Brons lijkt maximale voor Oranje Haringa vertolkt bijrol op sprint Het Nederlandse publiek heeft de echte Vidmar nog niet gezien' Sport )ax streelt het oog laar vergeet winst Wraak smaakt zoet voor Graeme Obree MDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 hordes in Spaanse ploeg (oningen Nog niet zo lang geleden leek de carrière van wieler- »f Tom Cordes op een dood spoor te zijn beland, maar de begere wereldkampioen der junioren is aan een opmerkelijke inval bezig. Min of meer bij toeval verzeilde hij als huurling in Ronde van Spanje, waarin hij de rode kleuren van Castelblan- e moest verdedigen. Dat deed Cordes zo goed, dat hij een ntract voor de rest van dit seizoen, als ook voor 1996, kreeg pigeboden van Castelblanche. De renner uit Baarle-Hertog eft dat inmiddels getekend. Wedstrijd verschoven door mis inden. De wedstrijd Everton - Newcastle United begint zondag 5 irt drie kwartier later door een kerkdienst. Die vindt plaats in 4 jn kerk die is gevestigd in een hoek van het stadion. Everton L ju om 13.00 uur aftrappen tegen de koploper. De wedstrijd is pi phtstreeks op televisie. Maar Harry Ross, dominee van St. js£| pce's kerk in stadion Goodison Park, verwacht 250 bezoekers .Meen familiedienst waar zes gelovigen het doopsel ontvangen. r izorgd als hij was voor verstoring van de plechtigheid door de prist van duizenden voetbalfans, drong Ross met succes aan (het verschuiven van de wedstrijd naar 13.45 uur. Bovendien (eft het er alle schijn van dat Ross zelf geen minuut van het jetbal wil missen. „Ik heb nu juist tijd genoeg om me thuis te Itdoen van mijn zwarte pak en het blauw van Everton aan te kken." oriceanu terug in Oranje jtterdamNicoleta Boriceanu is terug in de nationale handbal- lectie. Anderhalf jaar geleden besloot de 28-jarige opbouwster (i de Rotterdamse eredivisionist Ancora haar interlandcarrière staken. Ze kon niet langer voldoen aan het door bondscoach jrt Bouwer gestelde hoge aantal trainingsuren. Bouwer heeft s»jriceanu teruggevraagd omdat hij zijn opbouwrij wil verster ft. Boriceanu speelde 47 interlands voor Oranje en kwam eer- -j erste zege voor Piket sterdam Hoewel in de oefenmatch tussen Jan Timman en rjvjderdorper Jeroen Piket alleen prestige op het spel staat, lijken grootmeesters op de een of andere manier onder veel «nning te staan. In de vierde partij gaf Piket zomaar een half VU01 cadeau door op de veertigste zet de bedenktijd te over- irijden in een remisestelling. Gisteren ging Timman in het fde duel vreselijk de mist in. In kansrijke stelling gaf de Am- jrdammer pardoes een stuk weg, zodat Piket zijn eerste zege mede match behaalde, ipetj "4>C maakt knieval voor IAAF meljsanneHet Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft een mmjeval gemaakt voor de Internationale Amateur Atletiek Fede- ie (IAAF). Het IOC kwam vorig jaar met de internationale fyrtbonden tot overeenstemming over uniformiteit in de maxi ma^ straf (twee jaar) voor het eerste gebruik van dope. Het co- *té heeft de tekst van die overeenkomst gewijzigd. De Belg 1 1S fxandre, prins de Merode, heeft het bestuur van het IOC aan- n ^trolen 'een schorsing van ten minste twee jaar' op te leggen yeijnneer een sporter is betrapt op het gebruik van verboden De oorspronkelijke tekst luidde 'maximaal twee jaar'. sprhout twzaalvoetballers van Bax uit er, rhout hebben gisteravond 3-0 voorsprong niet kunnen De nummer twee °le de landelijke eerste divisie en 1de uiteindelijk 4-4 gelijk 3-4p Hindstore uit Haarlem, de Ide mer drie in de stand. Vor l5' maakte Bax er een oogstre- 35e pot van en kwam via tref- )e s van Mario Faber, Patrick urwater en Michael Verver .^oorsprong. Na de rust kreeg r 4 'lemmer Marcel Looyen het ijn heupen. Met drie goals en score van Richard Wijk huizen kwam Bax zelfs 3-4 ach ter. Jeffrey Foree zorgde uitein delijk dat de thuisploeg nog één punt mocht houden. Sleutels De Sleutels won thuis met 4-2 van HMSH. Voor de Leidenaars scoorden Bennie de Roo (2), Edwin de Roo en Ron Labordus. Bij de rust stond het in dit duel uit de tweede divisie nog 1-1. Sleutels-keeper Ed Neuteboom groeide uit tot beste man van de wedstrijd en hielp zijn ploeg met enkele reddingen aan de punten. bogota anp Triomfantelijk stak ze haar rechterarm omhoog, haar vuist gebald. Ingrid Haringa vierde de vijfde plaats op de sprint als een wereldtitel. Die was echter voor Felicia Balanger. De Fran- gaise versloeg na een belle, een derde beslissende rit, in de fi nale de Russin Olga Slioessare- va. Haringa's vreugde om de weinig zeggende troostprijs gis teravond in Bogota was ge speeld. In tegenstelling tot haar reactie een uur tevoren nadat ze was uitgeschakeld voor de halve eindstrijd. Laconiek rea geerde de part-time politie agente op de eliminatie. Ze voerde geen act op. Onder het motto verloren, maar niet ge treurd had zij de nederlaag ge accepteerd. Zonder een grein tje teleurstelling. Het maakte de Nederlandse geen zier uit dat de Russin Galina Enioukhi- na haar in beide manches te snel af was geweest. De sprint staat al een aantal jaren op het tweede plan. Na haar wereldtitel van 1991 veroverde de 31-jarige Noord hollandse tijdens de Olympi sche Spelen in Barcelona het zilver en twee jaar geleden tij dens de WK ook. In Sicilië ein digde ze in 1994 tijdens de mondiale titelstrijd ook als vijf de. Toen was de teleurstelling groot. Dit keer niet, want ze heeft haar zinnen gezet op de puntenkoers, haar specialiteit. Het onderdeel waarop ze de af gelopen vier jaar de regen boogtrui veroverde. Voor dat textiel gaat ze van daag ook weer op pad. Hoewel ze beseft dat het ontzettend zwaar wordt de wereldtitel te verdedigen, riep ze vol bravou re voor goud te gaan. „Ik be weer niet wereldkampioen te worden. Maar met minder dan een podiumplaats neem ik geen genoegen", zei de Noord hollandse strijdvaardig. „Ik vreet ze allemaal op. Ik ga tot de laatste snik. Ik voel me goed, fysiek en mentaal." Bij de uitschakeling op de sprint stond ze niet lang stil. Vooraf wist ze al dat ze een harde dobber aan de Russin zou krijgen. De eerste serie ver loor ze met een minieme mar ge, in de tweede was het ver schil iets groter. Zelfs een uit glijder in de tweede manche kon de Russische wereldkam pioene van verleden jaar, die als vierde eindigde, niet uit ba lans brengen. Later in de halve finales ging ze ook nog eens op haar gezicht. „Ik vond het wel leuk. Want zij is één van die meiden die het hardst roept dat ik te wei nig techniek heb. Maar de val had haar wel getergd, mama was boos en stopte die Hol landse Haring(a) in een tonne tje", zei Haringa met een grijns. „Vandaag zal dat nie mand lukken tijdens de pun tenkoers. Ik ga hard, en als het moet kokhalzend over de baan." De balorige reactie op de uit schakeling was verklaarbaar. Haringa verzekerde zich dins dag al van een olympisch start bewijs op de 200 meter voor Atlanta. Het ticket voor de pun tenkoers ligt ook binnen hand bereik. „Maar ik weet één ding zeker: als ik om wat voor reden dan ook op een zevende, of achtste plaats terechtkom, mijn humeur zwaar in mineur zal zijn. Ik ben het aan mijn stand verplicht op het podium te be landen." bogota gpd Graeme Obree is een Schot, hij laat zijn emotie niet gemakke lijk de vrije loop. Maar na zijn overwinning op de Italiaan An drea Collinelli in de finale van de individuele achtervolging vierde het fietsende buiten beentje een feestje waar zelfs de alles behalve nuchtere Colom biaanse toeschouwers van op keken. Met het binnenhalen van de regenboogtrui nam Obree gis teravond in Bogota wraak op de wereld die hem de laatste jaren zo slecht gezind is geweest: de wielrennerij. Eindelijk kon hij een lange neus trekken naar ie dereen die hem sinds zijn de buut op twee wielen belachelijk heeft gemaakt. De juryleden van de internationale wielerfe deratie (UCI) bijvoorbeeld, die hem vorig jaar op het WK in Pa lermo diskwalificeerden vanwe ge de onconventionele 'foetus- houding'. Exact een jaar na dato kreeg hij op de piste van Bogota zijn sportieve wraak. In de catacom ben van het stadion kon hij het niet laten de spot te drijven met de talrijke UCI-gedelegeerden die 'mister Obree' vriendelijk doch dringend verzochten zich voor de huldiging te melden. Ze moesten maar even wachten. Wat ze hem destijds op Sicilië hadden aangedaan, was hij niet vergeten. De Colombianen rond de pis te kenden de voorgeschiedenis en kozen in de finale tegen Col linelli de kant van de Schot. Ze waren in groten getale gekomen en dat mocht opmerkelijk wor den genoemd na de koude start van het titeltoernooi. En de toe schouwers kregen waar voor hun peso's. Volleybalsters verliezen op EK tegen Kroatië Enthousiasme, collectivi teit, inzet en een dodelijke klap. Vier wapens waren voor de Nederlandse vol leybalsters onvoldoende om tegenstander Kroatië gisteren, in het eerste echte duel van de Europese titel strijd, in een bloedstollen de vijfsetter neer te krijgen. In de sfeervolle huiskamer van Arnhem, de Rijnhal, verloor Oranje het cruciale duel om de groepszege in vijf sets: 15-12, 11-15, 11- 15, 15-12 en 11-15. arnhem «anp De voortekenen waren slecht; een veegpartij op de openings dag van de Haarlemse Volley- balweek, drie nederlagen in vier oefenpartijen daaropvolgend. Alleen de laatste test tegen de Kroaten leverde winst op. Daar uit putte bondscoach Bert Goedkoop de hoop op een posi tief resultaat tijdens het echte grote werk in Arnhem. Nederland en Kroatië speel den niet alleen een groepsduel. De winnaar onüoopt in de halve finales de sterkste deelnemer aan de titelstrijd: Rusland. Groepswinst geeft uitzicht op zilver, mits er in de kruisfinales rin/rar.ute\ van de zwakker ingeschatte Boersma (rechts) probeert een nummer twee (Duitsland of basis-zes (Boersma. De Jong, Oekraïne) van de groep m Gro- Brinkman, Fledderus, Fleurke rungen wordt gewonnen. Die en Leferink) de voorkeur. De te- achterliggende gedachte maak- vedette Weersing te het duel beladen, gaf het uit- schïkt zich zonder probleem in straling, zorgde voor spanning. een marginale rol Ze raakte in Vertrouwd voorbereiding geblesseerd r aan haar linker dijbeen. Ze her- Goedkoop gaf zijn vertrouwde stdde op tijd maar de ,jjd om_ Kroatische aanval af te slaan. brak enige nauwkeurige samen werking met speelverdeelster Fledderus te ontwikkelen. Goedkoop beschikt tegen woordig echter in Elles Leferink over een tweede moker. Die werkte woensdag op volle toe ren, toverde briljante passeer- slagen uit haar linkerarm, die sterk op die van Olof van der Meulen bij de mannen begint te lijken. Het Nederlands team ging niet gebukt onder de afwe zigheid van Weersing. De Italië- gangster kwam er in de eerste set pas aan te pas toen de be slissing geforceerd moest wor den bij 13-12. Via het Kroati sche blok en een blok van haar greep Oranje de eerste set. Stopwerk Ook in het begin van de tweede set functioneerde de oude basis, ondanks het mindere stopwerk van De Jong, nog naar behoren. Bij 11-7 ging het mis, kreeg het blok geen vat meer op de tegen hanger van Leferink aan Kroati sche zijde. De lange en jonge le lie, dochter van de bondscoach, timmerde aan alle kanten de ballen langs het Nederlandse blok. De komst van Weersing kon de set niet redden: 11-15. Ook in de derde set had het team van Goedkoop nauwelijks enig zicht op de dreunen uit het achterveld van Jelic. Binnen de kortste keren stond het 1-7. Mentaal heeft de Nederlandse ploeg echter inhoud gekregen. De nummer zeven van het laatste EK vocht in vertraagde pas terug, onder meer door Le ferink en de opslag van Boers ma. Bij 11-13 liet Goedkoop Weersing opnieuw de plaats in nemen voor Leferink. Het effect was opnieuw miniem: 11-15. De Nederlandse ploeg leek verslagen. Toch liet Goedkoop zijn vaste zes niet vallen. Met succes, bleek naderhand. Via 5- 5 werd het 8-10, vervolgens weer 12-10 en uiteindelijk lever de de vierde set toch nog de winst op. In de roulette van de vijfde set was de passing van Oranje minder, kwam Leferink minder door, zag Jelic aan de overkant van het net wel vaak het gat. Het resulaat was 15-11. „Een onnodige nederlaag", vond Goedkoop. „In de passing ging te veel fout. Kroatië bleek over meer kracht te beschikken." Maar de hardnekkigheid van zijn team had hem goed ge daan. Het streven, een plaats in de kruisfinales, is ondanks de nederlaag nog binnen handbe reik. Meedoen om de prijzen in het slotweekeinde was zijn doel. urelio Vidmar: „Ik vind het mooier en leuker dan in België. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Binnengehaald als de topscorer van België, maar tot op de dag van vandaag bankzitter bij Feyenoord. Voor Aurelio Vid mar moet het grote werk nog beginnen. Hij rekent op een eerste startbewijs tegen FC Dag Liepaja, vanavond in de Kuip. Dan wil hij het publiek laten zien waartoe hij werkelijk in staat is. Want al die invalbeur- tjes, dat vond hij eigenlijk maar niks. In de eerste drie maanden van zijn verblijf in Rotterdam kwam er evenwel geen onvertogen woord over zijn lippen. Australi sche voetballers, zo is langza merhand wel duidelijk, lijken al lemaal een beetje op 'Crocodile Dundee'. Echte kerels. Niet pra ten, niet ouwehoeren, maar ge woon doen. Of niet soms? Vidmar, met een brede grijns: 'No worries, mate!' Nog geen moment spijt gehad van je keuze voor Feyenoord? Vidmar: „Totaal niet. Op het moment dat Feyenoord zich aandiende stond voor mij meteen vast dat ik die kans met beide handen zou aangrijpen. Toen ik vier jaar geleden uit Australië wegging, was mijn grote doel om in Europa bij een topclub terecht te komen. Stan dard Luik was na Adelaide City, KV Kortrijk en Waregem al een mooie sprong vooruit, maar Feyenoord is in alle opzichten nog een paar treden hoger op de ladder. Nee, ik ben ook niet gaan twijfelen toen ik begin dit seizoen op de bank belandde. Voetbal is a fanny game." „Ik heb de pech gehad dat ik in de aanloop naar het nieuwe sei zoen geblesseerd raakte en Regi Blinker heeft het geluk gehad dat hij, als vervanger van mij in de spits, zo goed voor de dag kon komen. Als ik die blessure niet had gehad, was Blinker misschien niet eens aan bod ge komen. Maar de carrière van ie dere voetballer hangt van toe valligheden, geluk en inciden ten aan elkaar. Ik vind dat je de tegenslagen moet accepteren, net zoals je je gelukkig moet prijzen als de dingen voorspoe dig gaan." Wie beschouw je als je grootste concurrent, Blinker of Larsson? Vidmar: „Zo zie ik het niet. Het kan mij niet zoveel schelen voor wie ik in het veld kom. Blinker en Larsson zijn bij Feyenoord twee totaal verschillende voet ballers. De één is technisch zeer begaafd, de ander moet het van zijn werklust en agressiviteit hebben. Ik ben weer totaal ver schillend, zit misschien een beetje tussen die twee in. Al is het moeilijk om mijzelf als spits te karakteriseren. Het Nederlandse publiek heeft de echte Vidmar nog niet ge zien. Alleen is wel duidelijk dat ik geen luie spits ben. Ik wil ren nen, werken en zwoegen voor mijn geld. Ik zou me doodscha men als ik voor de goal op de bal ging staan wachten. Er zijn spitsen die dat doen, maar dat kan ik echt niet." „Feyenoord heeft op dit mo ment heel veel concurrentie in de spits. Want Mike Obiku is er ook nog. Maar dat vind ik alleen maar goed. Je moet als prof niet altijd aan jezelf denken. Het gaat om het teambelang, dat is vroeg of laat ook jouw belang. Als Blinker of Larsson zo goed presteren dat ze daardoor mij uit het elftal houden, moet ik het niet in m'n hoofd halen om m'n gal te gaan spuwen. Ik zal moeten vechten totdat mijn kans komt. Ik weet niet of die instelling te maken heeft met het feit dat ik Australiër ben. Ik weet alleen dat het elftal en de trainers op mij kunnen rekenen, als ze een beroep op mij doen." Bevalt het Nederlandse voetbal je eigenlijk? Vidmar: „Het is precies wat ik me er van had voorgesteld. Technisch gezien ligt het op een hoger niveau dan het Belgische. Fysiek gezien is het in België zwaarder. Hier geniet ik van de trainingen. Alles wat we doen is met een bal. Bij Standard Luik liep ik me op de training hele maal scheel en zag ik soms een hele dag de bal niet. Maar bij Standard Luik wonnen we al leen al door onze fysieke kracht belangrijke wedstrijden. De drie topclubs, Ajax, PSV en Feye noord, spelen in Nederland het beste voetbal." Dat komt er op dit moment bij Feyenoord anders niet uit. Vidmar: „Ik mag zelf niet kla gen. Bij alle invalbeurten heb ik voor een assist of een goal ge zorgd. Maar ik constateer heel duidelijk dat het elftal de laatste weken steeds minder presteert. Het is net alsof de spelers niet lekker in hun vel steken. Som mige jongens staan onder span ning en dat zou niet moeten. Zo goed als we tegen Ajax in de Su per Cup en bij de eerste compe titiewedstrijd tegen Vitesse be gonnen, zo beroerd gaat het nu. Al het enthousiasme is wegge vloeid. Dat is triest om te con stateren." Hoe vind je het leven buiten de poorten van de Kuip? Vidmar: „Fantastisch. Ik vind het mooier en leuker dan in België. Bij Standard- Luik had ik geen rust. De supporters hingen daar de hele dag bij het spelers home rond. Ze volgden me zelfs in de kou of in het donker naar m'n huis en dan wisten ze waar ik woonde. Daar hield ik niet zo van. Hier zit het stadion vol, gaan ze uit hun dak en vragen ze om een handtekening na de wedstrijd. Maar verder laten ze je met rust. Ik kom nu weer een beetje aan m'n grote hobby toe: golfen. In Australië had ik een handicap van 15. De laatste twee jaar heb ik te weinig ge speeld. Ik zit nu op een handi cap van 25, ongeveer dezelfde als Ronald Koeman. Deze week hebben we nog een balletje ge slagen. Ja, op de golfbaan raak ik de bal harder, maar ik vrees dat me dat in het veld nooit zal lukken." Schaats geeft nog meer vaart den haag gpd De Technische Universiteit Delft heeft op verzoek van schaatsfabrikant Interraps uit Almelo een nieuwe schaats ont wikkeld die schaatsers aanmer kelijk sneller maakt. Deze Ro- trax-schaats, volgens de fabri kant en de TU Delft een revolu tie op schaatsgebied, is gisteren in Den Haag gepresenteerd. De schaats is een idee van Diederik Hol, student indus trieel ontwerpen aan de Techni sche Universiteit te Delft. De fa briek produceert ook de Raps- schaats waarop Falko Zandstra in 1993 wereldkampioen werd. Volgens Hol maakt zijn ontwerp niet alleen topschaatsers snel ler, maar krijgen beginnelingen het schaatsen ook sneller onder de knie. De Rotrax lijkt enigszins op de zogenoemde klapschaats, waarbij ook de schoen ten op zichte van het glijijzer kan be wegen. Bij het ontwerp van Die derik Hol kan echter de voet zich op een natuurlijke manier bij de beweging afwikkelen. Ook ligt het draaipunt bij deze schaats onder de bal van de voet, waardoor de schaatser meer kracht kan zetten. Zege hockeyers berlijn anp Het was de dag van de hits voor de hockeyers. Het begon met „Het busje komt zo", het ein digde met „Het is een nacht". Daartussendoor versloeg de na tionale ploeg gisteren in Berlijn op de vierde speeldag van de Champions Trophy wereldkam pioen en Trophy-verdediger Pakistan met 2-0 door doelpun ten van Brinkman en Van den Honert in de tweede helft.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27