Hongaarse provocaties raken Ajax niet f Blackburn valt uit de toon op kampioenenbal Ajax gaat Patrick Kluivert ernstig aan de tand voelen Sport Real volgt met moeite illem II kiest Kolkka JON DERDAG 28 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Van Gaal laakt wangedrag Ferencvaros-fans madrid. anp jouis van Gaal, technisch pjirecteur, was het zat. Even lad hij zelfs overwogen om jjn elftal van het veld te Malen. Het zou een unieke (daad zijn geweest in het Huropese voetbal. Maar [Ijax speelde de wedstrijd RCgen Ferencvaros uit, won Tiet 5-1 en Van Gaal be jaarde zijn toorn voor de Jersconferentie. Daar trok .ij feller dan doorgaans •*an leer tegen de sfeer van ^cisme en de oerwoudge- Epiden die zijn zwarte spe ars negentig minuten ge elden. Wel diende Van ■"raai een protest in bij de 'UEFA-waarnemer. 4>edapest ype minkema null verslaggever mtanneer de gedachte om op te -"•lappen hem overviel, wist Van laai niet meer. Tandenknar- ^nd had hij ze gehoord en ge- <jen, de duizenden 'fans' van «erencvaros. De oerwoudgelui- Jfcn klonken massaal als één jn zijn donkere voetballers aan af bal was. Een opvallend groot :efcel van het stadion stak de ls|m op naar de ploeg van Fe- 3iJncvaros, wat sterk aan de Hit- jur-groet deed denken. Volgens TP club is het 'een manier van ^jvaaien zoals ze dat hier doen.' an Gaal kookte. Hij wilde weg. Vlaar zo'n beslissing neem je ^et zelf. En niet zo maar. Daar gfoet het bestuur zich over uit breken. Er was geen gelegen- eid om te overleggen." eijBovendien, wat zouden de r iinsequenties zijn geweest. AC ~3ilan stapte enkele jaren gele en in Marseille, bij Olympique, "Jn het veld omdat het licht ICjas uitgevallen. De UEFA zette jirvolgens voor Milan het licht '*n jaar lang op rood. Binnen in heeft Ajax een ontmoeting iet de voorzitter van de UEFA, |*e Zweed Lennart Johansson, pje kwestie komt zeker ter spra- ^De spelers hoorden pas ach- Jraf van het voornemen van Van Gaal. Sommigen hadden zich ook opgewonden over de racistische uitingen. Ronald de Boer: „Op een gegeven moment kreeg Finidi een elleboog. Hij bleef liggen. Opeens waren die oerwoudgeluiden er weer. Toen heb ik op mijn voorhoofd gewe zen." De Boer klopte ook nog bij de scheidsrechter, de Griek Vassilios Mikakis, aan. „Maar die deed net of hij er niets van snapte." Finidi George zelf haalde zijn schouders op. „Ik hoor niet wat er van de tribunes wordt geroe pen." Ook deze massale gelui den niet? „Nou ja, ik hoor het wel, maar ik weet niet wat ze zeggen. Het zal wel iets slechts zijn. Maar zo lang ze niet met stenen gooien." Finidi sprak wel even met Ba- batunde Fatusi, een landgenoot in dienst van Ferencvaros. Ook hij wordt door zijn eigen 'fans' op die geluiden getracteerd. Fa tusi hoopt dat hij volgend sei zoen in een andere stad of lie ver, in een ander land mag spe len. Gisteravond zat de kleine international niet eens op de bankbij 'Fradi'. De hele dag hing er al een sfeer van stekels, spierballen en zwarte hemden in en rond het stadion. Ferencvaros is berucht om zijn aanhang. Twee weken geleden werden er bij Grasshoppers in Zürich twee spandoeken uitgerold met de tekst: 'White Power'. De club werd daarvoor berispt. Maar in Boedapest heeft Ferencvaros een legertje skinheads in dienst als bewakers. Compleet met zwarte jacks, mutsen en blaf fende honden. De Amsterdammers hebben zich er geen seconde door laten beïnvloeden. Ajax was in Boed apest de kampioen van Europa. De winnaar van Wenen zette de perikelen rond Kluivert buiten de deur, reageerde niet op de provocaties" vanaf de tribunes, op de oerwoudgeluiden, bleef koud onder de broeierige sfeer en pakte ook 'Fradi' aan op een manier zoals kampioenen dat doen. Ajax speelde als de kampioen, maar miste aanvankelijk als een Körver is 'eventjes ziek' jboetinchemFrans Körver heeft zich ziek gemeld bij De Graaf schap. De trainer van de eredivisieclub uit Doetinchem was ui terst verbolgen over een interview met voorzitter Hylke Enzerink jn het weekblad Voetbal International. Körver, die vaker emotio neel reageert, was gisteren 'beter'. Terwijl hij aanvankelijk be- twijfelde of hij nog wel zou terugkeren op de Vijverberg, zei hij Jater dat hij vandaag weer voor de groep staat. Enzerink ver- eklaart in VI dat Körver bij De Graafschap kon voortborduren op het goede werk van zijn voorganger Jan Versleijen, die een jaar geleden door het bestuur van De Graafschap werd ontslagen. Enzerink: „Er wordt van achteruit gevoetbald. Dat heeft Versleij en erin gebracht. Maar Körver kan daar net iets meer gevoel in brengen dan Versleijen." Over deze uitspraken was Körver zo •verbolgen dat hij zich ziek meldde. oSchumacher botst op vrachtauto -Wurg Michael Schumacher is gistermiddag in de buurt van ®%ijn woonplaats Kerpen met zijn personenauto op een vracht- 2wagen gebotst. De 26-jarige Duitse wereldkampioen Formule 1 ibleef ongedeerd, evenals de chauffeur van de vrachtauto. De wa gen van Schumacher raakte zwaar beschadigd. Schumacher er kende na het ongeluk direct schuld. „Ik lette niet op en speelde tlvat met de radio. Daardoor had ik te laat in de gaten dat de [Irukte toenam en zich een file vormde. Duidelijk mijn fout dus." Je bestuurder van de vrachtwagen geloofde zijn ogen niet toen hij de 'brokkenpiloot' herkende. Politie werd er niet bijgehaald. Schumacher: „Ik wist dat ik fout zat. We hebben een tijdje met blkaar gepraat om de zaken te regelen en tot slot heb ik hem een jiandtekening gegeven. .Zeventien jaar cel voor zwemtrainer Cardiff Een voormalige Engelse zwemtrainer is in Cardiff tot Jeventien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verkrachting ftn aanranding. De trainer werd schuldig bevonden aan het ver brachten van twee jonge zwemsters en het aanranden van der- 'Tien andere aan hem toevertrouwde pupillen. Dat gebeurde tus- )Qen 1976 en 1991. )e Mos verder met Werder iremen Twee seizoenen op rij was de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA-beker het eindstation voor trainer Aad de os. Hij was in dienst van PSV en legde het af tegen de Duitse -1 clubs Karlsruhe en Leverkusèn. Sinds dit seizoen is de Hagenaar p dienst van een Duitse vereniging, Werder Bremen, en haalde ij weer eens de tweede ronde. Werder won gisteren in Bremen ^jnet 5-0 van FC Glenavon uit Noord-Ierland. De uitwedstrijd was in 0-2 geëindigd. idhoven anp Tilburgse eredivisieclub Wil li heeft de Finse speler •nas Kolkka voor de duur van Ij jaar gecontracteerd. De aan- -.ller, die vandaag zijn 21e ver- trdag viert, speelde dinsdag- }|pnd in Eindhoven met MyPa jfernooi om de UEFA-beker. won dat duel met 7-1 en tste zich voor de tweede ide. iolkka, die twee keer voor de ie nationale ploeg uitkwam, :ldt zich 1 november in Til- Hij maakt het seizoen in Finland nog af. MyPa is uitge schakeld in de strijd om de landstitel, maar heeft zich wel geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de beker. De eindstrijd is 28 oktober. Kolkka tekende het contract, dat tot 1 juli 1998 loopt, al voor de wedstrijd van dinsdagavond. Willem II drong daar op aan omdat de club geen risico wilde lopen het Finse talent alsnog af te moeten staan. Diverse clubs, waaronder Ajax, Motherwell, Newcasüe United, Leeds Uni ted, Everton en BK Kopenha gen, lagen op de loer. Kolkka kreeg advies van Ajacied en landgenoot Jari Litmanen. Patrick Kluivert schiet na een schitterende voetbeweging Ajax naar 2-1 tegen Ferencvaros. foto anp debutant. In de eerste helft al alleen voor doelman Hajdu. De maar 'Attila' bleef lachen. Lit- had Jari Litmanen topscorer van borden van de gulle sponsors manen, de schaduwschutter, de Champions League kunnen van de Champions League had vooraf nog zó tegen zijn worden. De Fin stond vier keer kreunden onder het geweld, trainer gezegd: 'Ik heb er een rotsvast vertrouwen in.' Hij voelde niets van zijn enkelbles sure, hij voelde zich sterk. Bij el ke misser keek Litmanen handen in de zij even naar de grond. Zijn veelbelovende woorden zullen steeds weer door zijn hoofd zijn geschoten. Na rust loste hij zijn belofte alsnog ruimschoots in. Hij scoorde drie keer, de eerste goals dit seizoen. Litmanen: „Soms zit het mee, soms zit het tegen." De Fin had zich niet la ten beinvloeden door al die missers in de eerste helft. „Wij speelden zo sterk, ik wist dat die bal er een keer in zou gaan. Ik twijfel nooit, ook niet als ik kan sen laat liggen." Hij had wel pijn gevoeld. De enkel is niet goed, misschien komt het nooit meer goed, maar Litmanen leert er mee leven. Zeker op een avond als gisteren. Die nog een kroon kreeg door de prachtige vrije trap van Frank de Boer, in de laatste tien minuten. Ferencvaros was inderdaad die kwaliteitsarme mierenhoop die Van Gaal had voorspeld. Ro nald de Boer: „Zag je die num mer twee bij hun?" Hij bedoel de Simon, bewaker van Litma nen. „Die had een draaicirkel van een half veld. Onvoorstel baar. Op het einde van de wed strijd vielen ze ook om. Dit is verreweg de slechtste tegen stander die we tot dusverre in de Champions League hebben gehad." Toch was Ronald de Boer te vreden. „Weet je, we zijn er zó goed mee bezig. Zo professio neel. We geven ook bijna geen kans weg. Ik ben wel eens be nieuwd hoe dat voelt, verlie zen." In Europees verband is dat al weer anderhalf jaar gele den. „Maar die nederlaag komt, dat weten we allemaal." Hij wil weten hoe dit Ajax dat zal op vangen. „Ik denk dat we dat wel aankunnen." Ferencvaros: Hajdu; Simon, Telek, Koetsnetsov (81. Keiler); Zavadszky, Lisztes, Nyilas, Otto Vincze, Kecskes; Kun tic, Kopunovic Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer, Bogarde; Ronald de Boer, Litmanen, Davids, Finidi, Kanu (60. Kluivert), Overmars Ondanks de vormcrisis in de nationale competitie blijft Real Matfrid enigszins in het spoor van Ajax in groep D van de Champions League. Real won zijn eerste thuiswedstrijd met 2- 0 van Grasshoppers uit Zürich, de volgende tegenstander van Ajax in Amsterdam. Net als Fe rencvaros heeft de kampioen van Spanje drie punten. Zamo- rano maakte beide doelpunten. Real, met Ajax favoriet voor een plaats in de kwartfinales, had moeite met de Zwitsers. Het was Reals eerste thuiswed strijd in het Europees toernooi van de landskampioenen sinds bijna vijf jaar. Toen verloor de ploeg van Spartak Moskou met 3-1in de kwartfinales. Real, dat het in de competitie matig doet en de ouverture te gen Ajax met 1-0 verloor, moest winnen van de Zwitserse kam pioen om op koers te blijven. Trainer Valdano kon de van een spierblessure herstelde Michael Laudrup weer opstellen. Zamo- rano en de Colombiaan Rincon waren de andere buitenlanders, de Argentijnen Redondo en Esnaider zaten op de tribune. Real was de meeste tijd in balbezit, maar speelde matig en trapte nogal eens in de buiten - spelval van Grasshoppers, waar bij de Nederlander Eric Viscaal, nota bene topscorer van de na tionale competitie, op de bank zat. Pas na een half uur ging het enigszins lopen bij Real en dat had waarschijnlijk te maken met het feit dat Laudrup zijn rit me enigszins hervond. Via Sanchis en Raul kregen de Spanjaarden wel de beste kan sen, maar het leek of Grasshop pers enige moed putte uit de prestatie van Lugano een dag eerder. De eveneens Zwitserse club buitte in de tweede helft de stress bij thuisclub Inter uit en stootte de Italiaanse pseudo- topclub uit het UEFA-beker- toernooi. Doch met Real liep het goed af, door twee doelpun ten van Zamorano. In de 68e minuut scoorde hij van dichtbij, nadat I-audrup tegen de doel man had opgeschoten. Een paar minuten na de ope ningstreffer verscheen Eric Vis caal ten tonele en de Nederlan der bracht doelman Buyo met een schot in de 87e minuut be hoorlijk in de problemen. Twee minuten later viel de beslissing, nadat Zamorano een pass van Luis Enrique afrondde. Over drie weken ontvangt Real het door Ajax geklopte Ferencvaros. Jari Litmanen was getergd boedapest gpd Jari Litmanen, die zo lang door een pijnlijke enkel gegeseld werd en van wie het nog vlak voor de wedstrijd allerminst zeker was dat hij zou kunnen meespelen, verwoordde de ze ge heel simpel: We zijn alle elf in de tweede helft erg sterk voor de dag gekomen. Trou wens ik moest wel, want in de eerste helft had ik een paar knappe kansen gemist. Nee mijn voorbereiding was niet optimaal. Ik had een aantal dagen het gevoel dat ik niet zou kunnen meespelen. Ge lukkig heb ik mij op deze wijze kunnen revancheren." Litmanen is na twee speel dagen in de Champions Lea gue topscorer van de belang rijkste Europese voetbalcom petitie voor clubs. De Fin maakte in de wedstrijd tegen Ferencvaros drie doelpunten en nestelde zich daarmee meteen op de eerste plaats. Vorig seizoen, toen Ajax de Champions League won, was Litmanen goed voor zes tref fers. De Fin, die de eerste wed strijd tegen Real Madrid als vervanger van de geschorste Blind in de verdediging speel de, was maar net op tijd her steld van een enkelblessure voor het duel van woensdag in Boedapest. De 5-1 tegen Fe rencvaros was overigens de hoogste zege die Ajax behaal de in dertien duels Champions League tot nu toe. Vorig sei zoen, toen Ajax inclusief de fi nale tegen Milan elf duels af werkte, waren 3-0 tegen Haj- duk Split in de kwartfinales en 5-2 tegen Bayern Miinchen in de halve eindstrijd de hoogste uitslagen. boedapest gpd Patrick Kluivert begon tegen Ferenc varos op de bank. Maar dat heeft niets te maken met eventuele strafmaatre gelen tegen de aanvaller met 'afwij kend verkeersgedrag'. Het bestuur van Ajax gaat werknemer Kluivert vandaag 'ernstig onderhouden' over zijn gedrag naar buiten toe. Het bestuur van Ajax had gisteren nog niet met Kluivert gesproken. Zo vlak voor een belangrijke wedstrijd als tegen Ferencvaros leek dat niet ver standig. Er was een standpunt, zei voorzitter Michael van Praag gister avond. Maar dat bleef binnen de boe zem van de club. Wel was er afkeuring van het rijgedrag. Van Praag, gisteren aangekomen in Boedapest: „Kluivert is een medewerker van Ajax. Hij heeft een verantwoordelijkheid naar buiten toe." Waarom speelde Kluivert niet? Van Gaal, na vijf lange tellen bedenktijd: „Het heeft met meerdere factoren te maken." Ook, benadrukte hij, met het feit dat Litmanen had aangegeven fit te zijn en dolgraag het veld op te willen en was Kanu op dit moment niet de topscorer van Nederland? Er zijn meer kanttekeningen bij de 'zaak-Kluivert'. Want waarom hield Louis van Gaal het 'nieuws' zo lang voor zich? De technisch directeur wist een dag na de overtreding, op vrijdag, al precies wat er was voorgevallen. Niet van Kluivert ('die kreeg niet eens de kans om het me te vertellen'). Maar ook niet van zijn spelers, of van het be stuur. De bestuursleden in Boedapest kwamen het bij toeval aan de weet. Omdat ze 's morgens met moeder de vrouw thuis hadden gebeld. Het had in Holland in de krant gestaan. Van Gaal is de man van het rechte pad en de duidelijke lijnen. 'Eerlijk en consequent', zei hij ooit. Dat was ook zo, de afgelopen vier jaar. Maar in de laatste dagen kreeg de weg van de rechtlijnige ineens vreemde kronkels. Want waarom zweeg Van Gaal? Naar zijn spelers, die het ook niet wisten, naar zijn eigen werkgever, het bestuur van Ajax? Had hij zijn jonge, onbesuis de pupil in bescherming willen ne men? De technisch directeur had moe ten weten dat dergelijke opmerkelijke zaken uit het leven van alledag nooit 'onder de roos' konden blijven. den haag .-anp/ipa Juventus en Spartak Moskou zijn de enige clubs die zich na twee ronden van de Champions League mogen meten met Ajax. Althans waar het gaat om het maximale puntenaantal van zes. Blackburn Rovers, dat geïn vesteerde miljoenen beloond zag met de eerste landstitel sinds 1914, is de grootste tegen valler van het kampioenenbal. De Engelsen, wie het ook in de competitie slecht vergaat, verlo ren voor de tweede keer in groep B. Deze keer van de Noorse semiprofs van Rosen borg uit Trondheim. Het was ook voor het tweede jaar op rij dat Blackburn zich geen raad wist met Scandinaviërs. Vorig seizoen waren de onbekende Zweden van Trelleborgs te sterk in het toernooi om de UEFA- beker. De Noren, vooral bekend door hun nationale ploeg die veelvuldig Oranje treft, wonnen verdiend, hoewel de beslissende treffer pas vier minuten voor tijd viel. De maker was Staale Stensaas, die doelman Flowers passeerde met een harde knal met de linkervoet. Eerder had den de Noren een goede kans gemist toen international Ja- kobsen een strafschop tegen de lat schoot. Juventus, dat begon met een knappe zege bij Borussia Dort mund, had in groep C thuis geen moeite met Steaua Boeka rest. Al bij de rust was de stand 2-0 door doelpunten van Di Li- vio en het grote talent Del Piero. Voor 35.000 toeschouwers voeg de Ravanelli vlak na de pauze een treffer toe met een fraaie lob. Op het Italiaanse midden veld blonken de Portugese re gisseur Paulo Sousa en diens Franse adjudant Deschamps uit. Dortmund Borussia Dortmund, met Juven tus favoriet voor de plaatsen in de kwartfinales, behaalde zijn eerste punt door met enig geluk 2-2 te spelen bij Glasgow Ran gers. De Schotten haalden eveneens hun eerste premie van ruim een half miljoen gul den binnen. Hoewel Dortmund tot twee keer toe een voor sprong nam, via Herrlich en verdediger Kree, was de thuis club voor ongeveer 35.000 toe schouwers in Ibrox Park gevaar lijker. Beide gelijkmakers waren kopballen. Van Gough en Fer guson. Scheidsrechter was Ui lenberg. Spartak Moskou is in groep B aardig op weg naar een plaats in de kwartfinales. Het beleid van de club om een aantal vedetten uit het buitenland terug te ha len, is succesvol. De Russen wa ren veel sterker dan Legia War schau, dat de eerste wedstrijd met 3-1 had gewonnen van Ro senborg. Vooi' 50.000 toeschou wers in de Russische hoofdstad kwam Spartak pas in de slotfase enigszins in de problemen, toen de Poolse druk toenam en Jo- zwiak tegenscoorde. Eerder was Spartak oppermachtig en druk te dat uit via doelpunten van Nikiforov, een strafschop nadat Joeran was neergelegd, en Joeran zelf. De vroegere speler Heiko Herrlich (links) van Dortmund wordt de voet dwars gezet door Stephen Wright van Rangers. van onder meer Benfica had ook al het doelpunt gemaakt dat Spartak twee weken geleden langs Blackburn Rovers bracht. Aalborg Ook Panathinaikos in groep A is nog zonder puntverlies. Welis waar verloren de Grieken on langs van Dinamo Kiev, maar de titelhouder van Oekraïne is inmiddels gediskwalificeerd door een poging tot omkoping van de scheidsrechter. Aalborg nam de plaats in en de wed strijd in Kiev is geschrapt. Panathinaikos won zijn 'eerste' wedstrijd dus met 3-1 van Nan tes, evenals Blackburn een club die na een verrassend kam pioenschap niet in het ritme komt. Bij Nantes is dat enigszins logisch, want de ploeg die bekend staat als opleidings instituut verloor een aantal top- spelers zoals Karembeu en Lo- ko. Porto Porto versloeg Aalborg met 2-0. De Denen, voor het eerst ge kroond tot kampioen van hun land, waren als invaller voor Kiev weinig voorbereid op de Champions League. Beide doel- punten waren van de kleine Rui Barros, die na omzwervingen door Italië en Frankrijk in zijn vaderland is teruggekeerd. Bar ros viel in voor de geblesseerd geraakte Pool Mielcarski en scoorde vrijwel onmiddellijk. Aalborg, getraind door de Duit ser Sepp Piontek, beleefde zijn beste momenten in de fase na de rust, doch Barros besliste de partij met zijn tweede treffer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25