nachtvluchten wordt dat punt al in 2010 bereikt, en als de lucht haven de tarieven opschroeft mogelijk al vele jaren eerder. Volgens de onderzoekers zorgt de groei van de luchtha ven voor veel meer werkgele genheid in Limburg. Zonder nachtvluchten levert Beek in 2015 5400 banen op, met nacht vluchten 8200. De Kamer moet zich binnenkort uitspreken als de nota Regionale Luchthaven strategie (Relus) wordt behan deld. In die nota schrijft het ka binet dat de overheid er in de toekomst van afziet exploitatie tekorten van regionale luchtha vens af te dekken. Binnen de re geringscoalitie heerst verdeeld heid over het toestaan van nachtvluchten op Beek. kelde met haar bedrijf NIFO en onderzoekers van TNO een sys teem dat internationaal toepas baar is. Het computerprogram ma kan binnen acht minuten een handschrift analyseren en vergelijken met duizenden an dere handschriften. Wie weigert iets te schrijven, kan hiertoe niet gedwongen worden. Privacy-reglementen schrijven voor dat, afhankelijk van het soort delict, de hand schriften na verloop van tijd worden gewist. De politie gaat structureel handschriftanalyses gebruiken bij het opsporen van verdach ten. Handschriftanalyse wordt ingezet naast het herkennings systeem met foto's en vingeraf drukken dat al jaren in gebruik is. De Raad van Hoofdcommis sarissen heeft hiertoe besloten. De politie in Den Haag werkt al sinds 1956 met handschrift onderzoek. L.N. Kroon staat aan de basis van het schriftonder zoek in Nederland. Zij ontwik- I Iedere dag van 12.00 uur 's middags tot 24.00 uur 's nachts I vJi )oze boeren hebben gister dag besloten het even kalm te doen met acties tegen voorgenomen mestbeleid npe arrestatie van actieleider den Brink. Dat heeft rdvoerder Coppens gezegd rs floop van een actievergade- Het noordelijk recherche- eti dat de diefstal van mest- liers uit het Bureau Mest ingen in Assen onderzoekt, 21 gisteren opnieuw een ar- Watie verricht. Het gaat om varkenshouder uit Didam a s meegenomen naar Assen, e politie heeft een aantal ere boeren thuis gehoord, lens de politie van Assen en er geen nieuwe aanhou den meer en zullen er ook boeren meer worden ge- rd. De politie verwacht de ïoren van drie actieleiders week af te ronden. bussum» anp Vanaf september volgend jaar is op Ne derland 1, 2, en 3 dagelijks in de voor avond een uur regionale televisie te zien. Het NOS-bestuur heeft vorige week beslo ten de provinciebesturen een voorstel hierover te doen. Dat meldde NOS-voor- zitter André van der Louw gisteren op het Nationaal Omroepcongres in Bussum. In totaal gaat het om dertien regio's. De dertien regionale omroepen zullen de pro gramma's gaan maken. De kosten, in to taal 70 miljoen gulden per jaar. ontstaan doordat in plaats van één programma er tien tot dertien programma's komen die tegelijkertijd worden uitgezonden. De NOS heeft aangeboden dit bedrag tot 1 ja nuari 1998 voor haar rekening te nemen. De NOS zou daarna 51 procent betalen en de provincies 49 procent. Ze zouden dat kunnen doen uit een hogere provinciale opslag. Staatssecretaris Nuis (OCW) zei op het congres dat de publieke omroepen hun programma's op radio en televisie zo spoedig mogelijk beter moeten coördine ren, zowel per net als tussen de netten ge zamenlijk. Daarbij is het absoluut noodza kelijk dat alle TV- en radionetten afzon derlijk en gezamenlijk zenderdirecteuren krijgen met grote bevoegdheden. Nuis liet zich kritisch uit over kabelex ploitanten, zoals de Amsterdamse KTA en de Haagse Casema, die abonneetelevisie gaan aanbieden, maar daarvoor zoveel ka nalen nodig hebben dat andere commer ciële zenders van het kabelnet worden ge drukt. In Nuis' plannen wordt het verbod opgeheven voor kabelexploitanten om zelf programma's en diensten aan te bieden. Dat kan echter alleen, als er goede spelre gels over toegang tot de kabel en tarief stelling overeengekomen worden, aldus Nuis. Volgens voorzitter Geurtsen van het Commissariaat voor de Media is een dras tische wijziging van het publieke omroep bestel noodzakelijk. Hij pleitte voor een nationale omroep, die zou moeten be schikken over twee TV-netten, waarvan een eventueel reclamevrij. Omroepvereni gingen die willen opgaan in de nationale omroep, moeten daartoe de kans krijgen. Wie dat niet wil, moet bespeler worden van het derde net of gaat per satelliet de lucht in. DE SPANNENDSTE SERIES, DE BESTE SOAPS, DE LEUKSTE HUMOR EN NOG VEEL, VEEL MEERZIE JE ALLEEN OP Bij jou nog niet op de kabel? Vraag erom bij je Gemeente of bel met de kabel info lijn 06-300414 (50c. p/m) Bont voor Dieren kraakt plan van nertsfokkerijen Bont voor Dieren kraakt in een brief aan de Tweede Kamer hët plan van aanpak voor de nert- senhouderij. Volgens de organi satie is het de fokkers alleen maar te doen om winst en in het geheel niet om het welzijn van nertsen. De organisatie is boos op minister van Aartsen (landbouw) die het plan 'kri tiekloos' heeft geaccepteerd. Een van de plannen van de Be langenvereniging voor Bontfok kers is groepshuisvesting voor nertsen zodat de dieren wat af leiding hebben. Volgens Boht voor Dieren is de nerts echter een solitair levend dier en bete kent de nieuwe huisvesting al leen dat de fokkers drie keer zo veel dieren kwijt kunnen in de farms. Eerder dit jaar stemde de Tweede Kamer voor het behoud van de nertsfokkerijen, mits er wat zou gebeuren aan de slech te leefomstandigheden van de dieren. Dit plan behelst volgens 'Bont' het tegendeel. De bont fokkers doen de bezwaren af als een 'standaardreactie'. Van Traa hoort Karstens alsnog den haag anp De chef infiltratie van de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI), R. Karstens, ver schijnt alsnog voor de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden. De televi siecamera's mogen hem filmeh, zij het niet in close-up. Dit com promis hebben voorzitter Van Traa en minister Sorgdrager van justitie gisteren bereikt. De be windsvrouw betreurt het dat Karstens 'door gerezen misver standen' afgelopen maandag niet kon worden verhoord. Sorgdrager verhinderde die ochtend dat de enquêtecom missie de politieman kon on dervragen. Zij vond dat Kar stens alleen op zijn rug mocht worden gefilmd. De ambtenaar vertrok toen daar geen garanties over kwamen. De minister en de commissie zijn nu overeen gekomen dat de televisie de ge tuige op afstand in beeld mag brengen. Voor fotografen gel den eveneens beperkingen. Karstens verschijnt, waar schijnlijk volgende week, volle dig vermomd. Hij zal met een stemvervormer spreken. De commissie mag hem geen vra gen stellen over lopende infil tratie-operaties. Groothandel negeert CAO woerden anp Werkgevers in de groothandel die zich niet aan de collectieve arbeidsovereenkomst houden, moeten een boete krijgen. Dat heeft de FNV Dienstenbond gis teren voorgesteld. De bond wil de boetegelden in een speciaal fonds storten voor onder meer een 06-klachtenlijn. Uit een enquête onder werk nemers in de branche voor technische produkten, huishou delijke artikelen en metalen (45.000 werknemers) blijkt dat het met de naleving van de CAO slecht is gesteld. Volgens .het onderzoek krijgt één op de acht werknemers minder dan de laagste CAO-schaal voorschrijft. Bijna 30 procent van de werk nemers krijgt geen ATV-dagen. Verder moet 22 procent van de arbeiders vaak meer dan vier uur per week overwerken. Ruim de helft krijgt geen toeslagen voor werken in de avonduren of in het weekeinde.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3